Gemengd Nieuws. Buileiilandsclie ben handel heeft ook bezwaar gemaakt tegen de door den directeur-generaal der post en telegraaf voorgestelde inkrimping van den postdienst op Zondag. Op Zon- en Feestd. Op Zon- en Feestd- 8,— m. 8,20 m. 8,05 m. 8,25 m. 9,45 a. 10.05 a. 9,50 a. 10,10 a. Examens. In Juni a. s. zal een vergelijkend onderzoek worden gehouden voor de betrekking van telefonist, uitsluitend voor vrouwelijke candidaten, waarvoor vijftien plaatsen beschikbaar worden gesteld. (Zie verder de Stct. no. 41). Voor de betrekking van commies verificateur der directe belastingen, in voerrechten en aecjjnzen, zal in April a. s. een examen worden gehouden. Bij het hoofdcomité van het Roode Kruis is nu reeds tot een bedrag van 2 ton gouds aan bydragen ontvangen. De Ned. Zuid Afrik, vereeniging heeft bijna het millioen bereikt. Het cijfer is nauwkeurig f 995,375,097s- Naar men verneemt verwachten de Koninginnen den 21 dezer een bezoek van den Vorst en de Vorstin van Waldeck Pyrmont, die eenige dagen haar gasten zullen zjfn. Vlissingen 19 Februari. Hl'. Ms. kruiser Noord Brabant die binnen enkele dagen zijn geboorteplaats zal verlaten met bestemming naar Nieuwe- diep, alwaar hij 1 Maart in dienst ge steld zal worden, verschilt zeer weinig van het vroeger door ons beschreven zusterschip Zeeland. De grootste lengte bedraagt 94,40 M. (dat is 1,40 M. lan ger dan de Zeeland) de diepgang 5,40 M. en de breedte 14,76 M. de water- verplaatsing is tengevolge der grootere lengte 100 ton meer en bedraagt 4033 ton. De bewapening is volkomen gelijk aan die der Zeeland, en bestaat uit 2 snelvuurkanonnen van 15 cM,, 6 van 12 cM., 4 van 7,5 cM. en 8 van 3,7 cM., benevens 4 revolver kanonnen. De pro jectielen der grootste kanonnen worden aangevoerd door middel van electrisch bewogen liften, die eventueel ook met de hand bewogen kunnen worden. In het tusschendek zijn voorts nog opge steld 2 torpedo-lanceerbuizen in de zijden en een in den achtersteven. In den voorsteven bevindt zich ook een torpedo buis die e^pnwel onder water uitmondt. Het schip is verder voorzien van 2 stoomsloepen, een barkas, 4 sloepen en twee vletten. De geheele beschieting, buffetten, kooien en waschtoestellen zijn van ijzer gemaakt, teneinde het brand gevaar te verminderen. Om diezelfde reden is ook alleen het opperdek belegd met hout, het tusschen- en het kuildek met kurkzeil. De verwarming geschiedt door middel van twee ventilators, die zoowel warme als koude lucht door het schip kunnen verspreiden. De munitie bergplaatsen die ingeval van nood onder water gezet kunnen worden, zijn voor zien van verkoelingsbuizen, teneinde het gevaar voor zelfontbranding te vermin deren. Twee schroeven die gedreven worden door twee van elkaar geheel onafhankelijke machines met een ge zamenlijk vermogen van 10,000 paarde- kracht, gaven aan den kelussus op den proeftocht een snelheid van ruim 20 mijlen. De benoodigde stoom wordt ge leverd door twaalf waterpypketels type Yarrow, die opgesteld zijn in 2 stook plaatsen, die, dank zij de uitstekende ventilatie, bepaald koel genoemd worden. Het geheel is, zooals de Kon. Mij. de Schelde" dat gewoon is, allerkeurigst afgewerkt, en frij mogen dan ook ver wachten dat deze Maatschappij met dit schip niet minder succes zal hebben dan met de Zeeland. In de opgaaf van de lichtingsuren der hulpbussen van het postkantoor (zie ons vorig nummer) is door het bestuur der posterijen eene verandering aangebracht. Voor de Oude Markt en het Elizabeth Wolffsplein zijn nu de buslichtingen als volgt Oude Markt. Elizabeth Wolffspl. 