Game li g'd N ie u ws. Gemeenteraad. Kerk- en Schoolnieuws. logezoDden Slakke reeds rekening zou moeten houden bij het verzenden der brieven op den vorigen dag, en de naweeën zich alsnog den volgenden dag zouden doen gevoelen. Het hoofdbestuur gunt gaarne den ambtenaren van post en telegraphie, die het beschouwt en waardeert als de onmisbare bondgenooten van handel en nijverheid, een rustdag, bij voorkeur zelfs den Zondag, mits dit niet ga ten koste van het algemeen verkeer. In dat geval, schrijft hbt hoofdbestuur, zorge de Staat, aan de bezwaren dier ambtenaren te gemoet te komen door het aanstellen van plaatsvervangers op Zon- en feest dagen. Kweekschool voor Machinisten. De cursus aan de kweekschool voor Machinisten is aangevangen in de afd. Technici met 26 leerlingen in de le, 32 inde 2e, 19e in de 3e, 18 in de 4e, 13 in de 5e en 18 in de 6e klasse. In de afdeeling Scheepsmachinisten met 16 leerlingen in de le en 17 in de 2e klasse. Vóór st mden de heeren Winkelman, Alter, Van Uije Pieterse, Kalbfleisch, Chevalier,Wibaut en Verkuyl Quakkelaar. Tegen de heeren Geelhoed, Loois, Ge win, Rottier en van der Meer. Hierna ging de vergadering over in een zitting met gesloten deuren. Na heropening werd de zitting weder onmiddellijk gesloten. in Zeeland telde op 1 Januari 254 leden tegenover 189 op 1 Januari 1899. Leger en Marine. Bij kon. besluit is in zijn rang over geplaatst bij den generalen staf, de kapi tein A. L. de Klerk de Reus, van den staf der infanterie, secretaris der Perma nente Militaire Spoorwegcommisse, en is de le luit. M. J. Menso, van het le regiment huzaren, op non activiteit ge steld. De minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid brengt ter kennis dat zij, die in aanmerking wenschen te komen voor de betrekking van adjunct-inspec- trice van den arbeid aan welke be trekking een jaarwedde is verbonden van f 1500, die bij gebleken geschikt heid kan opklimmmen tot f2500 zich vóór 1 Maart a.s. bij gezegeld adres aan zijn departement kunnen aan melden onder overlegging van geboorte akte en van diploma's en verdere stuk ken, waaruit kan blijken waar zij hare theoretische kennis hebben verkregen en aan welke inrichtingen zij werkzaam zijn of zijn geweest. Om ter benoeming te kunnen worden voorgedragen moet bij een geneeskundig onderzoek door een of meer door den minister aan te wijzen geneeskundigen blijken, dat de candidaat lichamelijk geschikt is de betrekking van adjunct- inspectrice van den arbeid te vervullen. Vlissingen 13 Februari. Naar wij vernemen, zal morgen de kruiser Noord-Brabant door de marine- autoriteiten alhier worden overgenomen. Binnenkort zal voor de rechtbank te Middelburg behandeld worden de zaak van den klerk ter gemeentesecretarie te Groede, die verdacht wordt geld te hebben ontvreemd uit een bus, waarmede bij gelegenheid van een huwelijk wordt gecollecteerd. De uitslag van de hengstenkeuringen van 22 30 Januari, vanwege de maat schappij tot bevordering van landbouw en veeteelt gehouden, is als volgtAls dekhengsten, in de provincie tehuis be- hoorende, werden aangegeven 53, terwijl 51 opkwamen. Prijzen van 300 zijn toegekend aan „Leon" van P. F. de Jaeger te I.Jzendijke „Baron" van Joh. de Feyter te Zaamslag; „Accher" van Chs. Clijdersdale te Zierte- zee „Albert" van A. Moggré te Schoon - dijke. Ingevoerde buitenlandsche hengsten aangegeven 29, opgekomen 22. Prijzen van 1000 werden toegekend aan „Lion" van A. Goormachtich te Heijst„Caesar" van denzelfden „Maxi- mus" van R. Pauwels te Bouchaute. Prijzen van f 800 verkregen „Sapeur" van G. Luijk te Vlake„Albert" van