Zaterdag 17 Maart. IwÉiiiUe berichten. HET KIND. No. 05. 38e Jaargang. 1900. VLISSIIGSUHE COURANT -*W$!3Si£sg2>i O Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Ji., Kleine Markt, I. 187. ADVISKTENTIËNvan 1 4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt do prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Vtrachflnt dagelQks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnummer IO. Abonnement»-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. BERICH T. Zij die zich met het volgend kwartaal iaavangen4e 1 April a. s„ op de „Vlis- „inesche Courant' abonneeren, ontvangen de van heden at' tot genoemden datum verschijnende nummers gratis. De Vlissingsche Couranthoudt hare teers dagelijks op de hoogte van de voornaamste gebeurtenissen m het Binnen en Buitenlandbevat schier eiken daK telegrafische berichten over den OORLOG IN ZUID-AFRIKA en kost per drie maanden slechts f 1,30 fr. p. p-1.50. Abonnè's op het z. g. Eiland, bij de Sluizen en die omgeving ontvangen de Courant nog denzelfden avond van uitgaaf en betalen, evenals zij die in de stad wonen, slechts f 1,30 per kwartaal. Men kan zich ook abon neeren tegen betaling van 10 cent per week. DE UITGEVER. Tweede Kamer. De dag van gisteren is voor de radi calen en socialisten in de Kamer zeker niet ongunstig geweest. Zij wisten ge daan te krijgen dat, wel niet met eene frappante meerderheid het was maar één stem die de schaal deeU overslaan - voortaan de opgaven van schoolver zuim door het hoofd der school ver strekt, ook zullen moeten onderteekend worden door den klasse-onderwijzer. Meer sympathie ontmoette echter een amendement om in de op te richten commissiën tot wering van schoolver zuim ook ouders van schoolgaande kin- ders en onderwijzers van openbare en bijzondere scholen op te nemen. De minister betoogde warme sympathie voor dit voorstel, maar nam het niet over. Ondanks deze verklaring werd het amen dement met 57 tegen 41 stemmen aan genomen en wel met medewerking van eenige leden der rechterzijde, nadat ech ter eerst een voorstel van den heer Tydeman was aangenomen dat die commissiën uitsluitend zullen werkzaam zijn tot wering van'het schoolverzuim. Als eene bijzonderheid wordt gemeld dat eergisteren in de Kamerzitting aan het honderdtal leden alleen de heer- Kerkwijk (wegens ziekte) ontbrak. Leerplicht. Of de socialisten voor het Leerplicht- ontwerp zullen stemmen, is nog een °ten vraagstuk. Zij gevoelen wel veel FEUILLETON. Naar het Hoogduitsch VAN E. W I C H E R T. 3.) Ik wil alleen maar herinneren aan broeder, den postdirecteur, die hans zelfs keizerlijk is. Mijn vader herinnert gij u nog als gepensioneerd "lajoor. Voor zijne dochters kon hij' wel 18 waar geen groote aanspraken doen pden. it huwde een ondergeschikten beambte, maar hij was toch ook offi- '"r b|j de landweer, en had het zeker, e Heer daar hp niet onbemiddeld was, tot den titel van geheimraad voor het beginsel waarop het bei ust,maar het komt hun onaannemelijk voor zoo lang niet de regeering.aan hunne grieven vooral wat betreft voeding en kleeding, te gemoet komt. Mr. Troelstra heeft dit op eene openbare vergadering te Leeu warden gezegd. In ieder geval ztjn de socialistische Kamerleden omtrent dit punt nog niet tot overeenstemming gekomenzij moeten daaromtrent nog vergaderingen houden. Zij begrijpen trouwens heel goed tot welke gevolgen hun afstemming van de wet kan leiden, en dat doet hen aarzelen om nu reeds hun stem uit te brengen. Het is hier ook verzint eer ge begint. Door den heer Verhey is in de Tweede Kamer met intrekking van vroeger door hem ingezonden amendementen voorge steld, aan art. 18 een alinea toe te voegen, inhoudende dat in het geval dat de ge meente tot het ambtsgebied van meer dan éen arrond.