loopt een goed bekend staande inrich ting van dien naam te treffen. Het komt ons voor zegt de redac tie van het Maandblad dat de wet gever bij de, naar wij hartelijk hopen, spoedig in behandeling komende nieuwe boterwet, op dergelijke praktijken nauw keurig zal moeten letten. O. i. behooit het verboden te worden, een fabriek die mengsels of surrogaten levert, openlijk te noemen„Roomboterfabriek",en reclame voor surrogaten te maken. Ook hot noemen van de namen eener verant woordelijke directie bij den naam van een dergelijke fabriek, zoude verplich tend gesteld moeten worden, om het het publiek tegen bedrog met goed klinkende namen te vrijwaren. Viissingren IS Februari. Wij vernemen dat de Nieuwe Kerk voorloopig weer voor de godsdienstoefe ningen kan vrorden gebruikt. Al wat eenigzins geacht kon worden gevaar op te leveren, is van het plafond afgestoken zoodat de gedeelten boven de gaanderij geheel van kalk ontbloot zijn.Aanstaanden Zondagmorgen zal er de gewone dienst weder plaats hebbeu. Varende op het kanaal tusschen Ter- neuzen en Sluiskil is schipper M. Koole, beurtschipper van Sas van Gent op Rot terdam, in elkander gezakt en overleden Naar wij vernemen, zal de stoomtim- merfabriek, staande aan den Oprit en gisterenavond geveild en gekocht door den beer J. F. Schmelzer, ingericht worden tot Chr. Volkskoffiehuis met lo gement en vergaderzalen voor uitsluitend christelijke doeleinden. Mogen wij weder eens de liefdadig heid inroepen voor de vogels, aan wie deze winter reeds zooveel ellende bracht en wien het nu door de sneeuw op de velden zooveel moeite kost voedsel te vinden. Veel hebben ze niet noodig, en als elk wat geeft wordt reeds aan veel leed een einde gemaakt. Bij kon. besluit zijn benoemdmet ingang van 1 Maart, tot burgemeester der gemeenten Colijnsplaat en Kats, R. van Ham, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als burgemoestei dei- gemeente Hoofdplaattot burgemeester der gemeente Kortgene, D. R. Wycker- held Bisdom. Zondagmorgen kwam de justitie uit Middelburg vergezeld van een genees kundige, te Breskens een onderzoek in stellen naar de oorzaak van den dood van een persoon, de vorige week daar overleden. Het gerucht ging dat de dood het gevolg zou wezen van een slag op het hoofd, hem toegebracht in eene vechtpartij met Kerstmis. De politie gaf daarop last voorloopig de begrafenis uit te stellen. Een drietal personen, die bij die vechtpartij waren tegenwoordig ge weest, werden voorloopig aangehouden. Het onderzoek door den deskundige bracht echter niet aan h et licht dat de dooi het gevolg is geweest van den bewusten slag, en nu werd last gegeven 't lijk te begraven terwijl de 3 gearresteerden onmiddellijk op vrije voeten werden gelaten. Te Axel is Dinsdagnacht ingebroken in den stal van A. B., en al het paarden tuig ontvreemd. De politie is hiermede in kennis gesteld. lezen, hoorde men eenige vrouwen zacht snikken, en ook verscheiden mannen waren de tranen in de oogen gekomen. De kapitein las daarna het noodlottige ontvangbewijs van de bank voor en hield het omhoog, zoodat allen het konden zien. „Nu, mijne dames en heeren," zoo ging hij voort, „hebt gij alles vernomen en kunt gij in gedachten het verdere er bij maken. Zoodra wy Panama bereikt hebben, zal ik de arme weduwe een brief schrijven. Van u hangt het af van welken aard die brief zal zijn daarom hem ik u hier bijeengeroepen. Betaal meester bied thans de voorwerpen ter verkoop aan 1" Hoeveel zal het ontvangbewijs van de bank waard zijn riep de betaalmeester. „Vyftig dollars 1" riep een man met een stoppeligen baard en legde een zwaar vijftigdollarstuk op het tafeltje. Hy kwam juist van de goudvelden en zag er nog haveloozer en schrikwekkender uit dan Jimmy gedaan had. Eene vrouw Kerk- en Schooliiieuws. Voor de betrekking van hoofd van eene gemeenteschool te Dordrecht hebben zich niet minder dan 134 sollicitanten aangemeld. K e c h t s z a k e n. