issingen. Dinsdag 6 Februari. denhuis, >0. 31. 1000 rtentiën. Een Engelsch kanon in Boerenhanden. E. Kwartier. i ichteii. L-Afrika. Boeren stellen ig naar Vrijheid uit Ladysmith angekomen om ïen door Zoeloe- urenijo-Marques laatste dagen ngen met Duit- irnen. Gisteren vertrokken. ske ciagazijn nde romans van t Eiland. n meer dan 50 ede raadsels, ben, anecdo- bussen, ouz., prijs van 05 n, franco per bij eiken Boek- bij den Uitgever REUS, 's-Bosch rprijs 13, i dezer Courant. spoedig en n enz. Glas- Aardewerk, n enz., ook 3d en helder cent. rijgbaar bij llpuuf A M Y K A D E. 38e Jaargang. UISMUMBE COURANT. Prys per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVEKTENTIÊN van 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts fiaeemaal berekend, öroote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. VerschQnt dagelflks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnnmmcr IO. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeellge voorwaarden. De vaccinatie. De beer J. M. W. Scheltema, arts te Wateringen, heeft als academisch proef schrift eenige belangrijke gegevens open baar gemaakt omtrent de pokkenepidemie 's Gravenzande in 1894, waar toen deze ziekte hevig woedde. Uit de gevolgtrekkingen vermeldt de X, R. Ct. de volgende De heer Scheltema komt tot de slot som, dat inenting in de eerste veertien dagen geen zekere beschutting tegen variola geeftziektegevallen in dat stadium 22 pCt., sterfte daarvan 25 pCt. Toch doet reeds dan de invloed der laccinatie zich zoowel in liet eene als het andere opzicht gevoelen want de overeenkomstige getallen bij de nooit- ingeënten zijn 60 pCt. en 52 pCt, Twee zaken blijken nog zeer duideiyk id spreken zeer luid ten gunste van de tenting, en vooral van de revacoinatie lo. dat een vaccinatie, zelfs langer dan !0 jaren geleden verricht, nog voordeel iplevert bij de kaDS om pokken te kiijgen li er aan te sterven 2o. dat te 's Gra- lenzande geen enkel persoon, wiens tenting minstens één goede koepuist tpleverde, en verricht was langer dan 14 dagen en korter dan 9 jaren geleden, jestorven is aan variola. De vaccinatie tin slechts dan een maximum van ivtrouwen inboezemen, als zij aan twee eischen voldaan heeltlo. als zij minstens één en liefst zes of meer koe pokken opleverde 2o. als zij niet langer lan 7 tot 9 jaren geleden verricht is. Te 's Gravenzande zag men uitsluitend bi de besmette gezinnen gedurende een ijdsverloop van een half jaar, dus in «nstandighedenwaarin alle leden wel le gelegenheid tot besmetting zullen gehad hebben, van al de betrouwbaar igeênten geen enkele aan pokken ster- len en slechts weinige aangetast worden, terwijl in diezelfd6 gezinnen van de niet )f slecht gevaccineerden bijna de helft te vreeselyke ziekte had te doorstaan bijna een zesde gedeelte er aan Week. Ten slotte geeft dit geschrift nog het tttwoord op de vraag, door den schrijver i zijn voorbericht gesteld Is de ver- sdiging der koepokinenting wel noodig Zeer zeker, antwoordt de heer Schel- tmadat springt reeds in het oog by ergelijking met Duitschland, waar de •ettelijke bepalingen veel strenger zijn, Bet het gevolg, dat pokken in de laatste :en daar een „grensziekte" geworden is. „Werden medische wetten ik bedoel tegt de schrijver, wetten op medisch en ïgiënisch gebied gemaakt uitsluitend oor medici, hun uitvoerig bevolen en ge- ontroleerd uitsluitend door medici, dan (15 December 1899). Het was een prachtige Decemberdag, 'ware regens hadden de traag daarheen Hetende Toegala veranderd in een oesten bergstroom, alles wat op zyn eg zich bevond meesleepend in zijn Bstuimige vaart. Doch nu was de he- lel weder helderstrakblauw stond it uitspansel, hoog boven het wilde trikaansehe landschap, en de reeds loeg in den .ochtend brandende zon ware die verdediging zeer zeker overbodig. Want overal zou wel een meerderheid on- derde medici te vinden zijn, die met volle overtuiging die verdediging en de plichten, die er uit voortvloeien, zou aanvaarden. Maar helaas is het medisch contingent in de wetten makende, gevende en uit voerende macht bijzonder gering en is die macht