Maandag 19 Februari. Particuliere Weezenverplegina. BiaaenlaafeGhe facta. No. 42. 38e J aargang. 1900 Fij öeze Courant behoort een ïpep!. .23 39 -11 2e kl. c Pr()s per drie maanden 1.30. Franco por post 1.80. Afzonderlijke nummera 5 cent. Men abonneert zich by alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by den Uitgever F. VAN DE VELDE Jt., Kleine Markt, I. 187. Yerschgnf dsgelQks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen ADVEP.TENÏIÉN van 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clic.hé's worden naar plaatsruimte berekend. Tclcphoonnunnner IO. Abonnements-Advcrtentiiln op zeer voordoellge voorwaarden. Hm.PBCSSF.fi POSTKiftTOOB. De DIRECTEUR van het Postkantoor bericht, dat Dinsdag 20 Februari a. s. de HULPBUSSEN, geplaatst voor de pan den MM 153, 3e Dwarsstraat op het Eiland, en H 83 Nieuwendijk, worden in gebruik gesteld en de lichtingsuren voor deze en voor de hulpbussen op de Oude Markt en het Elizabeth Wolffsplein zijn vastgesteld als volgt Eiland. Nieuwendijk. Spoortijd Plaatstijd Spoortijd Plaatstijd 7,40 m. 8,—m. Jjóó ra. 8,15 m. 11,20 11,40 11,35 11,55 4,15 a. 4,35 a. 4,30 a. 4.50 a. 9,35 9,55 9,50 10,10 Op Zon- en Feestd. Op Zon- en Feestd. 7,40 m. 8,— m. 7,55 m. 8,15 m. 9,25 a. 9,45 a. 9,40a. 10,—a. Oude Markt. Elizabeth Wolffspl. 8,- m. 8,20m. 8,05 m. 8,25 m. 11.40 12,- a. 11,45,, 12,05 a. 4,45 a. 5,05 4,50 a. 5.10,, 9,55 10,15 10,- 10,20,, Op Zon- en Feestd. Op Zon- en Feestd. 8,- m. 8,20m. 8,05m. 8,25m. 9,45 a. 10,05 a. 9,50 a. 10,10 a. Yiissingen, den 17 Febr. 1900. De Directeur, J. D. J. M. BEKAAR. Nota. De 2e lichting staat in geen verband met de booten naar Ter Neuzen en Breskens. Het is meermalen gezegd, maar het kan waarlijk niet te dikwijls worden herhaald, dat een vrijheid zonder regeling en beperking, geen ware vrijheid is, omdat zij ten allen tijde gevaar loopt tot misbruiken aanleiding te geven. Is dit in het algemeen waar, hoeveel te meer zal het dan waar zijn, waar het de teederste, schier de heiligste zaken betreft, zooals verzorging en opvoeding van kinderen, speciaal ook van verlaten en verwaarloosde kinderen en van weezen. In de buitengewone zitting der recht bank te Arnhem van Zaterdag jl. werd de bekende zaak Neerbosch behan deld. Nu moet men weten, da; er twee zaken Neerbosch zijn een blijvende en een tijdelijke. De blijvende is de treurige toestand van dit weezengesticht, gebouwd op den verkeerden grondslag der particuliere exploitatie, en door zijn verbazenden omvang in de hoogste mate behept met de kwalen en gebreken, die dergelijke In de „Petit Bleu" komt voor een correspondentie uit Pretoria van den 26en December, waaraan het volgende is ontleend „Van den heer M. A. Verbeke hoorde ik een pakkende beschrijving van den slag bij Colenso. Het was, zeide hij mij, een afschu welijk schouwspel. Door mijn kijker kon ik eenige mijlen ver de lijken onder scheiden, die bij hoopen het slagveld bedekten. Naderende, hoorde men een algemeen gekreun. Van tijd tot tijd zag men in de verte een paard, met bloe dende flanken zonder ruiter, weghollen, vallen, weer opstaan, tot dat het bleef liggen. In mijn ambulance de heer Verbeke instellingen noodzakelijk moeten aan kleven. Uit dien treurigen toestand, waarin veel verborgen leed en kwaad zich ont trekt aan het oog der wereld, komt van tijd tot tijd toch wel eens iets aan het licht, de stem b.v. van een particulier, maar die men gemakkelijk kan over stemmen maar soms ook het. gerucht van een feit, dat valt binnen den kring van vrouw justitia, en aan haar waak zaamheid niet kon ontsnappen. En zoo stonden daar ook nu weer een yerpleegster en een oppasser in de bank der beschuldigden, wegens vergrijp tegen het leven, op een twaalfjarig kind gepleegd. Hoe die daad ook door den rechter moge worden beschouwd, hun straf zullen deze beklaagden niet ontgaan. Maar, waar over het beruchte Neerbosch al zooveel te doen is geweest, daar vraagt men zich niet zonder bezorgdheid afwanneer die tijdelijke zaak met een vonnis is beëindigd, gaat hot dan weer van