Donderdag 29 Hlaart. HET KIND. 38e Jaargang. 1900. AH D£A EIJK, imsLns. D D FëUILLITQN. I zelfden So. 75 "to week tot week. t. Ie veelt zich aan v00r ksSU RANTIËN, up lam, op Huizen, r„. lederen, Schepen eD btranaporten. juSTTI-A.". Amsterdam in goedgekeurd wi |jk kap. 100.000 ELDERS, biten, Spiegels, ge. Igen het geval van t onvoorzichtigheid atrumoer, etc. tegen |r Zeeland, L A 129. .DIENST JCDDELSUS& v.v Lwe.- vm 4 50 5 55 I Van Zeilmaxkt.- vm 115 nm 12 30 1 15 510 5 55 6 55 7 45 jr Zeilmarkt Vliuin- een op werkdagen 12 35 1 20 2 5 - 7 7 50 8 36 iH-Mttldegtieui. fitijd.) 8.25, 10.37, 1.18, |s 5,31, 6.9, 7.35, 5.33, 8.24. 9.25 10.—, 1.38, 4.32, 5.51, 6,29. 8.10 [8.3,9.5, 9.45. bVENDIENST. 5 50 6 30 6 50 i 10— 1020 10 40 10 1 30 2 220 4 20 5 5 20 m 6 6 40 7 20 19 50 10 10 10 30 12 10 1 20 1 40 p0 3 50 410 4 30 8 8 30. i 3 35b) 4 05 fc5 J5 15 b) leskaua ten hong' minnten. Vliaeiugen naar likt. •6 23 7 39 •10 4 8 30 |31 52 56 •10 21 57 *115 *11 1 era le en 2e kl. 24 125 310 3 50 44 4 22 616 63 725 85 8 21 8 88 VLISSIIfiSCHE COURANT. -3 Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post f 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich by alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by dan Uitgever F. VAN DE VELDE Ji., Kleine Markt, I. 187. ADVEKTKNTIEN van 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel moer 10 cent. - By directe opgaaf van driemsal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Virichynt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnnmmer IO. Abonnements-AdvertontiBn op zeer voordeelige voorwaarden. Onze meening omtrent de oorzaak van den gedeelteiyken afval der Vrij- staatsche troepen van het leger der verbonden republieken, blijkt volkomen juist te zijn geweest; maar hieruit moest dan ook noodzakeiyk volgen, en werkelijk is dit geschied, dat dit „afval len" zou ophouden en zich zelfs ten deele herstellen, zoodra het bleek dat de hoofdmacht stand hield en met de steunpunten van het leger voeling kon worden gehouden. Voegt men hierbij, dat de afval, voor zoover deze feitelijk heeft plaats gehad, door den Engelachen generalissimus met zekere beminnelijke overdryving is voor gesteld, dan kan het niet anders of de politieke Transvaal-barometer is alweer gerezen, is in Londen de dolle opge wondenheid afgekoeld en hebben de .mogendheden" ingezien, dat ze, door wat minder haastig haar afwijzende beschikking te nemen, niet slechter zouden gehandeld hebben. Vfe wilder, om een lief ding, dat pre sident Mac Kinley een paar weken had gewacht met zyn vriendschappelijke nota aan de Engelsche regeering. Moest deze op dit oogenblik antwoorden, ze zou minstens eenige graden beleefder zijn geweest en dan hadden de Europeescbe grooten en kleinen niet zoo dadelijk in hun schulp behoeven te kruipen. Voor zoover ze dit deden, wel te verstaanwant, daar de geallieerden, Frankrijk en Rusland, voor zoover bekend, tot nog toe geene stappen hebben gedaan, kan de wind zeer goed uit dien hoek komen. De aanstaande gebeurtenissen kunnen hierop van grooten invloed wezen, en, in afwachting daarvan, doet het ons waarlijk goed, weer eens van een vrij gunstigen toestand van de zijde der re publieken te kunnen gewagen. Immers, lord Roberts moge er roem op dragen, dat het Vrijstaatsche grond gebied ten zuiden van Bloemfontein zich onderwerpt, dit is niets meer dan natuurljjk. Overal elders, waar geregelde troepen zijn, vinden wij deze opgewekt en actief. In het westen is Griquatown opnieuw door de Boeren bezet, hetgeen bewijst, dat zij daar nog troepen genoeg hebben. De aanslag uit het noorden, tot ontzet van Mateking, is beslist afge slagen. Die uit het zuiden kan er nog I zoo spoedig niet wezen. En dan die geheimzinnige historie in 'et zuidoosten van den Vrijstaat, waar twee Engelsche generaals French en Gatacre tegen een groot Boerencom- Naar het Hoogduitsch VAN E. WICHEBT. 