II J DE ZON." E ZON. Gr im engd N ei ws. Laatste berichten. Advertentiën. Bijzondere Prijzen. Heden Ontvangen: UITVERKOCHT. Shwy-Bomujongw I Hierop wordt op voorstel van B. en I. besloten het geheele voorstel aan 1 houden tot eene volgende vergadering. Marktbericht en. prrang, zoo eide, geen fet opmairen |n is of de verhoogd Ion wel de- l'hoogingen pen geen Ie weer te bnaren in 2 (Men moet |n. De aan- is bij de (dden wor- i dat liet is fcenoolen te blijft bij feh bestuur, pvraag om I staan. B. luin op de (commissie num jaar- secretarie Imaals het de zaak is. Hy It dat,twee |angx zoo'u hebben. |W. wordt It en ver- len. Jinkelman, In Verkuyl Ittier, Al- plhoed. Jewin om ommiezen ijke stem- |el van B. 3om misse ingegaan aan een [de heffing op den Itraatweg. lijven van Tiling van then doze Reuser Ian het fende, als Indt zich leu onder phoorlijke gemeen- volgens lier vast Iwederop- Id tot het fel grootte Ihter per- ]iwendijk. Barteise I geschied |0 uit de ij verige lelasting. let ieder lie-veror- Ite leven. |niet wat opwekt. 5 grati- 165 meer vel beter (keuring van het plan tot het bouwen I uieuwe school met onderwijzers- |n op het Eiland. B. en W. stellen gene 6klassige school te bouwen, Ie later op goede wijze in eene je te veranderen is, benevens Twoning voor het hoofd der school, lét bedrag der kosten zal door eene lleeDing gevonden moeten worden Ltellen van B. en W. daaromtrent den Raad in eene volgende ver- bereiken. De nieuwe school [woning zijn door B. en W. zooveel Lglijk naar achteren uit de rooilijn i joost de Moorstraat ontworpen, in ,and met de ligging ten opzichte der Iggstraat. |c heer Rottier zou wenschen te ,eD of het geen aanbeveling zou Sieuen bij de nieuwe school een irput te maken, in plaats van de groote (veelheid tonnetjes. Het zou zeker in belang der hygiëne zijn, een put Lbben d'eeens of tweemaal per jaar .(jigd kon worden. Hy meende dit ler de aandacht van Burg. en Weth. [moeten brengen. Ie heer Loois vindt het idéé van den (t Rottier prachtig. Hij vraagt echter T dit kan in verband met de overge- Ije plannen. Voorzitter merkt op dat het plan de nieuwe school is goedgekeurd fer den schoolopziener, waarop de heer lié repüceerend zeide dat de school- [iener zoowel als alle andere autoritei dezen maatregel zeker goed zouden fcren met het oog op de hygiëne, jpe heer Kalbfleisch vroeg of het niet liischelijk was met het oog op 't idéé i den heer Rotiier, dat de zaak werd Ingehouden en Burg. en Weth. in eene Lende zitting daaromtrent een voorstel Innen doen. heer Geelhoed zegt dat de kosten |n de onderwijzerswoning f 11.000 llcn zijn, dat bedrag vindt hij veel 1 hoog. Op den Badhuisweg heeft men Jor f 8 a f 9000 de mooiste huizen. ■De heer Van der Meer is het eens met In vorigen spreker, hij meent dat van I begrooting van de woning wel f 4000 zou kirnnen en men dan nog eeD feke woning zou heiben. (öe heer Kalbfleisch voelt wel iets voor I gesprokene van de heeren van der Jer en Geelhoed en hij zou aan B. en willen opdragen een gewijzigd plan laten maken, een plan dat minder li kosten en dan in een volgende [ting een nader voorste! indienen. |De heer van Uije Pieterse acht het beste 't voorstel aan te houden en J overwegen welke veranderingen ge laakt kunnen worden. belooning van den lsten en den Ben machinist bij de stoombrandspuit ■orden vastgesteld op respectievelijk (50 en 25 per jaar. Hierop werdop voorstel van en W. besloten om de verbindings- Baat tusschen de Badhuis- en de Jobeinstraat, die later tot den Singelweg torgetrokken moeten