Hoogwater te flisÉpn. lei Hulde aan hostaal, NieuwJ m flOEl.ELIJKE DOORTOCHT, Advertentiën. B E R I C H T. VEBuKieUGÜ-StSiyW, Kost en Inwoning ïnwra il. Getiroeta BAKKER, 362ste STAATSLOTERIJ. RoodeWrijfwas de 'P it, len n lit, en even. van justitie te Tie| L inspecteur van h'l krankzinnigen, ,jt I hebben verschillij betrokken by <^1 Isdienstwaanzm en i,»! ildheden, te Appeal n hunner zijn dadel»! - krankzinnigengesticht! bracht. I sabel heeft de puIitJ moordenaar mueterj de opgewonden i,e.l naar de gevangenis! is hij door het volj een zijner broers I Nu zijn samen-1 meer dan 3 personen I daaraan stoort het pu,| ig. De politiemacht j.l irkt. n den moordenaar vet. I r oudste dochtertje ookl irden. Hare 5 kinderen! om ontnomen en bijl acht, evenals 3 kinde-l iwe S., ook tot de seclef de secte behooren allen I boerenstand. De moor- f dat hij Jezus is, een| zegt, ais hij de drei-f >ten voor zijn erf ziet I engelen van God hem I enaar uit godsdienst-1 lerf, van Appeltern, is krankzinnigengesticht I rgebracht. arolina Van Blommen-1 docliter van wijlen den I er Heyden, is den dug enis haars vaders, tel r jongstgeborene over- f idertjes, die Zaterdag, nhage zoo ongelukkig gisteren-middag be- kistjes waren in twee atst, en de lijkkleeden palmtakken behangen. im is gearresteerd een neke Sneelooper ge- bij een familie op den ig zij maakte grove de dat geld te krijgen die in Transvaal veel 'aar er niets vermist I men haar. Zij trac- nilie en kocht in den I heer des huizes. Ook aan een schoonmaak- aar vermiste de familie verdenking viel op de bekende toen aan de geld op allerlei wijze en. Een bedrag van d en zilver is bij haar i van de werkstaking en zich reeds ernstig eveelheid erts (30,0001 lats van daar te Kot den. van 't Gravenhage I December jl. 205,328 vouwbare rijwiel, sys- agtendonk te Bergen :nde 2l/2 maand eene Ir is pl.m. 1500 KM. >ver allerlei wegen en veer. Het vuren had inde plaats met het Het dragen van het een bezwaarjop over fstanden.De beoordeel- oef is gunstig, daar in geen afwijking was eel ging het er recht toe de vrouwen on- istal over de slavinnen, jaar slechter werden meest het zwijgen er ïius dischte de grootste geheelen avond slecht overval der Alleman- nderd met Maricus te Ij ook Lucia niet kun- hij eerst den avond id was teruggekeerd len de menschen hem er zich dus toe om 1 bij de leugens van hoofd te knikken en naar Lucia te zien, niet begreep. Zij keek I ond treurig voor zich rood geweende oogen met Antonia sprak (luisterend. Wordt vervolgd.) Te Antwerpen is een spoorweg werker, een getrouwd man van 26 jaar en vader van vier kinderen, in eene stille straat met vijf messteken in het hoofd vermoord. De vrouw ondervraagd zijnde, zeide dat haar man tegen zekeren j, in zake ontvreemding van steenkolen ten nadeele van het spoorwegbestuur getuigd had. J. werd uit ziju huis ge haald. Hij ontkende iets van den moord te weten. Overigens vond men geen spoor van worsteling bij hen. Luitenant-kolonel Picquart heeft een brief gericht aan den minister van justitie waarin hij opkomt tegen het gedurig verschuiven van zijn proces, dat anderhalf jaar goleden tegen het blad <Le Jour" werd aangevangen, en tegen de amnestie-wet, die alle meer of minder met de Dreyfus-zaak verbon dene processen vernietigt. In de vorige week zijn in Portu gal geene gevallen van pest voorgeko men. Door deze ziekte werden 313 per sonen aangetast, waarvan 114 stierven. Uit