door een onbekende oorzaak brand ont staan in de kerk der paters Capucijnen te Sluiskil. Togen half elf werd de brand, toen de vlamoieu reeds uit den roren sloegen, door een landbouwer bemeikt. Van de kerk sloegen de vlammen, die door ten vrij hevigc-n wind aangewakkerd werden, op het aanpalende klooster over en wel met zoo'n vernielende kracht, dat de kloosterlingen slechts met moeite zich zelf redden konden. Kerk en klooster zijn geheel uitgebrand en alles wat zich in beide gebouwen bevond, is een prooi der vlammen geworden. Uitgezonderd de heilige vaten en ge waden, benevens de in de sacristie aanwezige kerksieraden, welke laatste daaruit zyn gehaald toen het vuur reeds groote vorderingen had gemaakt en er levensgevaar mee gemoeid was. Tot het inroepen van hulp schijnt niet tijdig genoeg te zijn overgegaan, waie dit bytyds geschied, dan zou de brand niet zoo'n omvang hebben gekregen. Omtrent het ontstaan van den brand zegt de Ter Neuz. Ct. het volgende „De oorzaak van den brand is onbekend en men zeide totaal niets te kunnen be denken wat deze zou hebben kunnen doen ontstaan. Daar evenwel de toren reeds zoover was verbrand toen men het ontdekte, vermoedt men dat de brand daarin ontstaan is. Daar echter alle theater- en kerkbran den ontstaan door vlam of vuurvatten van decoraties of draperiën.by verlichting, en deze laatste ook in de kerk aanwezig waren, is het vermoeden gewettigd dat ook hier dd ramp aan het smeulen van draperiën te wijten is. Zonder vuur kan het niet ontstaan zijn en van onweer is niets bespeurd." Betreffende den brand wordt ons na der het volgende gemeld Tusschen 10 en half elf uur meende een der paters Dinsdagavond iets te hooren wat hem verdacht voorkwam daarom stond hij op en ging op den zolder kijken, doch daar niets door hem bemerkt werd, begaf hij zich weer ter ruste. Kort daarop hoorde hij, evenals een andere broeder, weer iets vreemds en op den zolder gekomen, ontdekten zij rook en bleek het dat de kerktoren reeds in brand stond. Aangezien geen blus- schings-materiaal voorhanden was, breid de de brand zich zeer snel uit en spoedig stond het geheele dak in vlam. Het duurde een zeer geruimen tijd voor met het blusschingswerk werd aangevan gen, en het geheele gebouw evenals de kerk is totaal afgebrand. Prachtig was het gezicht toen de toren met donderend geweld instortte. De kerksieraden die in het klooster waren, zijn slechts ge deeltelijk gered, doch alles wat zich in de kerk bevond, is een prooi der vlammen geworden. Alles was geassureerd, doch veel te laag, zoodat de schade zeer aanzienlijk zal zyn. Men vermoedt dat de brand in den toren is ontstaan. Toen de brand gebluscht was, kon men eerst zien welke verwoestingen hij had aan gericht niets hoegenaamd is gespaard gebleven, alles is vernield. Alleen de muren staan er nog als treurig over blijfsel van het zoo schoone gebouw. ontslag als zoodanig verleend en de jaarwedde van zijn opvolger bepaald op t' 600. Voor het toelatingsexamen tot de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg, hebben zich voor de 20 vacante plaatsen 77 candidaten aange meld. Voor het examen nuttige hand werken te 's Hage zijn geslaagd de dames J. A. Gravestein, te Middelburg, W. van Wijngaarden, te Sluis, W. E. F. scholte, te Oostburg, en D. E. Henry,Aardenburg. Rechtszaken. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens overtreding der drankwetC. L. tot f 10 b. subs. 3 d. h.dronkenschap G. M. L., C. P. K., P. H., J. B., A. v. G., A. B., J. d. V., en A. H. R., ieder tot f2 b., subs. 2 d. h., S. O. P. B., tot 2 maal f 2 b. s. 2 maal 2 d. h., I. L., A. K., C. M. en G. J. J., ieder f 3 b, s. 2 d. h.A. M., H. C. d. V. tot 2 maal f 3 b. s. 2 maal 2 d. h., P. M., K. B ieder 3 maal f 10 b. s. 3 maal S d. h., L. F. G. 2 d. h., J. H. 2 maal 2 d. h., M. d. L. en J. d. L. ieder 5 d. h., en J. C. S., 1 week h. Alle veroordeelden wonen te Vlissingen. Verknopingen cn aanbestedingen. Afloop der verkooping, gehouden op Woensdag den 14 Maart 1900, ten over staan van den notaris W. S. Bosch, te Vlissingen, in het koffiehuis „De Oude Vriendschap," aldaar, van de navolgende onroerende goederen, allen staande en liggende te Vlissingen, te weten No. 1. De nog in volle werking zijnde grot-, Hoef- en Kachelsmederij met boven woning, pakhuis, erf en plaats, aan den Koudenhoek, wijk L no. 73, groot 1 are 64 centiaren. Kooper de heer H. de Smidt te Sir Jansland, voor f 7050, No. 2. Het winkelhuis en erf aan de Lepelstraat, wijk F no. 63, groot 60 centiaren. Kooper do heer F. M. Corve- leijn voor f 2875. No. 3. Het huis en erf aan de Lepel straat, wijk G no. 125e, groot 50 centi aren. Kooper de heer L. J. de Groot voor 4019. No. 4. Het huis en erf met plaats, aan den Nieuwendljk, wijk H no. 89, groot 48 centiaren. Niet verkocht. No. 5. Het huis, pakhuis, erf en plaats, aan de Slijkstraat, wijk B no. 60, groot 1 are 2 centiaren. Kooper de heer A. W. Smits, voor f 2200, - Gemengd Nieuws. Door de politie van het posthuis Zeebad aan het Gevers Deynootplein te Scheveningen, is gevonden in de Oostduinen een mandje, inhoudende een paar broodjes en een pakje van vuil jongensgoed. Een onderzoek is ter plaatse en omgeving ingesteld, waaruit echter geen nadere bijzonderheden zijn ge bleken. Te Zandvoort vreest men dat een voor eenigen tyd naar zee vertrokken stoomtrawler vergaan is. Aan boord waren uit het dorp een man, onlangs gehuwd, en een vader van een groot gezin. De in aanbouw zijnde wandelpier te Scheveningen heeft gisteren nacht veel van den sterken N. W. wind te lyden gehad. Van den houten bouwstei- ger werden eenige zijplanken wegge slagen. 18 ontworpen ter vereenvoudiging van het constateeren van het absolute schoolverzuim. De gevangenen van de „Generaal Pel." Een hoogst treurig bericht is uit Indië tot ons gekomen, een tijding, die weder eenige gezinnen in diepen rouw dompelt. Vier officieren van de Generaal Pel bjj eene landing op Nieuw-Guinea door de inboorlingen gevangen genomen, zijn vermoord, misschien wel als slacht offers van kannibalen om het leven gekomen. Lang heeft men zich gevleid dat deze mannen slechts gevangen genomen waren met de verwachting, dat ze tegen een hoogen losprijs zouden worden vry gelaten, of dat eene flinke demonstratie van onze zijde hun bevryding zou ten gevolge hebben. Een demonstratie is niet achterwege gebleven. Een onzer oorlogsbodems, „de Serdang" stevende tot tweemaal naar de kust, waar de tragische gebeurtenis had plaats gehad, maar tot tweemaal toe gebood de kommandant wegens hoog gaande zeeën den terugtocht, de gevan genen aan hun lot overlatende. Als men het Soerab. Hbl. gelooven mag en het getuigenis van een officier dei' Serdang, dan is de bevrydingstocht op de meest bedroevende wijze geleid, lichtvaardig zonder eenige noodza kelijkheid afgebroken en is er geen enkele degelijke poging aangewend om de schipbreukelingen te bevrijden. De Serdang zou zelfs onder een onwaar voorwendsel zyn teruggekeerd. Een strafgericht over de moordenaars kan wet niet achterbiyven. Het vergoten bloed schreeuwt om wraak en ons prestige eischt dat zulke gruwelen niet ongestraft kunnen plaats hebben,maar dan is 't ook zaak streng te onderzoeken of werkelijk de kommandant van de Serdang door zijn laksche houding de oorzaak was dat de moord ongehinderd kon bedreven worden. De regeering heeft nog het bericht ontvangen dat zes daders van den moord te Sileraka gevangen zyn. Leerplicht. Dr. A. "W. Bronsveld heeft zich in zijn Kroniek in de Stemmen voor waarheid en vrede onbewimpeld voor het aanhangige leerpüehtontwerp verklaard. „Ik wenschte wel,» zegt hij o.a. „dat er een wet was betreffende het cateche- satieonderwijs.» 