te beloonen, en bezorgde zelfs aan vele werklieden zekere mate van weelde, waarvan Amsterdam ruimschoots heeft geprofiteerd. Geen wonder alzoo, dat gedurig grooter aantal personen voor al veel christenen van beiderlei ge slacht zich opgewekt gevoelden, aan haar hun krachten te wijden. Th.ns verzekeren mij eenige groote juweliers, dat de christenen de meerderheid dei- diamantbewerkers voimen. Die gulden periode is reeds lang voorbij. Het woeden van den noodlottigen oorlog in Afrika heeft een staking ver oorzaakt van den arbeid in de diamant mijnen aldaar. De aanvoer van .ruwe edelgesteenten uit de Kaapsche diamant groeven nam een einde, en door gebrek aan grondstof zagen de bezitters dei- diamantslijperijen zich genoodzaakt, aan vele werklieden hun ontslag te geven. Wat een ramp voor deze ongelukkigen Zij kennen geen ander bedrijf dan dat der diamantbewerking. De bron van hun bestaan heeft opgehouden te vloeien, en wat hen aangrijnst is bittere armoede. Wat ze eenigszins konden missen, werd te gelde gemaakt, om in onmisbare be hoeften te voorzien, en langzamerhand zjjn zij genaderd tot den duisteren af grond van armoede en ellende. Ook de. betrekkingen der Transvalere en Vrijstaters hebben ons geen hulpgevraagd voor gekwetsten en verminkten, voor de achterblijvende weduwen en weezen, en toch heeft Nederland ongeroepen vele tonnen gouds bijeengebracht om den nood. der stamverwante republieken te lenigen. Charity beging at home. Zou Nederland zich onbetuigd laten, nu de verzuchting van hulpbelioevonde land- genooten tot ons doordringt? Is de nood overweldigend,het weldadige Nederland is nog sterker. Ik ben innig overtuigd dat het niet gedoogen zal dat medemenschen in de poel der ellende wegzinken noch ook dat de groote kapitalen uit den vreemde moeten komen om landgenooten voor een wissen ondergang te behouden. Laten wij het licht der hoop ontsteken in die woningen, waar deJ wanhoop gereed stond binnen te dringen en in vele gevallen den drempel reeds is overschreden. Eene klasse-quaestie. Te Amsterdam is door de Vereen.van leeraren aan de openb. middelbare school aan den gemeenteraad het verzoek gericht op deze scholen het maximum leerlingen voor eene klasse,thans 30, op 24 te stellen, om reden dat door het te groot aantal leerlingen niet de noodige zorg aan hun onderwijs kan gewijd worden, waarvan het gevolg is dat vele leerlingen achterblijven en de school te vroeg verlaten. Tegen de inwilliging van dit verzoek hebben zich de meerderheid der raads commissie voor het onderwijs en B, eu W. verzet, vooreerst omdat de kosten te groot zijn en zij tevreden zijn met de gunstige uitkomsten door het middel, baar onderwijs te Amsterdam verkregen. En wat betreft de klacht van het te vroeg verlaten der school, gelooven zy niet dat dit te wijten is aan te groote klassen, maar omdat nog steeds een groot aantal klassen ,der middelbare tijd tot tijd zich zijne plichten herin nerende, bulderde hij om eene of andere kleinigheid tegen zijne slaven de arme kerels, die in den regel goed behandeld werden, begrepen niet wat hij wilde eB slopen schuw uit zyne nabijheid. Als er echter een draagstoel bij zijne deur stil hield, glom het gelaat van Maricus lry poogde groote oogen op te zetten, haastte zich om den gast te ontvangen, schudde hem beide handen en over stelpte hem met vriendschapsbetuigingen. En als er een hoog9 keizerlijke be ambte aankwam dan wist Maricus van voorkomendheid niet wat hij doen zou. Hij stormde vooruit