BuiteÉiÉcbe berichten. Gemengd Nieuws. vermeld aanstaand verblijf van H.M. de Koningin te Oberbof nog niets is vast gesteld, zoomede dat omtrent een voor nemen van H.M. tot het brengen in dit jaar van een nieuw bezoek aan de provincie Limburg niets bekend is. Vlissingren 29 Maart. De heer J. S. Pisuisse, ontvanger der loodsgelden alhier, zal wegens gezond heidsredenen met 1 Juli, op zijn verzoek worden gepensionneerd. De heer Pisuisse is in zijne betrek king ruim 46 jaar werkzaam geweest, waarvan 20 alhier. Voor de Boeren te velde. De bouffanten voor de Boeren te velde moeten dikke, rekbaar wollen doeken zjjn van 2 meter lengte, en een halve meter breedte, zoodat ze omgeslagen kunnen worden over hoofd en schouders. Zij moeten zijn van dikke wol ge breid, of van wollen stof genaaid, liefst van zandkleur. De polsmoffen moeten lang en rekbaar zjjn, zoodat ze armen en hand bedek ken, liefst met duimen. Zooals men weet, kan men die zaken zenden aan Mevr. van Doorn van Kou- dekarke alhier. Met 1 April a.s. zullen de gewone schietoefeningen met de rijksgeweren door de schietvereeniging „Onder Ons" alhier in het Midden-Reduit een aanvang nemen, terwijl met dezelfde oefeningen aldaar door de scherpschuttersvereeniging „Vlissingen* op 1 Mei e.k. een begin zal gemaakt worden. De verhouding der partijen in de Prov. Staten van Zeeland is door den uitslag der verkiezingen in de districten Middel burg en Tholen dezelfde gebleven, nl. 18 antirevolutionairen, 17 liberalen, 6 katholieken en één lid, de heer W. A. graaf van Lijnden, die bij geen partij ia aangesloten. De Zuid-Bevelandsche harddraverij- vereeniging is voornemens op den 2en Pinksterdag te Goes weer een harddraverij met festival te houden. Men meldt ons uit Terneuzen In de heden gehouden raadsvergade ring werd benoemd tot gemeente-ont vanger de heer J. A. Klaassen, thans waarnemend ontvanger alhier. Met hem stond als no. 2 op de voordracht de heer J. W. Lucas, ambtenaar ter secre tarie te Egmond aan Zee. Men meldt ons uit Overslag In den nacht van Zondag op Maandag overleed hier de heer E. E. A. Steen- put, die gedurende ruim 48 jaren de betrekkingen van secretaris en ontvanger in deze gemeente heeft vervuld. Nog was hij eene lange reeks van jaren brievengaarder. De overledene bereikte den leeftijd van 75 jaren. Dinsdag had de teraardebestelling onder veel belang stelling plaats. De heer Steenput was een ijverig en nauwgezet ambtenaar, wiens heengaan door allen betreurd wordt. In zjjn plaats is benoemd de heer A. Moerdijk, secretaris-ontvanger te Zuid- dat toestaan Julia zag hem verwonderd aan. „Maar gij geeft u juist moeite om „Jawel, jawel," zoo viel hy in. „Men ziet die dingen later wel eens anders in. Myne zusters hoe goed zjj ook zjjn Hij hield op en zag verlegen voor zich. „Ik zal daarin voor het vervolg anders moeten voorzien," zeide hy na eenige oogenblikken. „Dat heeft echter nog een paar maan den den tyd. Tot zoo lang mag ik immers wel op uwe toegevendheid reke nen als ik dikwijls van den regel afwijk „Ik zie ook veel te gaarne de moeder bü het kind." Dit laatste deed hjj vergezeld gaan van een zóo teederen blik, dat Julia haar gelaat afwendde. Zij overlegde wat zij hem zou antwoorden. Mama zou er zeker geen vrede mee hebben, dat wist zij ie goed. Maar wat deed het er ook aan toe of deze zich nog een weinig meer ergerde? Holder scheen in te zien, dat het kind beter bij haar dan bij hem dorpe en lid der Provinciale Staten van Zeeland. De steenkolen worden hier en in de omliggende gemeenten schaarsch. Op de bestellingen door de handelaren aan de mijnen gedaan, volgt geene levering. Nog een paar dagen en wij hebben hier een steenkolennood. l)e