No. 61. 38e Jaargang. 1900, D i «P DE UITGEVER. D Tweede brief uit Pretoria. alhier braJ taarin hooi eJ [staid was, vat< vorte Noordstl Door emnjjJ 1 van de brand len brand yj, |er gaf, werdel gespaard, pj af. De overigJ Jte en die de] .tse tegenwoorl -titer zake terul id is nog onbel /oortzetting del den Hoogel ^ebr. Hogerhuil 21 Maart. [•Afrika. De Standard len dat binneal 'ing zal wordej [olie regeering, irden dat hel Idesvoorwaardl toe te staan |evolge zal hebl en militairJ eid hebben to dat zooveel en geld koal Lord Kitchen! ÏR bijBIGGAR Irenverkennini ren de Boerenl Iderichting val *6 23 7 39 •10 4 •115 *11 'B le en 2e kl- 24 125 310 3 60 44 4 22 616] 63 7 26 85 821 VLISSINGSCHE C0I1BAIT Dinsdag PrtJs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich by alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by den Uitgever F. VAN DE VELDE Ji., Kleine Markt, I. 187. ij* 13 ülaart. ADVERTENTIES van 1-4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prtja slechts twcucaasl berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. VerschQnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnummer IO. ibonneinente-Advertentiëii op zeer voordeellge voorwaarden. B ERICH T. Zij die zich met het volgend kwartaal, aanvangende 1 April a. s., op de „Vlis- singsche Courant" abonneeren, ontvangen de van heden af tot genoemden datum verschijnende nummers gratis. „De Vlissingsche Courant" houdt hare lezers d a g e 1 ij k s op de hoogte van de voornaamste gebeurtenissen in het Binnen- en Buitenland bevat schier eiken dag telegrafische berichten over den OORLOG IN ZUID-AFRIKA en kost per drie maanden slechts f 1,30 fr. p. p. 1.50. Abonné's op het z. g. Eiland, bij de Sluizen en die omgeving ontvangen de Courant nog denzelfden avond van uitgaaf en betalen, evenals zij die in de stad wonen slechts 1,30 per kwartaal. Men kan zich ook abon neeren tegen betaling van 10 cent per week. 10 De zaak-Hoogerhuis. In de „Sociaal-Demokraat" verscheen voor eenige dagen het volgend bericht „Men schrijft ons uit Leeuwarden „De behandeling van de Hogerhuis- zaak voor den Hoogen Raad en het daar te houden contradictoir debat zien wy naderen met alles behalve gerustheid voor de gebroeders Hogerhuis. Wat is het geval De verdediger mr. V. d. Bergh is van het geheele onderzoek van mr. L. Trip volkomen onku ndig. Van de wantrouwende wijze waarop Klaas Stienstra is ondervraagd en behandeld, van den nieuwen getuige Paul us Braaks- ma, die zich door mr. Trip liet ver leiden tot de bewering, dat hij de me- dedeelingen van Van Dijk ook als losse praatjes beschouwde en van zoovele andere dingen is de verdediger vol komen onkundig. En dat omdat zelfs nu nog geen persoonlijk onderzoek door hem is ingesteld. Niemand van de ge tuigen kent hij niemand sprak hij,van niemand kreeg hy een indruk en straks zal hy tegenover den Raadsheer van den Hoogen Raad, die o.a. een Douwe Swart niet vertrouwt en vermoedelijk een Klaas Stienstra niet, de vertrouw baarheid van die menschen moeten staande houden." vDeze ongerustheid van het socialis tisch orgaanis begrypelijk," zegt't„Vad." «Wy hebben ook van het verhoor het een en ander vernomen, dat de zaak voor de veroordeelden niet beter maakt. Zoo moet byv. de hoofdgetuige,Haitsma, Le schryver begint dezen brief met te melden dat op Donderdag den 16en November van alle kanten kanongebul der gehoord werd en de ballon van den 'iland hoog boven de bergen verscheen Mn de posities der Boeren te verkennen. Enkele dagen later bracht hy aan zyn zoon een bezoek in het hospitaal. Deze klaagde over harde behandeling en wilde lieer met zyn vader naar het front ?aan. Dat geschiedde en heiden be- 'fukken nu des avonds de wacht op de buitenposten. Van het onophoudelijk kanonvuur *erd ten laatste geen notitie meer Cenomen, er werd zelfs den draak mede Cstoken, want als het kanonvuur begon, zeiden de Boeren. „Juffrouw Smith is «eer kwaad" (Ladysmitb.) thans stelliger dan te voren zijn geweest in zijn herkenning van de daders en zeer beslist in zijn verklaring, dat de daders niet kunnen geweest zijn