10 10 10 10 30 QUELL DE GEMSKONING. bleekerij. Donderdag 8 Maart. No. 57. WASSCliKiS D D Van week tot week. 38e Jaargan#. 1900. US, PILSEN. elend, •chröder. n 1 Zoom". IQOiA TEN, wordeu op |er9trekt, hjj skerden. !EB8S C Inuienst. 1 50 6 30 6 50 I— 1020 10 40 1 30 2 220 20 5 5 20 6 40 7 20 2 10 1 20 1 40 3 50 4 10 4 30 8 80. |I E N S T JOüjj. 3'uïiU v.v Iv in 4 50 5 55 Zeilmarklvra xa 12 30 1 15 5 55 6 55 7 45 ümarkt V latin* op werkdagen 12 35 1 20 2 S 7 7 50 8 35 ldegbem. !5, 10.37, 1.18, 5,31, 6.9. 7.35, 63, 8.24. 9.25 V—1.38, 4.32, 151, 6,29. 8.10 6, 9.5, 9.45. sbs&BK. 35b) .05 Ikena ten boog- iinuten. Tlisaiugen uaar It. *6 23 7 39! •10 4 1*10 21 Uni 5 I'll13 ire le en 2e k!. 24 125 310 3 50 44 4 22 616 63 726 85 8 21 8 38 VLISSIMSCHE COURANT Prijs por driu maanden 1.30. Franco per post 1.60. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich by alle Boek- trandelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTTÉN van 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - B(j directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfdo advertentie wordt de prijs slechts tweemaal beroken.!. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Y.richflnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnummer IO. Abotmcinenta-AdvertentiSn op zeer Toordeellge voorwaarden Juist was ons' laatste overzicht ge schreven, toen de geduchte tijding ons bereikte, dat in Vrijstaat de oorlogs kans voor de geallieerde mogendheden een ongunstig verloop had genomen. Wij konden dat verloop vooral daarom niot voorzien, wijl het ons niet bekend was en ook niet bekend kon wezen, dat het grootste deel der strijdmacht van Cronjé bij de nadering van het Engelsche leger nog in tijds had kunnen retireeren en alleen de achterhoede, met den be velhebber, aan de oevers der Modder- rivier was afgesneden. Slecht gedekt, klein in aantal, was er geen sprake van ontkomen, toon Roberts met zijn groot leger het kleine hoopje, in een wagen burcht verschanst, onder zijne lyddiet- bommen begroef. De overgave was slechts het logisch gevolg van een onhoudbaren toestand, die geen einde nam dan toen aan de eer meer dan tën volle was voldaan. Lord Roberts heeft dit onom wonden erkend, heeft dien overeenkom stig ook gehandeld en de houdiDg door dezen degelyken veldoverste, na den tragischen afloop tegenover zyn voor malige vijanden aangenomen, doet aan het karakter van dezen veldoverste, aan wiens moed en bekwaamheid niemand twijfelde, alle eer aan. Dat het zaakje den braven generaal per slot van rekening hard tegenviel, is waarlijk zijn schuld niet. De inval in Vrijstaat, het was ten volle door ons erkend, was het beste wat wij tot dus ver gezien hebben. Het ten deele terug- trekkeu der verbondenen uit het noorden van Kaapland was er het natuurlijk gevolg van en het opbreken van het beleg van Ladysmith, waar van eene overwinning aan de zijde der Engelschen hoegenaamd geen sprake is geweest, en vaar de bluffende generaal Bulier den Iroep van White in deerniswaardigen en volkomen onbruikbaren toestand aantrof, hctwijl hij zelf zijn zoogenaamde over- winning met een verlies van vijf dui- zend man ver boven de waarde bracht, - dit was een even natuurlijk gevolg. Gaarne hadden wij den Boeren het ge noegen gegund van zich te hebben kun- oen beroemen op het bedwingen van leneraal White, en diens krljgsgevangen- Z'toap zou juist tegen die van Cronjé hebben opgewogen ;doch, wat het zwaarst "as hebben zij wijselijk het zwaarst laten wegen, en op dit oogenblik is de 'oestand dus ongeveer zooals men dien enkele maanden geleden had verwacht, geallieerden zullen van nu af groo- tot verdediging van het eigen FBiELLETaH. Eene geschiedenis uit het Hooggebergte, Van FRIEDRICH DOIX'H. 1). .Wel, nu nog mooi'r Zoo'n schoon zoon mankeerde mij nu juist nog maar! Wat durft zoo'n jongen zich '«meten, om naar de hand te dingen 'an de eenige dochter van den rijken W MertensZoudt gij waarlijk den- "en> dat ik myn kind zou afstaan aan z°o'n hongerlijder, als gij ztjt? Gij het heeiemaal mis, als gij d&t ®enktEn dan wordt er achter mijn grondgebied worden geroepen, nadat zij den vijand reeds maanden lang daar buiten hebben