het kind. berich t. Donderdag 15 Maart. de. de id le No. 63 38e Jaargang. 1900. de. D DE UITGEVER. Van week tot week. FEUILLETON. igd eene flinke UVIER, Bella. egenwoordlge IER, Konings. 1AIK. 3fc Hei bureau dezer san. Adres K N S iLEUSO 7.7 rui 4 50 5 55 'eilmarktvm 12 30 1 15 55 ti 55 7 45 nurlct Vlissii. irerkdngffj 35 1 20 2 5 7 50 8 35 tldegheui, 10.37, 1.18, 1, 6.9, 7.35, 8.24. 9.25 -, 1.38, 4.32, 6,29. 8.10 .5, 9.45. DIENST. 6 30 6 50 1020 10 40 30 2 220 10 5 5 20 - 6 40 7 20 1010 10 30 0 120 1 40 0 410 4 30 8 80. teu hoog ten. iugen naar 6 23 r 39 '10 21 5 *11 13 en 2e kl. 616 63 725 85 8 21 8 88 VLISS1NGSCHE COURANT *2ïfïVÏ-. Pr\js per drie maanden 1.30. Franco per post f 1.50. Afzonderlijke nummers 6 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jt., Kleine Markt, I. 187. AD VERTENTIEN van 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - Bö directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend, Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. ïelephoonnumTner IO. Abonnements-Adrertentiiin op zeer voordeelige voorwaarden. Zij die zich met bet volgend kwartaal, aanvangende 1 April a. s., op de „Vlis- singsohe Courant" abonneeren, ontvangen de van heden af tot genoemden datum verschijnende nummers gratis. De Vlissingscbe Courant" houdt bare lezers d a g e 1 ij k s op de hoogte van de voornaamste gebeurtenissen in het Binnen- en Buitenlandbevat schier eiken dag telegrafische berichten over den OORLOG IN ZUID-AFRIKA en kost per drie maanden slechts f 1,30 fr. p. p. 1.50. Abonné's op het z. g. Eiland, bij de Sluizen en die omgeving ontvangen de Courant nog denzelfden avond van uitgaaf en betalen, evenals zij die in de stad wonen, slechts f 1,30 per kwartaal. Men kan zich ook abon neeren tegen betaling van 10 cent per week. Het is natuurlijk niet zonder gemengde gevoelens geweest, dat wij de tijding vernomen hebben van president. Kruger'a verzoek aan de groote mogendheden van Europa, de Vereenigde Staten, België, Nederland en Zwitserland, om, in den oorlog met. Engeland, tusschen dit Rijk en de republieken bemiddelend op te treden. Natuurlijk is het een niet te ver bloemen feit, dat de verbondenen, door de laatstelijk ondervonden tegenspoeden, tot dezen stap zijn genoodzaakt gewor den. Doch, uitsluitend met het oog op den vrede gericht en op al de jammerlijke gevolgen van dezen oorlog, die zich overal beginnen te openbaren, moet men er zich over verblijden, dat de voorspoed niet voortdurend aan de zijde der republieken is gebleven want daardoor zou elk voorwendsel tot be middelend optreden steeds ontbroken hebben. Ook in deze heeft president Kruger zijn tyd goed gekozen, en daar de mogendheden het verzoek juist met het oog op den loop der zaken onmogelijk kunnen weigeren, zullen wij waarschijn lijk van de plannen der Engelsche regeering spoedig op de hoogte komen. Zjj kan thans, zonder zich zelf naar vereldsche begrippen eenigszins te ver nederen, de toegestoken hand aannemen. Laat ons echter een oogenblik aan nemen, dat zij dit niet zal doen tot zij eenvoudig bemiddeling weigeren znL Dan zou dit zonder eenigen twijfel ten gevolge hebben, dat de houding der Naar het Ifoogduitsch VA.N E. W I C H E B T. In het echtscheidingsproces tusschen den koopman Frans Holder tegen zijne vrouw •ilia Holder, geboren Wingebeit, zou ®e uitspraak geschieden. Le rechtbank had daartoe de persoon- '!)ke tegenwoordigheid van partijen be- v°leo. Het was buiten twijfel, dat jnovrouw Holder reeds voor lange het '"is van haren man had verlaten, met to bepaalde bedoeling, het niet weder betrekken en dat het gerechtelijk bevel mogendheden, die hare bemiddeling aan boden, van minder welwillenden aard werd. Naar alle waarschijnlijkheid zou dan zelfs het tijdstip gekomen zijn, om de vraag in overweging te nemen, of het beëindigen van den oorlog niet in het algemeen belang wordt gevorderd. Veel waarschijnlijker achten wij het echter, dat de Engelschen hun koop mansaard niet zullen verloochenen en trachten van den boom te plukken wat er van te plukken is. De onzinnige eisch, dat de republieken zich eenvoudig hebben te onderwerpen, om