gemeenteraad van IJzendijke heeft, na zeer uitvoerige discussion, met 4 tegen 2 stemmen besloten om eiken onder wijzer 25 toe te kennen voor het geven van herhalings-ondenvjjs. Ook te Biervliet is eene afdeeling opgericht van de vereeniging „Neeriand's Weerbaarheid." Kerk- en Schoolnieuws. Nkd. Herv. Kerk. Beroepen te Winsen, bjj Nijmegen, de heer P. de Looze, cand. te Zierikzee. Geslaagd voor het examen nuttige handwerken te's Gravenhage, de dames M. Kosten, M. S. S. Leupuii, A. E. Leupen, S.W. de Looze en W. L. de Vrieze, allen van Zierikzee. Onlangs had het antir. lid van de gemeente Leeuwarderadeel, de heer L.J. Visser, in een raadsvergadering er over geklaagd dat op de aanbevelingen ter benoeming van de leden der commissie van toezicht op het lager onderwijs in de gemeente geun enkel lid der antir. partij voorkwam. Naar aanleiding hiervan zond die commissie een schrijven aan den Raad, inhoudende, dat van haar niet kan worden verwacht, dat zij een lid van de partij, waartoe de heer Visser het zich een eer rekent te behooren, zal aanbevelen als lid der C.v.t. op het lager onderwijs in Leeuwarderadeel. Zij zal er een eer in stellen die commissie zuiver te houden v3n tegenstanders (uit welke partij ook) van het openbaar lager onderwijs. (Hdbl.) Rechtszaken. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens rumoerA. v. R., tot 1 boete, subs. 1 dag hechtenis wateren buiten de bakken P M. F., 1 b. s. 1 d. h. werpen van vuil in de gemeentehaven te VlissingenM. G., huisvrouw van W. Z., tot 1 b. s. 1 d. h„ W. J. B., f 3 b. s. 1 d. h.slachten en villen van een dier binnen Vlissingen, hetwelk zichtbaar is aan den openbaren weg T. L. V., f 3 b. s..2d. h. laten loopen van een hond zonder muilkorf op den openbaren wegJ. d. P., 3 b. s. 1 d. h.dronkenschap J. M. d. V., K. d. W., J. d. R., M. O., J. 7. M., J. J. M., H. W., H. F., 2 b. s. 2 d. h„ J. P. d. R., A. v. O., J. H., 3 b. s. 2 d. h.. M. d. W., M. d. S. en J. v. H., f 5 b, s. 3 d., P. H., 2 maal 3 d. h., J. d. V., P. v. O., 5 d. h. Alle veroordeelden wonen te Vlissingen. De zaak van de wed. Sörena uit Rotterdam, wegens vergiftiging van haar echtgenoot en dochter tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, zal 17 Mei voor het gerechtshof te 's Hage in behan deling komen. Vanwege het O.M.zijn geen getuigen in deze zaak gedagvaard. Als raadsman is aan beklaagde toegevoegd mr. Wolterbeek Muller, advocaat te 's Hage. Weder valt een ernstig ongeluk met de Gooische stoomtram te ver was zoo duidelijk als nu had hü nog nooit over zijne zusters gesproken. Zij hoopte dat hij het kind altijd bij baai- zou laten blijven en gaf zijn wensch toe. Of zjj hem bij het afscheid de hand had gegeven, dan of hij die genomen had, wist zij niet; het was echter zeker, dal hp er een innigen kus op had gedrukt. Het scheen Christiaan op te vallen, althans deze zag hem een tijd lang verwonderd aan. Voor hem was het ook werkelijk een wonder. Het werd voorjaar. De scherpe wind, die zoo iang geheerscht had, maakte voor luwer weer plaats en om hem van de lucht te doen genieten, ging Julia dagelijks met Christiaan naar buiten. Holder hoorde hiervan door het kind en daar het park toch open stond voor ieder, scheen ook hij behoefte te gevoe len zich daar te vertreden. Vroeger had hij weinig aan wandelen gedaan, meest alleen tegen den avondnu scheen hem echter de voormiddag daartoe meer geschikt. Zoo kwam het, dat hij Julia melden. De landbouwer J. van de Meent en zijn zoontje bevonden zich gisteren ochtend met paard en wagen op weg naar Blaricura om hooi te halen, toen tusschen St. Janskerkhof en Laren de eeiste tram uit Hilversum achterop kwam rijden. Het paard werd schichtig en