gehouden, hem uitgeput, zijn beste strijdkrachten veibruikt en hem ook overigens de oDtzagUjkste na- deelen hebben toegebracht. Voor het oogenblik is by deze groote en gewichtige taak aan de zijde der Engelschen een voordeel, namelijk dat het leger, dat tegen hen bij Magerfontein gestreden heeft, verstrooid ismaar de kunst om zich snel weder te verzame len, verstaan de Boeren in hooge mate. Robeits ondervindt op dit oogenblik blijkbaar het gevoel van iemand, die zeer hard van stal geloopen is by is vermoeid en trekt vrij langzaam voort, aan alle kanten door kleine benden ver gezeld en bestookt. Reeds nu staat weel een betrekkelijk groote macht tegenover hem, die elk oogenblik en van alle zijden kan worden aangevuld. Hij bevindt zich met een groot leger, dat nog wel grooter zal worden, diep in een vijandelijk land, dat zeer weinig natuurlijke hulpbronnen aanbiedt. De EDgel3che bladen zeiven waar schuwen er voor, dat men niet te groote verwachting moet hebben van hetgeen er in den eersten tijd gebeuren kan. Men moet het in dezen oorlog tegen een leger van bereden infanterie in hoofd zaak van de cavalerie hebben, die geducht geleden heelt. Roberts zelf schijnt van meening dat thans pas het eerste bedrijf van den oorlog is afgespeeld, het bedrijf dat de Engelschen zich nimmer haddon kunnen voorstellen, en in het tweede en volgende bedrijven komt de verdedigende kracht der geallieerden aan het woord, waarmede hun vijand nog niet recht kennis heeft gemaakt. Zelfs bij voortgaande verliezen aan de zijde der geallieerden behoeft men nog volstrekt niet te wanhopen aan een krachtig uit het strijdperk treden. Even min behoeft men groote waarde te hechten aan liet geschetter der Engelsche bladen, die alvast begonnen zijn met de inlijving te proclameeren. Ondanks dat geschetter komt er langzaam maar zeker een andere geest onder het Engelsche volk. De bescheiden stem, die zich hier en daar verhief tegen den oorlog, blijft niet op den duur eene „vox damans in deserto», en hoe meel de natie de lasten zal ondervinden van dezen rampzaligen krijg, lasten in rouw en droefenis en vooral lasten in geld en duurte van geld, hoe meer die stem zal gaan spreken tot het gezond verstand. En nu vergete mm éene zaak niet. Hoe harder en grievender voorwaarden de Engelschen hun vijanden zullen willen opleggen, hoe meer zij dus hun macht en invloed ook aan dezen hoek der rug gevrijd en ik bemerk daar geen greintje vaD Heeft Cenz u dan gezegd, dat zij ook van u houdt „Ja zeker, houdt zij van mij „Zoo? Nu wacht maar, ik zal haar die verliefdheid wel afleerenEn zet gij u die gekheden ook maar uit het hoofd, verstaat ge Urbi Ik heb al een anderen bruidegom voor haar gekozen en dien neemt zij en geen anderen. En als gij wenscht te weten, wie dat is, kan ik het u wel al zeggenHet is Waldhauser, de jagers-gezel van Schö- nachHij is de zoon van een ryken boer en alleen jager geworden, omdat zulk een leven hem bijzonder toelachte. Hij heeft mij echter beloofd dat, als ik hem myne dochter gaf, hy het geweer aan den spijker zou hangen en weer boer worden. Cenz is ook altijd heel vriendelijk tegen hem 'geweest en toen zij onlangs den wensch te kennen gaf, om de oude Hanna, op de Alm, eens te gaan bezoeken, dacht ik, dat zy alleen naar boven wenschte te gaan, ten einde wereld zullen willen uitbreiden, hoe meer kans er is, dat de staatkunde haar tot dusver door de omstandigheden ge wettigd stelsel van non-interventie zal laten varen. Tot Engeland als winwade partij kan men een woord spreken tot een Brittanje in de minderheid kan men het bezwaarlyk doen. Voorshands kunnen wij niet beter handelen, dan instemmen met de bede van den giijzen kerkvorst te Rome, voor den aanstaanden vrede in Afrika's zuiden. Tweede Kamer. Gisteren is de minister van binnenl. zaken, de heerGoemans Borgesius, bijna gedurende de geheele Kamerzitting aan 't woord geweest om zijn leerplichtont- werp tegen de aanvallen, die er op gedaan zijn, te verdedigen. De minister noemde zijn taak zwaar, ofschoon hij er op kon wijzen dat het ontwerp door de regee ring met volle eenstemmigheid is aan de orde gesteld zwaar in het besef van de groote verantwoordelijkheid, maar