Oostenrijk komt het bericht dat de aartshertog-troonopvolger Franz Ferdinand in den echt is getreden met gravin Chotek, die niet van vorsteiyken bloede is. De keizer heeft zich altijd tegen dat huwelijk verzet, maar neef ging toch zijn gang en stelde den keizer voor een fait accompli. Men verwacht nu dat de aartshertog afstand zal doen van zijne rechten op den troon. Als vermoedelijke opvolgers komen thans in aanmerking de aartsher tog Otto of diens oudste zoon Karl Franz Joseph. Moderne vuurwapenen De commandant van de Vrijstaatsche artillerie zegt daarvan het volgende in tegenspraak met wat door den Rus Bloch over de vernielende uitwerking van de moderne moordtuigen gezegd is. „Wat zegt Bloch Dat een moderne granaat meer dan duizend scherven rondslingert Wat een onzin Ik wou dat Rusland mij wat van die granaten zond. Wat wij hier hebben, wil ons wel niet altijd gehoorzamen, maar wat de Engelschen hebben is onbeschrijfelijk slecht. Van de honderd granaten springen er geen tien, en zelfs deze maken meer lawaai dan ze kwaad doen. Eergisteren (bij Colenso) stonden zoowat 25,000 En gelschen met meer dan vijftig stukken tegen ons, 13,000 Boeren. Ik kan de juiste cijfers niet geven, want vandaag ben ik alweer op den terugweg naar Modderrivier, waar ik den 12en vandaan ben gekomen met de helft van mijn artillerie. Maar ik kan gerust zeggen, dat wij niet meer dan een honderd man verloren, waaronder ongeveer drie dozijn dooden. Op 1000 Engelsche granaten werden zoowat twaalf man gedood en dertig of veertig gewond, want de rest werd gedaan door geweren. Onze Bóeren- artillerie had volstrekt niet de uitwerking die ik er voor den oorlog van had ver wacht. Onze menschen schieten stellig prachtigmaar er is een groot verschil tusschen een kanon en een geweer. De Engelschen moeten zware verliezen ge leden hebben, maar ik weet dat ik er met mijn artillerie slechts een gering aandeel in heb gehad, ofschoon wg om streeks vier honderd granaten hebben afgeschoten. Ik laat het onbeslist of onze artillerie in het geheel een honderd man buiten gevecht heelt gesteld. De schutters stelden er in tien minuten tien maal meer buiten gevecht dan onze ar tillerie soms in tien uur deed. Artillerie schijnt bij verdedigend optreden niet bestemd om een schitterende rol te spelen, en bij den aanval dient zij hoofdzakelijk om den vijand vrees aan te jagen, zoodat de aanvallers onder haar bescherming kunnen oprukken. De werkelijke beslissing ligt in het gevecht van dichtbij. De gevechten van Mager - fontein en Colenso waren beslist binnen tien minuten. Binnen vijf minuten had Buller elf kanonnen verloren. „Hy, die het minst zenuwachtig is, overwint daarvan ben ik vast over tuigd. Natuurlijk worden in gevechten van dichtbij meer soldaten neergeveld dan vroeger, maar de slachting is daar entegen van korter duur. Geen afdeeiing troepen rukt, als op het exercitieterrein recht tegen den vijand in, en laat zich eenvoudig neerschieten. Ook de Engel schen doen dit niet. Naar mgn over tuiging is de oorlog tegenwooidig niet moorddadiger dan vroeger." Het volgende wordt in een brief omtrent het in bezit nemen van Prieska door de Engelschen en de schandeiyke wijze, waarop zg zich gedroegen, me degedeeld Prieska, 4 Jan. 1900. Waarde heer,Wij zgn thans geko men uit de pan in het vuur. Gisteren kwam een afdeeiing troepen, bestaande uit eenige Australiërs, Remingtons en be reden ruiterij, te