DE VERLOOFDEN. Zaterdag 10 Februari. 38e Jaargang. !So. 35. Gemeentebestuur. GRONDBELASTING. FÜUILLITGPL 1U00, Prfla per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij don Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. AD VKKTJiNTIÉN van 1 4 rögöls f 0.40. Vuur ulköii TQfCüi moer 10 cent. - HU directe opgaaf vaD driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt do prijs slechts tweemaal berekend, Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte borekend. Telephoonnurnmer 10. Abonnements-AdvertentiBn op zeer voordeollge voorwaarden. Slaat, aanwijzende de uitkometen der grondbelasting. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend: dat hem ingevolge art. 14 der wet van den 26 Mei 1870 (Staatsblad no. 82). door den heer bewaarder der hypo theken en het kadaster te Middelburg is wegezonden een staat aanwijzende de inkomsten lo. der meting naar de artt. 9 en 10; 2o. der schatting naar de artt. 11 en 13; 3o. der afschrijving van belastbare opbrengst naar artikel 6 4o. der verbetering naar art. 23 5o. der regeling van den aanvang dei- termijnen naar art. 41 der aangehaalde wet dat die staat, te rekenen van af heden, gedurende dertig dagen voor belangheb benden ter gemeente-secretarie ter inzage zal zijn nedergelegd en herinnert aan art. 16 derzelfde wet, waarby is bepaald dat de belang hebbenden ten koste van ongelijk in een aan Gedeputeerde Staten gericht ver zoekschrift op ongezegeld papier her- meting of herschatting kunnen vorde ren binnen den tijd voor het ter inzage liggen bepaald. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 8 Februari 1890. De burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Het rapport der Liberale Unie. De „Sociaal-Democraat" is behoudens enkele punten, die verduidelijking behoeven, met dit rapport hoogelijk inge nomen. Zij beschouwt het als eene flinke poging om de liberale partij te sturen in de richting eener beslist democratische politiek en zou de critiek op die poging liefst geheel willen overlaten aan de heele en halve conservatieven buiten en binnen de Liberale Unie. Het blad bespreekt de geTolgen, die het advies van het bestuur kan hebben, die hierop neerkomen, dat de mogelijkheid bestaat dat het in eene algemeene vergadering verworpen wordt, dat het bestuur door de weinigen by val gedwongen wordt eene kiesrechtuit breiding binnen de perken der terecht veroordeelde grondwet voor te stellen, en vraagt verder of het den moed zal hebben, als 't moet, met halfslachtige democraten of de democraten in-naam te breken, of desnoods met de Arbeiders partij den strijd om het algemeen kies recht tegen hun eigen meer conserva- Ben verhaal uit de vierde eeuw na Christus. Naar MORA T II O E 1 E, 4). Te vergeefs keek Celsus haar vragend aan, dan naar haar, dan weer naar haar vader ziendezjj schudde slechts het hoofd, en hij bemerkte, dat zy op het Punt stond in schreien uit te barsten. H(j vermoedde onheil. Spoedig werd het hem duidelijk. Maricus maakte namelijk gebruik van 'enige oogenblikken stilte om eene rede 'e houden. Na langen tijd te hebben tieve klassegenooten aan te binden en j bij de eerstvolgende verkiezingen met grondwetsherziening als bet voornaamste punt op het programma op te treden. Op die vragen geeft het blad wijselijk geen antwoord, maar in ieder geval zegt het, kan dit rapport het begin zijn van eene vruchtbare campagne der bur- getiyke democraten naast of met de arbeidersbeweging voor hot algemeen kiesrecht. Aan dit gunstig oordeel sluiten zich als van zelf spreekt, de bladen dei- oppositie niet aan, maar meest kenmerkt zich dat oordeel meer door spot dan door een grondige bestrijding. Het oordeel der liberale bladen wordt nog verwacht Steenkolensyndicaten. Over deze quaestie heeft de Maasbode weer haar gevoelen gezegd in een artikel, dat