gevo dig voor politieke, econo mische, religieuse en andere niet- medische invloeden. En waar die invloe den, ieder op hun beurt, soms alle te gelijk, in deze kwestie den wetgever het oordeel moeilijk maken, is het niet alleen geen overbodigheid, maar wel degelijk een noodzakelijkheid, een plicht, dat van medische zijde telkens en telkens weer, liefst met cijfers en voorbeelden dicht bij huis, de verdediging van het goed recht der vaccinatie worde ter hand genomen. En niet alleen om er voor te zorgen, dat de tegenstanders der vaccinatie, die evengoed als onlangs in Engeland en zoo herhaaldelijk in Zwit serland, ook in Nederland zich roeren kunnen, ons altijd strijdvaardig vinden niet alleen om te maken dat wij houden wat we hebben, maar wel degelijk ook om ons verlangen naar meer te recht vaardigen. Want al las ik voor twee jaren in een feestrede ter eere van Jenner, dat ons land steeds aan de spits heeft gestaan van die landen, waar de pokinenting met groote zorg uitgevoerd en bevorderd werd het maximum van beschutting tegen de pokken door de. vaccinatie hebben wy in Nederland nog bij lange na niet bereikt. „Hoe het met de vrijwillige inenting gesteld is, daarover kan men oordeelen als men nagaat, hoeveel kinderen in de eerste levensjaren ingeënt worden en hoeveel revaccinaties geschieden. Een onderzoek hiernaar zou leeren, dat wij van de vry willige vaccinatie slechts dan een ruim gebruik zullen zien, als er een epidemie in de buurt of een poklijder naast de deur is, m. a. w. als het vrij wel te laat is. „Verplichting tot inenting bestaat alleen voor kinderen, die zullen school gaan. Ieder kind, dat niet schoolgaat, kan vryblijven van de vaccinatie. Van revaccinatie wordt in onze wet geen gewag gemaakt. Voor onze stamverwanten in Zuid Afrika. Dr. Kuyper heeft in de „Revue des deux Mondes" een belangwekkende studie over de Zuid-Afrikaansche crisis geplaatst. Het Handelsblad relt het volgende oordeel over dit stuk, dat zij een machtig, aangrijpend werk noemt. „In dit artikel zijn bladzijden, die evenveel regelen kennis als druk be vatten, bladzjjden, die onverkort moeten weergegeven worden, zullen zy niet verlichtte het terrein, waarop Sir Red- vers Buller wilde pogen den Boeren een beslissenden slag toe te brengen. Aan den noordelijken oever van de Toegela hadden de Boeren hun stel lingen voor den aanval in gereedheid gebracht. De weken, die voorbij gegaan waren, hadden zij goed gebruikt. In het gebergte, dat langs de rivier loopt, wa ren loopgraven aangebracht, zorgvuldig verborgen voor het oog van naderende Britten, maar ruim genoeg om er zich in te kunnen bewegen, zonder gezien te worden. Twee, en waar het kon, drie ingravingen waren achter en boven elkander gemaakt, om bet aantal schut ters te kunnen doen toenemen, zoo het noodig was. Sommige ingravingen waren zelfs belegd met rails, afkomstig van de opge broken spoorwegen, en met planken, om er snel en gemakkelyk de kanonnen veel van haar eigenaardige kracht ver liezen en zulke bladzijden vormen de meerderheid." Het stuk begint met een weerklank van de verbazing der wereld over de houding van Engeland, „dat zich altyd beroemd had, een kampioen te zijn voor de onafhankelijkheid der zwakke en verdrukte volkeren" en ziedaar, grijs aards van 70 jaar en bun kleinkinderen van 14 worden gedwongen, overal de rotsen te beklimmen om de Engelsche soldaten op te wachten, die gereed staan, de vrijheid van hun vaderland te vernietigen. Een kreet van afschuw rijst op, een uiting van het geweten van Europa.dat in verzet komt, nu niet tegen den Turk, maar tegen het land van de Burke's en de Pitt's, regen het land dat voorheen zoo trotsch was op zijn aangeboren rechtvaardigheidszin. Staat de vooruit gang dan stil Zullen wij in de nieuwe eeuw, die staat geboren te worden, achteruit Na vervolgens den loop der zaken te hebben geschetst en beoordeeld, eindigt dr. Kuyper met de vraag te stellen, of de Engelsohen, in zooveel opzichten een voortreffelijk volk, nog tot inzicht zullen komen, vóórdat het imperialisme hen in het verderf stort. Hij vreest, dat zij het niet