BuiteDlaadsGhe bericht) Gemengd Nieuws. de Deen, de Zwitser wordt evenmin als de Pruis, de Oostenrijker, de Italiaan door zijn godsdienst verhinderd in het kind den hoofdpersoon te zien, waar van onderwijs sprake is. Waarom is dit in Nederland by zooveel geloovigen anders? Wordt hier wellicht godsdienst verward metpolitieke berekening „Een onzalig ontwerp." Over het Leerplicht-ontwerp schrijft de Maasbode „Een onzalig ontwerp, waartegen van stonde af aan het protest opging uit alk diocesen, niet enkel van den lageren clerus, maar ook en vooral van hen, die in elk bisdom het naast staan bij den bisschoppelyken troon. Aan dit feit ontkomt men niet door eenige oratorisch aangekleeds volzinnen over plicht en recht. Ook niet door gesluierde en ge kronkelde rhetoriek. Allerminst door eene in uitzicht gestelde herziening van wetsartiken, aan welker herziening nie mand gelooft. Gemengde commission. Door eenige vrouwenverenigingen hier te lande is aan de Kamqr ingediend eenadns, met het verzoek dat in de Gezondheidswet de bepaling opgenomen worde dat de gezondheidscommissiën bij die wet in te stellen gemengde com mission van mannen en vrouwen zijn. Zy vermeenen dat vrouwen in die commissiën van veel nut kunnen zijn. VJ is sin ff en 8 Maart. Naar men ons mededeelt, zullen van af 1 Mei a.s. de dagmailbooten in plaats van om 5,15 nm. oa 6,30 nm. (tijd van Greenwich) alhier aankomen. Deze wijziging in de dienstregeling is de vrucht van het onvermoeid pogen der directie om den tijd van vertrek der aansluitende treineu van Londen zooveel later te kunnen stellen als wenschelijk is om het passagiersvervoer met de dagbooten te bevorderen. Nu zullen de reizigers, die voor een groot deel uit de voorsteden komen, op een meer geschikte wijze en tijd het station van vertrek kunnen bereiken. Door de medewerking der Nederland- sche en Duitsche spoorwegen die ook voor wyziging in den loop der treinen op hunne trajecten hadden zorg te dragen, kon deze belangrijke verbetering worden tot stand gebracht. De mailtrein naar Holland en Duitsch- land zal van hier vertrekken om 6,45 nm. Dientengevolge zyn de volgende ver anderingen in de dienstregeling der staatsspoorwegen voorgenomen Het vertrek van den lokaaltrein van 3,40 nm. van Vlissingen wordt opge schoven tot 4,30 nm.dat van den sneltrein van 5,— nm. tot 7,10 nm en dat van den lokaaltrein van 6,20 nm. tot 7,35 nm. Bij vertrek om 7,10 nm. zal men via Gouda om 11,03 nm. te Amsterdam W.P. aankomen, terwijl door het later stellen van het vertrek van den laatsten lokaal trein ongetwijfeld het Zeeuwsche publiek een dienst wordt bewezen. Dat de heer Goteling Vinnis als hij eene leesbeurt voor het „Nut' vervult, steeds een talry'k publiek vindt, het op de jacht gahn, ik kan u heel ander wild tooncnZiet gij daar boven op dien rotspunt wel dien gitzwarten bok met zilveren horens? Dat is de Gemskoning, die de wacht houdt bij den ingang tot de schatkamers» en tegelijk streek hij den jagersgezel met de hand over de oogen „ziet gij wel, hoe het goud en zilver daar binnen in den berg glinstert en schittert? Dat alles behoort u, als gij den Gemskoning dooden en hem de zilveren horens af rukken kunt, want daarin zit de gouden sleutel, die toegang geeft tot de schat kamers Daar drink eens," heeft hy gezegd, terwijl hij den jongen man zjjne veldflesch toestak, „dan krijgt ge moed Bedenk u niet lang, drink