Fr. Koopman Cz. te Nieuwerkerk en 600 aan „Spiron" van M. La Fonteijn te Bergen op Zoom. Twee visschersjongens te Harder wijk waren Vrijdagavond in het voor onder van hun schuit gaan slapen, na alvorens een vuur aangelegd en den schoorsteen afgesloten to hebben. Den volgenden morgen werden zjj door hunne kameraden bewusteloos gevonden. Een er van naar het hospitaal gebracht, is overleden, de andere kwam weldra tot zijn bewustzijn. Te Vianen is de geheele gasfabriek voor de som van f 7150 aan een Hage naar verkocht. Terwijl te Rotterdam in 1896 door den Nieuwen Waterweg 5533 sche pen binnenkwamen, was dit getal in 1899 gestegen tot 6403. Bij een binnenbrand ?n de Ridder straat te Amsterdam, Vrijdag-avond door het omvallen of springen van een petroleumlamp ontstaan, hebben de moeder en twee kinderen ernstige brandwonden gekregen, zoodat zij in het gasthuis moesten worden opgenomen. Daar overleed het achtjarige kind, ter wijl de moeder in zorgel ijken toestand verkeert. - Een schaking. Hij is bezig baar te schaken de jongste van zeven ongetrouwde zusters. Ze zijn reeds op de ladder, die hij tegen haar venster heeft gezet. Daar hoort hij gedruisch boven hun hoofd. „Wat is dat?" fluistert hij verschrikt. „Niets, schat't is papa, die de ladder vasthield, opdat die niet kantelen zal." Een Belgisch blad van het pleidooi voor de Boeren door dr Kuyper in de Revue des Deux Mondes geleverd, spre kende, zegt dat dit stuk met eene onge evenaarde helderheid en kennis van zaken en oorzaken geschreven is. Op initiatief van den heer Ch. Vormeijs, burgemeester van Zierikzee, is eene commissie gevormd voor de noodlijdende diamantbewerkerste Amsterdam, waarin een aantal mannen uit bijna alle ge meenten van Schouwen-Duiveland zitting hebben. De raad van Schoterland heeft, met 8 tegen 4 stemmen, besloten, niet te voldoen aan 't verzoek van Gedep. Staten, om den post van f 450 voor voeding en schoeisel voor behoeftige kinderen, ter wering van schoolverzuim van de begrooting voor 1900 te verwij deren. De meerderheid was van meening, dat de Regeering aangaande de vraag „is verschaffen van voeding en schoeisel op school al of niet in strijd met de beginselen van de wet op het Lager Onderwijs?" wel een gevestigde opinie zal hebben en het dus volstrekt niet noodig is, de behandeling van het wets ontwerp op den leerplicht af te wach ten. Het eerste nummer is te Amsterdam verschenen van „De Nieuwe Stem", een staat- en letterkundig weekblad in vrij zinnigen geest. Zitting van heden 12 Februari. Voorzitter jhr. mr. van Doorn van Koudekerke. Tegenwoordig 12 leden. Afwezig de heeren van Raalte en Delvoye, beiden wegens ziekte. Het lezen der notulen van de vorige vergadering werd op voorstel van den Voorzitter aangehouden tot een volgende zitting. Aan de orde was de stemming over het voorstel van B. en W. tot het ver- leenen van vergunning aan A.M. Peeters te Roermond om met zijn hippodrome op het De Ruyterplein te mogen staan van 16 28 April, over welk voorstel in een vorige vergadering de stemmen hadden gestaakt. Thans werd het aangenomen j met 7 tegen 5 stemramen. Men meldt gns uit Terneuzen In eene Zaterdagavond door de Ver- eenigde Bootwerkers gehouden vergade ring verklaarde men geen genoegen te nemen met de nieuwe loonlijst door de expediteurs opgemaakt,daar deze tarieven in vele opzichten den toestand nog slechter maken,hoewel op enkele punten verbetering is aangebracht. Men was van meening dat eene bindende tarievenlijst door beide partijen moet worden besproken en vastgesteld, maar dat men het, wanneer gehandeld wordt als nu, niet