-schoolopziener behoort, door de Kroon, volgens regelen bij alg. maatregel van bestuur te stellen, ver gund kan worden, dat door de uitgifte van schoolkaarten vanwege het gemeen tebestuur aan de hooiden der lagere scholen voor de op die scholen als leer ling ingeschreven kinderen, de in dit artikel omschreven lijst worde vervangen door een lijst der kinderen van zeven tot dertien jaren, die in de gemeente verblijf houden en voor wie geen school- kaart is aangevraagd. Schoclkooien. Omtrent het voorstel van eenige Kamerleden om schoolgaande kinderen, voor wie zulks noodig mocht zijn, van kleeding en voedsel te voorzien, zegt de Standaard o.a. het volgende „Wordt de school tevens kleed- en kosthuis, dan zet ge de deur wagenwijd open voor het schromelijkst misbruik een misbruik dat niet is te keeren. De fout ligt niet hierin, dat ge helpt, maar dat ge helpt op averechtsche wijs, doordien ge nogmaals een stuk van het huiselijk leven uit het huisgezin naar de school, en van vader en moeder naar het schoolhoofd overbrengt. Er valt dan ook niet in te zien, waarom ge, eenmaal dien weg op, niet nog één stap verder zoudt gaan, en voor zulke kinderen ook slaapgelegenheid op school zoudt inrichten. Ge onderwijst ze op school, ge voedt ze op in de school, ge geeft ze baden bij de school, ge geeft ze kleeding op school, ge geeft ze schoeisel op school, ge laat ze spelen op school, ge geeft ze te eten op school, eilieve, waarom ze dan nog door het barre weer, heen en weer, naar huis gezonden, enkel om te slapen „En eene plaats in het ministerie gebracht" viel de jonge vrouw ietwat ongeduldig in. Zij had hetzelfde verhaal reeds zoo dikwijls gehoord. Mevrouw de weduwe van den kanse- laryraad wierp haar een verwijtenden blik toe. „Ja," vervolgde zij, „als hjj helaas niet zoo vroeg was weggenomen. Ik wil daarmee maar zeggen, lieve, dat ik volkomen gelijk had, toen ik wenschte, dat deze oude traditie door u, mijne eenige dochter, werd opgevolgd. De verbintenis met een koopman moest zich wreken. Holder was vermogend genoeg om eene vrouw te onderhouden misschien in ruimer doen dan menig hooggeplaatste ambtenaar. Maar welk een belachelijke waarde hechtte hij aan die zoogenaamde oude firma Alsof dat tegenover een fatsoenlijken titel iets beteekende. Sprak hij niet van honger lijders, als er sprake was van invloed rijke ambtenaren, die met moeite op eene eervolle wijze van hunne karige i bezoldiging leefden Achter de toonbank, Vooral aan goede slaapgelegenheid is in de krotteD, die zulk een gezin vaak bewoont, veelal gebrek, De eerbaarheid lijdt er onder. Ware het dan niet een voudiger, de school met de gehede existentie van het kind te belasten Dan waren de ouders er van af. Dan kon het kind een volledige schoolopnoe- ding ontvangen. En dan waart ge juist weer aangeland bij dezelfde manier van heidensche huishouding, die Plato geïdea liseerd heeft, en die te Spart», tot het ineenzonk, heeft gebloeid. De Generaal Pel. Aan de N. R. Ct. wordt gemeld dat i de Serdang eene marinedivisie aan wal heeft gezet en de inboorlingen ver klaarden, dat de drie vermiste officieren van de Generaal Pel ve; moord waren, onmiddellijk nadat ztj aan wal waren gekomen. Ook wordt in dit bericht ge sproken van het gevangennemen van 11 moordenaars. Afschaffing van den eedsdwang. Op het adres tot afschaffing van den eedsdwang, door „De Vrije Gemeente" en den „Protestantenbond" tot de Regee ring gericht, heeft de minister van Justitie geantwoord „dat eene algeheele herziening der hier te lande bestaande bepalingen aangaande de eedsaflegging, met het oog op den omvangrijken arbeid, die daarby zou gevorderd worden, in de tegenwoordige omstandigheden niet raad- dat is waar, verdient men meer. En kan er van zoo iets, als een oud fami liehuis, bij een ambtenaar sprake zijn Er zal mij ook wat aan gelegen zijn, dat misschien voor meer dan honderd jaren een Godfried of Nathaniel Holder daar zaken heeft gedreven I Door dat oude tamiliehuis kwam echter al het