Dinsdag 20 Maart. bericht. No. 67. 38e Jaargang. 1900. Sajet het ki.M>. e zending\ in groote] oprijzen] geachte ie sortee- wste mo- e, in alk m m DER EIJX, :ng te velp. STIIOMG ft DE UITGEVER. ND, voordeeligste Breisajet. MerinosSajst. P. G. LAER- J. VERHAGE, 'li. STTI.A.". sterdam goedgekeurd, in kap. f 100.000 ELDERS. ;en, Spiegels, ge in het geval van >nvoorzichtigheid, ■umoer, etc. tegen Zeeland, A 129. rt 18*5. op dit gebied. (GESLACHT op Nat. «n tiooK-ste prijzen, en avoud-Zaugers, gen rembours, n^ers t 5.—. i, teelvogfcU t r j ocdings- ïiddel id, Slijm, Be- Hals-, Borst- en Kinkhoest m van bloed, in de beide ot versterking n en recon cile in i en de eenig. ;baar in fles- 1.— en a capsule met impel. Nederland RDEMANN en Zeve- ïgen: bij Wed. DOMMISSE, radejBreskens Femelsfelder ie firma Wed. St. Maartens- Az.; Middel stem. VBAiT. Prijs Afzonderlijke handelaren, F. VAK DE per drie maanden f 1.30. Franco per post 1.50. nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek- Postdirecteuren of rechtstreeks by den Uitgever VELDE Jr., Kleine Markt, I. 181. ADVERTENTIËNvan 1-4 regels 0.40. Voor eiken regei meer 10 cent. - B(j directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. T<r«shflnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Tclephoonnummer ÏO. Abonnements-Advcrtentiën op zeer voordeelige voorwaarden. Zij die zich met het volgend kwartaal aanvangende 1 April a. s., op de „Vlis- singsche Courant" abonneeren, ontvangen ile van heden af tot genoemden datum verschijnende nummers gratis. „De Vlissingsche Courant" houdt hare lezers d a g e 1 ij k s op de hoogte van je voornaamste gebeurtenissen in het Binnen- en Buitenlandbevat schier eiken dag telegrafische berichten over den OORLOG IN ZUID-AFRIKA en kost per drie maanden slechts f 1,30 ;ir. p. p. 1.50, Abonné's op het z. g. Eiland, bij de Sluizen en die omgeving ontvangen de Courant nog denzelfden avond van uitgaaf ei betalen, evenals zij die in de stad wonen, slechts f 1,30 per kwartaal. Men kan zich ook abon neeren tegen betaling van 10 cent per week. Staatstoezicht op weezenverpleging. Wij wezen er reeds op dat de Tijd staatstoezicht op wees- en verpleeghuizen geheel onnoodig acht. De voortreffelijke wljie, waarop in ons land de weezenvei- zorging wordt beoefend, wordt volgens het blad te veel geroemd en met recht, om zoo maar dadelyk den Staatsromp slomp er weer bij te halen als er eens een wolkje aan de blauwe lucht is In verband met deze bewering doet ie Haagsche ct. de volgende vragen -Of het blad dan inderdaad nooit heeft gehoord van den veeljarigen strijd tegen ie misstanden op Neerbosch, jaren ont kend, ook door degenen die verplicht waren voor de weezen te waken,— en of 't blad dan inderdaad beter vindt, de arme kinderen eerst geruimen tijd aan mishandeling en wanbeleid over te laten tot eindelijk, bij toeval, een sterk sprekend geval de justitie eens in staat stelt, aan een paar ondergeschikte werktuigen een boete van 10 op te loggen, wat de Tijd een voldoende straf voor de (werkelijk) schuldigen schijnt te achten Waarom de Tijd zoo warm wordt, tegen Staatstoezicht— iet wei, enkel toezicht, geen beheer —wanneer inder daad de weezenverpleging in ons land zoo voortreffelijk is, dat er aan den Staatsrompslomp geen behoefte bestaan zou, daar toch immers, ais alles zoo voortreffelijk is, niemand voor Staats toezicht vrees heeft te koesteren FEUtLLETO Naar het Hoogduitsch VAN E. W I C H E R T. 5.) «En hebben wij ooit iets anders dan twwelzyn bedoeld voer Cornelia voort. «Hebben wij uwe viouw niet op de handen gedragen «Was het niet juist onze bedoeling, aar te beschermen voor elke ruwe braking met de onverkwikkelijke kerkelijkheid 'Hebben wij niet steeds getracht door Welwillende voorstellingen invloed op 941 nit te oefenen Bemiddeling. Het Vaderland wijst er op dat som migen thans aandringen dat onze minis ter van buit. zaken bemiddelend optreden zal by de Engelsche regeering en dat voor 't geval de regeering daartoe niet genegen blijkt te zijn, de heer De Beau fort bij voorbaat al in zijne slapheid en buigzaamheid gehoond wordt. Dit oordeel getuigt van oppervlakkig