Vrijdag 23 Maart. „SINDORO." HET KIND. No. 70. 38e Jaar&ang. 1900. B ERICH T. 'BtlliLSTOK. ADVERTENTIëN van 1 - 4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tu-eemaal berekend. Groote lettere en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. DE UITGEVER. II RAST. PrtJs Al'zonderiyke bandelaren, F. VAN DE per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek- Postdireeteuren of rechtstreeks bij den Uitgever VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. Ver«sh$nt dngolQks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. II Telephoopnummer ÏO- Abonnements-Advertontiiin op zeer voordeellge voorwaarden. Zij die zich met het volgend kwartaal aanvangende 1 April a. s., op de „Vlis- singsclie Conrant" abonneeren, ontvangen de van heden af tot genoemden datum verschijnende nummers gratis. Men kan zich ook abon neeren tegen betaling -van 10 cent per week. Dubbel-scliroefstoomschip Heden vertrok van hier het dubbel- schroefstoomscbip „Sindoro", gebouwd voor de Rotterdamsche Lloyd voor haren maildienst tusschen Rotterdam en Java, vice-versa, door de Koninklijke Maat schappij „de Schelde" alhier. Het schip, gebouwd van staal, met waterballast over zijne geheele lengte en voorzien van negen waterdichte schotten, is opgenomen in de hoogste klasse van Veritas. De hoofdafmetingen zijn Lengte over dek 424 Eng. voet, groot ste wijdte 50 Eng. voet, hol tot opperdek n Eng. voet. Er zijn drie verdiepingen boven het opperdek, pile 8 voet hoog, in de mid seheepa. In deze drie afdeelingen zijn de salons en hutten voor 80 passagiers le klasse, terwijl aan S.B.-zijde op het opperdek1 in de zijdekhuizen alle verblij ven zijn voor officieren en machinisten. Het le klasse salon is op het opperdek midscheeps. De passagiers inrichting is geheel afgesloten van het verkeer van het per soneel, dat gelogeerd is in de dienstgang, welke gang eene verbinding vormt tus schen voor- en achterschip, zoodat de passagiers, behalve het salon-personeel, niemand te zien krijgen. De rijke betimmering werd door de firma H. P. Mutters Zoon te den Haag geleverd en is in blank eikenhout mat gepolijst uitgevoerd in vakken, waarin paneelwerk van Sicomorehout met beschilderde motieven, ingebijtste bloemen, tropeeën en kinderfiguren in kleuren volgens een nieuw procédé. Dwarsscheeps een buffet met schuif ramen, waarin in ruit verdeeld glas a facette met marmeren blad, dat met de versiering der twee koperen grilles, Naar het Hoogduitsch VAN E. W I C H E It T. 8.) H« kon zien, dat eene slanke hand bet een weinig op zijde schoof, om er foor te kunnen gluren, en verbeeldde ook, oogen achter het glas te hebben gezien. Zjj verdwenen echter dadelijk weer. Dat was Juliazei hij !'erheugd in zich zelf. Herkend had hij ar echter niet, en het kon dus best lemand anders zijn. Het was hem steeds 'hof zij in jjai uur by (jem en ijgj kind behoorde, en als hij dit kuste en lief koosde, voelde hij haar gemis dubbel. I' was hem echter eene geruststel- ln8, als hi) er aan dacht, dat zij in de ofo(jheid was, en zag hoe hij met het hnd omging. waarachter de verwarming is geborgen, een geheel vormt. Tegenover de entrée een groot buffet met kasten en laden tot berging van glas- en zilverwerk. Het ameublement bestaat uit tafel3 en scheepsstoelen, in overeenstemming met de betimmering. Het plafond geheel wit geschilderd, in vakken verdeeldin het midden daarvan bevindt zich de döme, versierd met fries en koepel van gekleurd in lood gezet en gebrand glas. Het dek daarenboven is ingericht met hutten voor één en twee personen met sierlijho stalen couchetten, kasten, patent- waschtafels, enz. Deze hutten zijn alle van bijzonder groote afmeting, voorzien van zeer groote vierkante ramen, terwijl de langscheeps- hutten aan bakboord op 't opperdek voorzien zijn van groote patrijspoorten en de dwarsscheepshutten op datzelfde dek van vierkante ramen. In 't geheel zijn er 24 tweepersoons hutten en 31 éénpersoonshutten, waar van O tweepersoons- en 