Gemengd Nieuws. BieÉaisclie tiericllea. IopMÉQ Stukk Laatste beriel 27 it 30 jaren, met knevel en bril en zeer schamel gekleed, voorgevende kort geleden van Amerika te zijn gekomen hij geeft zich valschelijk uit een familie lid te zijn van den aldaar wonenden pianofabrikant A. A. Mes, en verzoekt alsdan onderstand te Amsterdam en Rotterdam zou hij die practijk onlangs uitgevoerd hebben. In het gasthuis te Middelburg is over leden een persoon, die onder de gemeente Serooskerke door een met hout beladen wagen werd overreden. Bij kon. besluit is aan P. "Way, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei, eervol ontslag verleend als notaris te Zierikzee. Men is te Cortgene (N.Beveland) zeer ingenomen met de benoeming van een eigen burgemeester, den heer D. Wijcker- heldt Bisdom. Tot nu toe werd deze ge meente, de welvaiendste van het geheele eiland, bestuurd door een burgemeester, tevens hoofd van de gemeenten Kats en Colijnsplaat. Men is de Regeering zeer dankbaar dat zij aan het door ingezetenen tot haar gericht adres om een eigen bur gemeester heeft voldaan. De heer A. A. Geldof te Veere is be noemd tot ambtenaar ter gemeentese cretarie te Groede. Men meldt ons uit Zuiddorpe Gisterenmorgen heeft de zeventigjarige grijsaard A. V. alhier, door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. De arme man, die gedurende zijn gehee'ie leven als een der vlijtigste arbeiders onzer gemeente gezwoegd heefl, was sedert eenige dagen in een zeer zwaar moedige stemming, daar hij steeds vreesde, dat gebrek en ontbering zijn schamele woning zouden binnentreden nu hij weinig of niets meer verdienen koD. Verkoopingen en Aanbestedingen. De aanbesteding voor het bouwen van een nieuw post- en telegraafkantoor te Ter Neuzen zal 23 Februari plaats hebben. De raming van het werk be draagt 39770. Te Weert is eergisteren de hof stede van den landbouwer W. V. met schuur, bevattende den geheelen oogst en landbouwersgereedschappen, tot den grond afgebrand. Niets is gered kunnen worden. Zekere L., kantoorbediende bij den graanhandelaar P. te Rotterdam, is voortvluchtig met een som van 1700. Uit verschillende plaatsen van ons land wordt melding gemaakt van ijson- gelukken. Hoe kan het ook anders, waar i.ltijd jongens gevonden worden, die de kans niet laten voorbijgaan om hun loven te verspelen. De buffetten aan het station van het Staatsspoor te Nijmegen zijn voor 1 jaar verpacht voor 10,750 aan C. Be- sart te Rotterdam. Te Rotterdam is tot heden voor de Boeren 110,000 aan de Ned. Zuid. Afr. Veieeniging gezonden. Men schrijft aan de Arnh. Ct. zijn redding hiertoe het zijne had bijge dragen, overhandigde de heer Wilson den zeeman, toen deze een paar dagen later zijne reis naar Frisco wilde ver volgen, een check voor tweeduizend dollars het aanstaande huwelijk van de beide jongelieden was voor hem on eindig veel waard, daar Leary een man van grooten invloed was. Papa Leary, wien Jimmy de geschiedenis van zijn verloren vermogen en de treurige ervaring, die hij bij de baDk van Sacra mento had opgedaan, natuurlijk eveneens had medegedeeld, gaf hem een brief aan den heer Ruthersford in San Francisco mede. Deze was bij de bank van Sacra mento sterk geïnterresseerd geweest, doch had door tusschenkomst van den heer Leary het meeste nog kunnen redden en zou nu aan den ongelukkigen Jimmy gaarne de tweeduizend dollars uitbetalen, die deze bij de bank verloren had. Edward en Maggie voorzagen hun levens redder ruimschoots van reisgeld, en Havlie drong hem zijn gouden horloge Men zou moeilijk gelooven dat de Duitsche antisemieten uit het gebeurde te Appeltern materiaal verzamelen om bun praatje, dar de Joden zich aan ritu- eele moorden