OE VERLOOFDEN. Woensdag 7 Februari. BiienlaiiMs berichten. a o. 1000 D D No. 32 min-gehalte. Cacao in hart jn\ delicieuse pes drants. |en=45cent. kop Cacao. brsBanket- fctenklodt, I 103. ö8e Jaargang. DIENST. 6 30 6 50 1020 10 40 130 2 220 EO a 5 20 6 40 7 20 (10 10 10 30 >0 1 20 1 40 50 410 4 30 8 HO. NST Bel bubo t.v 4 50 5 55 iilmarktvm 12 30 1 15 35 6 55 7 45 [writ Vlisam werkdagen 35 1 20 2 5 7 50 8 35 nldeghem. 10.37, 1.18, kl, 6.9, 7.35, 8.24. 9.25 -, 1.38, 4.32, L, 6,29. 8.10 p.5, 9.45. LS&S&. jsb) 5 Ina ten hoog- ïuten. singen uaar *6 28 7 39 •10 4 •10 21 VLISSIN6SCHE COURANT Prjjs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich by alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIEN van 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. VerschQnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonn nmmer IO. Abonnements-Advertentiën op zeer roordecllge voorwaarden. Liberale Unie. Gevolg gevende aan het voornemen om de behandeling van het kiesrecht- vraagstuk in eene algemeene vergade ring voor te bereiden, heeft het bestuur der Liberale Unie zyn meening over dat onderwerp aan de kiesverenigingen, leden der Unie, medegedeeld. I. Ten aanzien der mannen ia het bestuur in beginsel van oordeel, dat aan ieder meerderjarig staatsburger het kies recht toekomt, en verklaart het zich dus voor, wat men noemt. „algemeen kies recht." .Meerderjarig" nl. hij, die den leef tijd heeft bereikt, waarop het burgerlijk recht allen meerderjarig verklaart Staatsburger" d.i. ingezetene, tevens Nederlander. Enkelen evenwel zullen, naar het oordeel van het bestuur der Liberale Unie, in het staatsbelang, van de uit oefening van het kiesrecht dienen te worden uitgeslotente weten zij, aan wie bij rechterlyke uitspraak het kies recht is ontzegd zy, die in gevangen schap of hechtenis zijn zy, die als ver pleegden in een krankzinnigengesticht zijn opgenomen zij, die bij rechterlijke uitspraak de beschikking of het beheer over hunne goederen hebben verloren. Verder meent het bestuur, wat de be deelden betreft, dat niet altyd bedeeling, in welken vorm of onder welke om standigheden ook, uitsluiting van de uitoefening van het kiesrecht moet mede brengen. II. Ten aanzien der vrouwen zegt het bestuur in zijn rondschryven Het is bekend, dat over het toekennen van het kiesrecht aan vrouwen, ook door personen van overigens gelijke richting, zeer verschillend wordt gedacht. Meent I men renerzijds, dat uit een rechtsoog- punt alle meerderjarige vrouwelijke staatsburgers op kiesrecht aanspraak hebben, anderzijds wordt betoogd, dat ten dezen ook dient gelet te worden op het gewicht van het huwelijk en het huisgezin, en dat, waar onze maat- schappy daarop steunt, door de wet dient vermeden te worden wat aanlei ding zou kunnen geven, en, misschien dikwyis, zal geven, tot ernstig verschil van gevoelen tusschen echt- en huis- genooten, of tot het onttrekken der vrouw aan de haar daarin opgedragen taak. Evenwel zal ook dit vraagstuk te I zijner tijd oplossing vorderen en het 1 komt het bestuur der Liberale Unie I daarom te eenenmale ongewenscht voor, ldat de Grondwet die oplossing door FIÜIELLIT®! •115 •11 1 le S 2e kl. 22 616 125 63 310 7 25 3 48 810 44 8 26 J4 20 8 43 [Een verhaal uit de vierde eeuw na Christus. Naar mora T H O E I. E. i). «He, zyt gy daar, Divitus!" «Wees gegroet, Baudo 1» En beide jonge lieden schudden el- pander harlelyk de hand. 1 «Gaat gy naa,- (je baden?" voer paudo voort. ».la, en gij natuuriyk ook «Zeker, hoe zou ik anders den langen Pag doorkomen Den geheelen voormid- a8 heb ik my roet den landbouw bezig eene bepaalde uitsluiting der vrouwen, gelijk thans, zou verhinderen. Het is dan ook van oordeei, dat ook ten dezen de Grondwet den gewonen wetgever niet dient te beletten om, zoodra hy daartoe den tijd gekomen acht, tot toe kenning van kiesrecht aan vrouwen over te gaan. Resumeerende, verklaart het bestuur zich ten aanzien der mannen, voor alge meen kiesrecht der meerderjarige inge zetenen, tevens Nederlanders, behou dens bovenvermelde uitsluitingen