DE VERLOG Hoogwater te ïlissiip No. 37 Burgerlijke Stand Laatste berichten. Gemeen tebesl HOOFDELIJKE OMSI 5<52ste STAATSLOTEB in Waar iomt k wiasi Ta FEKliLl karnen. Er is echter aan boord een Engelsche spion, die hen nagaat. De Daily Mail schrijft dat een Duitsch blad te Hamburg vijf en-twintig maal den val van Ladysmith heeft ge meld. Zij had er bij kunnen voegen dat zij het zelf een paar keer gemeld had. De dagelij ksche kosten van den oorlog met de Boerenrepublieken worden geschat op 250,000 tot 300,000 p. st. En deze kosten nemen thans met den uag toe, nu uit alle streken der aarde bijeengezochte kleine contingenten met hun velerlei behoeften aankomen. Van deze behoeften kan men zich moeilijk een denkbeeld vormen, zegt de correspondent der MünchenerAlg.Zeitung. Tuen deze einde October by Stormberg was, zag hy daar het kamp van het Berkshire-regiment (een Engelsch regi ment telt zelden meer dan 1500 man) ongeveer 60 tenten, 100 wagens, 600 muilezels en een eindelooze bagage. Deze impedimenten dienen waarlijk niet om de bevveegiykheid van den troep te be vorderen, en toch meent Tommy Atkins zonder deze niet te kunnen leven. Zelfs het noodige van cricket en voetbalspel ontbreekt natuuilijk niet aan de bagage. De „Daily Chronicle bevat weer een uittreksel uit het dagboek van H. W. Nevinson, haar correspondent in het belegerde Ladysmith, loopende van 9 tot 14 November. Hij klaagde toen reeds steen en been over het vervelende van het beleg. „"Wij worden ontmoedigd en neerslachtig", schrijf hij, Hoe moet de stemming er dan nu wel zijn Als typisch staaltje van het karakter der Boeren, deelt de correspondent, die hun blijkbaar niet zoo heel kwalijk gezind is, het volgende mede „Gisteren zonden de Boeren met prachtigen eenvoud iemand naar ons ziekenhuis om wat chlorodinehun voorraad raakte op, en zij hadden net als wij last van dysenterie. Wij zijn in den grond een minzaam volk wij gaven hun dus waar zij om vroegen, en wat brandewijn op den koop toe. De Britsche soldaat bedenkt nu de satire, dat Joubert om wat voer vroeg, aangezien zijn paarden honger hadden, en dat sir Geor ge "White antwoordde„Ik zou uw verzoek gaarne inwilligen, maar ik heb voor mijzelf slechts voer voor drie jaar."" De Daily Mail meldt uit Modder rivier: 't Merkwaardigste van alles wat wij onderscheiden is de kanonnier,die de Long Tom op het Kopje bedient.Gewoon- lijk verschijnt hij in een blauw en wit hemd, steekt een pijp op en, leunende op zijn kanon, volgt hij de bewegingen van onze lieden in de vlakte beneden hem. Als we een lyddietbom op hem afschieten, weet hij precies hoe lang het projectiel onderweg is-een 40 seconden ongeveer. Als de bom halfweg is, keert hij zich kalm om en verdwijnt in zijn bomvrije casemat om weer te verschijnen als de bom gesprongen is. Den 12en April werd de Transvaal onder Britsche vlag geannexeerd. Joubert was vrederechter onder de republiek. Het lag dus in den aard, dat hij dat blijven zou. Korten tijd daarna kwam rechter Coetzée, die in Engelschen dienst was overgegaan, in Wakkerstroom, de woon plaats van Joubert. Deze werd ontboden en verscheen. „Zal ik u den eed in 't Engelsch of in 't Hollandsch voorlezen vroeg Coetzée. „Ik weet van geen eed. Eén eed aan wien „De eed van trouw aan Hare Maje steit de Koningin." „Hoe kan er nu een koningin zijn in een republiek vroeg Joubert. ,,'tls u toch bekend dat Traysvaal door Engeland is geannexeerd en dat Hare Majesteit nu hier regeert," ant woordde de rechter, „Ik ken geen koningin en zweer niet Met die woorden verliet Joubert de zaal. De „Daily Chronicle" rekent uit dat de Engelsche verliezen met de laatste opgaven bedragen, aan officieren: 125 gesneuveld, 360 gewond en 109 vermist aan onderofficieren en soldaten 1191 