O E G van Maandag 2t> Februari Gemee n t eb es tu ur Vervolg Binnenland. BuilenlaiÉciie tofa. Gemengd Nieuws. BEHOORENDE BIJ DE (Telephoonnummer 10) Onderhandsche Verpachting der Gemeen telijke aanplakborden. Burgemeester en "Wethouders van Vlissingen maken bekend dat bij besluit van den Raad dezer fiemeente van den 9 Februari jl. no. 4, goedgekeurd door I-Ieeren Gedeputeerde Staten van Zeeland den 17 Februari d, a. v. no. 74, besloten is de aan plakborden der Gemeente onderhands te verpachten aan de beide Gemeenteboden C. ds Vries en J. H. Appel en mlks met ingang van den 1 Maart 1900 dat derhalve van den 1 Maart e. k. af de Gemeenteboden het uitsluitend recht hebben om op de aanplakborden bekendmakingen enz. aan te plakken en dat belanghebbenden zich tot hen moeten vervoegen dat door den Raad voor het aanplak ken vastgesteld is het navolgend tarief voor elk vel papier niet grooter dan 32 bij 48 cM. (half royaal, f 0.05 voor elk vel papier grooter dan 32 bij 48 cM., doch niet grooter dan 48 bij 63 cM. (royaal) f 0.10 voor elk vel papier grooter dan 4S bij 63 cM., doch niet grooter dan 62 bi^ 85 cM. (colombier) f 0.20 alles per 7 dagen en per bord gedeelten van een vel worden met een geheel vel gelijk gesteld wanneer men een biljet meer dan 7 lagen verlangt te hebben aangeplakt, is voor elke 7 dagen langer 2/5 meer verschuldigd. Voor het plakken van strooken papier over eene aankondiging, waarvoor het verschuldigde is betaald en dienende tot wijziging van den inhoud, mag door le pachters niet meer worden gevoiderd dan f 0.021/, per bord. Voorts herinneren zij belanghebbenden aan de artikelen 85 en 86 van de Algemeene Verordening van Politie voor leze Gemeente. Artikel 85. Het is verboden zonder bekomen machtiging van de politie, bekendma kingen, teekeningen of prentwerken in het openbaar aan te plakken anders dan op de daartoe van gemeentewege be stemde plakborden of op eigen of ge buurde perceelen. Art. 86. Het is verboden, onverminderd het bepaalde bij art. 447 van het "Wetboek "an Strafrecht, aangeplakte of op andere wijze aangehechte bekendmakingen op le aanplakborden .der Gemeente te be kladden, onleesbaar te maken of af te scheuren. Vlissingen, 24 Februuri 1900. Burg. en "Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOÜDEKERKE. De Secretaris, G. J. BISSCHOP. Vlissingen 33 Februari. he gisterenavond door de gymnastiek ®schermvereeniging„Luctor et Emergo" soirée in het lokaal van den t Ter Meer, heeft op ons den indruk dat in deze vereeniging de Syninastiek gelukkig beoefend wordt. is uitstekend gewerkt en dit is van op alle oefeningen, zoowel de "Ije ordeoefeningen waarin de 'regelmaat i pryzen was,[als die op rek en ringen, ^lke beide laatste als keuroefeningen ^geduid, dien naam verdienden en een f denkbeeld gaven van de bedreven- 1 der leden.Hun onderwijzer,de heerj. Weijens, toonde bij partytrekken op tol en degen, dat hij deze wapenen "'uk weet te hanteeren. De „standen» die men gymnastische tableaux vivants zou kunnen noemen, waren aardig uitgedacht en werden kranig uitgevoerd. De beide intermezzo's „deGrenskom- mies" en „op naar Amsterdam" werden vlug afgespeeld en gaven, veel genoegen. "Wij wenschen „Luctor et Emergo" ver deren voorspoed op haar baan en steeds getuige te zjjn dat zij haar naam eer doet. Te Middelburg hebben zich 97 per sonen aangemeld tot plaatsing op de kiezerslijsten. Dit getal kon zeker wel grooter zijn, toch steekt het echter nog gunstig af bij meerdere grooter plaatsen. Te Haarlem o. a. met ruim 60000 in woners, meldden zich slechts 11 (zegge elf) personen aan. De heer J. de Groote, onderwijzer te Middelburg, komt voor op de voordrach ten voor onderwijzer te Dordrecht en Reeswijk. Men schrijft uit Zierikzee De opening van den stoomtramdienst op onze eilanden, welke op April is vastgesteld, is natuurlijk voor deze stre ken eene zeer gewichtige gebeurtenis. Hierdoor toch worden wij voor een groot gedeelte uit ons isolement verlost en zullen Schouwen en Duiveland dan ook aan het spoorwegnet zijn aangeslo ten. Het is daarom niet te verwonderen dat men dit feit niet onopgemerkt voorbij zal laten gain. Hier ter stede is reeds eene commissie gevormd die zich ten doel stelt de opening met eenige feestelijkheden gepaard te doen gaan en daarom aan de ingezetenen een flnan- ciëelen steun zal verzoeken. Te Wilhelminadorp (bij Goes) is eene vereeniging van volksweerbaarheid op gericht. Kerk- en Schooluieuws. