li No. 74, nSIJENS. ofte Koop. Woensdag 28 Maart. iietlaiiisck tacta. IET KIND. Walstraat H 22Q 38e Jaargang. 1900. d feuilleton. itrages. te Gordijnen, en Franjes, jnknoppen. preien, alle soorten. iussens. :r) behoeft slechts om weer geheel D |3*s€as&&*. 1»00. II NG 1 TUIN op netten stand. Vliss. Courant. ■gemaakt. 8 8 7 30 7 31 8 52 9 56 •6 23 7 39 10 4 10 57 *11 5 *11 1 reizigers le en 2e kl. *10 21 10 36 24 616 10 28 125 63 1140 310 7 25 1222 3 50 85 12 38 44 8 21 12 55 4 22 8 88 Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummora 5 cent. Men abonneert zich by alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by den Uitgever F. VAN DE VELDE Ji., Kleine Markt, I. 187. ADVEKTENTIEN van 1—4 regels f 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnummer IO. Abonneinents-AdTertentiën op zeer voordeellge voorwaarden. |R AM DIENST ■EN sa MIDDELBUE3 v.. Remisevm 4 50 5 55 |igen) Van Zeilmarktva 11 45 nm 12 30 1 15 115 510 5 55 6 55 7 45 naar Zeilmarkt Vlissm (alleen op werkdagen l> nm 12 35 1 20 2 5 15 6 7 7 50 8 35 eskens-Maltlegbem. luwichtijd.) 16.23, 8.25, 10.37, 1.18, -Sluis 5,31, 6.9, 7.35, I 2.35, 5.33, 8.24. 9.25 7.42, 10.—, 1.38, 4.32, kibrng 5.51, 6,29. 8.10 5.6, 8.3,9.5,9.45. HAVENDIENST. vm. 5 50 6 30 6 50 10 9 40 10— 1020 10 40 j nm 1 10 1 30 2 220 |40 4 4 20 5 6 20 8 20. |uisvm 6 6 40 7 20 >20 9 50 1010 10 30 nm 12 10 1 20 1 40 tO 3.30 3 50 410 4 30 In 7 80 8— 8 30. nm 3 35b) |a) 4 05 nm 1 55 2 15 3 25b) 3 45 8 10 8 40 'ar Breskens ten hoog- pte 15 minuten, van Vlissingen naar Pen abonné's van het (Mllu- Jitreerd Zondagsblad deelen wij I ^e, dat wegens de enorme ver- I hooging der papierprijzeneen Ijovolg van de algemeen erkende I <tijging van de waarde der grond - I moffen de prijs van dat blad I voortaan, dus met ingang van het he kwartaal 11)00, eenigszins moet worden verhoogd. Ofschoon de Illustratie uitermate Igoedkoop is en de prijs niet in I verhouding tot het vele dat zij lliiedt, zullen wij voor een geheel [kwartaal slechts T'/s cent meer Irekenen. Wij houden ons overtuigd dat |riemand onzer lezers die het Ge ïllustreerd Zondagsblad ontvangen I lietzelve hebben leeren waar deren om zijn schat van keurige Ijravuren en belangwekkende ver- len in den laatsten tijd ook |«u de vele en kostbare platen ■«rekkelijk den oorlog zulk een Iklein verschil te zwaar zal vallen I's daarom zich den eigendom van |ïviie zoo fraaie Illustratie zullen rillen ontzeggen. De prijs is dus te beginnen met let 2e kwartaal 1900 f 0,375 of |fanco per post f 0,45. DE UITGEVERS. Mr. van Houten aan 't werk. I i is weder een nieuw dagblad op de Pfflst, dat zich geheel zal kanten tegen P vooruitstrevend liberalisme onzer IWn, belichaamd in de sociale ontwer pt van het tegenwoordige ministerie. P leider treedt op mr. van Houten, P in dit blad zijn Staatkundige Brie ft voor een uitgebreideren kring verwerken. I üen zegt dat dit plan door verscheidene r0°te fabrikanten in het land geldelijk psteund wordt. 1 eerste aanval zal gericht zijn op "Ongevallenwet en, bezwijkt deze voor Naar het Hoogduitsch VAN E. WICHER T. |12.) '5 ging zelf, hopende er Julia aan ^effen. Dat was echter misde '°caat Meck trad voor haar op. „Heb "iet gezegd, dat het zoo ver zou Én?* zoo sprak deze Holder aan. Poogde nogmaals voor de terecht- jaS te vergeefs met Holder een Wilk te treffen. Jetl de zitting begon, vroeg de lleb een bejaard, vriendelijk heer, «older, waarop hij zijn aanspraak mr. Van Houten's pijlen, dan zou de strijd verder gericht worden tegen alle wetten van radicalen oorsprong. Hoe dit strijdblad heeten zal De Twent sche Ct., die het bericht mededeelt, meent dat het gedoopt zal worden „God, eigendom en familie" (eene herinnering aan Van Houten's radicaal verleden) misschien „Menschelljkerwijze volmaakt" (zie zijne kieswet)misschien ook als tegenstelling met „Het Noorden" dat