ten aanzien der vrouwen, voor vrij heid van den gewonen wetgever om het kiesrecht te kunnen verleenen. Op bovenstaande gronden wordt, met het oog op het kiesrecht zoowel voor mannen als vrouwen, grondwetsherzie ning ten aanzien der bepalingen betref fende dat recht wenscheltjk en noodig geacht. Leerplicht. Dr. Schaepman heeft op eene uitnoo- diging om te Almeloo eene openbare vergadering om te betoogen voor leer plicht, bij te wonen, geantwoord, dat hij verhinderd was, maar dat hij overigens niet geloofde dat zijne aanwezigheid op de meeting van eenige beteekenis zou kun nen zijn. Hij zou over den leerplicht en wat daarmede samenhangt als volksver tegenwoordiger in volle vryheid, naar eer en geweten oordeelen, als het oogen- blik gekomen is. Te Groningen werd in eene dergelijke vergadering adhaesie betuigd aan het beginsel neergelegd in het wetsontwerp op den leerplicht, maar werd ook nog de verwachting uitgesproken, dat de regeering door eene aanvulling van het ontwerp of bij nadere regeling maat regelen neme zoodanig dat niemand wegens materieele onmacht verhinderd zij de wet na te leven. Het onderwijs in Noord-Brabant. Aangaande den toestand van het onderwijs in deze provincie worden in „Vragen des Tijds" door den heer H. W. J. Schoote staaltjes medegedeeld die getuigen hoe ellendig bijna algemeen in dit gewest met dat groote volksbelang omgesprongen wordt. O.a. werd te Breda sedert tien jaar aan de arme bevolking het begeerde openbaar onderwijs ont houden. Te Teteringen, eene plaats van 3300 zielen minstens, wist het handige gemeentebestuur, op de eenige openbare school het aantal leerlingen steeds be neden 200 te houden. In Bergen op Zoom komt sedert 1891 nog steeds schoolruimte tekort. Deze voorbeelden gehouden, voorloopig theoretisch, want het is de wensch van mijn vader, dat ik later zijne goederen zal beheeren en de wijnbergen." „Evenals ik. Maar myn vader wil, dat ik eerst Rome, Athene en Byzantium bezoek, om zooveel mogelyk te leeren. Hij vindt dat men hier zoo weinig ziet." „Misschien heeft hy gelijk. Maar Trier wordt gaandeweg ook grooter, ons bad huis is byna zoo groot als dat van Lutetia (Parijs) en grooter dan dat van Moguntiakum (Mainz.) Het zou hier wel uit te houden ztjn, als wij niet altyd door last hadden van de Allemannen." „Bah, die hebben in langen tyd niets van zich doen hooren." „Dat bewijst alleen, dat zij opnieuw tot kracht willen komen." „In elk geval hoop ik, voor zy weer komen invallen, reeds in Rome te zijn en weet gij reeds, dat Celsus weer terug is uit Konstantinopel „Gelsus? Marcus Celsus? Onze oude schoolkameraad van verhindering van schoolbezoek zyn, zegt de schrijver, nog met and'ere te vermeerderen. Op sommige scholen worden kinderen uit Daburige gemeenten toegelaten, omdat zij van de school in eigen gemeenten te ver afwonen. Wordt zoo'n school te klein, dan zendt men die kinderen weg en dwingt ze tot schoolverzuim. Elders geschiedt dit door eene school op te heffen onder goed keuring van Gedeputeerden en protest van het schooltoezicht. Op andere plaatsen schromen de ge meentebesturen niet er openlijk voor uit te komen, dat zij ten behoeve van eenige guldens in de kas, den leeftijd moeten verkorten of het schoolverzuim in de hand werken. Er is geen gewone lagere school in Noord-Brabant waar het personeel grooter is dan het door art. 24 bepaalde minimum. De schrijver wijst verder op de ge brekkige schoolinrichting,de onvoldoende toestand van gebouwen en meubelen, de reiniging en verwarming en het slecht toezicht van liet gemeentebestuur. De onverschilligheid van gemeentebesturen omtrent het toezicht op de scholen even aart hun gierigheid in onderwijs. Bijna nergens bestaat een schoolcommissie en waar ze bestaat laat ze weinig van zich hooren. Wat het bijz. onderwys in N.