flAVE. DEN. geëtaleerd BIJ V O E G H E L, MARCHÉJ van Maandag 26 Maart 1900, No. 72. B E RICH T. Vervolg Binnenland. al 1 7. (5. cents. 2.50. Reclame Rol; D-75. er geëtaleerd ceii eden. 3, Kant, ZijdenJ DEMOEDEN. eine IVIarkt, Ïrste zending Isin groote lijke prijzen, nze geachte reide sortee- ieuwste mo- upe, in alle m JLMQMM. WIBUIT ZOOI 1900. Kerk- en Schoolnieuws. Gemengd Nieuws. igend, VELEND, regelde aanvoer Ruhr kachelko- aciet-, Noots- en| (kleine soort An- tesfcens-jWaldegtaem. enwichtijd.) 6.23, 8.25, 10.37, 1.18, I—Sluis 5,31. 6.9. 7.35, 2.35, 5.33, 8.24. 9.25 a 7.42, 10.—, 1.38, 4.32, aibrug 5.51, 6,29. 8.10 5.6, 8.3, 9.5, 9.45. E HAVENDIENST. vm. 5 50 6 30 6 50 lo 9 40 10— 10 20 10 40 tm 1 10 1 30 2 220 40 4 4 20 5 51 15 8 20. iluis vm 6 6 40 7 '20 9 20 9 50 10 10 10 80 J) um 12 10 1 20 140 |l0 3.30 3 50 410 4 30 30 8—8 30. £rs<SS:&£>*2 -4) urn 3 35bq ia.) 4 05 d[q 1 55 2 15 I» 3 25b) I» 3 45 8 10 8 40 .ar Bresksuo ten bo'»fï' Ste 15 minuten, van VlisHingen '""r BEHOORENDF. Bij DE VLISSINGSCHE COURANT (Telephoonnummer 10) Zij die zich met liet volgend kwartaal aanvangende 1 April a. s., op de „Vlis- singsclie Courant" abonneeren, ontvangen de van heden af tot genoemden datum verschijnende nummers gratis. Men kan zich. ook abon- noeren tegen betaling van 10 cent per week. DE UITGEVER. Vlissingen 34 Maart. Diploma A. voor de zuivere toepas sing van bet correspondentschap en vertrouwbaarheid met het systeem Stolze-Wéry is o. a. verstrekt aan mej. J. S. F. Dommisse, van hier. Men schrijtt ons „Den 2en Kerstdag heeft er een ver gadering plaats gehad van het gewest Zeeland van het Ned. gymnastiekverbond te Bergen op Zoom, waarop besloten is een gewestelijke uitvoering te geven te Vlissingen op den 2en Pinksterdag. In verband hiermede is door de alhier bestaande gymnastiekvereenigingen een regelingscommissie gevormd. Op die vergadering zijn als bestuursleden be noemd: de heer Dikkers, tot president, tot secretaris de heer Pison, en de heer Verhoeven tot penningmeester. Reeds is door die commissie aan verschillende autoriteiten der stad een schrijven gericht om zitting te willen nemen in de feestcommissie. Op deze gewestelijke uitvoering, die zoo mogelijk op het Badhotel gehouden zal worden, zullen verschillende wed strijden worden gehouden en bij genoeg- zamen steun en medewerking ook een festival." Gaarne voegen wij hier een woord van opwekking bij tot allen, die het hooge belang der gymnastiekwedstrijden erkennen. Bovendien geven zulke wedstrjjden, daar ze gewoonlijk vele bezoekers trekken, een belangrijk voor deel aan de gemeente, zoodat het op de weg van velen schijnt te liggen de zaak zooveel mogelijk te steunen. Wij vertrouwen dan ook dat de aan te bieden circulaires een goed onthaal zullen vinden en het dus mogelijk zij deze bewesteljjke uitvoering op onbekrompen schaal te doen plaats hebben. Men deelt ons mede Onze stadgenoot, de heer F. Velge, die onze plaats metterwoon verlaat en daardoor het presidium van de Gymnas tiekvereniging „Luctor et Emergo» Woest nederleggen, werd in een daarvoor Sehouden vergadering door het bestuur namens de leden met een paar stoffelijke towjjzen van sympathie vereerd, die dankbaar door 'hem aanvaard werden. som ten nutte van generaal Cronjé en zjjne krijgsgevangenen zal besteden. gemaakt. Voor de Boeren, Ce som van f 1224.66, door het dames-comité te Middelburg bjjeenge- braoht, is eergister telegrafisch verzonden ®an den heer de Waal, onzen consul- Wneraal te Kaapstad, die, in overleg «et eene dame, door dr. Leyds daartoe nangewezen, deze som ten nutte van ïsneraal Cronjé en zjjne krijgsgevan- nn zal besteden, terwjjl eene dame, r dr. Leyds daartoe aangewezen, deze De agenten van politie te Middelburg zullen des nachts met een revolver bewapend worden. Het carillon van den Abdijtoren te Middelburg laat zich thans weer hooren. Het veranderen van de melodieën heeft dus slechts enkele dagen geduurd. Vroeger stond de klok hiervoor enkele weken stil. Men schrijft ons uit Middelburg: De reservesergeant P. L. Good van het 3e reg. te