er. Hoogwater te ïlissinp. («i ruim Benedenhuis, Wed. J. G. fl. Dommisse, BinnenlaiiisÉe beri Vervolg Advertentiën. Het Katholieke Stuiversmagazijn! burgerlijke Stand IN o. 31. Laatste berichten. c FCÜILLiTQ Een Engelsch k in Boerenhand 0 Dus ook in Duitschland begint men te begrijpen dat een bewijs van adeldom geen vrijbrief is voor misdaden. Jfohii Bull's Abschied von Afrika. De »Neue Linzer Fliegende Blatter" bevat onder bovenstaand opschrift de volgende vermakelijke parodie op „Jung Werner's Abschied" uit „Der Trompeter von Sackingen" van Victor von Schedel Das ist in Transvaal hasslich eiage- richtet, Dass bei den Grenzen gleich die Buren steh'n lm Handumdreh'n ist zwar ein Sieg erdichtet, Jedoch statt vorwarts muss man rückwarts geh'n. Schon oft hat man in Zeitungen ge- lesen „Wir rtlcken nachtstens in Pretoria ein". Behüt' dich Gott, es war' zu schön gewesen, Behüt dich Gott, es hat nicht sollen sein. Leid, Neid und Hass, auch ich hab' sie empfunden, Vom Moddprfluss bis zum Basuto- land Drei Heere sind zerstossen und zer- sehunden, Vier Schiffe liefen tückisch auf den Strand. Der schünste Panzerzug lohnt nicht die Spesen, Das Maultier selbst scheint gegen uns zu sein. Behüt' dich Gott, es war' zu schön gewesen, Behüt' dich Gott, es hat nicht sollen sein. iunde eilt durch alle Tages- blatter rserm Unglück auf dem Kamp- fesfeld. Abschiednehmen just das rechte Wetter", chadenfroh und höhnisch alle Welt. ne. derbe Lektion gewesen ntersclieldung zwischen Mein und Dein. dich Gott, es war' zu schön gewesen. ,ve the Queen Bs hat nicht sollen sein. Een resumé van den 'or log. Hij duurt nu 111 dagen, .adysmith is reeds 90 dagen ingesloten. Cimberley 106 dagen en Mafeking sedert 5 October. Bulier en Warren liggen 0 K.M. van Ladysmith. Methuen op 32 :.M. van Kimbeiley. Gatacre op 96 '..M. en French op 80 K.M. van de 'ranje-Rivier. Bij de Fransche marine ziju de jfstraffen thans eerst afgeschaft. Het eeft dus lang geduurd voor men in 'rankrijk het voorbeeld van andere eemogendheden volgde. Et nige jaren geleden toenBoulanger te Srussel gestorven was, bracht zijn vriend lérouléde heel theatraal een zak Fransche rarde om die op het graf van den teneraal op het kerkhof van Ixelles te aaien. Thans heeft men de demonstratie in iet groot hervat door aan den balling lérouléde, die zich te St. Sebastiaan in ''rankrijk bevindt, een heelen wagon 'ransche aarde te zenden. Men weet nog niet of hij ze ontvangen leeft, daar de Spaansche douanen den vagon hebben aangehouden en nog voor le vraag staan of dit weelde-artikel niet lelastbaar is of geen nieuwe manier van nval daarstelt. Te Trynale, bij Brescia, in Italië leeft eene boerin het leven gegeven aan drie gezonde kinderen. Zij is slechts vier-en-dertig jaar en heeft reeds zestien kinderen. Eene kudde reeds Vierhonderdduizend handteekenin- gen zijn in België verzameld op een adres om de bemiddeling van den presi dent der Vereenigde Staten in te roepen in het geschil tusschen de Engelschen en de Boeren. Volgens geruchten, te Lourenqo Marques uit het hoofdlager bij Lady smith ontvangen, is dr. Jameson inder daad ernstig gekwetst door een granaat en ligt hij thans in het onzijdige hospitaal aan den voet van den Boelwana. AFRIKA. De tijding dat generaal Buller op drie plaatsen tegelijk de Toegela is overgestoken, is nog bevestigd, maar ook evenmin tegengesproken. Dat Buller bij het volvoeren van zijn plan om Lady smith te ontzetten het zoo heel gemak kelijk niet zal hebben, is duidelijk genoeg als men in aanmerking neemt dat de stellingen der Boeren rond Ladysmith zoo uitgestrekt zijn, dat er