kan beschouwen als een middel tot vreedzame oplossing der loonkwestie. Na bespreking der tarieven hield de voorzitter een lezing over het nut van vereenigen voor de werklieden, om in hun toestand verbetering te krijgen. Men meldt ons uit Philippine Te Philippine trad Zaterdag de h"er Visser Zwier van Alkmaar als spreker op voor de leden der Visschersvereeniging aldaar. Ook vele andere belangstellende woonden de vergadering bij. Na afloop der vergadering besloot de Visschersvereeni ging alhier toe te treden tot de Nederl. Vischerijvereeniging, waarvan genoc-mde heer waarnemend directeur is. In de maand September zal te Schoon- dijke vanwege de Maatschappij tot be vordering van ooft- èn tuinbouw in W. Zeeuwsch Vlaanderen eene internationale tentoonstelling worden gehouden. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep te Waterlandkerkje door den heer P. de Looze, cand. te Zierikzee. Voor hettoelatingsexamtn voorde Rijks Normaallessen te Oostburg hebben zich 31 en voor de aan genoemde in richting verbonden voorbereidende klasse 5 sollicitanten aangemeld. De bond van Nederl. onderwijzers Te Antwerpen breidt zich de werk staking der metaalbewerkers op onrust barende wijze uit. In de werkplaatsen van de firma Ollorum hebben 225 werk lieden gestaakt, daar zij hun loon onvol doende achten. Op andere fabrieken staakten vele werklieden. Allen hebben zich gevoegd bij de werkelooze letterzetters en dia mantbewerkers.- In het geheel hebben thans achttien honderd gestaakt. Verval. Frankrijk dat minder dan twee eeuwen geleden 40 pet. van de bevolking der groote mogendheden be vatte, komt nu in deze bevolking slechts met 12 pCt. voor. De Fransche taal, uit gebrek aan Franscben om haar in den vreemde in te voeren, te spreken en te verspreiden, verdwijnt. Sedert eene eeuw is het aantal ge boorten aan het verminderen. Sedert vijf jaar overtreft geregeld het aantal sterf gevallen dat der geboorten, en de statistieken van sommige departemen ten spreken van één geboorte tegen twee sterfgevallen. Kort na 1870 hadden Frankrijk en Duitschland bjjna hetzelfde aantal lote- lingen, thans heeft Duitschland er de helft meer en zal binnen veertien jaar het dubbele aantal hebben. In economisch opzicht verkeert Frankrijk in een be- klagenswaardigen toestand In 1909 zal Duitschland als het wetsontwerp der regeering tot uitbreiding der vloot dooi den Rijksdag aangenomen wordt, eene vloot hebben gelijk aan de tegenwoordige Fransche, die op den tweeden rang staat. In 1917 zal het zonder nadeel het hoofd kunnen bieden aan de Engelsche vloot evenals aan de Fransche en Russische vloten vereenigd. Om dit grootsche plan te volvoeren heeft keizer Wilhelm zeker geen ongun stig oogenblik gekozen. Een Duitsch zeeofficier zegt van hem dat hij de vader is van de Duitsche vloot, zooals Wilhelm I die van het leger was. Het is voldoende een blik te slaan in de receptie-zaal van het paleis, de Sterrenzaal genaamd, om te zien hoe de keizer door het denkbeeld van mari tieme grootheid beheerscht wordt. vele Duitschers, die in Amerika wonen, een schakel vormen en dat de Duit schers „de machtige republiek niet als eeD aanhangsel van de Engelsche natie beschouwen." Uitvoerig en scherp beredeneerde Mommsen het gewijzigde oordeel van Duitschland over Engeland en de En- gelschen, die in Mommsen's jeugd als toevlucht van den vooruitgang en de vrijheid beschouwd werden. Deze illusiën zijn in Duitschland verdwenen. Maar al te duidelijk zijn daarentegen de voor name fouten van het Engelsche stelsel aan 't licht gekomen trappen op on derworpen volkeren, overheerschen