Donderdag i^rjy*. 22 Februari. Van week tot week. AAN DE TRAPÉZE. BidaiiMe berichten. 11)00. !No. 45. &80 Jaargang. Prtja per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVEKTKNTJLÉNvan 1-4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - BQ directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeltUe advertentie wordt do prijs slechts tweemaal berekend, Groote letter» en ciiche's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt dagel{]ks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnummer SO. Abonnenients-Adtertenliën op zeer voordecllge voorwaarden. Wi) hebben onzen lezers in de laatste dagen groote dingen medegedeeld. Ze staan ongetwijfeld in verband met het geen te lezen is in den ook door ons medegedeelden brief, door een koopman te Botterdam van een Hollander uit Ijonden ontvangen „Er liggen in de brandvrije kelders te Kimberley voor millioenen aan ruwe diamanten.» Ziedaar de noodkreet uit de stad, waai de zwarten werken in de zwarte aarde om aan de begeerlijkheid en de hebzucht der menschen te voldoen. Kimberley ontzet dan Er is geen twijfel aan, zegt een onzer groote bladen, en te Londen twijfelt men nog veel minder. Daar danst en jubelt men, zet generaals en kolonels op een voet stuk en verheft hun daden ten hemel. 'tSpyt ons, dat we aan die algemeene opwinding, in welken zin dan ook, niet kunnen meedoen. Het is waar, dat de ruiter-generaal French zich met twee (luizend man den toegang tot de stad heeft weten te verschaffen, en dat dit een stout stukje is zal niemand tegen spreken. Maar met dit stoute stukje is de stad volstrekt niet ontzet. De Boeren hebben hem doorgelaten of moeten doorlaten. Hij is met groote vlugheid, die het overige van het leger niets baten zal, door hun stellingen aan de Modder- rivier heengekomenmaar het is een feit, dat de Boeren nog een aantal kampen en schansen aan de andere zijden van de stad hebben. Een feit schijnt het ook te wezen, dat de ontsloten poort zicli achter French weer gesloten heeft en dat zij daarbij nog wat buit gemaakt hebben. Wij moeten nu goed in het oog houden, dat de beweging der Engelschen van tweeledigen aard is. De aanslag op Kimberley was slechts een onderdeel vv.n een grooter goheel, namelijk van den tocht van generaal Roberts in den Vrijstaat, waarvan het einddoel de ver overing van Bloemfontein is. Ook in dien tocht zijn zij aanvankelijk geslaagd, door het kleine plaatsje Jacobsdal te veroveren en door de legermacht dei- Boeren (waarschijnlijk een groot deel van den troep van Cronjé) in de richting van Bloemfontein voor zich uit te jagen. Dit geschiedt onder leiding van generaal Kelly-Kenny en met medewerking van generaal French, reUILLETOK. Eene vertelling uit het circusleven. 2). De jaloezie maakte zich van mij meester en daarbij een gevoel van af keer jegens myn makker en vriend. Natuuriyk hield ik hem nauwkeurig in het oog, en spoedig ontdekte ik dat hij even hartstochtelyk op Flora verliefd was als ik. Vooraf moet ik hier nog zeggen, dat ik uit valsche schaamte verzuimd had hem mede te deelen, dat ik met het meisje, zij het dan ook al niet officieel, toch zoo goed als verloofd was. In elk geval sprak zy er niet over, ja, het scheen mij zelfs toe als beant woordde zp Jim's gevoel. Eindelijk maakte zich de vertwijfeling van mij meester, en ik besloot aan de zaak een einde te maken. die naar het schijnt maar even te Kim berley was gaan soupeeren en toen de stad weer heeft verlaten, waar men natuurlijk al die opeters best missen kan. Er is iets komisch in al die vertoo ningen, die ons te zonderling en te vluchtig voorkomen om geheel vertrou wen te verdienen. Ons dunkt, de heer Roberts moet met al zijn glorie van de laatste week, een gevoel hebben als iemand die aan zwak heid in de ruggegraat ïydt en in dit lichaamsdeel een muis meent te voelen knagen. Er moet iets griezeligs wezsn in zulk een triomftocht, met een vijan- deltjken troep achter zich, die eveneens een overwinningstocht maakt. Waarlijk, de oorlog in Transvaal wordt meer en meer een schaakspel. Wat zal het