Haarsma. Woensdag- 11 Februari. JIMMY'S GELUK. ongen, ëtaleerd ONDER. MER. dsche Kaas 5 ons. No. 38 38e J sarmaat:. HOOFDELIJKE OMSLAG. T, Wagenmaker, id lager Gv. Markt. ENDIENST. 5 50 6 SO S 5U 0— 1020 10 40 0 1 3U 2 220 4 2u 5 5 20 ti ti 40 7 20 50 10 10 10 HO 12 10 1 20 1 40 2 50 4 ld :IQ K Bli. 1 li N S T 7.7 ym 4 50 5 55 Zeilmarktvia iij.1 12 30 1 15 5 55 6 55 7 45 'imarkt V tut in- op werkdagen 12 35 1 20 2 5 7 7 50 8 35 •Haldegliem. "dy .25, 10.37, 1.18, 5,31. 6.9. 7.35, .33, 8.24. 9.25 0.—, 1.38, 4.32, .51, 6,29. 8.10 1.3, 9.5, 9.45. O. 3 35b) 4 05 h) "keue ten hoog- minuten. Vliseingen naar kt. *6 23 30 7 39 6*10 4 *10 21 D 57|*115 *11 rs le g 2e kl. D 22 616 125 63 310 725 3 48 810 44 8 26 jj4 20 8 48 1<J 00. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich by alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by den Uitgever F. VAN DE VELDE Ji., Kleine Markt, I. 187. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. V -tv»-' M 'M éf 0 ADVKKTENTIENvan 1-4 regels f 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Telephoon n urn uier lö. Abonnementx-Adverteuiiën op zeer voordeellge voorwaarden. Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Vlis- singen herinneren de belastingplichtige ingezeten ;n aan hunne verplichting om: 4e biljetten die niet afgehaald zijn, ten spoedigste ter secretarie in te leveren. Vlissingen, den 12 Februari 1900. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, G. J. BISSCHOP. Volksweerbaarheid. De Tijd wil nu deze quaestie weer te berde is gebracht, dat men in het orga- niseeren van een verdedigingsstelsel tot emheid kome van gedachte, de eenheid van plan, die voor elke doelmatige verdediging vereischt is. De bij de staatswetten desaangaande getroffen maatregelen schijnen in strijd met hetgeen de meeste woordvoerders in de laatste dagen, op het voorbeeld der Boeren, ons als het meest aanbe velenswaardig meenen te moeten voor stellen. Het schier onmiddellijk prijs geven van het overgroote deel van ons grondgebied aan een vijandige macht, die de grenzen overschreed, geeft maar weinig gelegenheid om de Boerentaktiek door onze Nederlandsche jongens te doen volgen. Bovendien, wie verzekert dat over enkele jaren of maanden, de geleerden op defensie-gebied bet nog eens zullen zijn met hetgeen kort geleden als hoogste wijsheid werd aangeprezen. Eenheid van plan, in groote lijnen, voor goed vastgesteld, is als grondslag onzer verdediging in de eerste plaats noodig. Daarnaast is noodig dat de verscheidenheid worde geëerbiedigd in plaatselijke gesteldheid en gebruik, in persoonlijken aanleg of neiging, die voor de byzondere deelen van ons volk valt waar te nemen. Een Groninger of Fries anders niet minder misschien en niet beter doen dan een Gelderschman of Limburger. In het vlakke en met talrijke sloten doorsneden Noord- of üuid-Holland zal men zich op een andere manier hebben te weren dan aebter de Zeeuwsche dijken of op de heidevelden van Noord-Brabant of de zandheuvels van de Veluwe. Op die wjjze wordt 't er zeker niet gemakkelyker op een weerbaarheid, die dezen naam verdient, te organiseeren. FIUIILLST©». Een verhaal uit het goud land van Qalifornië. Door ERNST OTTO HOPP. 1). Van het voorgebergte der Sierra Ne- Vada, waar het goud te vinden is, leidt de weg naar Sacramento, de hoofdstad "an California, door eene eentonige en "■herbergzame streek, fn het midden "an den zomer schiet de zon hare '"■zengende stralen onbarmhartig neder °P de kale vlaktehet gras is ver legd, het loof der boomen verzengd Maar de gestelde eischen kan men niet overdreven noemen. Wij mogen het geringste deel van onze weerkracht niet ongebruikt laten, maar zullen moeten woekeren met alles wat ons gegeven is om onze zelfstandigheid als natie te bewaren. De Boeren zyn ons ten voorbeeld in eensgezindheid, kalm beraad, wijs over leg, gestadige oefening, met één woo:d in zedelyke en lichamelijke kracht. Bovendien in hun geloof en Godsver trouwen, algemeen geroemd als de grondslag van hun ontembaren