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep te Oud-Vosmeer door dr. G. Tjalma, te Veen, voor dat te Melis- kerke door dr. G. van Dis, te Zuidzande. Op de voordracht ter benoeming van een leeraar in de gymnastiek aan het gymnasium te Middelburg zijn ge plaatst de heeren B. ten Have, benoemd leeraar aan de R. H. B. School en J. H. van der Bel, leeraar aan de Rijks kweekschool voor onderwijzers, beiden te Middelburg. Op de sigarenfabriek van den heer B. te Breda is plotseling een werkstaking uitgebroken. De quaestie moet ontstaan zijn doordat de nieuwe meesterknecht in de afgeloopen week te veel uitschot had teruggegeven. Hij zoowel als de patroon moesten vluchten, daar men hen met 't mes te lijf wilde. Door de marechaussees werd de orde hersteld, maai kwaadwil ligen zoowel als goedgezinden staakten onmiddellijk. Te Kampen is eene meubelfabriek uitgebrand. Niets werd gered. De trein van 5,51 van Rotterdam naar Venlo is Donderdagavond te Helenaveen in aanraking gekomen met een stilstaanden goederentrein,tengevolge waarvan de beide sporen versperd zijn- zoodat eergisterenochtend geen trein pas- seeren kon. Bij aankomst van een stoomboot der Nederl.stoombootreederij te Rotterdam werd ingerekend een SOjarige Duitacher die te Munchen met een som van 3000 mark op den loop was gegaan. Hij zal nu aan de Duitsche regeering uitgeleverd worden. Te Utrecht is in debleekerij van den heer Spiering brand uitgebroken. Ie een oogwenk waren drogery, wasscherij en machinekamer, alsmede een gedeelte van het woonhuis een prooi der vlammen. Alles was verzekerd. Uit Amsterdam schrijft men aan de N. R. Ct.: Het comité tot ondersteuning van de noodlijdende diamantbewerkers ziet met blijdschap, dat ook van elders steun ver leend wordt.Want nu 7 of 8 uitkeeringen zijn geschied, ondervindt het comité dat zijn inkomsten verminderen, terwijl de werkeloosheid toeneemt. Onder de 8000 diamantbewerkers zijn er 2200 die al 4 weken zonder werk zich zeiven hielpen. Wat hun nu gegeven wordt,is niet veel. Gehuwde lieden ontvangen eenmaal per week, 1 kop gort, 1 pond rijst, 1 kop groene erwten of boonen, 1 pond meel Vsmud steenkolen of briketten, 10 broo- den en f 1 in contanten. De ongehuwden gnan met f 2 baar geld naar huis,zonder meer. Toch heeft het comité tot nu toe niet te klagen over gebrek aan steun. Zoo ontving het 10,000 brooden, 3000 pond zuurkool, 50 paar kinderschoentjes enz. Wel is het comité bezorgd voor de toekomst. Deze week heeft de penning meester f 2000 minder dan in de vorige weken ontvangen. En een dagelijksch ernstig dreigend gevaar wordt huurschuld der werkeloozen. Het comité heeft dan ook het plan om te Rotterdam eene llinke som bijeen te brengen met dank baarheid vernomen. Dordrecht heefü f1335, Utrecht f 3200, Goes f 413 ge zonden, enz. Ook Mees,een der twee gevangenen die te Arnhem uit het arrestantenhok zijn ontsnapt, is gepakt. Een rechercheur heeft hem te Steeg aangehouden. Bij Wageningen zijn al de uiter waarden overstroomd. De weg naar Renkum is ontoegankeiyk voor rijtuigen en voetgangers. Uit Grave wordt gemeld dat de weg van Gassel naar Beers is overstroomd. De Boven-Merwede is voor de tweede maal buiten haar oevers ge treden. De Waal voor Gorinchem staat boog. Te Brakel staat het water van dijk tot dijk en kan van de veerpont geen gebruik worden gemaakt. De laatste marechaussees