Middelburg, is geslaagd voor het examen van vaandrig en zal binnenkort als zoodanig worden aange steld. De heeren mrs. ,T. C. van de Lek de Olercq en J. A. Bolle, respectievelijk notarissen te Zierikzee en Renesse,hebben hun 25jarig jubileum als zoodanig mogen herdenken. voor het examen nuttige handwerken te 's-Gravenhage de dames M. van Kampen en M. P. de Hullu, beiden van Breskens. C. J. Zonnevijllc van Axel. Ned. Hebv. Kerk. Beroepen te Hoode- kenskerke dr. J. A. Schouten, te St. Philipsiand. Onder bedriegelijke voorgevens wist iemand eergisteren bij de familie R. aan de Keizersgracht te Amsterdam machtig te worden 9 gouden ringen met briljanten en robijnen, alsmede eenige marquise-ringen, gezamenlijk ter waarde van circa f 1000. Men meldt aan de N. R. Ct. uit Vreeswijk Gisterenmiddag bij het verlaten der Koninginnesluis kantelde een zolder schuit, beladen met een locomobiel, lier enz. voor een heistelling, alsmede eenig houtwerk. De schuit sloeg geheel om en alles wat er op was, raakte te water, ook de bestuurder. Deze wist zich echter te redden, door zich aan den rand der schuit vast te klemmen, waarna hij door een roeibootje werd opgenomen. De locomobiel ligt in de voorhaven dicht aan den ingang der sluis. Geluk kig is de waterstand zoodanig, dat de scheepvaart er niet door gestremd is. t Bij het binnenkomen der haven te Schiedam is een tjalk door een schroefstoomboot aangevaren, waarbij de tjalk groote schade aan den boeg bekwam en door pompen boven water gehouden moet worden. Te Enschede is ten 13jarige jongen door een trein overreden. Hij verkeert in levensgevaarljjken toestand. Bij Almelo is eene groote uitgestrektheid bosch verbrand. Eene Rotterdamsche vrouw had dezer dagen om de huweltjkskosten harer dochter te dekken 72 uit de spaar bank geiicht en dit bedrag in de lin nenkast opgeborgen. Haar lOjarig zoontje had dit bemerkt en toen moeder even weg was, nam hij het geld weg en verliet de ouderlijke woning. Hij begon nu goede sier met het geld te maken. De moeder, thuiskomende, geld en kind verdwenen ziende, nam de politie in den arm, die des avonds laat den los bol aantrof in een chaféchantant in de Zandstraat met een glaasje kwast voor zich. In zijn bezit was nog 61.95, zoo dat het kind in een paar uur reeds ƒ10.05 verteerd had. Waaraan hy deze som verteerd had, mocht er voorde duidelijkheid wel ee.is bij staan. Aan de N. R. Ct. schrijft men Te Cannes was eene landgenoot© reeds winters achtereen in een hotel met Engelschen samen. Zij sprak haar Fiansch en Engelsch zoo 'goed, dat die menschen niet wisten dat zij een Hol- landsehe was. Dezer dagen kwam dit uit. De Engelschen naar den hotelhouder ,.zij er uit, of wij alleu." Kcht bazig weer Mevr. de Pré Theunissen, onlangs te Nichtevechf, overleden, heeft bij uitersten wil haar buitenplaats Zwaans- wijk bestemd voor een tehuis voor onbemiddelde dames van goede familie, boven de 45 jaren, die daar geheel kosteloos huisvesting enz. vinden. Voor- loopig kunnen er 15 dames plaats vinden. De heer en mevrouw Brondgeest zuilen op 1 Sept. geen deel meer uit maken van de vereeniging Tivolo- Schouwbuvg te Rotterdam. Te Amsterdam is tot nu toe f2000 bijeengebracht voor de noodlij dende diamantbewerkers te Amsterdam. Te Antwerpen neemt de werksta king toe en slaat ook over naar de werklieden uit de omstreken van ver schillende bedrijven. Te Hamme zijn reeds ongeregeldheden uitgebroken in tal van fabrieken werden verwoestingen aangericht, twee gendarmen werden ge wond en eenige betoogers gewond door sabelhouwen of door de paarden vertrapt. Er zijn troepen tot hulp gekomen, een bataljon infanterie, en de geheele gendarmerie uit den omtrek. Van de weeffabriek te Gent van de Gebr. de Moor zijn slechts de muren blijven staan. De schade is zeer aan zienlijk, minstens 400,000 francs, maai de fabriek is verzekerd. Door deze ramp zijn een groot aantal werklieden gedurende verscheidene maanden broodeloos geworden. Te Parijs is enkele dagen geleden eene vergadering gehouden door de Ligue de la Patrie franqaise onder voorzitter schap van generaal