schuldig maken, voor waar heid te doon doorgaan. En toch is het zoo. De Hochburgerzeitung te Berlijn deelt mede, dat de moordenaar en zijn aanhangers Joden zijn. Nu weet men wat van dergelijke praatjes denken moet. Misschien hebben enkele onzer bladen aan die fatale leugen schuld. Ze noemen den moordenaar, die Scherf heet, ook wel Scharf. Nu wil het toeval dat in het bekende proces van Tisza Eslar de beschuldigde een Jood was en Josef Scbaif heete. Doch men weet dat de man, als zijnde valsch beschuldigd,werd vrijgesproken. (N. R. Ct.) Het ligt ditmaal niet aan den kabel met Londen zegt de „Telegraaf," dat er zoo weinig nieuws is. Want deze is weer hersteld. Een beambte van de posterijen, die in Cheapside bezig was met de telegraaflijnen te herstellen, liet per ongeluk een lamp omvallen, waardoor de gutta percha, die de drie honderd lijnen isoleerde, in brand ge raakte. De lijnen begonnen door de groote hitte te smelten en Europa was door een kleinigheid vei steken van nieuws. En niet alleen Europa, maar ook Londen kon niet worden bereikt, en zelfs de belangrijkste oorlogstele grammen, die op verzending lagen te wachten, moesten per post worden ver der gezonden, zoodat zij pas laat in den namiddag te Londen aankwamen. Maar zoo spoedig doenlijk werden de lijnen weder gerepareerd en zij zijn dus niet de schuld, dat er zoo weinig nieuws naar hier kwam. Te Molenbeek St. Jean, in België, is een man gearresteerd en naar het krankzinnigengesticht overgebracht, die zeide de man met liet Y/.eren Masker te zijn. Het is nog niet zeker of koningin Victoria naar Italië gaat. Het is mogelijk dat zij zoolang de oorlogstijdingen niet gunstiger zijn, in Engeland blijft. In den toestand van de ex-keizerin Eugénie,die te Parijs ziek aan de influenza ligt, is eenige beterschap te bespeuren. Aldaar heeft 14 dezer een ongewoon onweer gedurende een uur gewoed. Gedurende het eerste half uur vertoonden zich aan het uitspansel eene groote reeks bliksemstralen, daarop daalde een mist neer, zoo zwaar dat alle verkeer onmo gelijk was, en viel ten slotte een zeld zaam hevige regen neer. Te Cam as is het gansche gezin van den Russischen dichter Skryptzine door een dollen hond gebeten. De elf gebeten personen zijn, mevrouw Skiyptzine, hare dochter en haar zoon, mevrouw Verminck, hare schoonzuster met de beide zoons van deze, de tuin man, de gouvernante, de koetsier en de lakei. Allen zijn in geneeskundige be handeling in eene inrichting te Marseille. Te Barcelona zijn uit Manilla 1100 door de Philippijnen krijgsgevangen ge maakte Spanjaarden ontscheept. Aguinal- do deed hen in vrijheid stellen. In de maand Juli a.s. zal een schip van den lieer Gresham afloopen, dat bestemd is om de reis rond de wereld in twintig dagen en het traject van New-York naar Europa en terug in drie dagen af te leggen. Het schip gelijkt op den bekende<n zeeslang, met zijn langen romp, voor- en achtersteven die aan den kop en den staart van het monster doen denken. Het verhaal van de 2000 op Por- tugeesch gebied gevangen Britsche soldaten blijkt een opgewarmd verhaal te wezen, dat niet veel geloof verdient. Oorspronkelijk had de „Standard and met ketting tot aandenken op. Dio eerlijke, goede Jimmy Men moet maar geluk hebben Hij besloot over land naar huis te trekken, doch wijl hij geen recht begrip had van telegrapheeren, gebeurde het, dat de brief van den kapitein van de Californië met zijn doodsbericht veel eerder overkwam, dan hij zelf. Zijne vrouw was op dit bericht ontroostbaar en weende zich, ondanks de tweeduizend acht-en-twintig dollars, die haar als pleister op de wond uit Panama waren toegezonden, om haren geliefden Jimmy de oogen rood. Het was Zondag, een van