gesneuveld, 5054 gewond en 2376 ver misttezamen 9185. Onder dit getal zijn begrepen 258 man, die sedert aan hun wonden bezweken zijn, maar niet 404 man, die gestorven zijn aan ziekte, door een ongeval enz. Het aantal dooden zou dus ongeveer tweeduizend wezen. Onder dat getal van 9185 zijn ook niet begrepen 319 van de mannen, die bij Nichoisonsnek gevangen genomen zijn. Van die vermisten is nog altyd geen officieele opgave gedaan dat getal 319 heeft de „Daily Chronicle" uit niet offi cieele bron. Telt men alles op, dan krygt men 9185 4- 319 101 9908 man, die het Engelsche leger aan dooden, ge wonden en vermisten verloren heeft, d. w. z. volgens officieele opgaven, die stellig beneden da raming zijn. Als een voorbeeld van de onbetrouw baarheid dier opgaven, denke men aan Dundee, waar de Boeren in het verlaten kamp ruim 200 onbegraven lijken heb ben gevonden, welk aantal nooit in een officieele opgave is opgenomen. Ook laten de officieele'Engelsche getallen soms de verliezen der koloniale troepen buiten rekening. Men mag dus gerust aannemen dat het Engelsche leger nu reeds ver over de tienduizend man verloren heeft. De correspondent van de „Daily Telegraph" meldt dat de stellingen van de Boeren aan de Pontdrift Maandag morgen beschoten werden uit 72 ka nonnen. In navolging der Boe ren. De groote manoeuvres van het Eussische leger, die tusschen Moskou en Odesso zullen gehouden worden, beloven weer belangwekkend te zijn, daar de generale staf besloten heeft al de lessen, diedeTransvaal3che oorlog gegeven heeft, in praktijk te brengen. De bereden infanterie zal de gewich tigste rol te vervullen hebben. Van een andere zijde zullen de beide elkander bestrijdende legers de vergunning hebben volgens de omstandigheden dit mede brengen, of- of defensief op te treden. In navolging van de Boeren zal men ook gebruik maken van geïmproviseerde ver schansingen. De correspondent van de Standard te Kaapstad beweert, dat Carlton, een Wesleiaansch predikant in de Transvaal, bij een politieken redetwist door een Boerevrouw is doodgeschoten. AFRIKA. Buller is weer allerongeluk kigst geweest. Donderdag was hij ge noodzaakt met zijne groote macht weer oyer de Toegela terug te trekken. Even als Spioenkop bleek ook Vaalkrans onhoudbaar voor de Engelschen te zijn. Op drie plaatsen van de Toegela bleken de Boeren te sterk te zijn bij Pont drift, waar generaal Wynne, de opvolger van Woodgate, door de Boeren naar Brakfontein werd teruggejaagd, welke gedwongen terugtocht door de Engel schen tot een „schijnaanval" werd ge doopt op Vaalkrans, waar zij door het Boerenvuur zoo hevig bestookt werden dat zij het niet konden uithouden, en laatstelijk tegenover Coienso, waar gene raal Barton een gewapenden trein met twee duizend man op de Boeren afzond, welke echter door dezen die de rivier overgestoken waren, gedwongen werd terug te keeren. Dus mislukten deze pogingen tot ont zet van Ladysmith jammerlijk en of schoon men van van Engelsche officieele zijde het stilzwygen bewaart over deze voor de Engelsche zoo noodlottige ont moetingen, wordt van particuliere zijde en het kamp der Boeren deze tijding bevestigd. Hoe zal het met Ladysmith gaan Zullen de Boeren, die Buller voor de derde maal terugsloegen, nu niet om een einde aan het beleg te maken, een algemeenen storm wagen, die omdat zij zuinig met de „mannetjes" zijn, niot gedaan werd, maar nu de groote demo ralisatie van het Engelsche garnizoen in aanmerking genomen, zeker grooter kans tot welslagen aanbiedt. Hebben zij Ladysmith in hun bezit, dan kunnen zij met de duizenden mannen die vrij komen, en hun geschut hun leger in Oranje-Vrijstaat versterken. Voor de bezetting van genoemde stad begint het er overigens hoe langer hoe treuriger uit te zien, nu de