-Brabant betreft, dat zich in de laatste jaren sterk heeft ontwikkeld, de toestand er van is al niet veel beter dan die van het openbaar onderwys. Het verzuim is er niet geringer, de inrichting niet beter en het personeel evenmin voltallig. Alle onderwijzers in alle deelen der provincie wien de schrijver hun Oordeel vroeg, antwoordden dat wettelyke bepa lingen ongetwijfeld groote verbetering in de resultaten van het ontwerp brengen zullen; sommigen verwachten van geen ander middel heil, allen waren het eens dat leerplicht noodig is. En het schooltoe zicht sluit zich in dit oordeel bij de onderwyzers aan. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. De „Standaard" deelt mede, dat van het opstel van dr. ICuyper in de Revue des deux mondes over de crisis in Zuid-Afrika binnenkort een Hollandsche vertaling uitkomt. Nederlandsche ridderlijkheid, Dat onze douanen soms bar kunnen optreden, bewijst het volgende voorval door de Kölc. Volkszeiting tot stichting van hare landgenooten medegedeeld In het zuiden van Limburg zijn onlangs drie dames uit Keulen aangehouden wegens smokkelen. Dezelfde. Hy was nu acht jaren weg en is ook zeer veranderd. Wij zullen hem wel op het Forum aantreffen." Eon tijdlang gingen zij zwijgend verder. „Wat komt Celsus hier doen vroeg Baudo toen. „Zyne ouders zyn overle den, familie heeft hij hier ook niet hij is er wel treurig aan toe." „Hij sprak er van, om zijn huis te verkoopen," antwoordde Divitus. „Dan wil hij terug naar Rome, hij is immers ryk dat gelukskind hy behoeft hier niet te blyven." „Nu, nu," zei Brando flegmatiek. „Het is bij ons toch ook wel uit te houden. Men vindt hier vrienden, een badhuis met den aankleve van dien, een circus en een mooie omgeving buiten, men hoort hier veel, wy hadden hier zelfs keizers. Ais de Allemannen er maar niet waren. Hé, Celsus Baudo ijlde op een langen jongen man toe, die hun van het Forum af langzaam tegemoet kwam. De vroegere provincie-bewoner verschilde veel van „Deze dames wilden bare kinderen in een pensionnaat in Limburg bezoe ken en namen voor de reis, welke lastig is, ieder een flesch wijn en eenige boterhammen mede. Daar zij slechts tot Geilenkirchen per spoor konden reizen, moesten zij nog ongeveer vier uur per rytuig afleggen voor zij het pensionaat bereikt hadden. Tijdens den rit wilden zy gemoedelijk haar ontbijt gebruiken, doch zij hadden hier buiten den waard, d.i. buiten den douane-beambte, gerekend, die in het rijtuig drong, en, daar juist een der dames een flesch open wilde maken, uitriep „aangeven Tegelijkertijd daag den in de nabijheid twee andere en later nog twee beambten op, zoodat zij vijf man sterk waren. De dames verklaarden, niets bij zich te hebben, waarvoor zij belastingschul dig waren mocht evenwel iets van dien aard voorhanden zijn, dan waren zy geneigd de belasting te betalen. Ondertusschen nam men haar de reistasschen af, zocht de boterhammen, en verklaarde ten slotte een der dames voor gearresteerd. Intusschen was men het pensionnaat genadeid, waar de dames door de eerw. overste hare identiteit wilden doen vast stellen. Doch niets hielp, ternauwernood konden zy hare kinderen groeten, terwijl de beambten buiten op wacht stonden. Twee dames werden, trots alle tegen stribbelen, naar Echt gebracht, onder geleide van vijf beambten een dezer had zelfs in het rytuig plaats genomen, opdat de dames niet ontvluchten zouden. In Echt vermoeid en hongerig aange komen men had den dames zelfs niet toegestaan iets van de medegebrachte boterhammen te gebruiken moesten zij een langdurig verhoor ondergaan. Daarin verklaarden zy nogmaals, dat ieder van haar een flesch wijn voor eigen gebruik had medegebracht en dat zy geen vermoeden hadden gehad, dat deze moest worden aangegeven. En om de kroon op het werk te zet ten, werden de beide paarden en het rytuig in beslag genomen, met de op merking aan den eigenaar, dat deze zaken verkocht werden, indien hij den volgenden dag geen 100 Mark borgtocht stelde. Eindelijk werden de dames vrygelaten en stonden nu in het donker in een haar volkomen onbekende streek. Ten slotte bracht men haar naar het station. Van daar reisden zij over Sittard, Herzogenratti, Aken naar huis, waar zij tegen middernacht halfdood van opge wondenheid en afgemat aankwamen. Zoo is geschied in den jare 1900 op den 24n