die milde herfstdagen, zooals alleen de nieuw- Engelsche staten die kennen. Terwijl de boomen reeds de goudgele en bronzen herfsttinten vertoonen, die het Ameri- kaanscbe woud eigen zijn, is de lucht nog onbeschrijfelijk helder en door schijnend. Dat zijn de dagen, waarop men in het bosch de smakelijke wilde Diggers News" iets soortgelijks gemeld omtrent 200 Engelsche soldaten. Maar zelfs dat bericht vond al geen geloof. Uit een correspondentie aan de „N. R. Ct." van Pretoria „Het is eigenaardig om de gevangenen te hooren. De Northumberland Rifles kwamen te Stormberg slecht te pas ver schillende van hen zijn gevangen hier binnen gebracht. Opmerking verdient in de eerste plaats het bericht, dat de meesten van dat regiment tot de reserve behoorden, de meesten getrouwd. Zij zeiden, dat zij onverhoeds merkten, dat de vijand er was, door het hooren van de mauser-schoten en door het neerval len van dooden overal. Hun tocht was dus niet vooraf verkend. Zij vroegen aan hun officieren wat te doen dezen wisten dat niet en vroegen liet aan den kapitein, deze aan den majoor, eindelijk gaf de kolonel bevel tot stormen, terwijl van voren, rechts en links schoten vielen en hun gelederen dunden. Hun woede over de officieren was verschrikkelijk. We hebben ook eindelijk een klompje gekregen met rokken, afkomstig voor namelijk van de Black Watch en Sea- forth Hooglanders. Zij zeiden, dat hun werd meegedeeld, dat hun tocht op Kimberley aanging, en dat zij de Boeren gingen verrassen. In plaats van dat werden zij verrast. Wanneer men den gevangenen vraagt waarvoor zij vechten, dan weten som migen het niet, anderen zeggen om de Boeren uit te roeien, anderen om hun landgenooten te helpen, die als slaven te Johannesburg zitten, nadat hun vrou wen en kinderen door de Boeren zijn vermoordanderen zeggen weer voor Rhodes". Zooals men weet is de inval der Boeren in Zoeloeland officieel bevestigd. Er bestaat vrees dat do Boeren van daar een strooptocht zullen ondernemen naar het oosten van Natal, waar veel vee is buit te maken. Deze streek is het rijkst aan weilanden van geheel Zuid-Afrika. Uit Mafeking werd gemeld dat men het tot Juni kan uithouden. Engelsche list. Het gar nizoen van Lady smith is gewaarschuwd voor eene nieuwe list der Boeren. In het Engelsche kamp zegt men vernomen te hebben dat een sterke troep Boeren in Engelsche uniformen gekleed, op weg zouden zijn naar Ladysmith om de be zetting in den waan te brengen dat een colonne tot ontzet nadert. Te Durban is gearresteerd een Engelschman die door zeker stelsel van seinen de Boeren inlichtingen gaf om trent de aankomst der schepen aldaar, het aantal hunner kanonnen en paarden, en hun geen enkele bijzonderheid ont hield omtrent de legersterkte van de troepen, die voor de ontzetting van Ladysmith bestemd zijn. Gedurende drie maanden had hij met dit werk 75000 verdiend, die hij nu aan zijn familie nalaat. Hij zelf zal wei gefusilleerd worden. Natuurlijk geven de Engelsche bladen geene ruchtbaarheid, aan deze zaak, maar te Durban is zij aan elk bekend. Op dezen oorlog toepasselijk is wel de volgende uitspraak „Er wordt nooit zooveel gelogen dan vóór een verkiezing, gedurende een oor log, of na een jacht." Volgens de Birmingham Post heeft generaal Wauchope, die te Magerfontain sneuvelde, aan een zijner bloedverwanten een brief geschreven, waarin hij als zijn gevoelen mededeelt dat men de Boeren lang zal moeten bevechten, als men er ooit in slagen zal hen te overwinnen. Een krijgsgevangen burger op de Ca- talonië die voor de Kaapstad ligt, schreef wetende dat brieven met klachten over de behandeling der Engelsche autoriteiten niet doorgelaten of vernietigd worden, ironisch het volgende