Hospitaal-Kerk-Schip. Gemengd Nieuws. Kerk- en Schoolnieuws. r groote toekomst voorspellen, van zich te vervreemden, geen verstandig mensch zal dat zeker beamen. Jammer dat de regeering van Suriname zoo getrouw dit voetspoor volgt. Tweede Kamer. Bp de Tweede Kamer zijn thans aan hangig de volgende motiën van otde, waarover de beraadslaging nog aan de orde is te stellen van den heer van Gijn c. s. (waterweg van Dordrecht naar zee)van den heer van de Velde (op leiding van Oost-Indische administratieve ambtenaren)van den he6r van Kaalte (inrichting van het consulaatwezen)van den heer van Vlijmen c. s. (scheiding tusschen de militaire intendance en de militaire administratie), en van den heer van Kempen(wenschlijkheid van eén postbestelling op Zondag). Onderwijzer en ontvanger. Door den raad der gemeente Abcoude Proostdij is B. de Roos, hoofd eener bijz. school voor lager onderwijs aldaar, be noemd tot ontvanger der gemeente, waarvoor benoemde den gevorderden eed aflegde. Bij koninklijk besluit is echter deze benoeming vernietigd en wel op grond dat volgens de wet de betrekking van gemeenteontvanger onvereenigbaar is met die van onderwyzer bij het lager onderwijs, wat daar de wet geen on derscheid maakt tusschen openbare en lagere onderwijzers, ook op de Roos toe passelijk is. Bijgevolg mag deze zoolang hij zijn betrekking bij het onderwijs niet heeft neergelegd, niet de betrekking van gemeenteontvanger aanvaarden. Leger en Marine. In marinekringen worden de volgende mutatiën bij de zeemacht a.s. gebracht In de opvolging van don directeur en commandant der marine te Amsterdam, viceadmiraal ten Bosch, die den zeedienst gaat verlaten, zou voorzien worden door overplaatsing naar Amsterdam van den directeur en commandant der marine te Hellevoetsluis, schont bij nacht Zegers Veeckens, ter wiens vervanging dan in aanmerking komt de alsdan tot schout bij nacht te bevorderen kapt. ter zee van Waning. Het eind-examen der cadetten aan de Kon. Milit. Academie zal dit jaar ge houden worden van 12 Juni tot 2 Juli. In de beide hoofdbureau's der staats spoorwegen te Utrecht circuleert een verzoekschrift, hetwelk aan den heer Cluysenaer zal worden aangeboden, en waarin in naam van het geheele be trokken personeel tot den heer Cluyse naer het verzoek wordt gericht, vóór- zijn aftreden als directeur-generaal weder te willen invoeren de 2-jarige periodieke verhooging der bezoldigingen. Men heeft dit verzoek gedaan ten eerste op grond van de door den heer Cluysenaer inder- tyd gedane toezegging, om dezen maat regel te gelegener tijd te zullen over wegen en ten tweede uit een oogpunt van billijkheid tegenover enkele cate gorieën van ambtenaren, die zich reeds in de toepassing van die gunstige bepa ling mogen verheugen. (N. R. Ct.) De vorst en de vorstin,van Waldeck- Pyrmont worden heden avond in de residentie verwacht. Zij zullen Zaterdag avond met de koninginnen de uitvoering van het Boheemsche quartet bijwonen. Vllssingen Si Februari. Op eene andere plaats in ons nummer van heden zullen onze lezers vermeld vinden de opgaaf van den Burgerlijken Stand van Vlissingen. Wij zijn, gevolg gevende aan den wensch van meerdere abonné's, op ons verzoek, door de autoriteiten in staat gesteld deze opgaaf voortaan des Woensdags en Zaterdags op te nemen, inplaats van zooals tot hiertoe gebruikelijk was,op laatstgenoemden dag. Wy hopen nu dat hiermede aan veler verlangen zal voldaan zyn. Vreemde munten aan de grenzen. j Men schrijft ons uit Overslag: Een paar jaar geleden werden we door een besluit van den Belgischen Minister van Financiën waarbij de invoer van Fransche koperen munten, die ook in ons land waren doorgedrongen, verboden werd, verlost van die lastige kluiten, groote koperen