worden, en die In der hoofdstraten in het aldaar nieuw In te leggen stadsgedeelte zal worden, feu naam te geven van Paul Kiuger- fraat. Daarna kwam in behandeling het wrstel van B. en W. om aan A. M. Beters te Roermond vergunning te lelieenen om van 16 28 April e. k. let zijn nippodiome op het de Ruijter- llein te staan tegen betaling van het [woDe staangeld volgens de desbetreffen de verordening, zijnde voor zijn inrichting l.m. 80 per week, dus voor 14 dagen J160 en bovendien van 150 extra, [óodat door hem een totaal bedrag van l m. 810 betaald zal moeten worden. De heer Rottier is, evenals verleden lat', sterk tegen het voorstel van B. W. Hy vindt een hippodröme iets pecifiek kermisachtigs. I De heer van der Meer kan zich voegen |j het oordeel van den heer Rottier. is hier ter stede, vooral den laat- («n tijd, genoeg gelegenheid tot ont- ining. Het offer dat de gemeentekas derven, indien het verzoek niet (Wit toegestaan, wordt tiendubbel ver door het geld in de gemeente te en. Hij is dan ook tegen het voor- [l van B. en W. heer Kalbfleisch vraagt of er door [Woners in de buurt wel eens geklaagd over zoo'n inrichting, hetgeen de Iwitter ontkennend beantwoordt. De heer van der Meer repliceerende dat hij zelf in die buurt woont I" niet geklaagd heeft, men kan dat llet altijd doen. De behoefte aan zoo'n Pnchting is evenwel in deze gemeente (nozelf nihil er wordt veel geld mee l!t de stad gehaald. Het voorstel van B. en W. daarop in Framing gebracht, staken de stemmen. |°°r stemmen do heeren Winkelman, |a|i Uije Pieterse, Alter, Kalbfleiscli^en («tkuijl Quakkelaar. Tegen de heeren P>ttier, van der Meer, Gewin, Geelhoed P Loois. Aan den heer J. Smit Azn. werd vei gunning verleend tot het maken van een beerput van cement-beton op zijn erf, gelegen aan den Noordzee-boulevard. Hierna ging de zitting over in eene zitting met gesloten deuren. Na heropening kwam aan de orde het voorste] van Burgemeester en W. om het bouwen van een nieuw weeshuis op den Badhuisweg, te gunnen aan den laagsten inschrijver, L. Raaymakers te Wouw, omtrent wien en wiens borgen door B. en W. goede inlichtingen ontvangen zijn, voor de door hem ingeschreven som van 50500. De commissie voor de fabricage ziet in de gegeven omstandigheden in eene herbesteding geen heil doch, waar de bouw van een nieuw gesticht van de gemeentekas een zoo aanzienlijk geldelijk offer eischt, is bij haar de vraag gerezen of het niet mogelijk zou zijn en of het geen overweging zou verdienen het tegenwoordige gebouw op doelmatige wijze te restaureeren. De commissie voor de financiën advi seert tot goedkeuring van het voorstel van B. en W. De heer Loois vindt het bedrag van f 50500 voor het bouwen juist. By het hooger bedrag evenwel dat de gemeente zal hebben bij te dragen en dat ongeveer f 30,000 beloopt, acht hij een onderzoek of door restauratie van het tegenwoor dige en door by bouwen het nieuwe wees huis niet gebouwd zal behoeven te wor den, zeer de overweging waard. De heer Gewin zal ook tegen het voor stel stemmen hij was er eerst voor,doch na raadpleging van deskundigen meent hij dat het tegenwoordige gebouw wel geschikt te maken is. Met het oog op de enorme kosten acht hij het in 'tbelang der gemeente het gebouw dat op het oogenblik geoccupeerd wordt, te ver bouwen. De heer Kalbfleisch spreekt er zijn verwondering over uit dat hij opnieuw over het oude weeshuis hoort praten. Een deskundige, als de heer Loois is, noemt het cijfer der kosten juist. In den Raad is destijds de bouw genoeg zaam besproken en het