doen zul len nu het nog tijd is, want hun zede- lyke beginselen en hun godsdienst zijn onvoldoende. Wat het eind zal zyn var, het treur spel, dat wij thans bijwonen De schrij ver durft niets voorspellen. Maar krach tig komt hij op tegen het omkeeren dei- rollen. alsof niet Chamberlain, maar Kruger de aanvaller geweest zou zijn. „Buiten Engeland heeft niemand zich een rad voor de oogen laten draaien. Men heeft begrepen, dat bet zelfmoord zou zijn, te wachten tot de aanrander zyn zwaard gescherpt heeft. En toen men de Engelsche soldaten Pretoria zag binnentrekken, maar als gevangenen, en de beste generaals van Engeland achter eenvolgens zag verslaan door de zoo geminachte Boeren, heeft het hart dei- volkeren getrild van rechtvaardigheids zin. Want op den Rechtvaardigen God hadden de Boeren een beroep gedaan, en zy zijn niet beschaamd geworden." Maar de bedrijvers van een eeuw van onrecht kunnen toch niet slagen. Om de Boeren te verwinnen, zouden de En- gelschen het geheele volk moeten uit roeien en van de aarde verdelgen. Dan ja, zou Zuid-Afrika alléén aan de Engelsohen toebehooren. en aan de negers.Misschien zal Engeland de Boeren ontwapenen, maar de vruchtbaarheid van hun vrouwen kan het niet uitroeien.In minder dan een eeuw zijn de Boeren, eerst 60,000 in getal, tot een half milli- langs te verplaatsen, naar het punt waar ze het meest noodig zouden zijn. Reeds dagen lang waren de Boeren met hun arbeid gereed en de werk ploegen, die eiken dag in het gebergte arbeidden, konden zich bezig iiouden met bet verbeteren van de aangelegde versterkingen, met het maken van schietgaten, waarvoor zandzakken of rotsblokken werden genomen, en met andere aanvullings-werkzaamheden Op de uitkykposten stonden dag en nacht schildwachten, het geweer gela den, de paarden in de nabyheid, om van elke verdachte beweging in het Britsche kamp snel bericht te kunnen geven aan generaal Botha, die in com mando was. Want generaal Joubert, de beroemde vechtgeneraal, was ziek te Pretoria maar de berichten, over hem ontvangen, luidden gunstig. Weldra zou hij weder oen vermeerderd. In de komende eeüw zullen zij 8, 4 en 5 millioen zijn en dan behoort ZuidAfrika aan hen.De vrouw van generaal Joubert— die hem vergezelt tot in het heetst van den strijdis het volmaakte toonboeld van die vrouwen, die aan ongelooflijk veel kinderen het aanzijn zullen schenken en aan al die kinderen de volksdeugden inprenten. Zoolang de Transvaalsche leeuwin die door haar welpen omringd van de hoogte der Drakenbergen tegen Engeland brult, zullen de Boeren nooit geheel ten onder worden gebracht. „Bijzondere" vergunningen. Onder dit opschrift schrijft de Haag- sche Ct. De Volksbond wijst met een drietal voorbeelden aan, hoe door de overheid de Drankwet wordt overtreden of, wil men, ontdoken. In de gemeente Dongen, die met haar 40 herbergen reeds ver boven haar maximum stond, vonden B. en W. toch nog termen voor een buitengewone „ver gunning*, op grond „dat gemeld lokaal is gelegen in het centrum der gemeente ttgenover de R. Kath. kerk, en dat sinds onheuglijke jaren aldaar de herberg- zaak wordt uitgeoefend." Drie andere „byzondere" dateeren uit de ijsperiode van dezen winter zij zijn in de St. Ct. van 19, 21 en 22 December te vinden. Twee er van, voor ijsclubs te Kampen en Maastricht, zijn gegrond op de over weging, dat de terreinen'slechts tijdelijk en uitsluitend toegankelijk zijn voor leden der vereenigingook alweer een motief van de soort om er 24 op een dozijn toe te geven. Het meest „bijzonder" is de „vergun ning' voor een tent op de banen der eeniging „IJslust' te Schipluiden, door B. en W. verleend op grond dezer ernstige overweging „dat deze tent in een wer- keiyke bestaande behoefte voorziet." Wat de leden van „IJslust" wel zeggen van de eigenschap, hun niet onduidelijk door hun B. en W. toegeschreven, als zouden ze zelfs bij hun schaatsenrijden „behoeftehebben aan sterke drank", is ons niet bekend. Het zou ons niet ver wonderen, als ze „in optima forma" een protest hebben ingediend tegen zulk be weren. Maar wat ons wél verwondert, 't is dat ei- nog