munten, ter waarde van 10 en 5 centiemen. Vuile dingen waren het, dikwijls bedekt met een laag koper groen. Wie voor eene waarde van 2 fr. van die geldstukken bij zich droeg, had er een vracht aan. Ieder zag ze met genoegen verdwynen en plaats maken voor de Belgische nikkelen munten. Nu wil onze Minister de vreemde munten weren. Of dat den grensbewoners wel zoo goed zal bevallen, meenen wy te mogen betwyfelen. Vooreerst krijgen we dan dubbeltjes en stuivertjes, allerlas tigste geldstukken, die hier nu weinig in omloop zyn, omdat iedereendie er eens een ontvangt, het bewaart om later, wanneer hij er eenige in zijn bezit krijgt ze naar de postspaarbank te brengen. Maar wat het zwaarste weegt de han delsrelaties tusschen de bevolking aan weerszijden van de grenzen zijn zoo veelvuldig, dat het wel niet mogelijk zal zyn den voorgenomen maatregel in te voeren. Moet het ontwerp wet worden danzullen de overtredingen d.e tochmoeie- lijk te constateeren zijn, zoo veelvuldig wezen, dat de toestand er weinig of niet op verbeteren zal. Maar gesteld dat het mogelijk ware, de Belgische munten, om ons tot de Nederlandsch Belgische grens te bepalen, uit Nederland to weren, hoe zullen wij dan aan Belgisch geld geraken om betalingen in België te doen? Het is toch bekend dat Belgen van ons geld niet gediend zijn. Wij zullen bij speculanten en woekeraars terecht moe ten komen om Belgisch geld te koopcn tegen een hoogen koers, een koers dien zij zeiven zullen maken. In het belang van den handel achten wij den voorgenomen maatregel geenzins. 't Is echter niet te ontkennen dat, wanneer de wet wordt ingevoerd aan sonimigevreemde toestanden een einde werd gemaakt. Zoo worden in de meeste grensgemeenten de pryzen der winkelwaren vastgesteld in Belgisch geld. Een gulden doet daar frs. 2,12. Wie dus voor een waarde van 80 cent koopt en een gulden geeft, ontvangt niet 20, maar 26 cent terug. Nederlandsch geld is schaarsch aan de grens, maar niet meer zoo schaarsch als eenige jaren geleden, toen men om gemeente- of rijksontvanger te kunnen voldoen bij de verschillende rijks- of gemeente ambtenaren, die hun salaris natuurlijk in Nederlandsch geld ont vingen, Belgisch tegen Nederlandsch geld moest inwisselen. Is de toestand hier in Z.Vlaanderen lastig, nog moeielijker is hij in Zuid Limburg, waar niet alleen Npderlandsche, maar ook Duitsche en Belgische munt in omloop is. Voor lieden die zich in die streek vestigen, en aan dien toestand niet gewoon zyn, duurt het geruimen tijd, eer zij vlug met het geld kunnen om springen. De heer P. Merckens, arts, klinisch assistent aan de afdeeling van den hoogleeraar dr. J. Rotgans in het Binnen- Gasthuis te Amsterdam, is met ingang van 16 dezer als zoodanig eervol ont slagen. Voor de betrekking van onderwijzer te Overslag (jaarwedde 500) heeft zich geen enkel sollicitant aangemeld. Vervolg.) En wat het werk van den predikant betreft, het is van algemeene bekend heid, hoe onze visschersbevolking aan den godsdienst groote waarde hecht er zijn geene kerkscher gemeenten te vinden dan in onze visschersplaatsen, zoodat het reeds van te voren is vast te stellen, dat de geestelyke toespraken hoog door hen zullen worden gewaar deerd. Trouwens, op elk schip worden deze belangen behartigd, zoo goed men kan. In den regel leest de kapitein eiken avond een hoofdstuk der Schrift en een gebed uit „De GodvreezendeZee- man" voor, en de bemanning woont dezen zoogenaamden „plicht" getrouw by des Zondags wordt uit genoemd boek een preek voorgelezen. Dat er echter ook ondanks deze zeker hoog te waardeeren instelling nog wel iets voor den predi kant te doen overblijft, zal wel door niemand, die dit leest, betwijfeld worden. Laat ons thans zien, hoe het leven op H. K. S. is