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens straatschenderij: F. J. C., M. B., IC. B., ieder tot f 1 b.s. 1 d. h. C. d. IC., M. de N., H.-B. S„ G. M. L ieder tot 2 b. s. d. h.en we gens het aanwenden van pogingen om wild op te sporen: J. P. v. H., tot f 5 b. s. 2 d. b.en verder wegens dronkenschap L.V. tot 3 b. s. 2 d. h. Alle personen wonen te Vlissingen. Verknopingen en Aanbestedingen. Gisteren werd ten overstaan van notaris P. de Maret Tak in het koffiehuis „de oude Vriendschap'1 verkocht: 1. Het winkelhuis en erf, alhier, aan de Lombardstraat, H 106, kad. grootte 79 c.A. 2. Het pakhuis en erf daarnaast, H. 106a, kad. grootte 1 A. 106 c.A. Gecombineerd gekocht door den heer J. M. Vandamme voor 4100. 3. De stoomtimmerfabriek alhier aan de Vei lengde Coosje Buske'nstraat, A 135, kad. grootte 3 A. 60 c.A., met alle daarin aanwezige machinerieën. Gecombineerd gekocht door den heer J. F. Schmelzer voor 10970. G^men W S. Naar aanleiding van de Appeltern- sche gebeurtenissen deelt men aan het Hblad nog het volgende merkwaardig geval van godsdienstwaanzin mede. In den nazomer van 1747 stond te Nijkerk op de Veluwe als predikant Ge- rardus Kuipers, die wegens zijn groote talenten later professor te Groningen werd. Deze predikant nu bezat zulk een buitengewone welsprekendheid, dat hy de gemoederen zijner toehoorders in de allerhevigste beroering bracht. Onder zijn predicaties vertoonden zich dan ook weldra de allerzonderlingste dingen de toehoorders begonnen hun handen te wringen, te roepen, tieren, slaan en klappen, luidkeels hun zonden te ver foeien en den duivel af te zweren. Ja, de extase steeg zoo hoog, dat men soms onder allerlei stuiptrekkingen in zwijm viel, of dat de geheele vergadering op het onverwachtst in een psalm losbarst te. Ds. Kuipers hield dit alles voor wer kingen der Hemelsche genade, zoodat hij die zooveel mogelijk nog aanmoedig de. Vandaar, dat ook naar omliggende plaatsen, ja tot zelfs in Holland, de be weging oversloeg en heel wat opschud ding veroorzaakte. De regeeriug bemoei de er zich dan ook weldra mede, en de schouten met hun dienaars kregen strenge bevelen de. bedoelde vergaderingen niet tneer toe te laten. Zoodoende verliep na korten tijd deze vreemde uiting van godsdienst. Te 's Gravenhage heeft de politie een ongewone vangst gedaan. Zij arres teerde daar ds. W. voorganger der zich noemende oudgereformeerde gemeente, die zoo in „kennelijken" was, dat hij aan het bureau van politie zelfs zijn naam niet kon opgeven. Du tocht na ar 't bureau had plaats ouder begeleiding van een groote menigte. Tegen ds. W. is riep met luider stem „Zeventig en tegelijk reikte zij een twintigdollarstuk over, dat van hand tot hand ging en al spoedig op het tafeitje terecht kwuin. Zoo ging het voort. Een kleine Span jaard riep „Honderd en deponeerde terstond dertig dollars. Steeds werd het verschil in baargeld bijgepast. De goud delver met den stoppeligen baard kreeg het bewysstuk eindelijk, nadat het tot tweehonderdvyitig dollars was opge dreven. Daarop volgde de briet. Na lang bieden kwam deze eindelijk op vierhon derd dollars en werd door den man, dien hij ten deel viel, nogmaals voor driehonderd bij opbod verkocht. Het portret van de beide kinderen bracht vijfhonderd dollars op, de revolver daar entegen maar honderd daarvoor werd zij echter tweemaal verkocht, en de beide messen gingen voor honderdvijftig en honderdtwintig van de hand. „Er ontbreken nog een paar dollars, zeide de kapitein en legde bij het geld nog een twintigdollarstuk in een oogen- proeesverbaal opgemaakt wegens open bare dronkenschap. Te