8,— m. 8,20 m. 8,05 m. 8,25 m. 11,40 12,- a. 11,45 12,05 a. 4,35 4,55 a 4,40 a. 5, 9,55 10,15 10,- 10,20 De Vlissingsche turn vereeniging gaf Zaterdagavond in het lokaal van dhr. Ter Meer onder leiding van den heer J. M. van de Voorde eene uitvoering, waar aan misschien ten gevolge van het zeer ongunstige weder het gewone drukke bezoek niet ten deel viel, maar dat anders wel verdiende door haar fiink optreden. Al de oefeningen, zoowel de vrije als staafoefeningen, die met het rek en de brug werden over het geheel nauwkeu rig, juist en vlug en met opgewekt heid door de voorbereidende klasse en door de leden uitgevoerd. Het publiek was dan ook niet karig met zjjn toe juichingen bij elke goed gelukte bewe ging, die weer uit deed komen welk nut de gymnastiek op de lichamelijke vorming van jongelieden heeft. De ijverige en bekwame instructeur mag zeker met voldoening op de resul taten van dezen avond neerzien. Hij weet bij zijn jongelieden een lust tot het turnen aan te kweeken, die tot goede verwachtingen aanleiding geeft. Tevens toonde hij herhaaldelijk door zijn voorbeeld zelf een uitstekend tur ner te zijn. Het programma werd geopend en besloten met een groep der medewer kenden, die door Bengaalsch vuur ver licht, mooie standen deed bewonderen. Eene luimige voordracht als toegift gaf aanleiding tot veel vroolijkheid. Gisteren (Zondag) zijn de aan de tele grambestellers Kokelaar en Everaarts verstrekte rijwielen in gebruik genomen. De EersteNederlandsehe rijwielfabriek, directeur de heer H. Burgers, wien de levering der rijwielen ten behoeve van het rjjk is opgedragen, heeft alle eer van zijn werk, daar de wielen aan soliden bouw een flinke geruisehloozen loop paren, en banden uitgesloten, bijna onverslijtbaar zijn. Bij de gedurige uitbreiding onzer gemeente en de lange trajecten die soms moeten worden afgelegd, kan het niet anders of het komt zoowel den geadres seerden als den bestellers ten goede, den eerste wat de vlugge bestelling betreft, den laatste voor de gemakkelijke ver plaatsing. De bestellers trokken voor den eersten keor algemeen bekijk en zij maken ook geen slecht flguur op hun stalen rossen. In onze provincie zijn gedurende de maand Januari zes gevallen van mond en klauwzeer voorgekomen, o. a. te Arnemuiden, Ritthem en Zoutelande. Zaterdagavond is te Souburg een per soon uit Middelburg, J. K. genaamd, die met de stoomtram van 8.30 uit Vlissingen was gekomen, daar afgespron gen om zijn hoed op te rapen. Toen hy weer op de reeds in beweging zijnde tram wilde terugkomen, viel hij onder •en der wagens, waarbij l em de lin kervoet boven den enkel werd afgereden. Onmiddellijk stoptte de tram en werd de man opgenomen en naar Middelburg vervoerd. Daar aangekomen werd op het politiebureau de eerste hulp ver leend door dr. Van Berlekom en de persoon dadelijk naar het gasthuis overgebracht. De Schermvereeniging „Koningin Wilhelmina" te Middelburg zal 25 Maart in het Schuttershol een nationaal scherm- concours houden. 34 vereenigingen zijn hiertoe uitgenoodigd, terwijl ver schillende verguld zilveren en zilve ren medailles zullen worden uitgeloofd. De aflevering van de bij de nationale militie, lichting 1900 in te deelen man schappen heeft o. a. plaats op Vrijdag 2 Maart des morgens 9 uur alle man schappen uit Zeeland die zich voor de zeemilitie hebben aangemeld. Op Vrjjdag 9 Maart te Vlissingen op het Raadhuis, des morgens 11 ure de manschappen der gemeente Vlissingen; om 11/2uur, na aankomst der stoomboot van Bres- kens, de manschappen der gemeenten gelegen in Westelijk Zeeuwsch-Vlaan deren om 1 uur, na aankomst dei stoomboot van Ter Neuzen de man schappen der gemeenten, gelegen in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Men schrijft ons uit Middelburg De heer