IhÉDlaitUe berichten. Vllssing-en 13 Maart. Gisterenavond te ongeveer 11 uur, werd onze gemeente gealarmeerd door signalen op de horens der politie en het gelui van den grooten toren. Spoedig bleek dat brand uitgebroken was in een kleine herberg van de wed. H.op den hoek van de Korte Zelke en Korte Noordstraat, dicht bij de plaats waar den vorigen dag ook een braad had gewoed. Natuurlijk gaf de Zondagavond aanleiding dat duizenden op de been waren. Spoedig waren spuiten van de gemeente, die van het depot van disci pline, van het garnizoen en die van het wachtschip tegenwoordig, en wisten den brand tot het bovenhuis te beperken. De politie en schutterij waren mede onmiddellijk aanwezig om voor de orde te waken, het terrein af te zetten enz. De oorzaak van den brand is onbekend, Het gebouw is tegen brandschade verz-jkerd bjj de Zierikzeesche brand- waarborgmaatschappij. Dit is binnen een achttal dagen de vierde brand in deze gemeente. Men verzoekt ons hierbij te voegen, wat desnoodig door getuigen gestaafd kan worden, dat de brandspuit der marine bij dezen brand het eerst water heeft gegeven, evenals zij dit ook deed bij den brand van den molen van de wed. Schout. De heer B. But, Hjzn., hulpprediker te Mechelen-Leuven (België), heeft met goed gevolg het examen van predikant afgelegd voor de Synode der Belgische Staatskerk te Brussel. Men schrijft ons De Vereenigiug voor Geref. lager onder wijs alhier heeft in eene vergadering van Vrijdag j. 1. besloten het school gebouw in de Nieuwstraat door het bijbouwen van 2 lokalen te doen ver- grooten. Deze vergrooting is noodzakelijk geworden door het toenemend aantal leerlingen. Volgens de Midd. Ct. hebben ook de liberale kiesvereenigingen te Veere en te Domburg zich aangesloten bij de candidaatstelling van den heer H. P. den Bouwmeester, te Middelburg, ter vervulling van de vacature Kloppers, als lid der Prov. Staten van Zeeland voor het district Middelburg. De heer H. P. den Bouwmeester is dus de candidaat der liberalen. Men schrijft ons uit Middelburg; In den schouwburg zal a.s. Donderdag ten bate der vereenigiug Kindervoeding een uitvoering worden gegeven van de kinderoperette „De kleine Sapperloot," gevolgd door eenige tableaux met zang. Zaterdagmiddag werd te Middelburg een voetbalwedstrijd gehouden tusschen een elftal van daar en het jongste elftal van „Eesdraeht maakt Macht" alhier, die eindigde met 2 1 goals in het voordeel van Middelburg. Zondagmiddag werd een dergelijke wedstrjjd gehouden op het terrein achter de tinlabriek alhier, tusschen „Zeelandia» uit Goes, en het eerste elftal van E. M. M. alhier. Alhoewel „Zeelandia" overwegend sterker is, mocht het E. M. M. evenwel gelukken, gelijk spel te spelen bij het groot en daarbij klonken van alle zijden geluiden en kropen schorpioenen en slan gen rond en dan benam de gedachte dat wjj in een vijandelijk land, ver van onze vrienden verwijderd waren, ons allen lust tot slapen. Den volgenden morgen ston den wij als geradbraakt op. Wij werden bjj een anderen korporaal ingediend en moesten dienst doen op de schansen, voor dien nacht als brandwacht in de vlakte. Het was zoo donker en het regende zoo dat een Engelschman op geen 20 pas afstand kon gezien worden, en toch moesten ze gekeerd worden. Dikwijls keek schrijver bezorgd naar zijn zoon, die de oogen met moeite open hield en toch moest hij wakker blijven, want de vijand was slechts 1500 treden verwijderd en dus wat het wel zaak goed wakker te blijven. Toen de wacht om was, kon men gaan slapen, n.l. in den regen en den modder en uitzien naar een niet te steenachtige plek. Toen we wakker werden, waren wij dan ook doornat, verstijfden verkleumd van koude. einde van den strijd was de stand 1 1. De verdediging van E. M. M. was