van de geldelijke belangen, overlaten van de landsverdediging aan de golven en de matrozen. In het vervolg van zjjn redeneering haalt Mommsen met in stemming het bekende woord van Bis marck aan „De Engelschen hebben hun best gedaan, om de Duitschers tegen zich in 't harnas te jagen, en het is hun gelukt." Mommsen herinnert aan Engelands dubbelzinnige houding gedurende den Deenschen oorlog en den Fransch-Duitschen oorlog, enz. Wat de Engelsche pers aangaat, Mommsen is van oordeel, dat zij „even gevaarlijk voor het algemeen is geworden als haar Parijsche collega's." Ten slotte zegt hij, dat zoover hij weet, „alle Duitschers in hun hart aan den kant van de Boeren staan, deels omdat de haat van de Duitschers tegen Engeland groote en (zegt hij er by) onbillijke afmetingen heeft aangenomen, deels omdat deze oorlog niet alleen, gelijk iedere oorlog, een ramp, maar ook een laagheid is." Deze herhaling van Jame son's strooptocht door de Engelsche regeer ing (hij wil niet zeggen door het Engelsche volk), welke door beurs- en mijnspeculaties is ingegeven, toont het zedelijk en staatkundig bederf en de militaire en politieke zwakte van de Engelschen. Was er in Engeland een sprankje wijsheid en vaderlandsliefde overgebleven, dan zou men Chamberlain naar Coventry zenden om daar zijn idealen over een verbond tusschen de drie stamverwante volkeren uit te spin nen, en aart een slechtbehandeld volk niet slechts den vrede, maar ook de volledige onafhankelijkheid te schenken, waarop het recht heeft. Dit zou geen „zaken doen" zijn, maar een zedelijke overwinning, die de militaire nederlaag uitwischte. - De bekende schrijver Sidney Whit man, heeft den beroemden Duitschen geschiedschrijver Mommsen Ben brief geschreven, om de gevoelens van de Duitsche akademische wereld ten op zichte van Amerika en Engeland te vernemen. Wat Amerika aangaat, antwoordde Mommsen kort en vriendelijk, dat de In het geheel hebben de Boeren tusschen de 220 en 230 zware kanon nen en veldstukken, van het laatste model en met de laatste verbeteringen, en die de Engelsche stukken in bijna ieder opzicht de baas zijn. Bij proeven, die genomen zijn met de onderzeesche boot „Raddatz," op het Michigan-meer, hadden de heer Raddatz, de uitvinder der boot, en twee ingenieurs die hem vergezelden, een minder aan gename reis, maar hadden tevens de voldoening te bewijzen, dat de boot, ook onder ongunstigste omstandigheden, dienst kon doen. Met het doel langs den bodem van het meer te varen, vertrokken zij uit de haven van Milwaukee. Zij lieten de boot toen zinken tot op den bodem, en denkende, dat de bodem vrij effen zou zijn, brachten zij de boot in beweging, Plotseling stootten zij op een baak, en daar zij een snel heid hadden van vier mijlen in het uur, was de schok nog al hevig. De boot zat flink vastmaar toch gelukte 't, na een half uur werken met de schroef los te komen. Denzelfden dag, drie mijlen van den ingang van de haven van Milwaukee varend, liepen zij in een hoop klei. Langer dan den eersten keer bleven zij vast, maar ook nu gelukte 't los te komen. Bij terugkomst bleek de boot niet geleden te hebben. De bruikbaar heid was dus schitterend bewezen, en de proefnemers beklaagden zich de be nauwde oogenblikken, die zy onder water hadden doorgebracht, niet. De keizerin-douairière van China gaat, den weg der reactie met snelle schreden op. Zij vaardigde een besluit uit, dat onder de zwaarste straffen de studie van al wat modern en dus van dwaling en bedorvenheid getuigt, ver biedt en beveelt tot de door Confucius voorgeschreven studiën terug te keeren. Tevens