zamen omtrent 150 man, hier met het doel door te trekken en een paar republikeinen die aan de andere zijde tegenover het dorp waren geplaatst te vangen en dan dadelijk naar Aar terug te gaan, Toen de tijding kwam dat zij nabij het dorp waren, gingen de heeren Lawrence en Duneker uit om ze te ontmoeten en deden hun best den offi cier te overreden terug te keeren, doch hij zeide dat hij bevelen had om naar Prieska te komen en daarom moest hij zulks doen, doch dat hij zou afzien van eene po ging om de lieden aan de andere zijde te vangen, daar het ons slechts in moeilijk heden zal breugen. Zij arriveerden net voor dagbreek, en een gedeelte ging naar de Pont. Toen zij daar aankwamen, zagen zij vijf man aan de andere zijde en vuurden op hen. Zg kwamen terug met het rapport dat ze drie man hadden zien vallen en pochen de dat ze heerlijk "sport,, hadden en hun eenige kwelling was dat ze meenden een „nigger" of zijn vrouw gewond te hebben. Wel, omtrent twee uur daarna werd de ambulance uitgezonden onder een witte vlag. Men vond slechts een ouden Kaffer, licht gewond op vier plaatsen, en een var ken, ook licht gewond. Ook zeiden zij dat ze een bloedspoor hadden gezien De ambu lance party zocht overal tevergeefs naai de republikeinen. Later in den dag wer den nog eenige schoten gehoord, doch ik weet niet waarover dit was. Nu verneem ik dat een afdeeiing van vijf tig man hier gelaten zal worden. Indien zulks 't geval is, zal het slechts een bron van gevaar in stede van eenige bescher ming zijn. Ik verwacht verdere verwikke lingen. - Uit een brief gedagteekend uit Ladysmith van den T dezer (dus den dag na den grooten aanvat op de stad), van een Engelsch officier van gezondheid: Een van de dokters van de Boeren reed onder een vlag van hetRoode Kruis de stad binnen en vroeg ons, onze doo den te begraven wat wij deden. Maar het gezicht van die arme kerels die op den heuvel lagen, sommigen doorregen door kogels, kan ik nooit vergeten. De Boeren waren erg goed; inderdaad zou men ternauwernood gedacht hebben dat het vijanden waren. Zij spraken vrij met ons en hielpen ons de graven del ven en de dooden begraven. Een ding gebeurde er dat zeer treffend was. Nadat onze majoor den lijkdienst had gelezen, stapte een van de Boeren naar voren en zeide een kort gebed op, de hoop uit sprekende dat de oorlog spoedig zou eiodigen en terwijl wij daar stonden met ontblooten hoofde, zongen zij een psalm. Dit greep onze mannen sterk aan en wij konden eenige oogenblikken nau welijks spreken. AFRIKA. In het noorden van de Kaapkolonie, schrijft men, worden ge wichtige dingen verwacht. Of daar nu onder verwacht wordt het oprukken van Lord Roberts naar Oranje-Vrijstaat, is zeer waarschijnlijk, maar of dat nu wel zoo spoedig geschieden zal, wordt van bevoegde Engelsche zijde betwist, van waar beweerd wordt dat dit niet voor het midden van de volgende maand kan plaats hebben. De Boeren hebben dus den tijd zich voor te bereiden en zullen hierin wel niet nalatig bevonden worden. Toch viDdt Lord Roberts onder al de zorgen,die hem bij den beraamden marsch naar Bloemfontein moeten kwellen, nog den tijd om eene proclamatie uit te vaardigen, waarin hij Vrijstaters en Transvalere uitnoodigt om te deserteeren, of zich over te geven en niet te wach ten tot ze gevangen worden gemaakt. De deserteurs zal hij goed behandelen, maar zij die gevangen genomen worden, moeten niet op dezelfde behandeling