weer eenig. Te Middelburg is een dames-comitë gevormd tot het inzamelen van giften voor de krijgsgevangen Boeren, voor generaal Cronjé en zijne dapperen, welke giften in overleg met dr. Leijds, naar een betrouwbaar adres te Kaapstad zullen worden opgezonden. De heer Willem van Zuylen zal den 20 Maart te Middelburg een voordrach ten-avond houden. Ook den heer M. G. van Stapele, burgemeester van Tholen, heeft, teneinde de samenwerking onder de liberalen te bevorderen, voor eene candidatuur voor het lidmaatschap der Prov. Staten be dankt. De gemeente Brouwershaven die in de opening van de stoomtramlijn Brou wershaven— Zierikzee Zijpe heel wat goeds voor die plaats verwacht, zal de opening op 21 April bepaald met eenige feestelijkheden gepaard doen gaan. De heer A. van de Sande, chef-machi nist te IJzendijke, die benoemd is tot chef-machinist aan de stoomtram Gouda- Bodegraven, heeft voor deze benoeming bedankt. Aan den heer P. C. de Gellekens, onder wijzer aan de openbare school te Oost burg, is tegen 5 April eervol ontslag als zoodanig verleend. Hy is benoemd tot inspecteur eener levensverzekering te Breda. Men schrijft ons uit Ter Neuzen Het algemeen uitkeeringsfonds bij ziekte „Hulp in Nood" alhier, 258 gewone leden en een aantal begunstigers tellende, had het laatste kwartaal een aanzienlijk nadeelig saldo. Uit de reke ning van den penningmeester bleek in de Zaterdag gehouden vergadering dat was uitgegeven 629,13, terwijl de ontvangsten slechts f 288,69 bedragen hadden. Gelukkig kon men dit tekort dragen uit goede sloten van vorige rekeningen ad 1 2415,90 waarvan nu nog het niet onaanzienlijk bedrag van f 2075,15 in kas is. Kerk- en Sehoolnieuws. Ned. Herv. Kerk. Dr. W. Astro, de oudste der predikanten bij de Ned. Herv. gemeente te Rotterdam, en vroeger predikant te Vlissingen, heeft tegen 1 Mei eervol emeritaat aangevraagd. Hij is 33 jaar predikant te Rotterdam geweest. Beroepen te Oud-Vosmeer de heer P. de Looze, cand. te Zierikzee. Geref. Kerken. Beroepen te Amster dam (kerk Overtoom) ds. J. H. Donntr, te Nieuwdorp. Niet de Heer v. Duijn Schouten maar de heer J. v. Dijk onderwijzer al hier, is benoemd aan de Chr. School (Gravestraat) Middelburg. Voor het toelatingsexamen tot de Rijksnormaalschool te Oostburg hebben zich voor de 20 plaatsen 31 adspiranten aangemeld. Rechtszaken. - De voortzetting van de openbare behandeling voor den Hoogen Raad van Den volgenden dag bleef het doorrege nen geene gelegenheid was er om de kleeren te drogen zoodat tegen den avond weer de wacht moest betrokken worden met doornat goed. Zij, die geen tent hadden zooals schrijver, waren er het ergst aan toe. Den 6en werd den ganschen dag door Boeren en Engelschen geschoten. De kogels vlogen ons, verhaalt de schrijver, om de ooren en eenige kogels sloegen tegen den steen, waarachter hij met eenige anderen zich verschanst hadden. Toch werd als er eenige kans was, om te raken telkens teruggeschoten. In den namiddag werd een tochtje gedaan Daar een huis over de spoorlijn nabij Lady- smith om te zien of er eenige buit te behalen was, maar het was reeds ge plunderd en alles stuk geslagen. Er werden echter nog een paar schapen vellen gevonden en enkele zakken mais. De vellen verschaften een goede rust plaats. De Engelsche schoten echter, toen zij ons de spoorlijn zagen over- de zaak der gebr. Hogerhuis in revisie is bepaald op Woensdag 21 Maart. Alsdan zullen dus de debatten tusschen het O. M. en den gemachtigde van de verzoekers in hoofdzaak loopen over hetgeen in het nader door den Hoogen Raad bevolen onderzoek is gebleken. Op genoemden datum zullen voorts nog drie nieuwe aanvragen tot revisie in behandeling komen, te weten van B. F. G. N, in Juni 1898 door het hof aldaar tot 1 jaar