lp" Donderdag 15 Februari. hoofdelijke osisug. JIMMY'S GELUK. No. 39 38e Jaargang. jen. e I Gemeentebestuur. Van week tot week. FtBftLETQK, srlng ran 1900, p. LUCIEER, I en Haven- lendrikweg, lichtingen agenmaker, buitenshuis. HENST. 6 30 ti 50 J 1020 10 40 |3U 2 220 5 5 20 640 7 20 JlOlü 10 30 10 1 20 1 40 |0 410 4 30 S {ill INST ËLBUBO v.v 4 50 5 55 ilniarktvm 12 30 1 15 |5 6 55 7 45 arkt Vliètin- (werkdagen 1 20 2 5 7 50 8 35 .Idegtaem. (10.37, 1.18, l, 6.9, 7.35, (8.24. 9.25 1.38, 4.32, 6,29. 8.10 5, 9.45. |i>) ten hoog ten. ingen naar '6 231 7 39 04 •10 21 5 '11 g 2e kl. 616 5 63 0 725 8 810 8 26 0 8 48 Pry3 per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich by alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by den Uitgever F. VAN DE VELDE Ji., Kleine Markt, I. 187. Verschijnt dagelflks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. ji ADVEKTENTIÉNvan 1-4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzei tlle advertentie wordt de prya slechts tweemaal berekend, Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Telepboonnummer IO. Abouncmeiits-AdTertentii'n op zeer voordoeligo voorwaarden. Burgemeester en Wethouders van Vlis- I -icgen herinneren de belastingplichtige „gezeten ;n aan hunne verplichting om: de biljetten die niet afgehaald zijn, •en spoedigste ter secretarie in te leveren. Vlissingen, den 12 Februari 1900. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, G. J. BISSCHOP. Sir Redvers Buller, de hoofdaanvoerder I Ier Engelsehe legerbenden in Natal, heeft in de vorige week een succes I gehad, dat hij niet bedoelde te verkrijgen. Hij beeft zich den zuiver historischen naam van slagenverliezer ver worven. Hij heeft bovendien de ont zaglijke moeilijkheden vergroot, waarmede zijn generalissimus en diens stafchef te worstelen hebben. Eén ding is zeker wij hebben ditmaal ten minste geen flater begaan, toen wij wezen op het waarschijnlijk einde van Buller's tooverstukje van den geheim- zinnigen sleutel. Nü is het dan toch warempel wel om tureluurseh te worden dat wil zeggen voor den armen generaal, wiens kluchten naar wij vreezen geen opgeld meer zullen doen. Vermoedelijk zal dit ook wel niet het geval wezen met de onmiddellijk aangekondigde nieuwe klucht, dat de geheele legermacht spoedig opnieuw den opmarsch zal beginnen. Och, als men er dan toch den tijd en de gelegenheid voor heeftDe Engelsehe generaals zyn nu juist niet bezig om have en goed te verdedigen, om vrijheid en onafhankelijkheid te be vechten. Zij oefenen hun bloedig hand werk min of meer als beroep en min of meer uit pure liefhebberij uit, en daar de regeering te Londen geduldig, het parlement zeer genadig en het volk ge blinddoekt is, kan dit spelletje nog wel eenigen tijd worden voortgezet. De inzet is wel wat hoog, maar de Engelsch- man is ook zeer rijk en als hy verliest zal hij betalen. Ja, zoo langzamerhand wordt de inzet al wat hooger. Heeft Dr. Leyds, de bekwame Transvaalsche gezant, het niet een en andermaal gezegdwij loopen geen gevaarwij hebben geen tusschenkomst noodigwy zyn vrede lievend en dus bereid den strijd te be ëindigen maar, als er vrede gesloten Een verhaal uit het goud land van Californlë. Door KUNST OTTO HOPP. 2). in Plainfield, waar zijne Mary woonde gold zulk eene som reeds voor een Wein vermogen voortaan wilde bij tabak verplanten en varkens mesten en komkommers kweeken Daarvan droomde hij des nachts, en dan lachte hij luid, als hy aan Mary's verbaasd gezicht dacht en zich hare groote blydschap voorstelde of als hij wordt, dan zal dat niet meer kunnen zijn om eenvoudig te herstellen wat w-ts, maar om vast te stellen hetgeen wezen zal, en behalve de vaststelling der Transvaalsche onafhankelijkheid, zal Vj-ystaat eenige vergoediDg in grondge bied moeten bekomen en zal Transvaal een zeehaven moeten hebben. Tegenover deze verklaring, volkomen gerechtvaardigd dooi de feiten en om standigheden, staat dc verklaring van het. Engelscbe Lagerhuis, waarbij de door heel de wereld veroordeelde politiek der regeering, met