J. W. de Raad mocht giste ren zeer vele blijken van belangstelling ontvangen by gelegenheid van zyn 50- jarig jubileum als gemeenteambtenaar. Van den Burgemeester werd hem een fraaie lauwerkrans toegezonden met de linten van Middelburg versierd, waarop stond„De Burgemeester van Middel burg aan J. W. de Raad, 18 Februari 1850-1900. Om half twaalf werd de jubilaris per rytuig van zijn woning afgehaald en had hjj op het stadhuis hartelijke ge- lukwenschen in ontvangst te nemen van den Burgemeester, de Wethouders,den Ge meentesecretaris, Ontvanger, alle amb tenaren en boden. Daar werd hem als een bewijs van oprechte hulde over handigd een prachtig album in lichtdruk, weergevende de vertrekken op het stad huis, waar de ambtenaren hunne ge wone werkzaamheden verrichten, de burgemeesterskamer, het kabinet van den secretaris, de griffie, 't bureau dei- bevolking en het kantoor van den ge meente-secretaris. Een en ander ging met de gebruikelijke toespraken gepaard. Ingevolge koninklijke machtiging is de heer G. A. de Kater erkend en toe gelaten als consulair agent van Groot- Britannië te Brouwershaven. Ds. C. J. Six Dijkstra, te St. Maar tensdijk, heeft bedankt voor zijne benoe ming als lid van het bestuur van het provinciaal comité in Zeeland van de Nationaal Christelijke Geheelonthouders- vereeniging. Men schrijft ons uit Ter Neuzen De vereenigde bootwerkers alhier, van meening zijnde dat hetgeen de expediteurs tot nu toe in de loonregeling hebben gedaan van weinig toenadering getuigde, hebben thans besloten met April in te voeren een door hen zelf vastgestelde ljjst van tarieven voor voorkomende werkzaamheden, onder het voornemen van te staken wanneer hun eisch niet wordt ingewilligd .Thans heeft men reeds verkregen dat op verschillende plaatsen van 5 uur v.m. tot 7 uur nam. gewerkt wordt, in plaats van 4 8 als vroeger. Nog is Zaterdagavond bestoten Maandag algemeen te staken, indien het ontslag dien avond door den Voorzitter ontvan gen, bij de firma Van IJsselstein en Tiel gehandhaafd wordt, De ontslagenen zijn weer in dienst genomen. Door eene verzakking in het fon dament viel Vrijdag een ijzeren kolom van dein aanbouw zijnde suikerfabriek te Sas van Gent en trof den metselaar F. van der Peijl, te Terneuzen, broeder van den aannemer. Hij verloor zyn bewustzijn en werd in de directiekeet gedragen terwijl inmiddels een geneesheer geroepen werd. Deze kon ooktoen Peijl tot zijn be wustzijn was gekomen, geen ernstig gevolg constateeren. Den volgenden dag verrichtte hij dan ook weer zijne gewone bezigheden. Uit de gemeente IJzendijke zijn de vorige week een 70-tal personen naai de Nieuwe Wereld vertrokken. 1\ e c li I s z a li e n. Bij bevelschrift der Arrondisse- ments-Rechtbank te Middelburg is naar de openbare terechtzitting dier recht bank verwezen de zaak tegen A ugus- tus Garolus Misseghers, oud 39 jaren, werkman, geboren te Koewacht, laatst wonende te Antwerpen, thans in hechtenis in het huis van bewaring te Middelburg terzake dat hij in den avond van den 13en April 1899, in ieder geval op een tijdstip tusschen den avond van den 13 April 1899 en den 15 Mei 1899, te Koewacht in Nederland, althans in eenige in de nabijheid van evengenoemd Koe wacht, hetzij in België, hetzij in Neder land gelegen gemeente, na daartoe eeni- gen tijd te voren het plan te hebben gevormd, opzettelijk en met voorbe dachte rade Frudentia Vervaet, huis vrouw van Serotinus Haeck, van het leven heeft beroofd door opzettelijk genoemde vrouw met een hard voor werp een of meer slagen op het hoofd toe te brengen, tengevolge waarvan zij het bewustzijn heeft verloren en ver volgens kort daarop met een scherp mes, althans