eerst en zie dan, dat gij met den Gemsko ning klaar komt 1 Hebt gij eens het goud en zilver veroverd, dan kunt gij nogmaals om het meisje van uwe keus gaan, en dan zal de bruiloft niet uit blijven!' Toen heeft de jonge man, die eerst verschrikt was teruggedeinsd, is weder gisterenavond gebleken, want de zaal van den heer Stofkoper was, meer dan gewoonlijk bij defgelijke gele genheid het geval is, bezet. Ook ditmaal heeft deze spreker weer ten volle beantwoord aan den gunstigen roep, die van zijn reciteer-talent uitgaat, en zijn gehoor een fijn letterkundig genot verschaft. Het zij hij een greep deed in de geschiedenis van een dei- vroegere kleinere Jtaliaansche Staten (Pisa), of het prachtig tragisch gedicht van Coppée „De Schipbreuk» ten beste gaf, of de vroolijkheid wist op te wekken door het bekende vers„Verjongings kuur", hij wist altyd door stem en voordracht gloed te geven aan de tragi sche tooneelen waarvan beide eerstge noemde stukken een rijkdom bevatten, terwijl bleek dat hy ook van het co- mische genre geen ongelukkig beoefe naar is. De onafgebroken stilte bij zijne voor drachten en het daverend gejuich dat na het einde van elk stuk opging, kun nen als zoovele bewijzen van ingeno menheid van de zijde des publieks aangemerkt worden. De heer Van Spron ken was van dat gevoelen 'de welspre kende tolk, toen hij deu heer Goteling Vinnis hartelijk den dank der vergade ring betuigde voor het gesmaakte genot en de hoop uitdrukte hem nog meer malen als spreker hier te mogen hooren. Bij kon. besluit zijn bij de dienst doende schutterij benoemd bij die te Vlisaiagen, tot 2e luit. H. Tijdens, thans sergeantbij die te Zierikzee, tot le luit. mr. W. ridder van Rappard, vroe ger le luitenant bij de dienstdoende schutterij te 's Gravenhage. Men schrijft ons uit Oostburg Woensdag werd hier een drukbezochte vergadering van landbouwers gehouden waarin de bekende yveraar voor land bouwbelangen, de heer G.A. Vorsterman van Ogen, in een gloedvolle reden den landbouwers aanraaddo tegenover den Bond van suikerfabrikanten een boud van suikerbietenverbouwers op te richten. Vele landbouwers teekenden een contract waarbij zy zich verbonden op de tegen woordige slechte condities geen bieten te zullen leveren. Te Hoofdplaat circuleeron 3 lijsten aan den minister van binnenl. zaken betreflende de benoeming van een nieuwen burgemeester, nl. voor de heeren E. A. Pateer, secretaris, C. Tho- maes, raadslid, en P. P. Thomaes, voorz. van het waterschap. Kerk- en Sclioolnieuws. Men schrijft ons De bidstond voor de Boeren gisteren avond in de Geref. kerk, Coosje Bus- kenstraat gehouden, weid door eene groote schare bijgewoond. Met groote aandacht werden de sprekers gevolgd, met verheffing des harten werd gezongen en met aandoening gebeden'. Ds. Veen- stra sprak over Jozua 7 9, ds. Hul- sebos over Psalm 19 13 16. De collecte bedroeg f 65,33'/2 en wordt overgebracht aan het Christ. Nation. Boerencomité te Amsterdam, gelijk ook bij den vorigen bidstond is geschied. Tot onderwijzer met hoofdakte aan de openbare school te Arnemuiden is benoemd de heer C. Steketee, te St. Maartensdyk. zich niet langer bedachthij heeft de ilesch genomen en er uit gedronken, maar de brandewijn heeft hem als vuur in de keel gebrand, want de vreemde jager was de duivel in eigen persoon, die het voorzien had op de ziel van den armen jagersgezel. Toen is deze op de