mr. Van Houten redigeerde toen hij vooraan stond onder de toenmalige radi calen, „Het Westen" of „Het juiste midden." Ziedaar in enkele namen mr. Van Houten's politiek verleden herdacht. Leerplicht-ontwerp. Het feit dat dr. Schaepman op raad van den heer Lohrnan zijn amendement om de wet op leerplicht slechts in te voeren na het tot stand komen van eene wet tot nadele regeling der sub sidies aan de bijzondere scholen, introk, geeft aan het Centrum aanleiding om evenals de heer Lohman deed, het kabinet te prijzen voor zijne welwillende gezindheid jegens het bijzonder onder wijs. Verder zegt het blad overtuigd te zijn dat de leerplicht-wet de bijzondere scholen niet in slechte conditie zal brengen. Een ander katholiek blad, de Tijd, is ook na de welwillende houding van den minister, niet van zijn tegeningenomen- heid met het leerplicht-ontwerp bekeerd het blijft aandringen op verwerping. Het zou slechts aannemelijk zijn zoo als het in zijn eerster, en in gewijzigden vorm bij de Staten-Generaal werd inge diend. Uit de houding der katholieke afge vaardigden bij de Kamerdebatten is reeds genoegzaam gebleken dat alleen de heer Schaepman, de heer Nolens, afgevaardigde van Venloo, met misschien nog enkele anderen, niet in het gevoelen van de Tijd deelen. De Standaard wijst op het dwaze om de gemeenteraden te verplichten herha- lingsonderwljs in te richten en te ver strekken, zonder de verplichting voor te schrijven van die scholen gebruik te maken. „Voor de onderwijzers kan hierin meent De Standaard een buitenkansje steken. - Stel, ze worden aangesteld om 150 uren dat onderwijs tegen f 1 per uur te geven, dan brengt hun dit f 150 in kas, ook al doen ze er niets voor. Alleen de arrondissements school opzieners zullen voor gek loopen, als ze tweemaal op een jaar byv. naar Schier monnikoog moeten, om inspectie te houden in een leege school. op het kind grondde. „Ik meen als vader het recht te hebben „Maar het kind is nog geen vier jaren oud," viel de rechter hem in de rede. Meck trok by deze woorden, die hem onaangenaam in de ooren klonten, een ls,ng gezicht. Holder werd opmerkzaam. „Zeker," zeide hy, voluit vier jaren is hij nog niet. Dezen zomer eerst Maar wat bedoelt u daarmede?" „Daar komt alles op aan," antwoordde de oude heer. „Tot aan zyn voleindigd vierde jaar behoort het kind aan de moeder." „Een jongen ook?" „Ook een jongen." „En als de moeder in het ongelyk is gesteld?" „Ook dan. Tenzij er gronden aanwezig zyn, om te vreezen, dat zy het kind verkeerd zal opvoeden. Bestaat er zulk i een grond!" Men ziet dus wel, dat na de verwerping van art. 3-5, dit zonderlinge artikel 34 had behooren gewijzigd ta worden, om ons voor die grap van scholen zonder- leerlingen te bewaren. En nog dwazer is, dat dit artikel, dat de oprichting van herhalings-scholen gelast, nu komt te staan in een wet op den leerplicht voor het gewone lager onderwijs, waarmee heel deze zaak absoluut niet te maken heeft. Eu toch, groot is de Diana der Ephe- seren. In caeu de legislatieve wijsheid van onze liberalistische gezaghebbers." In het Volksdagblad wordt gewezen op het feit dat de socialisten het lot der wet in handen hebben en dat als dezen tegen stemmen, de leerplichtwet naar alle waarschynlijkheid naar den kelder- gaat. (De heer Van der Zvvaag heeft, zooals men weet, reeds gezegd tegen de wet te zullen stemmen.) Nu hebben de socialisten genoeg grie ven tegen het leerplicht-ontwerp. Hun amendementen omtrent veldarbeid en voeding en kleeding en het herhalings- onderwijs werden verworpen, maar daar staat tegenover dat als het ontwerp wordt verworpen, dan niet'alleen leer plicht voor geruimen tijd van de baan is, maar alle ingediende en aanhangige wetsontwerpen, waaronder ook de onge vallenwet, die nog alleeu door de Eerste Kamer behoeft goedgekeurd te worden, voor langen tijd misschien