BIJ VOEGSE L, van Maandag 19 Maart 1900, I\o. 66. Vervolg Binnenland. Gemengd Niéuws. BEHOORENDE BIJ DE VLISSnVGSCHE C011RA1T (Telephoonnummer 10) De Folmina. In een ingezonden stuk in de N.R.Ct. zegt mr. J. G. Schölvinck dat de directie van de Hoiland-Gulf-Stoomvaartmaat- sttappij, waartoe de Folmina behoort, geen schuld heeft aan het vervoeren van paarden van Australië naar Kaapstad door de Folmina voor rekening van het Ktgelsehe gouvernement. Hij verklaart dit aldus De Folmina is van 5 November 1899 tot 5 Mei 1900 gecharterd voor een vervoer tusschen Noord-Amerika en Australië. In het begin van November 1899 heeft Jos. de Poorter niet vermoed en kon hij niet vermoeden, dat in Maart 1900 het Engelsche gouvernement paarden zoude doen vervoeren van Australië naar Kaapstad —nog minder, dat de huurder van de Folmina in de gelegenheid zoude komen om eene der gelijke lading als gedeeltelijke retour vracht te bezigen. De schepelingen, die zouden zijn ge deserteerd, omdat zij geen deel willen hebben aan het vervoer van paarden naar Kaapstad, behoeven m.i. voor geene straf te vreezen. Ik houd mij overtuigd, dat geen Nederlandsch ambtenaar in zoodanig geval eene strafvervolging zal instellen. Jaarwedde en pensioenen politie. Door de Broederschap van commis sarissen van politie zal een adres tot de regeering worden gericht om bij de wet of bij koninklijk besluit te verkrij gen eene geregelde jaarwedde, hetzij ten bate van het rijk, dan wel 'gedeeltelijk van het Rijk en gedeeltelijk van de Gemeenten, hun weduwen en weezen in verhouding tot bovenstaande en op de zelfde wijze geregeld pensioen te verleenen. Vlissingen 17 Maart. Bij beschikking van den minister van marine werd met ingang van den len April a.s. aan den lichtwachter by 's Rijks verlichting te Hansweert, J. C. van den Berg, op zijn verzoek eervol ontslag als zoodanig verleend en met ingang van dienzelfden datum naar 's Ryks verlichting te Hansweert over- geplaatatdelichtwachterbij 's ryks verlich ting te Rilland, L. Bogaert, en in diens tot lichtwachter aldaar benoemd persoon van J. M. de Vejj, alhier. Gisterenavond werd door leden der 'ereeniging „Oefening en Genoegen" ter eere van de officieren van de Moltke in het VereenigiDgsgebouw eene Duitsche Operette opgevoerd. Morgen biedt de Duit sche consul, de heer J. L. Gruber, den officieren van genoemd schip een diner- in 'thotel Zeeland aan en 'savonds worden hoeren door onze officieren in de Sociëteit „Unitas" genoodigd, waar het strijkorkest van het 3e Regt. Inf., uit Bergen op Zoom, een concert zal geven. Mor, maakt het den etatmajoor van de •Moltke," gedurende het verblijf alhierdus nog al gezellig. Maandag of Dinsdag e. k. vertrekt de „Moltke". Men verzoekt ons het volgende stuk op te nemen Eenige dames te Middelburg verklaren zich bereid giften in ontvangst te nemen voor generaal Cronjé en zijne dapperen, in 't algemeen voor de Boeren krijgs gevangenen te Kaapstad, die zooals men weet, aan alles behoefte hebben. Zij hebben zich daartoe in verbinding ge steld met den gezant der Z. A. Rëpu- biiek, den heer dr. Leyds, die haar een vertrouwbaar adres te Kaapstad opge geven heeft, waar men haar do behulp zame hand zal bieden. Dr. Leyds schrijft dienaangaande o. a. „Het ontvangen van blijken van sympathie voor generaal Cronjé zal hem zeker goed doen. Behalve brieven en couranten, zal, daarvan ben ik overtuigd, materieele hulp den krijgsgevangenen aangenaam zijn kleeren, hoofd- en voetdekking, versnaperingen etc." Daar giften in geld het eenvoudigst en het snelst te verzenden zijn, zullen voornoemde dames gaarne voor dit doel geldelijke gaven in ontvangst nemen, die, in overleg met dr Leyds, naar Kaapstad zullen gezonden worden, waar men haar behulpzaam zal zijn den krijgsgevangenen datgene te versohaffen wat voor hen noodig is. Men geve spoedig. Iedere gave, hoe klein ook, is welkom. Mej. MARIE BERDENIS VAN BERLEKOM Mevr.BOLLE - MULOCK HOUWER. GHIJSEN PROOS. TER HAAR ROMENY - VAN MAASDIJK. DE WITT HAMER-OVERMAN. KAKEBEEKE-DE JONGH. E. H. R, SCHORER-PLAAT, allen te Middelburg. Voor Vlissingen Mevr. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE- SCHüSSLER. Bij het dames-comité is tot nu toe aan giften ontvangen een bedrag van f 552,75. Het comité houdt zich voor verdere en spoedige giften aanbevolen. te Middelburg, zal Zondag 25 April zijn intrede doen. Geslaagd voor het examen nuttige handwerken te Gravenhage de dames P. Brouwer, J, A. Nieuwsteeg en J. Klaassen, van Goes. Rechtszaken. De Rechtbank te Middelburg heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen E. Th. N., 26 jaar, en E. L. v. E., 24 jaar, schippersknechts te Antwerpen, thans te Middelburg gedetineerd, beklaagd van diefstal van tarwe uit een schip te Hansweert en hen deswege ieder tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De melodieën op het carillon van den Abdytoren (Lange Jan) te Middelburg zullen veranderd worden als volgt heel uur Menuet uit het kwintet Boc- cherinihalf uurWalzer von Chopin le kwartierBeiaardheid uit de Ru benscantate van Benoit2e kwartier Gavotte uit de opera Armid van Glück. De heer B. ten Have, leeraar in de gymnastiek aan de H. B. school te Zierikzee, heeft wegens zijn benoeming als zoodaning by de R. H. B. school te Middelburg eervol ontslag uit eerst genoemde betrekking gevraagd. Aan de vacante betrekking te Zierikzee is eene jaarwedde van f550 verbonden. De patient Scherff, uit Appeltern, zal binnenkort het rijkskrankzinnigen gesticht te Medemblik verlaten, ten einde verder verpleegd te worden te Ermelo-Veldwtjk. De patient Spiering, de „blikken dominé", is in zooverre hersteld, dat hij bijna dagelijks op het land werkt. Als ontoerekenbaar, is de 2 2- jarige dienstbode, die fllÓÖ stal van de familie te Rotterdam waar ze diende, naar een krankzinnigengesticht over gebracht. In de Schagerwaard (N.-H.) is af gebrand de woning van den heer P. G.; de bewoners moesten door de ramen ontvluchten. 12 koeien, 3 vaarzen, 1 paard, 7 schapen, 4 lammeren en 6 varkens kwamen om. Lang niet alles is verzekerd. De brand in de douaneloods der H. IJ. S. M. te Amsterdam heeft een schade veroorzaakt die voorloopig op ƒ6000 wordt geschat en door de Maat schappij zal vergoed moeten worden. Dank zij vooral de verlaging van den gasprijs, van 9 tot 7 ct. per M3., is het gasverbruik te Amsterdam in j 1899 met 15 pet. toegenomen, ondanks j het toenemend gebruik van gloeikousjes. 'Van de 7100 straatlantaarns zijn er ruim 6000 voor het gebruik van gas gloeilicht ingericht, wat aan de gemeente een aanmerkelijke besparing verschaft. I Gisteren zijn de vermoedelijke dieven die aan den stationsweg te 's Hage ingebroken hebben, door de politie te Rotterdam gepakt. Twee werklieden uit Oostzaan, die werk hadden bekomen bij de Holland sche Stoomboot-Maatschappij, werden i gisteren ochtend omstreeks 6 uur door een tiental stakers op de De Ruiterkade te Rotterdam aangerand, en een hunner aan het hoofd gewond. Op straat werd een schedemes gevonden. De politie be geleidde hen naar de loods. Een onder zoek wordt ingesteld. Men schrijft ons De mooie lentedagen die wij reeds hadden, hebben al eene groote verande ring gebracht op akkers en velden. De vroege aardappelen zyn reeds op vele plaatsen aan den grond toevertrouwd, men is reeds begonnen met het zaaien van de eerste groenten, 't Is nu maar te hopen dat koude en regen niet vele verwachtingen zullen teleurstellen. Be rest van het detachement bereden Marechaussees vertrekt morgen. Kerk- en