24 Februari. No. 47. iyoo Zaterdag Brief uit Pretoria. Hospitaal-Kerk-Schip. 38e Jaargang. VUSSTOSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco por post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneeit zich btj allo Boes- handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks b(j den Uitgever F. VAN DE VELDE Ji., Kleine Markt, I. 187. ADVERTKNTIÊNvan 1-4 regels 0.40. Voor eiken re?ei meer 10 cent. - BU directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en eliché's worden naar plaatsruimte berekend. Versehflnt dagelQks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnummer IO. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. Eens waarschuwing. De Standaard ziet ook in het ons be kende artikel van de „Gegenwart' voor Nederland een waarschuwing. „Voor het oogenblik hechte men er niet te veel aan, maar voor de toekomst vooral niet te -weinig. In Duitschland's toeleg, om zich tot een eerste zeemogendheid te verheffen, en op koloniaal gebied mee te gaan spreken, ligt voor Nederland een onmis kenbaar gevaar. Wat Duitschland thans aan koloniën bezit, is groot op de kaart, maar zakelijk onbeduidend. En ook, een zich verhef fende zeemogendheid, die tegen Engeland front wil en moet maken, zou ongemeen aan kracht winnen, zoo ze met Neder land tot accoord kon komen, en over de brug van dat accoord ons allengs ter harer dispositie kon krijgen. En nu is de Times wel zoo vriendelijk om, voor het geval van nood, uitzicht op hulpe te geven maar wat zegt dit Duitschland waagt de worsteling met Engeland niet, eer het op zee tegen Engeland opgewassen is, hetzij alleen, hetzij met continentale bondgenooten. De Engelsche vloot zou dus niet helpen kunnen. En wat het Engelsche land leger beteekent bleek in Zuid-Afrika. Laat ons dus niet inslapen. Ernstige tijden kunnen voor de deur staan. Nog niet aanstonds. Maar de tijd loopt snel. En ook, er is een huwelijk komende, dat op het toekomstig lot van ons vader land ongemeen invloed kan uitoefenen, in de Monarchie ligt op dit oogenblik onze sterkte, maar bij overgang van dynastie wordt de Monarchale macht tijdelijk uiteraard verzwakt, en de nieuw- opkomende dynastie heeft altoos banden aan het buitenland. En zulk een toekomst gaan we tegen met een collectie precieuse koloniën, die voor den vijand open liggen, en waar van het stelsel van verdediging nog in de bureaux omdooltmet een vloot die in open zee niets heeft in te brengen en met een leger waarvan men de organisatie nog zoekt. Voorts met een bevolking, die op de wapenen weerloos is, en die, als het er op aan kwam was eenmaal het kleine leger onschadelijk gemaakt voor geweld zou moeten zwichten. Nu lag lang onze kracht in ons isole ment. Buitenlandsclie Zaken was ter nauwernood telefonisch aan het buiten land aangesloten. Door pen onzer voormalige stadge- nooter, in Pretoria is een brief aan zijne ouders alhier geschreven, waarin hij van dag tot dag zijne ervaringen sedert zijn trekken naar Natal aanteekent. Wij nemen daaruit het volgende over Geliefde Ouders De hoop dat gij deze in gezond heid eu in vrede moogt ontvangen, als ook dat gy het nieuwe jaar in voordu rende gezondheid en voorspoed moogt mgaan en dat wij met al onze fami lieleden nog eens eenmaal te zamen zoo'n recht gezellig nieuwjaar kunnen vieren, is de wensch van ons die ver van u verwijderd zyn, en daarom wil ik u eens een kijkje geven in het Afrikaansche krijgsmansleven. U zult daaruit kunnen zien dat het geen rozen geur en manesci Op den 30 werden wij En toch is zoo telkens terecht van militaire zijde beweerd Zeg ons eerst, welke positie ge ons, in geval van nood, te verdedigen opdraagt, dan eerst zal j onze taak ons helder voor oogen staan. En zoo eerst zullen we voor die taak de j militaire macht ter zee en te land orga- niseeren kunnen. De politieke barometer. „De zwarte bal hangt aan de politieke semaphore uit: verwachting: storm," zegt de schrijver van de Haagsche Kroniek in de „N. Gr. Crt." Er schijnt iets in de lucht te zijn wat naar obstruc- tionisme riekt. Men zegt dat bij den terugkeer der Kamer de poging van den