vooral met het nog op de oppositie, welke, nog voordat de minister getracht heeft de bezwaren te ontzenuwen, door dr. Kuyper daartoe gemachtigd of niet, heeft aangekondigd als éen man tegen de wet te zullen stemmen. Die oppositie schrikt hem echter niet af, hy zal trachten de piactische bezwaren dei- tegenstanders van leerplicht weg te nemen en hoopt daarin te slagen nu ook de Standaard erkend heeft, dat iiet ontwerp, nadat het aan ernstige bezwa ren was tegemoet gekomen, voor niet principieele bestrijders onherroepelijk is. De minister achtte dien lof overdreven, zijn ontwerp is menschelijkerwys go- sproken technisch niet volmaakt. De aanhaling van dat gevleugelde woord van een van het politiek tooneel verdwenen staatsman verwekte veel gelach. Voor tot verdediging van zijn ontwerp over te gaan, haalde de minister eenige voorbeelden aan uit het verleden van ons parlement aan om aan te toonen dat er een tijd was dat conservatieve leden zich vrienden van leerplicht be toonden en dr. Kuyper, als Kamerlid van Gouda, leerplicht in volstrekten zin niet ongeoorloofd achtte en geen inbreuk op de macht van liefdelooze ouders. Wy hebben gezien hoe dr. Kuyper thans over leerplicht denkt. Uit die herinneringen besluit de minister dat de volkomen eenstemmig heid der linkerzijde voor leerplicht nie- meer in de gelegenheid te zijn om Waldhauser te ontmoeten en zich onge stoord met hem te kunnen onderhouden. Maar nu is zij mij een licht opgegaan Nu weet ik, waarom zij er altijd uitliep en mij liefst niet onder de oogen wilde komen. „Ik bid n, wees genadig, boer Mer- tens, laat Cenz het niet ontgelden, wees niet hardvochtig tegen haar! Zy wenschte, dat ik nog een tijdlang zou wachten, maar ik kon die onzekerheid niet langer verdragen en moest weten of ik hoop mag koesteren of niet. Ik dacht, ik moest het maar eens probeerenAls boer Mertens hoort, dat wij elkander innig liefhebben, en dat wij beiden 1 Ter verduidelijking zij hier aangemerkt, dat men op de Tvroler en noordelijker gelegen Alpen niet graa en kruiden begroeide weiden vindt, Alp of Alm geheeten, waarheen de boeren des zomers hun vee zonden, onder geleide van meid of knecht iS'enner of Sennerin welke daar in eene een voudige hut Sennhutte) verwijlen. Des winters zijn de Almen door hare hooge ligging voor mennet, en vee onbereikbaar mand kan verwonderen, en dat veeleer de homogeniteit der rechterzijde tegen het ontwerp der regeering verbazing moet wekken. Hoe dit zy, hier ligt geen partij wet, maar eene wet, gegrondvest op nationale beginselen, rekening houdende met het bezwaar van andersdenkenden. Is er een artikel, des neen, dat de consciëntie geweld aandoet, men toone het. Maar tot dusver worden kinderen vrijgesteld, wier ouders gemoedsbezwaren hebben tegen scboolbezoek doch het gaat niet aan de kinderen op te offeren aan ge- wetenlooze ouders. Met argumenten hoopt de Minister de intransigente houding der rechterzijde te overwinnen, en hij deed te dien einde vooral uitkomen, dat de wet het ouder» lijk gezag niet alleen niet aanrandt of verslapt, maar in hooge mate zelfs versterkt. Een christelijk-democratisch orgaan. Aldus geeft de Tijd kennis van de oprichting van een christelijk democra tisch orgaan ter verspreiding van de beginselen die door den Belgischen abbe Daens op politiek gebied beleden worden Naar wij vernemen zijn en worden er v-an sociaal-democratische zijde po gingen aangewend om hier te lande een christelijk-democratisch orgaan op te richten. Iemand met een bekenden ka tholieken uitgeversnaam is uit'genoodigd dien naam als vlag voor de met het oog op haar herkomst allervreemdste lading te doen strekken, maar hij heeft daarvoor bedankt. Cacao. Eenige weken geleden voorspelden we, dat het artikel cacaopoeder ten ge volge van wijziging in de productie wijze, een belangrijke prijsvermindering zou tegemoet gaan. Nu wordt aangekon digd het houden van meerdere veilingen van grootere hoeveelheden van dit artikel. Krachtige pogingen zijn in het werk gesteld door de grootere fabrikanten welke zelfs tot bedreiging kwamen tegen het aan de markt brengen van dit artikel op deze wyze. Dit alles heeft- echter niet ten gevolge