Allard Dijkstra c.s. Bij voorbaat schijnt het orgaan van mr. Troelstra de schuld van een eventueelen ongunstigen uitslag op den verdediger te willen werpen." Deze, mr. Z. v. d. Bergh te Amster dam, schrijft nu het „Hbl." (naar aan leiding van bovenstaand bericht) „Toen dit stukje verscheen, had ik van het nieuwe dossier, dat de resul taten van het omvangrijke, door mr. I.aman Trip ingestelde onderzoek bevat, reeds kennis genomen en had ik den schrijver „De Sociaal-Democraat» bijv. kunnen mededeelen, dat Paulas Braaks- ma „zich door mi. Trip liet verlei den" tot tweemaal toe, eerst op 15 Febr. om telkens hetzelfde te ver klaren. Dit slechts als een voorbeeld van de wijze waarop dat blad zich ge rechtigd acht te schrij ven zonder onder zoek. Zou men in de kringen van „De Sociaal-democraat" vernomen hebben, dat het requisitoir strekt tot weigering der revisie en daarom alvast, voor het geval het resultaat -eens ongunstig mocht zijn, het publiek er op willen voorbereiden, dat het dan aan den ver dediger ligt? „Overigens zij in herinnering gebracht, dat het onderzoek krachtens de wet ge heel buiten den verdediger omgaat. „Dat heeft mij echter niet belet de aandacht van den raadsheer-commissaris te vestigen op enkele punten, die ik van belang achtte, en mr. Trip heefter met de meeste welwillendheid kennis van genomen. O. a. met dit gevolg, dat op mijn verzoek twee nieuwe getuigen zijn gehoord van wie de een heeft ver klaard het bekende lantaarntje na Mei 1895 herhaaldelijk te hebben gezien ten huize van Tj. Stienstra, terwijl de andere getuige verklaart een volledige beken tenis van Paulus Van Dijk ontvangen te hebben. „Uit deze mededeeling kan de lezer nu wel opmaken welke waarde te hech ten is aan hetgeen „men" in deze zaak mr. Troelstra uit Leeuwarden schrijft." Sympathie voor de Boeren. Bij de uitgevers van de Haarl. Ct. is 786 ontvangen als de opbrengst van een te Teheran (Perzië) gehouden collecte ten voordeel e van de nagelaten betrek kingen der gesneuvelde Afrikaanders. In den begeleidenden brief wordt o.a. het volgende gezegd „De gevers wenschen dat het geld alleen ten goede der Afrikaanders kome en het zal dus beter zijn het niet aan Dinsdag den 21en begon 's morgens vroeg weer het kanongebulder, nadat het zich den geheelen nacht te voren had laten hooren. Een aanval van den vijand werd verwacht, maar men was gereed hem te ontvangen. Nadat de kanonnen eenigen tijd hadden geschoten, werd weer alles stil. Den schryver begon het leven in het open veld tegen te staan, daar het dageiyksche menu was gedroogd brood zonder boter, met koffie zonder melk en zonder eenige toespijs. Bovendien begon dat steeds staren op de forten en ver sterkingen des vyands, zonder afleiding dan nu en dan een paar kanonschoten, bij ov'-.rvloedigen regen en groote hitte, vervelend en afmattend te worden. Den 24en betrok de schrijver met een paar anderen om 5 uur 'a avonds de wacht. Het regende en woei, waarbij een hevig onweer zijn verschrikking voegde. Bliksem- en donderslagen om ringden hen onophoudelijk. Het was een vreeaelijke nacht zoo in de open lucht, het Roode Kruis te geven. Men heeft een bewijs van belangstelling willen geven in de zaak der Afrikaanders, en niet eens een schijn van onpartydigheid willen aannemen. Uit de verscheidenheid van de nationaliteiten der onderteeke naars, zal u biyken hoe algemeen de sympathie is die men voor de gerechte zaak der Boeren koestert. Ook hier is men verplet door de schandelijke en laaghartige politiek der Engelsche regeering, en eenenal bewondering voor den heerlijken moed en diepe vroomheid der Boeren. „Moge dit kleine bewijs van belang stelling uit het verre Perzië den Afri kaanders een blijk te meer zijn dat hun heldhaftige verdediging van hun heilig recht ook in de afgelegenste hoeken der wereld wordt bewonderd. ,,Ook de Perzen—die anders in bun Oostersche gemoedelijkheid weinig notitie van politiek nemen volgen de gebeurtenissen met belangstelling. De „bazaar" het (publiek) wiens wetenschap veelal niet verder gaan dan Stamboel, Herat en Bombay, is volkomen