daarna inlijving in de Kaapkolonie te doen vol gen, gelooven wij niet dat de Engelsche regeering zal stellen. De toestand is volstrekt niet van dien aard, dat zij eischen kan doen hooren, waarvan zij te voren weet dat zij toch niet ingewil ligd worden. Hoe dit ook zijn moge, één ding zal Engeland nooit kunnen ontgaan zijn noodlot om de Zuid-Afrikaansche quaestie op de lange baan te schuiven en te laten voortduren. Want hieraan zou Engeland alleen kunnen ontkomen, door iets wat het niet wil en ook in het vervolg niet zal willenZuid-Afrika aan zich zelf laten. Want wie op deteekenen des tijds let,wie bedenkt wat Hollandsch Zuid-Afrika in 1881 was en wat het thans is, dien kan de reusachtige ontwikkeling der in sommige opzichten nog zoo achterlijke republieken niet ontgaan. Geen macht ter wereld, en Engeland allerminst, kan die ontwikkeling in haren verderen loop stuiten en stelselmatige onderdrukking kan niets anders ten gevolge hebben dan het ontstaan van een rassenhaat kan eene hernieuwde uitbarsting, die vroeg of laat volgen moet, slechts ver haasten. Voor het overige kunnen wij den loop der zaken kalm afwachten. Wat er ook zijn moge van den opstand in het Noordwesten der Kaapkolonie hij moge ernstig wezen of niet, al of niet georga niseerd, met eiken nieuwen factor moe ten de Britsche legerhoofden rekening houden. De castatrophe van Cronjé zal zich wel niet en zeker niet zoo dadelijk herhalen en er is nog veel te doen voor lord Roberts e n zijn collega's, eer zij gewonnen spel hebben. Voor het dempen van den opstand is veel volk noodig een groote macht is van Kimberley noordwaarts getrokken en kan Mafeking in drie weken bereiken om het te ont zetten maar zal hier vermoedelijk toch te laat komen. In Natal zal Buller'S hoofdleger moeten trachten zich een weg te banen door de van Reenens pas, om het grondgebied der republieken te bereiken en Hunter zal met zijn twaalf om tot hem terug te keeren, door haar niet was opgevolgd, zoodat de heer Holder op goeden grond echtscheiding kon vragen; maar het scheen, bij den nog jeugdigen leeftijd der partijen de man was drie-en-dertig, de vrouw drie- en-twintig jaar en wijl zich uit de akten geen bepaalde beweegredenen lieten afleiden, dat althans nog een laatste poging moest worden aangewend om partijen te verzoenen. Misschien was het reeds voldoende, beiden menschen, die pas vier jaar geleden door het huwe lijk verbonden waren, gelegenheid te geven om hunne grieven uit te spreken, en hen er van te overtuigen, dat hunne vijandschap bij langs zoo groot niet was, als zij, gescheiden zijnde, rneeDden. Voor hunne met papieren overdekte lessenaars stonden de beide advocaten Meck en Hein, aan de zijde van den eersten, een weinig achter hem, de jonge vrouw, een zeer lieve blondine, naast den andere de klager, een slanke man met een glad, ietwat mager, maar duizend man moeten trachten de op Biggarsberg versterkte Boeren te ver drijven. In het noordoosten der Kaapkolonie vindt White zijn taak, om de divisies van Clements en Gatacre opnieuw samen te stellen en er dan mede op te rukken naar de Oranjerivierom vervolgens, na vernielde bruggen en opgebroken spoorwegen te hebben hersteld, de aan sluiting bij Roberts te beproeven. Hier zal het echter niet zoo snel in zijn werk gaan. Trouwens, in den Vrijstaat evenmin. Driefontein is thans na eene reeks van gevechten door Roberts bereiktmaar juist omdat de Boeren voortdurend tegenstand bieden en den vijand afmatten, wiens cavalerie in deerniswaardigen toestand verkeert en die hoe langer hoe dieper komt in een vijandelijke streek, die van geen enkelen kant te vertrouwen is, gelooven wij niet dat Bloemfontein een gemakkelijke prooi zal wezen. Trouwens, eerst na den val van Bloem fontein komt de hoofdquaestie, het indringen in Transvaal ter sprake, en vóór dien tijd zal het leger van Roberts te worstelen hebben met wat men in die streken „de winter" noemt. Vóór dien tijd kan er zooveel gebeuren, dat wij ons liefst aan geene gissingen en voorspellingen wagen. Als oprechle vrienden der Boeren,die gelooven in een toekomst voor het vrije Zuid-Afrika, hopen wij thans liever