veroordeeld wegens oplichting W. K. R., door het hof te Amsterdam in 1897 veroordeeld tot 5 jaren wegens diefstal, en C. P., in 1898 door laatstgemeld hof veroordeeld wegens het wederrechtelijk binnendringen op eens anders erf, tot 8 maanden gevan genisstraf. Ge men gd N i e n ws. Te Ambt Ommen brandde een boerenwoning met inboedel en een hooi berg af; te Hattem een hofstede. Te Delft is aan het station een kwartjesvinders gearresteerd, die een medereiziger op de reis naar Rotterdam 60 had afhandig gemaakt. Het bljjkt dus weder dat het „snappen" van kwartjesvinders dit slag van lui niet doet verminderen. Te Bergenhuizen (Limburg) zijn 8 personen dood te bed gevonden, vergiftigd door kolendamp. Drie huisgenooten ver- keeren om dezelfde oorzaak in levensge vaar. Te Haarlem heeft een ongehuwd heer van 45 jaat, wiens vermogen op 5 ton wordt geschat, zich 't levpn benomen. Gisterenavond is de 54-jarige we duwe J. C. E. alleen wonende op een kamertje in de Schavensteeg, te Rotter dam, vermoedelijk by het aansteken van de lamp in brand geraakt. Op haar hulp geroep snelden een paar burgers toe, die haar de straat op droegen, na haar brandende kleeding zooveel mogelijk gedoofd te hebben. Met zware brand wonden in het gelaat, aan borst en onderlijf, is zij naar het Ziekenhuis ge bracht, waar zij aan de gevolgen is overleden. Op een briefkaart werd door iemand, die geen Engelsch kent, aan 't „Hbl." gevraagd, of.de naam van de krant van Cecil Rhodes te Kimberley „the Dia mond field's Advertiser" beteekent „de Adverteerder van den Diamanien- fielt." Te Antwerpen is een ernstig geval van smokkelarij aan 't licht gekomen. Men spreekt n.l. van clandestiene entre pots, waarin twee huizen, die in 't groot handel dreven in wijnen, zich van de volgende praktijk bediendendoor middel van eene zuigpomp buiten ge plaatst en gemeenschap hebbende met de kelders door middel van een op de binnenplaats gemaakt gat, dat aangeduid werd door een blauwen steen, werden de wijnen uit den kelder opgezogen en kwamen er uit zonder belasting te betalen. Een inspecteur uit Brussel gekomen, die de lucht had gekregen van hetgeen er gebeurde, had nauwkeurig het terrein opgenomen. Op den blauwen steen wjjzende, vroeg hij „Wat is dat „Een beerput", antwoordde een der compagnons. „Maak hem open." Op die woorden werd de koopman bleek als een doode. De smokkelarij was ontdekt. De schoolkinderen van Unterhittnau in Zwitserland krijgen elk jaar geld van de ingezetenen voor een vastenavond- vuur. Dit jaar zijn de kinderen van huis tot huis gegaan met een brief, waarin zij de ingezetenen verzochten hen geld te geven, niet voor het vastenavondvuur klimmen zoo dat het onmogelijk was nog iets meer weg te halen. n Den 7en werd weer door de Engel schen met geweer en kanon op de Boerenverschansingen geschoten, zonder veel gevolg. Men hoorde bij den vijand wagens rijden zoodat er aan een uitval gedacht werd, die echter uitbleef. Den volgenden dag weer hevig kanongebulder en ook was het geweervuur tamelijk hevig. Een man werd doodgeschoten door een bom, die in zijn nabijheid sprong. Die man had 9 kogels gekre gen 2 in het hoofd, 2 in de borst en de rest in armen en beenen. Hij was onmiddellijk dood. Den volgenden mor gen kwam de Jobstijding dat de Engel schen aan gene zijde van Ladysmith een van de groote Boerenkanonnen door dynamiet buiten werking hadden ge steld. De Engelschen waren in het donker tusschen de brandwachten der- Boeren doorgeslopen en wisten zoo het groote kanon dat boven op een hoogen kop stond, te bereiken. Het was een maar voor de gewonde Boerenzoo haalden zij 48 fr. 20 op. De Nederlandsche kolonie te Ant werpen bestaat uit 17,478 personen, daarop volgt de Duitsche met 10,224. In 't geheel wonen 38,977 