altijd gemeentebesturen wor den gevonden, welke voortgaan om geheel onnoodige „vergunningen", als die in ijstentjes e. d., in het leven te roepen, in een tijd waarin allen, dia den volksgeesel van 't diankmisbruik bestry- den, zoo krachtig aandringen op bestrij ding van de drinkgewoonten door beper king der drinkgelegenheden. Te meer, zoo had de Volksbond er bij het bevel kunnen aanvaarden. Het scheen wel of de Britten aar zelden de Boerenstelling aar. de Toegela te bestormen. Menigeen onder de jongere Boeren vroeg, leukweg aan „Oom", met een variant op Tromp's bekend woord voor Duinsof den Rooies het hart in de schoenen zonk?Maar „Oom" zei„Wees maar nie bezorgd nie, neef, hulle zal wel kom om op hulle kop te krij." Eindelijkin den morgen van den 15en December scheen er beweging in het Britsche kamp te komen. Pre- torius, van de staats-artillerie, kwam met zijn vlug paard naar generaal Botha gereden, om hem te waarschuwen, dat de „Rooivaars bull" met zijn man netjes oprukte naar de rivier. Snel en in de grootste orde werden de commando's gewaarschuwd, en door veldkornetteu naar hunne plaats in de kunnen voegen, omdat juist '1 strengelijk verwijderen van den sterken drank van het ijs bij het maken van de Drankwet een der hoofdbedoelingen was. Begeling van arbeids- en rusttijden. Door de Maatschappij van Nijverheid zijn de volgende vragen gericht aan de departementen lo. Zjjn er in uw kring bedrijven, waarin door de aanneming van bedoeld wetsontwerp een wijziging in de tegen woordige arbeids- en rusttijden zal worden gebracht? En welks zijn die bedrijven 2o. Zal de invoering van de arbeids tijden of de rusttijden voor de bedrijven onder categorie A praktische bezwaren ondervinden Zoo ja, zijn deze door een niet ingrijpende wijziging te voorkomen 3o. Zal de invoering der rusttyden voor de bedrijving onder B praktische bezwaren ondervinden Zoo ja, zijn deze door een niet ingrijpende wijziging te voorkomen 4. Indien machinisten, machinedry vers en dergelijite hulp-werklieden onder de in art 1 bedoelde arbeiders gerekend worden, hetgeen vooralsnog niet duidelijk blijkt, zou het dan niet noodzakelyk zijn, dat voor het geheele machine- personeel een afzonderlijke regeling werd verkregen, waarbij de arbeids- en rust tijden op een geheel anderen grondslag dan die van de gewone arbeiders zullen zijn geschoeid Of zou de rangschikking van dit personeel onder B aan praktische bezwaren voldoende tegemoet komen Samensmelting van socialisten. De Centrale Raad van den Socialisten- bond heeft „aan alle socialische ver- eenigingen, die èn langs economischen èn langs politieken weg hun doel willen bereiken", eene uitnoodiging gericht voor eene vergadering, waarvan het doel is het vormen van éen socialistische ar beiderspartij in Nederland. Leger en Marine. Te Bergen-op-Zoom is overleden de gepensionneerde majoor der infanterie H. J. Opscholtens. Voor schoone neuzen. Het gevoelen van de militaire auto riteiten is gevraagd over het vraagstuk of het aanbeveling verdient zakdoeken aan onderofficieren en manschappen te verstrekken. Wij stellen ons voor dat die autoriteiten daarover niet lang te peinzen zullen hebben. In 't laatst van Februari zal te Utrecht door een commissie van de „Vereeniging tot veredeling van het vuurlinie geleid. Elk man had zijn goed geweer, en een ontzaggelijken voorraad patronen, niet alleen in den gordel, maar alle zakken van jas en broek waren volgestopt. Toen de commando's in hunne afdee- lingen waren opgesteld, waarschuwden de veldkornetten, dat niemand vuren moest, voordat de Rooineks goed onder schot waren. Ze moeten vooral niet weten, waar wij zitten en hoe, en dan geven wy ze, als ze dichtbij zyn, de volle laag. Daar kwam de Engelsche macht opzetten. In het midden een zeer sterke kolonne infanterie, rechts en links bat terijen en infanterie, een ontzaggelijke legermacht. Geheel aan de buitenzyde was de cavalerie, onder Lord Dundonald, die de vleugels zou bewaken. Reeds op grooten afstand begonnen de Engelsche marine-kanonnen te schie-

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1