Goslui Zaterdag 31 Maart. rniiisTOA PIKT KIND. 38e Jaargang. 1900. •NG/ix I- EN irpakjes. meid >o. 77. f bode D D Prija per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bjj alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. r O* in de maand een flinke WEjj;' bor halve dagen, jlissingsche Courant.l Vtrschfint dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. MA! ADVEKTKNTIExN'van 1—4 regels f 0.40. Voor eiken regei meer 10 cent. - By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Groote lettere en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Telephoonmrmmer IO. Abonnements-Advertentiën op zeer roordeelige roorwaarden. der tegenwoordige ASILLE, tegen 1 0| oenlijke lh buitenshuis, ach nds na acht uut, IM DIENST ja MIDDEL BtJ33 Itiss ra 4 50 5 55 I Van Zeümarktvm J55 nai 12 oO 115 ItlO 5 55 6 55 7 45 [r Zeilmarkt Vlasin. een op werkdagen 12 35 1 20 25 I 7 7 50 8 35 iis-MTnldeglieiii, btijd.) S.25, 10.37, 1,18, 5,31, 6.9, 7.35, J 5.33, 3.24. 9.25 I 10.—, 1.38, 4.32, 5.51, 6,29. 8.10 18.3,9.5, 9.45. [VENDIENST. 5 50 6 30 6 50 10— 1020 10 40 10 1 30 2 220 4 20 5 5 20 lm 6 6 40 7 20 1950 1010 1030 12 10 1 20 1 40 |0 3 50 410 4 30 8 8 30. IMSBX&BS. 13 35 b) 4 05 tb) AskeoH teu hoog- I minuten. IVliaaingen naar *6 23 7 39 10 4 •10 21 •115 »ll 1 le en 2e kl. 24 6 16 125 63 310 7 25 3 50 85 44 8 21 4 22 8 38 Wijzigingen in het leerplicht-ontwerp. In het wetsontwerp betreffende den ieeipliciit heeft de Regeering, in overleg net de commissie van rapporteurs, een S5-tal wijzigingen voorgesteld, meeren- ,jeels van redactioneelen aard. In art. 3 wordt daarin voorgesteld te kepalen dat de verplichting om, voor «over aan schoolonderwijs de voorkeur gegeven wordt, te zorgen dat het kind op een lagere school wordt geplaatst, lindigt zoodra het kind zes jaren leer ling eener lagere school is geweest en iet alle klassen doorloopen heeft, of, voor zoover het onderwijs gegeven wordt in klassen, die samen een lan ceren leeftijd dan zes jaren innemen, morele klassen als samen een leertijd ran zes jaren omvatten, met dien ver- simde, dat in het laatste geval de ver plichting niet eindigt, voordat het kind (en twaalfjarigen leeftijd in de klasse, waarin het bij het bereiken van dien leeftijd geplaatst was, doorloopen heeft. En aan art. 21 (bepalende de instel ling van commissies tot wering van [schoolverzuim) een nieuw lid toe te voegen, waarbij bepaald wordt dat indien een commissie in gebreke blijft, de haar opgedragen werkzaamheden te vervullen, fa vervulling daarvan B. en W. in hare [plaats optreden naar regelen, bij alge- meenen bestuursmaatregel te stellen. Het Handelsblad zegt aangaande de [wijzigingen bet volgende In den eersten titel, die „van het pvoon lager onderwijs" handelt, is de wornaamste verandering aangebracht in «t, 22, dat de instelliDg regelt van plaatselijke „Commissiën tot wering van schoolverzuim." De Minister wilde de instelling van zulke commissiën aan iien Gemeenteraad overlaten, maar op [voorstel van den heer Ketelaar c. s. is pij verplicht gemaakt. Tevens is gezorgd lit in die commissiën elk van ten hoogste 9 leden zooveel mogelijk joolt ouders van schoolgaande kinderen meerderjarige onderwijzers zoo van [openbare als bijzondere scholen zitting .When, en dat de leden om de drie jaar [tanen worden vervangen. De overige veranderingen in dezen pl strekken tot verduidelijking of aan vulling van eenige bepalingen. Van meer beteekenis is 't geen in den taeden titel „van het herhalingsonder- wji' is gewijzigd. De twee artikelen waaruit dit deel van het ontwerp be- :°nd, zijn tot één ingekort. Aangenomen 8 ie verplichting, die den gemeente- huren wordt opgelegd om de gelegen Naar het Hoogduitsch VAN E. W I C H E R T. 15.) "Al was het alleen om het kind 1* "Reeds om Christiaan's wil Holder was, zooals wy zeiden, in pnlijken strijd met zijne zusters. Het l.riol haar volstrekt niet, dat hij zijn p Weg volgde, en zich noch aan hare L;let'j,noch aan hare boosheid liet gelegen F'Zoo dikwijls Christiaan er kwam,was r twist en tweedracht. Toen Frans hem r' meer bij zich liet komen en haar