en hielp den hoogen heer, veelal een dikke, vette kaalkop, uitstijgen, boog tot den grond en stamelde de eene verontschuldigiug voor, de andere na, zonder eigenlijk te weten, waarover hij zich wel veront schuldigde. Gelukte het hem, een handje van een dezer almachtigen te erlangen, dan was hij ten toppunt van geluk: Eindelijk waren de gasten er allen, school bezoeken, die voor dat onderwijs den noodigen aanleg missen. Zou deze klacht alleen op Amsterdam van toepassing zijn Kiesrecht. Wij herinneren er aan, dat 15 Februari ae uiterste termijn is voor 't doen van aangifte voor het kiesrecht. Alle loonkiezers moeten, om op de lijst te komen, zich aangeven, ook als zij er ten vorigen jare op stonden. Wie zijn belastingen nog niet aan zuiverde, kan dit in deze maand nog doen, maar moet dan de kwitantie daar van op het stadhuis gaan vertoouen. Voor de Boeren. Door het Nederl. Zuid-Afiikafonds tot daadwerkelijken steun is tot nu toe aan giften ontvangen 5096.33. Door bemiddeling van het Fonds ver trokken tot heden per verschillende zoo Fransche als Duitsche gelegenheden 20 personen, volgens de provinciën ver deeld als volgtFriesland 2, Overijsel 1, Gelderland 5, Utrecht 1, N.-Holland 6, Zuid-Holland 3, Zeeland I, Limburg 1. Verder werd in Z.Afrika een hulpkas gevormd ten dienste van den vertegen woordiger van hetFonds in dat werelddeel. Geregelde toevloeiing van giften is echter noodzakelijk, daar de uitzending van personen daarmede natuurlijk moet verband houden. Een grootsch plan. Ons zoo dicht bevolkt land heeft zooals bekend is duizenden en duizenden hectaren grond, die geheel improductief moeten blijven liggen, omdat ze gebrek aan water hebben. De regeering zal nu volgens het Dagblad een wetsontwerp indienen tot bevordering van bevloeiing (irrigatie van tot dusver onvruchtbare terreinen). Natuurlijk zal de uitvoering van zulk een plan schatten kosten, maar onge twijfeld zal het in cultuur brengen van die tot nu toe onvruchtbare terreinen wel de gewenschte renten opbrengen. liet hoofdbestuur van „Volksweerbaar heid" heeft een beknopt geschriftje uit gegeven „Wat „Volksweerbaarheid" wil en langs welke wegen zij haar doel tracht te bereiken". Vlissingen 8 Februari. Concerten op 11 en 12 Februari. Aan uitvoeringen op allerlei gebied is dezen winter in deze gemeente geen gebrek er zijn er eer te veel dan te wei nig en langzamerhand geraken wij in een toestand, dat wij gevaar loopen, van het goede te veel krijgen, waaruit als van zelf volgt dat eene uitvoering om goed te slagen, zich in een of ander opzicht onderscheiden moet van de gewone. Wij meenen dat Vlissing's Mannen koor met zijne twee concerten, respec tievelijk op 11 en 12 dezer, aan dien eisch ten volle voldoet. Tot deze concer ten toch, waarvan het eerste tegen slechts 25 cent de persoon, het tweede tegen een hoogeren toegangsprijs opengesteld is, werken uitstekende krachten mede, Met trots zag Maricus de uitgelezensten der beambten-aristocratie, van het mili tair, van de ridderschap en van de grondbezitters ten zijnent verzameld. Nauwelijks kon zijn groote zaal de gasten bergen. En dan had Maricus nog het geluk, dat twee dichters, levende dichters, die hexameters konden maken, aan zijne uitnoodiging gevolg had gege ven hoe menig aanzienlijk h-iis in Rome kon zich daarop niet beroemen Venatikus en Palpurcius, zoo heetten de beide hexametermakers, voelden dan ook volkomen hunne waarde en toon den dit door hunne houding, zagen uit de hoogte op de