Enkhuizen geraakte iemand van den muur bij het havenhoofd in het Krabbersgat en werd door den stroom met groote snelheid meegevoerd. De visscher Hendrik Bijl, een uitstekend zwemmer, die het ongeval zag, sprong, zonder zich een oogenblik te bedenken, geheel gekleed te water, zwom den drenkeling na en bereikte hem weldra. Deze greep zijn redder krampachtig bij het hoofd, waardoor beiden zonken. Bijl wist zich echter los te worstelen, greep den drenkeling, en met inspanning van alle krachten tegen den stroom in zwem mende, bracht hij hem aan den wal. Te Amsterdam is gearresteerd een klerk van de marinewerf, die, door het bedrag op den loonstaat van f 1008 toe f 1018 te verhoogen, zich f 10 wist toe te eigenen. De man ontkent de fraude gepleegd te hebben en het slacht offer te zijn van een wraakneming. Te Roei mond is een 22jarig werk man in de chemische fabriek aldaar in een openstaand luik gevallen, met het gevolg dat hij kort daarna overleed.—Te Asten is een alleenwonend man die zich op een stoel bij de kachel had neergezet en in slaap was gevallen, in brand geraakt, ijlen vond hem dood op den grond liggen, Voor het Ned. Roode Kruis is uit New-York een gift ingekomen van 5118,85, als opbrengst eener col lecte door de leden van de Saint Nicho las Society aldaar gehouden ten behoeve van de zieke en gewonden der strijdende Boeren in Zuid Afrika. De vereeniging tot verbetering van den Volkszang te Amsterdam, is voor nemens elK jaar een bundeltje uit te geven, een zestal liederen bevattende, die reeds lang bij oud en jong populair en gewild zijn en waarvan verwacht mag worden dat zij ingang zullen vinden in nog breeder kringen des volks. De vereeniging wil zoo meer eenheid in den volkszang trachten te verkrijgen. De oudste inwoonster van Utrecht, mej. M. M. Muller, is in den ouderdom van 102 jaren en 4 maanden, na eene korte ongesteldheid, overleden. Eenige maanden geleden stierf te Antwerpen de advocaat Finck, die een millioen francs bemaakte aan het bureau van liefdadigheid aldaar. De uitvoerder van zijn laatsten wil, de heer M. Stap paerts, die ook een groot fortuin bezat, is nu ook gestorven en heeft zijn ver mogen geheel bemaakt aan de burger lijke hospitalen en aan de Kas voor ongelukken bij het werk aldaar. Uit St. Petersburg wordt gemeld dat het zenden van Russische troepen naai de Perzische grens ijverig voortgezet wordt en reads 50,600 man daar byeen zijn. Met 't vooruitzicht op ernstige troe belen heeft het Engelsche gouvernement de troepen vin het garnizoen van Malta naar Egypte gezonden, waar zij ont scheept zijn. Men wacht te Alexandrië een Engelsch eskader. Te Colelso zijn volgens een Fransch officier in 'iansvaalschen dienst 3000 Engelschen [edood of gewond, 150 ge- vangeugenonen, waaronder 9 officieren, 10 kanonnenin 9 wagens met ammunitie zijn buitgemiakt. Hij breng hulde aan de dapperheid der Engelscie soldaten die nutteloos was door deonbekwaamheid van hunne hoofden. De Boeren verloren slechts 4 dooden en 1 gekwetsten. De Gaulis heeft een brief van een Franschniati die aan de zijde van de Boeren getuie is geweest van den slag bij Colenso. Hij zegt dat de Boeren in het geheel 50 gevangenen maakten, blik was ondr algemeenen wedijver het tekort gedekt „Halt, betilmeester zeide de kapi tein en teldeiet geld na. „Nu moet het genoeg zijn, e verkooping is afgeloopen. Ik dank u, lames en heeren, er zijn tweeduizend ;ht-en twintig dollars bijeen gebracht. De uloren geldsom is er weer." De Califolië bereikte gelukkig de haven van Panama en met de eerst volgende pos zond de kapitein het geld met een bril van rouwbeklag aan de weduwe van times Stillmann. Een weinijnoordelyk van Los Ange les in Califor.