Donderrots geklommen en heeft op den Gemskoning geschoten. De kogel kon dezen echter niet deeren, waarom de jager zijn geweer heeft weggeworpen en op hem aangevallen is. Daarbij is het vreeselijk toegegaan, totdat ten laatste de Gemskoning den jager boven van de rots heeft gestooten. Den vol genden morgen in de vroegte heeft zijne beminde hem gevondenffiij heeft nog geleefd en haar alles kunnen vertellen, maar kort daarop is hij in hare armen gestorven. Het meisje heeft nog een paar dagen waanzinnig van smart rondgedoold, en is toen op eens ver dwenen. Eerst later vond men haar lijk in een afgrond, waarin zij zich gestoit had. Zoo met de geheele geschiedenis Rechtszaken. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens straatschenderij: J. H. B„ tot 1 b. s, 1 d. h.; rumoer. .1. d. V., L. J. F., C. U., J. H., J. C. S. ieder tot 2 b. s. 2 d h.; delven naar konynen op verboden grond: M. R., tot /2b s 2 d. h. visschen zonder akte, wanneer het water met ijs bedekt is. A.L. ii., tot 2maal 1 b s 1 d h; W.D.,2maal 3 b. s2 d. h. voor iedere boete; dron kenschap J. II., tot 3 d. h. Alle veroor deelden wonen te Vlissingen. Gisteren had voor het gerechthof te 's Hertogenbosch de behandeling in booger beroep plaats van de zooveel sensatiemakende zaak tegen mej, Marie Blanche Vilaine, te Loon op Zand.Zooals vroeger werd gemeld, is mej. V, den 23 December jl. veroordeeld tot 1 jaargev. straf ter zake van het met opzet afleggen eener valsche verklaring onder eede in de tegen jonkheer A. Verheyen te Loon op Zand wegens vernieling van eene afrastering gevoerde strafprocedure. Verschillende getuigen a charge en a decharge werden gehoord. Het O.M. waargenomen door den advocaatgeneraal mr. Castendijk, vroeg bevestiging van het vonnis. De verdediger, mr. van Leeuwen, be toogde de onschuld van beklaagde. Het verzoek van pleiter om onmiddellijke invrijheidsstelling van beklaagde werd door het Hof geweigerd en de uitspraak op 21 Maart bepaald. De officier-van justitie by de recht bank te Arnhem is in hooger beroep van het vonnis in de zaak Neerbosch gekomen. Een ongelukkige moe der heeft te Amsterdam getracht zich met haar kind door middel van phosphorus te vergiftigen Zij werden in het gasthuis opgenomen en zijn herstellende. Gisterennacht is de helmhoedenta- briek der firma E. van Wezenbeek aan de Rubensstraat te Rotterdam bijna geheel door brand vernield. De brand vond voedsel in kurk en benzine. Om 8 uur 's avonds was de fabriek door 't personeel, circa 30 mannen en meisjes, verlaten en geen onraad bespeurd. De schade wordt op 15000 begroot. Het peisoneel zal zooveel mogelijk aan het werk worden gehouden met kurk- snijden tot de nieuwe modellen uit Engeland gekomen zijn. Deze fabriek is de eenige van dien aard in ons land. De firma is dan ook de leverancier der helmen voor het Indische leger, de ma riniers en de weerbaarheidspolitie. Uit Druten schrijft men aan het N. v. d. D. „Nog altijd is het te Appeltern niet rustig. Donderdagavond zijn bij het hoofd der Protestantsche school aldaar de ruiten ingegooid. De politie doet yverig onder zoek naar de daders men hoopt dat die gestreng gestraft zullen worden. Het volk is nu genoeg van alle zijden gewaar schuwd, en het moet uit zij'n met het plegen vap gewelddadigheden. „Met opzet spreek ik van „het volk," en niet uitsluitend van „de Katholieke bevolking," zooals de correspondent