moed, van hun grenzenlooze offervaardigheid. Zou het overbodig zijn er op aan te dringen ook de verhooging van bet gods dienstig leven onzer natie in het oog te houden Mohammedaansche kuiperijen. Het „Batav. Nbl." schrijft: „De gewezen Turksche consul alhier, Kamil bey, thans te Liverpool gevestigd, gaat steeds voort met opruiende ge schriften aan de Arabieren op Java te zenden. „Onlangs is versohenen een gedrukte Arabische circulaire, die zich thans be vindt in handen van een onzer stad- genooten, waarin den Arabieren van Batavia de raad wordt gegeven om gel - den in te zamelen ter bekostiging van een advokaat, om een gemoliveerd rekest aan den Gouverneur-Generaal van Ned.- Indië op te zenden, teneinde gelijkstel ling te verkrijgen van.de Arabieren met Europeanen. „Ingeval van weigering wordt hun aangeraden, een rekest onmiddellijk aan H. M. de Koningin op te zenden, en, bijaldien dit ook niet helpt, een vijftal' Arabieren naar Konstantinopel te zenden, teneinde den sultan te bewegen, zijn invloed bij de Nederlandsche regeering aan te wenden om de gelijkstelling te verkrijgen. Men verzekeit ons, dat in de nagelalen papieren van Kamil bey op het Turksch consulaat de noodige wen ken gegeven worden aan zijn opvolger, om in dezelfde richting als Kamil bey werkzaam te blijven, en men verzekert ons bovendien, dat de tegenwoordige consul-generaal van Turkije deze wenken niet in den wind heeft geslagen. „Tevens wordt in de circulaire gezegd, dat men veel geld zal noodig hebben voor dit doel, want dat het geld het zwaard zal zijn, om den Hollander te bevechten en dat, hoe meer geld er bij eengebracht zal worden, hoe scherper het zwaard zal zijn. „De Arabieren zouden wijs doen, hun geld in den zak te houden het geeft toch niets." stoiwolken vliegen omhoog. Eerst in de onmiddellijke nabijheid der zeekust wordt eene lichte koelte merkbaar, die van den Stillen Oceaan den verhitten reizi ger verkwikkend tegenwaait. Eenige jaren geleden was het in dezen tijd van het jaar, toen een eenzame ruiter op een mager, oud paard, dat bij op een der laatste veestations geborgd bad, den weg naar de stad volgde. Het dier was eene merrie van geene waarde aan haren gang kon men zien, dat zy haar besten tijd aan den kwartsmolen had opgeofferd steeds langzamer schreed zy voorwaarts, geen aansporen, geen trek ken aan de teugels hielp. Het dier was afgejaagd, totaal uitgeput en daardoor voor alles ongevoelig geworden. Toen de ruiter de eerste huizen van Sacramento bereikt had, steeg hy af, sloeg den toom om zijn arm en spoedde zich, met het vermoeide paard achter zich aan, langs de slecht of in het geheel niet geplaveide straten. „Ten slotte zal ik dit edele ros nog Leger en Marine. Bij Kon. besluit is aan den kapitein luitenant ter zee titulair, C. J. de Jong Pzn., chef der afdeeling hydrographie bij het departement van Marine, verleend de titulaire rang van kapitein ter zee aan den tydelyk gepensionneerden offi cier van gezondheid der 'e klasse bij de zeemacht J. Ciamer, voo' den tijd van twee jaren, ingaande 1 Januari 1900, opnieuw een pensioen toegekend van t 825 's jaars zyn, met ingang van 16 dezer bevor derd tot schout bij nacht, de kapitein ter zee A. P. Tad ernatot kapitein ter zee, de kapitein-luitenant ter zee J. Cardinaal tot kapitein-luitenant ter zee, de luitenant ter zee der le klasse G. F. Tydeman tot luitenant ter zee der le klasse, de luitenant ter zee der 2a klasse A. Pieren, en tot luitenant ter zee der 2e klasse de adelborst der Xe klasse C. L. Schepp is aan den reserve-officier van gezond heid 2e kiasse dr. F. 