Brondgeest voor het gezelschap een groot verlies zou zijn". Van den heer en mevrouw Brondgeest vernemen wy, dat het geenszins in hun plan ligt, Botterdam ia Septomber te verlaten. (N. R. C.) Tegen vervalschingen. Te Parps is op 15 dezer een Euro- peesche Bond tegen vervalsching van voedingsmiddelen opgericht, met het doel het publiek in de voornaamste landen van Europa in te lichten om trent geconstateerde vervalschingen en de namen der bedrijvers, en tevens zooveel mogelijk eenheid te brengen in de methoden van wetenschappelijk on derzoek. Het bestuur van dezen bond wordt door een commissie van scheikundigen en hygiënisten uit Engeland, Frankrijk en Nederland waargenomentot alge meen voorzitter is benoemd dr. P. F. van Hamel Roos te Amsterdam. Als orgaan van den Bond is gekozen de Revue internationale des Falsifij cations. Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Moeder woonden Zaterdagavond te 's-Hage een gedeelte by van de op voering van l'Africaine door het Fransche opera-gezelschap, met mede werking van den Italiaanschen baryton Lunardi. H. H. M. M. verschenen ten kwartier voor negen, kort voor den aanvang van het 2e bedrijf, in de koninklijke loge en verlieten den schouwburg omstreeks half elf ure. De bekende predikant en schrijver dr. E. Laurillard heeft gisteren zijn 70eti jaardag gevierd. Hij was van 1862 pre. dikant bij de Ned. Herv. gemeente te Amsterdam. De heer C. P. Bos, uit Ridderkerk, heeft te Bremen het diploma als seheepbouws-technicus behaald. "Vlissingen 26 Maart. Het damescomité te Middelburg dat zich belast raet het in ontvangst nemen van bijdragen voor Cronjé en zijn mede krijgsgevangenen, en blijkens de hierna volgende opgaaf met zooveel succes, wil ook gaarne evenals de dames, die het in Vlissingen, Goes en Zierikzee ter zij staan, de zorg op zich nemen voor de toezending van moffen en bouffanten ten behoeve der Boeren in't algemeen. De bouffanten moeten hoofd, hals en schouders kunnen bedekken en daarom een half elf breed en twee el lang zijn en van dikke wol gebreid of van wollen stof genaaid. Hoe spoediger men helpt, hoe beter, daar in het begin van April de winter invalt. Het comité zal zich in verbinding stellen met de dames in 's Gravenhage, die zich met de verzending van dergelijke artikelen naar ZuidAfrika belasten. Te Goes is ontvangen de totale som van 17S>, 10, tot nu toe is ontvaDgen uit Zierikzee 122,65 en uit Vlissingen 17,50. Totale som tot dusver inge komen giften f 1224,66. Dit bedrag is 23 Maart telegraphisch verzonden aan den consulgeneraal voor Nederland, den heer De Waal te Kaapstad, geen woord houden. Hp begreep dat men hem voorjokte en werd onhandel baar. „Gij zegt altijd morgen," zeide hij, „maar het is van daag morgen." Het slechtst kon hij met Elwira over weg. Dit was echter haar eigen schuld. Zij hield niet op te verzekeren vooral als Holder er bij was dat zy zooveel van het lieve kind hield. Zp deed zoo veel om in zijn gunst te komen, dat Christiaan een hekel aan haar kreeg, en noch door liefkozingen, noch door ver wij tingen er toe te bewegen was, haar een kus te geven. Toch vond zp hem allerliefst. Ongelukkig bemoeiden de tantes zich er te veel mede, om deze verhouding beter te maken. Zij konden maar niet begrijpen hoe het kind ongevoelig was voor zooveel liefde. Daar zp intusschen niets vorderden, moest broeder Frans telkens klachten aanhooren en zich laten verwijten, dat hp niet streng genoeg was. Da jongen wist reeds, dat lip bij papa een potje kon breken en gedroeg die