van een ander blad dat doet. Na de gepleegde gruweldaad te Appeltern hebben sommige bladen het doen voorkomen alsof de ge pleegde baldadigheden uitgingen van Katholieken tegen Protestanten, omdat de bedrijvers van de gruweldaad Protestant waren. Daartegen moet echter ten sterkste worden geprotesteerd. In de gemeente Appeltern waar het aantal Katholie ken staat tot dat der Protestanten on geveer als 8 1 heeft nooit geloofs haat geheerscht, en deze heerscht er nog niet. Trouwens in het geheele land van Maas en Waal met zijn sterk overwe- in een brief gestaan had, dien zij voor haar vader had nagelaten, zou niemand ooit vernomen hebben op welke wijze de jager eigenlyk verongelukt was. Ziezoo, nu weet gy er alles van," zoo besioot de oude haar verbaal, „en de pruimen zijn ook gaar, als gy nu dus maar aanschikken wilt." Aan hare uitnoodiging gat alleen Cenz gehoor, die echter na weinige oogenblik- ken reeds den lepel neerlegde, terwijl Urbi bij den haard bleef zitten en peinzend in het vuur keek. „En ge looft gij inderdaad," zoo verbrak hy na eenigen tijd het stilzwijgen, „dat de geschiedenis waar is, dat zij zich eens zoo heeft toegedragen „Ik geloof elk woord er van," ant woordde de oude. „Dat de Gemskoning boven op de Donderrots huishoudt, dat weet ieder, en dat satan terstond bij de hand is, als hy denkt, dat er een arme ziel te vangen is, is ook algemeen bekendMaar mij dunkt, dat het tijd wordt om te gaan slapen. Ik zal gend Katholieke bevolking, is de ver draagzaamheid altijd in hooge eere ge houden. De menigte, die verleden Woens dag het rijtuig der familie Scherf be- moeiiykte, (zie N. v. d. D. van Zaterdag j.l.) bestond evengoed uit Protestanten als uit Katholieken. Een voorbeeld, waaruit men zien kan dat te Appeltern geen geloofshaat heerscht, is het volgende: Donderdag j.l. stond de voerman G. Spies (een Protestant) met een geladen kar hooi gereed om weg te rijden, toen het paard op eens begon achteruit te loopen en eindelijk met kal en al in een diepe sloot stortte. IJlings toegeschoten jongelieden wisten het paard van een anders zekeren dood te redden en ook de kar met hooi op het droge te brengen, wat velen hunner een nat pak kostte. De helpers waren toevallig allen Katholiek." Te Haarlem overleed onlangs het zg. „appelvrouwtje", vrouw Visser, een bejaarde arme stumpert, naar men meende. Thans is echter gebleken, dat zy f 3000 bezat, hetwelk de ambtsbe- halve aangestelde curator m de onbe heerde nalatenschap in haar huisje vond in een emmertje, ónder linnengoed, turf molm enz. Vrouw Visser genoot een onderstand van f 2.50 's weeks van de doopsge zinde gemeente, en heeft haar vermogen bij testament, vermaakt aan haar fa milie. Ten behoeve van de diamantwer kers is bij het Rotterdamsche comité f 1000 ontvangen van een onbekende aldaar. Volgens' een Fransch wetenschap pelijk blad kan men, als men slechts den adem inhoudt, ongestraft den steek van wespen en bijen afwachten.De huid weerstaat dan den steek van den angel. Iemand zegt het blad, heeft dat middel al 20 jaar toegepast en nooit zien falen. Voor de geleerden is het een raadsel. Te Parijs is reeds 10,000 frs. in geschreven voor het aanbieden van een eeredegen aan Cronjé. De Boerengeneraals dragen geen degen, en er is dus zeer groote kans dat hij het mooie stuk als souvenir zal bewaren. De Weensche bladen bevatten het gerucht dat de koningin-moeder