rekenen als de Transvalere en Vrijstaters. Lord Roberts moet toch wel onnoozel zgn als hij van zulk eene proclamatie heil verwacht. Maar hij heeft zijn vader lijken plicht gedaan met aan de afge dwaalde kinderen den weg tot redding aan te wijzen. General Macdonald heett het geluk gehad met zgne brigade Hooglanders juist bij tijds te komen om de vereeni- ging van twee sterke Boerencommando's te beletten. Dit geschiedde bg Koedoes- berg, een punt dat de wegen van Kim- berley naar Hoopstad en Douglas be strijkt. Macdonald houdt nu de beide oevers der Modderrivier bezet. Tusschen de voorposten is eenig schermutselen geweest. Generaal French is maar steeds niet gelukkig in zijne bewegingen. Er wordt gemeld dat zgn doel om de Boeren te Colesberg in te sluiten, niet het ge- wenschte gevolg heeft gehad. We meen den dat Boeren aldaar reeds zoo goed als ingesloten waren. Lord Roberts en Lord Kitchener zijn nu beiden van Kaapstad vertrokken, maar de dag van hun vertrek en be stemming worden geheim gehouden.Wat zal dat een schrik geven als dat alles ge openbaard wordt! Het stilzwijgen aan de Toegeia is nu ook verbroken. De Engelsche troepen zijn den 6en dezer de rivier overgestoken door de Pont- en de Molendrift om de stelling der Boeren tegenover eerstge noemde drift te bestormen. Generaal Schalk-Burger sloeg hen terug, waarbij zij slechts vier man verloren. Bij de Molendrift duurde de strgd voort. Vol gens dit bericht uit het Boerenkamp was het vuur der Engelsche kanonnen heviger dan ooit en werd het kanonge bulder den geheelen dag gehoord. Het verlies der Engelschen moet zeer zwaar geweest zijn, maar ze veroverden een klein onbelangrijk kopje. Een tropee van belang dus. Van Engelsche zijde klinkt het verhaal zooals men daar gewoon is. Daar heet het dat de Boeren volkomen verrast werden en dezen den volgenden dag bij hunne poging oin het kopje te her nemen onder het gejuich van deEngelsche troepen, die versterking hadden gekregen, teruggeslagen werden. Bovendien sprong een ammunilie-magaziju der Boeren, dat door de granaten getroffen werd, in de lucht en werd een revolverkanon, dat op een hoogen bergiug gesteld was, buiten werking gesteld tot laat op den dag. Volgens het bericht uit het Boeren kamp is dus ook dezepogirg van Buller om Ladysmith te ontzetten, aanvankelgk althans mislukt. Waarschijnlijk zal de bevestiging er van wel zöoals gewoonlijk later komen. Tot snoeven als slechts op het nemen van een kopje kan gewezen worden, bestaat zeker geen aanleiding, want aan het bericht uit Spearmanskamp ontbreekt nog deze kleinigheid het terugslaan van de Boeren. Het Boerenleger, zegt men, telt tegen woordig niet minder dan 80,000 man waarvan 25,000 zich versehaust hebben tusschen Kimberley en Spyt- fontein en 25.000 de streek tusschen Colesberg en Storm berg bezet houden. Liingsneck Majuba-Hill en de Van Reenen's pas zijn versterkt en bijna onneembaar geworden. Daarbij zijn de Boeren ruim van voorraad voorzien en zuilen dus den Engelschen het voort rukken en het insluiten van hunne stellingen niet zoo gemakkelijk maken. Welke rol vrouwen en kinderen van Transvalers en Vrijstaters in den oorlog vervullen, blijkt weder uit brieven van Engelsche soldaten. Een hunner schrgft o.a. dat hij met verbazing kreten van vrouwen en kinderen in de loopgraven der Boeren hooide. Een ander zag in het heetste van het gevtcht vrouwen aan hunne mannen patronen brengen, wat