een antwoord bevat op hetgeen dooi den heer Van Beuningen omtrent het Pruisische syndicaat is beweerd.Ook het blad erkent dat de hooge prijs der steeu- kolen niet uitsluitend aan de syndicaten te wijten is,maar dat dezen er niet geheel en al aan onschuldig zijn. Het wijst er op, dat het fabrieks wezen, het spoorweg-, stoomtram- en stoombootveikeer in de laatste halve eeuw verbazend is toegenomen. Ook de kolenproductie nam enorm toe. Ware echter de verhoogde prijs alleen een gevolg van de vermeerderde behoefte, dan zou hü geleidelyk gestegen zijn. De steenkolenprijs is hier te lande in enkele jaren omhoog geloopen. Dus moet er buiten de meerdere vraag een andere reden zijn. Het feit, dat syndicaten den Ruhr- kolenhandel in hunne handen hebben genomen, staat nu eenmaal vast. En wie gelooven wil, dat ze zulks uit loutere philanthropie doen: om de menschen bettr te bedienen, zooals de heer Van Beunin gen te verstaan gaf, dien staat zuks zegt de „De Maasbode" - vrij. Maar dan zou men althans mogen vragen, waar dan de aanzienlijke win sten, die het Utrechtsche syndicaat aan den Nederlandsohen fiscus heeft moeten declareeren, hun oorsprong vonden Verder betoogt het blad, dat, tengevolge van duurte der Engelsche kolen de lage productie der Belgische mijnen, het Essener byndicaat en diens Utrechtsche filiaal niet spoedig voor concurrentie bevreesd behoeven te zijn. Grooter reden van onrust mag zoo besluit het blad de consument wel hebben. Immers, wat kan er gebeuren, als ook de eigenaren der Engelsche steen- koolmynen zich tot een syndicaat ver eenigen uitgewijd over de deugden van keizer Augustus en over de voortreffelijkheid van het huwelyk, maakte hy de ver loving bekend van zijne dochter met den rijken Alexandrijnsehen koopman Abomabilis, een oud handelsvriend van hem, die helaas verhinderd was tegen woordig te zijn. Zyne mededoeling werd met gejubel begroetde vrouwen ver drongen zich om Lucia en Antoniade mannen wenschten Maricus geluk. Deze straalde van vreugde, nu het hem gelukt was het middenpunt van den avond te zijn. Daarop feliciteerden de mannen Lucia eveneens. Celsus, die zijne kalmte had behouden, behoorde tot de laatsten. Lucia vond gelegenheid hem den naam van een harer slavinnen in te fluisteren. Hoewel Celsus niet recht begreep wat zy bedoelde, knikte hy toch met het hoofd. Spoedig daarna gingen de gasten uiteen. Celsus zond zijn draagstoel heen en vervolgde langzaam en nadenkend zijn weg te voet. Het Duitsche en het Engelsche syndi caat hebben dan slechts een „trust" te sluiten, een overeenkomst aan te gaan tot vaststelling van den internationalen marktprijs, zoo noodig zelfs tot beperking van de productie, om, ten nadeele van gansche natiën, elke winst te kunnen behalen, die hun goeddunkt. Het is geene voorspelling, dat dit zal gebeuren, maar een aanwyzing van het geen kan geschieden. En die mogelijkheid schynt ons helaas niet verstoken van zekere waarschyn- lijkheid. Wat de Amerikaanseüe petroleumtrust beproefde, kan licht door een Duitsch of Engelsch kolensyndicaat worden nage streefd. Uit de geschiedenis van den Zuid- Afrikaanschen oorlog kent ieder het bestaan van het Londensche diamanten syndicaat. En wie de economische ontwikkeling van Noord-Amerika heeft gevolgd, kent het bestaan van zoovele andere syndi caten, die zich onledig houden met het persen van winsten u't onedele specu- lities met artikelen van eerste behoefte zelfs. D i t dunkt ons het groote gevaar van den modernen ontwikkelingsgang der menschheid het misbruik, dat een over machtig kapitaal van zijne kracht weet te maken. Dat misbruik is internationaal, en slechts internationale --egislatieve maat regelen zullen het kunnen keeren. Geschiedt dit niet, dan werkt het kapitalisme -- liet stelsel in den slechten zin genomen, het systeem van