in overleg met eene dame, door dr. Leyds daartoe aangewezen, deze som ten nutte van generaal Cronjé en zijne krijgs gevangenen zal besteden. Het Comité, den vriendelyken gevers hartelijk dank zeggende, gaat voort om meerdere bijdragen in 't algemeen voor de krijgsgevangen Boeren, voor generaal Cronjé jzijne dapperen, in ontvangst te nemeD, die op dezelfde wijze zullen ver zonden worden. Sedert de vorige opgaaf te Vlissingen nog met vriendelijken dank ontvangen voor Cronjé van drie buren f 1,dames P. f 1, mevr. G. f 10, Mej.D. v.d.B- C. f 1,— mevr. V. fl. (Ingezonden. Gisterenavond verkeerde een vrij groot deel onzer gemeente in duisternis. Bjjna alle straatlantarens gaven in 't geheel geen of slechts een flauw licht als nacht pitjes. In de kerkgebouwen, waar avondgodsdienstoefening werd gehouden, zat de schare in het half duister en moest men zich zoo goed en kwaad het ging> met petroleumlampen behelpen, of werd de godsdienstoefening gestaakt, fn de cal'é's, in sommige winkels en huizen moest men zich ook van petroleum of kaarslicht bedienen. Gelukkig eindigde om 9 uur deze gas- liehtéclips eu kon men wedev de weldaden Yun onze moderne verlichting op prijs stellen. Naar wij vernemen, was de oorzaak eene reparatie aan de gasfabriek aan den gashouder en eene verstopping. Met de grootste moeite is men er in geslaagd nog eenig gas te leveren. Na 9 uur was het gebrek hersteld en de gewone druk king was aanwezig. ter Evenals het vorige jaar zullen gelegenheid van het a. s. Paasch- en Pinksterfeest van uit London, met de stoomschepen der Maatschappij „Zeeland", naar verschillende hoofdstations in Neder land retour-biljetten uitgegeven worden, waarvan de geldigheidsduur 8 dagen bedraagt. De heer mr. P. C. J. Hennequin, voor zitter van het hoofdbestuur van de Zeeuwsche Maatschappij voor landbouw en veeteelt, heeft f 50 uitgeloofd voor hem die de gemakkelijke, eenvoudigste en tevens meest practische wijze van boekhouden voor den landbouwer aangeeft. Tengevolge van het stukspringen van zyn geweer, werd een landbouwerszoon te Zaaittslag de helft van zijn linkerhand afgeschoten. Gemengd Nieuws. Wegens noodzakelijke herstellingen aan de Langeviele-binnenbrug te Middelburg, kan de stoomtram slechts tot den Pot tenbakkerssirigel rijden. De herstelling wordt evenwel met spoed voortgezet en de tram zal binnen enkele dagen weer tot de Markt kunnen doorrijden. Van Vlissingen komende wordt nu op het wissel te Souburg de locomotief achter- de wagens geplaatst en zoo de tram naar Middelburg in plaats van getrokken, voortgeduwd. Men schrijft ons uit Ierseke Aan den Burgemeester dezer gemeente is toestemming gevraagd om een om haling te doen aan de huizen der inge zetenen. Dit verzoek is gedaan, ingevolge van een aanvrage van Mevr. Steyn om warme winterkleeding voor de Transva lere en O.V. Naar ons wordt verzekerd zal deze collecte geschieden door jonge meisjes der verschillende kerkgenootschappen. Door een oesterkweeker te Ierseke zijn proeven genomen om oesters te zetten in een baai aan de zu'dkust van Engeland. De proef is echter mislukt en de oesters zijn opgevangen om te Ierseke weer te worden uitgezaaid. zich daarnaar. „Een zoo lief en vriendelijk meisje als ElmiraHet is onnatuurlijk, dat Christiaan niet van haar houdt. Gij moest het eens doorzetten." „Zou ik den jongen met slagen moe ten bekeeren?" vroeg hij. „Maar gij stijft hem in zjjne koppig heid," merkte Cornelia op, „en zonder de roede wordt geen kind groot." „Waag het niet, Christiaan te slaan," dreigde