zullen rusten. Ook rrag niet uit moï oog worden verloren dat valt de leerplichtwet, dan ook achterwege blijft de wijziging van de schoolwet, welke anders noodwendig moet volgen en welke vooral de ver betering van de positie der onderwij zers ten goede zal komen. Als dus de socialisten bedenken welke gevolgen hun tegenstemmen kan hebben, zullen ze hun steun wel niet onthouden aan eene wet, die zjj moge nog niet alles geven wat zij zou moeten geven, toch als een groote stap ter verbetering van ons volksonderwijs mag aangemerkt en in ieder geval later kan verbeterd worden. Wy zullen reeds spoedig genoeg weten of de socialisten dezen raad ter harte hebben genomen en dus overtuigd zijn dat eene gezonde staatkunde eischt dat men zich tevreden stelt met het weinige, als men het vele niet bereiken kan. Nogmaals de heerTydens. De heer, Tijdens, afgevaardigde voor Winschoten, heeft zooals men weet, in de Kamer tegen lierhalingsonderwys gestemd omdat hij overtuigd was dat de invoe ring van dit onderwijs voornamelyk in zyn district op groote bezwaren stuiten zou. „O neen, neen! volstrekt niet!" Dus, mijnheer?" „En later als het kind vier jaar is De advocaat Meck keek zuur. Hij wist, dat hij voor zijne cliënte slechts een kort uitstel kon erlangen. „Dan, mag de vader het tot zich ne men," verklaarde de rechter. „Demoeder kan daar niets tegen doen." Holder bedacht zich eonige oogen- blikken. „Zou het dan niet het verstan digst zyn," zoo wendde hij zich tot den advocaat, „als Julia het kind maar dade lijk bij my liet? Een latere verandering kan toch niet dan hoogst scha ielyk zijn." „Neen, neen!" zei deze. „Gij hadt ongelijk, en dat moet erkend worden. Wij wijken geen stap. Zendt gij het kind niet goedwillig terug, dan laat ik het gerechtelijk halen." Holder wendde zich onwillig af. „En ik mag het kind bij de moeder zien vroeg hij. «Zekerlijk," luidde het antwoord. „En ook van tijd tot tyd ten bezoeke De Winschoter Courant toont aan, dat dezo bewering op geen goede gronden steunt. „Tot dusver zegt het blad, heeft men in het district Winschoten weinig de bezwaren van herhalingsonderwys gevoeld, wanneer de zaak goed wordt aangepakt. Moeilijk is het te begrijpen hoe een verplichting om tot het 15de jaar eenige maanden des jaars, in 't geheel ge durende 96 uur, onderwijs te genieten, in deze omgeving zoo groote moeilijk heden kon veroorzaken. Hatj de heer Tijdens, die in 1897 zoo gaarne de toestanden over de grenzen ons ten voorbeeld stelde, ook in dezen in Duitsch- land zijn licht maar opgestoken." Het schijnt dus wel dat de heer Tydens die in de Kamer zyne stem teger. her- haüngsonderwijs uitbracht zonder uit te leggen waarom hij dit deed, moeite zal hebben de kiezers van zijn district te overtuigen, dat hij aan zijn mandaat als radicaal afgevaardigde getrouw is gebleven. Leger en Marine. In den ouderdom van 64 jaar is te 's Hage overleden de gepens. gen.maj. der artillerie M. Steenberghe. De heer Steenberghe had ruim 30 jaar dienst. Als luitefl'antkolonel werd hij in 1885 belast met, het bevel over het 3e reg. vestingartillerie.Het volgende jaar volgde zijn benoeming tot kolonel en in 1890 werd hij generaalmajoor en benoemd tot kommandant der stelling van het Hollandsen Diep en het Volkerak. Het volgend jaar werd hij benoemd tot kommandant der vestingartillerie. Bij kon, besluit is aan den luitenant ter zee 2e kl. F. Gaymans, op zijn verzoek met 1 April eervol ontslag verleend uit den zeedienst. Voorts zyn met genoemden datum bevorderd tot luit. ter zee le kl. de luit. ter zee 2e kl. P. te Veltrup, en tot luit. ter zee 2e kl. de adelborsten le kl. H. P. Prillevitz en N. J. van Laer bij het wapen der genie, en wel bij het korps genietroepen tot le luit. de 2e luit. P.A. van der Hoeven, van het korps; aan den le luit. E. Franken, van het 8e reg. inf. met ingang van 15 Juni, op het