hebben thans Appeltern verlaten.Dinsdag werden nog in 't huis van Seherff eenige ruiten ingegooid. Thans is 'trustig. Een arheider te Nes (Fr.) die ten gevolge van ziekte niet meer in staat is zijn gewoon werk te doen en nu met een kar wil gaan venten, heeft van H.M. de Koningin een bedrag ontvangen voor den aankoop vaneen kar en hond. Kapitein Alfred Dreyfus heeft 20 francs gezonden voor de werkelooze diamantbeweikers te Amsterdam. In het vorige jaar voerde Duitschland 11762 rijwielon uit naar Engeland 2880 naar Australië en 1452 stuks naar En- gelsch-Indië. Het publiek, dat meerendeels meent dat zoowat alle fietsen en ten-mincte de beste uit Engeland komen, kan hieruit weer eens leereD, dat een groot deel der „zooveel betere" Engeleche ■waren. in Duitschland gemaakt worden. Te Brussel had in de rue Haute het volgende ongeluk plaats. De echtelingen 0. waren aan 't ont bijten en hadden tusschen zich een kind van acht maanden geplaatst; dicht bij het kind stond op de tafel een ketel met kokendekoffie. Het meisje stak plot seling de hand naar den ketel uit, trok hem naar zich toe en werd overstroomd door het kokende vocht. Zij kreeg hevige brandwonden en stierf kort daarop onder vreeselijk lijden in het hospitaal, waar heen ze gebracht was. Te Ixelles werd bij het verbouwen van een schouwburg eensklaps een hevig gekraak gehoord, gevolgd door het in storten van het gebouw. Negen werk lieden kwamen -van eene groote hoogte op den grond neer en werden onder het puin bedolven. Allen zijn echter ernstig gekwetst, gelukkig echter niet levens gevaarlijk. De hier ook bekende heer Ie Brown de Tiège, die eene groote rol heeft ge speeld in de ontwikkeling van den Kongo- staat, is tot baron benoemd. Destroozak vaneen be delaar. Eene waschvrouw, Antoinette Mathieu, is door do rechtbank te Parijs tot drie jaar gevangenis vei oordeeld daar zij, wakende bij het lijk van een ouden op een vliering gestorven bede laar, een groote som gelds in zijn stroo- zak gevonden en zich daarvan meester gemaakt ha l. Een comm. v. politie, onderzoek doende naar de oorzaak van den dood des bedelaars, ontdekte een zakboekje, waaruit bleek dat de grijsaard in papieren eene som van 250,000 f ra. en in goud voor een bedrag vah 60,000 frs. bezat. Men vond bij de waschvrouw, die gearresteerd werd bij het wisselen van eene coupon, deze geldwaarden. Men is ongerust over het lot der bewoners van het Franscbe eiland Sein, die sedert de laatste stormen woeden opde kustvan Bretagne,aan een waren hongers nood zijn blootgesteld. Het eiland is sedert 4 Februari niet toegankelijk, en daar het niets oplevert, moet de bevol king, een duizendtal visschers, alles van het varie land krijgen. Een stoomboot is vertrokken om het eiland van proviand te voorzien, maar er is geen tijding dat ze aangekomen is, en daarom heerscht groote ongerust heid te Brest. Men'berekent dat het verlies der Engelschen troepen in Zuid-Afrika door ziekten geleden, minstens het dubbel is van dat door het vuur. Een brief van een vroegeren land genoot uit de Transvaal, van 3 Januari in «de Telegr.", geeft de volgende aan nemelijke verklaring van het niet innemen van Ladysmith door de Boeren „De val van Ladysmith is door onze Boerenmachten niet verhaast geworden en men kan gerust aannemen, dat deze schijnbare traagheid aan onze zijde haro goede redenen heeft. «Waar moeten wij met de Britsche krijgsgevangenen blijven, als Ladysmith zich overgeeft en onze collectie meteen 13.000 wordt vermeerderd Om Lady smith ligt nu niet meer dan een 5000 man het grootste gedeelte onzer leger- afdeeling ligt bij Colenso, en wanneer de 13.000 Engelschen van Ladysmith naar Pretoria moeten verhuizen, zil na tuurlijk een sterke bewaking daar noodig zijn. Het zal moeielijk wezen, daar ge schikte menschen voor te vinden. De Boeren zullen zich daar niet voor laten gebruiken, gewillig zullen zij desnoods een jaar en