Mercier. Buiten het gebouw werd tegen Mercier gedemon streerd en bij het verlaten van de zitting werd hij zoo uitgejouwd en uitgefloten, dat hij een rijtnig moest nemen om aan de huldebetoogen te ontkomen. Uit Weenen wordt gemeld dat de aartshertogin Stephanie gehuwd is en zij bij die gelegenheid talrijke telegram men van gelukwensching heeifc ontvan gen, o. a. van keizer Franz Joseph, van de koningin der Belgen (hare moeder) en van verscheidene aartsher togen en aartshertoginnen. Volgens een Weensch blad heeft de Koning der Belgen geen telegram gezonden: Wel wonderlijk, daar hij zjjne dochter den titel van Koninklijke Hoogheid verleende Een gebeten prins. De jonge prins van HoheDlohe, kleinzoon van den Duitachen Rijkskanselier, is sedert Dinsdag in behandeling in het Instituut-Pasteur te Rijssel. Het zesjarige kind is door een dollen hond gebeten. Het schijnt dat hjj te genezen is. De lente. De Alpen zijn met eene laag sneeuw van twintig centime ter bedekt. Elect riciteit. Het was deze week 100 jaren geleden, sedert Volta aan den voorzitter van de Koninklijke Akadetnie te Londen een brief schreef, waarin hij zijn beroemde vinding van de electrische kolom beschreef. In Nov. 1801 hield hij daarover te Parijs een paar voordrachten, die door Napoleon, toen eerste consul, werden bijgewoond. Napoleon begreep blijkbaar de groote beteekenis dezer ontdekking, want hij liet aan Volta een gouden medaille toe kennen, schonk hem de orde van het Legioen van Eer en een groote geldsom en benoemde hem later, in 1810, tot senator van Italië met den titel van graaf. Men heeft zegt de »N. R. CL", al verschillende verhalen gehoord van de wijze, waarop het Engelsche legerbestuur in het tekort van officieren voor den oorlog voorziet. Kadetten worden na een schiinexamen aanstonds tot officier bevorderd en, dadelijk naar Zuiil-Afrika gezonden, met een commando belast. Studenten van Oxford en Cambridge worden zoo maar luitenant. Er is nu een nieuw middel bedacht, ofschoon we niet durven zeggen, dat het al dadelijk in werking zal treden. Maar in elk geval kan het voordeelig werken voor de reorganisatie van bet Engelsche leger, waarin er vooreerst wel een groote onvolledigheid aan officieren zal bestaan. Het plan van de regeering is jaarlijks een aantal officiersplaatsen in het ge regelde leger voor de koloniën open te stellen. Om te beginnen zal Australië er 114 mogen leveren. De eischen van toelating, mag men in billijkheid ver wachten, zullen niet te zwaar zijn. En zoo wordt het Engelsche leger gebaat en de koloniën verplicht men aldus weer aan het moederland. Inderdaad eene wijze maatregel. De oorlogscorrespondent van de „Daily Chronicle" te Bloemfontein seint „Men zegt van president Steyn, dat hij een dwaas is, maar niet door nepo tisme wordt beheerscht. Hij is altijd Krugers's werktuig geweest. Het gerucht wil, dat hij daar geldelijk voordeel van pluktemaar dit is niet bewezen. Fischer speelde de rol van Steyn's Mefistofeles." Er gaan geruchten, dat Steyn zich heeft laten omkoopen er ie wel geen bewijs van, maar het bericht kan geen kwaad. O beminnelijke Engelsche pers (N. R. Ct.) Tegen Engeland. Baron van der Goitz bespreekt in de Deutsche Rundschau de mogelijkheid van een oorlog tusschen Engeland en Duitschfand. Hij gelooft dat meu door de Duitsche vloot te verdubbelen, niet alleen Enge land zal kunnen weerstand bieden, maar ook een landing met succes zal kunnen doen. „Wij moeten/ zegt de schrijver, ons tot den striid voorbereiden, Engeland zal misschien oene les willen geven aan de rebellen op het vasteland, en in het bijzonder aan Duitschland. Als wij ons niet vergissen ia het in beslagnemen van Duitsche schepen op de Aft'ikaansche kust voor een groot deel ingegeven door woede en de heimelijke begeerte om de Duitsche stoomvaartmaatschap pijen te benadeeleu. Het was een der lichte schokken die de aarbevingen voorafgaan, en hij die een oorlog van Engeland tegen Duitschland als iets onmogelijks verklaart, is een dwaas." De naam van den schrijver en zijn persoonlijkheid geven beteekenis aan deze