Kerk- en Sclioolnieu ws. Gemengd Nien ws. iüaanbouw; 12 monitors en 5 rivier vaartuigen. Ongepantserde schepen en vaartuigen 5 fregatten, 2 korvetten, 2 schoeners 21 kanonneerbooten, 17 vischtorpedoboo- ten3 visch- en spartorpedobooten en 17 spartorpedobooten. Schepen en vaartuigen, bestemd voor bijzondere diensten3 schoeners voor politie-toezicht2 opnemingsvaartuigen 16 instructievaartuigen, 3 wachtschepen en 6 logementschepen. De Indische militaire marine bestaat uit: 1 pantserdekkorvet, 14 flottielje vaartuigen; 3 vischtorpedobooter:,2 wacht schepen, 3 opnemingsvaartuigen en 1 oorlogsstoomjacht. In den ouderdom van 54 jaren is te 's-Gravenhage overleden de gep. luite nant-kolonel der infanterie van het O.-I. leger S. de 'la Parra. Atjeh. Als een bewijs hoeveel veiliger het in Atjeh thans geworden is dan enkel; jaren geleden, toen onze troepen vrijwel in de Kraton opgesloten waren, het tenminste zeer gevaarlijk was die sterkte te verla ten, wordt bericht dat de marechaussee kapitein van Daalen een tocht dwars door de bovenlanden van Sumatra doet, eene onderneming waarvan men twee jaar geleden nog niet zou hebben durven droomen en nu als de meest natuurlijke zaak ter wereld geldt. Vlissingren 6 Maart. De 2e luit. der inf. J. A. Maas, die ge detacheerd wordt bij de landmacht in West-Indie, zal 1 April naar Curasao vertrekken. Men verzoekt ons te melden, dat morgenavond te half acht ure, in de Gereformeerde kerk (CoosjeBuskenstraat) een bidstond zal gehouden worden voor de broederen in Transvaal en Oranje- Vrystaat. Plaatsen vrij. Collecte geheel en alleen voor de Boeren. Het bericht van de Standaard afkomstipj -lat te Middelburg van antir. zijde de neer mr. P. Dieleman, advocaat en pro- rureur aldaar, is gesteld voor lid van de Prov. Staten, wordt door de Zeeuw on- .i list genoemd. Eerst Donderdag wordt door de aintrale kiesvereeniging een c.indidaat gesteld. Tegelijk met het 40jarig jubileum van den heer de Lange als gemeenteambte- n ar herdacht gisteren de heer J. Maas ie Middelburg zijn 40jarige onafgebroken werkzaamheid bij de firma M. Volkrijk Liebert en Co. De heer de Lange ontving smffeiyke blijken van B. en W.; de heer Maas van de zijde der firmanten. Hel Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, het Kunstmuseum, de Kinderspeeltuin en de vereeniging tot b-vordering van het Vreemdelingenver keer op Walcheren, allen te Middelburg, mogen zich verheugen in het bezit te zijn van fraaie gebouwen, hoofdzakelijk door den milden steun van wylen een »De uwen nietIk kan mij dat denken.* En onwillekeurig omziende, zag ik, dat i ok de photographie van ons kransje dan- hangt. Mijn hemel wat zou mijn zuster een gezicht zetten, als zij zich in den circuswagen wist 1 dacht ik. .Alleen om u heb ik de photohraphie bewaard," zeide zij, als raadde zy mijne gedachten. .En was het leven hier in deze om geving u niet wat vreemd en moeilijk, Fransje „Elk leven heeft zijne moeiten," zei zfl ernstig, «maar ik ben gelukkig geweest, gelukkig geweest tot heden. Hij was zoo goed en zoo oppassend en zoo trouw en ik had hem lief." liet was laat, toen ik opstond, en het volk uit den circus lang naar huis. „Overmorgen begraven wij hem," zeide zij, „heel in de vroegte." Ik ging er heen en heb op het be dauwde kerkhof aan de groeve gestaan van hem, die zoo goed, zoo oppassend m zoo trouw was. Is er hooger lof? Zy is daarna verder getrokken. Of bekend en bemind stadgenoot. Thans hebben al die instellingen weer belang- ryke schenkingen gekregen haar bedacht door wylen mr. G. N'. Stoppelaar en diens weduwe. De gemeenteraad van Oostburg heeft besloten tot het aangaan van eene geldleening van 8000 tot het bouwen van een nieuwe dokterswoning. Bij beschikking van den minister van hinnenlandsche zaken zyn benoemd in de commissie, in 