is er sprake van een pas opge richte hoogeschool te sluiten. Een weinig studie van die zoo veraf schuwde moderne zaken zou toch voor China geen kwaad kunnen. -- Vox p o p u 1 i. Te Berlijn worden eiken avond bij voorstellingen in denWin- tergarten de portretten van de voornaam ste personen in den Zuid-Afrikaanschen oorlog vertoond, die van Kruger en Leyds met groote geestdrift toege juicht, terwijl de beeltenis van koningin Victoria met een ijzig zwijgen wordt begroet en die van Chamberlain een storm van verontwaardiging zich uitende in gesis, gefluit en kreten, opwekt. AFRIKA. Van officieele zijde nog het zelfde stilzwijgen omtrent de operation van Buller zelfs van de verliezen, die toch wel niet zoo onbeduidend zullen zijn daar ze dezen generaal tot den terugtocht dwongen, is het ware nog niet bekend. Gelukkig dat er nog cor respondenten zijn, die het zwijgen der regeering aanvallen. Uit die particuliere berichten staat vast dat Buller geslagen werd, dat het hem onmogelijk bleek de Vaalkrans te houden onder het vuren van het Boerengeschut, dat den Engel schen, vooral uit een honderdponder zware verliezen toebracht en nog maar steeds niet tot zwpgen is gebracht. De militaire specialiteiten in Engeland hebben er nu dit op gevonden dat Buller geen ernstigen aanval op Ladysiuith in den zin had, maar slechts bedoelde de Boeren in den waan te brengen dat hij dit werkelijk voornemens was. De terugtocht zou slechts zijn eene verandering van taktiek, noodig geworden door de inlichtingen, verkregen met de laatste opwaartsche beweging, maar de geheele krijgsmacht zal spoedig weer aan 't werk zijn. De verliezen door de Engelschen geleden zouden onbeteekenend zijn, wat echter de Boeren tegenspreken, die integendeel melding maken van zware verliezen van den vijand, terwijl zij zelf slechts vier dooden en acht ge- wouden kregen. Buller heeft du3 bij zijn driemaal avanceeren en retireeren zooveel ervaring opgedaan, dat nu niet meer twijfelachtig mag zijn of hij zal ditmaal den Boeren mores leeren. Het is opmerkelijk dat het geslagen Engelsche leger nog verder dan een vorige maal teruggetrokken is, ditmaal tot Springfield dat zuidelijker ligt dan Spearmanskamp, waaruit men, tusschen de regels lezende, kan besluiten dat Spearmanskamp door het Boerengeschut bedreigd werd. Zou dat nu ook weder als hooge Engelsche taktiek moeten gelden en de lessen, hoe zuidelijker men komt, des te vruchtbaarder zijn Lord Roberts is den lOen dezer in het Engelsche kamp bij de Modderrivier aangekomen. De aangewezen redder van Kimberley en Mafeking, de generaal die een inval moet doen op vijandelijk grond gebied, werd levendig door zijne lands- genooten toegejuicht. Den Engelschen is wederom eene illusie ontnomen, want het blijkt niet waar te zjjn, zooals gemeld werd, dat de Boeren te Colesberg omsingeld zijn.Deze bezetten integendeel alle toegangen tot den Vrijstaat en zijn druk bezig met den rechtervleugel der Engelschen het lastig te maken en beletten het wagen- verkeer van deze. Het ziet er dus wel naar uit dat zij mooi bezig zijn de Engelschen te omsingelen. Bij Rensburg hebben volgens een be richt der regeering den 9en dezer de Boeren getracht den rechtervleugel van generaal Clements om te trekken, maar mislukte hun dit. Bovendien was eene kleine afdeeling Engelschen zoo gelukkig de Boeren uit hunne stelling te Slinger- fontein te verdrijven en daardoor den weg vrij te maken voor een groot con vooi. Minder aangenaam om te melden was dat de Boeren bij de bezetting van eene hoeve een groote hoeveelheid run deren en schapen van den