ë was twee jaar geleden eene voornae zeebadplaats aangelegd geworden. Vscheiden aanzienlijke hee ren hadden n de nabijheid van het strand sierlte villa's laten bouwen, omgeven <dor fraai aangelegde tuinen en brachtenhier met hunne families de zomerm.-nden door. En sedert Duitscbe oofweekers en wijnbouwers zich in het rourige Anaheim gevestigd hadden, gim de geheele landstreek in 1 waaronder 9 officieren. Ken deel van deze gevangenen werden, zooals men I weet, gevat in de donga by de verlaten kanonnen, de anderen hadden de wijk 1 genomen in de huizen van Colenso. De tien kanonnen, die de Boeren ver overden, waren Armstrong-kanonnen van 75 mil. met sluitstukken volgens het systeem du Treuil du Beaulieu. De meeste van deze kanonnen waren ge laden en klaar om afgeschoten te worden, de helft van de negen caissons was vol munitie. „Ik heb, zegt de Franschman (blijkbaar een artillerie-officier), de ka nonnen bezichtigd en generaal Botha kunnen verzekeren dat alle volkomen in orde waren en dat men ze slechts in stelling had te brengen om er onmid dellijk mede te kunnen schieten op de Engelschen. Ik heb er mij van verge wist dat de Boeren, die reeds twee voortreffelijke werkplaatsen hebben voor de vervaardiging van projectielen, in staat zijn de noodige munitie voor deze Engelsche stukken te maken." 'Ten slotte zegt de schrijver: »De Boeren tootien na een dergelijken veld slag een bewonderenswaardige kalmte en koelbloedigheid. Ik heb de gevangenen voorbij zien gaan die dadelijk naar Pretoria zijn gezonden overal bij hun passeeren van de verschillende kampen de volmaakste eerbied, geen misplaatst wuord, geen woord van grootspraak. Ik heb Boeren gezien, die uit medelyden met sommige lichtgewonde soldaten, die te voet moesten gaan, van hun paarden afstegen en er hun gevangenen opzetten. Deze dingen ziet men telkens in dezen oorlog, en wat de Engelschen ook mogen zeggen van de barbaarschheid van de Boeren, er zijn weinig volken die zich riddelyker zou den gedragen tegenover hun vijanden dan de Boeren." Men schrijft uit Kaapstad aan 't „Hbl." Een treffend staaltje van hoe de wreede Boeren zich tegenover den vijand gedragen blijkt uit een gesprek, dat ik dezer dagen had met een dame uit de Kaapkolonie, die mij vertelde van twee gewonde Engelsche officieren, die tot herstelling in het „Queen's Hotel" te Kaapstad logeeren. Deze officieren ontmoetten daar o. a. een dame, die met hen over den oorlog sprak, doch aan wier spraak zij bemerk ten, dat zij geen Engelsche dame van geboorte kon zijn. Een der officieren vroeg daarom„Maar u is toch niet Engelsch, als ik vragen mag „Neen", antwoordde ze, „ik ben Afrikaanscho, maar mijn sympathieën zijn met Enge land" „Dat uw sympathie in dit geval met Engeland is, spijt mij voor u, want uw volk is edel en grootmoedig." Daarop begon hij haar zijn ervaring op het slagveld mee te deelen en vervolgde »Ik werd in een der veldslagen ernstig gewond aan mijn arm, en kon mij wegens groote vermoeidheid niet meer voortbe wegen. Tot overmaat van ramp zag ik eenige Boeren naderen en dacht, dat mijn laatste uur gekomen wasmaar neen, een der Boeren, ziende dat ik zwaar gekwetst was, door het bloed der wonden op mijn uniform, scheurde in een oogenblik een stuk van zijn jas en verbond mij zoo goed mogelijk. Ik ver telde hem van mijn makker, die in mijn nabijheid, niet minder zwaar gewond, hopeloos en zonder hulp daar lag. Daar op ging een andere Boer naar den offi cier. Dezen hadden twee kogels in den rug getroffen. Toen deze Boer zijn won den zag, lag hij voor twee uren lang naast hem om die uit te zuigen, teneinde bloedvergiftiging te voorkomen. Aan die mannen hebben wij het leven te danken zeide de officier, en terwijl hij de dame min of meer bestraffend aankeek, zeide hij „Indeed, you should be proud te be Afrikander" (waarlijk, u behoorde