taen daarvan zeide, was hare ver heid tot het verkrijgen van herhalings- onderwys te verschaffen, en zulks, vol gens een amendement van don heer Tydeman, met groote vrijheid van regeling. Afgestemd echter is de ver plichting voor de ouders om de 12 15- jarige kinderen van dat onderwijs gebruik te doen maken. Daarentegen is in den derden titel „slot- en overgangsbepalingen''een nieuw artikel opgenomen van dezen inhoud „Ter bevordering van het schoolbe zoek is de Gemeenteraad bevoegd voe ding en kleeding te verstrekken aan schoolgaande kinderen voor wie daaraan behoefte bestaat, of met dat doel sub- sudie te verleenen, een en ander volgens regelen by algemeenen maatregel van bestuur te stellen. „Kinderen die openbare scholen, en kinderen die bijzondere scholen als be doeld in art. 2, le lid, dezer wet bezoe ken, worden daarbij op gelijken voet behandeld." (De bedoelde scholen zijn die waar onderwijs wordt gegeven in de vakken a h, genoemd in de wet op het lager onderwijs.) In verband met de afstemming van het verplicht herhaiingsonderwijs, is ook de bepaling vervallen omtrent den ter mijn van invoering daarvan, en is in den aanhef der wet ingevoegd dat deze, behalve „beteugeling van school- en leerverzuim", nog ten doel heeft „ver zekering van de gelegenheid om herha iingsonderwijs te ontvangen. Door het wegvallen van de verplichting, om het herhaiingsonderwijs bij te wonen, is de bedoeling der wetsvoordracht ten deele verijdeld. De Regeering had oor spronkelijk den leerplicht bij het gewoon lager onderwijs gedurende zeven jaren willen invoeren, maar later dien tijd tot zes jaren ingekort, in de verwachting dat de Kamer zich liever zou vereenigen met verplicht herhaiingsonderwijs gedu rende een drietal jaren. Nu dit laatste is afgestemd, heeft de voordracht een deel van haar nut verloren. Er is echter, naar onze overtuiging, nog genoeg overgebleven om de aanne ming van het gekortwiekte ontwerp in het belang van ons volk zeer gewenscht te maken. Komt het tot invoering, dan zal worden verkregen lo. dat alle kinderen, op betrekkelijk weinige uitzonderingen na, gedurende gemiddeld 6 jaren op school zullen gaan 2o. dat zy niet enkel aan een school zullen worden ingeschreven, maar ook geregeld de school zullen bezoeken 3o. dat in alle gemeenten de gelegen heid zal worden geopend om herhaiings onderwijs te erlangen. De politieke toestand. Het Centrum merkt op dat de regee' ring in de Tweede Kamer geen krach tige meerderheid heeft, waarop zy re kenen kan. Eén lid kan op een gege ven oogenblik den doorslag geven. Dit noopt haar rekening te houden met de bezwaren ook van enkelen. En haar wetsontwerpen ondergaan dientengevolge tal van wijzigingen, die het gemeen schappelijk overleg beter tot zijn recht doen komen. Bezwaar is, dat enkele afgevaardigden te ver kunnen gaan in het uitoefenen van hun toevallige macht. Maar hiertegenover staat weder, dat de Kamer, als geheel, geen groote kracht ontwikkelen kan, ja tengevolge harer verbrokkeling, zelfs vrij zwak is, bij de regeering vergeleken. Beide partijen de regeering en de Kamer hebben hunne zwakke zijde en daardoor zijn zy feitelijk gehouden elkander te ontzien. Onder deze omstan- digdheden is een practische politiek vanzelf aangewezen. Het „doode punt", of wat daaraan nabij komt, dwingt tot onderhandeling, tot concessies, tot het vermijden van exclusivistisch gedoe. En de beginselen worden thans het best gediend door een gematigdheid, die j kleine overwinningen doet behalen, waar de groote voorshands buiten het bereik liggen. En naar aanleiding van de overwe- j ging dat een intransigent oppositie wol- licht tot een crisis, een kamerontbinding en nieuwe verhoudingen zou leiden, zegt het Ceutrum Zooals de zaken nu staan, gelooven wij, dat eigenlijk niemand de risico j van een tusschentijd3chen stembusstrijd wenschen kan. (N. R. Ct.) ontwaardiging groot. Dagenlang spraken zij niet tegen hem. En nu verraste hij haar plotseling met het bericht, dat hij besloten had zich van haar te scheiden en reeds een huis gehuurd had, waar hij eene eigene huishouding wilde op zetten