groote meerderheid wordt goedgekeurd. Dat beteekent dus een voortzetting van den oorlog tot het uiterste met goedvinden van nagenoeg alle partijen, een volharden in den eiseh der Engelsehe suprematie, met gelyk- stelling van beide rassen in het inwendig leven der republiek. Zie zoo, nu kennen wy eens wat nauwkeuriger den inzet, den prijs waarom het gaat; maar als Transvaal en Vrij staat den prijs winnen, dan zal het waarachtig niet gestolen wezen. Wij laten nu verder Buller, die in één week op drie punten te gelijk ver slagen werd, in het zalig bewustzijn „dat hij de wljsste partij gekozen heeft." De groote wijze had toch wel gelijk „IJdel heid der ijdelhedenalles is ijdelheid Het zeer vereerend bezoek, dat de „vliegende generaal" in zijn kamp aan de Modderrivier, van zijn chef, den heer Roberts ontving, schijnt min of meer beweging in zyn soezerig bestaan te hebben gebracht. Er is althans een opmarsch met veel drukte ondernomen om den Koedoesberg te bezetten en een doorwaadbare plaats te versperren, omdat men de operatiën der Boeren vreesde tegen den spoorweg tusschen de Modder en Oranjerivieren. Het is deze beweging, die op nul uitliep, waarvan een Engelsch blad terecht vraagt„als het punt niet van gewicht was, waarom ging men er dan heen, en, als het dat niet was, waarom het dan prijs gegeven, tóen het bleek dat men het gemakkelijk houden kon Jawel, Londensche heertjes maar hier geldt het ook alweer: „wat men ziet en wat men niet ziet." Misschien dat we nu binnen kort ook nog wel eens wat nieuws hooren van de collega's in Noord-Kaapland, van den schapendief en consorten. Men begint het dien heeren daar lastig te maken. Geen wonder. De Engelsehe krijgskun digen droomen nog altijd van een hoofd aanval uit Kaapland in Vrijstaat En de Boeren hebben aldoor in de geschie denis gelezen, dat men altijd trachten moet den oorlog in bet vijandelijk land te voerendan heeft men letterlijk alles voor. Loopt het wat tegen, dan is het altijd nog tijds genoeg, om boven zijn eigen wallen te gaan staan. Is het niet merkwaardig, dat in dezen ganschen oorlog tusschen den leeuw en de muis, de strijd op het grondgebied van den leeuw gehouden wordt En boe heerlijk zou men hier Lafon- taines fabel van den eik en het riet kunnen toepassen Wij hooren liet riot viagen: „atten- dons la fin." Hoor, hoe alom de storm opsteekt en komt aansnellen van het einde van den gezichteinder. Het riet buigt en breekt niet. Maar, als de storm zijn poging verdubbelt, dan werpt hij hem ter aarde wiens kruin aan de wolken reikte 1 Laat ons het einde afwachten. zijne lieve kinderen voor oogen zag, die vol ongeduld op zyne terugkomst wacht ten. Het noodlot wilde het echter anders. Torwijl hem de droom allerlei lucht- kasteelen voorspiegelde, deden de beambte en de directeur van de bank geheel iets anders. Zy maakten zich des nachts uit de voeten en vergaten daarby niet het voorhanden geid en goud zorgvuldig byeen te pakken en mee te nemen. Jimmy's tweeduizend dollars waren den beambte dubbel welkom geweesthij had ze voor zich alleen gehouden, daar de directeur, met wien hij half om half deed, juist afwezig was. Aan de tranen en de vertwijfeling van hunne slacht offers denken zulke geldhyena's niet. Den volgenden morgen begaf Jimmy zich, zonder eenig kwaad vermoeden naar de bank en vond haar gesloten. Eene onrustige en dreigende volksme nigte bewoog zich voor het gebouw op on neer mannen, die wild gesticuleer den, vloekten en een ontsteld gelaat toonden, stonden in groepen bijeen naast 's Rijks middelen. 