geschiedde opeen terrein, dat onbe dekt wa3 en onder een hevig vuur van de Engelschen. Knapen liepen haar voor met kleine zakjes. Velen vielen. Weer een ander soldaat schrijft dat onder de lijken vele van vrouwen en kinderen gevonden werden, die gedood waren bij het brengen van munitie en dat de Engelschen meenende in deze vrouwen en kinderen vluchtende Boeren te zien, er een vreeselijk vuur op openden. ENGELAND. Er behoort moed toe om in de stemming die in het Lagerhuis omtrent de oorlogsquaestie heerscht, woorden te doen hooren, zooals de lersche afgevaardigde Timothy Healy gisteren bezigde. Vroeger zeide hij o.a. vierden de Boeren slechts twee nationale feest dagen Dingaansdag en Majoeba, maar Engeland heeft hun nu nog een Bullers- dag, een Gatacresdag en een Symonsdag gegeven. Deze woorden verwekten natuurlijk, zeker omdat zij eene grievende waarheid bevatten, hevig protest, en luide weer klonken de kreten schande, schande! Namens de regeering antwoordde Russell dat er een dag was dien de Boeren nooit als feestdag op hun kalen der zouden zetten,n.l. den dag waarop het Britsche parlement zich zou gewonnen geven op schandelijke voorwaarden gelijk in 1881. De tijd zal zeker wel de waarde dier verklaring leeren. Bij de verdere beraadslagingen weid een amendement van John Redmond verworpen, waarin verklaard wordt dat de tijd is gekomen om aan den oorlog een einde te maken op den grond slag van de erkenning van de onafhan kelijkheid der beide Boerenrepublieken. Uit de toelichting bleek genoegzaam hoe het lersche volk, waarop het „zoolang geknecht" evenzeer van toepassing is als op de Transval.-rs, over den oorlog denkt, waarmede Engeland tracht in Zuid-Afrika „den bullebak en den dwingeland te spelen." De parlementaire strijd, die beloofde zoo vernietigend voor dit kabinet te. zijn, heeft dus niets anders opgeleverd dan de verwerping van een paar amende menten om Engeland op den rechten weg te brengen en de absolutie van Chamberlain als politiek misdadiger. RECLAME. Het jonge meisje, van ongeveer 18 jaren, passeert een gevaarlijk oogenblik voor hare gezondheid, die zich ernstig kan geschokt gevoelen bij gebreke van eenige noodwen dige zorgen. Eene algemeene verzwakking stelt haar aan ongevallen bloot, die ge makkelijk kunnen bestreden worden. Min of meer overvloedige verliezen doen zich voor ten gevolge eener algemeene zwakte en kunnen eene ernstige storing in het organismus veroorzaken. Het zekerste mid del om over dezen ziekelijken toestand te zegevieren, is aan het lichaam de verloren krachten terug te geven. Een spierver- sterker en een krachtige hernieuwer van het bloed, bekend onder den naam van Pink Pillen, hebben in deze omstandig heden een bewijs van groote werkdadig- heid gegeven. Zoo geeft Mej. J. M. Sibinga te Gennep ons een voorbeeld. r° Volgens portrét. „Ik heb de eer U mede te deelen dat de Pink Pillen door mij aangewend tegen bleekzucht gepaard gaande met weinig eet lust, mij geheel genezen hebben." He kracht die de Pink Pillen haar ge geven hebben, hebben haar in staat ge steld de ongemakken te bestrijden waaraan zij leed en die baar ernstig gestoord en verzwakt hebben. Het zelfde zal het geval zijn bij de personen aangetast door bloed armoede, zenuwpijn, verzwakking bij den man, onregelmatigheid bij de vrouw op het teêrgevoeligste oogenblik van haar bestaan. Verkrijgbaar X 1.75 Gld. de doos, 9, Gld. per 6 doozen, bij J. II. I. Snabilié 