I I ONTVANGEN: HEEREN- EN KINDER-COSTUMES. SANGUINOSE. StGümwasscherij ea bleekerij. VELGE VAN OLFFEN. Heden Ontvangen: EE1T BOVENHUIS uit (Hi li mwm wtssciüA ONTVANGEN aan concnrreerende prijzen. Het Katholieke Stuiversmagazijn SAOIiliOiiTING Daaelijks ppd ra Elegante Coupe, Solide afwerking. Advertentiën. Laatste berichten Gemeentebestuur. TE HUUR Dienstbode RoodeWrijfwas 1 Getoete BAKKER, voorgesteld een vaste belasting van 10 pfennige van elk scbouwburgbiljet te heffenDeze belasting zou naar zijn «chatting 50,000 Mark per dag opbrep- ^en of 18 en een'half millioen per jaar. gen aardig bedrag zeker, maar wel piet voldoende voor het aanzienlijke be drag dat voor het vlootplan noodig is. De influenza heerscht te Berlijn in zoo hooge mate dat in het noordeir der stad er bijna geen huis is. waai de ziekte niet heerscht. De keizerlijke prin- jea Oscar en Joachim liggen er ook aan ziek. - Het vegetarisme maakt veel vor deringen in Duitschland. Een hygiënist heeft nu ook een bed uitgevonden uit sluitend voor vegetariërs, dat niet be staat uit een matras, dekens, lakens en oorkussens zooals de gewone bedden, maar slechts uit eene reeks vry kleine kussens, die met mos, heidebloemen, hooi en verschillende niet onwelriekende bloemen gevuld zijn. Die platte kussens liggen op eene soort van haren, dun matras, en aan bevolen wordt daarbij zoo weinig moge lijk oorkussens te gebruiken en in horizontale houding te liggen. Dank zij dit hygiënisch bed is er geen sprake meer van slapeloosheid of van nachtmerrie. De werking der kruiden en bloemen verschaft aan de vegetariërs een versterkenden slaap en oefent een heilzamen invloed uit op hun zenuw stelsel. - Gallifet, de Fransche oorlogsminis ter, heeft in de Kamer bekend gemaakt dat generaal Delloye een geweer heeft uitgevonden dat door eene geringe wijziging van het tegenwoordige alle bestaande zal overtreffen en binnen zes maanden in gebruik gesteld worden. - Op alle hofbals dragen de Ameri- kaansche ambassadeurs eenvoudig een zwarten rok. Men zegt dat ze nu ook een geborduurden en met goed versier den rok zullen dragen die den diplomaten van de oude wereld zoo'n schitterend voorkomen geeft. - De komst van generaal French te Kimberley wordt als volgt door het Central News beschreven De cavalerie-divisie hoorde de eerste welkomstkreten eenige mijlen ten zuiden van Kimberley. Zij kwamen van de Engelsche troepen, die onder bedekking lagen van een Boerenfort, dat door de onzen niet lang van te voren was ge nomen. Het geluid werd sterker, naar mate generaal French voorwaarts kwam in de duisternis, die af en toe verlicht werd door de zoeklichten van de Beers - mijnen. Eindelijk was de divisie binnen Kim berley de bewoners en soldaten ver drongen zich rond de troepen, luid jubelend, schreeuwend en huilend van vreugde. De geheele stad ging generaal French te gemoet en sloot zich aan bij den triomftocht door de straten en langs de wegen. Drie mijlen ten westen yan Modder rivier lieten de Boeren een groot aantal zieken en gewonden in een laager achter, waarvan de Engelschen bezit namen. Het laager was gevormd uit 150 wagens en volgepropt met allerlei zaken. De buit bevatte, behalve de wagens fn den aanwezigen voorraad, een groot aantal geweren, ammunitie en kleeding- stukken. De doctoren der Boeren, die bij de gewonden werden gevonden, verklaarden, dat het laager eenigen tijd geleden gevormd was om het oostelijke gedeelte van Magerfontein te voorzien. Het laager te Langenberg deed denzelfden dienst voor de verschansingen in het westen. Eenige groote kisten, met het opschrift .biscuits", waarvar. eene groote hoeveel heid aanwezig was, bleken ammunitie te bevatten. De merken op de kisten toonden aan, dat zij alle van Europa naar Pretoria waren gezonden over Louremjo-Marques. - De uit Australië