vreemdelingen in Antwerpen. Verraad. De Brusselsche Petit Bleu maakt melding van het gerucht, dat de tegenspoed der Boeren (bevrijding van Kimberley, de gedwongen overgave van Cronjé, het opbreken van het beleg van Ladysmith en de ontruiming van het noordwestelijk deel der Kaapkolonie) te wijten zou zijn aan het verraad van commandant Ferreira, die Kimberley belegerde aan den kant van Alexanders- fontein, op het oogenblik dat generaal French met zyn cavalerie in aantocht was Het gerucht kwam reeds dagen eeleden ook 't blad ter oore commandant Ferreira zou voor 3000 pd. st. aan generaal French den doortocht hebben opengelaten. Toen zijn verraad werd ontdekt, zouden de Boeren hem den tijd hebben gelaten om zich van kant te maken. (Het heette dat hij „brj ongeluk om het leven was gekomen.) Dr Leyds heeft verklaard, dat hij er niet 'van af wist. „Alles is mogelijk» voegde hij er echter bij. De Ferreira's (van Portugeeschen oor sprong) zyn zeer talrijk in Transvaal en in den Vrijstaat De bewuste comman dant Ferreira was vermoedelijk dezelfde, die zijn geheele leven tegen de naturellen heeft gevochten,zoowel inTransvaalschen als in Engelschen dienst. De diensten die hij aan Engeland had bewezen,hebben hem destijds eene hooge militaire deco ratie bezorgd, maar bij de aanvaarding van die onderscheiding verloor hij zijn titel van commandant bij de Transvalere. Hij was zeer populair en stond bekend als buitengewoon dapper. Hoe het zij, is er verraad in het spel geweest, dan blijft er van Roberts „schitterende overwinning" heelemaal niets over om roem op .e dragen. We zijn verblijd t.e kunnen me- dedeelen, zegt de Zuidafrlkamsche .Volksstem", dat gister proeven zijn genomen met rookloos kruit, vervaar digd ter dynamiettabriek te Modderfon tein. Deze proeven zijn uitmuntend ge slaagd. Ds veelbesproken fabriek, welker vernietiging Chamberlein nu omtrent een jaar geleden in zijn befaamde depêche eischte en welker ondergang zoo vurrg begeerd werd door de imperiale party in Zuid-Afrika, die fabriek is thans in staat om een essentieel element in onzen vrijheidsoorlog, namelijk ammunitie voor zwaar en licht geschut, te leveien. Na een hulde aan het peisoneel der fabriek zegt het blad ten-slo tte Maar niet het minst verdient onze Staatspres dent thans een woord van hulde voor de standvastigheid waarmede hij jarenlang heeft gestreden - onder welke moeilijke en vaak ontmoedigende omstandigheden - voor het behoudder nationale dynamietfabriek, welke door hem nog gedurende een gedenkwaardig debat een „hoeksteen" van den Staat genoemd is. Om die uitdrukking is toen luidkeels gelachen, zelts in Trarisvaalsche politieke kringen, waar men niet zoo ver en zoo diep doordacht als president Kruger. Eik kanonschot, dat thans uit de stellingen onzer gefedereerde troepen zal daveren, is- een kompliment aan het zeldzaam beleid van den man, die nooit genoeg door de Boeren gewaardeerd zal kunnen worden. Zou het waar zyn? Men zegt dat Cecil Rhodes niet naar Engeland gaat om te Londen van zijne vermoeie nissen bij het beleg van Kimberley opgedaan, uit te rusten, ook zelfs niet om de Engelsche regeering in te lichten omtrent den toestand in Kaapland, maar- daarheen gaat omdat hij vreest dat men het oor zal leenen aan vredesvoorstellen. Hij zou bij vriend Chamberlain willen aankloppen om dezen te bewegen den groote teleurstelling, daar de hoop bestond het met Ladysmith spoedig klaar te spelen. Een uur later kwam de nieuwe Jobstijding, dat een van onze mannen door zijn been geschoten en later dat een man door den voet was geschoten. Zoo ging het eiken dag. Onder zulke omstandigheden was het wacht betrekken zeker niet aangenaam, vooral niet als men gewekt wordt door het geroep mannen, de vijand komt dat herhaalde