Schoolnieuws. Ned. Heev. Keek. De heer dr. J. R. Slotemaker de Bruin, te Beilen, beroe pen predikant bij de Ned. herv. gein. Esterhazy heeft in een dagblad een brief geschreven waarin hij zegt dat hij dikwijls gevraagd heeft om den Fran- schen consul te Londen te spreken te krijgen. Hy kreeg het eindelijk gedaan en stelde dezen toen eenige copieën van correspondenties ter hand. Deze stukken zyn aan den Franschen afgezant ter hand gesteld, die ongetwijfeld aan den procureur-generaal de zorg zal opdragen onderzoek te doen naar de waarde, welke deze stukken kunnen hebben. Wij zouden waarde kunnen hechten aan deze mededeeliDg als onze brave Esterhazy wel niet eens meer onthul lingen beloofd had, die echter geregeld wegblijven. Esterhazy heeft zoo iets van zeker dier dat wel blaft, maar niet bijt- Het feminisme maakt in Duitsch- land in zekere kringen groote vorde ringen. Onlangs werd te Berlijn een ge heel nieuwe manifestatie gehouden in eene zaal, waarin meer dan 3000 vrou wen, tot de letterkundige of weten schappelijke wereld beboorende, schitte rend feest vierden. Iets ongehoords in het Duitsche vader land, geen mannen waren toegelaten op het bal, waarop schrijfsters, doctoressen, tooneelspeelsters en vrouwelijke studenten wedijverden in pracht van costumes en vroolijkheid. „De kunst door de eeuwen heen" deze benaming kon men aan het feest geven. De oudheid, de middeleeuwen, de Renaissance, de Rococotijd, het j Keizerrijk en de moderne kunst waren vertegenwoordigd. De dames hebben dus getoond dat zij 1 althans zonder mannen feestvieren kunnen. Uit een Iersch blad. Een verloopen kerel te Londen ver telt aan een ander van een bezoek, dat hij van een wijkzuster gehad heeft. Ze kwam binnen en ging op haar gemak zitten, en zei toen Ga je wel naar de kerk Nee, juf, zeg ikdat kan ik niet zeggen. Lees je wel trouw in den bjjbel zei ze. Nee, juf, zeg ik dat kan ik niet zeggen. Heb je wel van den hemel ge hoord zei ze. Wel, juf, zeg ik, ik heb er van hooren spreken, maar ik kan niet zeggen dat ik er veel van weet. Hoe ziet 't er uit Hoe 't er uitziet? zei ze, o, 't is er prachtig mooihet schittert er alles van goud en diamanten. Gut, is 't waar, juf? zeg ik. Dan verbaast 't me dat Engeland er al niet lang op uitgetrokken i». Cronjé's ballingsoord. St. Helena is volgens de traditie een dorre rots of afgrijselijke klip, waar tegen de golven van den oceaan zich onophoudelijk te bersten stooten. Het zyn voornamelijk de Fransche dichters uit den tijd van Napoleon die om het lijden van hun held te malen, zich bij voorkeur van de zwartste kleuren be dienden. In waarheid is het klimaat van Helena zacht, zoo zacht dat men er vele tropische planten heeft kunnen invoeren. De zomers zijn er warmer dan in Engeland. Cronjé zal dus zeker niet door het kli maat lijden en hem geschiedt de eer dat hij de tweede leeuw is die in deze groote kooi wordt geplaatst, terwijl Engeland daardoor bewijst hoezeer het hem vreesde en nog vreest. Engeland had hetzelfde lot toebedacht aan een anderen moedigen strijder voor de vrijheid zijns lands, Arabi Pacha, het hoofd van den Egyptischen opstand, welke opstand het een welkom voorwendsel gaf om Egypte te bezetten en te behouden. Zal Engeland Cronjé loslaten, vraagt de Petit Bleu, na het eindigen van den oorlog? Het laat zelden zijn gevangenen los zijn politiek heeft altijd deugdelijke voorwendsels om onbillijk te zyn. Doch dat doet weinig ter zake, voor de geheele wereld zal Cronjé in zijn ballingschap nog grooter worden. De volkeren zullen voor altyd in hem den triomfanteiijken worstelstrijd bewonderen van de Zuid-Afrikaansche Boeren, waarin de Engelsohen schandelijk werden ge slagen zoolang zij twee tegen één waren dit kan nooit iets uitwisschen