op de hoogte van de gebeurtenissen in «Afrikeh.» Vertrouwde men Engeland nu ook niet hard, thans is het voorgoed uit en men begint ernstig te gelooven dat Rusland van de twee kwade het minste is. Men mag aannemen, dat de thans met het Russische gouvernement afgesloten leening, waardoor het prestige van Engeland in Perzië sterk geleden heeft, evenals de troepenbeweging aan den Kaukasus naar de Afghaansche grenzen, direkte gevolgen zijn van Engelands benarde positie in Afrika. Leerplicht. Door de heeren de Boer, Fokker, Pijnacker Hordijk, van Raalte en Rink is voorgesteld, vóór art. 36 een nieuw artikel in te lasschen, luidende „Ter bevordering van het schoolbezoek is de gemeenteraad bevoegd, voe ding en kieeding te ver strekken aan schoolgaande kinderen, voor wie daaraan behoefte bestaat, of met dat doel subsidie te verleenen, een en ander volgens regelen, bij alg. maatregel van bestuur te stellen." Tweede Kamer. Het Dagblad meldt dat na afdoening der Leerplichtwet, waarvan de debatten deze week niet zullen geëindigd zijn, het afdeelingsonderzoek van het wets ontwerp op de Volkshuisvesting zal wor den aangevangen. Leger en Marine. Bij kon.besluit is aan den adsp. ingenieur terwijl van het hokje, dat de mannen gemaakt hadden om in te slapen, het blik, dat enkel-met steenen werd vast gehouden, afwoei zoodat de mannen doornat werden en er aan geen slapen te denken viel. Een paar dagen later kreeg de zoon des schrijvers een buit gemaakt Engelsch magazyn-geweer waar 10 patronen tegelijk in konden, maar verruilde het voor een Mauser geweer. Woensdag den 29 werd door onvoor zichtigheid een man van veldcornet de Lange een vinger afgeschoten. In den nacht werd op eenigen afstand een scherp geweervuur op de Boerenver- schansingen gericht, dat omstreeks een half uur duurde. Allen sprongen dadelijk op en namen hun verschillende posities achter de schansen in, want de kogels vlogen hun om het hoofd. Na dien tyd verminderde het vuur om daarna geheel op te houden. Den 30en werd van beide zijden een paar uur lang hevig met de kanonnen geschoten. der marine, M. A. Cornelissen, op zijn verzoek eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend. Examens. In Juli zal er een vergelijkend onder zoek plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van surnumerair der pos terijen en telegraphie, waarvoor vijfen dertig plaatsen worden opengesteld. Voor ten hoogste vijf van deze vijfendertig plaatsen zullen vrouwelijke candidaten in aanmerking kunnen komen. Zie ver der de St. ct. no. 59. Waar blijven de gemoedsbeswaren De milicien Wendt, zoo bekend om zijne dienstweigering wegens gemoeds bezwaren en daarom ingediend bij den hospitaaldienst te Kaarden, heeft nu vrijwillig dienstneming aangevraagd voor 6 jaar. Voor de Boeren. De Ned. Z. Afr. vereeniging heeft nu reeds over ruim 96 duizend gulden meer dan een millioen voor de neven in Afrika te beschikken. De Serdang. Het volgende wordt door het Bat. Nbl. aangaande de eerste poging tot ontzet van de gevangen officieren van het stoomschip Generaal Pel bericht „Na den controleur van de Fak Fak te hebben gehaald, zette de Serdang koers naar den 141n graad alwaar men echter, wegens het ruwe weer geen gemeenschap met den wal kon verkrij gen. Wel kon bij Vleermuiseiland de wal bereikt worden en daar werd dooi de inboorlingen bericht, dat naar zy meenden, de gevangen officieren ni6t waren vermoord. Daarop werd getracht van de inboorlingen hulp te krijgen, wat mislukte. De Serdang stoomde daarna naar Joubelika, waar de zwaar door slaande westmousson eveneens de gemeenschap met den wal belette. De contvoleur ging daarop over op de mailboot, terwijl de Serdang koers zette naar Soerabaja. Hier zal de kolen- en viktualievoorraad worden aangevuld de boot zal daarna met spoed terugkeeren. De N. R. Ct. meldt De opperrabbijn van het ressort Gelderland de heer L. Wagenaar, heeft evenais de vereeniging tot bevordering van de Sabbathrust en van het Joden dom, een adres aan den minister van binnenl. zaken gericht om by behande ling van art. 16 van het aanhangige