begon te steigeren, tengevolge waar van de wagen tegen den hoogen kant van den weg stootte en omsloeg, daarbij met de tram in botsing komende. De elfjarige jongen bleef op de plaats dood, en de man bezeerde zich den arm, ter wijl het paard op hol sloeg. Te Amsterdam is brand uitgebroken in een met balen geperst hooi geladen tjalkschip. De schipper en zijn gezin konden zich nog bijtijds redden. De lading is gedeeltelijk verbrand, alsmede kajuit en roei. De schipper was niet verzekerd. Op een villa bij Utrecht is ingebro ken en daarbij een hoeveelheid tafelzilver ter waarde van 650 gestolen. Nog een patient uit het krank zinnigengesticht te Medemblik heeft ge tracht te ontvluchten. Bij den ingang der stad is hg door eenige personen, waaronder de dokter van het gesticht, gegrepen en naaf het gesticht terug gebracht. In een vergadering van stakende dokwerkers te Amsterdam is met 215 tegen 117 stemmen besloten de staking vol te houden. Men meldt aan de N. R. Ct. Dr. H. P. H. Muller verklaart, naar aanleiding van de door de Engelschen gevoerde dum-dum campagne „Ik ben natuurlijk in bijzonderheden op de hoogte van de ammunitie, geleverd aan den Oranje Vrystaat, en verzeker dat de regeering nooit ontplofbare kogels neeft gekocht en evenmin holle spits- kogels." Bij een uitgever te Enschedé zijn verschillende voorwerpen, op het slag veld btj Elandslaagce en Dundee ge vonden, uitgestald: tvvee granaatkartetsen uitEngelsche kanonnen afgeschoten, een schop met houweel een halsband van een regintentshond, gevonden op het lijk van een Engelsch officier, en andere voorwerpen. Te Tilburg zijn weer eenige gevallen van pokken geconstateerd. De Koninginnen hebben gisteravond te 's Hage een deel der opvoering bijge woond van de opera 'l'annhiluser. Onder den naam „Transvaalienne" heeft de heer Jacs. Koopman, leeraar in het dansen te Rotterdam, een nieuwen salondans samengesteld, die bestaat uit een reeks sierlijk- en smaakvol-gedachte figuren. De muziek voor dezen dans is even eens onder den titel „Transvaalienne", uitgegeven. Ztj is grootendeels uit mili taire signalen en het Transvaalsch Viaggelied opgebouwd en gearrangeerd door Anton Blazer Mz. Een practische omschryving van de dansfiguren vergezelt de muziek. Wij zijn nu in de lente, waaraan men echter twijfelen zou als de almanak het niet verzekerde. Een weerkundige herinnert er aan dat sedert eenige jaren de lentes erg laat zijn. Men moet tot 1882 opklimmen om een wezenlijk mooie lente te vinder,. De bevolking van Amsterdam be droeg op 1 Maart 524,809 zielen. In de omstreken van Alkmaar lag een paar dagen geleden de sneeuw een voet dik. Schrale troost. (Tusschen oom en neef.) Waarom schreit ge, Jan Oom, ze maken mijn scheiding met een kam, die mij zeer doet. Welnu, troost u. Op mijn leeftijd met het kind op eene bank bij den vijver vond zitten. Julia gaf zich geen moeite zich over zijne komst verwonderd te tooneD. Zijne met den meesten ernst voorgedragen verzekeringen echter, dat hij van het mooie voorjaarsweer had moeten genie ten, lokten haar een lach af, die hij ten zijnen gunste uitlegde. Voor het overige lette zij echter niet op hem, maar bleef met haar werk rustig zitten. Holder speelde met het kind, dat van vreugde luid juichte. „Hij houdt toch veel van den jongen," dacht Julia, dit juichen hoorende. Het was inderdaad een prachtig voor jaar. .Vreemd was het dus niet, dat de gescheiden echtgenooten elkander eiken dag bij den vijver aantroffen, waar het kind zoo gaarne speelde. Evenmin dat zg dikwyls op dezelfde bank zaten, waar plaats te over was voor drie per sonen. En wilde het gesprek in der aanvang dikwerf niet vlotten, later werd het veelal des te levendiger