's Rijks middelen. Deze brachten in Februari ruim Sl/3 millioen of f 304,000 meer op dan in die maand van 1899 en sedert 1 Januari f783,000 meer dan het vorige jaar. De grond- en vermogensbelastingen vloeiden niet ruim. Zij brachten f 46,000 en f 43,000 minder op, de bedrijfsbelasting vermeerderdedaarentegen met 147,000, het personeel ƒ199.000. De invoerrechten gaven 133,000 meer en de accijnzen samen 461,000 waartoe het gedistilleerd f 187,000 bij droeg. Het successierecht is f 165,000 by 1899 ten achter. De loodsgelden zyn met l,8p.ct. voor uitgegaan,de posterijen met 32000 en de telegraaf ƒ10.100. Leger en Marine. By kon. besluit is kolonel Wupperman benoemd tot gencraalmajoor, inspecteur besluit staat vastnimmer keer ik in uw huis terug." „Julia", smeekte hij. „Noem mij niet meer zoo," wees zij hem streng terug, «wij hebben voortaan geen gemeenschap meer." Zy trok met de schouders en trad terug. Sommige rechters konden zich by deze laatste, eenigzins theatrale ont boezeming, nauwelijks van lachen onthouden. De zaak liep nu spoedig ten einde. De rechters behoefden slechts kort te beraadslagen. Het oordeel was echtscheiding. De vrouw werd als de schuldige verklaard. Mevrouw Holder, oogenschijnlijk zeer tevreden, verwijderde zich dadelijk met hare moeder, in gezelschap van haar advocaat, die het zich bij de dames druk maakte. Holder wachtte, tot zij vertrokken waren. Hy zag donker en ontevreden. Toen zijne zusters hem hare deelneming wilden betuigen, wees hij ze kortweg af. der cavalerie, terwyi luit.kolonel Bin- geiing van het le reg. huzaren belast is met het bevel over het 3e reg. huzaren; tevens is majoor Bolle in activiteit her steld en benoemd tot luit.kolonel bij het le reg. huzaren. Vlissingen 15 Maart. Naar wij vernemen zal morgenoch tend te 10 uur de begrafenis plaats hebben van den zoo ongelukkig om het leven gekomen matroos van het Duitsche oorlogschip „Moltke." Het lijk zal met militaire eer ter aarde besteld worden. Namens zijne kameraads zal op de lijkkist eene krans gelegd worden. Z ondagavond zal in de zaal van den heer Stofkoper eene voorstelling gegeven wor den die veel genot belooft. De naam van den heer Abraham de Winter, die op het programma voorkomt, is op zich zelve eene aanbeveling. Hij heeft hier reeds zijn sporen verdiend door zijne voordrachten, die steeds door elkeen kunnen gehoord worden. De familie Boekbinder is hier ook gunstig bekend door haar optreden in het Badhotel en zal, te oordeelen naar wat zij geven zal, zeker dien goeden indruk versterken. Verdere bijzonderheden bevat de ad vertentie in dit blad. Het te Middelburg gevormde comité tot het inzamelen van giften voor de krygsgevangen Boeren heeft onder meer andere reeds 3 giften van f 100 ieder ontvangen. Dinsdag werd te Koewacht vanwege de rechtbank te Middelburg een nader onderzoek ingesteld omtrent den be kenden vrouwenmoord. Er werden nl. met het oog op de aanstaande terechtzitting eenige plaatselijke opne mingen gedaan en de weg bestudeerd, die de moordenaar met zijn slachtoffer waarschijnlijk genomen heeft. Men schrijft ons uit Zuiddorpe Eenige invloedrijke vleeschhouwers der stad Antwerpen hebben zich reeds heel wat moeite en kosten getroost om den vrijen invoer in België voor Hoi- landsch en Fransch vee te verkrijgen. Een der laatste pogingen, om dit doel te treffen, schijnt weer geheel mislukt te zijn. Door een hunner is persoonlijk aan de voornaamste Belgische landbou wers (grensbewoners) een lijst ter teeke- ning aangeboden, waarop zij door hun naamteekening zich voor of tegen het voortduren der sluiting van de grenzen konden verklaren. Daar bijna allen zich voor vryen invoer van Nederiandsch vee verklaarden toen wij een der be doelde lijsten