tegenwoordige gabouw aan de Korenmat kt is niet zoo te verbouwen dat het aan de eischen des tijds kan voldoen. Het geld dat hier voor besteed zou worden wordt vermorst Hij hoopt daarom dat het voorstel van B. en W. een meerderheid zal krijgen. De Voorzitter zegt dat uit een rapport van den gemeentebouwmeester blijkt dat het bestaande weeshuis niet veitrouwd kan worden. Zelfs bij geheele afbreking is, naar het oordeel van dezen deskundige, niet aan de eischen te voldoen. De heer Geelhoed vindt het een plicht dat onze weezen zooveel mogelijk ver pleegd worden in huizen die aan licht en lucht voldoen. Bij de bespreking van de restauratie van het oude gebouw zullen zich waarschijnlijk zooveel moeilijkheden voordoen, dat hij met het voorstel van B. enW. zal medegaan. Hierop wordt dit in stemming gebracht en met 6 tegen 4 st. aangenomen, die van de heeren Rottier, van der Meer, Gewin en Loois. Hierop werd het 3e suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1899, vastgesteld tot een bedrag van ƒ82,84. Bij de gewone rondviaag zeide de heer Gewin dat hij het gewenscht zou achten als de leden van den Raad de stukken gedrukt thuis kregen Wanneer- dat het geval was zouden wij, zegt hij, meer voorbereid zijn. De Voorzitter zegt dat dit nog al kosten zal vorderen. Dit denkbeeld we;d hierop aan Burg. en Weth. ter over weging gegeven. Niets meer te behandelen zijnde, werd de vergadering daarna gesloten. Omtrent den gruwelijken moord te Appeltern worden nog de volgende bijzonderheden medegedeeld De verdwaasde geestdrijvers te Appel tern hebben den knecht van hun leider S. vermoord, omdat de man had ver klaard, niet in te stemmen met hetgeen op de bijeenkomsten behandeld werd daarom zag men in hem „satan" in eigen persoon, die uit den weggeruimd moest worden. Nadat dit op de bekende wijze was volvoerd, werd de moordenaar door zijn aanhang „de Heer Jezus" ge noemd en als zoodanig vereerd. Men zong liederen te zijner eer en verheer lijking, terwijl de toebereidselen werden gemaakt om het lyk van den vermoorde te verbranden het hout daarvoor lag reeds gereed. Toen de burgemedster de woning wilde binnentreden, werd hem bevolen, het hoofd te ontblooten, wijl hij het huis van den Heer Jezusbetrad. Een gelijke opmerking werd ook gemaakt tot den officier van justitie uit Tie), toen deze zich op de hoogte van den treuri- gen toestand kwam stellen. Indien de politie en de justitie niet zoo krachtig en spoedig waren opgetre den, zouden nog meer wandaden gepleegd zijn een zoontje van den moordenaar bv. was bestemd om alsnog geofferd te worden, en een vrouw, te Appeltern woonachtig, zou eveneens hebben moeten sterven. De algemeene waanzin, welke zich van die dertig personen in meerdere of mindere mate heeft meester gemaakt, grenst aan het ongeloofelijke, schrijft men aan 't Nieuws. Toen de burgemeester aan een hunner die als een ontwikkeld man bekend staat, zijn verwondering te kennen gaf, dat hij ook dergelijke wanbegrippen aanhangen kon, was diens antwoord dat „de Heer Jezu3'; (d.i. de moorden lar) boven ailen en ook boven den burgemeester stond. Uit Tiel wordt nog aan de „N. R. Ct." gemeld dat zich bij de meeste geestdrijvers in den dagelykscben om gang geen spoor van waanzinnigheid vertoontspreekt men echter over ge loofszaken, dan is alle helderheid van geest verdwenen. De volksbeweging is nu door de ma rechaussees en rijkspolitie bedwongen Dinsdagavond is echter nog op een der aanhangers van de secte, zekeren D., geschoten. De vrouw van Scherp die lijdende is aan congestie, begint