hij. „Op dat punt versta ik geen scherts." Dat zeggen verklaarden zij beleedigeud. Waag het nietAlsof hy met eene dienstbode sprak. Hij mocht toch in elk geval aannemen, dat zy het welzyn van het kind bedoelden. „Waar gij u den meester toonen wilt, daar hoort of ziet gij niet. Lina knijpt en duwt Christiaan, als hy niet doet wat zij zegt." „Daarom is hy zeker het liefst by haar „En tegenover ons vei oorlooft zy zich allerlei onbeschaamdheden." Zaterdagmorgen te 7 uur brak een hevige brand uit bij de firma M. J. Hoelen en Zoon op oen Nieuwen Rijn te Leiden. De brand die door een gas ontploffing was ontstaan, greep zoo snel om zich heen, dat het winkelhuis, het daarnaast gevestigde mantelmagazijn en woonhuis, benevens het schoen- en laarzeumagazyn van den heer Van der Upwich, een prooi der vlammen zijn geworden. Persoonlyke ongelukken hadden er niet bij plaats. Op het Hoogezand te 's Hage is een 12jarige knaap door een andere jongen zoo ernstig getrapt dat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. - Een lieer te IJmuiden, die zich te veel vrijheid tegenover zijn dienst meisje veroorloofde, werd door haar met een gloeiend strijkijzer over het gelaat geaaid. Het gevolg was dat mijnheer naar den dokter moest gaan en het meisje uit zijn dienst werd ontslagen. - Een sterk staaltje van brutaliteit meldt het Amsterdamsche politierapport Woensdagavond werd bij een bewoner van de Keizersgracht een pakje bezorgd, waarop een paar uur later of den vol genden morgen rapport zou gehaald worden. Een half uur later werd het pakje teruggehaald door een onbekenden man, die zeide dat het pakje verkeerd bezorgd was en dat het op de Prinsen gracht moest zijn. De dienstbode gaf, niets kwaads vermoedend, het pakje terug. Den volgenden morgen kwam de man, die het pakje gebracht had, een goud- en zilversmid, om rapport en hoorde toen vreemd op, dat het al teruggehaald was. Dat was niet op zijn last geschied. Het pakje bevatte 14 gouden dames- ringen met juweelen steenen. Maar nu komt het brutaalste Aan het politiebureau Oudebrugsteeg kwam een man zonder vaste woonplaats om nachtverblijf aankloppen dit gebeurt .wel meer, maar wat wel haast nooit j gebeurt, is dat men hier te doen had metdenzeifden man, die het pakje teruggehaald had De dienstbode heeft den man herkend. Op de Noorderpier aan den Hoek van Holland is de Scheveningsche bom no. 329 vastgeloopen en zit vol water, met gevaar om door de hooge zeeën te worden verpletterd. De bemanning is gered door het werpen van een lijn, waarlangs zij zich in een boei van de bom naar de pier liet glyden. De stoomred- dingboot kon dit vaartuig niet nabij ge noeg komen. Op het Loo heeft een vrouw getracht haar man te vergiftigen door hem eene pannekoek met muizentarwe te doen eten. De man bemerkte de onsmakelyke korrels weldra en gaf de zaak aan bij de politie. De echtelieden leefden in onmin. Het plan bestaat in 1901 of 1902 te Amsterdam een internationale vissehe- rijtentoonstelling te houden. De gezusters Guurtje en Sientje Bruggemann van Behagen slaagden vier jaar geleden op denzelfden dag als onderwijzeres 1. o.twee jaar geleden deden beiden op één dag met gunstig gevolg examen voor hoofd onderwijzeres en nu de vorige week kwamen ze te gelijk door het examen van de hand werken. Beide dames zijn op het oogen blik hoofden van scholen te Moerdijk. „Sigaren per meter" worden dcor een fabrikant te Amsterdam ten verkoop aangeboden. Gelukkig zijn zij ook per decimeter te bekomen Gipsfiguren, die vuil geworden