heid. Er is al heel weinig moed voor noodig om een aanbod van bemiddeling hoffelijk te formuleeren en even hoffelijk afgewezen te zien. Maar wat dat baten zouvraagt het blad. Het uiterst voorzichtig aanbod van Amerika zelfs is dadelijk zoo volstrekt afwijzend beantwoord, dat zeker geen mogendheid roeping zal hebben dit voor beeld te volgen. Lord Salisbury en de heer Balfour hebben trouwens met zoo vele woorden gezegd dat zij de inmenging van geen enkele mogendheid zouden aannemen. Tegenover een dergelijk besluit staat men machteloos. Wat zou nu Nederland vermogen, welks regeering wel met de Engelsche op vriendschap- pelijken voet staat, maar welks sympa thieën voor de andere oorlogvoerende partij bjj de Engelsche regeering genoeg bekend zijn, om een aanbod van deze zijde als niet voldoende onpartijdig te doen beschouwen Neen zoo besluit het Vad. het eenjpe wat in de tegenwoordige omstan digheden op Engeland eenigen indruk zou kunnen maken, zou zijn een ge meenschappelijk optreden der mogend heden met een eisch, waaruit duidelijk zou blijken, dat ze bereid zouden zijn dien eisch met de wapenen in de hand klem bij te zetten. Zou men wenschen dat de Nederlandsche regee ring met dat doet onderhandelingen met andere regeeringen opende? Veel succes zou daarop zeker niet te wach ten zijn. Rusland houdt er meer van in troebel water te visschen dan openlijk tegen Engeland op te treden, daarge laten nog dat de eisch van den alleen- heerseher, die de rechten en vrijheden van Finland vertrapt, tot Engeland om de rechten en vrijheden van Transvaal te eerbiedigen, toch een al te dwaze ironie der wereldgeschiedenis zou zijn. Wat Frankrijk en Duitschland betreft, staan zoowel hun eigen belang ais hun onderlinge achterdocht en jaloezie een gemeenschappelijk optreden tegen Enge land in den weg. En wat zou er van andere zwakkere mogendheden te wach ten zijn Het, is duidelijk genoeg de Republieken moeten het uitvechten. „En zelfs de beleedigingen van hare moeder met kalmte verdragen?-' „Dat is nu de dank voor onze opof ferende liefde voor u." „Ja, dat is de dank I" Een heftig snikken brak tegelyk bij beiden los en werd spoedig van kramp- achtigen aard. „Ja, schrei maar, schreiriep hy onwillig. „Tranen kosten geen geld. Wat wil je dan Het ongeluk is er nu een maal. „Als wy er in uw oog de schuld van hebben snikte Cornelia, hadt gij ons liever voor het gerecht moeten verloo chenen." „Misschien had men u dan genadiglijk vergeving geschonken," stotterde Eleo- nore, geheel ter neer geslagen. „Neen," zeide hy, „daar kon ik niet toe komen. Gij werdt aangevochten en ik moest u verdedigen. Ik weet, wat ik als broeder ulieden verschuldigd ben en dat zal ik ook nooit vergeten. Maar Zij lieten hem niet uitspreken, maar Consulaire dienst. De Kamer van Koophandel van Amsterdam heeft zich vereenigd met de motie van den heer Van Raalte in de Tweede Kamer voorgesteld, luidende „De Tweede Kamer, van oordeel dat eene betere regeling en meer stelsel matige inrichting van ons consulaat wezen noodzakelijk is, gaat over tot de orde van den dag." De Kamer kwam daarbij tot de slot som dat het in het belang der instand houding en bevordering van deNederland- sche volkswelvaart in bijna al hare takken dringend noodig is, dat aan den consu- lairen dienst in zijn geheel nauwgezette aandacht worde gewijd, en daarbij rekening houdende met de financieele kracht der natie, dezen tak van staats dienst zoo goed mogelijk wordt ingericht. Men ziet dus dat de consuls-quaestie nog in lange niet van de baan is, al bleek dc minister van buitenlandsche die niet in den geest der voorstanders van een beter consulair wezen te wil len oplossen. Tentoonstelling voor vrouwenhygiëne. Met veel lof gewaagt de „Petersburger Herold" van de inzending uit Holland op de Tentoonstelling voor Vrouwen hygiëne aldaar. Interessant vindt men vooral het hygiënische kindergoed, inge zonden door mevr. Scholten Commelin, de hygiënische Eurika-sc-f, ingezonden door mej. B. Mundhenk, Amsterdam, vloerzeilen en sanitaire behangsels die met water of een ontsmettende vloeistof kunnen worden afgenomen, en de door mej. Roosenschoon