ting. ff en] B IJ V O E G S E L, nams. H AL, van Maandag 5 Maart 1900, Aio. 51. Vervolg Binnenland. SSINGEN s, de Gemengd Nieuws. BEHOORENDF, BIJ DE )ractisch ont« I istaat gelegen-1 lis Teekenaar. I OUTHtlS, undige alhier. EJT, RING Woens Idags 2l/a Mr, w, ingevolge I (KAMER met Zelke. Te be- 02. dagelijks Busken- liss. Courant. NDIEN8T. 50 6 30 6 50 1020 10 40 1 30 2 220 20 5 5 20 - 6 40 7 20 1010 10 30 10 1 20 1 40 50 410 4 80 8 30. ENST DEL BOSS v.v vrn 4 50 5 55 Zeümarkt.- vm 12 30 1 15 55 6 55 7 45 markt fliuin- 35 1 20 2 5 7 50 8 35 laldegfteu. 10.37, 1.18. 31, 6.9, 7.35, 8.24. 9.25 1.38, 4.32, ,1, 6,29. 8.10 9.5, 9.45. IS&BS. 35b) VLISSINCSCHE COURANT (Telejhoonnummer 10) eaa ten hoog- nuten. saiiigen naer is deze week buitengewoon belaugryk om den interessanten tekst en de prach tige gravuren, Op het titelblad ontmoeten we een keurig portret van LL Gen. K. v. d. Heijden den held van Atjeh, met diens roemrijke levensbeschrijving in tekst, alsmede een welgelijkend portret van Kapitein K. Visman, de man, die na zoo'n verdienstelijk leven, gewijd aan den dienst der Mij Nederland zoo tragisch een dood tegemoet ging. Vervolgens zien wij treffende gravures VAM 1>F.\ OORLOG. In den geest worden wij gevoerd naar het schrikwekkend terrein, waar de dood uit tallooze vuurmonden de strijders tegengrljnst. Een der prachtige platen verplaatst den lezer r.aar den Slag bij de Tugela, een der geweldigste wapenfeiten en een der grootste overwinningen der Boeren uit dezen moorddadigen strijd. Wild steigeren de woeste paarden te midden van het geknal der geweren, en 't gebulder der granaten. in minder dan 5 minuten was de slag beslist, terwijl Honderden dooden en gewonden op het slagveld achter bleven, en 11 kanonnen buit gemaakt. Een andere gravure doet ons de vlucht 7.ien van een gevangen Boer die tracht te ontvluchten en achtervolgd wordt door een Engelsch sportman, terwijl een derde plaat ons verplaatst naar Pretoria, op 't oogenblik, dat een trein van 't Rcode kruis met gewonden aldaar aankomt. Zeer aandoenlijk in opvatting en artis tieke uitvoering is de plaat, getiteld Moeder en Kind, die ons te aanschouwen geeft 't arme, jonge weeuwtje, dat zijn troost zoekt bij 't kleine engeltje, dat in haar armen ligt. Niet minder merkwaardig is de tekst dezer illustratie. Nog vinden we het vervolg van het boeiend verhaal der avonturen van Miss Caylay, met 4 illustraties in den tekst, terwijl aan vele belangrijke wetenswaardigheden een ruime plaats is gegeven, en een schat van Geïllustreerde anecdotes vol humor en pit een aangename afwis seling bieden. Deze illustratie welke wekelijks in 8 a 10 pag. verschijnt, is voor de lezers van ons blad verkrijgbaar a 30 ets, per fee maanden, fr. p. p. f 0,37'/g. fjgg- Wie haar nog niet bij de courant ontvangt, verzuime niet zulks aan te vragen. Vlissingen 3 Maart. Gisterenavond ankerde ter reede alhier hst Duitsche oorlogskorvet „Nixe" com mandant Von Karse, met bestemming "aar Antwerpen. De Duitsche consul, he heer J. L. Gruber, begaf zich per sloep aan boord om te complimenteeren. By het verlaten van het schip werden saluutschoten gelost. De „Nixe" ver trekt morgen. De bemanning bestaat uit 350 koppen. Er zyn 10 kanonnen aan boord. Door het centraal-bureau van de telefoon alhier zijn in de afgeloopen maand 2811 aansluitingen tot stand gebracht. Hr. Ms. pantserdekschip NoordBrabant is gisteren aan 's ryks werf te Willems oord op de gebruikelijke wijze in dienst gesteld. Een treurig ongeluk had heden middag omstreeks half 12 plaats. Juist tegenover de woning van S. in de Palingstraat geraakte diens onge veer 4-jarig zoontje al spelende onder het zware wiel der vuilniskar van den reinigingsdienst, waarbij het rad over het hoofd van het kind ging. Onmiddel lijk werd het opgenomen en naar het milit. hospitaal gebracht, alwaar het eenige oogenblikken daarna overleed. In de vijfde of laatste bijeenkomst in dit seizoen te