woorden. In Engeland is een honderdjarige dame gestorven, die het historisch geworden bal bijwoonde dat te Brussel door hare moeder gegeven werd en van hetwelk Wellington naar Waterloo vertrok. Men zegt dat men haar om drie uur 's morgens wakker maakte om Wel lington zijn zwaard aan te gespen. Steenkolen. In een buiten gewone ziiting der kamer van koophandel te Barmen deed de voorzitter meedeeling van een bespreking met het kolensyn- dicaat te Essen, waaruit bleek, dat het syndicaat hoopt, niet alleen het tekort aan te vullen, maar zelfs te overschrijden, maar zich er voorloopig toe moest be palen, den consumenten en handelaars voor het boekjaar 1900—1901 dezelfde hoeveelheden te verschaffen die ze ge kregen hebben in het met 1 April atloopende jaar. De prijsopdrijving door de handelaars zou het sydicaat zooveel mogeljjk tegen gaan. Een prijsverhooging van 3 tot 6 per 10 tons acht het syndicaat voor de handelaars voldoende. Dat zou voor het nieuwe boekjaar een prijs geven van 70 tot 106 bij de handelaars. De koienuitvoer naar Nederland en België kon, in 't belang van duizenden I arbeiders, niet gestaakt worden. Immers de Duitsche verbruikers zouden niet in staat zijn, die groote hoeveelheden over te nemen. De voorzitter eindigde met de opmer king, dat, naar zijn overtuiging, de toe stand van de kolenmarkt iang niet zoo bedenkelijk is als menigeen wei meent, zoodat de thans gevraagde paniekprijzen niet gewettigd schenen. De kamer besloot met algemeone stemmen, nog drie of vier weken te wachten alvorens te beslissen of ventere stappen noodig zij n. H. Ct. Laffan seint uit Bloemfontein dat 1500 burgers den eed van trouw hebben afgelegd, belovende om niet meer te vechten, thuis te blijven en hun wape nen over te geven. Het aantal bekende soorten van dieren, die op aarde en zee leven, wordt op 400,000 geschat, waarvan o. a. 280,000 soorten van insecten, visschen 12000, kruipende dieren 8,300, vogelen 13,000. Het Berlijnsche museum van natuur lijke historie bevat 200,000 diersoorten, vertegenwoordigd door 1,800,000 exem plaren. In Suhr, een plaatsje in Zwitser land, is de dertienjarige dochter van de eigenaar van een menagerie, toen zij als ge woonlijk in de kooi der leeuwen giDg, door twee dezer dieren aangevallen en zoo deerlijk gewond, dat zij spoedig in't hospitaal is gestorven. ARRiKA. Uit den Oranje-Vrijstaat is ditmaal het nieuws allergewichtigst. De krijgskans schijnt ten gunste der Boeren gekeerd te zijn, blijkende uit een bericht uit Kroonstad, waarheen de zetel van den Vrijstaat verplaatst is, dat comman dant Olivier de Engelschen onder Gatacre had verslagen. Dit gerucht werd officieel bevestigd. Daarop volgde een bericht uit Londen van Laffan's bureau, welks be richten gewoonlijk vertrouwbaar zijn, dat de overwinning der Boeren bevestigde, met de bijvoeging dat Gatacre en zijn staf krijgsgevangenen zouden gemaakt zijn en hij twaalf zijner kanonnen in handen van de Boeren moest laten. Dezelfde generaal van wien kort geleden was gezegd dat hij als een cycloon de Vrijstaat doortrok, het land overal zui- verue van rebellen, zonder dat dezen zich verzetten. Maar de hoop dat de Boeren werkelijk dit groote succes be haald mogen hebben, wordt weer de bodem ingeslagen door een bericht uit Springfontein dat Gatacre en zjjn staf den 21en, dus Woensdag zich daar bevonden. Hoe dit zij, en al moge de ambtelijke verzekering nog steeds naar zich laten wachten, het blijkt dan toch dat de Boeren in het Zuidwesten van den Vrij staat thans vereenigd zijn en zich sterk genoeg gevoelen om aanvallenderwijs te werk te gaan en dat zij daarbij niet onvoorspoedig zijn geweest, zal wel spoedig genoeg blijken. Met de pogingen tot ontzet van Mafe- king, waar de bezetting reeds weken met ziekten en ellende van allerlei aard heeft te worstelen en smacht naar ont zet, gaat het den Engelschen ook niet voor den wind. Lord Methuen's kolonne die dit beproefde, stootte op ernstigen tegenstand te Veertienstroom en is zijn doel nog maar zeer weinig genaderd.

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 5