voren af aan zijn gang, en moet de blijvende zaak voortdurend haar treurig bestaan op die wijze voortslepen Men hoeft dikwijls de vraag doen hooren, of het dan geen zegen heeten mag, dat zoovele duizenden kleinen redding hebben gevonden in die philan- tropische instelling, waar ze in ieder geval een toevlucht vonden voor de wereld die hen uitstiet en waar ze in ieder geval niet worden verwend, maar een lot hebben, wellicht nog iets minder dan de wereld ze in lateren tijd waar schijnlijk bereiden zal Wij zouden op die vraag nog niet eens een ontkennend antwoord willen geven. Wij zouden ook niet willen be weren, dat men de groote weesinrichting te Neerbosqjj lager moet stellen dan andere van denzelfden aard. Wij willen alleen maar wijzen op het feit, dat de gebrekkige, op dit punt bestaande, of, beter gezegd, niet bestaande wetgeving, de exploitatie van particuliere instellingen van weldadigheid, zonder eenige inmen ging van overheidswege en zonder eenige controle van staatswege toelaat. Wanneer de christelijke philantvopie bare gaven voortdurend meent te moeten offeren ten bate van dergelijke instellin gen als de weesinrichtingen te Neer bosch er eene is, dan is dat haar zaak. Wanneerdirecteurenhun philantropischen arbeid tevens als een goed middel van bestaan aangrijpen en wanneer tal van ondergeschikten op dezelfde wijze han delen, dan is dat verklaarbaar. Wanneer een college van toezicht, dat geen offi- cieele taak te vervullen heeft, en vooral op de godsdienstig-philantropische zijde van het vraagstuk let en meer een maakt deel uit deriBelgische ambulance waren meer gewonde Engelschen dan Boeren. Onder hen bevond zich kolonel Hunt, die door beide beenengeschoten was en, vreemd genoeg, op zijn borst een plakkaat droeg, waarop stond „ik ben de oorzaak van het verlies mijner tien kanonnen." Was hij werkelijk de dader van de tactische fout der Engelsche artillerie Heeft hij, door dit plakkaat op zijn borst te stellen, willen voorkomen dat ingeval hij sneuvelde, de schuld op onschuldigen zou worden geworpen? Dit is waarschijnlijk. Hij ijlde en volgens de laatste berichten vreesde men voor zijn verstand. Eenige dagen na den slag vonden we in enkele terreinplooien nog lijken van Engelschen, reeds gedeeltelijk geschonden door de roofvogels en bedekt door een laag vliegen en andere insecten, een vreeselijke plaag in deze streken, die iemand het drinken, eten en slapen bijna onmogelijk maken. adviseerend lichaam is, zijn zwevende taak op hoogst gebrp'kige wijze vervult, dan is ook dit begrijpelijk. Slecht opge zet en slecht uitgewerkt, in merg en been gebrekkig van organisatie, kan een dergelijke instelling feitelijk niets zijn. De weesinrichting te Neerbosch is sinds lang als instelling door alle weldenken- den veroordeeld. Doch al ware haar treurig bestaan niet scharlakenrood! maar wit als witte wol, dan nog zou dit niets afdoen aan de groote en inder daad verschrikkelijke waarheid, dat onze wet de exploitatie door particulieren, als een gewone zaak, van instellingen .onder den naam van instellingen van welda digheid toelaat, zonder dat de Staat,door het stellen van bepaalde regelen en door een werkelijk en blijvend toezicht, in hare organisatie en werking ingrijpt. Het vonnis, dat de schuldigen aan den dood van den jongen Tieken zal treffen, mag voor die schuldigen verlagend wezen, moge beschamend zijn voor de directie en het college van toezicht, waarvan in werkelijkheid niemand zijn plicht heeft betracht, in de hoogste mate bedroevend is zij roet het oog op onze wetgeving, die dergelijke hoogst ernstige zaken voortourend vergeet en verwaarloost. Bij de behandeling der zaak voor de Arnhemsehe rechtbank, hebben zoowel de officier van justitie als de voorzitter en een der rechters, er den als getuige opgetreden directeur op gewezen, hoe gebrekkig het toezicht «,p zijne inrichting wordt uitgeoefend. Wij hopen, en het doel dezer regelen is vooral, dit zoo mogelijk te bevorderen, dat er in de volksvertegenwoordiging eens stemmen opgaan, die de regeering