naar Zuid-Afrika gezonden hulptroepen hebben heel wat mee te sleepen als zij ten oorlog gaan. Elk soldaat heeft de volgende artike len bij zich Twee uniformjassen, twee paar rijlaar zen, twee paar schoenen, een paar zand- schoenen, een licht pak, een muts en helm, verder bretels, een doosje schoen smeer en een stel (3 stuks) schoenborstels kleerborstels, kam en borstel, scheermes in etui, zeep, scheerkwast, een spons, naainécessaire, twee katoenen onderbroeken, twee hemden, drie paar wollen sokken, een eetlepel, mes en vork, een zakmes, twee handdoeken, twee cholera omslagen, knoopenborstels en poetsmateriaal, een roskam en paarden- burstels en nog een andere borstel. Ontbreekt alleen een tandenborstelalles bij elkaar wegen echter alleen de toilet- benoodigdheden van een man al 15 pond. AFRIKA. De militaire correspondent van de Westminster Gazette blijkt niet in te stemmen met al het lawaai dat door zijn landgenooten gemaakt is over de vlucht van de Boeren onder Cronjé. Hij noemt het een meesterstuk van dezen Boerengeneraal dat hij ondanks de overstelpende meerderheid der Engelschen en ondanks de bezwaren waarmede hij zelf te worstelen had, zijn kleine macht in veiligheid wist te brengen en daarbij zijn zware kanonnen mede te nemen. Nu raadt deze deskundige aan Cronjé niet verder naar het binnenland op te trekken maar Roberts moet rechtstreeks op Bloemfontein aanhouden na de reorga nisatie van zijne transportmiddelen. Hij kan deze plaats vermoedelijk reeds Maandag binnenrukken. De Boeren zullen waarschijnlijk beproeven hem tegen te houden bij de reeks verschanste kopjes op 16 mijl bewesten Bloemfontein, maar deze stellingen kunnen noordwaarts omgetrokken worden, wat een dadelijke ontruiming van de kopjes zou ten gevolg® hebben. Dat Roberts dit gelukken zal wordt weder door andere deskundigen ten sterkste betwijfeld. Dezen toch zijn van oordeel dat zijn poging om Cronjé te verpletteren en om een vliegenden tocht naar Bloemfontein te doen totaal mis lukt is. Na Bulier dus nu weder Roberts, die dan toch de man heette, die het wel met de Boeren zou klaarspelen. Met het praatje dat Cronjé ingesloten was is het nu natuurlijk uit. Integendeel blijkt dat hij bij zijn aftocht den Engel schen, die gedurige aanvallen op zijn achterhoede deden, groote verliezen toe bracht en dat de Boeven te weinig in aantal waren om de Engelsche cavalerie te beletten binnen Kimberley te komen. Bij de verschillende gevechten die ge leverd werden om de Engelschen te beletten het^Boerenleger te omsingelen, hadden de Boeren slechts kleine verliezen. Als gerucht wordt gemeld dat de gene raals Knox en Macdonald bij de gevechten tusschen 16 en 18 dezer gewond werden, zelfs dat Macdonald zou overleden zijn. Officieel is dit gerucht echter nog niet bevestigd. Bevestigd is ook niet het gerucht dat Ladysmith door de Boeren zou ontruimd zijc. Het berust slechts op eene mede- deeling van den burgemeester van Wind sor aan den gemeenteraad. Het departe ment van oorlog verklaart eene dergelijke tijding niet ontvangen te hebben. De strijd om Ladysmith als einddoel wordt steeds voortgezet. Maandag werd weder hevig gevochten. Bij het gevecht op den Boschkop bij Coienso brachten de Boeren den Engelschen zware ver liezen toevan hunne zijde werden slechts enkelen gewond. Over de ontruiming van den Hlang- waneberg aan de Toegela woidt gemeld dat de Boeren volkomen ordelijk aftrok ken en al hunne kanonnen en gewonden medenamen. De Engelschen vonden in de loopgraven, die prachtig aangelegd waren, slechts éen doode, maar ze maak ten eene groote hoeveelheid proviand, zadels, dekens, bijbels, alsmede eene massa munitie, waaronder vele soor ten ontplofbare kogels, buit. Deze aantijging na zooveel lof,is weer een bewiis hoeveel moeite het aan vele Engelschen kost