zagen, bevatte zij reeds honderden handteekeningen, allen voor opening der grenzen verwachtte men hiervan zulke goede resultaten, dat sommige Belgische bladen reeds, helaas te voorbarig, met vette letter vermeldden, dat voortaan Hollandsch en Fransch vee in België vrij kon ingevoerd worden. Enkele bladen spraken dit bericht tegen en thans komt er uit Brussel officieel bericht, dat de grens gesloten blijft en de quarantainestallen bestaan blijven. In den naclrt van Dinsdag op Woens dag is, zooals wij reeds meldden, H. „God zij dank, gij zijt gescheiden," zeide mevrouw Wingebeit, zoodra zij naast hare dochter in het rijtuig had plaats genomen, dat buiten op haar wachtte. „Waarom zegt gij God zij dank mama?" vroeg Julia veel minder opge wekt, dan men had mogen verwachten. „Mij dunkt, dat het op zich zelf een groot ongeluk is als echtgenooten moe ten worden gescheiden." „Op zich zelf zekerlijk. Maar het komt toch in werkelijkheid op de om standigheden aan." „Weet gij, dat ik er bijna aan toe was, om mij weer te laten inpakken „Kom, dat is niet mogelijk." „Ik heb zeer tegen deze bijeenkomst opgezien, mama, al liet ik het u niet blijken. Ik heb werkelijk veel van Frans gehouden „Maar kind „Anders zou ik wel niet met hem Kerk- en Schoolnieuws. Aan den heer P. Staby, onderwij zer aan de openbare school te Tholen, is met ingang van 15 April eervol getrouwd zijn, en dat nog wel tegen uw zin. Ja, ja, het is zoo. En hij is werkelijk een doorgoede man." „Julia - «Alleen wat zwak, waar hij krachtig moest zyn, en eigenzinnig waar hij diende toe te geven. Toen hij nu weer zoo vriendelijk tot my sprak Och dat is nu voorbij, laten wij er niet meer aan denken." „Ja, laat ons er niet meer aan denken.» Julia zuchtte. „Eene gescheidene vrouw En ik zou schnldig zijn „Dat is maar een vorm, kind. Onze vriend, de advocaat Meck, heeft mij dat verklaard. Het is nu maar goed, dat uw vader mij alleen tot erfgename heeft ingesteld en gij eerst na mij komt. Ons kleine vermogen is nu voor Holder onaantastbaar." „Omaar al was het dat niet, het is hem niet om het geld te doen. Daarvoor ken ik hem te goed." „Nu, nu een koopman „Mama, gy bebt een zeer ongegrond Dinsdag j.I. is naar het blijkt, te Rotterdam inbraak in 't groot gepleegd op verschillende plaatsen der stad. Bij een spekslager op de Hoefkade namen de inbrekers eenig geld medebij een melkboer in dezelfde straat mislukte de toeleg door de waakzaamheid der be wonersbij een vleeschhouwer in de Koningstraat werd ongeveer f25 uit een secretaire meegenomen en zou er meer vooroordeel tegen kooplieden." „Zoo, heb ik? Dat wist ik niet." „Men viudt er zeer achtenswaardige menschen onder." -Maar zij nemen wat zij krijgen kunnen, vooral de kleinen, die toch maar kramers zijn." „Dat doet ieder, mama." „Toch met onderscheid. Het is niet tegen te spreken, dat bij de ambtenaren over het algemeen een veel nobeler geest heerscht. Daar gelden andere overwe gingen. Wie in eene familie van amb tenaren is groot gebracht, zal die overal elders zeer missen. Mijn grootvader was, zooals gij weet, criminaalraad. Zyne zes zonen werden alle koninklijke amb tenaren of militairen en leven voor een deel nog in zeer aanzienlyke betrek kingen. (Wordt vervolgd.) gestolen zijn geworden, als debewor niet wakker waren geworden. ,c'! Ook op andere punten der stad inbrekers aan 't werk geweest, ji? zonder succes. Eergisteren werd ten zijnen hui, aan de Zwart Janstraat te Rotterdam gearresteerd de margarinehandelaar q"1 Spek, verdacht van knoeierij en valse'.