ingericht. Nadat des morgens tegen 9 uur, maar gewoonlyk wordt het later, de, laat ons het ook hier maar noemen, huiselijke godsdienst oefening is gehouden, gaan de matrozen aan hun dagelyksch werk, terwijl de kapitein met zijn kijker gewapend, uit ziet of ook wellicht een schip in de nabijheid hulp begeert. Daar wordt, om een voorbeeld te noemen, ontdekt, dat een logger twee nationale vlaggen onder elkander geheschen heeft, het teeken, dat gemeenschap wordt gewenscht. H. K. S. laat door een blauwe vlag zien, dat zij het sein heeft opgemerkt, waarop het andere schip eene gele vlag hyscht en daaronder een blauwe, daarmede te kennen gevende, dat het medische hulp noodig heeft voor een kranke, die lijdt aan inwendige ziekte. Een deel der bemanning laat nu onmiddellyk de boot buiten boord de dokter begeeft er zich in met zijne instrumenten, de predikant met zijn bijbel en een bundel trac- taatjes, waarna de boot naar het vreemde schip wordt geroeid. Terwijl de genees heer den patiënt onderzoekt, spreekt de predikant met de bemanning en houdt met haar een korte godsdienstoefening, aan wier einde hij den schipper verzoekt om een vers op le geven, dat door de bemanning met forsche stem en op de eigenaardige wijze der visschers, met aanzwellingen als van de golven der zee, wordt gezongen. De zieke wordt medegenomen, zoo dit noodig blijkt, terwijl in dien tusschentijd op „De Hoop» een bad en een bed voor hem zyn ge reed gemaakt. Het hospitaal is natuurlijk voorzien van al wat er noodig kan wezen er zijn vier bedden terwijl er bovendien gelegenheid is om in twee hangmatten zwaargewonde patiënten, die de bewegingen van het schip niet kunnen verdragen, te verplegen. Bevindt H. K. S. zich te midden der visschersvloot, dan tracht de predikant zooveel mogelijk schepen te bezoeken en de bemanning toe te spreken, na hen bekend te hebben gemaakt met het doel van den arbeid. Niet alleen Neder- landsche vaartuigen, maar ook van andere nationaliteit worden bezocht trouwens ook de Duitsche schepen heb ben vaak Hollandsche matrozen aan boord. Des avonds wordt van 7 tot 8 uur voorgelezendr. Van Dijk begon met het Leven van Garfield, den president der Vereenigde Staten, en las verder boeken van Funcketen slotte wordt de dag geëindigd met gemeenschappelijk gebed. Natuurlijk hangt heel veel af van het wederop de breedte, waarop H. K. S. zich op haar eerste reis, in den vollen zomer, bijna doorgaans bevond, nam. 60' en 61° N.B.,' is het weder gewoonlijk zeer ongestadig, koud en mistig, zoodat het meer van October dan van Juli heefteen paar malen had het schip ook een storm te doorstaan, en toen kon er van het geheele werk niets komen, Zelfs heeft de kapitein eens de haven van Lerwick moeten binnenloopen ter wille van de weersgesteldheid, tweemaal is hij binnengevallen in Aberdeen, eens deels om brieven af te halen en te ver zenden, anderdeels om den uitgeputten voorraad van eieren en ijs aan te vullen. (Wordt vervolgd). Te Rotterdam is door een onbe kende oorzaak uitgebrand het magazijn van piano's, orgels, rijwielen enz. van D. Tiemeyer, in de Meermanstraat, zijnde een benedenhuis van drie vertrekken. Alles was verzekerd. Te Scheveningen heeft een politie agent op een man die met zijn wapenstok wegliep, geschoten en hem aan de pols verwond. De agent schoot echter eerst raak, nadat hij, om zijn aanrander bang te maken, tweemaal zijn revolver in de open lucht afgeschoten had. Te Ny'megen is op het stationsplein een 80jarige bijziende man door -de stoomtram oven-eden. Hij werd naar het ziekenhuis gebracht, waar zijn linkerbeen moest afgezet worden. Onder den duinkant van Tessel zyn reeds nu troepen kievieten waarge nomen. 