geven op Woensdag 7 Maart e. k. in de Schouwburgzaal van den heer Stofkoper door het Nuts- departement alhier, zal als spreker op treden de heer W. C. Goteling Vinnis, te 's Gravenhage. Wie eenmaal ónder het gehoor van dezen begaafden spreker was, zal zeker niet verzuimen zich ook nu een avond van echt kunstgenot te verschaffen. Voor wie geen lid van het Departe ment is, zijn wederom introductiekaarlen verkrijgbaar bij den Secretaris, den heer A. L. A. van Unen, op a. s. Dinsdag des avonds tusschen 6 en 8 uur. Wij vestigen er op verzoek de aan dacht op, dat buiten de genoemde uren geene kaarten meer kunnen afgegeven worden. Transvaal-Comité. Ingekomen b ij dragen. Bij den heer van Unen, gecollecteerd onder het zingen van het Transvaalseh Volkslied op het Carnavalsbal in de Belgische loodsensocieteit f6.— of met de vorige opgave f 3411.43l/2. Te Middelburg is op 87jarigen leeftijd overleden de heer P. Schiettekatte. De overledene was tot zijn dood toe horto- lanus by den kruidtuin van 's rijks hoo- gere burgerschool. Vooral op het gebied der plantkunde was de heer Schiettekatte een vraagbaak voor velen en trots zijn hoogen leeftyd bleef hij tot kort voor zijn dood werkzaam in zijn geliefd vak. De waterstand in de polder de Vier Bannen van Duiveland is zeldzaam hoog en het stoomgemaal moet dag en nacht malen. In vele jaren is het water niet zoo hoog geweest. In een zeer druk bezochte vergadering van ingezetenen van Kortgene, werd besloten den nieuwbenoemden burge meester, den heer C. Wijckerveld Bisdom, by zyn optreden in diegemeente feesteiyk te ontvangen.Een commissie is benoemd die de regeling der feestelijkheden op zich zal nemen. De burgemeester zal door een eerewacht worden ingehaald. Door de kiesvereeniging te Stavenisse is tot cand. voor de Prov. Staten (vac. wyien mr. van Buren) gesteld de heer C. A. H. Wagtho, teTholen. Met ingang van 1 April a.s. zijn ver plaatst de kommiezen bij 'sRyks belasting J. P. Mannl, 2e klasse van Hoedekens. kerke naar Vlissingen (haven); P. van Wouwe 4e kl. van St.Maartensdyk naar Hoedekenskerke; C. Portuin, 3e kl., van Bruinisse naar St.Maartensdljk; S. A. Iburg, le kl., van Cortgene naar Bruinisse: P. Groenewoud, 3e kl., van St. Jansteen naar Cortgene. En met 1 Mei 1900 J, J. Vijverberg, 2e kl. van Goes naar Vlissingen (stad) en L. C. Adriaansen, 2e kl. van Vlissingen (stad) naar Goes. Men schrijft ons uit Philippine De nog steeds hangende schoolquaestie tusschen de gemeente Philippine en Sas van Gent zal eindelyk tot bevredigende oplossing komen. De gemeenteraad van Sas van Gent heeft besloten een overeenkomst voor 10 jaren met de gemeente Philippine aan te gaan. De kinderen uit den Pieters- Re- monter- en Albertpolder, behoorende tot Sas van Gent, kunnen de openbare school te Philippine blijven bezoeken, waarvoor Sas van Gent jaarlijks een vergoeding van f 550 aan de gemeente Philippine geeft. Dientengevolge zal het onderwijzend per soneel te Philippine dit jaar met een onderwijzer worden uitgebreid. Men meldt ons uit Hulst Onder de naburige gemeente Stekene (België) is door een arbeider het lijk van een manspersoon bovengespit. Het lijk was reeds in vergevorderden staat van ontbinding. Men vermoedt, dat het er ongeveer 1 jaar kan begraven zijn Men vond op 't lijk een horloge benevens eene beurs waarin eenig geld. Dat men hier voor eene misdaad staat, valt niet te betwijfelen. Wie zal haar ontsluieren? Gisteren kon de identiteit van den persoon nog niet worden vastgesteld. Mogelyk is het de kantonnier F. van den weg Hulst-Walsoorden, die sinds Nieuwjaar 1899 vermist wordt, wien men vermoedt een ongeluk overkomen te zijn. Kerk- en Schoolnieuws. In een ingezondeu stuk in het Ned. Dagblad voorspelt ds. P. Snoep uit Waarde (Zeeland) dat de Synode der Ned. Herv. Kerk van 1900 naar alle waarschijnlijkheid overwegend orthodox zal zijn. Wanneer de stemmingen der Prov. Kerkbesturen, gelijk te verwachten