anderen neer en spra ken bijna niet. Maricus had, volgens het gebruik in Rome, ook de vrouwen voor het gast maal genoodigd, zelfs voor het daaraan volgende slempmaal. Zijne zuster An- tonia, hoewel ten deele verlamd, zat naast hem en daarop volgde Lucia. Aan de andere zjjde van Maricus zat de zegenrijke veldheer, de bevelhebber die elk op zich zelve de kennismaking waard zijn. Als wij het eerst van mej. Harry van der Harst, concertzangeres te 's Graven hage, spreken, is dat niet omdat wij daarby gedachtig zyn aan het bekende „honneur aux dames", maar omdat deze uitnemende zangeres kan beschouwd worden als de great attraction van de uitvoeringen door haar prachtig vol alt geluid en wat niet minder zegt, haar bezielde voordracht. Voor velen zal het misschien niet onwelkom zijn dat zij op den eersten concertavond bijna uit sluitend Nederlandsche liederen zingt, waaronder enkele populaire, die zeker door hare voordracht in beteekenis zullen winnen. Wij zouden hier nog meer kunnen bijvoegen o.a. dat genoemde dame ook deel heefc uitgemaakt van het thans helaas ontbonden koor a capella van Messchaart, maar wij achten het reeds aangevoerde genoegzaam om de ver dienste van rnej. Van der Harst als zan geres aan te toonen. Een tweede solist is de heer Jacques van Lier, violoncellist te Rotterdam Het is voor eerst dat wij, althans de meeste onzer, kennis met. hem maken, doch wij hebber, zooveel goeds van zijn talent gehoord, dat er alle grond bestaat veel van hem te wachten. Der dritte in den solistenbond treedt op de heer Bailleux, van hier, met een paar solo's voor piston. Men zal zich herinneren dat hij bij een vorige gelegen heid veel bijval verwierf met het lied „Die Post." Over de Wilhelminakapel, die hier reeds het burgerrecht heeft verkregen en bij de uitvoeringen zelfstandig en als begeleidster der koornummers op treedt, zullen wij, na al wat wij reeds over haar schreven, wel niet meer be hoeven uit te wijden. Zij zal, wij zijn er zeker van, eene belangrijke bijdrage leveren tot het kunstgenot. Aan mej. Rika Bekker is de zware taak opgedragen de solisten, plus de koornummers te begeleiden. Zij zal er wel niet in te kort schieten. Het Mannenkoor treedt ditmaal, onder directie van den heer H. C. de Waal, met een vieijtal koren op, allen van den zelfden componist Tchirch, die in „Eine Nacht auf dem Meere" een zijner schoonste werken wrocht en in deze vier melodieuse koren weder nieuwe be wijzen van zijn compositie-talent geeft. Ten slotte, vestigen wij er de aandacht op dat op beide concertavonden hetzelf de programma wordt uitgevoerd, alleen zullen Maandagavond door mej. Van der Harst ook eenige liederen in eene andere taal gezongen worden. De heer N. J. van der Duyn Schou ten alhier, heeft het diploma van steno grafie (stelsel Groote) verkregen. De schietvereeniging „Medioburgum# te Middelburg, zal dit jaar haar 20jarig bestaan op feestelijke wijze herdenken. In de maand Januari zijn te Hansweert gepasseerd 1460 schepen, waarvan 759 naar België en 701 naar Nederland en Duitschland bestemd. Te Zierikzee zal op Donderdag 22 Februari een tentoontelling van zaai granen gehouden worden. der troepen, Narnius, dan volgde Kus- pidius, de commandant der stad, daarna een honge keizerlijke beambte, en ver volgens Celsus, die als onderbevelhebber zich bij de terugwerping der Alleman- nen naam had gemaakt. Het maal was ten einde, het drink gelag, „waarby men den kommer dei- laatste dagen zou wegspoelen," zooals