op een vrede zóó eervol als een vrede ooit wezen kan. Staatstoezicht op weeshuizen. Het onlangs gebeurde te Neerbosch heeft de vraag van meer dan éene zijde doen ontstaan of niet door een bijzonder staatstoezicht voor wees- en verpleeg huizen en dergelijke inrichtingen veel kwaads zal kunnen voorkomen worden. De Tijd is met zulk een denkbeeld niet ingenomen. „Waarom, zegt het blad, zou een doorloopend expres staatstoezicht noodig wezen, indien bij de staatsenquête, zooals die door sommigen verlangd wordt, eens bleek dat ook in enkele andere gestichten kinderen mishandeld werden? Zou men daaidoor niet het werk uit handen nemen van politie en justitie Hebben zij, die zich over de gebreken van het reusachtige instituut te Neerbosch beklagen, dan reden om de bemoeiingen der justitie te wraken In elk geval hebben deze dan toch reeds het gevolg gehad niet alleen, dat de schuldigen zijn gestraft, maar ook, dat de commissie aangenaam gelaat. Hij zag zeer bleek, hield het hoofd gebogen en plukte voort durend aan zijne handschoenen. Het scheen voor hem een zeer pijnlijke zaak. Van tijd tot tijd wierp hij een blik op het knappe vrouwtje over hem, dat harerzijds van hem geenerlei notitie nam. Zij stond daar met hoog roode wangen in eene stramme houding, zag den president zonder verlegenheid aan en beet zich tusschen beiden op de lip, als de advocaat der tegenpartij de eene of andere opmerking haar betreffende maakte. Eigenzin stond op haar voor hoofd geschreven. Iets achter haar, aan dezelfde zijde van het vertrek, zat eene oudere dame, kennelijk zeer ongeduldig en zich met moeite schikkende in de rol van bloote toehoorderes. Zij had zich reeds al te leve I dig in het pleidooi gemengd en was daarop door den president tot kalmte vermaand het bleek toen, dat zij de schoonmoeder was, welke hare dochter begeleidde, die in haar huis van bestuur een wijziging heeft gebracht in de huishoudelijke aangelegenheden. „Waarlijk, ook door hen, die de ver pleging van arme weeskinderen in een gesticht niet als een idealen vorm van opvoeden beschouwen, is te veel en te dikwerf, en met recht, geroemd over de voortreffelijke wijze waarop in ons land de weezenverzorging wordt beoefend, om zoo maar dadelijk den staatsrompslomp er weer bij te halen, als er ergens een wolkje aan de blauwe lucht wordt waar genomen.» Het blad schijnt dus de zaak nog al luchtig op te nemen en alles van het optreden der justitie te verwachten, die echter, het is weder uit de laatste straf zaak gebleken, slechts na jaren san wanbeheer te Neerbosch, gelegenheid vond ingrijpend tusschenbeide te treden Bemiddeling. Nader verneemt men, dat het telegram waarbij onze consulgeneraal te Pretoria bericht heeft gezonden van het verzoek der presidenten van de Zuidafrikaansche republieken om bemiddeling van Neder land in den oorlog met Engeland,Zondag avond laat aan het ministerie van Buit, Zaken is ontvangen. De minister heeft er zoo spoedig mogelijk de reaeering mede in kennis gesteld die reeds Maandagvoormiddag in een buitengewone vergadering van den ministerraad is bijeengekomen om te beraadslagen over deze kwestie. Het zal dus nu moeten blijken of onze regeering de neutraliteit zoover drijft, dat zij geen stap zou willen doen om de republieken,waarin het blijkt uit het beroep op bemiddeling, de zaken ge heel anders staan dan een paar weken geleden, van den dreigenden ondergang of althans van eene vernietiging haars legers te redden. Ons dunkt dat nu wel het oogenblik gekomen is voor onze regeering om te toonen dat niet alleen het geheele Nederlandsche volk, maar ook zij zelve sympathie heeft voor een volk met ons verwant en lijdende onder het afschuwelijkst onrecht. Minister de Beaufort kan nu goed maken zijne laksche houding van vroeger. Het Nederlandsche volk zal er hem dankbaar voor zijn. Wij verwach ten vaD hem dat al mocht Engeland de bemiddeling niet vriendelijk opnemen, ook dit onze legeering niet zal beletten haar stem te doen hooren voor de ver drukten. Zulk een optreden is slechts rein menschelijk, maar het zou alle waarde verliezen, indien et mee gewacht werd tot ook de overige