langer als 't moet in het veld blijven, om met de Engelschen te vechten, en do berichten, ais zouden de Boeren den oorlog moede worden, zijn volstrekt leugenachtig maar voor politie dienst zullen zij weigeren, ver van hun plaatsen en gezinnen te liggen.» Te Philadelphia hebben de dames uit de hoogste standen geweigerd eene voorstelling bij te wonen, op touw gezet door de Engelsche actrice mevrouw Langtry ten behoeve dei Engelsche sol daten. Dat teekent Te Louisville 't is weer in Amerika dus is onlangs een huwelijk gesloten in een boom. Het jonge paar, de bruidsmeisjes en de predikant klauter-' den op de onderste takken de familie en genoodigden schaarden zich rondom den boom. AFRIKA. Over den toestand waarin Gronjé thans met zyne 8000 man ver keert, hebben wij tot heden toe slechts particuliere berichten van Reuter uit Paardeberg, van de Daily News uit Mod- derrivier en een telegram uit Kaapstad over den wapenstilstand, door Cronjé aangevraagd. Volgens die tijdingen ziet het er voor de Boeren allertreurigst uit. Ze hebben Zondag en Maandag zware verliezen, volgens bekentenis van Cronjé zelf 800 man, geleden, zijn in eene laagte gedreven en ingesloten en zouden door de vereenigde macht der Engelschen met al het geschut waarover dezen te be schikken hebben, aangevallen zijn. Met het oog op zijn groote verliezen zou Gronjé om een wapenstilstand, zoo luidt, het verder, gevraagd hebben, wat hein door Kitchener geweigerd werd, met de woorden „geen minuut meer de heele krijgsmacht moet zich overgeven." Op Cronjé's betuiging dat hij zich tot den dood zou verdedigen, werd het vreeselijk bombardement hervat en de bommen richtten in de wagens der Boeren, waarvan velen in brand gevlo gen waren, een vreeselijke slachting aan, terwijl de troepen die hun ter hulp werden gezonden,door deEngelschen successievelijk teruggedreven werden. Het lot van de dappere schaar van Cronjé zou dus niet onzeker zijn vech tende ten onder gaan. De Londensche bladen zeggen dan ook beslist genoeg dat de overgave slechts eene quaestie vau enkele uren is en dat als hij weerstand biedt aan de kanonnen, het gebrek aan levensmiddelen hem tot overgaaf zal dwin gen. Generaal Roberts, zeggen zij verder, heeft wel geiyk dat hy zijne mannen spaart. Hij heeft Cronjé te pakken en zal hem niet loslaten. Aldus luiden in 't kort de particuliere Engelsche berichten, waaraan door de censuur wel de verlangde gedaante zal gegeven zijn, maar sedert Woensdag is door Roberts geen officieel berichtgegeven, dat na zooveel victorie toch bezwaarlijk kon uitblijven. Integendeel seinde hij Woensdag dat hij afzag van eene bestor ming van Cronjé's stellingen als te ge vaarlijk, en daarom tot beschieting zou overgaan, dat hem beter succes beloofde, daar de Boeren te Paardeberg minder beschut zijn dan in. andere bergachtige streken huns lands. Roberts hield zich aanvankelijk bezig met de commando's men zegt een 6000 man die Cronjé te hulp kwamen, te beletten zich met dezen te vereenigen. Meer meldde hy nietslechts dit dat uit Paardeberg provisie gezonden werd naar Kimberley. Had hy dan niets gewichtigers te melden, of houdt men te Londen niet voordacht de berichten van een ramp tegen? Bij dit veelbeteekenend stilzwijgen zou het voorbarig zijn reeds nu van eene verplettering van Cronjé's macht te spreken. Cronjé is niet alleen een allerbekwaamst aanvoerder, maar ook een generaal in wien zijne troepen blind vertrouwen stellen. Hij zal wel niets verzuimen om de Engelsche aanvallen af te slaan," en als hij hulp krygt uit Natal en elders, die uit den aard dei- zaak maar niet zoo onmiddeilyk tegen woordig kan z'ijn, zullen de Boeren ook nu wel weder het gevaar zooals vroeger te boven komen en ook zooals zij her haalde malen deden blijk geven, dat zij ook tegen oppermacht opgewassen zijn. Het klinkt al te vreemd dat de Boeren

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 5