is, uitvallen in den geest van hun samenstelling, dan zullen van de 19 leden die jaarlijks ter Synode worden afgevaardigd, 10 behooren tot de orthoxen en 9 tot de modernen (hieron der zijn de Evangelischen begrepen). Die ommekeer zou hierdoor ontstaan, dat, volgens den rooster van afvaardi ging, dit jaar de Prov. Kerkbesturen van Noord-Braband en Drente, die over wegend modern zijn, maar één, en het Prov. Kerkbestnur van Utrecht, dat ge heel uit orthodoxe leden bestaat, twee leden benoemen, en ook doordat het Prov. Kerkbestuur van Friesland, dat altyd twee leden afvaardigt, nu sinds eenigen tijd „om" is en steeds orthodoxe leden benoemt, wat vroeger niet het geval was. Te Appeltern is het nog niet rus tig. Bij een bezoek van Scherf uit Batenburg en diens zuster aan de vrouw van den krankzinnigen Scherf aldaar, werden de ruiten van het woonhuis van Scherf en eene tilbury vernield en de bezoekers door steenworpen gewond. Op de werf van den heer I. van Duyvendijk, te Lekkerkerk, had eergis- terenmiddag een löjarige jongen het ongeluk, met een dissel tot op het been in den voet te hakken, en gisterenmorgen kwam een man met den vinger onder eene plaat, zoodat het toplid geheel weg was. Te Wamel zijn Maandag 3 jon gens aangehouden, die bekenden te zijn ontvlucht uit Neerbosch. Ze werden naar het gesticht teruggebracht. Erger strat is wel niet te denken. De rederijkerskamer „Vondel" te Zaandam zal ter herdenking van haar öOjarig bestaan een tooneelwedstrijd houden, waaraan kunnen deelnemen alle tooueelgezelschappen, rederijkerskamers enz. uit Nederland, behalve die van Zaandam, geen tooneelspelers of tooneelspeelsters van beroep. Vijf ver eeningen worden toegelaten. De wed strijd vangt in October aan. Er zijn verschillende prijzen, o.a. een medaille, uitgeloofd door de Koningin. Uit Drachten zullen in de volgende week meer dan honderd personen boerenarbeiders en ambachtslieden naar Duitschland vertrekken. Zy hebben zich reeds bij voorbaat verhuurd, en ontvangen ook de reiskosten, bij wijze van voorschot. Op verschillende plaatsen in het land van Altena hebben de ooievaars reeds hun nest betrokken. Een zwaluw maakt nog geen zomer en verscheiden ooievaars nog geen lente, zou men althans dezer dagen zeggen. De Amsterdamsche bootwerkers hebben besloten, ten getale van een 800, het werk te staken, indien door de patroons niet toegegeven wordt aan den eisch van 25 cents per uur en 37Yï cents voor werk na 6 uur 's avonds. Eenige kantoren hebben dien eisch reeds ingewilligd, o. a. het Blauw hoedenveen en de Hollandsche Stoom bootmaatschappij Gisteren werd door de bootwerkers besloten de staking voort te zetten, daar onderscheidene reeders en carga doors weigeren de eischen in te willigen. Er zyn valsche dubbeltjes in om loop blijkbaar vitj veel. Zij zijn zeer grof nagebootst, ver moedelijk var, nikkel met lood, dikker dan de echte. Vyf sleepnetbooten uit Aberdeen, die sinds 14 dagen vermist werden, zijn gebleken in een hevigen storm met 70 menschen aan boord te zijn vergaan. Conserveering van bo ter door vernis. Wij hebben reeds vroeger met een enkel woord gesproken over het „vernissen" van boter. Tiians geschiedt dit, naar wij vernemen, op groote schaal in Frank- ryk. Men laat daartoe zuivere witte suiker in warm water oplossen, en be strijkt daarmede de in vormen gemaakte stukken-boter. Een zeer dun laagje van de boter smelt aldus en vermeagt zich met de suiker-oplossing. Na het be koelen heet de boter een „geglaceerd" en 'zeer fraai aanzien te krijgen, terwyl het ranzig worden vermindert, doordien de lucht min of meer afgesloten wordt. Of de klanten geen aanmerking op den zoeten smaak maken, wordt niet ver meld, de proef is echter gemakkelijk genoeg te nemen. (Mdb. t. d. V.) Een sollicitant. Onder de solli citatiebrieven voor de vacante betrekking van veerknecht te Tiel komt het volgende schijven voor Weledelachtbare Heeren. Gelezen Uwe advertentie