wijzen op het onverantwoordelijke van op die wijze voort te gaan. De wetgever, die kinder bescherming beoogt door verbetering te brengen in de wetgeving op de vaderlijke maéht en de voogdij, spant vietkant de paarden achter den wagen, met het oog op toestanden als die te Neerbosch. Voor zulke en vele andere toestanden van dien aard helpen alleen rcehtstreek- sche maatregelen ee?i direct brengen van de kindergestichten onder de controle van den Staat. Reactie. In het Ned. Dagblad wordt door V. een zeer ongunstig oordeel geveld over het kiesrechtmanifest van het bestuur der Liberale Unie. Dit manifest zal, zegt V., de liberalen verdeelen, de actiën der conservatieven doen i rijzen en de Het slagveld leverde een schouwspel op zoo afschuwelijk als men zich met geen mogelijkheid kan voorstellen. Uit een militair oogpunt ben ik even wel het meest getroffen door de won derbaarlijke kalmte, de volstrekte koel bloedigheid van de Boeren. Daarin en in de bekwaamheid, waarmede zij van elk voordeel, dat het terrein hun biedt, gebruik weten te maken, alsmede in j hunne voorbeeldige gehoorzaamheid aan de bevelen van hun chefs, schuilt hun groote superioriteit. Uit andere bron verneem ik nog een feit uit den slag van Colenso dat wel i verdient onthouden te worden. De En- gelschen lieten rramelyk hun ambulance- wagens in het front rondtrekken, om de Boeren te verhinderen op hen te schieten, of om de Transvalere voor te i kunnen stellen als barbaren, wier ko- gels zelfs het Roode Kruis niet eerbie- r digden. De Boeren hebben Generaal Bulier gewaarschuwd, dat zoo deze oneerlijke Liberale Unie door dezen raad verloren doen gaan. Voorts betoogt hij dat beperkir.g van het aantal kiezers eer dan vermeerdering voor de hand ligt, omdat de helft der kiezers zijn recht misbruikt en zijn plicht verzuimt. Kan dat nu eenmaal niet, dan moet gezorgd worden, dat de slechte, onbekwame kiezers niet hun gelijken kiezen, en daarom zou hij eene bepaling willen in den geest van die voor het Eerste Kamer-lidmaatschap, ais tegengift tegen het algemeen kiesrecht. Leger en Marine. De 2e luit. J. H. T. Kervel, van het 3e leg. inf. te Bergen op Zoom, is op zijn verzoek met 1 Maart a. s. op non activiteit gesteld, zonder bezwaar van de schatkist. De 2e luit. J. Timmer, van het 3e reg. inf. aldaar, heeft detacheering aan gevraagd bij de landmacht op Curarao ■Bij Kon. besl. is met ingang van 1 Maart de kapitein ter zee J. Bal, op zijn verzoek, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op ƒ3150 per jaar bevorderd tot kapitein ter zee de kapt. luit. ter zee J. H. M, Jansen tot kapt. luit. tor zee, de luit. ter zee le kl. J. J. Hissingtot luit. ter zee Ie kl. de luit. ter zee 2e kl. jhr. F. M. L. van Geen en tot luit. ter zee 2e kl. de adel borst le kl. W. Buys. Stoomvaart op Zuid-Afrika. De heer D. H. Schmüll deelt in het Exportblad mede, dat de commissie, in 1889 te Pretoria opgericht, met het doel een stoomvaartmaatschappij onder de vlag der Zuid-Afrikaansche Republiek te stichten, niet is ontbonden en nog altijd bestaat met haren voorzitter, commandantgeneraal Joubert. Het plan is alleen uitgesteld, omdat Engeland in strijd met wet en recht Kosibaai heeft geannexeerd en de commissie wacht nu slechts op de verovering van Durban door de Boeren. Eerste hulp hij spoorwegrampen. Bij de spoorwegramp te Capelle aan den IJsel op 15 November van het vorige jaar is gebleken dat het personeel van het Staatsspoor niet vertrouwd was met de behandeling der hulpmiddelen, zooals brancards, verbandtrommels, transport van gewonden. Zooals gewoonlijk zal men nu het kalf verdronken is, den pul dempen. Met andere woorden zal nu het personeel wekelijks geoefend worden in de behan deling der hulpmiddelen bil spoorweg ongelukken. manoeuvre zich mocht herhalen met de aanwezigheid van de ambulances geen rekening meer gehouden zou woiden. Een andere episode uit den slag die aantoont, hoe sommige Engelschen de witte vlag eerbiedigen. Een groep Engelschen, die vruchteloos beproefd hadden, onder een