190i) belast met 'tafnemen der examenster verkrygingvan bekwaam heid bedoeld in art. 56a der onderwijswet, in Zeeland tot lid en voorzitter de schoolopziener in het district Goes; tot leden de schoolopzieners in het district Middelburg en de arrondissementen Axel, Goes en Zierikzee, en tot leden plaatsverv. de schoolopzienersin de arrondissemen ten, Middelburg, Oostburg en Tholen. Geslaagd voor het examen nuttig handwerken te Breda inej. M Geuze van Poortvliet. Te Den Helder ziin door brand een huis en bakkerij tot den grond toe afgebrand. Ook een belendend woonhuis brandde grootendeels af en andere aan grenzende huizen kregen groote schade. Alles was verzekerd. Aan de Westerkade bij de ligplaats der Harwich-, Goole- en Bergsche booten te Rotterdam, is gisterenochtend de kaaimuur over een lengte van 70 M. bij 15 M. breedte verzakt. Van gemeen tewege is direct eeu aanvang gemaakt met de ontgraving, ter voorkoming van geheele instorting. De 65-jarige landbouwer C. Fran ken te Neerbosch, die nogal eens mis bruik maakte van sterken drank, is aldaar Zondagmorgen verdronken in een ondiepe sloot, waarin hij achterover gevallen moet zijn. In alle Gereformeerde kerken in Nederland zal morgen avond, 7 uur, een bidstond voor de Zuidafrikaansche broe ders gehouden worden. Het Dagblad verneemt dat H. M. de Koningin heeft benoemd tot com mandeur in de Oranje-Nassau-orde majoor Lauft', die voor den muziekavond in het Neue Palais, tijdens het verblijf der Koninginnen te Potsdam, een Pro loog heeft geschreven naar aanleiding van het Nederlandsche volkslied. Het Duitsche oorlogsstoomschip Stosch kan in het laatst dezer week van Fayal te Nieuwediep worden ver wacht, waar het een week zal vertoe ven alvorens de reis naar Kiel te ver volgen. Eergisterenavond zag men te Arn hem twee Boeren te paard, de een met de Transvaalsche, de andere met de Vrystaatsche vlag getooid, door de stra ten rijden. Zij escorteerden een gevangen Engelschman. 't Zou beter gestaan hebben als die twee Boeren twintig Engelschen hadden begeleid, maar er was in de heele stad slechts tién lief hebber te vinden om voor „Rooinek" te spelen. Een ontzettende troep volk sloot zich achter dien stoet aan, natuurlijk de Boeren - volksliederen uitgalmende. (A. C.) ik haar ooit weer zal ontmoeten Toen ik later, op reis zijnde, ons oude stadje eens weder bezocht, ver- eenigde Doortje het oude kransje, voor zoo ver zulks mogelijk was, in de pas torie. Ook Mina was er toevallig bij. Zij was met een officier getrouwd en bracht de weken van do groote ma noeuvres bij hare moeder doorzij was zoo bleek en zoo stil, nauwelijks her kenbaar. Wij praten over alles en nog wat. «Kinderen," zei ik toen, plotseling aan Franciska denkend, „weet gij, wie ik aan den Rijn ontmoette? Onze Fransje.» Algemeene nieuwsgierigheid en schou derophalen. „Nu, vertel dan op!" En ik deed het. Zij werden stil, de eene na de andere. Alleen Doortje had tranen in de oogen. Toen ik geëindigd had, zag ik haar man in de deur staan, die zich dadelyk omwendde. „Arme Fransje I" mompelde er eene. „Ja, maar zij heeft niet anders ge wild!" zei eene andere. „Men moet liggen op het bed, dat men zich geschud heeft, verklaarde Om bloemen voor den winter „in te maken", plukt men ze, liefst niet in al te vollen bloei, met een steel van minstens 8 centimeters. Het ondereind van de steeltjes sluit men met lak af, wikkelt elke bloem afzonderlyk in zijden papier,en legt de geheele bouquet ter ruste, zonder er verder naar om te zien. Komt nu in den winter de lust om ons de illusie van hèt zomerleven te bezorgen, dan halen we de schooDe slaapsters voor den dag, knippen het gelakte stuk van het steeltje en zetten de blopmen in water, waarin wij gelijke deelen zout en salpeter hebben doen op lossen. Twaalf uren