8 éénpersoons hutten op het opperdek, 18 tweepersoons- en 21 eenpersoonshutten op het brugdek en 2 éénpersoonshutten op het promena- dek. Op het promenadedek vindt men drie prachtige salons, eveneens door de firma Mutters uitgevoerd, en wel De rookkamer, geheo! betimmerd in eikenhout, oud gekleurd in het genre Renaissance, het plafond a caissons met in kleuren beschilderde paneelen. Gemakkelijke divans, fauteuils en tafeltjes vormen gezellige hoekjes, dooi de tochtschotten bij de entrees en een groote divan in het midden van het salon onder den artistiek gekleurd glazen koepel. De wanden met rijke lambriseering versierd met tegels van „Rozenburg" en kostbare inlegwerken. Een schouw met tegelplaat en vuurkorf aan eene zijde en aan de overzijde een buffet met schuifraam in communicatie met 't dek- buffet, dat voorzien is van een groote ijskast en bergplaats vooi dranken, etc. Het damessalon De wanden in paneelen uitgevoerd in satijnhout met gekleurde tegels van „Rozenburg", voor stellende schilderijen en stadgezichten, afgewisseld door paneelen van ahornhout met beschilderde motieven. Een pianino geheel in styl. Bij de entrée twee tochtschotten met glas a facette en eene fraaie jardinière met Aan de zusters waren deze bezoeken kennelijk zeer onaangenaam. Zij hadden er zich ai dadelijk zeer wrevelig over uitgelaten. „Het zou mijne zaak niet zijn," zoide Cornelia, „om mij den menschen op te dringen, die mij zoo krenkend hadden behandeld. Zooveel gevoel van eigenwaarde moet men toch hebben, om hun uit den weg te gaan, als men ze niet tot zyn wil kan dwin gen." „Wat ook nog wel mogelijk zou zijn geweest," voegde Eleonore er bij, „als gij niet zoo spoedig uwe recht matige aanspraken hadt opgegeven." Sinds schenen zij den tijd, voor die bezoeken bepaald, niet te kunnen ont houden. Telkens als hij zich gereed maakte, hadden zij weer verwonderde vragen, onaangename opmerkingen. „Ik begrijp niet en ik vat niet en „wat zij toch wel van uwe lankmoe digheid denken moeten Op zijn ver zoek, eerst met welwillendheid, latei- met ergernis geuit, om hem zijn gang te laten gaan, werd geen acht gesla gen. „Het is bepaald kwetsend voor ons," merkte Cornelia op, „dat gij toegeeft. Het zal het kind geen kwaad doen, als het tusschen beide een uurtje bi) ons vertoeft.» spiegel als achterwand, verder elegante, fauteuils en tafeltjes. Een plafondversiering betimmerd in hetzelfde hout, met beschilderde paneelen op witte fond. Het geheel maakt een lijk effect door de zachte kleurschakeering. De bibliotheek, tevens leeskamer Betimmerd in donker mahoniehout met paneelvulligen van essen hout, waarop schilderingen in den modernen stijl. Een groote bibliotheek, plaiondbetim mering, schrijftafeltjes, leestafel, groote divan, gemakkelijke fauteuils maken een stemmigen indruk. Daarboven bevindt zich het sloependek, waarop het verblijf van den commandant, kaartenkamer en verblijf eerste officier. De zes stalen reddingbooten op het sloependek zoowel als de 2 op de kam panje zijn zoodanig geplaatst, dat zij in eenige seconden gereed zijn om buiten boord gebracht te worden. Behalve deze 8 reddingbooten zijn er nog 2 houten sloepen op het kampanjedek opgesteld. De stunt-machine bevindt zich op het achterschip en wordt van de brug af door een Brown's telemotor in werking gebracht. De noodige telegrafen en spreekbuizen dienen voor communicatie tusschen brug, kampaDje en machine kamer. De badkamers en W.C's bevinden zich mede midscheeps op beide dekken en zijn van alle nieuwste verbeteringen 'voorzien. De kombuizen, bakkersoven en de electrisch gedreven kneedmachine zijn van het nieuwste systeem en ingericht om voor 600 man te kunnen zorgen. Alle verblijven zijn ruim geventileerd, de patrijspoorten hebben eene opening van 18" schoon glas. De tweede klasse bevindt zich in de kampanje en is ingericht voor 40 pas sagiers de hutten zijn voor 1, 2, 3 en 4 personen het salon is langscheeps en in verschillende houtsoorten afge