't Is te hopen dat het goede lenteboden zyn. De werkstaking der metaalbewer kers te Antwerpen duurt onveranderd voort. De houtbewerkers hebben hunne vakgenooten tot eene bijeenkomst op a. s. Zondag bijeengeroepen. Te Brussel kwam dezer dagen een 12jarige knaap in het ouderlijk huis terug, die 2 jaar geleden plotseling zonder eenig spoor na te laten verdween. Hij was vertrokken met een troep kunsten makers en met dezen had hij Frankrijk, 1 Duitschland en Italië doorgereisd. Vervolgens kwam bij hem eene vurige begeerte op om de zijnen weer te zien Hij verliet heimelijk de zwervende troep, die bij Grenoble gelegerd was, en legde te voet den langen weg naar Brussel af. Half dood van vermoeienis, honger en gebrek, kwam hij Zondagavond terug, thans genezen van zijn zwerfzucht. In het Westminster Aquarium te Londen is thans te zien een menschelyk monster dat op handen en voeten draaft en galoppeert en bovendien als een paard hinnikt en daarbij twee beenen oplicht. Het menschelijke aan hem is dat hy piano speelt en met smaak sentimenteele romances zingt. Te Londen heeft in het Crystall- paleis een treurig ongeluk plaats gehad. Twee olifanten, die met water werden afgespoten, ontsnapten. Een er van trapte zijn oppasser dood en rende toen naar een concertzaal, daar een doodelijken schrik verspreidende.Vandaar liephij naar een bar en sloeg stoelen en tafels stuk. Een paar oppassers konden hem einde lijk binden. De andere olifant was een park in- geloopen en had over een afstand van eenige kilometers groote schade aange richt. Het belangrijkste concert dat te Londen „voor het oorlogsfonds" wordt gegeven zeggen de bladen daar is dat in deze week in Govent Garden zal plaats hebben, met medewerking van Patti, Edward Lloyd enonzen landgenoot Juhannes Wolif. (N. R. Ct.) Een origineel. De vroegere nacht wacht van 't visschersdorp Kietz, thans bij Kopenich ingelijfd, Carl Noack, is in 86jarigen ouderdom gestorven. De man beroemde er zich op dat hij in de laat ste 25 jaren van zijn ambtsbediening nooit een procesverbaal had opgemaakt. Hessen is het eenige land in Duitsch land waar de Israëlieten niet ten volle gelijk zyn gesteld met andere burgers, de régeering weigert hun stelselmatig het verlof om te pleiten en geeft hun ook nooit plaatsen in de rechterlijke macht. Door den Israelietisehen Bond is thans aan de Regeering een door tal van christenen medeonderteekend adres toe gezonden om aan deze onrechtvaardige uitsluiting een einde te maken, Onlangs ging te Parijs een agent van den veiligheidsdienst, Dubieff ge naamd, eenige er ongunstig uitziende personen na, die met zeldzame volhar ding langs de rijtuigen zwierven welke voor juweliers en kleermakers stil ston den.Hij zag drie hunner een prachtig stuk bont stelen, dat op de kussens van een coupé lag, en onder een poort gaan om den buit na te zien. De agent was alleen. Wat zou hij doen tegen drie Hij nam zijn toevlucht tot een list. Hij voegde zich bij de drie, gaf zich uit voor 'n confrater, die hield van goedkoop bont en stelde hun eindelijk voor het voorwerp te koopen. De dieven, vertrouwen stellende in den man die getuige was geweest van hun diefstal en ze niet had doen arresteeren, gaven hem het bont om te bekyken. Zoo dra de agent het bont in zijn handen had, zette hij het op een loopen. De drie boosdoeners hem achterna. Langs verschillende omwegen bracht hij zijn vervolgers in de rue Choiseul. Voor- het politiebureau in die straat gekomen, liet hij hen arresteeren. Dubieff kreeg een complimentje van zijne chefs voor de door hem aan de dag gelegde scherpzinnigheid. In voorbaat. Te beginnen met 1 Maart worden de prijzen der biljetten voor de schouwburgen te Parijs met 10 pet. verhoogd met net oog op de tentoonstelling, die echter eerst twee maanden later aanvangt. Het