vijand bena derden. Het verdere nieuws aangaande de laatste gevechten bij de Modderrivier luidt zeer gunstig voor de Engelschen. Macdonald heeft de Boeren duchtig te pakken gehad. Hun verliezen zijn veel grooter dan die der Engelschen, kortom Macdonald en zijne manschappen gedroe gen zich zoo dapper dat Lord Roberts hen bijzonder prees voor hun flink I gedrag bij Koedoesbergdrift. f Bij Magerfontein blijven de Engelschen de stellingen der Boeren beschieten, maar deze antwoorden niet, waaruit de Engelschen afleiden dat een groot aantal Boeren met hunne kanonnen naar I Kimberley zijn opgetrokken, waar wer kelijk het leger van de Boeren versterkt is en weer zware stukken opgesteld zijn. Men meldt dat het beleg dezer stad nu bijna even lang geduurd heeft als L dat van Parijs, maar dat de bezet! evenals de vrouwen en kinderen (waai die niet tijdig verwijderd de ontberin dapper verdragen. In de Kaapkolonie schijnt de tri der bevolking aan het Engelsche g( niet boven bedenking te staan, oprichting van Ycomansy-korpsen tij dit genoegzaam aan. Als ze dan maar beter geoefend dan hunne confraters in Engeland zoowat even goed geoefend zjjn als dorps-eerewacht hier te lande. Volgens Central News heeft de b Buller's troepen voor een groot ong| bewaard. Men zag nl. uit dezen b; dat de Boeren hunne stelling met ed zware kanonnen versterkt en hand ij maskeerd hadden. De Boeren h; jone doodelijke hinderlaag gcleg zouden nooit in tijds ontdekt zij dien niet de officier in den ballo bad gezien. De groote kanonnen b ken den weg dien generaal Buller hadysmith wilde inslaaneen v daarvan zou te veel soldaten g hebben, en Buller besloot terug te trej ENGELAND. Aangaande de troi in Egypte wordt gemeld dat de E naren zich wel is waar verheui de nederlaag der Engelschen, maai algeineene opstand in dit land onm< is. Wel zou dit het geval kunne| in Soedan. Een groote gerustheid voor de schen dus als deze tijding waar b zijn. De oorlog heeft nu reeds 287 nj gulden gekost. Dat is zeker een som. Maar Engeland heeft reeds elk jaar schuld gedelgd. Sedert is de schuld met 1382 raillioen v derd, zoodat er nog heel wat schi gemaakt worden voor men er w erg aan toe is als in 1879. Thans verteren de Engelschi het overgespaarde van twinti, maar dat gaat, het is waar, vlug en als de oorlog zooals gevreesd) ang duurt, zal aan den tegen zoo gunstig financieelen toesta; einde komen. DUITSCHLAND. Zaterdag twee meest onverzoenlijke tegen; van de vlootuitbreiding, Richter el in den Rijksdag aan 't woord a Bebel riep uit„Engeland is de lijke bondgenoot van Duitschlai later „Frankrijk en Rusland lc ons om ons onder elkander deelen 1 Deze uitroepen veroorzaakt storm van protesten, zelfs moe Ballestrem tusschenbeide kon Bebel tegen zijne collega's in besc te nemen, die niet zoo Engelsi bleken te zijn en op dit stan<| den Rijksdag instemming vindei Mijnheer de Eedacteur Als Vlissinger volg ik getj uwe courant, die des Zaterdags de rubriek Burgerlijke Stand. nu meermalen voorkomt dat geen kennis geeft van de plad hebbende gebeurtenissen,'t zij vrj ten, huwelijken of overlijden, t van mijne belangstelling of de gaarne blijk geef, vind ik 't toe) beetje zonderling zulks soms t| doen als mosterd na den maa het nu niet mogelijk zijn om inplaa's van om de zes, om drie dagen te vermelden Met de inwilliging van dilj zult u ten zeeiste verplichten Uw ab| [Alhoewel wy uw verzoek! WlUjk achten, kunnen w(j daa| niet onmiddellijk voldoen, eerst aan de bevoegde autorit] verzoeken, die mutatiën 2 8 weeks te mogen omvangen

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2