en schenen zult ge uw scheiding met een spons maken. schaarsch voor en laten zich goed bet-, Ze zijn verstandig, zlndeiyk en babbelachtig. «et Te Brussel heeft Zondag een grappenmaker vyf honderd toegangsbil jetten in de bureaux van het Théatre Molière ontvreemd en die in eenige volkrijke buurten der stad gratis uitge deeid. Hij gaf voor dat de koning de zaal voor Maandag had afgehuurd en de hofmaarschalk hem verzocht had de kaarten onder het volk uit te deelen. Van af Zondagavond kwamen honder den werklui in Zondagsgewaad om plaatsen. De controleurs verloren het hoofd van de drukte. Het bedrog is eindelijk ontdekt en zal hem, die er zich aan schuldig maakte, duur te staan komen. Bij de debatten over de begrooting van buit. zaken in de Belgische Kamer zeide de heer Montefiore Levi dat hij de aanvallen der pers tegen Engeland be treurde, omdat zy een noodlottigen invloed op België'a handel en nijverheid zouden kunnen hebben. Minister Favereau zeide van hetzelfde gevoelen te zyn en voegde er bij dat Engeland eene bevriende natie is, die veel goeds voor België heeft gedaan en het zijne onafhankelykheid verzekert. De heer Picard kwam met groote levendigheid tegen de woorden van Montefiore Levi op, die gezegd heeft, dat men ter wille van stoffelyke belangen, in het edelmoedige hart van het Belgische volk de stem, die zich verheft Degen eene onrechtvaardige daad, weike geheel Europa afkeurt, moest onderdrukken Daarbij bleef het. De regeeriug hield zich verder buiten schot. De Figaro meldt dat ten edelmoe dig gever, do heer Huiiri Deutch van Meurthe, een prijs van 100,000 francs beloofd Heeft voor den uitvinder van bestuurbare luchtballons. De opening der Parijsche tentoon stelling is op 14 April vastgesteld. Een onweerstaanbare smeekbede. In een Londenech blad komt de volgende advertentie voor: „JobD, keer weder tot uw diepbedroefde Annie. De piano is verkocht!" Voor een uit militairen bestaand publiek heeft de kolonel van den Russi- schen generalen staf Artamonoff in Petersburg een voordracht gehouden over den stand van de krijgsverrichtingen in Zuid-Afrika, daarbg als zgn meening uitsprekend, dat ten slotte de ICngelsche troepen zouden verliezen. De Duitse he gezant te Petersburg. Op het laatste bal op het Ermitage had groothertog Wladimir een dame voor het souper uitgenoodigd, die haar woord reeds gepasseerd had aan den Duitschen gezant Von Radolin. De groothertog zei uit de grap dat er niets zoo vervelend was als een Duitsch diplomaat. Dit weinig vleiend oordeel kwam den gezant ter oore, die zich er over meende te moeten beklagen bij de groothertogin. Deze antwoordde uit de hoogte: „Ik ben een Russische prin ses en geen Duitsche". Later weigerde zij den gezant te ontvangen. Het gerucht loopt nu, dat de Duitsche gezant waarschijnlijk zal vertrekken. Inmiddels is ook de groothertogin naar Parijs vertrokken. Er wordt veel gepraat over het gebeurde. Japansche bedienden. In Amerika is de dienstbodennood veel grooter dan in de oude wereld. Dat komt, zegt men, omdat zoovele meisjes op kantoren en magazijnen eene plaats vinden. Thans heeft men in Amerika zijn toevlucht genomen tot de sterke sekse en wel tot mannen uit Azië. Tegen Chineezen bestaat een diepge worteld vooroordeel en wil men die dus niet. Maar de Japanners als dienstboden bevallen uitstekend, maar ze komen beiden te vergeten hoeveel tegenzin zij wel in elkander moesten hebben. Gedachten zijn, zooals bekeDd is, tolvrg. Het is echter zeer waarschyulyk, dat Julia nooit zou hebben uitgesproken, dat ztj vroeger toch zoozeer geen onge- lgk had gehad, zich in Frans Holder te verheven, en dat deze nooit bekend zou hebben, dat bet hem innig speet, eene zoo