Rhodes, van Gould, van Beit en zoovele anderen dan werkt het aan zijn eigen onder gang. Omdat het per se een felle reactie in het leven roept, en de meeste voor standers dier contrasteerende beweging zich uiteraard zullen scharen bij de aanhangers van het groote anti-kapi talistische stelselhet socialisme. De bloei van het syndicaatwezen zal de dageraad zijn van den triomf der sociaal-democratie. Zndië. De Jarabode deelt het volgende omtrent het gebeurde te Sileraka mede „Op een reede aan de zuidkust van Nieuw-Guinea, op den 141n graad dus juist op de oostelijke grens van ons gebied begaven zich twee officieren en drie machinisten van het stoomschip „Generaal Pel' van de Koninklijke Pakelvaartmaatschappy in een sloep naar den wal. „Plotseling kwamen Papoeas opzetten, die den 3n officier en den 3n en 4n Het was reeds over middernacht toen de slavin, wier naam Lucia haren be minde had ingefluisterd, het huis van Celsus betrad. Zij berichtte hem, dat hare meesteres hem wenschte te zien en Celsus draalde geen oogenblik haar te volgen. Schieiyk gingen zij door de duistere, ledige straten en kwamen na korten tyd voor het huis van Maricus, waar de slavin hem door een zijpoortje onbemerkt toegang verschafte, en een oogenblik later lag hy aan de voeten van Lucia. Het was een klein, door een enkele flambouw verlicht vertrek, waarin men hem geleid bad. Lucia zat nog geheel aangekleed op een rustbank en weende stilhaar frisch, rozig gelaat was bleek geworden van het nachtwaken; de blauwe oogen waren rood opgeloopen en hadden gezwollen randende lange blonde lokken vielen over de schouders neer. Celaus vond haar op dit oogenblik verre van mooi, en dacht daarbij aan Kypris, eene zwartoogige, steeds lachende Grie- machinist gevangeD namen. De le officier werd zwaar gewond door een pijl. De 2e machinist en de inlandsche bemanning der sloep kwamen ongedeerd aan boord terug. Met achterlating van de gevangenen in handen der Papoeas stoomde de „Generaal Pel" naar Ambon." Blykens nadere inlichtingen is het ongeval naby Sileraka gebeurd. „De door een pylwond in de borst ernstig gewonde le officier W. van Orde zal voorloopig geen dienst kunnen doen, maar is toch herstellende. „De gevangenen der Papoeas zijn de 3e officier J. F. van der Plaat, de 3e machinist F. Leemans en de 4e machinist L. F. van Breemen. Omtrent hun lot is nog geen zekerheid verkregen. „Het flottieijevaartuig „Serdan" is den 6n Januari van Benda over Skroë naar de plaats van het onheil vertrokken, met den djoeroe moedi van de „Pel" aan boord om als gids te dienen. Onderweg heeft de kommandanc van het oorlogs schip ook den controleur van Fak-Fak, J. A. Kroesen, afgehaald, om de onder handelingen te leiden." Het blad meldt ook dat de thans tot wet geworden reorganisatie van het bin- nenl. bestuur in Indiö vele ambtenaren overcompleet maakt,doch dat de regeering de pil zooveel mogelijk tracht te ver gulden door het getal der aan den dijk te zetten ambtenaren zoo klein als het kan te maken. Te Banka is de rust thans Hersteld. De N. R. Ct. meldt dat de Serdang te Soerabaja teruggekeerd is. De com mandant berichtte dat de gevangenen waarschijnlijk nog niet vermoord waren, maar niet waren vrijgelaten. De Kon. Paketvaartmaatsehappij kreeg een bericht dat de Serdang wegens slecht weer geen gemeenschap heeft gehad met Sileraka; doch uit berichten van inboorlingen van het Vleermuizen- eiland blijkt dat deze van meening zijn dat de gevangenen nog leven. De Serdang gaat binnen weinige dagen naar Sileraka terug. Als het dan maar goed weer is; de ge vangenen zitten reeds lang genoeg naar hunne bevrijding te wachten. Examens. In de maanden Juii en Augustus zal een examen worden gehouden voor de toelating van jongelieden als cadet bij de Cadettenschool te Alkmaar. Er wor den 35 plaatsen voor