Leerplichtontwerp wel te willen letten op de belangen der Israëlietische kinderen Het bevel om het kamp te verplaatsen, den 2den December gegeven, gaf weer volop werk. Met het maken van tenten van ijzeren staven en zinkplaten, moest opgehouden worden en de wacht moest betrokken worden op eene andere plek in het open veld, waar het zelfs aan een zitplaats ontbrak. In den achtermiddag vertrok men Daar eene andere leger plaats,een uur zuidelijker gelegen. Aan gezien de weg derwaarts over de bergen ging waren hiervoor drie uren noodig. Het was 's avonds stikdonker toen de nieuwe wachtplaats bereikt werd, waar men nu veel dichter by de Engelschen was dan in de vorige stellingen slechts ongeveer 1000 meter. Onmiddellijk begonnen bij het aanbreken van het daglicht nu Engel schen en Boeren elkander te beschieten. De schryver vertrok naar de vorige legerplaats met een wagen om zijn bezittingen en die van zyn zoon te gaan halen. Die tocht was vol tegen spoed. Telkens braken de tuigen der die wegens de opeenvolgende Israëlieti sche feesten in Sept.-October meermalen zullen genoodzaakt zijn meer dan 10 schooltyden in de 28 dagen te verzuimen en bun verlof niet van de meening van schoolhoofd en schoolopziener afnankeiyk tc stellen. De instortingen van „revolutie huizen te Amsterdam hebben aanleiding gegeven tot het ontwerpen van nieuwe bepalingen op de bouwpolitie. De groote verbetering, door de nieuwe verordening aan te brengen, zal deze zijn, dat de bouwers in het vervolg oij hun bouwplan ook een omschrijving zullen moeten geven van het door hen te gebruiken materiaal, dat dus aan keuring onderhevig zal zijn. De bedoeling is, ten stadhuize stan daardmonsters aan te leggen. Men deelt mede, dat het Kamerlid dr. ICuyper Woensdag, kort na het houden zijner repliek bij het leerplicht-debat, met koorts de verga-lering moest verlaten, een ongesteldheid die hem ook verhinder de in de volgende dagen ter vergadering te komen. Te Breda is op 84jarigen leeftijd overleden de heer J. A. van Aken, het oudste lid der Staten van Noordbrabant. Vrijdag hield het hoofdbestuur van de onlangs opgerichte vereeniging „Centraal Luthersch Weeshuis" te Utrecht zijn eerste vergadering waarin de te ver vullen functies werden verdeeld. Het hoofdbestuur is samengesteld uit de hh. H. W. Dammeijer, Vlissingen, president ds. C. F. Steiwag, Deventer, vice- president ds. J. J. L. Duijvendak, Weesp, le secretarisH. J. Breyer, Arnhem, 2e secretarisJ. J. Snyder Hz., Harlingen, le penningm.J. van Galen, Gouda, 2e penniugm.ds. G. A. Alers, Zwolle J. S. Göbei, Utrecht, en W. J. Kernkamp, Edam. O. m. werd bepaald dat de zetel der vereeniging zal zijn gevestigd te Arnhem en dat men in die plaats voorloopig een huis zal huren en inrichten tot wees huis, om over enkele jaren, zoodra de middelen het toelaten en er meer ge gevens zyn, in Arnhem een eigen gebonw te doen verryzen. Het orkest van het Amsterdamsche Concertgebouw is uitgenoodigd zich in 't eind der volgende maand te Brussel te doen hooren. Het 550jarig bestaan van Kaarden za herdacht worden door het houden van een historischen optocht. paarden, en een paar malen rolden de muilezels,die den wagen trokken,onderste boven, omdat deze bij het overtrekken van rivieren of andere wateren te hoog achter hen kwam of zy voor hun poo- ten geen vasten steun konden vinden op de ODgeiyk liggende keien, welke soms 2 a 3 voet hoog waren. Dat noemt men daar te lande een pad. Na een uur sukkelens kantelde de wagen ten overvloede geheel om en was geheel stuk en een groot deel van den inhoud ook. Gelukkig kwam een ledige wagen bytyds om de goederen, die gespaard waren, over te laden en zoo werd dan eindelijk moe en afgemat de bestem mingsplaats bereikt. Daar gekomen vonden wy niemand, aangezien alle menschen naar de schan sen waren, en daar wy nog 20 minu- ten te loopen hadden, zegt de schryver, 1 besloten wy onder een boom een slaap plaats te zoeken en daar te biyven tot I den volgenden morgen. Van slapen was geen sprake, de vermoeienis was te

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1