kunnen hebben dat de veilingen worden gestaakt. (Ned. Bakk. Ct.) Staatsspoorwegen. De Zutph. Ct, verneemt uit goede bron, dat bij de regeering het plan bestaat, de exploitatie van alle Nederl. spoorwegen een paar jaar in handen van ongelukkig zouden worden, als wij van elkaar moesten afzien, strykt hij mis schien de haüd over het hart en zegt ja 1 Ik bezit wel geen geld of goed, maar ik heb vaardige leden en een paar krachtige armen, waarvoor geen werk te zwaar is. En daarom smeek ik u nogmaals, boer Mertens, geef mij Cenz tot vrouw Het kost u maar een enkel woordje, en gij maakt er twee men- schen gelukkig mee, die u levenslang er dankbaar voor zullen zyn De eigenzinnige boer, die met een hoogmoedige uitdrukking op het gelaat by de tafel zat en de welgedane handen op de knieën had gelegd, keek onwillig tot den jongen man op, die met den hoed in de hand, in deemoedige houding voor hem stond. „Doe maar geen moeite meer, Urbi,' zeide hij eindeiyk. „Dat woordje zal ik nimmer uitsprekenHet is waar, gij zijt een nette jongen, en ik kan mij best begrypen, dat Cenz door u zich het hoofd op hol heeft laten brengen. In dat opzicht zou het wel de Holl. lJz. Spoor wegmaat schappij te geven, alvorens ze in eigen beheer bij het Ryk te doen overgaan. De lieer van Hasselt, gedelegeerd lid van het bestuur der H. S. M., zou dan als directeurgeneraa! der Nederlandsche spoorwegen optreden. Vreemde munten. De kamer van Koophandel Le Sittard heeft aan den commissaris der Koningin in Limburg bericht dat het plan van den min. van Financiën om een wetsontwerp in te dienen,waarbij krachtiger bepalingen togen d-n omloop van vreemde munt speciën worden voorgesteld, zonder uitzondering voor de grensgemeenten, h.i. voor die stad van onberekenbaar nadeel zou wezen en zij geen enkel voordeel daarvan zal ondervinden, wijl zij in de onmiddellyke nabijheid van de Duitsche en Belgische grens is gelegen. De Kamer spreekt daarom den wensch uit dat de min. weder voor de grensge- gomeenten een uitzondering make. Wy lezen hierbij de gegronde vraag hoe het in de Duitsche grensgemeenten gesteld is, of mon daar, hoe onberekenbaar het na- deel ook zy, Nederlandsch geld in den omloop zou dulden H. M. ontving gisterenavond te 5'/s uur de commissie uit de Tweede Kamer ter aanbieding van de voordracht voor raadsheer in den hoogen Raad. De deputatie, bestaande uit de leden Veegens, De Ram, Van Kempen, De Beaufort, Bouman, Fokker, Van He jmstra en Van den Berch van Heemstede werd met de gebruikelijke eerbewijzen ten Paleize begroet. Voor de soiree ten hove warer. eer gisterenavond ongeveer 250 gasten genoodigd. Mevrouw Noordewier-Reddin- gius en de heer Johannes Wolf, violist, lieten zich hooren. Een tweede soiree musicale, met medewerking van Meschaert en Mengel berg, zal op 20 Maart ten hove plaats hebben. Examen boekhouden en handelscorres pondentie en stenografie. De voorjaars-examens van den Natio- nalen Bond van Handels- en Kantoor bedienden ia Nederland zullen by vol doende deelneming plaats hebben te Amsterdam op 11 en 12 April a. s. Als examinatoren voor het Boekhouden zullen optreden de heeren C. Knapper Kzn. en W. C. Gelton. Voor Nederlandsche en Fransche taal de heer H. C. P. Dirks; gaan, maar gij zyt arm, en een armen drommel kan ik als schoonzoon op mijne hoeve niet gebruiken. Zie eens, of gij niet ergens een verbolgen schat kunt vinden, of klim, het is immers van daag Johannesdag, hedennacht om twaalf uur op de Donderrots en beproef uw geluk eens bij den GemskoningEn als gy dan een paar kisten met geld zyt machtig geworden, klop dan maar weer eens aan ha, ha, ha!' „Ik zal maar gaan, antwoordde de jonge man verdrietig, terwijl hy zich in zyne volle lengte oprichtte, „want ik bemerk, dat gij den spot met my dryft Maar er kan nog wel eens een tyd komen, dat het u berouwt, my op zulk eene wyze te hebben afgewezen. Hoe het verder zal gaar., weet ik niet, maal ais er een ongeluk gebeurt, dan hebt gy schuld er aan, boer Mertens. Dat de hemel u behoede Nadat hij dit gezegd had, keerde Urbi zich om, verliet het vertrek en trad naar buiten. De oude keek hem met een

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1