lieftallige vrouw niet te hebben kunnen behouden. Toch schenen hnnne overdenkingen tot de overtuiging te leiden, dat zij wel voortdurend op een vriendschappelgke wyze zouden kunnen omgaan, en dat dit voor het kind zeer gewenscht was. Op eene vriendschappelgke wijze Dat was voor beiden eigenlijk iets nieuws. Zij waren een tijdlang verloofden en toen echtelieden geweest, maar recht vriendschappelijk nooit. Haar vertrouwde was steeds hare moeder geweestbe- langrgke zaken had hij steeds met zijne zusters besproken. Nu werd de verhou ding tusschen moeder en dochter bij In de voorname buizen laat men ze hun nationaal coatuum dienst doen wapens van het huis zgn op hun i kleed geborduurd, en hunne tegeriwJ: wapens van het huis zijn op imn le digheid geeft iets schilderachtigs'T waardigs aan het huishouden hun/' meesters. Zal deze mode ook in Europa navol ging vinden Uit een brief, opgenomen in a i Zwolsche Courant, van iemand bij I eerste Nederlandscbe ambulance/ Natal 1 De toestanden zijn hier allergetnoede. iijkstbescheidenheid is onbekend iedereen staat gelijk, zelfs de commas dant-Generaal Jouöert wordt door iedet een familjaar aangesproken wanneer hem iets te vragen heb, loop ik !00 maar id zijn ruime tent, waar meestal alleen aan een ruim t&teltje I zit, zonder papieren, alleen met 't laatste regeeringstelegram in de hand hij maat- een praatje en doet verder de zaken af, zonder den minsten omslag, wat hij trouwens evenzoo doet met een ander Krijgsgeheimen zijn er nagenoeg niet' men vraagt maar en krijgt dan terstond het laatste nieuws en mededeeling vm de plannen. Een groote fout is 't drinkwater dat pure modder is in vele lagers; op den bodem onzer/ emailkannen soms een dik drabbig bezinksel; gelukkig bek ik twee goede Cbamberland-filters, die ik zelf verzorg. Voor de zieken is men er in geslaagd melk te vinden, drie uren rijdens ver Whisky doet opgeld, daar 'c verboden is sterken drank te hebben, wat m. i. veel te streng is bij het natte weer. Als een Hollander ons leventje zag, zoude hij zich waarschijnlijk verbazen, hoe spoedig men de Europeesclie ge makken afleert en toch is het leven alleraardigst en interessant om mede te maken, terwijl het in vele opzichten gezond isveel beweging en buiten lucht. Het getal zieken schijnt in de hospitalen van Durban, Ladysmith en Pietermaritzburg zoo snel toe te nemen, dat men extra booten noodig heeft om ze naar Engeland over te brengen. De Simla en Lorion zullen beide een aantal zieken te Durban aan boord nemen. De Kaapsche Regeering heeft den Kaapschen vrijwilligers last gegeven, zich ten zuiden van de Oranjerivier terug te trekken, ten einde den rassen haat niet te vermeerderen. Volgens een bericht uit Pahnas (Kanarische eilanden) heeft Saint-Saêns op een concert aldaar op een piano met de eene hand de Marseillaise en met de andere La Marche royale gespeeld. Dat kunststuk wekte zulk een enthousiasme dat Saint-Saëns als kind der stad werd aangenomen. AFRIKA. Een treurig bericht komt tot ons uit Pretoria. Petrus Jacobus Joubert, commandant generaal van het leger der verbonden republieken, is den 28en aldaar overleden. In het bericht staat dat de stad in rouw gedompeld is over het verlies van een burger, die een waar patriot, een dapper bevelhebber en een rechtschapen, achtenswaardig man was. Wie zal die woorden niet onder schrijven, waar de geschiedenis leert dat Joubort's naam schier op elke bladzijde van zijn zoo fel beproefd vaderland in gulden letteren prijkt. Hij heeft gestreden den dag onaangenamer, wijl de moeder al het mogelijke deed om haar huwe lijksplan met den advocaat door te zetten, en Julia er niets van wilde weten. Frans daarentegen was in open