zijn door stof, bedekt men met een laag dik gekookte stijfselzoodra deze gedroogd is, worden bij het verwijderen er van alle onreinheden, die op de beelden zaten mede verwyderd. Kleine figuren en beelden dompelt men eenvoudig in styfsel en handelt verder op geljjke wijze. - Wanneer begint een vrouw werke lyk oud te worden Als haar elk oogenbiik gezegd wordt dat zij er nog zoo goed uitziet. - „Herodias" zal Zondag voor de 16e maal te Amsterdam door deNeder- landsche opera ten tooneele gebracht v orden. A s. Woensdag wordt het weer aldaar gespeeld. Het veelbesproken Uuwelijk. Het is te hopen dat, nu het huwelijk tusschen aartshertogin Stefauie en graaf Lonyay eindelijk voltrokken is, de eindelooze praatjes, waartoe deze verlo ving aanleiding heeft gegeven, zullen ophouden. Er is misschien geen huwe lijk in vorstelijke kringen geweest dat der buitenlandsche pers zooveel stof tot babbeltjes heeft gegevtn. Het laatste bericht, dat wij over het huwelijk hebben gevonden, is dat de bruid een hoofd grooter bleek dan de bruidegom en de bruid met opmerkelijk bevende stem en de bruigom zeer luid hun „ja" zeiden. Over de huwelijkvoltrekkir.g zelf zijn nog enkele personen op de teenen getrapt. De geestelijkheid te Miramar was beleedigd, dat de bevolking van Triest was verbolgen dat de podesta der stad niet bij het huwelijk was uit- genoodigd. Dan had men niet gevraagd den stadhouder graaf Goesz, den haven- kommandant, die beiden de aartshertogin bij baar aankomst te Miramar nog wel ontvangen hadden kortom, er zijn zeer veel gepiqueerden. Slechts zes personen woonden de huwelijksinzegening doorden hofburggeesteiijke bisschop Mayer bij de broer van den bruigom, de hofmaarschalk graaf Choloniewski, beiden als getuigen, dan gravin Goudrecourt, twee hofdames en de lijfarts. De jonggehuwde wouw ontving een zeer hartelijk telegram van gelukwensch van keizer Frans Jozef. Ook haar moeder, koningin Henriette, zond geluk- wenschen. Koning Leopold, die altijd tegen het huwelijk is geweest, liet niets van zich hooren. De koning zal echter verplicht zijn, zijn dochter een apanage van 50,000 frs. te blijven uitkeeren, welke haar beloofd zijn voor haar geheele leven, toen zij met kroonprins Rudolf in het huwelijk trad, (Hdbl.) Te Weenen worden sedert de Boeren opgehouden hebben overwinnaars te zijn, veel minder couranten verkocht dan vroeger. Eene sympathie dus die zich regelt naar het succes dus zeker niet de ware. De hertog van Orleans is bij Seville in Spanje op de jacht lichtelijk gewond aan het been door een wild zwijn. Het kostte het dier het leven, want de her tog schoot het oneerbiedige dier dadelijk dood. 'tWordt met defi dag een meer in 'toog loopend feit dat de Ver. Staten tegenwoordig meer gezocht worden om hun steenkolen dan Engeland. Zelfs En- gelsche fabrieken bestellen voornamelijk „Nu nu I Zij laat zich alleen geen lesjes geven in zaken, die zij werkelijk beter verstaat." „Daar hebben wij het al I Zij verstaat het beter. Zeg haar dat liever zelve. Wij zullen ons eindelijk van dat wezen, dat gij in huis hebt gebracht, nog alles moeten laten welgevallen." Holder zuchtte. Die arme Julia moest hij onwillekeurig denken zy heeft het werkelijk moeielijk gehad. Nu trekken ze tegen mij los. Zy verbruidden het volkomen bij hem, toen zy kort daarop hem voor sloegen, om Christiaan geheel onder het opzicht van Elmira te plaatsen. „Het is het beste middel," zeiden zij, „om het kind anders te doen worden. Laat hem eenige dagen geheel alleen met Elmira, ook in'hare