aan de grootheid van hun vijand recht te doen wedervaren. Buller's 5e divisie is nu ook de Toegela overgestoken na de Boeren terug gedreven te hebben. Het scheepsgeschut der Engelschen bracht voor de zooveel- ste maal weer dat der Boeren tot zwij gen. Buller heeft bij al zijn succes toch weer versterkingen aangevraagd. Naar een bericht uit Brussel luidt zijn de Boeren van oordeel dat zij hun stellingen in Natal niet meer kun nen houden en zou generaal Joubert daarom bevel gegeven hebben tot eene volkomen achterwaartsche samen trekking. Natal zou worden ontruim* en het beleg van Ladysmith opgebroken om de troepen voor verdediging j van de Transvaalsche grenzen beschikbaar j te stellen. Is dit nu zoo, dan volgt daar natuurlijk uit dat Buller zonder slag of stoot Ladysmith kan binnenrukken, maar nu met verlof van de Boeren. Het Brusselsch blad dat deze plaunc-ri van de Boeren mededeelt, schijnt dus over betere bronnen te beschikken dan de Engelsche regsering, die verklaart er niets van te weten. Dat de Boeren het zwaartepunt van hun optreden in den Vrijstaat vinden en dus de hoofdstrijd daar uitgevochten zal worden, wordt niet betwijfeld. De hoofdstrijd, zegt de deskundige van de Kreuzzeitung, is vooiloopig van veel meer gewicht dan zelfs de ondernemingen op de verbindingslijn in den rug van Lord Roberts. De geheele tocht van dezen is zeer stoutmoedig, zelfs gewaagd en wordt met eiken dagmarsch voorwaarts gevaarlijker.Waar het zwakke punt der Engelschen ligt, blijkt uit het buitmaken van een geheel convooi bij Koffiefontein vlak op zijn rechtervleugel, hetgeen op een feillooze houding van de Boeren duidt. In Mafeking is volgens de Times de gezondheidstoestand der bezetting naar wensch en richten de Boeren met hun groot kanon veel schade aan. Men ver wacht daar een aanval ten zuidwesten. Roberts leger moet veel verliezen hebben geleden. Hij heeft om een 40tal officieren gevraagd. De Boeren schijnen het dus maar altijd op de officieren gemunt te hebben. De verliezen door de Engelschen geleden bij hunne pogingen om Cronjé te pakken te krygen, waren volgens Engelsche berichten negen officieren gesneuveld en negen en dertig gewond. Van het verlies der manschappen dat zeker wel in verhouding met dat der officieren zeer aanzienlijk moet zijn, wordt niet gerept. Dat zullen wij later hooren. Natuurlijk is het lastig zoo iets te moeten mededeelen na al het bluffen der laatste dagen. Zooveel blijkt reeds dat vele der reservisten aan de slagen hebben deelgenomen, allen kerels die voor het eerst met het vuur der Boeren kennis maakten. De Boeren hebben weer wat op hun geweten. Men meldt nl. dat het Engelsche stoomschip Estournée(?) met 3000 ton graan voor Zuid-Afrika in de Delaware gezonken is. Volgens de Engelschen zou dit door een huurling der Boeren zijn gedaan. ZIE ETALAGE. dat het derde suppletoir kohier van den hocfdelijken omslag voor het jaar 1899, na door Gedeputeerde Staten van Zeeland bij hun besluit van 17 Febr. j.l. no 57 te zijn goedgekeurd, op heden in afschrift gedurende den tijd van vijf maanden op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergeiegd. En is biervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 22 Februari 1900. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, G. J. BISSCHOP. Marktberichten. Middelburg, 22 Februari. Boter f 0,90 A 1,00 per K.G. Eieren f 3,80 a f 0,00 per 100 stuks. Getrouw d: W. P. J. TISMEER en W. J. BUSQUET, die, ook namens wederzijdsche fa milie, hartelijk dank betuigen voor de belangstelling, zoowel vóór als bij hun huwelijk ondervonden. 22 Februari 1900. Per Telegraaf. 