eenigszins aan de godheid van haar man te twijfelen. Hij had haar gezegd dadelijk terug te zullen zijn, en nu hij wegblijft, is haar vertrouwen geschokt, „want Jezus loog nooit." De vader van Scherf is jaren geleden veroordeeld wegens handtastelijke aan randing van den predikant te Hagesteen overigens deden zich in diens familie geen gevallen van krankzinnigheid voor. De politie heeft te Appeltern een zware taak in de eerste dagen waren sommigen 46 uren aan één stuk in dienst. Van veel belang voor de stoom vaart is zeker wel de uitvinding van den beer Johannes Smit, te Leeuwaiden, om de vastzetting van den ketelsteen te voorkomen. Het zal onder den naam van Prophylacticum in den handel ge bracht worden, terwijl in alle wereld- deelen patenten voer den verkoop zijn aangevraagdNadere bijzonderheden worden omtrent deze uitvinding niet medegedeeld dan dat er door eenige fabrikanten proeven mede zijn genomen die uitstekend slaagden. Al deze fabri kanten verklaarden dat na hunne ketels met het middel ingesmeerd te hebben, de ketelsteen, in groote stukken, hoogst gemakkelijk kan verwijderd worden. De gemeenteraad van Schoterland bracht op de begrooting oen post van f 450 voor kosten van voeding en schoeisel ten behoeve van behoeftige schoolkinderen, met het doel om daar door het schoolverzuim tegen te gaan. Gedeputeerde Staten hebben echter hunne goedkeuring aan dit besluit onthouden. door de komst van uitgehongerde uitge wekenen. De Parisiens nemen de bedreigingen van Engelsche zijde om hunne tentoon stelling te boycotten, met een vroo'ijk gemoed op. Komen er geen Ëngelschen, dan zal Parijs daarentegen des te meer Duitschers en andere vreemden zien. De Ëngelschen hebben den moed j van de acht Boeren die te Elandslaagte tot het laatst stand hielden en daardoor de Ëngelschen zoo lang ophielden tot j de Boeren eene nieuwe stelling hadden ingenomen, zeer geprezen. Een Engelsch dichter heeft zelfs hun lof bezongen. Het blijkt nu echter dat zij niet zooals gemeld werd, gedood zijnzij ontkwamen alien behalve één, die op de j vlucht gedood werd. Boerenschutters. Vier jaar geleden kwamen vijf Boeren te Berlijn om een bestelling van Mausergeweren, van de fabriek Loewe aldaar, in ontvangst te nemen. De wapens moester, beproefd worden om te zien of zij goed waren. Er werden er eenige zooals het viel, mede genomen, en de vijf Boeren, ge leid door de beambten van de fabriek, begaven zich naar het schietterrein. De groep plaatste zich op vijfhonderd meter van eene schijf, en de beste schutters der fabriek raakten ze met verscheidene kogels. Op de Boer n scheen dit vol strekt jjeen indruk te maken Een stroo- pop werd nu naast de schijf geplaatst. De oudste der Boeren greep een geweer, schoot mek het eerste schot het rechter oog van de pop uit en met het tweede het linkeroog. Ja, zeide hij bedaard, dat geweer is niet slecht. Zijn makkers schoteu niet minder goed dan hij. „Dat komt", zegt majoor Albrecht, die majoor is bij de Transvaalsche artil lerie, „omdat zij niet zenuwachtig zijn." Deze Albrecht verzekert dat de Boeren te Colenso, niettegenstaande het oorver- doovend vuur der Ëngelschen slechts een paar dozijn dooden en een vijftigtal gekwetsten hadden. Dat komt omdat de Ëngelschen geen goede fuseliers zijn. Te Kaapstad heeft men uit het kamp bij Modderrivier vernomen dat er voortdurend paarden van Boeren in het j Engelsche kamp komen, die aan influ- enza lyden en er schraal uitzien. Soms om de Engelsche paarden aan te steken De noodlottige pruik. Een bruine pruik de