kamer slapen, en gy zult eens zien hoe anders hij wordt. Ieder kind heeft behoefte aan hulp daarop moet men by de opvoeding let ten. Als er slechts een is, tot wie het kind zich kan wenden, grijpt het de verzorgende hand met liefde." „Vertel mij toch eens," riep hij geëergerd uit, „waarom de jongen nu juist voor dit meisje genegenheid moet' opvatten „Waarom O men kan nooit weten „Een zoo beminnelijke jonge dame." „Als geschapen, om de plaats der moeder te vervullen. „En gij ziet immers, dat de werke lijke moeder zich in het geheel niet om hem bekommert." „Gij kunt toch niet willen, dat zijne opvoeding alleen door een dienstmeisje zal worden geleid." „Wat tot den grootsten misstand in huis zou leiden." „En als gij nog eens voor de tweede maal wilt trouwen." „Maar, voor den drommel Iviel hy heftig in, „ik heb je immers reeds meermalen gezegd, dat ik daaraan niet denk. En als ik zuik eene dolheid in het hoofd had, zou ik toch geen kind omdat de prijs per ton 0,90 tegenwoordig hun kolen in de V.S, In 1870 bracht Amerika 86,80e- ton steenkolen voort,terwijl 123^'r ton door Engeland geleverd werd?? 1S80 was de productie in de V.fc 'i gen tot 171,481,569 ton 164,605,738 in Engeland. En jn waren die cyfers 244 en 234 million Het is opmerkelyk dat Ceel Ry kortelings noch zoo toegejuicht door? landslieden, hen thans niet meer be? Zijn houding jegens de militaire riteiten gedurende het beleg van v- berley, zijn redevoeringen toen het beleg opgeheven was en verder uitlatingen omtrent de door de Engcu generaals begane fouten in den oorl die hy zonder verschooning aan? hebben de publieke opinie en de re?'' ringskriugen in zijn land, die niet7 woon zijn de naakte waarheid te hoof verbitterd. De pers zelve begint te zeggen j» hy als hy naar Engeland komt om? te nemen aan de regeling der Afrikaan' sche zaken, hij noodelooze moeite Dat is gemakkelyk gezegd, Rhodes is geen man, die zoo Jich? het veld te slaan is. In het Kaap? is hij lid van het parlement en hij j', eerste miuister guweest. In Engeland hij lid van den geheimen raad. Dus een man van gewicht. n^J weet hij veel dingen, die nooit om g0? redenen zijn openbaar gemaakt, en ia ei dus alle reden hem niet door ver bittering te dwingen den mond open tn doen. Men noemt hem den Napoleon van de Kaap evenals zijn groote naamge noot bezit hij een ijzeren wil, die voor niets terugdeinst. Chamberlain en consorten, dus opge past Vermogenslijst van eenige million, nairs in Amerika John D. Rockefeller bezit 250, Cornelius Van der Bilt 125 Andrew Carnegie 120, William K. Van der Bilt 100, John Jacob Astor 100 et William Rockefeller insgelijks 100 mi|. lioen dollars. Daarby is gekomen de heer Smith,die aan successierechten 12 en een halt millioen gulden betaalde. Gelukkige schatkist,die Amerikaansche! In de Engelsche bladen staat eet depeche uit Lourenqo Marques, waarin gezegd wordt dat de Boeren Pretoria zoodanig versterkt hebben dat het twee jaar lang een beleg kan uithouden. Uit Mafeking is geen officieel be- icht ontvangen, maar volgens bericht uit Kaapstad werd den 20 dezer uit Mafeking gemeld dat daar een gieterij in werking was gesteld die uitstekende granaten opleverde. Het toch nooit ernstig gevaar dat de ammunitie op zou raken, zou aldus geheel verdwenen zijn. Over den toestand staat in dit bericht niets. Volgens gerucht zouden Boeren vrouwen te Pretoria, verbitterd over de laatste tegenspoeden, gevraagd hebben de Er.geische krijgsgevangen officieren te Pretoria te mogen fusilleeren. Onnoodig er bij