te 's-Gravenhage ingezonden robeprincesse, japon rustend op schouders en heupen, die vooral zeer in den smaak valt der Russische dames. Onder de ingezonden kleedingstulcken behoort ook een nieuw model rok-broek, vervaardigd op het atelier der samen werkende Naaisters, te 's Gravenhage. De Duitsche schrijfster Hermine Lude- wig, bekend door haar zeer geprezen boekje „Was ich Aerzten und verstiin- digen Frauen abgelernt habe" ontwierp een costuum voor ziekenverpleegsters, dat op de Tentoonstelling zeer de aan dacht trekt. Voortdurend mag de expositie zich in een druk bezoek verheugen. Het Koode Kruis. Bij den voorzitter-penningmeester van het hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis is sedert de vorige opgave ont vangen f 90.940, makende met de vorige liepen op hem toe, vatten zyne handen, omarmden en kusten hem. „Gij zijt de beste mensch, die er leeft onze lieve, eenige broeder onze beschermer en onze trots - och, wij hebben immers niemand op de wereld, dan u I" roepen zij uit. Hij bleef bedaard. „Kalmeert je maar," zeide hij, „ik weet immers wat ik aan u heb. Maar denkt niet, dat ik ook nog verder aan den leiband wil loopen. Je zult zien, dat ik ook in huis een wil heb. Geen man En zich zoo iets open lijk te moeten laten zeggen. En dat van zyne vrouw. Mocht de drommel Men zal zien, dat er een man in huis is. Dagen lang bleef hij in deze toornige stemming, zoodat er bijna geen huis met hem te houden was. Tiisschenbeiden richtte zijn toorn zich ook tegen Julia. „Het is een koppig nestriep hj) dan uit. „Hoe stond zij daar, alsof alle gelijk aan hare zijde was Al was ik haar ook te voet gevallen, zy zou toch niet naar my hebben omgezien. Zulke kuren opgaven een totaal bedrag van f 204,118.26'/,. Niets nieuws onder de Zon. Mr. G. H. Betz heeft een werkje uit gegeven „Het Haagsche leven in de tweede helft der 17e eeuw", waaruit blijkt dat vele klachten die in deze eeuw worden geuit, toen ook gehoord werden. Zelfs die van de welriekende grachten wordt niet gemist. De Hagenaars hebben dus wel lang geduld met hun geparfumeerde grachten gehad, aan welken misstand men eerst nii hoopt voldoende een einde te kunnen maken. Uit Duitschland wordt gemeld, dat de Koninginnen in Mei te Arolsen de huwelijksvoltrekking van prinses Elisa beth met graaf zu Erbach zullen bij wonen. Naar men verneemt, bedraagt het getal candidaten voor het examen voor commies bij de belastingen, in April te Arnhem te houden, ruim 400 tegen ruim 650 in het vorige jaar. (Er zyn 100 plaatsen.) Voor de betrekking van deurwaarder hebben zich voor 5 plaatsen slechts 3 candidaten aangemeld. Zooals men weet, werd op de staats- begrooting voor 1900 voor tegemoet koming aan de gemeenten in de kosten der achtste algemeeue volkstelling een zoodanig bedrag uitgetrokken, dat aan elke gemeente kan worden uitgekeerd een som, berekend naar den maatstaf van 4'/s cent per getelden persoon der werkelijke bevolking volgens de volks telling. Nadat, op verlangen van binnen- iandsche zaken, in alle provinciën door de commissarissen der Koningin was goedgekeurd de wijze, waaiop door de gemeentebesturen de bedoelden tegemoet koming zal worden besteed, i3 thans bij kon. besluit van 5 Maart jl. no. 16 voor- loopig een bedrag toegekend naar 2 cent per inwoner, volgens het bevolkingscijfer op 1 Januari 1899. N. R. Ct. Eenigen tijd geleden maakte de Kam pioen melding van het merkwaardige geval, dat een aantal Fransche wiel renners, athleten in hun genre, voor den militairen dienst werden afgekeurd. Thans heeft zich iets dergelijks in Schotland voorgedaan met Blues, een wielrenner, die bekend is als de „Fifeshire athleet". Ook hij werd voor den militairen dienst afgekeurd en zelfs totaal onge schikt bevonden om naar het front te worden geëxpedieerd De ongeschikt- Er is niet met eene vrouw te leven, die zulke kuren heeft, Daarby zette hy de tanden op elkaar. Men moest dan wel denken, dat hy vreeselijk op Julia verbitterd was. Het blad keerde echter dadelijk, als eene der zusters het onge luk had, hem naar den mond te willen praten, hem te troosten of wel hem gelukkig te noemen, dat hy zoo