's Rijks middelen brachten in Januari 9,335,057 op, d. i. 480,000 meer dan in die maand van 1899. Het verschil wordt voornamelijk ver klaard doorde Personeele belasting, waarop f 190,000 meer werd betaald de invoerrechten, die 80,000 meer opbrachten de suikeraccijns, 140.000 hooger, en ten tweede de be'asting op het gedistilleerd, die 1.20.000 meer opbracht. (Alles in afgeronde cijfers.) Het rapport der Liberale Unie. De strijd die over dit stuk in de pers gevoerd wordt, geeft den heer Tak in de Kroniek aanleiding tot de volgende uiting Voor de arbeiders, die algemeen kies recht eischen, is deze twist een schouw spel met de grootste belangstelling te volgen. Kunnen zij van de democraten uit de burgerij steun erlangen voor de ver krijging der hun onthouden bevoegdheid, zij zullen de eerlijke nakoming vaD vroegere beloften met waardeering aan vaarden zonder van hun eigen politiek daarom iets prijs te geven. En blijft de roep van het bestuur der „Liberale Unie" in den liberalen kring onbeant woord, dan zullen zij over de onbetrouw baarheid van liberale beloften een hartig woordje te zeggen hebben, waar dat pas geeft. De heer Borgesius, die indertijd met zooveel succes Van Houten op zijn de mocratisch verleden wist te wijzen, wordt nu tot een definitieve beslissing omtrent zijne toekomst gedwongen. Dat komt hem op dit oogenblik niet erg ge vrouwen, die weenend de handen wron gen en de genade van den Allerhoog- sten aanriepen. Een gevoel van zwakte maakte zich van Jimmy meester, toen hij dit treurig tooneel aanschouwde, een bang voorgevoel kwam bij hem op. Wat moest dat alles beduiden Wat was er gebeurd Er was het een of ander niet in orde, dat was zeker. Ein- delyk vatte hij moed en vroeg aan een der mannen, wat de oorzaak van al deze drukte en ontsteltenis was. Half meelydend, half spottend keek de man hem met bekommerd gelaat aan en wees, zonder iets te zeggen, op het opschrift voor het gebouw. Het waren slechts twee veeibeteekende woorden „Bank gesloten!" „Gisteren avond heb ik er twee dui zend ingebracht," zeide Jimmy voor zich heen, zonder het ongeluk, dat hem had getroffen, nog ten volle te kunnen beseffen. „En ik twaalf honderd riep een breedgeschouderde Kentuckier, die zijne legen, dunkt me, en ze moet voor hem wel een nachtmerrie zijn, deze Roode Circulaire. Mr. Troelstra. Men weet dat de Hooge Raad het vonnis van de rechtbank bekrachtigd heeft, waarbij mr. Troelstra tot eene maand gevangenisstraf weVd veroordeeld wegens smaad van den officier van justitie te Leeuwarden. Deze straf sluit niet in zich dat mr. Troelstra als lid der Kamer zou moeten aftreden. Hij kan, wat hij waarschijn lijk wel niet doen zal, zich aan de straf onttrekken door acht jaar in het buiten land te gaan wonen, tot de straf zou zyn verjaard, of gratie vragen. Het Handelsblad oordeelt dat de straf niet in overeenstemming ia met het misdrijf. Het zegt o. a. „Men moge nog ZOOZ3W' afkeuren dat de heer Troel stra als een der middelen om de zaak der Hogerhuizen te dienen, het beleedi- gen van een rechterlijken ambtenaar heeft gekozen, dit misdrijf onder zulke omstandigheden gepleegd, zou, volgens velen met eene geldboete voldoende ge straft zijn geweest." Een adspirant op jaren. De Haagsche Courant deelt als gerucht mede dat naar de betrekking van rechter te 's Gravenhage dingt een bijna TOjarige oudminister van justitie, die in den tyd van mr. van Houten een fier grootste tegenstanders van de staatkunde van het tegenwoordige ministerie was. Die adspirant heeft dus heel wat tegen zich. Een Prijsvraag. De volksbond, vereeniging tegen drank misbruik, vraagt eene handleiding teD dienste van het onderwijs over het al coholvraagstuk in de 2 hoogste klassen der kweekscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen en op de Normaallessen. De handleiding moet een duidelijk overzicht geven, voor zoover noodig, toegelicht door figuren en tabellen, van de bereiding en samenstelling der hier te lande meest gebruikelijke alcoholische dranken, van de werking van den al cohol op het menschelijk lichaam, van de gevolgen van het misbruik voor het individu, voor het huisgezin en voor de maatschappij en van de middelen tot be strijding van het alcoholisme in het al gemeen en in het bijzonder van de wijze, waarop de school aan deze be strijding kan dienstbaar gemaakt worden. De antwoorden op de prijsvraag moe ten in het Nederlandsch geschreven, voorzien van een spreuk en vergezeld woorden gehoord had. „Zouden zij werkelijk van nacht alles weggesleept hebben?" vroeg een