later zijn de bloemen frisch en geurig uit haar winterslaap ontwaakt. De oorzaken van de vele plotse linge sterfgevallen door de influenza ver oorzaakt, worden door den Duitschen geneesheer Max Breitung voor een groot deel geweten aan Venus, Bacchus en de tabak. Tabak en alcohol, beweert hy, leggen de kiem voor allerlei ziekten en brengen het hart in een toestand van zwakte, dat het niet meer instaat is tot groote krachtsinspanning, waar die vereischt wordt zooals bij influenza. Als een andere voorname factor noemt hij neerslachtigheid. „Ik geloof", zegt dr. Breitung, dat in een latere ziektenleer de gemoedsgesteldheid een voornamere plaaats zal bekleeden en op gewektheid van geest een belangrijk ge neesmiddel zal zijn. „Leer lachen" is een goede raad om aan zijn patiënten te geven. Goede blijspeldichters en komieken moesten dikwijls uit het oogpunt van den geneeskundige en den hygiënist worden beschouwd dan zou de kritiek niet zelden tot de slotsom komen, dat het doel de middelen heiligt." Dat het lachen soms zeer heilzaam kan zijn, heeft de oude Rabelais, ook dokter van beroep, al geweten. De heer Demblon, lid van de Bel gische Tweede Kamer, zal vervolgd wor den wegens beleediging var. een afge vaardigde in de uitoefening van zijn ambt. Art. 275 van de Belgische wet straft dit misdrijf met eene boete van twee honderd tot duizend francs en een ge- vangenisstiaf van twee maanden tot twee jaar. Een paar dagen geleden komt een Brusselsche dame haar salon binnen, waar zij receptie hield, en roept uit Vous savez la nouvelle La délivran- ce de Ladysmith Eene dame roept uit. O, vraiment, je suis bien contente pour elle. Et le baby Est-ce un garqon ou une fille Bij het station van Haine-Saint- Pierre, in België, is een van daar ver trekkende personentrein tegen een aan komenden goederentrein geloopen. Dit geschiedde met een hevigen schok drie wagens van den personentrein werden vernield en een tiental reizigers gekwetst, maar niet ernstig. Daarentegen werden bij het springen van de locomotief van den goederentrein de machinist en de stoker ernstig gebrand. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de oorzaken van de ramp. Berlijn dat 1,885,000 bewoners telt, heeft een begrooting van 182 mil- lioen mark, terwijl de stedelijke schuld 288 millioen mark bedraagt. Aan het onderwys wordt 18 millioen mark ten koste gelegd, aan de lagere scholen alleen 14 millioen. Elk jaar stijgt dat bedrag nog. Desniettemin zijn de Beriijners tevreden over de gemeente-administratie en verschillen op dat punt veel van de bevolking van andere groote steden, die altijd wat aan te merken vinden. Rhodes heeft een hoeveelheid champagne uit Kimberley naar Osfontein mevrouw Julia, wie men het kon aan zien, dat zij zich een goed bed bereid had op het schoone riddergoed van haar man. Mina, die zoo bleek en teer en zoo ernstig was geworden in haar trouwen, fluisterde iets -- ik weet niet of ik goed verstaan heb „zoo goed, zoo trouw gelukkige Fransje!" Selma moest ook iets zeggen. Zij telde half luid de steken van haar kin derkousje, en een nieuwe naald begin nend, zuchtte zij met een zeer tevreden gelaat„Ja, ja, het leven Het gaat er soms wonderlyk toe. Goddank, als men zoo iets slechts van hooren zeg gen kent." Zij had gelijk het geheele jaar door stak zy haar stompneusje niet buiten hare huishouding en had den naam van heel knap te zijn en lieve kinderen te hebben. „Voor u echter," ging zij voort, zich tot mij wendend, „is het een buiten kansje, gij zijt immers schrijfster, en zoekt, wat gij verslinden kunt." EINDE. gezonden, met de boodschap er bij dat die op Lord Roberts gezondheid moest 1 opgedronken worden. De Bundesrath is Vrijdagavond te Marseille blnnengeloopen. Volgens een bericht aan de Temps verlangt de maat j schappij