Roberts toch baten, of hij Kimberley al ontzet en een eindje in den Vrijstaat dringt, wanneer de Boeren achter zijn rug, ten zuiden van de Oranjerivier in dezelfde richting voort- dringen en er wellicht in slagen om hem van den spoorweg naar Kaapstad af te snijden Het Fransche blad ie Temps, ofschoon dan ook anti-Engelsch gezind, kan onmo gelijk geheel ongelijk hebben, wanneer het zegt, dat het voortd ringen der Boeren in de Kaapkolonie de ongerustheid ver meerdert omtrent de verbindingen met Roberts. De lijn de Aar Kimberley schynt ernstig bedreigd te worden. En daar komt nog bij, dat de Boeren, die Colesberg in hun macht hebben, als de nood aan den man komt, van daar linea recta naar Bloemfontein kunnen sporen om Cronjé bij te staan en Roberts in den rug aan te vallen. Deskundigen zijn zelfs van meening, dat Roberts reeds door de Boeren is omgetrokken en afgesneden. Zoover is het misschien nog niet gekomen, maar het is duidelijk genoeg, dat het thans om Naauwpoorljten zuiden van Colesberg) gaat en dan de veel meer westelijk ge legen stelling aan de Aar, per spoor met Nauwpoort verbonden, aan de beurt ligt. Ook op het meer oostelijk gelegen Molteno en op het nabij gelegen Dordrecht schijn en de Boeren het gemunt te hebben, waar schijnlijk met het oog op hun oud doe) het bezit van Queenstown, de sleutel van East-London. Voor het tegenwoordige komt het ons echter waarschijnlijk voor, dat de ver bondenen al hun best zullen doen om de linie van de Aar te bereiken, waar zy geen groote overmacht en geen uit stekende combattanten tegenover zich „Wilt ge mijn vrouw worden of niet, Flora vroeg ik haar op een avond, toen wij toevallig alleen waren. Zij antwoordde niet onmiddellijk en het scheen mij toe als kwelde zij mij thans met opzet. „Jack," zeide zij eindelijk, „ik mag u heel graag lijden, maar ik kan nog niet zeggen of ik u werkelijk liefheb. Bovendien zijn er ook nog anderen!" viel ik haar in de rede. Je hebt nog een dozijn andere aanbidders en de voornaamste van hen is Jim vroeg zij haastig. „Je kunt gerust zeggen wat je denkt. Na tuuriyk mag ik hem graag lijden, en by mij ook. Maar," voegde zy er haas tig bij „van u houd ik ook veel, maar je moet nog wat geduld hebben „En gesteld dat je Jim niet hadt gezien vroeg ik. ,Ja, dat v/eet ik niet," antwoordde ze. „Misschien had ik u dan genomen. Maar het loopt naar achten. Je zult te laat in den circus komen, als ge niet Ik verliet haar en ging langzaam heen want ik had nog ruimschoots den tijd ons nummer was een van hebben. Verdrijven zij de Engelschen in die streek, dan worden ook deze troepen waarschijnlijk in de richting van Roberts opgejaagd en zit hij tevens tus- schen drie vuren, wat wel heel warm, doch niet bepaald aangenaam is. En in Natal ondertusschen zeer weinig beweeglijkheid. De berichten uit het kamp van Chieveley duiden op zekere ontmoediging, die wel hoogst verklaar baar, maar te Ladysmith zeker geen bijzonder gunstigen indruk zullen maken. Generaal Buller is wel in actie, maar het is een actie van den derden rang, en de vierde voorstelling van het ontzet is tot dusver niet aangekondigd. Voor het tegenwoordige zijn natuurlijk aller oogen op Kimberley in den Vrijstaat gevestigd. Een veelbesproken artikel. In het Duitsche blad de „Gegenwarti is door dr. Ed. von Hartmann een artikel geplaatst „De wereld in de 20e eeuw" waarin het volgende over Nederland en onze koloniën gezegd wordt „Nadat de dwaze annexatie-vrees van het jaar 70 in Holland geweken is,heeft men daar met schrik opgemerkt, welke korte metten Amerika met de Spaansche koloniën heeft gemaakt en hoe Enge land tegen de stamverwante gelocfsge- nooten in Zuid-Afrika optreedt. Men weet zeer juist, dat men de Hollandsclie koloniën tegen den greep van een groot wereldrijk nog minder kan beveiligen dan Spanje de zijne. Het Dortmund- Emskanaal, dat in korten tijd tot een Rynkanaal uitgebreid zal worden en ge makkelijk voor de grootste schepen be vaarbaar gemaakt kan worden, moet de Hollanders doen begrijpen hoe eenvou dig Duitschland zijn Rijnverkeer naar de