derde. „Dat willen wij dan toch eens nazien!" riep een Ier. En tegelijk ijlde hij met nog een ander naar eene smederij aan de overzijde, en kwam na eenige oogenblikken met een paar stevige yzeren staven terug. Eerbied voor de wet Wanneer hadmen die in het goudlaDd van Galifornië ge had Te dien tijde zeker het aller minst. En politie was er natuurlyk niet aanwezig. Men brak de deur open en een stroom van nieuwsgierigen drong het gebouw binnen. En daar vond men alles leeg en ver laten. Daar, waar den avond te voren noggunscbe hoopen fonkelend goud had den gelegen, grynsden hun thans ledige kasten en laden tegen. Luide kreten van woede en verontwaardiging deden zich hooren het was maar goed dat de fijn gekleede beambte er niet meer was, anders had men korte wetten met van een gezegeld couvert met dezelfde spreuk, waarin de naam ec 't adres van den schrijver vermeld zijn, vóór 31 Dec. 1900 toegezonden worden aan den beer A. Van der Voort Azn., algemeene secre taris van den Bond, te Haarlem. De jury aan welke de beoordeeling der ingekomen antwoorden is opgedragen bestaat uit de heeren jhr. mr. W. C. A. Alberda van Ekenstein, P. H. Van der Ley, mr. J. G. Patyn, prof. dr. C. A. Pekelharing en prof. dr. B. J. Btokvis. Aan den schrijver van het beste ant woord dat door de jury de bekroning waardig wordt gekeurd, wordt een diploma met gouden medaille ter waarde van f 500 of naar verkiezing een diploma met f 500 toegekend. Het met goud be kroonde handschrift wordt het eigen dom van den Volksbond. De Jury kan aan den schrijver van een tweede antwoord een diploma met zilveren medaille toekennen. Het met zilver bekroonde handschrift blijft bet eigendom van den schrijver. De uitreiking der prijzen zal, zoo mogelijk, plaats hebben in de 28e alge meene vergadering van den „Volksbond» in 1901 te houden. Boterinvoer in Frankrijk. Daar de invoer van boter uit ons land in Frankrijk aan allerlei moeilijkheden is blootgesteld, zoo zelfs dat niet ver- valschte boter afgekeurd werd, stelt de N. S. Ct. voor dat onze regeering overga niet tot het nemen van protectionistische maatregelen, maar dat in het vervolg er gestreng op wordt gelet dat niets anders dan „zuivere en onvervalschte wijnen" uit Frankrijk bij ons worden ingevoerd. Als op grond van art. 330 wetboek v. strafrecht, de uit Frankrijk hier geïmporteeide wynen aan een streng onderzoek worden onderworpen, hoeveel fusten Bordeauxwyn, hoeveel flesschen champagne zouden dan uit Frankrijk de Holl. douane passeeren Wij behoeven, zegt het blad, daarbij niet zoo ver te gaan als de Franschen, die ook waar, di° onvervalsclit is (zooals onze boter) niet toelaten. De Koningin-Regentes. De directie der Stoomvaartmaatsch. Nederland heeft bericht ontvangen vaD den gezagvoerder van het ss. Koningin Regentes dier maatschappij, dat het schip op zijn laatste uitreis naar Indië, stoomende in het zuiden der Roode Zee in zicht van het eiland Perim, een sein ontving van het Engelsehe oorlogschip Marathon, bevelende vlag, plaats van afvaart en bestemming terug te seinen, waaraan voldaan werd. hem gemaakt Als een bliksemslag uit den helderen hemel had Jimmy het ongeluk getrof fen. Toen het hem eindelijk duidelijk werd, dat zyn Kapitaaltje naar de maan was, dat zijne schoone droombeelden niet verwezenlijkt zouden worden, toen hij aan de jaren van moeitevollen arbeid dacht en zich voorstelde, hoe zyne lieve, goede Mary en de beide kinderen vol verlangen de terugkomst van hun rij'k geworden vader verbeidden, toen steeg hem het bloed naar het hoofd en spron gen hem de tranen in de oogen. Zijn gelaat werd vuurrood en zijne beenen begonnen zoo sterk te beven, dat hy tegen den muur moest leunen, om niet te vallen. „Dat is dus een bank!- pre velde hij, „alles verloren dat is nog erger, dan wanneer men door straat- roevers wordt aangevallen." Gelukkig was het beetje geld, dat hij nog in den zak had, voldoende om er mee naar Frisco te reizen, en daar liior destijds gebrek aan arbeidskrachten was

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1