Maricus eenige malen had gezegd, begon. Celsus, die voor de eerste maal in de gelegenheid was een drinkgelag in de provincie te vergelijken met dergelijk feest in Rome of Konstantinopel, was in gespannen verwachting hoe het gaan zou, en zag opmerkzaam rond. De stemming was al heel weinig gemoede lijk. Dicht by hem jammerden twee bezitters van wijnbergen over de Alle- mannen, die alles hadden verwoest, en de een ging zelfs zoo ver hun aanvoer der, den antichrist te noemen, wijl hy rood haar had -- waarop zijn buurman hem aanstootte en voorzichtigheid aan raadde, daar hun gastheer Maricus, thans Uit Schcrpenisse schrijft men aan de Zeeuw Twee vreemdelingen, die hun intrek hadden genomen in het logement „De Hoop", alhier, hebben in een onbewaakt oogenblik, van de huisgenooten, een postwissel van de schoorsteenlijst ge nomen en te Tholen aan het postkantoor ter uitbetaling aangeboden. Ze teekenden den naam van den logementhouder en werden het bedrag uitbetaald en begaven zich verder naar Bergen-op-Zoom. Den volgenden morgen kwam de logement houder naar het hulpkantoor alhier en deelde den ambtenaar mede, dat hij zijn wissel zoekende was, niet wetende dat deze dooi de vreemdelingen weggeuo men wasdoch de ambtenaar die meer van de zaak wist dan hij, stelde hem op de hoogte, dat zijn wissel in verkeerde handen was geraakt en de gelden waren uitbetaald. Na deze inlichting werd on middellyk de politie van de zaak kennis gegeven deze stelde een onderzoek in door tusschenkomst van de maréchaus- see's te Bergen-op-Zoom, en die zijn et- in geslaagd, de daders, die allen aan stonds bekenden, in handen te krijgen Maandag zijn ze door de maréchaussée's te paard naar hier gebracht om gecon fronteerd te worden tegenover den loge menthouder en Dinsdagmorgen werden ze door de gemeente-politie naar Zierikzee overgebracht. Gemengd Nieuw* Men meldt ons uit Overslag Een treffend ongeluk is te Saffelaere, (België) voorgevallen. Twee personen droegen een lichten eikenboomstam op de schouders, de een op den linker, de ander op den rechterschouder. Ter be stemder plaats gekomen, waarschuwde de achterste den ander, dat hij den stam ging laten vallen. De stam viel en sleepte den voorsten drager in zijn val mede. De jonge man kwam zoo onzacht met de steenen in aanraking dat hij 3 uur daarna overleed. De ongelukkige was een veelbelovend jongmensch, schilder van beroep en de zoon eener weduwe. Onze zangmaatschappij Concordia schijnt zich te willen ontpoppen als een fanfarencorps. De financieele quaëstie heeft haar tot nog toe daarvan weer houden, hoewel de firma Kessels, te Tilburg, de oprichting van zulke corpsen uiterst gemakkelijk maakt, zelfs op de kleinste dorpen. Er is dan ook reeds met die firma gecorrespondeerd. Kerk- en Schoolnieuws. Ned. Heev. Kerk. Beroepen te IJzen- dijke, de heer F. Ydema, cand. te Jou- wert (Friesland.) Rechtszaken. De kantonrechter te Middelburg heeft wegens dronkenschap veroordeeld A. B.; T. B.; J. P. v. D.; D. d. K.; D. v. D ieder tot f 2 boete, subs. 2 dagen hech tenis. A. M. tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. L. K. B. tot f 15, subs. 3 dagen hecht. L. F. G., tut 2 dagen hecht. C. S. en C. v. E ieder tot 1 week hecht., en verder wegens het laten staan van een trekdier op den openbaren weg A. v. U., tot f 1 boete, subs. 1 dag hecht. Alle veroordeelden wonende te Vlissingen.. een kaalkop, vroeger ook rood haar had gehad. De oude Maricus was onuitput- elijk in verhalen over zijne