te voegen dat dit dwaze verzoek niet is toegestaan. eten deed sche zij een w mijlen. Natuurlijk dat de gewenschte dame is helaas, verloren. u weder n heeft zij - Een Engelsch tijdschrift zegt dat een Londensehe schoonheid zich onlangs naar het land heeft begeven om een nieuw vel te krijgen. Een chirurgien had haar met kleine vierkante stukjes de gelaatshuid ontnomen. Een nieuw stevig en frisch vel is gegroeid op de plaats van het eerste verwelkte en ge rimpelde. Het is een wonderbare kuur zegt het blad. Hetzelfde blad bevat voorts de mid delen waarvan de Londensehe gebruik maken om aan hare een meer Oostersche gedaante te geven, hare oogen den gloed en dekleur van de Spaan- sche te geven, haar voet elegant als die der Franchises te maken, enz. Het zegt ook nog wat een der populairste actrices van Londen deed om een te vroeg zich open bare zwaarlijvigheid te bestrijden, al- dat deze dame zich uitsluitend me' tomaten en aardappelen voedde. Na net tot mij nemen, -dat eene moeder heeft De zusters keken verbluft. Zoo heftig had Frans nog nooit tegen haar uitge varen. Gedurende twee dagen gunden zij hem geen woord, nauwelijks een blik. Tot haar diepe droefenis moesten zij opmerken, dat hem dit veel beter beviel, dan wanneer zy hem met hare opmerkingen vervolgden. Holder had zich intusschen zeer vergist, toen hy meende, dat Julia en hare moeder het by de vergeefscbe poging van den advocaat zouden laten blyven. Wat zij tegen hem in het schild voerden, kon echter niet zoo schielyk ten uitvoer worden gebracht, als zy zelve vermoedelyk wenscluen- Na eenige weken echter ontving Ml eene oproeping om voor den kanton rechter te verschijnen. Daar zou dus om het kind worden gestreden. (Wordt vervolgd.) AFRIKA. Het bureau omtrent de en diens gevangei wordt algemeen ala fantasie bescht jyk wordt o.a. bewt van 2000 Boeren overwinning zou op eene strijdmach die de Vrystaat doortrekkende, alles ten en nergens tef dan die Boeren grond gekomen?Hei behalve gunstig voc onder Olivier uit, kans dat het den wordt, en dan valt nen, die aan Gat ontnomen zijn, in schen. Velen bladen ne van het bericht spreking niet waa een bericht van eig De Westm. Ga: hooghartig standpu het geloof aan het ren door er op woordig uit Kroor verhalen tot ons ki dat Kruger een pre vaardigd, waarin h land in een zeer verkeert, dat de Ri ingenomen en de Afrika reeds 60,0 loren. Daaruit put dat er van die nedei wel hetzelfde zal ki De zaak zelf verkec De Indép. Beige wi oogenbiik te Londei en zonderlinge ber spreid, eene taktie gepast als het De publiek wil voorber laag. Bovendien, ze berichten van Boert steeds juist geblek zegt het blad ver dat de periode van winningen voor Lor en de oorlog de 1 moeilijkste phase is i bereiden zich voor tegenstand. Het schijnt dus dat als een cycloon Boeren. By Smithfield zyr het schijnt, weer ze Hun expeditie dei- Boeren die plaats oj terlating van 100,00- voorraden. Daarna °P de Boeren onder die ver volging no; korps van 500 ma met geschut nabij Bh had. De Engelsche bevelhebber Van dei Seven, maar deze ai don dood zou vecht Uit Springfontein, afkomstig is wordt ot wonde generaal Woc Volgens Daily Ne Bogelsche afdeeling een drift over de Vfarrenton te bezet schipbrug vernield, 'e Kim berley een an khgelschen in de ge Vaal te rukken boeren te Veertienst. ^ethuen zendt vers drift. Hen troepje Boe "og pogingen gedi ^gelachen van de tUiar ze werden dreven. Generaal Clemen trok Donderdagc c hiloppoles binnen

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2