met een of meer scherp snijdende voorwerpen, het lichaam dier vrouw in stukken te snijden, waarbij hij het hoofd, de armen, de schouder bladen, de beenen beneden de knieën, de borsten en verschillende stukken vleesch en vel van het lichaam afge sneden en o. a. eenige slagaderen door gesneden heeft, waardoor eene hevige verbloeding is ontstaan, waarop die vrouw tengevolge van die verbloeding of althans tengevolge van den boven vermelden slag of slagen of tengevolge van beiden is overleden, zulks terwijl hjj Nederlander was en bovenomschreven door hem gepleegd feit eveneens in België strafbaar was volgens art. 394, althans volgens art. 393 of art. 401 van den Code Pénal Beige. Aan den beklaagde is ambtshalve als verdediger toegevoegd Mr. J. J. Heijse, advokaat en procureur te Middelburg. Voor de Rechtbank te Middelburg heeft terechtgestaan de 20 jarige dienst bode T. v. A., die zich in haren dienst te Vlissingen heeft schuldig gemaakt aan diefstal van belangrijke geldsommen ten nadeele van hare juffrouw. Zij is thans te Middelburg gedetineerd. Het O. M. eischte tegen tiaar 9 maanden gevangenisstraf. Reeds vroeger werd zij te Dordrecht wegens diefstal veroordeeld. Hare familie aldaar staat zeer ongunstig bekend. De toegevoegde verdediger, mr. A. C. A. Jacobse Boudewynse, schetste in gevoelvolle woorden de jeugd van de dievegge. Toen de verdediger wees op het verlies harer moeder viel de beklaagde ilauw en moest door verschil lende beambten ter terechtzitting tegen woordig, verwijderd worden. Het duurde geruimen tijd alvorens zij haar bewust- ziju terugkreeg, daarop werd zij weer naar het huis van bewaring overgebracht. Verkoopingen en Aanbestedingen. Op Vrijdag 9 Maart zal aan het gebouw van het piov. bestuur te Middel burg worden aanbesteed het voortzetten van de herstelling der boordvoorziening van het kanaal door Walcheren. Raming f 10,000. Inlichtingen zijn o.a. te be komen bij den ingenieur Ermerins te Vlissingen. Kerk- en Scliooliiieuws. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep te Amsterdam, door dr. E. .1. W. Posthumus Meljjes, te Middelburg. Aan den heer J. Dommisse, pre dikant te Waalwijk, is na ruim 40- jarige ambtsbediening op zijn verzoek eervol emeritaat verleend. Bedankt voor het beroep te Spijk (bij Gorinchem) en te Hoogblokland dooi den heer P. de Looze, cand. te Zierikzee. Geslaagd voor het examen fraaie handwerken te Zwolle de dames J. G. Bal en M. J. van der Moer van Tholen. De heer C. W. Schout, eerste onderwijzer aan de openbare school H. te Middelburg, is benoemd tot onderwijzer aan een openbare school voor meer uitgebreid onderwijs te Rotterdam. Te Appeltern is thans alles rustig. De rijkspolitie is naar hare verschillende standplaatsen teruggekeerd. Alleen de marechaussees zijn gebleven. De cacaomolen „de Cacaoboom'.van den heer H. Dekker te Koog-Zaandijk, is eergister afgebrand. Oorzaak onbekend. Men meldt uit Vledder van 16 Februari In de Maatschappij van Weldadigheid stond eergisteren de kokosmatten en vloerkleedenfabriek in lichte laaie. Al het mogelijke werd gedaan, om het vuur te dooven, maar de vuurgloed scheen te geweldig en bedreigt ook de groote stoelenmakerij in de onmiddel lijke nabijheid. Groningen wordt erg door de in fluenza geteisterd; duizenden zijn er door aangetasten sommige dokters bezoeken meer dsn 200 patiënten per dag. Het stoomschip Lombok, van Am- stedrm naar Batavia, is den 15n dezer met storm te Feirol binnengeloopen. Twee sloepen zjjn verbrijzeld en de stuur inrichting is beschadigd. Ook vreest men dat water in de ruimen is gedrongen. R ij w i e 1 p r ij z e n.Voorwielrjjders slechte tydingen De rywielpryzen, die