* heid in geschrifte, terwijl zijn kanto,,, bediende, zekere W., verdacht v, dergelijke feiten,reeds sedert November preventieve hechtenis is. Van der Spek moet bovendien nn^ 0| dagen hechtenis ondergaan hem dooi 1 Haagsche rechtbank opgelegd. Te Gastel N.B. is gisteren aan dj glooiing van een dyk een vrouwenrol gevonden, waarin gewikkeld twee kinder, lijkjes (een tweeling), verkeerende in een veriegaanden staat van ontbinding, 0, politie is ijverig aan 't werk om de ont aarde moeder op te sporen. Het bekende „Zwarte Jannetje» heeft thans de eer dat hare godsdienst oefeningen bljgewooond worden door marechaussees en een veldwachter, zal wel begrijpen dat de reden van dit bezoek niet van godsdienstigen aard is. Maandag werd te 11 uur 'a avonds op den drempel van eene deur te Brussel een kind van ruim 7 jaar gevonden dat van koude beefde en bijna van honger stierf. Op de hem gedane vragen ant woordde het kind dat zijn vader en zijn moeder den vorigen dag gestorven waren, dat hij alleen op de wereld stond en sedert 24 uur niets gegeten had. Dit verhaal snikkende gedaan, maakte die pen indruk op de omstanders, en een agent van politie nam hem naar zijn bureau mede, waar hem eten werd ge geven. Hier bekende hij na in 't ver hoor genomen te zijn, dat hij de waar heid niet gesproken had, maar gelogen had in de hoop dat hij niet meer naar zijne ouders zou behoeven terug te keeren, die hem heel slecht behandelden. Ditmaal bleek dat hij de waarheid zeide. Trouwens zijn uitgeteerd gelaat en zjjn met wonden bedekt lichaam getuigden er van. Gevraagd om zijn kind t°rug te nemen, weigerde de gevoellooze vaderhij wilde hem zelfs niet eens zien. Het kind zal in een gesticht opgenomen worden en de ontaarde ouders zullen gerechtelijk vervolgd worden. De Parijsche tentoonstelling zal den 14en April a. s. door den president der republiek geopend worden. De bladen te Kaapstad van 14 Maart vermelden, dat Cecil Rhodes lij dende is aan een maagkatarrh en dat hy Dinsdag niet naar Engeland kon vertrekken. Dresden schijnt tegenwoordig geen aangenaam woonoord voor Engelschen te zijn. Dit blijkt uit een brief, welke door een Engelsch officier,majoor Walker, thans te Dresden vertoevend, aan de Chronicle den 5en dezer heeft gericht. Genoemde officier zegt dat de Engel schen te Dresden onder een waar schrik bewind leven. Reeds drie maanden lang waren alle Engelschen, mannen en vrou wen, aan openbare of bedekte beleedi- gingen blootgesteld de vorige week was het eene uitbarsting van woede. Toen de tijding kwam van Cronjé's overgave, werd in een Engelsche club op de eerste verdieping een vlag uitge stoken. Des nachts werd deze vlag weg genomen, en verscheurd (natuurlyk niet door Engelschen) en beieedigende woor den op de deur geschreveü. Denzelfden nacht werden de kloppers op de deuren der Engelsche kostscholen afgetrokken. Bij den heer Walker, waar men het niet kon gedaan krijgen, werd den ge- heelen nacht aan de bel getrokken. In een volgenden nacht was het nog erger toen men met geweld in de Engelsche kerk trachtte te dringen. Daar de deuren niet konden geforceerd worden, werden spykers in de sloten gedaan, en toen tie geesteiyken des morgens aankwamen, konden zij in de kerk niet komen dan nadat eerst de deuren verbryzeld waren- Zy vonden de muren met roode verf bestreken en daarop grove opschriften. De vrouwen zelve worden op straat door de jongens met sneeuw gegooid en begroet met den naam „Bulier", een naam die aan de Engelschen te Breslau gegeven wordt. De heer Walker beweert dat al deze feiten en nog anderen ter kennis van de Saksische regeering gebracht zijn, maar deze, naar het schijnt machteloos is ze tegen te gaan. Aan de Frankf. Ztg. wordt uit Kopenhagen geseind Naar ik verneem, is als scheidsrechter in zake den Zuid- Afrikaanschen oorlog aan Lord Salisbury voorgesteld de Deensche kroonprins, die door zijn huwelyk met een kleindochter van prins Frederik der Nederlanden eu zijn óverige familiebanden voor deze delicate functie als aangewezen is. Salis.

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2