Boeren ook haar paarden en muilezeis kapen. Sedert Zondag bedroeg het aantal der buitge maakte paarden honderd twee en twin tig en dat van de muilezels twaalf. Roberts is ook weer aan het seinen geweest. Hij meldde aan zijne regeering dat den 8en dez<u' een aanval van de Boeren op Penhoek en de Vogelrivier afgeslagen werd en dat volgens een be richt van Gatacre de veiligheid der beide vooruitgeschoven posten is ver zekerd. Roberts verklaart ook bet doel van Maedonald's marsch naar de Koedoes- bergdrift. Het was om den vijand den pas af te snijden, die den spoorweg naby Belmont had bedreigd, maar was teruggetrokken voor de troepen van kolonel Broadwood. De stelling van de Hooglanders bestreek de drift in de Modderrivier. Te vergeefs trachtten de Boeren hem te verdrijven. Versterkt dreven zij den vijand terug. De Boeren ontruimden later hun stelling. Dus weder berichten van afgeslagen aanvallen, maar van een voorwaarts trekken blijkt ook aan de Modderrivier nog niets. Dr. Leyds spreekt beslist tegen het gerucht door Londensche bladen mede gedeeld, dat de mogendheden in geval het Engelsche leger een inval in de Boerenrepublieken deed, tusschen beide zouden komen. Hij denkt dat het niet zoover zal komen en de Engelschen er dus niet in slagen zullen ooit Ladysmih te ontzetteh. "Wel zal de oorlog naar zijn overtuiging nog lang duren, maar de Boeren zullen eindigen met de zege te behalen. Aan wapenen en ammunitie zal het hun niet ontbreken. Het alles afdoende wapen is het Mauser-geweer. Komt de ammunitie daarvoor te ont breken, dan is er nog een onuitputtelyken voorraad van het Martini-Henry geweer. Wij weten dat de Boeren met dit geweer ook aardig wat doen. ENGELAND. Voor militaire uitgaven wordt by aanvullingabegrooting eene som van dertien millioen p. st. aangevraagd. De debatten over het adres van ant woord op de troonrede zijn thans ge ëindigd en het adres met 229 tegen 39 stemmen aangenomen. Minister Balfour gevraagd hoe het op het oorlogsterrein toeging, antwoordde dat Buller zijn vooruitrukken uit de Woensdag bezette stelling nietver haast. Eerst als zijne krijgsverrichten afgeloopen zijn, kan men volledige be richten daaromtrent te gemoet zien. Dus weder een verbloemen van eene waarheid, die olk kent. DÜITSCHLAND. Gelijk te denken was van zulk een ingrijpend voorstel, stuit het wetsontwerp tot uitbreiding der marine op veel tegenstand. De kosten, die deze uitbreiding vordert, mogen met het oog op het vermeerderen van Duitschland's prestige te rechtvaardigen zijn, ze schrikken toch velen af en worden door dezen geacht de draagkracht van het Duitsche volk te oversehryden. De woordvoerder van het Centrum Lieber uitte zich in dien geest. Conservatieven en nationaal liberalen verklaarden daar entegen ingenomen te zijn met het ontwerp. De socialisten getrouw aan hun be ginsel om tegen elke begrooting van oorlog te stemmen, zullen nu ook tegen stemmen. Namens de regeering verklaarde de staatssecretaris Von Tirpitz dat door den toenemenden welstand het Duitsche volk de lasten aan eene grootere vloot verbonden, wel kan dragen. Richter wees op het feit dat die vooruitgang van den handel ter zee juist heeft plaats gehad, toen er gebrek aan kruisers was. De vooruitgang van een land hangt van geheel andere omstandigheden af. Von Tirpitz antwoordde dat Richter zijne k nnis heeft misbruikt om de vloot klein te houden. Moge de geschiedenis niet eenmaal hem richten. van Vlissingen. Van 3 10 Feb. 1900 ONDERTROUWD E. J. Lafoice, jm. 23 j. en V. R. Schoijsmau, jd. 27 j. S. van Reems, jm 26 j. en J. von Hout, jd. 22 j. BEVALLEN L. Gonsales, geb. Hoor- naert, z. M. T. van Wijk, geb. Kest, d. M. P. van Beek, geb. Wijkhuizen, z. J. van Eek, geb. Dekker, d. L. Kuijpers, geb. Schuit, S. A. van