voorzitter, om, na het sectieonderzoek van een aantal wetsontwerpen,waarmee denkelijk de eerste week wel zal ge moeid zijn, in de tweede week met 27 Feb. beginnende de leerplicht voordracht in openbare behandeling te nemen, tegenkanting zal vinden en dat ongeveer de gebeele rechterzijde, na ge pleegd overleg, besloten is een poging te wagen om door uitstel voorloopig nog van dezen maatregel af te komen. Ik geloof niet dat de toeleg kans heeft van slagen zelfs als de gansche clericale phalanx zich vereenigt, houd ik het er nog voor dat de liberalen, op dit punt althans eensgezind, de obstructionisten zullen kunnen overstemmen. Ook de socialisten en radicalen zal men bereid vinden om het gewichtig voorstel ter hand te nemen, vooral wanneer men door de op 25 dezer in het „Casino" te houden groote meeting, nog eens oen aansporing zal hebben ontvangen om tot de invoering van leerplicht te be sluiten. De storm zal derhalve wel overwaaien in de naaste toekomst zie ik voor het Kabinet nog geen gevaar. „Mij dunkt dat echter bij de techni sche herziening van het kiesrecht, de poppen wel eens ter dege aan het dan sen konden gaan, wat men, in dat geval, aan de „ioode circulaire" om met de Kroniek (de gele) te spreken,— van de Liberale Unie zal te danken hebben. Ten aanzien van die circulaire verneem ik dat ze niet met algemeen goedvinden door het Unie-bestuur is vastgesteld dat b.v, dr. Kuijsch (voorzitter van „'s-Gravenhage") geweigerd heeft haar te teekenen en dat andere bestuurders slechts noode hun naam er onder heb ben geplaatst en geenszins treuren zouden, als op de een of andere wijze de op gezette beweging in 't honderd liep. Daarop schijnt inderdaad wel eenig uit zicht. Want niet alleen hier, maar ook elders schijnt in de aangesloten kiesver- eenigingen ernstig verzet te ontstaan tegen den nieuwen koers, dien het Unie- voorzien van geweer en ammunitie en paard met toebehooren en moesten op den lsten October inspectie houden buiten Pretoria. Den 2en October werden we nog verder van het ontbrekende voor zien en waren klaar om naar de grenzen te vertrekken, maar konden dit niet, aangezien er geen treinen genoeg waren om de burgers naar de grenzen te bren gen en tevens de vluchtelingen te vervoeren, want het was verschrikkelijk om te zien hoe de menschen vluchtten. Open wagons zaten meermalen twee hoog vol met Kaffers en blanke men schen dooreen gemengd met vrouwen en kinderen tot zelfs zuigelingen, en moesten in die positie blijven liggen of zitten tot in Delagoabay, 2 dagen en 2 nachten in regen en wind, en op elkaar gepakt als haringen. Nu den 3en 's middags om 3 uur moesten we onze paarden inladen en om 5 uur zouden we vertrekken, hetgeen dan ook onder een luid hoera plaats had. Aangezien wij Hollanders een eigen bestuur wil inslaan. Er is dat kan ik u verzekeren ernstig sprake van om in eerlang te houden vergadering der vrijzinnige kiesvereeniging alhier een motie voor te stellen, waarbij wordt beslist dat aan de algemeene vergade ring der Unie in overweging zal worden gegeven voorsbands ter, aanzien van de grondwets-herzienings- en kiesrecht circulaire over te gaan tot de orde van den dag." Mr. Troelstra. Aan het Dagblad dat beweerd had, dat het uitstel van straf aan mr. Troelstra verleend het verlof van den minister van justitie om die te doen plaats hebben na het eind van de Kamerzitting antwoordt het Vaderland „In 't algemeen is stellig waar, wat onze collega zegt„in elk geval eischt het belang der maatschappij, dat de straf zoo spoedig mogelijk het kwaad volge, maar zoolang die regel niet altijd kan worden toegepast of door herhaaldelijk toestaan van uitzonderingen niet wordt toegepast,- zou het zeker onbillijk zijn hem in dit geval in al z(jn gestrengheid te doen werken. Al is 't eigenlijk onnoodig, op de zaak terug te komen, nu de voor mr. Troelstra gunstige beschikking genomen is, vonden wij toch aanleiding, er nog over te spreken, om den indruk weg te nemen, die bij sommigen schijni, te bestaan ais werd bij het bepleiten van gratie eïi nu weer bij de verdediging van 't verzoek, afwijking van 't gewone recht