paradijs der voddenrapers is New-York. Daar wordt door hen jaarlijks minstens 75 millioen gulden met rapen van vodden verdiend. De heeren hebben ook een syndicaat, dat 2000 leden telt. Dit bedrijf wordt grootendeels door Duitschers en Italianen uitgeoefend. Hoe winstgevend het is, een Yankee zou zich schamen voddenraper te zijn. Als een staaltje hoe conservatief de Ghineezen zijn, kan wel gelden dat in dat land munten in omloop zyn, die pryken met de beeltenis van een keizer, die reeds 2000 jaren by zijne voorvaderen vergaard is. Aan muntstempels wordt dus in China niet veel uitgegeven. Herhaaldelijk is geklaagd over de eigenmachtige en ruwe wyze, waarop Eng. officieren en soldaten tegen Kaap- sche burgers optreden. Nu schryft iemand die met zyn naam teekent, uit Molteno weer het volgende aan „Ons Land» „Ik richt dit schrijven aan u met het verzoek, dat gij toch uwen invloed bij onzen geachten magistraat en bij onze regeering zult gebruiken, tegen de handelwijze van de Cape Police, gister op mijn plaats aangericht. Zy namen, omtrent 6 of 700 yards van mjjn wo ning, van mij 15 merries en 11 kleine veulens, en dreven ze in de richting van Molteno. (Ik ben loyaal.) Toen kwa men zij naar mijn woning, stapten het huis kruis en dwars door, en keerden al de bedden om. Zij zeggen dat zij naar eenige burgers zoeken. Toen zoch ten zij weer naar mijn geweer. Ik zond Frans Venter, een man, die bij mij verhuurd is, naar mijn schapen, op hem werden twee schoten door de Police ge vuurd. Des nachts moet ik mijn vee in de kralen voor dieven bewaken, die al reeds van my 90 schapen, 4 geleerde, 6 ongeleerde paarden en 12 beesten ge stolen hebben, ook van Willie Steyn zijn 7 melkkoeien en een os uit de kraal gestolen. En wat de dieven achterlaten, wordt des daags door de Cape Police genomen. Mynheer, het is geen gemak kelijke zaak om te voorkomen, dat de mannen, die ons moeten beschermen, dergelijke schandalen aanrichten. Gene .raai Sir R. Buller, heeft in zijn procla matie gezegd dat wij loyaal moeten blyven. Compensatie zal geëischt worden voor eenige schade door de Vrijstaters of Trans valera aan ons gedaan, maar wie zal hiervoor compensatie betalen In het noorden der Kaapkolonie zyn de Boeren beslist in het voordeel, en gelukt het hun de Aar te bemachtigen, dan is alle toevoer van de Kaapkolonie naar Roberts afgesneden en wordt zijn toestand bedenkelijk, zegt overste De Wit in de N. R. Ct. Het dunkt ons van Roberts een on voorzichtig optreden om in den Oranje- Vrijstaat door te dringen, alvorens den vyand uit de Kaapkolonie verdreven en over de Oranje-rivier geworpen te hebben. Blijkt het Cronjé, dat hy niet tegen Roberts is opgewassen, dan zullen waar schijnlijk de Boeren uit de Kaapkolonie hem te hulp komen en den Engelschen rechtervleugel bedreigen, niet meer man schappen achterlatende dan noodig zijn om de rivierovergangen te verdedigen. En wat zal Joubert doen Het schijnt, dat Buller bevel heeft hem bij Ladysmith vast te houden. Mocht het noodig zijn, dan zal hij ook hier het beleg opbreken, bezettingen achterlaten ter verdediging van de over het Drakengebergte voe rende passen en den Vrijstaters te hulp snellen. Doch zoover is het nog niet, en zooals ik mij vlei te hebben aangetoond, aldus besluit de overste, is er voorloopig geen enkele reden om de toekomst voor de Boeren donaer in te zien. Een berichtgever van „Daily News" in het kamp te Enslin (Graspan) spreekt in een brief van het groote vertrouwen, dat de Boeren stellen in hun President Kruger. „Zij zien in hem niet slechts een man van onverschrokken moed, groote schranderheid en onverzettelijke wils kracht," zegt hij, „maar zij schijnen werkelijk te denken dat hij God's bij- zonderen zegen heeft voor