en zijn zoon tot zich nemen. Zij waren eerst verstomd van schrik. Later waren hare pogingen, om hem van zijn „onzinnig" plan af te brengen, des te stormachtiger. Hy bleef echter bij zijn voornemen. De zusters moesten zich schikken. Hjj riep niet eens hare hulp in. Op zekeren nam:1 lag, toen hy weer naast Julia op de buik bij den vijver zat en Christiaan op zijn knie liet rijden, vroeg deze „Zal ik grootmama achterna rijden „Gjj kunt haar toch niet inhalen," antwoordde Julia lachende. „O, mijn paard loopt even hard als het spoor, niet waar, Papa „Is grootmama met den trein ver trokken Verliezen in Atjeh. In het jaar 1899 sneuvelden of stier ven aan wonden van onze troepen in Atjeh 2 officieren, 17 Europeesche en 30 inlandsche minderen en 4 dwang- arbeideis. De Atjeheis lieten daarentegen alleen 612 gesneuvelden in onze handen. Rekent men daar nu nog by het aantal Atjehers, door ons krijgsgevangen gemaakt en verbannen, en zij, die aan bekomen wonden zijn overleden, dan zal het getal 612 by de tegenpartij stellig wel in 1000 veranderen, zoodat men dus veilig tegenover een verlies van plm. 50. aan onze zyde, bij den vijand een verlies van plm. 1000 kan stellen, hetgeen gelijk is aan 1 tegen 20. Leger en Marine. In den ouderdom van bijna 78 jaar is te 's-Hage overleden de gepens. schout- by-nacht J. A. van de Velde. „Ja, van morgen.» „Do jongen moet ook dadelijk alles uitbrengen," knorde Julia. „Mijn oom, de postdirecteur, is ziek en nu heeft moeder besloten er heen te gaan en voor de huishouding te zorgen. Zij zal wel lang wegblijven." „Zoo zoo!" zei Holder verstrooid. „Dus zijt gy met Christiaan alleen thuis." Hij zette den knaap op den grond. „Tot dat zij terugkeert. Wat dan gebeuren zal ik hoop, dat ik dan de betrekking als huismoeder in het weeshuis zal hebben gekregen, waarom ik solliciteer." „Wat? Wilt gij werkelijk die betrek king aannemen Dat is geen gemakkelijk baantje." „Ik weet het. „Doch geloof niet, dat ik tegen werk opzie. Het was mij vol strekt niet naar wensch, dat men het mij vroeger zoo gemakkelijk heeft gemaakt. Ik ben gaarne zelfstandig werk zaam. In het huia mijner moeder Bjj Kon. Besl. zijn, met ingang van 16 April, bij de Koninklijke Nederland sche marine-reserve bevorderd tot luite nant ter zee 2e klasse, de adelborsten lste klasse J. Jutte en .f. Veenhoven. en benoemd tot reserve-tweede-luite nant bij het wapen der infanterie, en wel by het 2de regiment, de vaandrig J. P. W. Schellekens, van genoemd korps. Examen. De commissie tot examineeren van stuurlieden tot koopvaardij hield van 18 tot 29 Maart zitting te Rotterdam. De volgende diploma's werden uitge reikt Groote zeilvaart A. Tweede stuurman aan de heerenG. H. Sissingh, P. Fries en J. Teensma. Derde stuurman aan de heeren 0. Bruin, A. van der Made, D. A, Forma, T. Koster, J. J. Buising en J. Bakker. Groote stoomvaart A. Eerste stuurman aan de heeren IC. .1. Westerhof, L. C. Lagaay en P. J. Kern pers. Tweede stuur man aan de heeren K. Ree er, J. Van Dobbenburgh. Derde stuurman aan de heeren C. Bruin, A. van der Made, J. Teensma, D. A. Forma, T. Koster, J. J. Buising, J. Bakker en J. Verkamma. Voor de Boeren, Het hoofdcomité van het Nederlandsche Roode Kruis zal 14 April wederom van uit Amsterdam goederen voor de ambu lances naar Zuid-Afrika verzenden. Comités en particulieren die daaraan goederen willen toevoegen, worden uit- genoodigd ze te zenden naar Loods C, Handelskade te Amsterdam. De opgaven van de goederen en hun waarde moeten worden medegedeeld aan den heer E. Brüchner, Heerengracht 270, aldaar. De kisten en facturen moeten van eenzelfde merk voorzien zijn. De goederen moeten uiterlijk 10 April te Amsterdam zijn. Bezoek aan de hoofdstad. De Koninginnen gaan op 24 April naar Amsterdam, voor het jaariyksch bezoek aan de hoofdstad. .9. Eevue van visschersvaartuigen op de Zuiderzee. Het hoofdbestuur der Nederl. vissche- rijvereeniging deelt mede dat thans aan de Koninginnen eene revue van vis schersvaartuigen op Pampus is aange boden. Tienden. Sinds 1877 is, schrijft men, is nooit voor zulk een aanzienlijk bedrag aan