trots van haar bezit ter, heeft j.l. Dinsdag te Paiijs aanlei ding gegeven tot een echtelijk drama. De heer Edmond Pollent had nog jong zjjnde, door ziekte zijn hoofdhaar verloren. Om de hand te verkrijgen van mademoiselle Céiine iM. liet hij zich eene pruik maken, waaraan de kapper zooveel zorg besteed de, dat niemand het bedrog bemerkte. Het huwelijk werd gesloten. De jonge echtgenooten waren gelukkig tot op den dag dat mevrouw Pollent, die een heftig karakter bezat, twist had met haar man en door een onwillekeurige beveging zijn pruik aan het wankelen bracht. Het gezicht van het kale hoofd maakte de vrouw woedend. Zij wierp zich op hem met een stevige rotting, die zij op zijn lichaam stuk sloeg. De buren kwamen op het gerucht toeloopen en konden de vechtenden eerst scheiden nadat de echtgenoot, in zijn waardigheid gekrenkt, zijn vrouw zulk eene kastyding had toegediend dat zij uit verscheidene wonden aan borst en hoofd bloedde. De gevolgen waren e^ne scheiding en dat de man bijna door de menigte ge lyncht werd, toen hy naar het politie bureau gebracht werd. Esterhazy heeft wéder een teeken van leven gegeven. Hij heeft van uit zijn ballingsoord, Londen, aan de amnes tie-commissie van den Senaat eene memorie gezonden, waarin hy krachtig protesteert tegen de amnestie en eene vervolging tegen zich zeiven eischt op de punten die hij zal aangeven, Wat mag hem wel bewogen hebben om zoo laat nog met dit protest te voor schijn te komen Maandag is een aanslag op het leven van Paul de Cassagnac beproefd. Esn agent vond in zijn huis op een vensterlyst van de verdieping gelijk vloers een bom met eor,e brandende lont liggen. De agent werd gekwetst in zijn haast om de bom weg te nemen. Wat de beweegreden van dien aanslag is geweest, weet men niet. Te Bombay, in Engelsch-Indië, zijn den 7en dezer 408 personen aan de pest gestorven. De toestand is nog verergerd AFRIKA. De correspondent der Times j in Spearmanskamp heeft, het volgende overzicht van de krijgsoperatiën sedert Maandagochtend gegeven. Warren's brigade trok toen over de Boven-Totgela, gedekt door het marine- geschut op den Aliceberg, en rukte op tegen de Boerenstellingen te Brakfontein. Deze beweging diende om den werke- I lijken aanval der Ëngelschen op Vaal- i krans te maskeeren. Voor dezen aanval trok het noodige voetvolk, Zondagnacht bivakeerend onder den Zwartkop, Maan dagochtend de Toegela over ten oosten van den Zwartkop. De Durhams alsook een deel van de brigade vormden de voorhoede. Zij trokken toen verder naar Vaalkrans, dat ligt aan den straatweg 1 naar Ladysmith. De Engelsche troepen j bestormden dapper een paar kopjes, waarbij de Durhammers eenige krijgs gevangenen maakten. Dinsdagnamiddag poogden de Boeren een kopje te her overen, maar zy werden teruggeworpen. Het schieten en de moed der Boeren waren voortreffelijk, doch de Engelsche verliezen waren betrekkelijk gering. De meeste verliezen werden, naar het schijnt, geleder, bij den terugtocht van Warren's troepen na de schijnbeweging naar Brakfontsin. Volgens den correspon dent zijn de kansen op het ontzet van Ladysmith door de voordeelen, die de Ëngelschen bij Vaalkrans behaald heb ben, stellig verbeterd. Nog meldde deze correspondent dat het ver dragende geschut der Boeren te Doornkloof de Durhammers en Lyttel- ton's brigade Maandag en Dinsdag belette verder door te dringen en het Boeren- geschut weer moeilijk te vinden was. Dinsdagmiddag slaagde aanvankelijk een aanval der Boeren op het zuidelijkst kopje, bezet door Lyttelton's troep, die het