er trotsch op te zijn, Afrikaansche te wezen) waarop de dame die gelukkig een welvaart vooruit. De liefelijk gelogen, door eukalyptus- boomen en peperstruiken omgeven stad bieidde zich van jaar tot jaar uit; de badplaats was nog niet groot, maar voornaam eii uitgelezen, en de ooft- kweekers vonden een goeden afzet voor hunne vruchten. De cioesussen betaal den hier dezelfde prijzen als in Frisco. Ook liefhebbers van de jacht vinden hier hunne gading wel is waar is het woud te veraf gelegen, doch daarvoor kan men op het water jagen. Des avonds, als de zon aan den horizon ondergaat, trekken geheele scharen van ganzen, eenden, pelikanen en kraanvogels, die aan den oever gaarne visschen, naai de zee, en wie den rechten tijd niet laat verstrijken, kan hier een jachtgenot smaken zooals nergens ter wereld. De jonge Edward Wilson en zijn broeder Harlie waren op denzelfden middag, dat de Californië aan Los Angeles voorbij stoomde, voornemens op de eendenjacht te gaan. Juist toen uitzondering maakt verlegen een ein-| aan het gesprek maakte. Voor de waarheid van bovenstaanc.l staat schrijver in, en hij zou de namtT kunnen noemen, maar acht dit ui-1 noodig. „Transvaler" schrijft op Dingaaj; dag aan de Rand Post, na gesproken-, hebben van de meDsclien die naar bt, middeling of tusschenkomst van de rn6, gendheden verlangen: „Zoo denken en spreken en sehryve; thans velen. Voor en na hebben ze li, over deze tusschenkomst, die ze dan liefc met een vreemd woord interven:;, noemen. Om je de waarheid te zeggen heb ik hekel aan dat vreemde woord, een no-l grooteren hekel aan het geschrijf er ove:. en wil ik van de zaak zeif niets weten) Interventie daarvoor mogen de St. publieken bewaard worden! Bemiddeling dat wil zeggen, datw. onze eigen zaak uit handen geven ei) iemand anders verzoeken die te behar tigen. Maar dan moet onze zaak al liee; slecht staan. Want tot nog toe gold het als reg,;J dat iemands zaken het best behandeld worden door hem zelf. Eu waar is het land op de wereld dat door de tusschenkomst van ander, mogendheden er beter op geworden is! Neen, die bemiddeling van een andere mogendheid is de dood in den pot;. Hei is de vlieg, die des apothekers zalf doet stinken. Weg met de bemiddelingspap moet op het Zuid-Afrikaansche zeer niet gelegd worden. Daarvoor is het veel te diep het kwaad moet uitgesneden worden Uitgewoipen moet de laatste man, dit de Boeren-republieKen beschouwt als afhankelijk van Engeland. Eens vooral moeten ze geproclameerd worden als souvereine Staten. Reeds is de dageraad aangebroken, overal gloort de morgen. Onder Gods zegen zal de volle dag onzer volkomen vrijheid weldra volgen." Uit Meadville in de Amorikaanache Staat Pennsylvania wordt het volgende gemeld De politieoverheid werd dezer dagen met een merkwaardig geval van gods dienstwaanzin in kennis gesteld. Edward Schallmann, een SOjarige Duitsche far mer, eenige mijlen van hier in Soutii Chenango Township woonachtig, wasns een door een rondreizend predikant ge houden predicatie over het offer van den aartsvader Abraham dermate di kluts kwijt geraakt, dat hij dikwijl! beweerde dat ieder waar christen bereid moest zijn een van zijne familieleden aan den Heer te offeren. Op een namiddag nam hij zyn oudsten zoon een aardige 12jarige jongen, mei naar het bosch, om, naar hij zei, hom te hakken. Ineen bergkloof aangekomen dwong hij den knaap zich geheel uit u kleeden, bond hem in weerwil van zijn smeeken op een.altaar en maakte ziel gereed het ongelukkige kind met eet groot slagersmes, dat hij voor dit doel had medegenomen, te slachten. Hij had hem reeds 3 steken toegebracht, toen twee door het gegil van den knaap toegesneldt jagers door het kreupelhout braken en den kiankzinnige ontwapenden. De ten gevolge van bloedverlies