dezen oorlog." Hij is voor de Boeren wat Moham med was voor de zijnen. „„Gol en Oom Paul zullen voor ons waken"", zeggen zij. En dat geloof kan men bij hen evenmin schokken als hun geloof in het Evangelie." „Zij schijnen," besluit de berichtge ver, „niet bang te zijn voor de Gene raals Roberts en Kitchener, ofschoon zij hen beschouwen als bewonderens waardige krijgsoversten." Inderdaad voelen zij zich er door vereerd, dat men die op hen heeft afgezonden. - AFRIKA. Het ziet er volgens Engel- sche berichten althans, zeer treurig voor de Boeren uit, zoo treurig dat als men die berichten van de censuur vertrou wen mag, het lot van de dappere Trans- valers en Vrijstaters niet twyfelachtig meer is. Wie zal toch de zegevierende Engelschen tegenhouden op hun marsch naar Bloemfontein en later naar Pretoria, als het zich bevestigt dat Cionjé om singeld is, zonder hoop op ontzet, en dus de pogingen van Delarey om Cronjé bij te staan door de Engelsche vervolgings colonne in de rechterflank aan te vallen van geen nut kunnen zyn En in Natal moet Buller, de zoo her- haaldeiyk geslagen Buller, ook een succes behaald hebben door het bezetten van alle heuvels rechts van Colenso aan deze zyde van den oever van de Toegela, met inbegrip van d en Hlangwaneberg, die wat het wapenfeit weder veel van zijn glorie doet missen reeds door do Boeren den voiigen n Generaal Hart was i dan zijn heer en mees het gelukte hem Co Dat hij hierbij slechts tegenstand te doen h: dat de Boeren hem laten in bezit nemen, een gegronde reden zu klinkt nu zegevierend nu langs het zuiden v;| linie van Colenso tot hebben en dat de vij tocht schijnt te zijn er kleine achterhoede houdt aan den spoor naar Ladysmith, en Hart te Colenso de riv Er gaat zelfs een g€ ren in vollen aftocht van de Toegela. Dit be als dat van het bezetter de Engelschen bevestii Buller's verliezen 15en tot den 18en bed gesneuveld, zes gewi sneuveld en 154 gewo Bij Rensburg behaald een aardig succes. Daa man van het Wiltshin gen, onder welke een luitenant, terwijl de Er| boven zeventig dood welke de majoor Macmi omsingelde French ben een Boerenkamp bij D ten de Boeren Kamfer: Methuen is nu ook te Kimberley met versl raad aangekomen. He dat de Boeren daar no al verjaagd zijn, wat doen gelooven. Bij zooveel sombers om eens na te gaar dan officieels zijde om der Boeren in de Ka wordt en dat wel geschi hun eindelijke zegepraal merkelijk is het dat nif is omtrent de jacht d Kenny en Kitchener o; den Vrijstaat maken. Kimberley naar Bloemt 160 K.M. en het terre steden geeft aanleiding van sterke stellingen, v ongetwijfeld gebruik zu Engelsche militaire krin dien ongerust dat d singen in den zin het het vreemd dat zoo bit devbeden omtrent het o: ley, den toestand van een maandenlange bel lekken. Het Franschi voegt er bij dat men ongerust is over het volgingsleger, dat men i is overkomen. De to blad, is zoo duister m vraag aan het Engelse' gedaan of het waar omsingeld was, luidde wij weten er niets van Dat klinkt dus alles dat de Boeren geheel hals over kop voor der Er is alle kans dat het zal. Een Duitsch bl Londen een bericht di bevestigt. Het zegt gedwongen is geweest te breken en vooral i noorder. der Modderrivie hy niets weet van de vyands, die de versch: legerkorpsen van elkur scheiden en in den va omdat de rivieren door zijn gezwollen en de artillerie onbegaanbaa Mannen en paarden zijn divisie heeft versterkin om zich meester te m; Boeren zeer sterk bezl den weg naar Bloemfon het voortrukken van tragen. Weer dus niet de Engelschen, die na: wat hadden kunnen victorie kraaiden. ENGELAND. Na de Parlement behaald, Chamberlain en consor zyn, dat ze weder tol geroepen worden ovei A

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2