sedert de voor een paar jaar plaats ge had hebbende daling vrijwel stationnair waren gebleven, gaan ryzen. Althans in het buitenland. Een honderd-en-veertigtal Engelsche rijwielfabrikanten of derzelver vertegen woordigers zijn te Birmingham bijeen gekomen en hebben besluiten aat genomen, waarbij de tegenwoordige on behoorlijk lage pryzen betreurd werden Een commissie moet maatregelen ter verbetering beramen. Of er wat uit groeien zal de belangen loopen nogal uiteen tusschen de groote en de kleine fabrikanten 1 Ook in Frankryk zal men voorloopig wel geen rywiel van behoorlijke kwali- teit kunnen koopen voor een 100 fr. o( daaromtrent. 200 francs zal een goed rijwiel op zijn allerminst kosten iu het komende seizoen en een machine van supérieure kwaliteit zal zeker niet onder 300 it 350 tr. komen. Bij het vermelden van het bericht dat voor de betrekking van hoofd eener openbare school te Dordrecht zich 135 sollicitanten hebben aangemeld, teekent een onzer groote bladen aan „Hoe laag sommigen op de hoofden nederzien, toch zijn er blijkbaar heel wat, die de betrekking wel willen hebben." Voor Zaltbomnrel en Hurwenen zijn in de rivier de Waal bruinvisschen gezien, op welke te vergeefs jacht wordt gemaakt. Zal men nu Transvaalsche Bchuriers laten komen Taxatie. Een straatjongen taxeert zijne familieleden aldus Mijn moeder is een zakuurwerk, die tikt, maar mijn vader is eene huisklok, die slaat, en mijne groote zus is eene torenklok, die slaat hard. Gedurende de stormen var. ver ledoi'. week zijn de Ostendsche mail- booten gedwongen geweest Port Vic toria aan te doen daar de pier te Dovres ontoegankelijk was. De booten van Calaiso ndervonden dezelfden tegenspoed. Te Brussel zyn de hanengevech ten, ofschoon by de wet verboden, aan de orde van den dag. Wat erger is, er moeten verscheidene eigenaars van deze vechthanen tot de politie behooren. Beschuldigingen. In den Duitschen Rijksdag heeft Bebel op tal rijke daden van wreedheid gewezen, door Duitsche officieren inAfrika gepleegd. O.a. zeide hij dat een van die officieren vier inlandsche hoofden met stokslagen had laten doodeneen ander zou in den zelfden toestand eene inlandsche vrouw hebben laten ombrengen en daarna zelf haar kindje met een revolverschot ge dood hebben. De directeur der koloniën heeft ge antwoord dat Bebel zeer slecht inge licht was. De steenkolen-crisis. De werkstaking in de Saksische kolenmij nen breidt zich uit. Reeds staken 2 der den van de mijnwerkers. De spoorwegen hebben het aantal der treinen tot een minimum gebracht wegens gebrek aan steenkolen. Te Berlijn acht men genoeg zaam van dit artikel voorzien te zijn In Ladysmith wordt tijdens het beleg een Engelsch blad uitgegeven, ge titeld „The Lyre" fde Lier) veelal „The Liar" (de Leugenaar) geheeten. Het ontbreekt niet aan grappen van dit blad en ook de Britsche ovsrwinningberichten worden er in bespot. Zoo bevatte het 't dagboek van een ingezetene, waaruit het volgende stukje is 9 November. „Vandaag een vreeselijke slag. Reus achtige overwinning. De verliezen van den vijand geweldig. Het 5e lansiers galoppeerde met maxims Limit Hill op en draafde toen terug. De Boeren volgden, daar dook het Liverpoolregiment op en schoot er 600 neer. De Boerenruiterij bestormde Observator Hill, struikelende over het ijzerdraad, daar dook het 60e jagerbataljon op en schoot er 600 neer. DeDublinsche fuseliers lokten den vijand naar Leicester Post, daar dook het Lei- cesterregiment op en schoot er 600 neer. De Gordon Hooglanders waren omringd, daar kwam sir George aangereden en allen gaven zich over. Eer, kanon en 7 wagens ammunitie veroverd. Roemvolle dag 10 Nov. Gister beter dan ooit. Sarei Eloff gedood doorhet saluut op den jaardag van den prins van Wales. 