Ems kan overbrengen en door tol- belemmeringen van den Rijnmond kan afsnijden, waardoor dan Holland de hoofdbron van zijn bloei ontnomen zou zijn. Evengoed weet men, dat de krach ten van een kleinen Staat niet voldoende zijn, om zulke belangrijke koloniën als Java en de aangrenzende eilanden ten volle tot hun recht te laten komen, dat het daarvoor den toevloed van kapitaal en arbeidskrachten uit een grooter stapel plaats noodig zou hebben. Al deze ge varen zouden zich kunnen laten afwenden en al deze voordeelen zich laten behalen, de laatste van het programma. De weg naar het circus een tent van zeil doek, die op het vrije veld buiten de stad stond liep over eene donkere heide. Toen ik, in sombere gedachten verdiept, er heen wandelde, zag ik bij een bank een man staan, die, toen ik naderde, zich achter een boschje ver school- Een enkele blik was voldoende om mij te laten zien, dat ik met Jim te doen had Als de bliksem schoot mi) de gedachte door het hoofd die komt hier om Flora te ontmoeten Met bovenmenschelijke kracht wist ik mij te beheerschen, kroop door een ope ning van de haag en keerde zacht, om te kunnen luisteren, naar de plaats voor het rendezvous terug. Weinige minuten later kwam zy en wierp zich in zijne armen, terwyl hij haar gelaat met kussen bedekte. Dat schouwspel maakte my by na krankzin nig van woede en alleen door buiten gewone inspanning wist ik mijzelven te weerhouden mij op hen te storten. Eindelyk zeide zy, terwyl de eerste stormachtige begroeting voorbij was «Luister eens, Jim, ik heb je wat te zeggen." Daarop vertelde zij hem ons laatste onderhoud. Jim hoorde rustig wanneer Holland een offensief en defen sief verbond en een tolverbond met tol- l parlement van DuiteohlaDd trachtte te verkrijgen, aldus in eenzelfde verhou- ding tot bet ryk toetrad, als de Zuid- j Duitsche staten van 1866 en 1870 tot den Noord-Duitschen bond. Duitschland j zal ongetwijfeld niets doen, om het zulk een besluit op te dringen, doch kan afwachten, tot het zich van zelf door de logica der gebeurtenissen in de hoof den der Hollanders baan breekt. Dat door zulk een samengaan de plaats als groote mogendheid van Duitschland eveneens zou winnen, evenals zijn macht ter zee en zijn koloniaal economisch ge bied, valt niet te betwijfelen doch een zelfstandig economisch gebied zou ook daarmee nog niet bereikt worden." Dit artikel heeft in wyden kring de opmerkzaamheid gewekt. Het werd in het Engelsche Lagerhuis en door de Times besproken, die er aan toevoegde dat Nederland niet behoefde ongerust te zyn, want dat hoe vijandig de stemming daar tegen Engeland ook moge zijn. Engeland eiken aanval op ons land of zijne koloniën zou afweren, eene verze kering die wel zeer geruststellend klinkt, maar, wel wat ondankbaar, zoo maar niet voetstoots op gezag van dit blad aangenomen wordt, de gewone politiek van de Britsche staatslieden in aanmer king genomen. De Duitsche pers hecht over 't geheel weinig waarde aan het artikel, dat in een weinig beteekenend blad geschreven werd door zooals hij genoemd wordt een „ziekelijk wijsgeer"die in zyn afzonde ring geen invloed meer uitoefent. Som mige bladen zwijgen zelfs over het schrijven vau dr.Hartmann. De Berliner Neuesten Nachrichten verklaart dat het lawaai over Hartmann's artikel in Enge land een gevolg is van de stelselmatige agitatie van den Berlijnschen correspon dent van de Times, welke man weer eens de zaak bij de haren er bijgesleept heeft om tegen Duitschland en de Duit sche politiek een potje te vuur te zetten Het is, betoogt het Berlijnsche blad, verre van elk verstandig Duitsch politicus, de cynische methode te volgen om Neder land door plagerij op het gebied van de tolpolitiek tot aansluiting aan Duitsch land te dwingen. Als de Times verder laat uitkomen wat Engeland voor Nederland heeft gedaan en nog bereid is te doen, door het de beschermende hand boven het hoofd te houden, wordt daarbij zorgvuldig verzwegen, dat Neder land den ondergang van zijne koloniale toe tot zij met haar verhaal gereed was toen zeide bij ernstig „Die