bewusteloozt jongen werd in veiligheid gebracht, doel zal waarschijnlijk aan zijne wonden be zwijken. De vader ging op de vlucht. AFRIKA. Het nieuws omtrent di krijgsoperatiën in Natal is van weinij belang. Buller maakt melding van een voorpostengevecht bij Springfield tus- zij hunne boot in gereedheid brachten! naderde de aardige, kleine Maggie Leaiyl die terstond verklaarde, van de partij te willen zijn. Edward keek wel eeniq zins bedenkelijk naar den nevel, ®l steeds grauwer en natter het strancj omhulde, doch Maggie, naar wier gene I genheid hij niet zonder gevolg dong j fceide, dat dit niets hinderde. Zij hal' nu juist zulk een grooten lust aai- een roeipartijtje Men behoefde immerj niet zoo ver van wal te gaan het misschien wel dubbel interessant dj zwermen vogels in den nevel te zM| naderbij vliegen. Dat was natuurlijk voldoende, wanj in Amerika is de wensch eener dam'f wet, en wel in de eerste plaats, als dj liefde mee in het spel is Edward zo«T als Maggie het wensch te, bij alle weej en wind in zee zijn gegaan, al washej alleen maar om haar zijn moed en zijnj behendigheid te toon en. {Slot volgt.) schen de Engelschen en de de Engelschen het in 't eers kregen met het Boereng later versterkt, de Boeren gene verkenning onder aa hord Dundonald met een zienlijke macht slaagde giaar de Engelschen mai een ongewenschte kennis i nen der Boeren, die hun vr verliezen toebrachten en het by deze verkenning te Er is wel eens meer Engelsche troepen na de ve lessen die zij van de hebben, geheel gedemoralis men voor waar kan aanneme. renzijde geschreven wordt Colenso Engelschen met hui hun eigen manschappen sc vooruit te krygen, begrijpt ling van Buller om op algemeenen aanval over hij dit doet, zal de schri uit moeten zijn. In het Kaapland schijnt hun gunstig te zijn. Daar schitterend wapenfeit ven- meer ot minder bestaande raai Frensch bij snikheet we vier officieren en 53 mar steek getroffen werden, van groote stofwolken met cavalerie, artillerie en bere de Modderrivier door overgestoken, de heuvels ten van die drift bezette drie kampen veroverde, hierbij meldt dat de tege: en zijne verliezen dito wa toch wel iets aan het scl het wapenfeit en brengt keurig in herinnering het Buller ook de Toegela Hete wat hem later zoo du ui- Maar niettegenstaande d de wapenfeit" schijnt het te zijn dat de Engelschen - kraaien en de weg naai voor hen open ligt. Hi ontruiming van Colesber punt gelegen ligt, waar lijn van Roberts wordt besluit tot een marsch staat, wordt als een door de EngelBche militair beschouwd en gaf tot de leiding dat de Boeren etmaal de positie hebben voor de Engelschen andei hebben gevochten. Maai specialiteiten er gerus de Boeren warén ook en hun geschut zoo de Engelschen het wel nu Daily Mail vreest dat Nauwpoort aanrukken Engelschen zullen dwingt ontruimen, dat anders zou kunnen omsingeld w latere berichten zelfs zou zoo in het nauw gebracl Rensburg zal moeten ontr zal wei evenzeer ou de tocht naar Vrijstaat rozen voor hem zal zy voornemens te zijn bij Vrijstaat binnen te ruk daar eene sterke macht geschut gereed vinden doorgang te betwisten. Als men hierbij in aar dat Lord Roberts voor 10,000 transportpaarden 1700 wagens noodig hec duidelyk zijn dat hij van zich te bewegen we! zal moeten afleggen. Van een paar scherm- zyn het niet de gerinj aanmerking genomen, gewag gemaakt, o.a. van waar kolonel Hannay de rechtervleugel bedreigdei waarbij hij 4 dooden e verloor en 13 man vern burg hadden de Engelse! een aanval van de Boer- Van de verliezen zal late gedaan. He Petit Bleu weet oc te vertellen nl. dat te nicht loopt dat genera zijn echec bij Hobkirk's stellingen om Rensburj ontruimen en teruggetro kop en Arundel.

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2