de Velde, geb. van Steenkiste, d. M. C. Corveleijn, geb. Koeleman, z. F. van Domburg, geb. Heydens, d. J. Nonnekes, geb. de Windt, E. van Rijswijk, geb. Perwez, z. W. Schot, geb. Burner, z. T. de Rijcke, geb. Meulenberg, d. H. Hornemann, geb. Weijl, z. A. J. van den Ent, geb.de Ruijsscher, z. J. S. Beun, geb. Hollebrand, d. M. Theune, geb. de Voogd, z. OVERLEDEN: J. de Hamer, z. 11 d. - N. Kort, z. 11 m. C. L. Durand, d. 2 j. P. M. M. ter Meer, d. 4 w. W. J. de Poorter, vrouw van G. Schot, 81 j. C. Vogel, vrouw van W. Din- gemanse, 58 j. H. de Looff, 77 j. Per Telegraaf. 's GRAVENHAGE. Officieel wordt be richt: De zending der Serdang naar Sile- raka is mislukt. De gemeenschap met den wal wordt door den moesson onmogelijk gemaakt. De gevangenen schijnen nog levend te zijn. Verdere pogingen tot hun redding worden overwogen. Colesberg zijn niet ingesloten. De| schen hebben een stelling ten n; van Colesberg ingenomen in den van een halven cirkel. Heden werd een patrouille van 50 Ausstraliërs door een regen van I teruggedreven. MODDERRIVIER. Macdonald is kamp teruggekeerdwegens te terrein kon hij aan zijn plan niet voeren. LONDEN, 10 Febr. Volgens partio berichten zouden de douanen wapej ammuDitie hebben n beslag gen# (Waar Zaterdag 10 Febr. 9,38 Zondag 11 10,36 Maandag 12 11,36 Dinsdag 13 12, 1 Woensdag 14 12,43 Voilé Maa] Donderdag 15 1.22 Springtij Vrijdag 16 1,54 Pri,1s Afzonderiyke handelaren, F. VAN DE "VeMcMJ'ri dageHJts» Burgemeester en Wethouder singen herinneren de belastii ingezetenen aan hunne verplich de biljetten die niet afgi ten spoedigste ter secretarie in Vlissingen, den 12 Februai Burg. en Weth. voor VAN DOORN VAN KOU De Secreta G. J. BISS(| Prijzen van f 100 en hooger, Dondeidag 8 Febr. 5e kl. 16 treil No. 2097 4818 5734 5337 6192 14059 16048 J6309 17174 201 f luO. Nos. 6640 20587 f 200. 3525 9137 20316 f400. Nos. 7 J12 13804 f 1000. No. 14538 f lil met premie 1' 80000. Nos. lfi'l 1 10000. Vrijdag 9 Febr. 6e kl. 17 trekk Nos. 13409 17472 f 100. Nos. 5i P'emie f 3000. Oorlog in Znid-Afrika. SPRINGFIELD, 9 Febr. De Engelsche 1 strydmacht is geheel achter de Toegela teruggetrokken, daar wegens hevig vuur I het vooruitrukken onmogelijk was. De Boeren hadden vooral overmacht van artillerie. RENSBÜRG, 9 Febr. De Boeren by Verzoek om vergunning U van sterken drank in 't Burg. en Weth. van Vliss gelet op art 5 der wet va 1881 (staatsblad no. 97), zo< gewijzigd bij de wetten va 1884 (Staatsblad no. 54) e 1885 (Staatsblad no. 78) doen te weten dat bij hen is ingekomd zoekschrift van PAUL MAXi SCHRODER, te Vlissingen, omf den vei koop van sterken dl klein in perceel wyk H 48 tenkade te mogen voortzette Vlissingen, den 12 Febru; Burg. en Weth. voc VAN DOORN VAN KOI De Secretaris G. J. BISSCHl Bij de behandeling der ting, Afd. Spoorwegen, wen Nederl. Werkman, indertijd andere diDgen, door den hej wezen op het plan, om klasse wachtkamers niet laten reizigers derde kl natuurlijk een groot onge die menschen, die niet bij om tweede klasse te reiz toch in den wachttijd fats bergd willen zijn. We ondervinding, dat het over niet is, om zich van andej te scheiden, ze zitte in de wagons maa wachtkamers derde klasse gevallen meer op beesteest dan op eene fatsoeniyke Nu, ja, een enkel geval voordoen van iemand, die hoogmoedswaanzin, maar len de meeste menschen tevreden stellen met d1 derde klasse, wanneer 1 werkelijk uit te houden isj De Minister acht toegf derde-klas-reizigers tot de kamers niet geraden. M wachtkamers derde klas d beteren. Zoolang er verscl sen is, dient men die ook kamers in acht te nemen De wagons derde klasse Een verhaal uit eeuw na Chi Naar MORA TH 6). Celsus zocht een drod een boom op, en hier gin

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 6