daartoe door hem gedaan verzoek een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, on genoemde officier met ingang van 16 Juni, voor den tijd van 5 jaar, benoemd tot reserve-eerste luitenant bij het wapen inf., en wel bij het 8e reg. van dat wapen. en de officier van gezondheid le kl. C. J. te Boekhorst, van het personeel van den geneeskundigen dienstder landmacht, op nonactiviteit gesteld. Examens. Het examen in het boekhouden, de Handelscorrespondentie in de moderne talen en de Stenografie van den Natio- nalen Bond van Handels- en Kantoor bedienden in Nederlaud zal gehouden worden in „het Gebouw voor den Wer kenden Stand", Kloveniersburgwal te Amsterdam, voor Boekhouden op Woens dag 11 en Donderdag 12 April a.s. des morgens 9 1 en 's namiddags 2 5 uur voor Fransche handelscorrespondentie op Woensdag 11 April 's morgens 9 uur voor Engelsche handelscorrespondentie op Woensdag 11 April 's namiddags 2 uur voor Stenografie op Donderdag 12 April 's morgens 9 uur voor Duitsche handelscorrespondentie op Donderdag 12 April 's namiddags 2 I uur. Aangifte voor het examen totuiterlyk 5 April a.s. bij den heer W. C. de Graaff, 2e Jan Steenstraat 107 te Amsterdam. by my ontvangen „Ook dat. Als voor een zeker geleide gezorgd wordt „Als ik het zelf afhaal?" «Daar is niets tegen." „En hoe dikwerf?" Daarover kwamen zij in stryd en tot geen overeenkomst. „Dan wacht myne schrifteiyke uit spraak af," zeide de rechter en sloot de zitting. Die uitspraak luidde „Het kind moet aan de moedor worden teruggegeven. Nadat het voluit vier jaren is geworden, heeft de vader er over to beschikken. Tot dien tijd mag hij het wekelijks tweemaal zien, eenmaal by de moeder en eenmaal ten zynen huize, maar telkens niet langer dan gedurende drie uren." Holder wilde het niet op eene ge- dwongene opvordering laten aankomen. „Nu zult gij werkelijk uwe lieve moeder weerzien," zeide hij tot het kind. „Wil je wel graag een tydlang by haar Tweede Kamer. De afdeelingen der Tweede Kamer kwamen heden byeen tot onderzoek o.a. van de Gezondheidswet en Woningwet. Koffieoogst. Blykens een telegram van den Gouv. Generaal van Ned. Indie van 23 Maart wordt de gouvernementskoffieoogst op Java voor dit jaar nu geraamd op 213,00 pikois. Parijsche tentoonstelling. De verzending voor de Ned. afdeeling der Parijsche tentoonstelling is thans in vollen gang. Van de groote industrie in ons land, zooals Gebr. Stork en Co. te Hengeloo, en de firma Smulders te Botterdam, zijn vele wagonladingen reeds naar Parijs vertrokken. Nog nooit is door de Nederlandschc machinefabrikanten op zulk eene uitgebreide schaal aan een tentoonstel ling deelgenomen. Met het opstellen der zware werktui gen gaan weken heen en nog zyn ze niet allen aangekomen, terwijl over 3 weken reeds de tentoonstelling wordt geopend. Aan de N. R. Ct. wordt uit Berlijn gemeld Volgens een telegram uit Oberhof aan de bladen te Berlijn, heelt Koningin Wil- helmina tegen 15 Mei kamers besproken in het hotel Wünscher. Oberhof, op een na het hoogstgelegen plaatsje in het blyven „Och ja!" riep Christiaan uit, „by mama. Maar gy moet ook heel spoedig weer komen." Zoo nam hy dan het kind by de hand en ging er mee naar het huis zyner moeder. Daar aangekomen, liet hy door de meid zeggen, dat hy Christiaan bracht, maar hem alleen de moeder zelve zou overgeven. Na eenigen tijd verscheen de oude mevrouw. „Gij maakt overbodige moeite," zeide zy. „Ik meen, dat de rechter uitspraak heeft gedaan. Het is voldoende, als gij het kind hier laat." „Dat is niet voldoende," antwoordde hij. „Ik ben verplicht Christiaan aan zyne moeder over te geven, en daartoe ben ik bereid." ..Julia is niet wel." „Dan zal ik morgen komen zien, of zij weer beter is. Kom, Christiaan!" Hy wendde zich naar de deur. De oude dame was overtuigd, dat hij

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1