tienden van het kroondomein afgekocht gij kent haar immers. Zij is er te zeer aan gewoon om overal haar zin te heb ben, dan dat zij mij de noodige vrijheid kan gunnen. Onze verhouding zal er niet minder op worden, als ik mij een maal van haar onafhankelijk weet." „'tls toch vreemd," zeide hij, naden kend het hoofd schuddend. „Ja, het schijnt vreemd," zeide Julia, „dat men met de beste menschen dik wijls op den duur eene te nauwe samen leving niet kan verdragen. Maar bedenk ook, dat ik geen kind meer ben en reeds eensZij bukte zich over haar werk. „Het is toch vreemd," herhaalde Hol der. „Weet gij, dat ik juist dezelfde ervaring heb opgedaan Vroeger schenen mijne zusters mij onontbeerlijk. Nu ben ik vrijwillig van baar gescheiden." Julia zag hem ongeloovig aan. „Ge scheiden? Hoe dat?" „Ik heb eenige straten ver van ons huis mij eene woning gehuurd en woon er reeds, tü is zy nog maar ten als in 1899. Het totaal bedroeg in dat jaar ruim 35000 gulden. Naar men verneemt,zal de Rott. Lloyd over 1899 een dividend van 10 pCt uitkeeren. Vltssingen 30 Maart. Wij hebben gisterenavond van ganscher harte genoten bjj de opvoering van het blijspel „In Oorlogstijd" door het Tivoli gezelschap, genoten van de carricaturen die de Duitsche schrijver gemaakt heeft van eenige aartsdommeFranschen uit den tijd van den Fransch-Duitschen .oorlog andets geen tijd van grappen, zou men zoo zeggen, maar welke tragische tijd hem toch de stol verschafte voor een boeiend blijspel. Het zou trouwens tegen de natuur in geweest zijn indien de schrijver in zijn stuk niet aan zijn landgenooten de mooie rollen gegeven had en om dat moois in het helst mogelijke daglicht te stellen, niet de Fransche types zoo on beduidend mogelijk geschetst had. Het was hem dan zeker ook niet te doen om een les in de geschiedenis te geven. Het zijn ware carricaturen, die de schrij ver ons van de Franschen in zijn stuk geeft,en al weten wij nu dat in den oorlog van 1870 71 er vele Franschen in de hoogste standen gevonden werden,die den plicht om het vaderland te verdedigen, liefst aan anderen overlieten, creaturen zoo verregaand laf en onbeduidend als bv. een de Chavenay, zullen toch wel tot de zeer groote uitzonderingen behoord hebben. Het blijspel is er een van de gemüt- liche soort,en die gemoedelijkheid bereikt haar toppunt in het derde bedrijf: het tooneel met den Kerstboom, dat door de op het kasteel van den Franschen mar kies de Terignij ingekwartierde uhlanen met Duitschen ernst gevierd wordt en de bewoners van het kasteel met verba zing vervult. Dit tooneel, het glanspunt vau het stuk, maakt diepen indruk. En zoo kwamen er meer pathetische too neel en in voor, zoodat men zich soms afvroeg of „In Oorlogstijd,, niet een anderen naam moest dragen dan die van blijspel. De geestigheid zit dan ook het meest in de ongelooflijke bêtises die de Franschen begaan. De ontknooping is overigens gelukkig gevonden .Duitschers en Franschen leeren eikander beter beoordeelen ep achten. De Franschen zijn genezen van den waan dat elke Duitscher een barbaar of kanni baal zou zijn, de Duitschers maken met de hoffelijkheid, vroolijkheid en goedmoe digheid derFranschen kennis en blyken er deele gemeubileerd. Voorioopig eet ik in eene restauratie. Het bevalt my zeer goed in mijn huis Voor zoover het een man in mijne omstandigheden kan bevallen. Liever heb ik eenig ongerief' dan altijd opgepast te worden. Mijne zusters hebben het zeker altijd goed met my gemeend; maar zy begrijpen niet, dat ik reeds lang aan haar voogdij ontgroeid ben. Nu zijn zy natuuriyk zeer boos op my. Zy zullen echter wel spoedig leeren inzien, dat wjj goede vrienden moeten blijven." „Dat verrast my werkeiyk," zeide Julia. „Als ik er nog aan denk hoe heftig zy zich vroeger tegen elke ver andering in de huishouding verzetten die toch door de omstandigheden werd geboden „Ja het was zeer dwaas, ik zie dat nu in. Eener jonge vrouw, die hare plaats kent, moest dit wel onverdrage- lyk zijn. Soms is men met blindheid geslagen." Julia zuchtte. „Mijne moeder had,

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1