in het Nieuws, heb ik de eer u bij dezen mijn diensten aan te bieden. Mijne tegenwoordige betrekking als veerman aan de Toegela wordt mij te druk en te warm, zoodat ik gaarne van baantje wil veranderen. Bewijzen van bekwaamheid, zoowel in het besturen van pontons als andere vaartuigen, kunt u in de bladen der gansche wereld lezen. Informaties worden verstrekt door Victoria en Chamberlaiu. Voor eventtieele overkomst zal ik gaarne een vrijgeleide hebben. Hoogachtend, UEd. Achtb. dw. dr. REDVERSBULDER. Op weg naar Pretoria, 26 Februari. In de Belgische kamer van afge vaardigden heeft de heer Denis aan de regeering gevraagd hoe het komt dat het permanent hof van arbitrage, dat de Vredesconferentie te 's Hage besloot op te richten, nog niet tot stand gekomen is. Als er nog geen poging daartoe is gedaan, inoet België het initiatief nemen. De Belgen zullen dan tenminste den troost hnhben het mogelijke gedaan te hebben om de moderne maatschappij te grondvesten op vrede en gerechtigheid In Frankrijk betaalt men tegen woordig 24 cent per liter petroleum. Het getal drie. Te Molenbeek in België, wonen de drie gebroeders Gysels, die alle drie verloofd zijn met meisjes elk van 33 jaar. Bij het loten trokken de drie broers no. 333. Hun familie woont sedert 33 jaar te Molenbeek en hun huis heeft no.33 van de straat die zij bewonen. De Duitsche regeering heeft den verkoop of verspreiding van het Parysche blad #Le Rire" voor den tijd van twee jaar verboden. Men moet weten dat »Le Rire' eene reeks tamelyk ondeugende carricaturen over de reis des keizers naar Palestina heeft uitgegeven en ook zich bezondigd heeft door het uitgeven van caricaturen van de Engelsche koningin. Men mag veronderstellen dat het blad na dit verbod drukker door de Duitschers zal gelezen worden dan ooit. Er is geen betere reclame vooreen blad te bedenken. Britsche justitie. Elf jon gelieden te Londen die met steenen de ruiten hadden ingegooid in de woning van een koopman, die als een vriend der Boeren bekend stond, zijn vrijge sproken onder voorwendsel dat zy slechts hun vaderlandslievend gevoel hadden geuit, Fransche bevolking. Men weet dat de bevolking van Frankrijk eer achter- dan vooruitgaat, en daar dus niet zooals in Transvaal elk huis gezin gemiddeld 12 kinderen heeft. Om het kwaad te stuiten is een bond ge vormd, die aan do budget-commissie gevraagd heeft om de gratificatie der ambtenaren in evenredigheid te brengen met het aantal kinderen dat zij bezitten. Dus, eene premie voor vruchtbare fami lies. Een eerste stap op den weg, die tot beterschap moet leiden, is gedaan door den minister van marine, de Lanes - san, die eene gratificatie van 25 frs. per kind aau al de beambten van zijn ministerie heeft toegestaan. By het toe passen van dien maatregel zijn zonder linge dingen aan het licht gekomen. Vooreerst is gebleken dat de ambtenaren over het algemeen weinig kinderen hebben. Aldus hebben de 184 getrouwde mannen van genoemd ministerie, slechts 174 kinderente samen, dus minder dan éen kind per huishouden. Onder die allen was er een enkel, uie 5 kinderen had, nl. een werkman. Men heeft ook opgemerkt dat de hoogsten in rang de minste kinderen hebben. By verscheidene spoorwegmaatschappijen zyn premiën uitgeloofd voor do talrijke huishoudens. Ook bij de magazynen van de „Bon Marcbé" te Parys wordt voor elk kind, dat van het vrouweiyk personeel ge boren wordt, honderd francs betaald. Gelukkig de landen waar de bevolking niet door kunstmiddelen behoeft ver meerderd te worden. De Londenscbe vleeaehmarkt in Smithfield leverde eergisteren, volgens de Standard, een merkwaardig schouw spel op. Er staan daar eeu aantal Hol landsche slagers die vroeger, als de Boeren een overwinning hadden be haald, hun vreugde daarover niet onder stoelen of banken hadden gestoken e gewoon waren geweest de berichte^ dienaangaande op een in tut oog lor

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 5