13.) «Waarvan gij nooit gebruik moogt zaken,» viel zij hartstochteiyk in, '"ooit, nooit." Eijn gelaat betrok. «Gij dwaalt, Julia," woordde hy op vasten toon. «Ik zal l'an mijn recht gebruik maken, den dat de wet my daartoe I ''ohtigt. Verlaat u daarop!" labeling brak zij in een hevig snik- ite.' u'1- »Neen 1" riep zij, „zoo gruwe- I zult gij niet zyn) 0m nogmaals mando, onder Olivier, opereeren. Het is niet met volkomen zekerheid te zeggen, waar op dit oogenblik de basis dier operatie is. Men wil, en dit ligt ook het meest voor de hand, dat Olivier, met zijn uit Kaapland teruggetrokken troepen, Kroonstad tracht te bereiken, om zich daar met de hoofdmacht van Joubert te vereenigen dat Gatacre, de zoo als wij weten eenigszir.s dolle gene raal, die nog een aardig nederlaagje heeft goed te maken, hem uit het zuiden volgt, terwyl French, met zijn cavalerie, die echter eenigszins „op" is, van uit Bloemfontein tracht hem in den weg te komen. Anderen beweren dat Olivier de Dra- kensbergen wil bereiken, om zich met het leger te vereenigen dat Bulier moet tegenhouden, doch, in elk geval juichen de Engelsche bladen reeds over zijn val. Hij kan den dans volgens hen niet ont springen. Voorloopig kan men aan die meening evenveel gewicht hechten als aan eene andere, die Olivier laat op- marcheeren, onderweg al zijn rolk door afval verliezende. Dat verlies moet dan zeker gebeurd zijn na het treffen, voor enkele dagen, met Gatacre's corps, een treffen, waarvan men uit Engelsche bron niets verneemt, wat ons in de overtuiging versterkt, dat Olivier wel degelijk dezen generaal een nederlaag heeft toegebracht, en, zoo dit waar is, dan heeft Olivier ondanks den vliegen den generaal French, heel veel kans om te komen waar hij wezen wil. Mogen wij eene gissing agen, dan zal het deze zijn, dat Olivier's tocht ten doel heeft Kroonstad te bereiken. In de eerste plaats omdat Kroonstad spoediger te bereiken is. In de tweede plaats, om dat het duidelijk blijkt, dat de republi keinen zich daar geducht versterken en er een groote macht te samen trekken, die vast vertrouwt den aanval van Roberts te kunnen weerstaan. Zeker zal die aanval met groote macht ondernomen worden, want de pas te Kaapstad aangekomen nieuwe divisie is bestemd om er aan deel te nemen en kan per spoor spoedig op de plaats van bestemming zijn. Een blik op de kaart is echter voldoende om te doen zien dat, dat taak van het Engelsche legerhoofd onmogelijk te vergelijken is met die welke hij totnogtoe te vervullen had. Eerder is het aan te nemen dat hij zal worden gesteld voor het vraagstuk, dat Bulier in Natal had op te lossen, en dat hij niet opgelost heeft, omdat Bulier noch Ladysmith ontzet heeft, noch uit Natal het grondgebied der republieken is kunnen binnen rukken. En hoe veilig Roberts in zyn kamp is, bewijst wel het gebeurde met de het kind aan de moeder te ontnemen. Het is immers onmogeiykO, als gij wist wat ik nu geleden heb.» „En rekent gij myne ontbering dan niet „Een man troost zich daarover ge- makkelyker. Christiaan is immers mijn en mijn alles 1 Bedenk dit toch Hij schudde het hoofd. „Mannen ge voelen misschien anders. Maar de wet zegt eenmaal: de zoon volgt den vader als de ouders gescheiden zyn. Koester in dezen geene dwaling. Als Christiaan vier jaar is, neem ik hem onverbiddeiyk tot my. Om u daaro -er geen twijfel te laten, stond ik er op zelf te spreken." „Eisch wat gij wiit 1" riep zij snik kend uit, „maar dat niet. Het zou mijn dood zyn Hy wist nu, dat hij macht over haar I had. Hare tranen roerden hem, maar deden hem niet wankelen. „Maak u met de gedachte vertrouwd," zeide hy, „Christiaan onder myne hoede te weten, j Gy zult hem daarom niet behoeven te vier officieren die van daaruit een tochtje deden voor hun pleizier, doch al spoedig het enorme aantal gedoodo en gewonde officieren zonder eenig nut vergrootten. Het zal den heer opperbevelhebber wel geleerd hebben dat hij goed in het oog wordt gehouden, en dat hij voor als nog niet op een pleiziertocht is ge- noodigd. Een beteekenisvolle stemming. A.s. Vrijdag wacht ons een stemming die over het lot van dit ministerie beslissen zal. Hoe de eindstemming over de leerplichtwet zal zijn, niemand schynt zich er aan te durven wagen die met zekerheid te voorspellen, omdat zij van een enkele stem kan afhangen. Zeker is het als het ontwerp door de Kamer niet wordt goedgekeurd, het ministerie Pierson