aan geen omtrekken te denken is en dus Buller, goedschiks of kwaadschiks, zal moeten overgaan tot een frontaanval. Van verrassing is ook geen sprake, want zoodra de voorposten der Boeren het in de gaten gekregen hebben van welken kant de Engelschen komen, seinen zij dat aan een groot kamp, gelegerd in eene vlakte achter de heuvels, waarop de commandanten het bedreigde deel laten bezetten door eene groote macht van Boeren, die zich sneller kunnen concentreeren ('t is allemaal cavalerie) dan de aanvallers. Volgens het blad is het geheele Boerenleger in Natal slechts 18,000 man sterk7000 belegeren Ladysmith, 7000 bewaken de bedreigde punten, terwyl 4000 in reserve zjjn. De verliezen der Engelschen sedert zij de Toegela overgingen, worden thans geschat op 1744, waaronder 34 officieren gesneuveld en 61 gewond. Gelukkig voor de Engelschen is de Toegela, naar ze zeggen althans, gemak- lijk over te komen. De Boeren laten zich weder niet zien, want Lord Dundo- nald deed eene verkenning naar Hon- gerspoort en zag geen enkelen Boer. Voor de Engelschen is het dus zaak op te passen dat ze niet in den val loopen. Door den heer Wyndhatn is eergiste ren in het Lagerhuis de aandacht ge vestigd op het feit dat het leger in Natal gebrek aan goede kaarten heeft. Op die kaarten is zelfs het kleine ge deelte tusschen Ladysmith en de Toegela niet te vinden, dat toch in de laatste zes maanden van zoo'n overwegend be lang geweest is. Kaarten van bruggen en wegen zijn reeds een half jaar ge leden gedrukt. Dit is ook het geval met kaarten van mogelijke verbindingslijnen. De Engelschen hebben wat het artikel voorzorgen betreft, dus niets te verwijten aan de Franschen in 1870. Op de overige punten van het oorlogs- tooneel hebben de krijgsverrichtingen ook bijzonder weinig te beduiden. Men leest van eene vorkenning die een Engelsch legertje uit Krokodilpoort deed om te weten te komen waar de Boeren zich bevonden. De ontdekking hiervan bezorgde hun een saluut van granaten uit de kanonnen van de Boeren, zoo welgemikt dat de Engelschen teiugdeins- den. Deze verkenning had plaats op den dag dat Mafeking zou ontzet zijn. Kolonel Plumer beschoot den 26en der vorige maand een stelling der Boeren, maar deze antwoordden en mikten goed. Bij het afzenden van het bericht was het gevecht nog niet geëindigd. De bezetting var Mafeking zond den 27en Jauuari aan koningin Victoria een telegram, dat aldus luidt„Op den honderdsten verjaaidag van zijn beleg zendt Mafeking aan Uwe Majesteit de betuiging van zijne trouwe aanhankelijk heid en de verzekering dat het vast besloten blijft Uwer Majesteits oppermacht over de stad te handhaven." Te Kimberley schijnt het naar het einde te loopen. Men kan dit tenminste afleiden uit het feit dat de secretaris van Rhodes getracht heeft te ontsnappen. Hij werd echter door de Boeren gepakt. Jammer voor dezen dat het de patroon niet zelf was. Van Methuen wordt nu al weder gemeld dat hij enkel op versterkingen wacht om Kimberley te ontzetten. Een Engelsch blad zegt dat generaal Roberts gevraagd heeft om 90,000 man militie en reserve en dat deze onmiddellijk zullen worden gemobiliseerd. Het blad verzuimt echter te zeggen van waar die 90,000 man moeten komen. Die Lord Roberts moge een fameus krijgsman zijn, geschiedkenner blijkt hij niet te zijn. Op eene parade van de vrijwilligers van de Londensche City te Kaapstad beweerde hij in zijne toespraak tot dezen, dat onder de regee ring van koningin Elisabeth «Londen sche vrijwilligers de plundering van Vlissingen beletten" en voor de Hollan ders vochten." Wat dat vechten der Engelschen voor de