gemak- kelyk van zuik eene nukkige en kop pige levensgezellin was afgekomen. Dan heette het„Zy was toch een lief vrouwtje, toen ik haar trouwde. Dat zij schoon is, moet zelfs de nyd erken nen. Wat mooi blond haar, welke vrien- deiyke oogen, wat sierlijke figuur, wat lieve handjes en voeten En hoe lief kon zy zyn, als ik met haar alleen was 1 Maar die moeder Die heeft alles bedor ven. Die maakte haar'eigenzinnig, die heeft haar zóo lang bepraat, tot zij doof was voor myne beden. Wat ik aan haar verloren heb, weet ik zelf het best." Dat was Cornelia toch te kras. „Hoe kan men zoo teeder over iemand spre- verklaring was gegrond op een adem halingsgebrek. Kort na zijn afkeuring nam Blues deel aan een wielerwedstrijd om het Kirkcaldy Harriers' tienmijl- kampioenschap, en in weerwil van zijn ongewenschte vrijstelling van den militairen dienst kwam hy na een vin- nigen strijd ais eerste aanRa ra wat is dat Naar ie Preaapr-Eepiitscliapfl. in. Colombo, 27 Febr. 1900. Tot dusver hadden wy geene bijzondere ontmoetingen op reis. De dagen gaan langzaam, maar niet zonder afwisseling voorbij. Wy zijn nu gekomen aan het scboone eiland, dat de Engelschen ons, als zoovele andere bezittingen in het laatst der 18de en in het begin der 19de eeuw hebben ontroofd om den invloed, dien zij in Amerika verloren hadden, in Azië te herstellen. Het meest interessante gedeelte onzer reis was de tocht door het Suez-kanaal, waaromtrent ik het een en ander heb opgeteekend. Wij hadden het voordeel het grootste gedeelte van het kanaal bij dag, en toen de avond gevallen was, bij helder maanlicht, en onder een heer lijke temperatuur te maken. Op het N. W. hoofd van het Suez- kanaal is een prachtig electrisch draai- iicht, dat 21 Eng. mijlen van zee uit te zien is. Rechts en links ontdekken wij verbazende rijen betonblokken, onge veer 2000 M. in zee uitstekende, die de haven voor verzanding moeten bewaren. Eemnaal op deze hoogte aangekomen betreden we het gebied der aloude be schaving en gaan kennis maken met andere rassen en Mohamedaansche vol ken, zeden en gebruiken. Alles draagt hier echter, zoodra men den wal be treedt, de sporen van vervalmensehen en monumenten. Als wij de bevolking van Port-Saïd in de Arabische wijk gade slaan, vragen wij ons af, of dat nu de nakomelingen zijn van Ramses en Sala- din en hoe verder wij het kanaal op- stoomen, des te sterker wordt de indruk van vervallen grootheid. Wij zetten nu, na het verlaten van Port-Saïd onze reis door het Suez-kanaal voort. Uit het Ismaïl-bassin stoorr en we andermaal tusschen een paar kleine lichttorens door het maritieme kanaal, zoo genoemd ter onderscheiding van het Zoetwaterkanaal. Rechts zien we het meer van Menzaleh, een der vijf groote meren, die men aan de Noordkust van Egypte vindt. Vroeger, voor de geboorte ran Christus, was dit meer een der vruchtbaarste districten, besproeid door drie Nijlarmen. De ruinen van de steden, die men hier vroeger aantrof, zijn nog op meer dan een der lagunen-eilanden te vinden. Duizenden watervogels, peli kanen, reigers, flamingo's e. a. bedekken deze ondiepe watervlakte. Zy azen op de visch, die in grooten overvloed en van uitmuntende kwaliteit in deze meren wordt aangetroffen. Hier ook is het, dat ken," viel zy in, „die ons zoo diep'toeeft gekrenkt. „O, gij hebt er geen begrip van," riep hij uit, „wat het zeggen wil iemand te hebben lief gehadEn Eieonore evenmin. Zij beeft haar man getrouwd, omdat vader het wilde en het voor de zaak het beste was. Hij was twintig jaar ouder dan zy en niets dan eene levende rekenmachine. Om zyn dood behoefde zy niet te treurende oude man was haar overal in den weg. Trouwen uit liefde, dat is heel wat anders. En wy zyn uit liefde getrouwd wjj I" „Des te meer reden hebt gy, om op deze vrouw vertoornd te zijn," waagde Cornetia schuchter te zeggen. „Ja, en dat ben ik ook," bevestigde hy, «onverschillig kan zy my niet worden. Ik ben gansch en al op haar vertoornd. Denk niet, dat ik zoo goed moedig ben, om haar in iets tegemoet te komen. O, ik kon Er zal nog wel iets op te vinden zijn, om haar te

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1