werkt daarachter bevinden zich in het achterschip de badkamers en W.C's. De rookkamer, zeer ruim en net af gewerkt, bevindt zich op de kampanje en rondom deze kamer is een promena^ dedek, beschut door het daarboven lig gende sloependek. Voor de bemanning is de bak met zijvleugels ingericht met naar behooren ruime hutten, waschkamers, enz. Een ruime vries- en koelkamer, vol gens systeem Linde, bevindt zich in het achter boventusschendek. De zoetwaterberging is zeer ruim en „Bij onze kennissen spreekt'men er over," klaagde Eleonore, „en wij weten niet meer, wat wij ter uwer verdediging zullen zeggen. Ten slotte zyt gij toch de vader, het kind is een jongen, en de rechtbank heeft de moeder in het onge lijk gesteld." „Voor het minst," verklaarde Cornelia, „dienen de samen komsten afwisselend hier en ginds plaats te vinden." „En als gij het nu maar voor een keer doorzettet, dat Crhistiaan hier kwam," zeide Eleonore in opgewonden heid, „dan kreeg het toch een ander aanzien, gij zoudt dan toch in beginsel niet geheel de mindere zijn. Het ver droot hem, dat hij hierop geen antwoord kon geven, dat ook hemzelf bevredigde. Liefst ging hij die praatjes uit den weg. Dat gelukte hem echter slechts zelden, wijl zijne zusters steeds om en bij hem waren. Zoo lastig hadden z(j het hem vroeger toch nooit gemaakt! Bovendien hadden zij nog een ander onuitputtelijk thema. Hij zou aan zijne jonkheid denken, zich alle droefgeestige grillen uit het hoofd zetten en weer op vrijersvoeten gaan. „Hoe graag behielden wij u geheel voor ons," heette het, „maar uw geluk gaat ons boven alles. wel80 ton achteruit en 65 ton vooruit. De laad- en losinrichtingen voor de vier luiken zijn Brown's hydraulische kranen en booraen, die geheel geruisch- loos werken. Deze kostbare inrichting is alleen aangebracht ten genoege der passagiers, die op dit schip verschoond zullen blijven van het onaangename ge dreun en leven, dat de gewone winches veroorzaken ook het ankerspil en de verhaallieren zijn hydraulisch ingericht. Stoom verwarming is in de salons eerste en tweede klasse aangebracht, terwijl stoom-brandbluschleidingen zich in alle ruimen bevinden. Het schip is geheel electrisch verlicht. Het geheel maakt een zeer aangenamen indruk en de afwerking in alle details van schip en werktuigen doet de Neder- landsche industrie eer aan. Nog zij opgemerkt dat dit schip niet alleen het grootste in afmetingen is, doch ook het eerste dubbel-schroef- stoomschip voor den dienst tusschen Holland en Nederlandsch-Indië op een Nederlandsche werf gebouwd. In de ruime machinekamer, die geheel in overeenstemming is met de grootsche inrichting van bet schip, bevinden zich in de eerste plaats de beide hoofdmachi nes, die een vermogen ontwikkelen van 4000 LP.IC. Zij zijn van het verticale quadruple expansie systeem met 4 cyiin ders en 4 krukken en gebalanceerd vol gens het Yarrow, Schlick en Tweedy systeem, dat reeds sedert 1893 door de maatschappij „de Schelde" toegepast, het schip volkomen bevrijdt van de voor de passagiers zoo hinderlijke tril lingen, die vroeger een zeereis op snel varende stoomschepen zoo dikwijls tot een kwelling maakten in plaats van tot een genoegen. De cylinders hebben diameters van H.D.- 19%, 2- cylinder 28", 3- cylinder 41»,L.D. cylinder 62bijeen gezamen lijke slaglengte van 45 Eng. duim. De krukassen zijn evenals de druk- en schroefassen van nikkel-staal, hebben 12" diam. en bestaan uit onderling ver wisselbare stukken. De condensors vormen niet, zooals gewoonlijk, een geheel met de machines, doch zijn afzonderlijk opgesteld in de zijden van het schip. Het verkoelend oppervlak is 2896 vierk. voet per con densor. Alle handels, zoowel als de telegrafen, bevinden zich tusschen de machines in elkanders onmiddelijke nabijheid, zoodat één persoon de beide machines kan be dienen. En wij zouden zoo gelukkig met elkan der kunnen leven, als uwe keuze thans op een stil. bescheiden meisje viel, dat zich in onze huishouding wilde