eer. schadeloosstelling van f 480.000 voor het opbrengen vau het schip. In een van de Spionkopgevechten werd generaal Woodgate, die de Lan- cashires aanvoerde, verwond. Deze on versaagde officier, die zeer geliefd was bij zijn mannen, vertelt de „Natal Mer cury", was een uitstekend schutt-r, en toen onze mannen erg gehinderd werden door het schieten van eenige Boeren, die verborgen waren in een hoop struikgewas, ging bij naar voren met het geweer in de hand om de schutters te ontdekken maar hij keerde niet terug, tot groot leedwezen van zijn manschappen en kameraden. Uit Kaapstad wordt gemeld dat Cronjé aan boord van het oorlogschip Doris zal gebracht worden, waar hij met zyn vrouw en degenen die hem ver gezellen, de hutten van admiraal Harris zal betrekken. De menigte wachtte Cron jé met veel belangstelling en nieu vs- gierigheid op. Hij was gekleed in een pak van lichte wollen stof en droeg een slappen grijzen hoed. Hij waggelde meer over het perron dan dat hy liep, en niets was treffender, zegt een Engeisch berichtgever, dan het contrast tusschen zijn lustelooze gestalte en de knappe, in khaki gekleede Engelsche officieren om hem heen, Mevrouw Cronje onder vond ook veel belangstelling. Zij is zegt le Engelsche correspondent, een typische „tante Sannie". Toen zij uit den trein sprong staarde zij met open mond naar alles wat zij zag. De schit terende uniformen van de Engelsche officieren schenen vooral indruk op haar te maken. Volgens den correspondent van de Daily Mail, vroeg Cronjé toen hij in de tent van Bord Roberts kwam, uit zich zelf om een ontbyt. „Zie eens-, zeide een jong officier, „hij bezorgt ons al dien last en verslindt nu gauw onze ham." Na het ontbijt rookte hy een sigaar, een van de weinige fijne die nog over waren, en hij rookte die met wijsgeorig genot. Toen zij op was, vroeg hij om een nieuwe, daar hij zijn pijp niet bij zich had. Het getal der hongerlydenden te Calcutta dat van het Engelsch-Indische gouvernement ondersteuning ontvangt, bedraagt vier en een half millioen. De zuidelijke provinciën van Mexiko zijn vreeseltjk door eene aardbeving ge teisterd. Verscheidene plaatsen zijn ver woest. Het peil van de kust is daardoor gewijzigd evenals het voorkomen der bergen. Het aantal slachtoffers is onbekend. AFRIKA. De moeilijkheden voorspeld bij het verder voortrukken der Engelschen in den Vrijstaat, blijken niet uit te blijven. Men schryft nu reeds aan de Times dat het seinen steeds moeiiyker wordt naar mate de Engelschen verder voortdringen op vijandelijk gebied. Dan komt er nog by dat de paardepost gaandeweg onmo gelijk wordt wegens gebrek aan voeder, zoodat Lord Roberts zich genoodzaakt zag dringend te verzoeken hem voorraad te zenden. Waar de Boeren zich ophouden, d.i. waar zich het gros van hunne krijgs macht bevindt, schijnt Lord Roberts niet te weten, maar dat ze niet teruggetrok ken zijn, ondervindt hij door de aanwe zigheid van mobiele colonnes, die rond zijn leger zwermen. Roberts verwacht het voornaamste verzet bij Abrahams- kraal, 50 kilometer ten oosten van Paardeberg, waar drie koppen zijn en waar, naar het luidt, Joubert vijf duizend man samentrekt en verschanst. Eene poging door Maxwell met elf honderd man gedaan om de stellingen der Boeren ten noorden van Dordrecht in den rug aan te vallen, schijnt in zoover gelukt te zyn dat de Engelschen, met geringe verliezen den steilen berg kam die de stelling van de Boeren zou beheersehen, bestormden. Dat zij de stelling ook vermeesterden, staat er echter niet. Eene volgende poging van de Cape Rifles om de verschansingen der Boeren te bestormen, faalde. Middelerwijl voerden de Royal Scots eene schijnbewe ging tegen Labuschagnesnek uit en keer den 's avonds terug. Waar de winst jiier voor de Engel - schen schuilt blijkt niet, vooral nu