11 treinen vol Boeren naar Pretoria vertrokken. 11 Nov. Steeds beter. Joubert gedood door het verjaringsgeschut. 12 Nov- Joubert heeft een boodschap gezonden aan sir George White om een hoogen hoed te leenen voor de begrafenis van Eloff. 13 Nov. Eloff is hier gekomen om een hoogen hoed te leenen voor Jouberts begrafenis. 21 Nov. Ik hoor op goed gezag, dat de kanonnier van Lange Tom Dreyfus is. 22 Nov. Het Dreyfusgerucht wordt bevestigd. 24 Nov. Men gelooft dat de kanonnier van Lange Tom een Eskimo is. 26 Nov. De Boeren hebben den sabbat dag geschonden en geschoten op onze meoschen, die baadden. Ik geloofdat zij 200 verwoed waren door het I menschen die zich wasschei geheel vergaten dat hetZonda' Uit een particulieren pretoria, 25 December Toen na den slag bij Storn 13 dezer lord Methuen met lf versche troepen aankwam, v gedragen, dat deze (waaronder lukkige Black Watch en Schots landers) niet met 't overschot i troepen in aanraking kwamen den moed niet te ontnemen. F In het moorddadige gevect lenso, waar Bulier werd teru; schoot de vijand uit 41 groote op een dag 10.000 bommen r ren af, die voortdurend door met telegrammen werden ben Het is treffendna beriel zulke overwinningen geen vreugdebetoon, maar alleen gebed. Een bruid te Haarlem fja" voor den ambtenaar vai gerlijken stand uit ten aanhoo phonograaf. die ook den geluk al wat verder te hooi en viel ii nam ten behoeve van den r Indië is. De jonge vrouw ka komst te Batavia, haar man la hoe 't met de handschoen te toegegaan. 't Gebeurt dikwijls, dat schok, lichamelijk of zed gezond persoon kwaad zou zieke plotseling doet herstel zulke gevallen kwamen onlan rika voor. Een ziekenwagen vervoerc politiebureau naar het ga- vrouw, die den vorigen avo dronkenschap gearresteerd 's morgens in een staat van in haar cel gevonden was. overstekende, kwam de wagi tram in botsingde tram maar de ambulance was ver ter, voerman en patiënt w straatsteenen geslingerd. To mannen van den schok beko zagen zy de patiënte druk be; in krachtige bewoordingen u den. De dokter is van oordf de wonderlijkste genezing is, gezien heeft. Het andere geval is dal vrouw, die in waanzin tri van het leven te berooven do< Deze deed precies het tegeni van hetgeen bedoeld was wa van de vrouw te dooden, ha3r verstand. Goede vriendel gemeene verbazing ontmoet ambassade te Konstantinopcl moeilijkheden bij het in van het terrein in PalestJ Sultan aan den Duitschen I diens reis naar Palestina h| den. De Porte heeft zelfs schenking nog niet eens aai gezonden en wat nog eiger sche gouverneurs te Jeruzal hebben last gekregen de v< Duitsche kolonisten in dit te gaan en geen onroerend aan Duitschers te verkoopcj AFRIKA. Het is nu een neraal Cronjé met zijn 10, den terugtocht is voor d< en dat generaal Kelly-Kenn Op een vlucht gelijkt d allerminst als men nagaa' in het volle van zijn ter| nog een groot convooi v. schen wist te bemachtig! een convooi schijnt het dat' by zijn vlucht geen grooten te hebben. Wat het doel v; trekken.is, verkeert nog in Waarschijnlijk wil hij Bloe: den maar vindt dan op zij gelegenheid in de kopjes, niet ontbreken, den vijand a Het blijkt ook overigei berichten dat de Boeren strij actie van de achterhoede rug flink van zich af sla niettegenstaande het groote dwingt tot langzaam op1 voortgaan met kopjes te nu wordt Wel gemeld d; ontmoedigd zyn, maar die schynt dan toch niet zoo dat zy hen machteloos ma De berichten van Engel overigens niet bemoedige Boeren. Het heet weder dai hen vervolgende,nu ruim hc heeft buit gemaakt en dat

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2