gevraagd' omdat het een sociaaldemocraat geldt. Zoo riep„de Nederlander" uit, dat er, waar het een sociaal-demokraat betreft, ook al geen gelijkheid voor het strafrecht meer schijnt te moeten zijn. Voor zulk een voorstelling is geen zweem van grond. Er wordt eenvoudig gevraagd om gelijkheid van recht, ook voor sociaal-demokraten. Wie op gratie aan drongen, deden dat, omdat zij meenden dat, waar kennelijk in het algemeen be lang is gehandeld, gevangenisstraf te zwaar is. Het al of niet sociaal demokraat zijn van mr. Troelstra heeft hiermede niets te maken. Juist zij, die hier tegen gratie zijn, staan aan de verdenking bloot, dat zjj er niet van weten willen, omdat 't een sociaal-democraat geldt. En dat spreekt dan van gelijkheid van recht! Wtj meenen niet te dwalen, als wij aannemen, dat ook bij den Hoogen Raad die 't veroordeelend arrest uitsprak, de meening de overhand heeft, de straf te zwaar is. Maar, zoo wij wel ingelicht zijn, is men daar van oordeel, dat er van gratie geen sprake behoort te zijn als de veroordeelde haar zelf niet vraagt. Ons wil het voorkomen, eindigt 't Vad. korps hadden, waren wij nog al veel nieuwsgierigen opgekomen welke ons dan ook het laatst vaarwel toeriepen, en hoewel zulk een afscheid van familie niet plezierig is, zoo voelt men zich toch opgeruimd aangezien het voor een rechtvaardige zaak is. Onderweg voor dat we aan Elandsfontein kwamen, ontmoetten we nog twee treinen vol geladen met Engelsche vluchtelingen meest alle gepakt in open beestenwagens. Woensdag den 4en bleven we den ganschen dag staan aan het station Val om een anderen tegenkomenden trein te laten passeeren. Wij ontlaadden de paarden om ze te laten eten en drinken en vertrokken 's avonds om 5.30 minu ten naar Standerton en moesten daar weer wachten tot 's morgens 6 uur. Donderdag den 5en 's morgens om 10 uur arriveerden we te Zandspruit, onder een verschrikkelijke stofstorm, zoodat het afladen, zeer moeilijk ging ja zelfs bijna onmogelijk was, aangezien het stof door alles heen drong en het bijna dat het maken van zulk onderscheid met een goede opvatting van het recht van gratie niet strookt. Is gratie een gunst of de hoogste triomf van het recht? Steun Volksweerbaarheid. Het dagelijksch bestuur van de ver- eeniging Volksweerbaarheid heeft met de ministers van oorlog en marine een onderhoud gehad, waaruit gebleken is dat beide ministers voornemens zijn de vereeniging te steunen. De minister van binnenl. zaken was door uitstedigheid verhinderd het bestuur te ontvangen. Tegen den oorlog. Het Pi otestcomité tegen Engelsche wreedheden in Zuid-Afrika heeft zijn in de Engelsche taal gesteld en alom in het buitenland verspreid manifest in het Nederlandsch vertaald, vermeerderd met eenigebijzonderhedenimmiddels bekend ge worden,en deze vertalingen tekoopgesteld tegen 5 cents bij den boekhandel in Nederland en Vlaarasch België. Examens. Van de vrouweiyke candidaten, deel nemende aan het in Maart a.s. te houden examen voor de betrekking van klerk der posterijen en telegraphie, zullen er, bij voldoenden uitslag, acht voor benoe ming in aanmerking worden gebracht. Duurder schoenen. In Den Bosch kwamen eergisteren 157 schoenfabrikanten bijeen ter bespreking van maatregelen om, wegens de voort durende stijging der grondstoffen, de schoenprijzen te verhoogen. Besloten werd, den prijs van het zoogenaamd zwaar schoenwerk te verhoogen met 15 pet. en dien van het overige schoenwerk met 10 pet. De prysverhooging van het zwaar schoenwerk, waartoe voornl. werkschoenen en werklaarzen behooren, werd op een hooger percentage bepaald, omdat aan dit werk meer en zwaarder leer wordt verbruikt dan aan het overige schoenwerk. Voor dit laatste worden bovendien nog andere grondstoffen ge bezigd, die niet zooveel ais het leer in prijs zijn gestegen-. Per circulaire zal van dit besluit kennis worden gegeven aan de belanghebbenden, en in 6000 schoenwinkels zal men car tons ophangen waarop de prijsverhooging wordt vermeld. Eene commissie van 24 leden werd aangewezen om de oprichting van een Alg. Ned. Schoenmakersbond voor te bereiden. Een diner ten