Januari. de vrienden zijner jeugd een langdurig verblyf in Rome en andere groote steden had hem veel veranderd. Hij liep lang zamer en met fmeer waardigheid, zijn kort zwart haar was zorgvuldig gekapt, de stof van zijne toga fijner en zijn gelaat bleeker. Daarby was hy bij lange zoo toeschietelyk niet als zyne vrienden. „Wel, Celsus, wat een verrassing 1# riep Baudo, hem omhelzende en kus sende. „Wat is het lang geleden dat wij elkaar zagen 1 Ik vernam eerst heden dat gij in Trier zijtals ik het eerder geweten had, was ik u dadelijk komen opzoeken." En toen hij uitge sproken had, viel hij hem opnieuw om den hals. Celsus liet zich kalm welge vallen en vertrok zijn gelaat niet, bij zich zelf denkende, dat Baudo er wel spoedig genoeg van zou hebben. Inder daad hield de provinciaal alras met zijne handtastelijkheden op, maar overstelpte hem nu met vragen naar zijne gezond heid en zyne reizen en wat hij wel al gezien had. Celsus antwoordde droog De aangelegenheid is reeds aan het departement van Buitenlandsche Zaken bekend gemaakt." Tweede Hamer. In de eerste openbare vergadering der Tweede Kamer na haar terugkomst op 20 Februari zal de voorzitter voorstellen den 21 om 11 uur en volgende dagen in de afdeelingen een aantal wetsont werpen te onderzoeken, o.a. de Notaris- wet, de wettelijke bepalingen betreffende de volkshuisvesting en Staatstoezicht op de volksgezondheid, de wijziging der wet op het hooger onderwijs,de nadere regeling nopens de vergelding van tij delijke diensten met pensioen, de waterleiding voor Soerabaja, de wijziging van art. 240c en 243 der Gemeentewet, de ontbinding van het Hooggerechtshof van Ned. Indie en de goedkeuring van het verdrag voor de vreedzame be slechting van internationale geschillen. Bevolking. Blijkens de statistiek der geboorten en sterfte, gedurende de maand Nov. werden in die maand in het Rijk ge boren 13013 en overleden 6448personen Het sterftecijfer bedroeg 15,46. Het hoogste sterftecijfer had Enschede, het laagste Haarlem. Door besmettelyke ziekten overleden aan typhus en febris typhoïdea 52, roodvonk 19 en mazelen 31 personen. Door gewelddadigen dood kwamen 82 personen om het leven, door verdrinking 65, waarvan resp. 25 en 2 door zelf moord. Door den raad van administratie der H. IJ. S. M. is aan het personeel bekend gemaakt dat als belooning voor de buitengewone diensten tijdens de jongste spoorwegdrukte uitgekeerd zal worden aan het administratieve per soneel een halve maand extra loon, aan de ladingmeesters 5 dagen en aan de bestellers en begeleiders 3 dagen. Het personeel der Staatsspoorwegen ontving nog geen bericht dienaangaande De Amsterdamsche hoogleeraar dr. Kortewegen, die met de eerste Roods Kruisambulance naar Transvaal vertrok, zal, zegt 't Hbld. vroeger terugkeeren dan zijn aanvankelyk voornemen was, misschien is hij reeds op de terugreis. De reden daarvan moet zijn dat de hoogleeraar op chirurgisch gebied niet zooveel belangwekkende gevallen te verhandelen vond als hy verwacht had. en hy meent dus in het gasthuis te Amsterdam nuttiger te kunnen zijn. maar beleefd en zonder hartelykheid of deelneming, wat Baudo wel wat tegen viel, zonder dat hij dit echter durfde te zeggen. Daar de meer verstandige Divitus zich voorzichtig achteraf hield, liep het gesprek al spoedig dood en gingen zy zwygend verder, Celsus on verschillig naar de huizen kykend, Baudo over zijn geheele gelaat lachend, Divitus oplettend om zich ziende, of zy ook iemand ontmoetten, dien hy diende te groeten. De straten waren vry ledig. Celsus dacht aan Konstantinopel en het bonte, drukke leven aldaar. Af en toe kwamen zij een winkel voorby, wiens eigenaar voor de deur stond en nieuwsgierig den rijk gekleeden vreemdeling nazagof zij ontmoetten een hoogen ambtenaar, die den diepen groet van Baudo en Divitus uit de hoogte beantwoordde en zich ergerde aan den koelen hoofdknik van Celsus, dien hij niet herkende. Op j een zeer levendigen hoek van de groote Moguntiacerstraat, die Trier geheel door-

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1