den dienst hier te lande en 15 voor den dienst in Neder land opengesteld. Men zie verder de St.et. no. 33. Leidsche hoogeschool. Gisteren is de 325e verjaardag van kin,die hij nog voor weinige maanden had bemind. Intusschen trachtte hij Lucia te troosten hy zette zich naast haar,omarm de haar, noemde haar lieve Lucia, aange beden Lucia, wischte haar de traDen af en vond zich zelt een grooten gek. Hy nam haar hoofd tusschen zyne handen eD kuste haarzy liet zich alles werk tuigelijk welgevallen, maar hield toch gaandeweg op met snikken zy was uitgeweend. Daarop zag zij hem met hare groote, beloopene oogen troosteloos aan, als eene gewonde ree. Celsus wist niet, wat te doen de toestand werd hem pynlijk daarby was het vertrek niet verwarmd, en zoo kwam hij allengs in een slechte luim. Reeds onder het heengaan had hy zich verwijten gedaan over zijne dwaze verliefdheid en begin selloosheid hy begreep niet recht hoe hy wel zoover gekomen was had hy niet woord en eer verpand, zoo ware hij nog teruggetreden. Daar dit niet ging, werd hij innerlijk boos op Lucia, die hij van alles de schuld gaf. deze hoogeschool op de gebruikelijke wijze gevierd. De studenten schijnen het feest gevierd te hebben met grappen,die niet meer in den smaak vallen, aldus schrijft men. Kamp op Ceram. Voor de slachtoffers van de aardbe ving op dit eiland is bij de commissie tot heden toe ontvangen 15,500. Voor de diamantbewerkers. Minister Borgesius heeft het bescher- heerschap aanvaard van de commissie tot inzameling van gelden ten behoeve van de werkelooze diamantbewerkers. De Koningin-Moeder schonk 400. Vlissingen 9 Februari. Iemand die in den Vlissingschen mailtrein zat toen die Zondag bij Rozen- daal op een locomotief liep, schrijft aan het Volksblad De trein was aan den laten kant, de machinist deed blijkbaar alle moeite in te halen wat hij kon. We gingen geweldig snel, daar gaat de fluit voor Roozendaal, doch voort vloog de trein. bons. tegen een klaarstaanden locomotief met tender, ik geloof 45,000 kilo. Wij kregen een barren schok. In onzen wagen vloog de bagage uit de netten, een passagier over de bank, de andere er onder. Iedereen voelde pijn in de borst. Ik verzeker u, het is eene rare gewaarwording hoor. Tijd om tedenken is]er niet; een gefluit, een gekraak, en flap daar ga je door elkaar. We keken al of 't schot van den waggon naar ons toe kwam, gelukkig liep het goed af; enkel de bufferhouten werden verbrijzeld en wij kwamen met den schrik vry. 1 passagier werd gewond. Door het comité voor den aanleg van een stoomtram Middelburg—Domburg is aan den gemeenteraad van Middelburg voor vijf achtereenvolgende jaren con cessie voor den aanleg en exploitatie dezer tram gevraagd. Bij de zangvereeniging „Tot Oefening en Uitspanning" te Middelburg is thans in studie Klughardt's oratorium „Die Zerstörung Jerusalem." De openingstijd der stoomtramlijn op Schouwen kan niet ver meer verwyderd zijn. Reeds zijn de personen aangewezen die als halte-chefs dienst zullen doen en worden reeds op verschillende plaat sen langs den weg ijzeren wachtlo- kaaltjes gezet. Zij zag hem zoo vragend, zoo troos teloos aan, dat hij zich eindelyk bewo gen gevoelde nader over hunne aange legenheid te spreken. „Is uw vader onverbiddelyk „Mijn vader Van hem is niets te hopen. Hy zei my dat hy mij reeds voor lange aan Abomabilis had toege zegd en dat hy zyn woord zou houden. En dan is er niets aan te doen. Over eenige dagen wil hij met my naar Rome afreizen." „Hebt gij hem gezegd, dat gy den Egyptenaar niet wilt?" „Zekerlyk." «Er, mijn naam geDoemd „Neen." „Den goden zij dank," dacht Celsus. «Wat zullen wy nu doen zeide hy luid. Zij schudde het hoofd. „Ik weet het niet." Als man voelde hy zich verplicht haar een voorstel te doen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1