Hollanders beduidde, daarover leze men de geschiedenis, die er niet veel goeds van zegt. Van groote dankbaar heid kan dus wel geen sprake zijn, vooral waar Elisabeth alles behalve be langeloos hielp. ENGELAND. Welk treurig figuur Chamberlain toen in het Lagerhuis de brieven van Hawksley ter sprake werden gebracht, blijkt uit het volgende Samuel Evans stelde aan Chamberlain de volgende vragenOf zijn aandacht gevestigd was op de briefwisseling tus schen Fairfield,den gewezen permanenten secretaris aan het ministerie van koloniën en Hawksley, den procureur van de Chartered Company, doorde„Ind. beige" openbaar gemaaktof die brieven en telegrammen echt zyn of hy er des-, tijds van wist. Chamberlain antwoorde„Mijn ant woord op de eerste vraag is ja. Per soonlijk weet ik slechts van twee of drie brieven van Fairfield on van één aan het ministerie van koloniën gericht die zijn over het geheel goed, maar niet letterlijk juist weergegeven. Ten aanzien van de overige stukken heeft Hawksley mij medegedeeld, onlangs vernomen te hebben, dat zy uit zijn bureau gestolen waren door een in October 1897 ont slagen klerk. Op de laatste vraag kan ik antwoorden, dat ik er vroeger geen kennis van droegik vernam het be staan dezer stukken slechts eenige dagen voordat ze openbaar werden gemaakt. Wat de brieven van Fairfield betreft, geloof ik niet dat ik ze destijds gezien heb, maar ongetwijfeld zijn ze volgens mijn aanwijzingen geschreven. Bij de discussion over het araende ment van Fitzmaurice heelt de regeering van verschillende sprekers weer harde waarheden moeten hooren over de licht zinnige wijze waarop zij tot den oorlog besloot en de noodlottige gevolgen voor het rijk, die daaruit voortvloeien. Zelfs weru door d.n conservatief Clarke ge zegd dat op Chamberlain de ware ver antwoordelijkheid van den oorlog rust, en dat de grootste moeilijkheid die men zal ondervinden Bij de regeling van de verschillende vraagstukken na den oorlog, zal liggen in de aanwezigheid van Chamberlain op het departement van koloniën en van Sir Alfred Milner iu Zuid-Afrika. De heer Saunderson wekte een waren storm op toen hy zich de uitdrukking veroorloofde „Terwyl de Boeren ons in het front aanvielen, vielen de Iersche nationalisten in den rug aan." De Ieren kwamen heftig tegen deze woorden op en Saunderson was gedwon gen ze in te trekken. Minister Goschen deed zijn best om de regeering te zuiveren van de beschul digingen tegen haar uitgebracht en de natie gerust te stellen. De regeering had niet anders kunnen handelen. Of zy dit met succes deed, zal later blyken. Al zeer ongelegen op dit oogenblik komt de tijding uit Kaïro dat twee batal jons Soedaneezen aan 't muiten zijn geslagen en dat in het Egyptische leger ontevredenheid heerscht over de slechte behandeling en over de vermomde toe zending van Egyptische troepen over do Roode zee naar de Kaap. Tal van Engelsche officieren en ambtenaren in Egyptischen dienst zijn reeds derwaarts vertrokken. Engeland zendt nu een kolonel naar Egypte om met de rebellen te onder handelen. van Vlissingen. Van 27 Jan. 3 Feb. 1900. ONDERTROUWD: W. Maas, jm. 20 j. en M. Benou, jd. 21 j. B. J. Pei ger, jm. 28 j. en S. J. Koolwijk, jd. 23 j. - M. de Jonge, jm. 27 j. en B. A. Kloprogge, jd. 20 j. - L. F. Pison, jm. 28 j. en J. A. Ouwerkerk, jd. 26 j. GETROUWDA. F. Augustijn, jm.20 j. en J. M. Nobels, jd. 20 j. A. J. Meulmeester, jm. 23 j. en P. Roelse, jd. 22 j. J. Verhage, jm. 25 j. en J. J. Stroo, jd. 22 j. BEVALLEN E. Kraak, geb. Parhan, d. J. H. A. Vet, geb. Prince, z. P. de Schutter, geb. Broerse, d. - C.Roelse geb. Aalbregtse, z. E. Janse, geb. Geschiere, d.