en waarin zy voorzeker nog niet geheel hebben overwonnen, niettegenstaande hun vyand slechts één tegen tien was en een van diens geduchtste aanvoerders zich i» den leeuwenkooi bevindt. De correspondent van Central News te Bethulië meldt van 14 Maart: De laatste dagen waren de Boeren bezig geweest met de rij brug bjj Bethulië over de Oranjerievier te ondermijnen, onder een zwaar vuur van de Engelsche artillerie. Onder dekking van de Engel sche kanonnen gelukte het luitenant Popham, van de Derbyshires, zonder dat de Boeren het merkten de brug over te steken en de draden voor het ont steken van de mijnen door te snijden zoodat de plannen van de Boeren ver ijdeld werden. De luitenant ontdekte ook een paar kisten dynamiet die hy met de hulp van zijn manschappen binnen de Engelsche linie bracht. Hoe wel de Boeren met geweren op hen vuurden, kwamen de mannen veilig met de ontploffingsmiddelen in het kamp. Den volgenden nacht haalde kapitein Grant, van de genie, heimelijk de dynamietladingen uit de gaten in de brug en wierp die in de rivier. Tegelyk verwyderde hij de verbindingsdraden die nog over waren gebleven. De spoorbrug hadden de Boeren juist laten springen toen de Engelschen den oever van de rivier naderden. Aangaande de bezetting van Bloemfontein wordt nog gemeld dat Remington's gidsen het eerst de stad binnenkwamen. Lord Roberts was bij zyn intocht vergezeld van de Hoog landers, cavalerie en rijdende artillerie. Den avond voor de bezetting van de stad had majoor Hunter Weston met tien genisten de telegraaflijn naar het noorden afgesneden en den spoorweg ten noorden van de stad vernield. Af- deelingen Engelsche verkenners zjjn in noordelijke richting gegaan, maar de hoofdmacht van de Engelschen zou een paar dagen rust nemen. De troepen biyven buiten de stad gekampeerd, op een afdeeling na die politie-dieiist doet binnen Bloemfontein. AFRIKA. Namens de republikeinsche regeeringen heeft Reitz eene nieuwe nota opgesteld, die echter niet naar de Engelsche regeering gezonden is, omdat zy daar toch niets zou uitwerken, maar duidelijk en klaar voor wie hooren wil, een overzicht geeft van de Transvaal- sche crisis tot de conferentie van Bloem - j fontein en Salisbury's voorstelling als zou Transvaal zich in 't geheim tot den oorlog gewapend weerlegt. Reitz zegt in deze nota dat de Boeren zich volstrekt niet in het geheim ten oorlog uitrustten, want dat zij openlijk wapenen kochten in Engeland. Milner wist er alles van j en uit te Dundee in'.beslaggenomen papie ren blijkt ook dat de Engelschen hier van niet onkundig waren. Het was echter voor Transvaal noodig geworden zich te wapenen na den inval van Jameson en de heimelijke deelneming van Engeland daaraan. Nu Salisbury allen twyfel wegneemt omtrent de toekomst van de republieken als het wapengeweld mocht zegevieren, weten de Boeren nu dat zij den stryd moeten voortzetten om hun volksbestaan te verdedigen en daarbij moeten ver trouwen op God als kampioen voor hun recht. Dat de Republikeinen ten minste niet opDuitschland's hulp behoeven te rekenen, is nu gebleken. De regeering te Pretoria heeft nl. van Duitschland's regeering de verzekering ontvangen, dat Duitsch- land gaarne tot bemiddeling zal mede werken, maar dat het dan eerst moet bewezen zyn dat de beide oorlogvoerenden die bemiddeling wenschen. Weer eene platonische betuiging, waarmede de Boeren niet veel opschieten. Te Bloemfontein ondervindt men nu de gevolgen der bezetting door de Engelschen. Generaal Pretyman werd benoemd tot bevelhebber der stad en vaardigde al spoedig eene proclamatie uit, waarin alle burgers binnen de 16 K.M. van de stad bevolen werd hunne wapenen in te leveren op straffe van

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 5