krijgstoch ten in Syrië, Egypte, Afrika, Spanje en Brittannië, en hoe keizer Juliaan, waar schijnlijk bij vergissing, hem eens de hand had gereikt. Verder af twistten twee oude heeren over de circusspelen de oen was namelijk eenain Lugdunum (Lyon) geweest en beweerde daar veel betere en uitgebreidere te hebben gezien dan die van Trior, die hij eenvoudig ellendig noemde, waartegen de ander aanvoerdde, dat zulks onmogelijk was, daar in Trier toch driehonderd Alle- mannen door wilde beesten waren ge dood, en waar zou men in Lugdunum rie honderd Allemannen van daan krygen Onder hnn getwist dronken zij onophoudelijk en schimpten zacht- kens op den slechten wijn zij waren namelijk zelve wijnboeren. Eene oude vrouw in hunne nabijheid knikte dan den een en dan den ander bijval toe, en was geheel verbluft bij hun grootspraak, De officier van justitie te q. mr. Mijnlieff, de inspecteur van staatstoezicht op krankzinnigen, Bollaan, uit Tiel, hebben verschilled personen bezocht, betrokken bij J moord uit godsdienstwaanzin en I andere ongeregeldheden, te Appeltel gepleegd. Eenigen hunner zijn daJelil daarop naar het krankzinnigengeatij te Grave overgebracht. Met de blanke sabel heeft de p„|r het huis van den moordenaar moet# beschermen tegen de opgewonden volking. Toen S. naar de gevange! werd overgebracht, is hij door het v! erg mishandeld, en een zijner broers de Maas ingedreven. Nu zijn sam?- scholingen van meer dan 3 person! verboden, maar daaraan stoort het pi bliek zich weinig. De politiemacht aanzienlijk versterkt. De vrouw van den moordenaar v! klaarde dat haar oudste dochtertje <xf geofferd zou worden. Hare 5 kinder I zijn haar daarom ontnomen en lil familie ondergebracht, evenals 3 kinsl ren van de weduwe S., ook tot de set! behoorend. De leden van de secte behooren allel tot den gezeten boerenstand. De moo-I denaar beweert dat hij Jezus is, tel ander, zekere D., zegt, als hij de'drj gende dorpsgenooten voor zijn erf ziel dat een millioen engelen van God hej beschermen. De moordenaar uit godsdienst! waanzin M. Scherf, van Appeltern, I gisteren naar het krankzinnigengestidil te Medemblik overgebracht. Mevrouw Carolina Van Blommen! stein, de oudste dochter van wijlen d*J luit.-gen. Van der Heyden, is den da»[ voor de begrafenis haars vaders, J Batavia met haar jongstgeborene over| leden. - De drie kindertjes, die Zaterdag! avond te 's-Gravenhage zoo ongelukk! omkwamen, zijn gisteren-middag bel graven. De drie kistjes waren in twe! rouw wagens geplaatst, en de lykkleede! met bloemen en palmtakken behanger! - Te Rotterdam is gearresteerd ee.J boerendeern, Janneke Sneelooper gel naamd. Zij diende bij een familie op Croeswijkschen weg zij maakte groviï verteringen en zeide dat geld te krijgeo| van een broer, die in Transvaal veel geld verdiende. Daar er niets vernv- l werd, vertrouwde men haar. Zij tra: I teerde zelfs de familie en kocht in winkel van den heer des huizes. Ooll gaf zij veel weg aan een schoonmaak ster. Na Nieuwjaar vermiste de familJ eenig geld; de verdenking viel op ils| dienstbode en zij bekende toen aan familie dat zij het geld op allerlei wijzl wist te verkrijgen. Een bedrag varl f150 en veel goud en zilver is bij haal gevonden. De gevolgen van de werkstakin»| te Amsterdam laten zich reeds ernsti: gevoelen. Eene hoeveelheid erts (30,00» ton) zal nu in plaats van daar te Rol terdam gelost worden. De bevolking van 't Gravenha?! bedroeg op 31 December jl. 2 05,328 zielen. Met het toevouwbare