wijndruiven en de edele kastanjes kan vinden, waarop de laurier-tulpeboom niet zelden ten tweede male bloeit en in de tuinen de winterappels met hunne roode en gele wangen tusschen de bladeren door gluren. Van de hoogte van de rots, daar waar naast eene schilder achtige ruïne de hooge, oude olmboom staat, heeft men een prachtig vergezicht, bijna tot de voorsteden van de groote Hudsonstad New-York. Bergafwaarts spoedde een welgeklegd man zich voort, die af en toe eon deuntje floot en eindelijk met eene uitdrukking van welbehagen, spanning en verwachting op het gelaat, de hoofd straat van het stadje Plainfield insloeg. Niemand herkende hem, en hij zelf keek ook niet veel rond. Hij legde regelrecht aan op een bescheiden, klein huis, dat in een der zijstraten midden in een tuintje lag. Het was onze Jimmy. Wijl destijds de groote spoorlijnen, die van den eenen oceaan naar den anderen leiden, nog „Wij krijgen melk, boter en koffie, het meel is niet duf en de 450 menschen liggen ruim in het hol, het stinkt er niet, er is geen ongedierte, wij krijgen meei dan een aardappel, vervelen ons niet, geen onzer springt in het water om weg te komen, wij zijn tevredenen ge lukkig." Elk schot van de Creusotkanonnen zegt men, kost ƒ50. AFRIKA. De Engelsche militaire des kundigen zgn in de wolken over het schitterend wapenfeit van generaal Mac- donald het overtrekken van de Modder- rivier. En ofschoon zij niet eens weten waar de overgestoken driften liggen, zijn ze toch van oordeel dat de Boeren in een leelijke positie zijn gekomen, n.l. dat hun krijgsmacht te Jacobsdal (niet ver van de Modderrivier) gescheiden is van die van Cronjé te Spijtfontein, ter wijl Cronjé's terugtochtslijn op Bloem fontein ernstig bedreigd heet. Ja, er zijn er enkelen die raeenen dat ook de stel lingen der Boeren bij Colesberg onhoud baar zijn geworden. Met niet minder ge noegen werd de tijding vernomen dat de Boeren verrast werden, maar men verzuimde daarbij op te helderen, hoe het mogelijk was dat de Boeren terug geslagen wordende, toch nog krijgsge vangenen konden maken.Evenmin wisten deze deskundigen waar Rustenburg in Natal ligt, waar volgens een telegram van Bulier eene schermutseling plaats had. Volgens een telegram uit het kamp te Chieveley wordt dit aldus opgehelderd dat ettelijke Boereukommando's de Toegela benoorden Springfield zouden overgetrokken zijn, Spearmanskamp bezet houdende. Er zou dus volgens de Engelsche des kundigen gevaar zijn voor de Boeren dat hun krijgsmacht door Mucdonald's voortrukken in twee deelen zou gesne den worden. Volgens een naar men zegt bij het ministerie van oorlog ontvangen bericht, zouden de Boerer, ten zuiden van de Oranjerivier offensief opgetreden zijn met het doel om de gemeenschap met Lord Roberts af te snijden en de gelegen heid te openen voor Afrikaander vrij willigers om zich met hen te vereeni gen. Dus zouden èn Lord Roberts èn de Boeren het er op toeleggen elkanders gemeenschap af te snijden. De Boeren moeten zich dan wel sterk gevoelen om de verdedigende houding die hun tot nu toe zooveel succes bezorgde, te verwis selen met een aanvallende die uit den aard der zaak de kans op grooter ver liezen geeft, of hun moet geen andere keus overgelaten zijn. Hoe dit ook zij, er staan groote ge beurtenissen van het oorlogsterrein in de Kaapkolonie te wachten. De Engel- schen schijnen al het mogelijke te zullen doen om nu toch eindelijk eens wat grootsch te verrichten. Eene botsing kan niet uitblijven nu de kampen van Engel - schen en Boeren elkander tot op een kanónsschot genaderd zijn. Bij Colesberg moet Vrijdag weer ge schermutseld zijn, waarbij de Boeren weer eenige verliezen leden. Zonderling is het dat