ongeluk. Zijne zusters beschouwden zich zelf als daar onveranderlijk toe te behooren. Ik geloof, dat zelfs de ratten en muizen als erfstukken der firma in eere worden gehouden. Het is erbar melijk Julia zuchtte zwaar. „Het schijnt u zoo," zeide zij. „Maar zulk een oud erfhuis heeft toch ook z(jn eerbiedwaar digs met de velerlei meubelen uit den ouden tijd „Ja, ik moet er nog om lachen," zoo viel hare moeder, hoewel niet opgeruimd, haai in de rede, „als ik aan den dag denk, toen uw uitzet werd overgebracht. Wat kostte dat een hooldbrekenOveral stond wat van grootvader of overgroot Koopmansschap. Aan de N.R.Ct. wordt bericht dat het Nederlandsch stoomschip Folmina, van de firma Jos. de Poorter te Rotterdam, tegenwoordig verhuurd aan eene buitenl. maatschappij, bestemd is om een groote hoeveelheid paarden van Australië over te voeren naar de Kaap voor het Engelsche legeii Het blad zegt dit d" misschien een treurig nieuws voor de aandeelhouders is, maar bovenal onaangenaam en hard voor onze Nederlandsche zeelieden aan boord, die zeker nooit zullen gedroomd hebben bij het onderteekenen van de monsterrol in 1899, dat zij thans, evenals in vreemden staatsdienst, direkt zullen moeten werken tot het ten onder brengen der beide Zuid-Afrikaansche republieken. Nochtans verplicht hen de Nederl. wet tot nakoming van alles wat hun ge boden wordt: Een vijftal zeeliederi, die zich door desertie aan hun plicht ont trokken hebben, zullen daarvoor na terugkomst hier te lande worden gestraft. Het is te hopen dat dit staaltje van zielverkooperij het eenige zij in ons land. zaam voorkomt, maar dat telkens bij eventueele wetswijziging op de door adressanten te berde gebrachte gewichtige bedenkingen acht zal worden geslagen." Het Hof van Arbitrage, De „Avondpost" schrijft Het perceel aan de Prinsengracht te 's Hage door onze Begeering gehuurd om daarin te vestigen het Hof van Arbitrage, althans voorloopig de huur is voor vijf jaren aangegaan is het aanzien lijke pand no. 71 aldaar, laatstelijk be woond door dr. Voorhoeve. Het bestaat uit ruim sousterrain, bel-etage, een tweede- en een zolderverdieping. Een breed bordes, naar beide zijden afloopende, leidt naar den hoofdingang, achter welken zich een vestibule uit strekt, in afdeeiingen verdeeld, over de geheele aanzienlijke diepte van het pand. Wanneer men de iiDks van die ves tibule gelegen vertrekken beschouwt, lijdt het geen twijfel dat daar de ver gaderzalen van het Hof zullen gevestigd worden. Die beide vertrekken vormen een suite, waarvan het voorste gedeelte eene oppervlakte heeft 7.25X5-55 M., en de achterzaal eene van 10.20X5.80. Die achterzaal met hare van den vloer tot het hooge- plafond reikende vensters biedt het uitzicht op een kolossalen tuin van 52 Meter lengte bij een breedte van 14.50 M., welke, aangelegd, ten rianten aanblik zal bieden. Wat in deze achterzaal de bewon dering wekt is de prachtige hooge mar meren schoorsteenmantel, waarboven een spiegel in een rijk gebeeldhouwde omlijsting, geschilderd in wit met ver gulde afzettingen, eene beschildering waarin trouwens beide zalen zyn ge houden, Het beeldhouwwerk rondom dien spiegel is zoodanig ingericht, dat het gelegenheid biedt in een twintigtal vazen, trapsgewijze geplaatst, den spiegel met bloemen te ontlijsten. Het plafond van deze zaal is een kunststuk van pleisterwerk een viertal medaillon-portretten aan de hoeken om geven een allegorische midden-voorstel ling. De deuren en al het verdere houtwerk, smaakvol gesculpteerd, zijn van zwaar massief eikenhout In de voorzaal vindt men een niet minder artistiek bewerkte granietmar meren schoorsteen met spiegel, waar boven een geschilderd paneel, een allegorie waarin toevallig een witte duif, een der vredeszinnebeelden, wordt opgemerkt. Ter andere zyde van de vestibule ligt een eveneens zeer ruime zaal, zonder suite, omdat daarachter de vader, en