verschrik kelijk vuur, de verlaten kanonnen te heroveren, hijschen de witte vlag. Drie Boeren snellen voorwaarts om hen ge vangen te nemenop den voorsten vuurt de gewonde Engelsche kolonel zijn revolver af en doodt hem, ondanks de witte vlag. Op hetzelfde oogenblik brengt een jonge 17-jarige Boer den kolonel een slag met de kolf van zijn geweer toe, waardoor hij vreeselijk in 't gelaat gekwetst werd en hem een oog werd uitgeslagen. Deze kolonel (het is waar schijnlijk de kolonel Bullock) wordt thans in het hospitaal te Pretoria verpleegd. Aangaande een ambulance wordt het volgende verhaald Het hoofdbestuur van het „Nederl. Onderw.-Genootschap" heeft zich bereid verklaard, aan de algemeene vergadering van 1900 voor te stellen lo. het hoofdbestuur te machtigen, op nader overeen te komen wijze een werkzaam aandeel te nemen in het beheer van en het toezicht op het Her stellingsoord van den „Bond van Ned. Onderwijzers", zonder dat hierdoor het Genoodschap eer.ige financieele verplich ting op zich neemt 2o. een krediet voor ééns van ten- hoogste f 1000 te verleenen, om aan het einde va i het eerste exploitatiejaar te dienen tot gedeeltelijke dekking van tiet te verwachten tekort. De minister van binnenl. zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij zijn departement een vacature in den rang van 2e klerk bestaat en dat ter vervulling daarvan een vergelijkend on derzoek za.1 gehouden worden. IV c c li t s z a k e 11. Zaak Neerbosch, Gisteren werd door de rechtbank te Arnhem de behandeling der Neerbosch- zaak voortgezet. Het rapport der deskundigen, de doc toren van Haeften en Renssen te Arnhem en De Blécourt te Hees,spreekt beslist uit dat uitwendige verwondingen niet zijn geconstateerd bij den lijkschouw van verpleegde Tieken. De conclusie luidt, dat de doctoren na ernstig onder zoek anatomisch de oorzaak van den dood op ziekte en ontleedkundige gronden niet kunnen aangeven. Bij het verhoor der deskundigen ver klaarde dr. van Haeften op de vraag van den president, waaraan Tieken gestorven is dat mogelijk de toegebrachte klappen het door ongesteldheid geirriteerde kind hebben doen sterven aan een shock, zoo als de vakterm dit noemt, doch de deskundige sluit de mogelijkheid niet uit dat de knaap gestorven zou zijn aan zjjn ongesteldheid zonder dien shock. Dr. Blécourt meent dat het kind niet gestorven i3 aan een koud abces, doch aan zware diarrhee. Dit sluit de mogelijk heid van een shock niet uit, doch het is even waarschijnlijk dat het kind zwak was en dan kan zware diarrhee een spoediger dood veroorzaken. Volgens dr. Rennes leed de patient aan maagdarm- catharr, doch kan als gezonde jongen daaraan niet gestorven zijn. Er moet een krachtige bijoorzaak geweest zijn. Uitsluitend aan mishandeling is het kind niet gestorven. Bij den dood door slaan zou men anatomische sporen moeten vinden. Beide oorzaken hebben gewerkt doch de diarrhee het minst, de mishan deling het meest. Mr. Hugenpoth totAerdt, die hetO.M waarnam, vond de verklaring der deskun digen niet pertinent genoeg om den dood De heer Cecil Rhodes had met het vooruitzicht op den oorlog aan de Goud- mijn-Maatsch. „Simmer and Jack" een prachtig ambulance-rytuig ten geschenke gegeven. Bij een nauwkeurige inspectie van de mijn werd het door de Trans- vaalsche autoriteiten ontdekt. De ambulance-wagen werd aan gene raal Cronjé gezonden te Magersfontein voor de gewonden uit de veldslagen op den weg naar en rondom Kimberley. Wie weet, zegt de correspondent, of de heer Cecil Rhodes niet zelf eerstdaags in zijn wagen de reis naar Pretoria doet In mijn trein knoopte ik een gesprek aan met een burger uit de omstreken van Belfast. Deze vertelde mij, dat drie dagen vóór den slag van Colenso hij een telegram ontvangen had, dat hem berichtte dat hij een zoon had gekregen. Terstond vroeg hij een kort verlof om den nieuwgeborene te gaan zien. „Verbeeld u," zeide hij mij, „dat ik langer dan een maand op de hooglen bij Colenso den grooten slug afwachtte.

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1