malen bleek een valsch alarm te zijn. Maar dat gedurig alar meeren gaf aanleiding dat de wachten den geheelen nacht over halsbrekende klippen en door doornige struiken moes ten trekken om den vijand in het oog te houden. Men voege hierbij dat het gloeiend heet was en millioenen vliegen den slaap en zelfs het zitten beletten. Den volgenden dag bleef schryver wegens ongesteldheid in het kamp, maar werd des nachts met schrik wak ker, daar hij geweerschoten hoorde en kogels rond zijne tent vlogen, een kogel oorlog voort te zetten tot de laatste t gedood is. Is het nieuws wel wat overdrevj. is ten minste een schijn van waat- l aan. De Boeren zijn een bel de financieels plannen van den ontwei-1 van den Jameson inval, en daar over het geheele leger kan beschik^ om de Boeren te vernietigen, zal hj" gelegenheid niet laten voorbijgaan. Er zuilen nog stroomen bloeds ,-J goten worden, nog eenige duizej.J weduwen en weezen gemaakt "wiel «al Maar na het einde van die slachtinf er voor Cecil Rhodes, zijne compaj' en aandeelhouders geld te winnen, Niet vleiend. Een adjudul van den hertog van Cambridge, I gaarne bevorderd wenschte te wol wendde zich tot den voormaligen ralissimua van het Engelsche leger, ».'.L hij op zjjn lange dienstjaren, v „Waar zyn je wonden?' generaal. „Dat zyn je beste i Kan je me die toonen „Hoo zou ik gekwetst zijn, generaal antwoordde de adjudant, „diar ik ui veldslagen nooit verlaten heb.» Onder de mannen, die zich by J bestorming van den Platrand by smith bijzonder hebben onderscheid^ schrijft de Zuid Afrikaansche Volksstem neemt de heer C. F. Dirks, zoon heer Duks, van Utrecht, een eerste plajj in. De heer Dirks werd als reaervis van de veldtelegrafieopgekommanileori; bij was gedurende den dag van boven- genoemd gevecht van 's nachts 2 uui tot 's avonds 5 uur op den PJatraud met zijn heliograaf en seinde te middec van het vreeselyke vuur niet minde: dan 700 woorden dien dag naar beneden, zonder een enkele fout te makenwé een bewijs hoe kalm de heer D.rks ondei den regen van bommen en geweerkogel: gebleven is. Een oogenblik schoot onze eiget artillerie twee bommen in de richting van de heliograaf, denkende met vijand te doen te hebben, waaiopie heer Dirks met de meeste kalmte eer sein naar beneden gaf om niet te schieten. Een hom barstte op 6 meter van toestel uiteen. Er is al meer gewezen op d: onbetrouwbaarheid der opgaven vai Engelschen kant over de verliezen vai de Britsche strijdmacht. Onlangs nog lui een Boer op het slagveld drie namet van gesneuvelde Engelsche officieren overgeschreven van de kaart die eikel militair b(j zich heeft, en slechts ééner| van werd in de officieele Londensche opgaaf teruggevonden. Zoo telden df Boeren bij Magerfontein, op 't vele honderden lyken,terwijl lordMethue: aan gesneuvelden opgaf slechts 23 eieren en 148 soldaten. AFRIKA. Het heet nu weer in Engei sche berichten dat de Boeren gebet gedesorganiseerd zijn en dat generaa Joubert niet alleen allen invloed op zijn! troepen heeft verloren, maar ook deze alle vertrouwen in hem verlorei hebben. Men zal met ons wel opgemerK hebben dat van Engelsche zijde in dei tijd van betrekkelijke werkeloosheid men zich gewoonlyk den tyd bekor. met dergelijke verzinsels uit te strooier, een tydverdryf waarvan de bedoeling klaar genoeg voor de hand ligt. Joubert schijnt volgens een bericK uit Louren<;o-Marques naar Pretoria ver trokken te zijn. Om welke reden tï daartoe overging, is nog onbekend/Waar schijnlijk alleen om te zien hoe hei met de verdediging der hoofdstad val Transvaal geschapen staat, die, zooafc kwam zelfs door de tent heen. Hij zocht nu met zijn zoon een schuilplaats achter de klippen. Maar ook dan vlogen I de kogels van alle kanten, zoodat men I niet wist waar zich