27 .Steiger, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland. Franco toezending tegen postwissel. Prgzen van 100 en hooger. Woensdag 7 Februari 5e kl. 15e trekk. No. 562 1579 4501 8392 11639 14085 14555 16060 18218 19801 19979 f100. Nos. 93 3781 7475 7877 9685 12472 13163 14182 19236f200. Nos. 1061 1625 2650 6506 f400. Nos. 7010 9018 10986 11464 12906 f 1000. Nos. 7963 f1500. Vrijdag 9 Febr. 8,22 Zaterdag 10 9,38 Zondag 11 10,36 Maandag 12 11,36 Dinsdag 13 12, 1 Woensdag 14 12,43 Volle Maan. Donderdag 15 1.22 Springtij n.m. Zeetijdingen. Heden van Middelburg vertrokken de Noorsche bark Dovre, gezagvoerder Gutormsen naar GraDgemouth. Te Antwerpen wordt het Duitsche stoomschip „Nixe" verwacht Het zal daar van 5 tot 14 Maart vertoeven. Marktbericht en. Middelburg, 8 Februari. Boter 0,95 k 1,05 per K.G. Eieren f4,00 a f0,00 per 10Ö stuks. Heden ontsliep zacht en kalm mijn geliefde Echtgenoote en der kinderen zorgzame Moeder, Mej. WILHELMINA JOHANNA DE POOTER, in den ouderdom van bijna 82 jaar. Vlissingen, 8 Februari 1900. G. SCHOT. Kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Algemeene kennisgeving. Voor de vele blijken van deelneming, ondervonden bij het oveilijden van onzen geliefden Echtgenoot en Vader, den WelEdel Gestr. Heer F. J. B. VAN- SCHOOTEN, betuigen wij onzen wel- gemeenden dank. O Jende, Februari 1900. Wed. F. J. B. VANSCHOOTEN De weird. F. VANSCHOOTEN. Onze hartelijke dank voor de vele blij ken van belangstelling, den 27ati,n Januari j.l. ondervonden. Vlissingen, 7 Februari 1900. H. J. RONDEL. C. RONDEL -Webman. De CATALOGUS der te vertospen Houtwaren, Veldsmidse, Aanbeeld, enz., welke plaats zal hebben aan de Stoom- timmerfabriek te Vlissingen, op Dinsdag 20 Februari aanst., is van af heden ver krijgbaar ten kantore van den Notaris DE MARET TAK aldaar en bij de Ven dumeesters DE GROOT HON Dl US te Middelburg. VLIS3INGLEN. EXPLOITANT G. TER MEER. ZONDAG 11 FEBRUARI 1900, door het met roem bekende gezelschap van den Heer Boesnach. Hetzelfde Gezelschap dat te Boxel, Roozendaal, Breda, Vlissingen, 's-Herto- genbosch, Tilburg en Maastricht zooveel eer en roem heeft weggedragen- Bekroond j.l. winter te Maastricht met de Gouden Lauwerkrans. TABLEAU DE LA TROUPE de Heer FHILLIPPUSHollandsche Karakterkomiek. De Heer en Mejuffr. BOESNACHHollandsche Duettisten. De Heer SIRUS, Hollandsche Karakter- Komiek. Mej. CATHARINA, Hollandsche Costuum Soubrette. Mej. ADRLANA, Hollandsche Soubiette. De Heer VER- DIER, Accompagnateur. Onder de voordrachten zullen uitmunten Sensatienummer in T/aneo. Costuum. Een Lastige Overbuur, Operette in 1 Acte. Het vertrek van een Kleermaker van 72 jaar naar Transvaal, enz., enz. Aanvang des avonds te 8 uur, Bureau geopend 6'/2 uur. Entree le Rang f 0.75, 2e Rang 0.50, 3e Rang 0.30. Plaatsen te bespreken van af Zater dag a 10 cent extra. NA AFLOOP BAL. gevraagd bij nette lieden, voor een JONGMENSCH, op de Fabriek werk zaam. Adres franco brieven lett. L. E., Boekhandel MESTDAGH. Vraagt prijsopgave van in flacons en in dozen. Onze Wrijfwas verkleurt niet in het felste zonlicht. Door de nette verpakking i« cartons van een dozijn» zoo wel als door de mooie echte wrijfwaskleur en lage prnzen. wordt ze door vele grossiers bovea andere soorten verkozen. Monsters met prijsopgave worden gaarne franco toegezonden. Fabrikanten van Chem. artikelen.

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 3