bekend geworden is dat de Boer,./, sterke stellingen in de buurt van" genoemde plaats bezet houden. Van groot belang is bovendie tijding dat eene sterke legermach- noorden van Kimberley op wegiSt.' verwacht dat de overtocht van ,]e zal betwist worden bij Veertien Stroo waar de spoorwegbrug vernield iV Er wordt druk gesproken van bijeenkomst van Kruger en Stey^ het oog op met Engeland aan te w vredesonderhandelingen. Als men mJ nagaat dat de publieke opinie in Enge] opgewonden door den voorspoed" het leger behaald, slechts droomt een vrede ten koste van de ooaf.J lykheid der beide Boerenrepubliek kan men wel begrijpen dat Kruger Steyn onder die voorwaarde deug niet zullen opgeven, zoolang zy noegzamen steun vinden. Het blijkt later dat beide presideo-. wel eene bijeenkomst zullen hebbj maar dat deze belegd is met het ,_,s" de houding aan te nemen bij het opruk, der Engelschen. Volgens een geruchts, den de Boeren bij Glencoe en Laingsc' weerstand bieden totdat Pretoria int( beteren staat van tegenweer is gebracs en zouden zij als ze bet in den Vrijatat niet kunnen uithouden, naar Transu, trekken om daar met gezamenlijke kract ten te stryden. Daarby zullen ze j zuiver verdedigend optreden. In de Londensche militaire kring# gelooft men dat Lord Roberts bijna troepen die in Natal aanwezig zijn, daar zal terug roepen en deze over zs naar Kaapstad zullen gezonden word# en van daar verder per spoor naar Vtf staat zullen vertrekken. Binnen dr weken zal de generalissimus onder zj: bevel meer dan 100,000 manhebbe om den veldtocht voort te zetten, h; Boeren zouden daarentegen de Drake® bergen bezetten, maar over niet met dan 50,000 man kunnen beschikte Hierby nu verzuimen de Eogels* specialiteiten echter de bijzonderheid I» voegen, dat de Drakensbergen sMs eene kleine macht eischen om een giw leger tegen te houden, en dus 50,005 man ruim voldoende zijn om zich indt sterke stellingen, die deze borgen r kust en keur aanbieden, te handhaven.; Sir Alfred Milner heeft eene proclamac tot de bewoners der Kaapkolonie gericht waarbij hij mededeelt dat de krijgsw is afgekondigd in de districten Priestr» Kenhardt, Britstown en Barkly Weï, waar de Boeren een inval hebben g en Britsche onderdanen de wapent! hebben opgevat tegen de regeering. Men zegt dat een zeker aantal t Paardeberg krijgsgevangen g Boeren gedurende de reis van Modder rivier na*r Kaapstad getracht hebbel uit den trein te ontsnappen. hoDderd hunner werden aan boorc gebracht van de transportschepen Mon- dolian en Manilla, die geankerd in de Tafelbaai. Een Fransch blad berekent de verlie zen door het Engelsche leger sedert bei begin van den oorlog geleden, op 40,00i man. Hij komt aldus tot dit getal: Bul Ier heeft 7000 man rond Lady smith verloren wat van de 15000 mai nen van White overblyft, is door de ont beringen gedurende het beleg geleden, ongeschikt tot den dienst. Aannemend! dat nog 3000 daar nog wel toe in staat zijn, heeft toch de campagne in Natal gekost 13000 7000 20,000 ma» Bij die cijfers moet men voegeD1 6000 vermisten bij Glencoe en Dunde' 26,000. Schat men de verliezen do* de colonne Methuen op 1000, die vil de colonnes Gatacre, French en Kelly- Kenny op 3000 man en stelt men die welke Roberts leed, op ongeveer 3000, dan krijgt men in 't geheel 36000 mal- Hierbij gerekend het zeker niet over dreven getal van 4000 man aan ziek"11 overleden, is men niet ver van de waar heid af als men het totaal cijfer d'r verliezen op 40000 stelt. Men merke hierbij op, zegt het Frao- sche blad, dat deze cijfers wei niet overdreven zullen zijn, daar zelfs d' Engelschen moeten bekennen dat ha' verliezen wel niet minder zullen 8(' weest zijn. Een nieuwe overwinning der Engelacli'1 wordt gemeld. Kolonel Knox deed

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2