die schermutselingen bijna altijd zoo gunstig voor de Engelschen alloopen, dat zij zelfs geen opgaaf van hunne verliezen doen. niet bestonden, had hij zich moeten aansluiten bij een ossentransport, om over het gebergte en de zoutvlakten naar Si. Louis te komen. Daarmee wa ren vele weken heengegaan. Van St. Louis bracht de spoortrein hem vlugger naar huis. Des middags was liij aan het naastbij gelegen station aangekomen en het laatste eind tot Plainfiefd had hij te voet afgelegd. Reeds begon de duisternis te vallen en werden in de huizen de lichten aangestoken. Ook uit de voorkamer van zijne woning straalde het vriendelijk schijnsel der lamp hem tegen. Zachtkens trad hjj den tuin in en naderde het venster. Hij kon niet nalaten, eerst onbemerkt een blik naar binnen te werpen. Zjjn hart klopte bijna hoorbaar van hetgeen hij zag. Zijne vrouw zat, wel wat bleek en verslagen, maar mooier dan óóit in haar zwart rouw kleed, in de woonkamer en was bezig het kleintje uit te kleeden. Hoe aller liefst zag dat bruine krulkopje er uit 1 Eene schermutseling, meer is het niet, schijnt ook aan de Toegela voorgevallen te zijn. Generaal Botha trok den 12en dezer de rivier over met een klein I kommando om de verlaten Engelsche f stellingen eens te bekijken. Hij vond daar 40 lanciers verlaten, waarvan 13 gedood, 5 gewond en 9 gevangen genomen werden. Een gevangene werd naar het Engelsche kamp gezonden om te zeggen dat zij de gewonden moesten halen. Dienzelfden dag trok, aldus wordt van Boerenzijde gemeld, een groot Engelsch leger in de richting van Colenso" op en kampeerde bij Boschkop. Wat de En gelschen met deze beweging van zins waren, wordt niet gemeld. ENGELAND. Men weet dat de Boeren een inval hebben gedaan in Zoeloeland, die groote ongerustheid in Engeland wekt omdat zij noodlottig zou kunnen zijn voor Buller's leger, dat toch reeds in eene min aangename conditie verzeert, Hierover geïnterpelleerd in het Lagerhuis, heeft Chamberlain verklaard dat de Boeren reeds driemaal een inval in Zoeloeland hebben gedaan en in de t.wre laatste de magistraten, rechters en het politie-personeel gevangen namen. Bij een anderen inval plunderden zij de magazijnen. Nu wordt weder melding gemaakt van eene afdeeling Boeren, die met geschut in Zoeloeland doorgedrongen zijn. Chamberlain zeide dat dit optreden niet alleen groote ontsteltenis verwekt „bij de Zoeloes en bij de inbooilingen van Natal, maar ook dat de ernstige gevolgen van deze strooptochten op het gebied der inboorlingen,zich in geheel Zuid-Afrika op ernstige wijze zullen doen gevoelen, Niet onduidelijk deed Chamberlain uit komen dat als 't uitkomt dat de Zoeloe's door de Boeren opgestookt zijn, Enge! land gerechtigd is op zijn beurt de in boorlingen de wajïenen te geven om zich te verdedigen. Wie weet hoe gaarne de Engelsche regeering daartoe het ver lof zal geven. Weer is in het Lagerhuis een stem opgegaan tegen dezen oorlog. De afge vaardigde W. Redmond verzette zich tegen de vermeerdering van het leger met éen enkelen man. Het leger, zeide hij, wordt gebruikt in een oorlog, die eene beleediging is van God, een oorlog ondernomen door het christelijk Enge land tegen een door en door christelijk volk, dat alleen wenscht zijne onafhan kelijkheid te behouden. De nederlagen en tegenspoeden der Engelschen waren te wijten aan het feit, dat hun zaak onrechtvaardig was. Maar ook deze stem was weder die eens roependen in de woestijn. Met eene overweldigende meerderheid 239 tegen 24 stemmen stemde het Lager huis de aanvullingsbegrooting van oorlog, Lord Rosebery was van gevoelen dat de genomen oorlogsmaatregelen onvoldoen de waren en hij vroeg o.a. waar deSO.OOO man die noodig waren voor