Nathalie bij testament de helft van haar vermogen heeft bemaakt aan de armen van Servië en van Frankrijk en daarenboven koning Alexander, haar zoon, onterfd heeft. Te Belgrado wordt dit nieuws sterk betwijfeld. Koningin Nathalie, wier ver mogen op het oogenblik dat zy in 't huwelijk trad, 6 millioen bedroeg, heeft thans niet meer dan 40,000 gin. rente. De roman van een wiel- r ij d e r. Een jonge notarisklerk van Bonneville bracht zijn ledigen tijd met wielrijden door en werd daarin zoo bekwaam dat hij in verschillende wed strijden het record sloeg. Een huis in rijwielen verzocht hem het wetboek te laten voor het rywiel en zoo werd B. vertegenwoordiger voor dit huis. Nauwelijks was hij in dienst of hij kreeg bezoek van eene jonge vreemde linge, die hem verzocht haar te leeren wielrijden. Hij leerde haar dit, en wist tevens haar liefde te winnen en eindelijk ook haar hand te verwerven. Zijne bruid behoort tot een aanzienlyk Poolsch geslacht en bracht 400,000 als bruidschat mede. Zoo kwam de fortuin tot hem niet al slapende, maar al wielrijdende. Er is sprake van te New-York een huis te bouwen van 125 verdiepingen hoog, dat door een 30,000 tal personen kan bewoond worden; dus de bevolking van een tamelijk groote stad. Volgens de opgemaakte plannen zal het gebouw bevatten 25000 slaapkamers, 6500 zalen, 4000 keukens, 165 eet- en restauratie zalen, 150 trappen, 84 electrische liften, het vuur uitdooven en de hutten slui ten, en dan kunt gij, als ge wilt, u op den hooizolder neerleggen, Urbi „Ik blijf maar liever op deze bank liggen, als gU er niets togen hebt,» antwoordde de jonge man„want ik moet morgen reeds heel in de vroegte weer by het houthakken zyn, en dan is er geen nood, dat ik u in uwe nacht rust stoor. Goeden uacht, Cenz Verlies den moed nietMisschien vind ik nog een uitweg." Nadat de beide vrouwen hare slaap plaatsen hadden opgpzocht, strekte Urbi zich op de bank uit, legde zijn opgerold buis onder het hoofd en sloot de oogen. Hy kon den slaap echter niet vatten, opgewonden als hij was door het verhaal van de oude. Hy had zich vast voor genomen, tegen middernac.it een tocht naai- de Donderrots te ondernemen en een stryd op leven of dood met den Gemskoning te aanvaarden. Misschien zou het hem gelukken den Gemskoning te overwinnen en de onmetelyke schat- 70 kilometer gangen, 34000 schools-^ i nen en 40,000 vensters. De hoogte Vat het huis is 453 meter de Keui^l cathedraal staande op den Eiffel-toren^ I en het zou 75 millioen gulden kosten f De correspondent van dê „Standard-' in het hoofdkwartier van lord Robetl. beschrijft de opstelling der troepen, r,. 6e divisie, generaal Kelly-Kenny, J den rechtervleugel, heeft alle kopje's een afstand van 5 mylen ten zuide' van Modderrivier bezet. De 7e divi-j, onder generaal Tucker staat in centrum, onmiddelijk ten zuiden van d rivier, en generaal Colville met de divisie staat aan den noordelijken oever Generaal French staat met zijn cavalsrij op den linkervleugel en de berede# infanterie onder overste Ridley staat o» den rechtervleugel. Het land in ,|a omtrek bestaat uit groote grasvlakten hier en daar door heuvels en enkele kopjes onderbroken. De Boeren hebben eenige kopjes met platte toppen ten noorden van de rivier bezet en zooals reeds gemeld is, met genera,d French in contact geweest. Een andere afdeeling Boeren, 4000 man sterk, houdt een afgezonderde