zal aftreden. Wij weten uit de verklaring van den minister van binn. zaken,den heer Borgesius, dat al de ministers de afstemming van het leerplichtontwerp als eene aanwyzing zullen beschouwen om aan de Koningin hun ontslag aan te bieden. Wordt dit aangenomen, dan staan wij in een ministrieele crisis en eischt het gebruik dat de partij die het ministerie ten val bracht, voor en-„. nieuw kabinet zorgt. „Is" vraagt de Zutph. Ct. „dr. ICuyper dan gereed om het bewind over te nemen Men weet aan de rechterzij heel goed waarom het gaat, en de on verzoenlijke oppositie van antirev. en katholieken zou nog minder verklaarbaar zijn, indien men geen kans zag om een ministerie van die lichting achter de groene tafel te brengen. Nu heb ik mij altijd wel voorgesteld.dat dr. Kuyper en zijn katholieke bondgenoo- ten over korteren of langeren tijd aan de regeering zouden komen maar een andere vraag is, of het tegenwoordige oogenblik daarvoor wel geschikt is. Zij zouden moeten beginnen met de Kamer te ontbinden, want in deze Kamer hebben zij geen meerderheid, en onder- tussc-hen zou al het werk, dat door dit ministerie is voorbereid, weer in de ar chieven opgeborgen worden. En al dweept men niet met alle wetsontwerpen door dit ministerie ingediend, er zyn toch eenige by, die de groote meerderheid van ons volk zeker ongaarne r,aar de snippermand zag verhuizen. Ik denk aan de wet op rusttijden, aan de wetten tot bescherming van verwaalloosde kinderen, aan de woningwet, de Ongevallenwet, die reeds met overgroote meerderheid door de Tweede Kamer is aangenomen, maar nog door de Eerste Kamer moet behandeld worden.Zal die arbeid vergeefsch zijn Is dan alles gedoemd scheurpapier te wor den De Tweede Kamer zal daarop Vry- uitspreken, en weigering. dit onmiddeliyk na de i dag antwoord geven. Stemmen voor Leerplicht. Er is nu alle kans, dat bij de eind stemming over het leerplichtontwerp er zich meer stemmen voor verklaren zullen dan men met de ervaring die de i debatten in de Kamer opgeleverd hebben, zou vermoed hebben. Naast den j heer Schaepman staat dr. Nolens, afge vaardigde voor Venlo. Openlijk heeft deze in de Maas- en Roerbode,waarin hij over zijn houding in de leerplichtquaestie werd aangevallen, getuigd „dat niet enkele, maar zeer velen myner medeleden (in de Kamer) mijn meening deelen. nl. i dat leerplicht in beginsel niet indruischt tegen de katholieke leer, ook niet bij een onderwyszooals dit thans bij ons bestaat." I Genoemd blad noemt deze verklaring een verrassing niet alleen voor haar, j maar voor verreweg de meeste katho- i lieken, een ware verrassing, die met een revelatie gelyk staat. Het Centrum ziet volstrekt geen „revelatie" of raadselen in wat de Maas- en Roerbode zoo verbaast.Veeleer zou zij het een raadsel achten, indien de meerderheid der katholieke Kamerle den er andere ,over dacht. „Te groot» zegt het blad, „is onze eerbied voor hun missen. Elke vriendelijke tegemoetko ming zal ik u tienvoudig vergelden. Ik smeek u, maak het zoo, dat gij voor het kind altijd eene goede moeder kunt blijven. En nu, ontvang hem van my, zooals ik hem van u wil terug nemen, als mijn tyd gekomen is. Adieu, beste jongen, ik zie u spoedig weer." Hy hief den knaap op, drukte hem aan zijn hart en legde hem in de armen zyner moeder. Daarbij raakte zijne hand haar schouder aan. Een warme gloed doorstroomde hem. „Tot weerziens," zeide hy tot haar, keerde zich schielijk om en ging. VIL „Het zou mij zeer aangenaam zijn, lieve," zeide op een goeden dag de oude mevrouw, „als gij wat meer vriendelyke attenties wilde hebben voor onzen ge- achten vriend, den advocaat Meck." Julia, die met een handwerkje bezig was, scheen verdubbelde opmerkzaamheid doorzichten gezindheid." Agitatie, Het zoogenaamde „landelijk komitee tot invrijheidstelling van de gebr. Hoger huis" heeft aan alle vereenigingen een schrijven gericht om, wanneer de revisie van deHogerhuis-zaak niet mocht wor den toegestaan, dan onmiddellijk in alle steden en dorpen van Nederland een betooging tegen deze weigering te houden. En aan die betooging kunnen alle partyen van Nederland deelnemen, zegt het schrijven, omdat het meedoen