men kon het niet verplaatsen, of er brak wat aan. Hoevele tranen hebben die beide dames toen niet ver goten En met welke oogen keken zy mij aan! Toen hadden wij alles reeds vooruit kunnen zien, en hadden wij de zaak ter rechter tijd moeten afbreken. Maar gij waart immer in het gladde gezicht verliefd En nu zit je er voor." Het blonde vrouwtje keek zeer opmerk zaam naar den kleinen schoen, die zich op het kussen over haar had ingedrukt. „Alles was toch nog goed gegaan,mama," zoo liet zij hare stem hooren, „als niet de zusters „Ja, zekerDat toevoegsel was al te erg." „Dat wil zeggen, mama, ik wil haar geen onrecht aandoen. Voor haren broe der zouden zij werkelijk door het vuur zijn gegaan." „Rechte katten zyn het zoowel in het streelen als in het krabben." „GD hade van den beginne af een hekel aan haar." prachtige eikenhouten trap ligt, een ware escalier d' honneur, welke naai de bovenverdieping leidt. Deze trap is eveneens geheel van masief eikenhout in de natuurlijke kleur, en onivangt een helder licht uit een koepeldak, dat ge dragen wordt door vier pleisterbeelden, mansfiguren. Diezelfde trap, in zacht wentelenden vorm, leidt tevens naar het sousterrain. Reeds zijn werklieden bezig met ver schillende veranderingen die noodig gebleken zijn de verbouwing zal f 8000 kosten. Met de belangrijke behangers- en stoffeerderswerkzaamheden is naar wij vernemen, belast de firma H. J. Kerling en Zn. alhier die voor den niet in het land wonenden eigenaar met het opzicht over het perceel was belast. Men deelt ons mede, dat het pand slechts tijdelyk gehuurd is, omdat de Regeering later voor het Arbittragehof de beschikking tegemoet zou kunnen zien van het gebouw op den Korten Vijverberg, waarin thans de rechtbank is gevestigd. Naar het Nieuwsblad van Almelo me zekerheid verneemt, heeft de vader van mr. Troelstra gratie gevraagd voor zijn zoon. Examens. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat het examen om als leerling aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht te worden toegelaten, ingevolge het reglement van die school zal plaats hebben in de eerste helft der maand Juli. (Zie verder de Stct. no. 63). De rijkscommissie tot het examineeren van machinisten aan boord van koop vaardijschepen, heeft in hare zitting te Amsterdam gehouden, uitgereikt het diploma C aan de heeren A. van Steen- wijk, J. Foudraine, S. F. de Boer, E. P. Teepehet diploma B. aan de heeren J. H. Wagenaar, r. Spuy, M. Bakker, J. Duiker, J. C. Houtkooper, G. W. K. van Strijen, G. D. Roona, L. Vuyk, K. van Soelenhet diploma A aan de heeren J. G. Meilink, D. A. Smits, H. van Mei nes, W. Bosselaar, C. A. Verhoeff. 29 candidaten hadden zich aangemeld3 candidaten hadden zich teruggetrokken, 1 candidaat werd niet toegelaten wegens onvoldoende bewijzen van werktijd. Het eerstvolgend examen zal aan vangen op 24 April te Rotterdam. Leger en Marine, Te Arnhem is eergisteren op 84jarigen leeftyd overleden de gepens. luitenant kolonel der genie W. Reinalda. „Dat heb ik toch niet getoond?' „Nu nu mama!" „Wat wil je daarmee zeggen? ik vind je stemming in het algemeen vreemd, lieve. Ik had verwacht, dat gy juichen zoudt, nu gij eindelijk uwe vrijheid hebt terug gekregen." „Och, mama „Het scheelt niet veel, of gy maakt er ml) nog een verwijt van, dat de zaak zoo geloopen is.» „Laten wy daarover niet meer spreken, mama." „Neen, laat dat maar rusten.' „De moeder trok haar sjaal dichter om de schouders, kuchte en zag uit het raam. Zij hadden het gesprek nog niet weer opgevat, toen zij bij hare woning aankwamen. De ondere dame ging vooraan de trap op, en gaf de meid reeds onder weg hare bevelen over het verlate middageten. De looper lag scheef, wat zij niet onopgemerkt liet, en waarop een snibbig antwoord volgde. Verwyt en tegenspraak lieten zich tot aan de keuken

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1