voegen. Zie niet op schoonheid of vermogen, maar op een te vi oden gemoed en een liefdevol hart. Ook voor den nasleep der familie moet men zich in acht nemen. Als gij ons liet zoeken, zouden wjj de rechte wel vinden. Wie kent u zoo goed als wij, uwe zusters?» Ily mocht nóg zoo ijverig verzekeren, dat hij aan geen tweede huwelijk dacht, zij kwamen er steeds op terug en lieten het aan verlokkende redenen niet ontbreken. Het moest hem dan na eenigen tjjd ook wel opvallen, dat zich dikwerf in het gezelschap zijner zusters eene nog tamelijk jonge dame bevond, die met kennelijk opzet met hem in aanraking werd gebracht. Juffrouw Elmira was geheel het stille, bescheidene meisje, waarmee zij gedweept hadden, en toonde bij elke gelegenheid eene roerende aan hankelijkheid aan de beide oudere da mes. Zy scheen er zich geheel op toe te leggen, om al hare kleine zwakheden Twee bronzen centrifugaalpompen met waaiers van 42" diam. leveren het cir culatiewater. Zij worden gedreven door twee onafhankelijke stoommachines met stoomoylinder van 8" diam. en 8" slag. Een dezer machines drijft de pomp, terwiji de andere in reserve blijft. In de machinekamer bevinden zich verder nog Een hulpcondensor voor havengebruik met gecombineerde tangyes lucht-, circu latie- en lenspomp. Twee onafhankelijke Weir's pompen voor ketelvoeding. Twee groote pompen met pompcylinders van 14" diam. en 18" slag voor het leegpompen der baliasttanks en het leveren van water voor dek wasch,brand- bluscb, sanitaire doeleinden en de twee hydraulische aschwipinrichtingen op de stookplaatsen. Een twee cylinder stoommachinetje dat, door middel van dubbele overbren ging met worm en wormwiel, dient oiri de hoofdmachine te tornen. Een groote Brown's hydraulische pomp met compound stoommachines en stoom- accumulator dient voor de beweging dei- kranen aan dek. Een Quiggins zeewaterverdamper voor voedingwater met condensor voor drink water en afzonderlijke zoetwaterpomp. Drie Alters voor het reinigen van het voedingwater der hoofdketels en voor den hulpketel. Een Weir's voorwarmer. Twee dynamo's gedreven door twee cylindersloommachines voor de levering van het electrisch licht. Een groote Linde's ammoniak-ijs- machine. Een hulpketel voedingpomp staat op de stookplaats. Nog is in de machinekamer opgesteld een groote fan voor den geforceerden trek met een waaier van 96» diam. gedreven door 2 onafhankelijke stoom machines met cylinders van 772" diam. en 5" slaglengte, die evenals bij de circulatiepompen ieder voldoend ver mogen ontwikkelen om de fan te drijven. Een draai- en boorbank, door 6en der dynamo-machines gedreven, vergemak kelijken het uitvoeren van kleine repa raties aan boord. Gezamenlijk hebben de verschillende werktuigen een aantal van 32 stoom- cylinders. De drie stoomketels hebben 13'6" gemiddelde diam. en zijn 21'4" lang. Zij worden aan beide einden gestookt en hebben ieder 6 Morrisons vuren van op te merken. Haar broeder vereerde zij reeds, omdat de anderen hem zoozeer lief hadden. Uit de verte keek zy smachtend naar hem als hij haar toe sprak, sloeg zij de oogen neder en antwoordde met zachte stem. Op schoon heid kon zy geen aanspraak maken toch was haar uiterlijk niet onbehageiyk. In gewone omstandigheden zou Holder wel weinig acht op haar hebben gesla gen nu echter meende hy, dat dit wel de uitverkorene zijner zusters zou zyn. Daarom trok hij zich geheel terug. Ge heel haar wezen werd hem allengs onaangenaam. De zusters gedroegen zich een tydlang zeer omzichtig. Op zekeren dag echter verrasten zy hem met het bericht, dat zij in huis nog eene vrou- welyke hulp behoefden en besloten waren, juffrouw Elmira daarvoor te nemen. Eerst alleen op proef, als gast. Maar het goede meisje zou stellig wel bevallen. Zy was eene wees, geheel onafhankelijk en had het geenszins noodig by vreemden te dienen, maar- gevoelde behoefte om nuttig te zyn. Eigeniyk werd naar zijn oordeel niet gevraagd. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1