hove. Gisteren was er diner ten hove ter onmogelijk was om adem te halen of de oogen open te houden. In den achter middag reden wij weg naar een plaats waar wij ons kamp voor eenige dagen konden opslaan. Op omtrent 4 mijl afstand van het station begonnen wij onze tenten op te slaan, maar dat ging ook weer even moeiijjk, temeer daar eenige onweersbuien het ons nog moei lijker maakten, waardoor er een paar tenten stuk scheurden en dus voor het gebruik verloren gingen. Na ,dus tot 's avonds laat gesukkeld eu zooveel mogelijk alles in orde gebracht te hebben, konden zij die geen wacht hadden, hunne tenten opzoeken en een beetje eten probeeren te krijgen aangezien wij den ganschen dag nog niets gehad hadden. Om 6 uur werden de wachten verdeeld, de paarden en muilezels vastgemaakt en konden we een beetje rusten. Vrijdag de 6«n 's morgens omstreeks 10 uur moesten we ons kamp ver plaatsen naar een andere bult, waar meer gras was voor onze dieren en ook eere van den vorst en de vorstin van Waldeck-Pyrmont. Als gasten waren uitgenoodigd de Duitsche gezant aan ons hof en zijne echtgenoote, gravin de Pourtalès, benevens de dames en heereu der hofhouding van Hare Majesteiten. De vorst en de vorstin van Waldeck- Pyrmont zijn voornemens tot Dinsdag te 's Hage te vertoeven. Zij deden gisteren een toertje met hunne gastvrouwen. De sjah van Perzië, die voornemens is een reis door Europa te doen, wordt ook in den Haag verwacht. Hij zal den 5en Maart zijn hoofdstad Teheran ver laten. De Rotterdamsche Lloyd heeft te Hamburg twee stoomschepen besteld, van 5700 ton voor de vrachtvaart van Rotterdam op Java. Het Vad. maakt, naar aanleiding van ons bericht over het medewerken van den violist Johannes Wolff aan een con certvoor hot ooriogsfonds te Londen, de opmerking „dit concert is niet ten voor- deele van het War-Fund, 't is een zuiver liefdadigheidsconcert, geen tot stijving der Engelsche oorlogskas" wat ons bekend was. Ieder begrijpt dat er geen concerten gegeven worden tot stijving van de oorlogskas, wol dat met dit doel aderlatingen geschieden van belasting schuldigen. Er zijn verschillende oor- logsiondsen. Wolff zal spelen, volgens het Vad. ten bate van het „Officers Wives' and Families' Fund", en volgens het Londensch blad waaraan door ons het bericht ontleend is, ten voordeeie van het „Mansion-House-War Fund for widows and orphans of disabled soldiers and other sufferers by the war", algemeen kortweg genoemd War Fund, 't Zou ons niet bevreemd hebben, indien onze land genoot door een gereserveerde houding deu Engelschen duidelijk gemaakt had dat zij voor de gevolgen van dezen oorlog te zorgen hebben en dat zijn kunst zich niet in dienst stelt van hunne zaak. N. R. Ct, (Slot). Voor dokter en predikant, die niet aan het scheepsleven gewend zijn, heeft dit zeker ook zijn eigenaardige bekoring, maar vooral niet minder zijn onaange name zijdehet gevaar van zeeziekte dreigt altijd, de koude is vaak zeer onverkwikkelijk, het gemis van beweging iaat zich duchtig gevoelen, gebrek aan eetlust en slapeloosheid te midden van het krakend touwwerk en de klapperende zeilen plagen voortdurendwaarlijk eenig water. Nu die plek was veel beter, aangezien er niet zooveel stof was en er veel oud gras stond. Zaterdag den 7en 's middags om 3 uur kregen we het eerste eten voor dien dag tegen den avond werd er een os geslacht en na veel moeite, want hij had zeker niet veel lust om naar de andere wereld te vertrekken daar het. meer dan een uur duurde voor hij onder schot was gedreven en een kogel hem al zijn kunstjes afleerde. Met het eten gaat het ook zeer pri mitief. Er waven n.l. pannekoeken ge bakken, maar door den feilen wind woeien verschillende grondsoorten in de pan zoodat ik iu de soep linnen draden en ook verschillende grassoorten vond. Het vieesch moest verdeeld worden op een omgekeerd veldtafeltje het geheel zag er niet erg smakelijk uit, maar aan zulke kleinigheden went men ook gauw ais men honger heeft. Om 5 uur werden de paarden en muilezels weer binnen gehaald en nog een kopje koffiewater?

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1