moesten ontruimen, maar na ver sterking gekregen te hebben, werd het door de Ëngelschen vervoerd. Het verlies door de Ëngelschen op Maandag en Dinsdag geleden, wordt op byna 250 begroot. Nieuws valt er van het oorlogstooneel niet te melden. Alleen wordt gemeld dat naast de Boeren gewapende Kaffers gevochten hebben dat de Boeren bij Sterkstroom eene Engelsche patrouille inrekenden en de Ëngelschen een aanval der Boeren afsloegen. Deze zouden echter Molteno bedreigen, Volgens dit bericht zouden dus de Boeren zich schuldig gemaakt hebben aan iets wat zy in de Ëngelschen zoo streng afkeurden n.l. het wapenen van inboorlingen. Als het hier maar niet weer eene beschuldiging geldt, zooals er zoovelen sinds het begin van den ooriog tegen hen gericht werden en die later bleken louter fantazie te zijn. In zake oorlogstoerustingen is het laatste woord nog niet gezegd. Er gaan weder 17 bataljons van de militie en reserveu naar Zuid Afrika, plus 3000 man van de Yeomanry(soldaten vandenkouden grond, die nooit vuur hebben gezien en ongeoefend zijn.) De Britsche krijgs macht in Zuid-Afrika wordt daardoor gebracht op 194,000 man. Aan de Modderrivier handhaaft gene raal Macdonald zich in zijn stelling aan de Koedoesbergdrift. Van uit Modderrivier wordt gemeld dat de Boeren in twee kampen op vyf mijlen afstands van de Engelsche troepen gelegerd zijn en eene groote bedrijvig heid ontwikkelen. ENGELAND. Labouchère die in zijn blad Truth inzake den oorlog de waarheid niet verzwijgt, heeft in Northampton in eene openbare vergadering de gevoelige blijken ontvangen hoe sterk nog de oorlogspartij in zijn laad is. De estrade van waar hij sprak, werd door jingo's bestormd en Labouchère gedwongen op te houden, na alvorens in de worsteling eenige kneuzingen te hebben opgedaan. Daarna hielden de bestormers op hun beurt eene vergadering, waarop de voor standers van den vrede met Britsche ruwheid werden uitgejouwd. De waarheid in zake den oorlog breekt zich in Enge land wel zeer moeilyk baan en de vrijheid van het woord, vrooger de roem van Engeland, blykt nu slechts een ijdele klank te zijn. Per Telegraaf. Oorlog in Znid-Afrika. MODDERRIVIER. 8 Feb. Macdonald was gisteren den geheelen dag in ge vecht. Een aanval op zijn stelling bjj Koedoesberg werd afgeslagen. Zijn verliezen bedroegen 50 man. Een ander bericht luidt dat Methuen aan Macdo nald last gaf naar Modderrivier terug te keeren. Macdonald kon waarschijnlijk geen stand houden. UIT HET BOERENKAMP BIJ LADY SMITH, 8 Febr. Gisteren kwam een gepantserde trein met 2000 man uit Chieveiy naar Colenso. De Boeren trok ken dadelijk de Toegela over en dwongen de Ëngelschen naar Chieveiy terug te keeren. Aan de Boven-Toegeia duurt het gevecht voort. Bjj Ladysmith hebben de Boeren 122 paarden en 20 muilezels buitgemaakt. Bijzonderheden omtrent het gevecht aan de Boven-Toegola ontbreken nog. Vlissingen, 9 Februari. Boter 1,00 a 1,05 per K.G. Eieren f 4,60 a f 4,80 per 100 stuks Voorspoedig bevallen van een welge schapen Zoon, H. HORNEMANN WEIJX.. Vlissingen, 7 Februari 1900. Voor de vele blijken van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot en Vader, den WelEdel Gestr. Heer F. J. B. VAN SCHOOTEN, betuigen wij onzen wel- gemeenden dank. Ostende, Februari 1900. Wed. F. J. B. VANSCHOOTEN ÜEWErRD. F. VANSCHOOTEN. UT II JITIJ VERSCHE SCHELVISCH. H. C. E. DKUYVE. Prachtige Blanke MOSSELEN, a 30 cents per Flacon. worden gedurende Februari Per Literpot 1.10. V» 0.60- H. 0. E. DRUYVE.

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 3