groep kopjes ten zuiden van de rivier bezet. De stellingen der Boeten zijn aan allo kanten door vlakt® omgeven, die zij over moeten om (|t rivier te bereiken. Hun positie is dus hachelijk. Een andere correspondent meldt, dat net front der Boerenstellingen zich 18 myien ten zuiden van de rivier uit. strekt. De Boeren, die zich ten noorden van de rivier samentrekken, schijnen Roberts weg te willen dringen van ien stroom, dien hij niet missen kan. Volgens de Standaard is er eenige reden om aan te nemen, dat er tusschen Engeland en Portugal onderhandelingen gevoerd zijn over den afstand van een haven in Portugeesch Oost-Afrika aan Engeland, en dat ten gevolge van den gewichtigen keer, dien de oorlog ge nomen heeft, die onderhandelingen ge slaagd schijnen. Engeland zou door die haven een gemakkelijken weg van de kust naar Rhodesië verkregen hebben. Dat zal dan wel Beira wezen. Is het bericht waar en wordt nu de lijn Beira-Salisbury enz. goed in bndryf gebracht, dan zal de Kaapkolonie voor haar spoorweg de groote voordeelen, die zij zich van Rhodesië voorgespiegeld heeft en waarom Rhodes indertijd de Afrikaanders aan zich wist te verbinden, teloor zien gaan. Hoeveel de oorlog in Zuid Afrika direct aan Engeland kost, berekent the Economist. Voor het dienstjaar 1899 1900 w 276 millioen gulden toegestaan en de regeering vraagt nu boven de gewone en blijvende oorlogsuitgaven voor 1900- 1901 nog byna 456 millioen. Hierbij komen dan nog 120 millioen voor kosten van vervoer der troepen naar huis en een gelijk bedrag zeker voor einduitga- ven. In het geheel dus het enorme bedrag van 972 millioen dat is niet veel minder dan de geheele Nederlandsche staatsschuld. En wie zal zeggen wat et nog bijkomt? Het was den laatsten tijd duur in Ladysmith. Een blik havermeel var. 11 pond kostte 36, verdikte melk per blik ƒ6 1 pond koffie ƒ10, eieren per dozijn ƒ29, gevogelte per stuk ƒ11, een dozyn aardappelen ƒ11. De artikelen die min of meer weelde vertegenwoordigen, waren niet minder duur; een flesch jam 18.50, een dozijn lucifers 8; een pakje sigaretten 15; SOsigaren/ 111, 'lt pond fijne rooktabak ƒ36. Mevrouw Olive Schreiner, zuster van den eersten minister van Kaapland, heeft aan Stead den volgenden brief ge richt, die in de Kaapkolonie veel weer klank heeft gevonden. Waarde vriend 1 Blijf tot aan het einde aan de zijde ten te bemachtigen. Het was immers niet uit hebzucht, dat hij er zich van trachtte meester te makenhet was alleen om ze den vader van Cenz aan de voeten te kunnen leggen, opdat deze hem zyne dochter zou geven. Het was zeer wel mogeiyk, dat hij den strijd zou verliezen, dat de Gemskoning hem in den afgrond zou werpen, maar deze gedachte schrikte hem niet af. Als hij de schatten niet kon veroveren, was Cenz voor hem verloren, en wat gaf hij dan nog om het leven Er bleef hem geene keuze over, en zoo stond hy dan ook van de bank op en luisterde een oogenblik aan de deur. Daarop drukte hij zich den hoed op het hoofd, trok zijn buis weder aan en sloop op de teenen naar de achterdeur, die hjj zonder geruisch te maken, opende. Als eene schim liet hij zich langs de helling afglyden, sprong in het kreupelhout, dat zich aan den voet er van uitstrek^ en ylde langs een smal pad voort, to hy eindelijk een dichtbegroeid beuken' boschje bereikte. (Wordt vervolgd.)' v.,n bet recht en de vryheid. doodsbed zult gij er nog voldoenii „evoelen. Het Engelsche volk hei toestand nog niet begrepen. Wat eeD verschrikelijk ontwaken zijn dien begrijpen zal. pe dappere heldhaftige Tran sterven de dappere Engelsche s villen en een schandelijke bend piers en aanhitsers wachten gedu jret einde van den oorlog om klauwen in onze borsten te slaai jiecht Engeland in tijds zien dat berlain de grondslagen ondermijl het zoo lang gedroomde Zuid-Al sche rijk en dat een federatie var had kunnen zijn, door de onverbn banden van sympathie m genei verbenden. Chamberlain drijft zijl steken in het hart van het Britse Wat zal er na den oorlog gr met de Transvaalsche mijnen Deze vraag stelt het „Fin. Wee en bet antwoordt dan daarop Ais Engeland overwint zal 't de oorlogskosten (50 millioen per op de myneigenaars verhalen die zijn voor 't overgroote deel schen. Maar in dat geval looi mynen de kwade kans, dat de ziende dat hun land voor alty luren is, de mijnen met dynamiel laten springen en de gebouwer zullen platschieten. En alleen wat den grond staac, wordt op een van 260 millioen geschal, terw myngangen ook een schat aan vertegenwoordigen, want de sch enz. van Watersrand hebben sam lengte als van hier tot Berlijn. Winnen daarentegen de repul dan zullen deze haar oorlogskost op de mijnen moeten verhalen, deze de eenige bron van ink- zijn. Toen de heoren Chamberlain, en Co. begonnen, schijnen ze d voldoende overwogen te hebben, in elk geval komen de arme houders er waarschijnlijk slecht De Engelsche regeering aan de Castle-lijn 15 pond sterlii soldaat en 50 per officier voor naar Kaapstad. AFRIKA. Met genoegen zuil vrienden der Boeren het beric Reuter's Office uit Kaapstad gelezi ben, dat thans in verschillende di: van de Kaapkolonie zich een partytrekken voor de strijdende geopenbaard heeft. Het uitvaardig de Krijgswet in sommige district trouwens reeds iets dergelijks veru Bijna de geheele bevolking noordwestelijke districten (van de districten wordt niet gesproken) n opstand zijn. Het aantal opstand wordt op 3000 geschat. De vj echter of zij gewapend zijn. De di: i'riesk:; en Kenhardt zijn tot Vrys grondgebied verklaard, terwijl de ook in de districten Victoria-west, F burg en andere districten uitgebrc Verder wordt gemeld dat Piete man, een invloedrijke Boer, met standelingen ten zuiden van Bi gemeene zaak gemaakt heeft, en zen van Prieska en Kenhardt richtingen door patrouilles van worden doorkruist. De Engelsche straat van Kenhardt en en groot bewoners der stad zouden gevang nomen zijn. Lucas Steucamp, Prieska het bevel voert, zou op Ca aantrekken. De leider van den 'e Kenhardt richt zich op Ui waar men een ernstig verzet bevolking tegen de Engelschen ver Omtrent de ligging der op; districten wordt gemeld dat Kenhr 'rieska aan den linkeroever vr benedenloop der Oranjerivier en Car victoria-west vlak ten zuiden der Pggen. Iu dit geheele gebied is king overwegend Hollandsch. No; beu omstandigheid aan den opst ''et noordwesten der Kaapkolonie dat naarmate hij zich uitbre Afrikaansche bevolking in den c van Kaapstad gemakkelyker geleg vindt zich aan te sluiten. Zoovi We echter nog niet in het gebied dat daar tusschen ligt, ''et nog rustig te zyn. De nu opg 'stricten zijn dor en schaarsch '°°dat de steun, dien de Boeren 'erkrygen, niet groot kan zijn, aa' in die streken gaen spoor 'och groote verbindingswegen zi gt

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2