's-GRAVENHAGE. Tweede Kamer. Besloten Dinsdag de beraadslaging voor het Leerplicht-ontwerp aan te vangen en Donderdag de nominatie van den Hoogen Raad op te maken. Oorlog in Znid-Afrika. PARIJS, 22 Feb. Uit Pretoria wordt geseind op 19 dezer dat eene Engelsche colonne op marsch naar Bloemfontein bij Koedoesrand door de Boeren werd teruggeslagen. Tal van gevechten zijn geleverd bij de Modderrivier en op den terugtocht van Kimberley maakten de Boeren 1000 stuks vee buit. LONDEN, 22 Feb. Uit Ladysmith wordt geseind op 19 dezer dat de Boe- renstrljdmacht op Ladysmith weinig is verminderd. Een bericht aan de Cape Argus uit Kaapstad meldt weder dat Cronjé omsingeld is, doch grooten tegenstand biedt. 50 Engelsche officieren waren buiten gevecht gesteld. Zeet ij dingen. Hr. Ms. kruiser NoordBrabant is heden morgen van hier naar Nieuwediep ver trokken. 00FGELL1KE OMSLAG. —Kram™ Heden overleed zacht en kalm, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer ARIJ VAN DER KUYL Sr., in den ouderdom van 78 jaren. Vlissingen, 22 Febr. 1900. Wed A. VAN DER KUYL Kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Algemeene kennisgeving. Na een kortstondi?, doch smar telijk lijden, overleed heden onze geliefde Dochter en Zuster ELISABETH JOHANNA ADRIAANSEN, in den ouderdom van ruim 34 jaar. Uit aller naam, Wed. A. ADRIAANSEN- Stofkoper. Rotterdam, 20 Febr. 1900. (O.Z. Maaskade, 57.) tegen 1 April a. s. de BOVENWONING aan de Kerkstraat, G. 132a, bevattende 6 Kamers, Keuken en Zolder met twee Meidenkamertjes. Te bevragen Kantoor Notaris TAK. ondiging van het uitvoerbaar ver klaarde derde suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het jaar 1899. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen maken bekend Terstond een nette gevraagd, die koken en strijken kan Adres Badhuisstraat N 37a. Nieuw VERSTERKINGSMIDDEL voor zwakken en herstellenden. Wordt ge bruikt in alle gevallen, waarin het er op aankomt nieuw bloed te maken. In flacons a f 1,50. 6 11. f8. 12 fl. f 15.-. Steeds voorhanden bij den Hoofd- Agent R. M. SMITS, Lange Giststraat, Middelburg. Prospectus met attesten van gebruikers, ook van in Zeeland goed bekende personen, op aanvraag gratis. HEELE EN HALVE BLIKKEN Kropsalade. Tuinboonen. Snijboonen. W ortelen. Doperwten en Fijne Doperwten. Spercieboonen. Verkrijgbaar bjj Wed. J. G. H. DOMMISSE. Bellamykade, G. 5. TE HUUR, Bellamykade. Te bevragen bij J. TIM MERMAN, Schoenfabrikant. „DE ZOOM" aan de rivier ,,de Zoom". BERGEfi-QP-ZGGM ONOVERTROFFEN, Inlichtingen enz. worden op a in v rage gratis verstrekt by ondergeteekenden. P. i. ASSELBERGS C Prachtige Blanke Appelen. Peren. Abrikozen. Gewone en Fleurvijgen. Pruimen en Pruimedanten. Eleme Rozijnen voor Boe renjongens. Spliterwten, Groene Erwten en Bruine Boonen. Aanbevelend, Wed. J. G.H. Dommisse, BELLAMYKADE, G 5. De Nieuwe Jaargang van zal beginnen met de boeiende romans van De Misdaad van het Eiland. De Kloosterrruïne en meer dan 50 kleinere verhalen, alsmede raadsels, versjes, nuttige wenken, anecdo- ten, logogriefen, rebussen, enz., alles aan den geringen prijs van 65 cent per drie maanden, franco per post 80 cent. De le aflevering ligt bij eiken Boek handelaar ter inzage en bij den Uitgever P. STOKVIS-WATERREUS, 's-Bosch Badhuisstraat 32. W.IITKK I>1 KAST. 8 u. vm 9 u. nm. 9 Zondags tot 12 u. n.m. ICoude-, Warme-, Douche- enStortbaden J Prijs per kuipbad f'0.40 9 stortbad - 0.10 0 Boekjes voor 12 kuip- g) baden- 3.60 Abonnementen (persoonlijk) 52 Kaarten per jaar - 13. Familieabonnementen W 100 Kaarten per jaar. - 25.— Vraag-t in-ljNopirave van in flacons en in dozen. Onze Wrijfwas verkleurt niet In het felste zonlicht Door de nette verpakking i* cartons van een dozijn, zoo wel als door de mooie echte wrirfwaskleur en lage prüzen» wordt ze door vele grossiers boven andere soorten verkozen. Monsters met prijsopgave worden gaarne franco toegezonden. fUbiïkanten van Chem. artitielïn.

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 3