niet be paald in zich sluit de ontkentenis van alle schuld der drie gebroeders, maar een verzet is tegen het weigeren van de revisie. Het comité wijst er op, dat de revisie- wet is tot stand gekomen, hoofdzakelijk naar aanleiding van den twyfel die ge wekt is in de zaak-Hogerhuis, en ook gedeeltelijk als gevolg der agitatie.Wan neer de revisie niet zal worden toege staan, zal een vreeselijke teleurstelling zich dus paren aan een diepe veront waardiging over een dergeiyke hande ling. Maar beiden zullen zich moeten aan haar werk te moeten wyden, want zij boog het hoofd nog meer naar be neden. „Hebt gy mij daarop niets te ant woorden vroeg mama na een poosje, ietwat scherp. „Mama meneer Meck gedraagt zich zoo zonderling. „Hoe zóo zonderling? Ik meen, dat hy u steeds met buitengewone galanterie behandelt." „Dat is het juist wat mij niet bevalt, mama. Die zoetsappige toon by een reeds vrij ouden man. „Wel 1 hy is nog in de beste jaren en, in weerwil van zijn grijs haar, goed geconserveerd. Hij heeft iets jeugdigs over zich, dat natuuriyk in zyn omgang met dames uitkomt." „Ja hy komt mij altijd voor als een bejaard kind, mama." Mevrouw Wingebeit schudde afkeurend het hoofd. „Wat is dat nu voor eene uitdrukking? En dan voor een man in eene goede positie een geacht man Suriname. Het schijnt thans ernst te worden met eene doortastende exploitatie van j onze rijke kolonie Suriname, en gelukkig I vinden de pogingen in die richting j gedaan, steun van hoogerhand. Over i een paar maanden vertrekt derwaarts eene wetenschappelyke expeditie onder 1 leiding van dr. H. van Capelle, te Wage- ningen. De koningin heeft nu den heer Van Capelle uitger.oodigd, vóór zijn j afreis, tot een buitengewone audiëntie, als bewijs van hare belangstelling in onze West-Indische koloniën. We zijn du3 reeds ver van den tijd toen deze kolonie van niet de minste beteekenis in de oogen onzer staatslieden scheen te zyn en aan geen exploitatie van de rijke schatten, die Surinarae's bodtm bevat, gedacht werd. Óngelukkig komen wij weer met de nachtschuit, want toonden de Neder landers geen oog te hebben voor wat Suriname voor ons zou kunnen worden, het is gebleken dat vreemdelingen daar volstrekt niet blind voor waren. Wy zullen ons dus moeten haasten, indien wy althans ons deel van die voorrechten nog willen hebben. Leger en Marine, Bij Kon. Besl. zyn, met ingang van 1 Ap.il benoemd tot buitengewoon adel borst bij de Koninklijke Nederlandsche Marine-reserve de heeren C. L. Julsing en J. C. Becker. Bij Kon. Besl. is aan den oerste- luitenant G. G. A. Hesselink, van het regiment grenadiers en jagers, op het daartoe strekkend verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst ver eend. Door da Holl. stoomdrukkerij en uit geversmaatschappij te Amsterdam is uitgegeven de veertiende jaargang van „Restantenboek," bevattende de tot 31 December 1899 uitgelote serieën van 59 premieleeningen. Het werk is weder met de grootste nauwkeurigheid saam- gesteldde uitgevers verzekeren dat er geen enkele fout in voorkomt. Meer zal zeker de gebruiker wel niet kunnen vorderen. Bovendien wordt dit werk als premie beschikbaar gesteld voor alle abonne menten op de beide bladen De Kleine Kapitalist Het Financieel Nieuws en De Rentenier, Financieel Weekblad en Uitlotingscourant met Restanteniyst. Voor de houders van fondsen of effecten is dit werk, het eenige van dien van zaken „Daar spreek ik niet meer over, mama." „Een oude huisvriend." „Zekerlijk." „Door en door solide." „Daar twyfel ik niet aan." „En toch geen onverbeteriyke jon- gezel." „Denkt u dat, mama?" „Ik denk het niet alleen, maar weet zeker, dat hij vurig wensebt te trouwen, als hy een goede gelegenheid daarvoor vindt." Julia werkte nog yveriger voort. „Daartoe wensch ik hem geluk," zeide zy, niet zonder een zweem van spot- terny. De oude dame kuchte onwillig. „Gy ziet niet," zeide zy, „of liever gy doet, alsof gij het niet ziet, wat een blinde moet opmerken. Hij vereert uhy ls als dat u niet bevredigt als een gek op u verliefd." „Als een gek - De spitse naald drong in den vingereen droppel bloed

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1