'Dozv, gerekend van 22 Februari 1900, een eervol ont slag verleend uit zijne betrekking tot de landmacht. Atjeh. Hoe weinig veilig men zich kan re kenen in eene Atjehsche omgeving, zegt de Javabode, bleek den le luitenant der infanterie Beijerinck, die 15 December jl. naar de geudé Mcurendoe gezonden werd om aldaar te fourage-.ren. Aldaar op een half-'Pale' gezeten, to midden zijner soldaten werd hij plotse ling van achteren door een enkelen Atjeher aangevallenen met een rentjong aan den hals onbeduidend gewond. De aanvaller werd onmiddellijk afgemaakt- Niet aanmoedigend. In de Avondpost klaagt een polyt. stu dent dat de kaderreservist maar zelden een aanmoedigend woord van zijne meerderen in rang hoort, en, zegt hij, neemt men dan nog in acht dat zijn diensttijd vergald wordt door weinige kameraadschap en medewerking van zijn gelijken (die onwillekeurig geïnfluen ceerd worden door de houding die de officieren tegenover de reservisten aan nemen) dan is het voorwaar niet te verwonderen, dat zij, die niet te vast in hunne schoenen staan, allen lust en ijver om zich het militaire leven eigen te maken, verliezen. Voor de Boeren. Aan bet hoofdkantoor van het Ned. Zuid Afr. Fonds tot daadwerkeltjken steun (Keizersgracht 258, Amsterdam) is van denzelfden inwoner van Utrecht,die moeten dragen," zeide hij in zichzelf, „en men trekt nu ook juist niet voor zyn plezier bij deze liefelijke zonne warmte uit de koele bergen naar de stad half en half spijt het mij reed3, dat ik zoo vroeg ben opgebroken. Maar de post was weg, en bovendien was de wagen reeds zoo vol mogelijk ik was blij, dat Lucas mjj op hot station dit edele ros nog wilde borgen. Nu, daar kan hy zeker van zijn, niemand gaat er met dezen stakker van doorHo, paard Hier is eene herberg en daar ginds is de bankMaar ik zal my eerst van het arme dier ontdoen." Met deze woorden trad hij het loge ment binnen, bestelde zich een verfris- schenden drank en sprak een tijdlang met den kastelein, die in de tapkast zat. Na eenige oogenblikken verscheen een kreupele neger, die zich verdrietig den slaap uit de oogen wreef en daarop grijnzend liet paard wegleidde, dat vol gens afspraak afgeleverd zou worden aan een inwoner van Sacramento, aan in Januari een gift van 1000 als actieven steun gaf, weder een gift van 1000 ingekomen. Een wetsontwerp is ingediend tot ver booging van eenige posten op de Marine- begrooting voor J900, en wel tot een gezamenlijk bedrag van f 13,834. Hieronder komt voor een verhooging met f 5634 van den post voor bezoldi- gingen, daggelden en toelagen van mindere geëmployeerden en werklieden bij 's Rijks werven bezoldigingen van machinisten der actieve zeemacht, ge- detacheerd bij 's Rijks werven, voor de conservatie der schepenbezoldigingen t van de stokers voor binnenl. diensti kosten van onderwijs voor de leerlingen j op 's Rijks werven, loonen voor buiten j of op de werven door particulieren ver- j lichte werkzaamheden en kosten der i kleeding van mindere geëmployeerden, uitmakende de politie op 's Rijks worven en der havendiensten. Voorts o.a. een verhooging met f 4200 van den post voor bezoldigingen en toelagen van de ambtenaren bij 's Rijks werven, zoo mede verhoogingen van f 500 en f 3000 van de posten voor bureau- en lokaal behoeften, enz. Mej. Harry van der Harst zal als so liste optreden bij eene uitvoering van het oratorium Elias van Mendelssohn op 20 dezer te Deventer. II.M. de Koningin heeft het verlangen kenbaar gemaakt bij haar bezoek aan Amsterdam in April de havenwerken te bezichtigen. De voorzitter van de Am- sterdamsche Kamer van Koophandel, de heer Aug. Hendrichs, i3 uitgenoodigd H.M. voor te lichten omtrent het ha- venverkeer en wat daarmede in verband staat. Men is gisteren begonnen met net bouwen van de wandelpier te Scheve- cingen, door het stellen van de eerste vier ijzeren kapbinten boven de bierhalle die onder het strandterras komt. Aan het kon. Instituut van de Marine te Willemsoord, zullen na vergelijkend examen twintig jongelingen als adelborst van de marine (zeedienst) geplaatst worden. Voor het korps mariniers worden dit jaar geen jongelingen in opleiding ge nomen. Zie verder de Stct. no. 36.' een vriend van Lucas, die het aan den' ruiter geborgd had. Jimmy zoo noemde men hem algemeen in de bergwerken had met blijkbaar welgevallen op de veranda van de herberg een glas ijswater met peper munt leeggedronken en slenterde daarop regelrecht op de bank toe. Heel fijn zag zyne