Afrika, van daan moesten komen en wees boven dien op het gevaar dat Engeland liep door eiken beschikbaren man naar Afrika te zenden op een oogenblik, dat Engeland niet kan rekenen op de vriendschappelijke gezindheid van vreemde natiën. Als wij, zeide hij, Zuid- Afrika verliezen, zullen wij den steun En hoe stevig en flink zag de jongen er uit, die naast haar stond, een toon beeld van gezondheid ja, dat was zijn zoon, zijn vleesch en bloed en nu keerde zij zich om, zijn» lieve vrouw. Een half onderdrukte kreet kwam hem van de lippen. Mary trad naar bet venster, wijl zij den kreet gehoord had, doch ontdekte niets. Jimmy was reeds de huisdeur binnengetreden. Verwonderd en tegelijk een weinig beangst keerde zij na^r de kinderen terug. Daar werd plotseling de deur geopend, en op den drempel stond een door de zon ver brande man, wien de tranen over de wangen rolden. Hij breidda de armen uit. Één kreet en zij lag aan zijne borst, half in onmacht van blijdschap en geluk haar Jimmy was uit den dood opgestaan. Hij ging niet weer ter zee. Met vlijt en overleg kon hij voortaan met vrouw en kinderen een gelukkig, huiselijk leven leiden. De uitdrukking„Jimmy's ge luk" is in den ganschen omtrek spreek woordelijk geworden een oude boer uit Plainfield heeft mij de geschiedenis verteld. EINDE. I der koloniën verliezen en het nik van het moederland afbre pet niet zonderling bp deze profetie, dat ook lord ltoseber voortzetten van den oorlog uiterste toe stemde. Men wist van regeeringszijJ niets anders te antwoorderf lord Rosebery den toestand inziet en dat er steeds troel staan om uitgezonden te wort Salisbury trachtte als troost aar dat Engeland zich wel een treurige omstandigheden bij de van oorlogen bevonden had, liet zich niet ontmoedigen ei ook niet in Afrika doen. De oc| tot een goed einde leiden. De steunt daarbij op de dapperh vaderslandsliefde der natie. Zou de edele Lord niet bet hebben op den nationalen trc Als een heugelijk teeken verblinding mag beschouwd si bijeenkomst van eenige libe mentsleden te Westminster,w doel is eene beweging tegen 0p touw te zetten. Dat deze bi in het geheim plaats had, do dat ei' nog te veel moed wordlj om voor vredelievende gev te komen bij het misleide vol Geachie Redactie Mag ik onderstaande m I onder de aandacht brengen van uw blad Zeer langen tijd reeds hee I stad een adres aan den Gen I gecirculeerd met het verzoek, I tingsuur der café's, tapperijen I rende de kermisweek te v I Enkele leden dei' Afd. Vliss I de Nat. Chr.Geheelonthoudersvi I hebben zich met het rondb I doen teekenen van dit adres dienstelijk gemaakt. Intusscher ondoenlijk dit verzoek op d onder aller aandacht te bre besloten daarom het adres ten den heer De VeyMestd I teekenmg te leggen en v e r al le welgezinde b dringend, het met handteekening te steunen. Tot 1 Maart z gelegenheid zijn. Met dank voor de verleenl ruimte, Uw él Cue. HUNNI Vlissingen, 16 Februari 19(1 Per Telegraaf. 's GRAVENHAGE. Naar wordt zal volgens het ontwer nische herziening der Kies vermeerdering van 50,000 kiezers tot stand kunnen gebracl Oorlog ia Zaid-Aft LONDEN, 16 Febr. Een tele| Roberts door den minister v heden 4,30 ontvangen luidt JACOBSDAL, 16 Febr. 2 uu is met zjjn strijdmacht best artillerie, cavalerie en bereden Donderdagavond te Kimberley men. Bijzonderheden niet gel De Britsche vliegende colo| Zoeloeland bij Eshowe aangek ARUNDAL, 14 Feb. De troepen onder Clements hebben Hen nacht Rensburg ontruiir op Arundal teruggetrokken. I hebben Rensburg en de verlat by Taaibosch bezet. KAAPSTAD. De Boeren h gerfontein gedeeltelijk veilalen Posities te versterken. 7000 Boeren blijven er.

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2