te bergen. Hf bleek 's morgens dat de Engelsch1 weer eene poging gedaan hadden om e kanon der Boeren buit te makenet daarbij met de wachten, die bij kanon stonden, slaags waren geraakt-1 Bij die gelegenheid waren ook kogels in het kamp terechtgekomen- Een uur later hield het schieten op en waren de Engelschen teruggeslagen- Eenige mannen waren echter gekwet» en 4 van het Pretoria-commando gedood- Het waren allen inwoners van de 3tJ* Pretoria, die daar later begraven Hoeveel mannen de Engelschen verlo ren, weten wij niet. Des daags 1 zij nog 9 dooden weghalen gerucht hadden zy echter 400 en gekwetsten. Wordt vervolgd.) meD weet, bijna onneembaar s gemaakt. pe correspondent van de Dal te Berlijn gaat nog verder en z< joubert a's opperbevelhebber is den en president Kruger in zij Zal komen. Verschillende lezingen dus, haar ontstaan te danken hebt) een bezoek dat Joubert gaat bren pretoria om te zien of de maa genomen om in geval van Boerenmaeht daar te concentreeij genomen zyn. Men zegt dat de operatiën vl Boberts om den Boeren den teil af te snydeu, goed bedacht vvarel mislukten en dat het gewicht f zeer overdreven is, blijkende uit i verliezen van weerszijden, en dq genstaande zyne omtrekkende bi eeD sterk commando van Bloeil komende, zich ie Abrahams Krl eenigd heeft met de overige macht die zien van hunne I bij Poplar Grove teruggerokkeu Maar bovendien wachten Rob zijn verderen tocht groote moeili al» de winter komt en dus een van felle koude en gebrek aarf voor de paarden. Niemand venei ook dat htj voor de maand Pretoria zal zijn. Het plan der schijnt te zyn hem op te ho liet droge seizoen zal gekomen Uit Pretoria wordt gemelc strijd den 9en dezer iti de richt Helpmekaar begonnen is, waa Engelschen de Boerenstellingen 1 Lord Kitchener is naar Victol vertrokken ter organisatie van dJ die naar de oproerige Kaapsche vertrokken zyn. Het zal nu 1 blijken wat er is van de desors der Boeren. In ieder geval bele niet een legerkorps te Bioe bijeen te trekken om de Engel beletten naar Mafeking of KI vooruit te dringen. Kolonel Bi met zijne colonue naar Aliw vertrokken. Bij Driefontein hebben de Bo<J tegen het oprukken van Lord verzet. Het blijkt dat de het hier wegens hun kennis terrein, der. Engelschen zeel maakten .Roberts seinde dat danj." bewonderenswaardigen moed zij a pen, zy toch hunne bestemming f en de divisie Kelly Kenny de vcj ste rol bij deze ontmoeting Twee van zijne batallons verdij Boeren uit hunne sterke stellinl bajonet. De Boeren leden groote een 200tal lijken bedekten het en 20 werden gevangen gen< Boeren hadden drie kanonnen mitrailleuses. De aanval bei Engelsche zyde met vyf rei bereden infanterie. Bij dit gevecht streden aantal Australiërs mede en einj strijd eerst met de vlucht der B| vlucht was zóo snel, dat paarden van de Australische ca' staat waren de Boeren na te ze zijn de Boeren weder betel gebleken dan de Engelsche ruitfj de beroemde van French. Het is bovendien merkwaj dikwijls de Engelschen de Boe vlucht drijven, zonder hen verslaan. Als gewoonlijk konden deKJ wel de verliezen des vijand»* maar niet hun eigene, behalve hunner kapiteins sneuvelden kolonels, een kommandant, t' teins en vijf luitenants gewond Van minderen geen opgaaf men echter rekening houdt mfl dat weder zoovele officieren vitj het aantal minderen zeker gering geweest ztjn en he| Boeten weder getoond de oude I zullen de Eugelschen nu wel dat de tocht naar Pretoria geeii uitspanningstocht is. Roberts het voorbeeld vul collega's volgende, heeftgeklaaffl misbruik dat de Boeren varj vlag en over het gebruik dl ontplofbare kogels maken. Nieuw is deze beschuldigiij tot in den treuren zijn devgtf klachten reeds wederlegd en a

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2