rijwiel, sys I teem luit. van Wagtendonk te Berger! op Zoom, is gedurende 2l/s maand eenel proef genomen. Er is pl.m. 1500 KM.I mede afgereden over allerlei wegen er I bij ongunstig weer. Het vuren hac I staande en knielende plaats met heil rijwiel op den rug. Het dragon van he l rijwiel leverde geen bezwaarjop overI eenigszins groote afstanden.De beoordeel ling over deze proefis gunstig, daar in I het scharnierstelsel geen afwijking wa»| te bespeuren. D hi Over het geheel ging het er recti! kalm en bedaard toe de vrouwen onT derhieldenzich meestal over de slavinnen,I die van jaar tot jaar slechter werden! de burgers deden meest het zwijgen er I toe. Generaal Narniusdischtedegrootskl leugens op. Celsus was den geheplen avond slecb' I geluimd. Door den overval der AllemanI nen was hij verhinderd met Maricus fel spreken en had hij ook Lucia nietkuiiT nen zien, daar hij eerst den avonJl bevorens in de stad was teruggekeerd bovendien verveelden de menschen hen'.I hier. Hij bepaalde er zich dus toe <®l van tijd tot tijd bij de leugens van Narnius met het hoofd te knikken zoo veel mogelijk naar Lucia te zien, I wier houding hij niet begreep. Zij keel I den geheelen avond treurig voor zicb heen en scheen rood geweende oo te hebben; alleen met Antonia sprak zij van tyd tot tyd fluisterend. (Wordt vervolgd-) :-kc it hi Te Antwerp werker, een getroi en vader van stille straat met hoofd vermoord, zijnde, zeide dat J. in zake ontvree ten nadeele van getuigd had. J. v haald. Hij ontkend te weten. Overige spoor van worsteli Luitenant een brief gericht justitie waarin gedurig verschuiv dat anderhalf jaa blad „Le Jour*' tegen de amnes of minder met de dene processen vei In de vorige gal geene gevalle men. Door deze zi sonen aangetast, Uit Oosten dat de aartsiiertoi Ferdinand in den gravin Cbotek, die bloede is. De tegen dat huwel ging toch zyn gar voor een fait acco Men verwacht afstand zal doen den troon. Als ve komen thans in ai tog Otto of diens o Joseph. Moderne De commandant artillerie zegt da< tegenspraak met over de vernieler, moderne moordtui: „Wat zegt Bloc granaat meer d: rondslingert Wi dat Rusland mij zond. Wat wij hie niet altijd gehoo Engelschen hebbr slecht. Van de hon er geen tien, en lawaai dan ze kw (bij Coleuso) stondr gelachen met mee tegen ons, 13,00( juiste cijfers niet ben ik alweer oj Modderrivier, waar ben gekomen m< artillerie. Maar ik dat wij niet meer verloren, waarondr dooden. Op 1000 werden zoowat t\ dertig of veertig werd gedaan door artillerie had volstr die ik er voor der wacht. Onze men prachtig maar er tusachen een kanc Engelschen moeter leden hebben, rm met mijn artiller aandeel in heb ge streeks vier hond afgeschoten. Ik onze artillerie in t man buiten geve schutters stelden e maal meer buiten tillerie soms in ti< schijnt bij verde bestemd om een spelen, en bij hoofdzakelijk om te jagen, zoodat haar bescherming werkelijke besüssi van dichtby. De fontein en Colenso tien minuten. Bin Bulier elf kanonn „Hy, die het overwint daarv, tuigd. Natuurlijk van dichtbij mee dan vroeger, maa entegen van korte troepen rukt, als recht tegen den eenvoudig neersct schen doen dit tuiging is de oor- moorddadiger dan Het volger omtrent het in door de Engelse! wijze, waarop degedeeld A Waarde heer, men uit de pan kwam een afdeel uit eenige Austral reden ruiterij, man, hier met en een paar andere zijde tege geplaatst te vang Aar terug te gaar te hr

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2