kleeding er niet uitJimmy maakte niet den indruk, dat hij veel geld bezat. Hij droeg een donkerblauwen hemdrok en daarover heen een jacquet, zóo verschoten, dat men onmogelyk kon zeggen, welke kleur het oorspronkelijk had gehad. Op het hoofd droog hij een grooten zonne hoed, die blykbaar reeds veel had mee gemaakt en de duidelijke sporen droeg van vet, stof en kruit. Zijn broek werd om de heupen door een riem vastge houden, terwijl zijne voeten in een paar ruw bewerkte laarzen staken. Tusschen zyn. gordel blonk een lange, zesloops revolver, daarnaast rechtr een groot en links een klein mes. Geen spoor van Vlissingen 13 Februari. Concerten Vlissing's Mannenkoor. 't Leek er Zondagavond vrij aardig op of we zoo onverwacht in Noord Siberië verplaatst waren, zoo ijzig koud eene gebeele opoffering om* de warme kachel te verlaten. Toch was de zaal van den heer Stofkoper goed bezet. En geen won der dat velen zich een worsteling met den guren, snerpenden wind hadden ge troost. Zij, die zich den stryd met de elementen hadden getroost, wisten dat hun een werkelijk kunstgenot stond te wachten: men wist dat Vlissing's Man nenkoor een bijzonder rijk programma ten beste zou geven. Het Mannenkoor was het eerst aan 't woord met het welluidende „Sei du mit Kir," van Tchirch, en zong later vau deuzelfden componist „Leben, Liebe Lust und Leid," „Die Wafifen des Geistes» en tot slot „Abschiedsgruss an 's Vater- land." Het zijn allen gemütliche Duitsche liederen. Het best van allen beviel ons „Leben, Liebe, Lusten Leid" met zijne prachtige quartetten en zyn op sommige plaatsen zeer eigenaardige en geniaal gedachte motieven, die zoo levendig aan den componist van „Eine Nacht au f den Meere" herinneren. Het Mannenkoor waarom is het getal zoo klein, het kon driemaal zoo groot zijn zong onder directie van den heer H. C. de Waal de nummers zeer opgewekt en met bijval. Sommige passages werden fraai gezon gen: bi; andere liet de zekerheid wel oens te wenschen over. Gaf daar misschien niet het snelle tempo aanleiding toe? Maar ook trouw werden de zangers bijgestaan door het orkest van den heer Bekker, dat uitstekend de intenties van den componist weergaf en bewees een leemte te vullen op het gebied van begeleiding, die vroeger hier maar al te dikwyis werd gevoeld. Het leeuwenaandeel in het kunstgenot van dezen avond schonk mej. Harry van der Harst, concertzangeres te 's Hage. Zij is een zangeres die de kunst verstaat haar zaDg tot het hart te doen spreken. Waar zij in het schoone „Agnus Dei" van Arnold Spoel, den smeektoon eener door schuldbesef verslagen ziel tot den troon der genade doet hooren, of in een ander lied van denzelfden componist „Van eene koningin van achttien jaar" zingt van de liefde die Nederland voor zijne jonge koningin en deze voor haar volk heeftwaar zij den schalkschen toon goed weet te treffen in Ni- colaï's„Minneclachte" en „Een Bloemken" of over de heerlijkheid van het zonlicht, zoo zonnig zelve zingt in „Zonnelied* van Cath. van Rennos, ot eindelyk in het linnengoed, van een halsdoek of van an dere artikelen van weelde was aan Jimmy te ontdekken. Hij was het type van de vele duizenden, die vroeger overal in het goudland rondtrokken, verwilderd, groot moedig, op buit belust, en bij de minste aanleiding gereed met vloeken. Zyn dooi de zon verbrand gelaat was omgeven door een zwaren baard, maar toch scheen hij nog jong en hij bezat een paar bruine oogen, die er bijlange na niet zoo ver wilderd als zyne kleeding en zoo ge- vaarlyk als zyne vele wapens uitzagen. Integendeel, zy hadden iets trouwhartigs en goedmoedigs, dat by zjjne onacht zame kleeding weinig paste. Jimmy opende de deur en. trad het kantoor van de bank binnen. Heel indrukwekkend en vertrouwbaar zag deze instelling er niet uit, doch dit viel don nieuwen bezoeker niet op. Als men de deur opende, viel het oog al dadeiyk op verscheidene, blykbiar m;t geld gevulde zakken, die op dan groui naast elkander stouiea, en op eenige

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1