arme Jack dat spijt mij werkelijk voor hem ik wou dat ik dat vroeger had geweten „Dat zou je toch niet verhinderd hebben mij lief te hebben, Jim?" vroeg zij. „Neen," antwoordde hij ernstig, „mis schien niet, maar ik zou het je niet hebben bekend. Goede Godwat moet Jack van zijn vriend en medewerker denken, die hem zijn geliefde ontfutselt „"Wees nu niet gek 1" riep zy. „Je hebt hem volstrekt niet zyn geliefde ontstolen. Ik ben zijne verloofde niet geweest. Ik heb Jack altijd graag mogen lijden, maar ik bemin hem niet, Jim, zooals ik iemand bemin, die in mijne onmiddellijke nabyheid is 't Was donker, dus kon ik haar ge zicht niet zien, maar ik kon mi) voor steilen hoe zij hem bij deze woorden aanzag. Ik ben overtuigd dat geen man ter wereld aan deze verzoeking weer stand had kunnen bieden, en Jim deed het ook niet. Hy kuste haar weer. Ik kon het niet langer verdragen. Haastig snelde ik heen en bereikte het circus in een toestand, die beter te gevoelen is dan te beschrijven. en commercieele grootheid uitsluitend en in de eerste plaats aan Engeland te danken heeft". De Temps merkt scherp op„Wat Hartmann nu wil is „wijsbegeerte van het immoreele" want deze is doodeen voudig het - tot een stelsel verheffen van hebzucht en roof. Leerplicht. Het artikel van het N. v. d. Dag over Leerplicht heeft ook de aandacht van het Gentrum getrokken, dat daaruit afleidt dat er bij de liberalen meerderen zullen gevonden worden, die by de regeering zullen aandringen om uit het leerplichtontwerp het herhalingsonder- wijs te lichten. Het blad is van gevoelen dat de minis ter hier wel voor te vinden zal zijn, omdat hy anders zou spelen in de kaart van hen die het herhalingsonderwerp in het wetsontwerp willen gehandhaafd zien alleen om des te zekerder het ge- heele wetsontwerp afgestemd te krijgen. Het Centrum noemt dit eene echt nare taktiek, maar ook te onnoozel om een ernstig staatsman tot dupe te maken. Suriname. Uit Paramaribo zal een adres naar de Koningin gezonden worden, dat eene ware aanklacht tegen de regeering van Suriname bevat, niets meer of minder behelzende dan dat de onderdanen van het land achieruitgesteld worden voor gewezen Indische immigrafiten —Engel sche onderdanen. Deze genieten over- dubbelen steun, krijgen gepolderd land vrij en kosteloos en geld op den koop toe om het lasd te bearbeiden. De Neder lander heeft daarentegen moeite een stuk land te verkrijgen ter uitoefening van den kleinen landbouw en daarbij nog de kosten te betalen voor request, leges en kaart. De adressanten verlangen nu niets meer dan dat met dat stelsel van be voorrechting van vreemden gebroken worde en zij zich in een gelijke be scherming en steun als de onderdanen van Hare Most Gracious Queen mogen verheugen. Men beweert wel eens en dit geldt ook de regeering van het moeder land dat de ryke kolonie Suriname steeds stiefmoederlijk behandeld werd en nog wordt, uit dit adres blykt althans dat met dit stelsel nog niet gebroken is. Of het verstandig is eene kolonie wier natuurlijke rijkdommen haar eene „Om Godswil, Jack, wat scheelt er aan?" vroeg de oude Morris. „Ben je dronken „Neen," stotterde ik. „Ik ben zoo nuch ter als ooit. Laat mij met rust!" Hij week verschrikt terug en liet mij alleen. Op het uiterste oogenblik verscheen Jim en had juist nog den tijd zich te kleeden en te schminken, toen het teeken tot ons optreden werd gegeven. Toen wy ons gereedmaakten met ons nummer te beginnen, keek hij mij aan es fluisterde: „Wat hebje toch, Jack „Ik weet alles!" siste ik hem toe; „we zullen vanavond voor het laatst samen optreden en van elkaar gaan vóór er ongelukken kunnen gebeuren.» Hy werd onder zyn „schmink» doods bleek, maar antwoordde niets, en wij betraden het circus, terwyl het publiek ons als gewoonlyk met donderend applaus ontving. Onder de groote me nigte toeschouwers ontdekte ik ook Flora Denbigh, die hem met bewonde rende blikken aanzag. Mijn bloed kookte ik gevoelde mij zwak, half krankzinnig van jaloezie, terwyl ik naar wraak dorstte. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1