lijken stryd met de dames Cornelia en Eleonore. Het kon niet uitblijven of meneer en mevrouw Holder moesten tusschenbeiden wel eens over hunne huiselijke verhouding spreken, en dan was de verwondering wederzijds niet klein, als het uitkwam, dat de oude mevrouw in geenen deele onfeilbaar- was en de zusters geen engelen waren. Waarom dat vroeger niet ingezien Er werden zelfs zeer vertrouwelijke mededeelingen niet geschuwd. Mama had anders zulk een goeden smaak, hoe kon zij dan in ernst aan een hu welijk barer dochter met den advocaat denken! En van zijn kant: Zusterlijke teederheid had toch dikwijls iets eigen aardigs er was wel niets op Elmira te zeggen, maar om haar hem als vrouw te willen opdringen Beiden waren het daarover eens, dat zij nooit weer wilden trouwen. Wórdt vervolgd.) e„ geleden voor zijn vadel ttooge jaren in al de ver[ ontberingen der campagl naar bet f"3'6'0026 en rui „j kamp en het slechte zuilen het gestel van den reed inan zeker geen goed hebl Hierbij kwam een maagkwa; seling - h« was Pas uitl te pretoria teruggekeerd zü" leveD maakte- Transvalere en Vrljstaters I bem een strateeg, over wiel ie geheele krygskundige werd Stondhet vaderland een mi leven aan het welzijn zij) wijdde en steeds stond tegen pretenties. 2tjn dood is dus een g| voor de Boeren, inzonderheid een gtoot hguur ontvalt, een zyn vyanden met ontzag de kunst bezat z\jn landgenoot aan te voeren. De man, die r zal aanvaarden, is reeds dien men althans een particl uit Parys gelooven mag zelf het opperbevel over de op zicb zal nemen. Wij mogen er zeker van dan Jouberl's plaats door geenl zal vervangen worden. Krugd behalve krijgskundige bek| bijna onbegrensden invloed genooten. Hij is de man aan te voeren tot denzwarerj strijd die hen wacht. Er wordt echter aan dit] niet zonder grond, getwijj Kruger te oud is om actief en de republieken verschel generaals hebben, die getooj waardig in het voetspoor te kuonen treden, bv. een II die al is hij slechts 36 jaa| allerbekwaamst en moedig is. Lang zullen wij niet| te wachten om te weten keuze gevallen is, want Jou mag niet open blijven. De berichten van het ooi luiden thans niet ongunsi Boeren, vooral dat uit Preti generaals Grobler en Olivii gevaar dat zij afgesneden zou ontsnapt zijn en na hun met generaal De Wet aan Li een geduchten weeistand ku Olivier, een andere Boeren' zou met eene aanzienlijke m] brand bezet en sterke stellingi den Platberg enModderpoort bel De Engelschen zouden teru zijn, maar zich kunnen troos] verzekerdheid dat de aftoch Boeren in de richting van afgesloten is. Het tegi manoeuvreeren bewijst dat di] niet het geval zal zijn. De Engelsche troepen kunn| entegen op wyzen dat Cleme! fontein en Fauresmith inn dit zonder tegenstand dedi eenvoudig dat de Boeren er 1 van inzagen deze plaatsen te Tegenover dit onbeduide: weegt wel op het hernemen brand door commandant Grol gevecht van een uur. Lai Oorkum en veldkornet Smi door de Engelschen gevangen De Engelschen hadden tam verliezen en vluchtten in c van Maserve. Te Simonstown zgn twee vangen Boeren ontsnapt en is 'ijgsgevangen Boer aan typh :aal overleden sedert 5 oventigste doode. Ook heersch- eze ziekte ook de mazelen, ee'i op de transportschepen iepaald dat deze schepen aai D'an de week naar St. Helena i Eenige Engelsche lanciers bloemfontein drie Boeren s binnengebracht, die bescbuldij °P vier Engelsche officieren ir beid van Robert's kamp ge nebben. Het biykt weer onwaar '0rd Kitchener het verzet in olonie voorgoed bedwon eoerual Parsons aldus wort dksvlei gemeld, is met "acht tegen de opstandelingei ni maar ondervond daarbij <n onbegaanbare wegen en

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2