mogendheden het steunden. ingetrokken was, toen zij zich van haai man had gescheiden. Door haar advo caat werd zij als de weduwe van den kanselarijraad Dingebeit betiteld, waarop zjj in het breede aan den president uiteenzette, dat wel haar man, om zijne verdiensten, tot kanselarijraad benoemd was, maar helaas eerst een dag na zijn dood, zoodat zij het aan de beoordeeling van den president overliet, of zij op dien titel aanspraak kon maken. Het was toch verre van haar, zich iets aan te matigen, waarop zjj geen recht had, integendeel, zij was de bescheidenheid zelve en verlangde van niemand iets meer dan haar toekwam. Haar „vroe gere" schoonzoon zou dit zelf moeten erkennen, als niet alle gevoel van bil lijkheid in hem verstikt was door den invloed van zijne zusters. Bij deze laatste woorden waren twee dames tegenover haar dreigend op gaan staan, de eene lang en mager, de andere bijna even groot, maar breed en grof. „Die zusters zijn wij, meneer de presi- Tweede Kamer. De heer Kuyper heeft gisteren de vergadering weer bijgewoond; ook de heer Tak van Poortvliet, die sedert de terugkomst der Kamer na het winterreces afwezig was. Na het afdeelingsonderzoek van de Woningwet zal de Tweede Kamer ver moedelijk de aanvulling van de Perso- neele belastingwet in behandeling nemen en daarna de Boterwet. Het belangrijke wetsontwerp op de vaderlijke macht enz. zal tot de zomer- zitting blijven liggen. Leger en Marine. De Minister van oorlog heeft -aan 10 militieplichtigen, op grond dat zij geacht moeten worden onmisbaar te zijn voor- het gezin waartoe zjj behooren of waarin zij zijn opgenomen, nadat zij zijn ingelijfd en voor den dienst geschikt bevonden, ontheffing van den werkelijken dienst verleend tot 1 Maart 1902.» Bij Kon, besluit is de heer A. F. M. Deutmann, arts, benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid 2e kl. by het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned. Indie. Bij het te Hellevoetsluis gehouden examen voor machinist 2e kl. zijn ge slaagd de asp.machinisten W. J.Lamers, T. H. Heukelman en M. Ouwehand. Vanwaar de ommekeer Welk is het onbekende element, de geduchte X., die zich thans met het drama in Zuid-Afrika bemoeit? vraagt de Londensche correspondent van de Petit Bleu. Er moet buiten de militaire gebeur tenissen een incident, waarvan de Engel sche regeering despotisch beschikkend over de telegraaf, het geheim bewaart, gebeurd zijn, om eensklaps het uiterlijk der dingen dus te veranderen. De vijfde maand, dat de oorlog duurt is juist voorbij. Meer dan vier maanden hebben de Boeren de geheele wereld verbaasd even als Kruger voorspeld had door een serie van zulke schitterende overwinningen, als niemand in Europa had durven voorspellen. De tegenspoeden zjjn eerst op 14 en 15 Februari be gonnen met het plotselinge ontzet van Kimberley, maar zij waren niet beslis send, ondanks het verlies van generaal Cronjé en zyn 4000 manschappen, en gevolgd door het ontzet van Ladysmith, en evenwel zijn er zooals ik heden morgen kon telegrafeeren, door de hee- ren Kruger en Steyn aan het kabinet- Salisbury dringende vredesvoorstellen gedaan. dent,'' lispelde de magere, „en onzen eenigen broeder hebben wjj werkelijk hartelijk lief. Als echter mevrouw ook hier onze innige betrekking daarop begon zij te weenen, terwijl ook de andere naar haar zakdoek greep. De president wenschte van eene verdere uiteenzetting verschoond te blijven. Hij hield nu eene gemoedelijke toe spraak tot de echtgenooten en vroeg hen, of zjj niet nogmaals het te zamen leven wilden beproeven, daar het immers niet gebleken was, dat zij elkander zware krenkingen hadden te verwijten. Eenige oogenblikken heersche daarop een diep stilzwijgen in het vertrek. Holder zag weer schuchter naar zijne vrouw om, die zich nu echter trotsch had afgewend. Eindelijk zeide hij met eene weeke, wel luidende stem„Ik heb mjjne vrouw uit liefde genomen, meneer de president, en ik geloof ook, dat zij haar hart ge volgd heeft, want hare moeder was tegen het huwelijk, wijl zij geen schoon zoon nit den koopmansstand wilde. Mijne

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1