- E. S. Gazan, geb. Bese- mer, d. M. W.de Roos, geb. Chiistiaans, d. M. S. van der Staal,geb. Suurmond, d. C. E. Kopmels, geb. Delvoije, z.— J. P. Dolmans, geb. Launsbach, P. Jilleba, geb. Huibregtse, d. - C. J. Bel- froidgeb. Slootmans, d. (levenl.) p. Kluijfhout, geb. Wielemaker, d. (levenl.) OVERLEDENM. Vader, man van C. J. Kasteele, 76j. N. Visser, d. 6m.— M. A. Durand, d. 11 m. i Zaterdag I Zondag j Maandag I Dinsdag I Woensdag I Donderdag Vrijdag Febr. 3,31 4, 2 4,38 5,16 E. Kwartier. 6. 4 7. 8 8,22 met flinke lucht. Huurprijs 13,- per maand. Adres bureau dezer Courant, Beste middel om spoedig' en gemakkelijk Linnen enz. Glas werk, Houtwerk, Aardewerk, Marmeren Gangen enz., ook Zilverwerk goed en helder schoon le maken. Per pakje 5 cent. Uitsluitend verkrijgbaar bij BELLAMYKADE. VL Oorlog in Znid-Afrika. DURBAN, 2 Jan. De Boeren stellen I kanonnen op om den weg naar Vrijheid te bestrijken. De Boeren uit Ladysmith en Durban zyn daar aangekomen om een opmarsch der Engelschen door Zoeloe- j land te beletten. LONDON, 3 Feb. Uit Louremjo-Marques wordt bericht dat in de laatste dagen meer dan 100 vreemdelingen met Duit- sclie booten zijn aangekomen. Gisteren zijn er 20 naar Pretoria vertrokken. De Nieuwe Jaargang van zal beginnen met de boeiende romans van De Misdaad van het Eiland. - De lvloosterrruïne en meer dan 50 kleinere verhalen, alsmede raadsels, versjes, nuttige wenken, anecdo- ten, logogriefen, rebussen, ouz., alles aan den geringen prijs van Gó cent per drie maanden, franco per post «O cent. De le aflevering ligt bij eiken Boek handelaar ter inzage en bij den Uitgever P. STOK VIS-WATERREUS, 's-Bosch Prijs Afzonderlijke handelaren, F. VAN DE Verschijnt dagelijks, De vaccinatie. De heer J. M. W. Schelten 'ateringen, heeft als academ ichrift eenige belangrijke gege aar gemaakt omtrent de pokke e 's Gravenzande in 1894, leze ziekte hevig woedde. Uit de gevolgtrekkingen v R. Ct. de volgende De heer Scheltema komt t( lom, dat inenting in de eerst lagen geen zekere beschutti ariola geeftziektegevalier stadium 22 pCt., sterfte daarv (och doet reeds dan de accinatie zich zoowel in lie u het andere opzicht gevoel ,e overeenkomstige getallen b: jngeënten zijn 60 pCt. en 52 Twee zaken blijken nog zee en spreken zeer luid ten gun inenting, en vooral van de re lo. dat een vaccinatie, zelfs 20 jaren geleden verricht, nö iplevert bij de kans om pokken if er aan te sterven2o. dat enzande geen enkel perso' inenting minstens één goedi ipleverde, en verricht was 1 |14 dagen en korter dan 9 jan lestorven is aan variola. De tan slechts dan een maxii: vertrouwen inboezemen, als zi eischen voldaan heeltlo. minstens één en liefst zes of pokken opleverde 2o. als zy ian 7 tot 9 jaren geleden Te 's Gravenzande zag men in de besmette gezinnen gedu iijdsverloop van een half jai imstacdigheden, waarin alle le gelegenheid tot besmetti. :ehad hebben, van al de be ngeënten geen enkele aan po ven en slechts weinige aangeta: terwijl in diezelfde gezinnen of slecht gevaccineerden bijn. ie vrecselyke ziekte had te en bijna een zesde gedeelt lezweek. Ten slotte geeft dit geschrif ïotwoord op de vraag, door der n zijn voorbericht gesteld lediging der koepokinenting w( Zeer zeker, antwoordt de b temadat springt reeds in h ërgelijking met Duitschland Wettelijke bepalingen veel stre loet het gevolg, dat pokken in aren daar een „grensziekte" ge „Werden medische wetten gt de schrijver, wetten op m 'ygiënisch gebied gemaakt i oor medici, hun uitvoerig bevo -ontroleerd uitsluitend door m (15 December 1899). Het was een prachtige Dec< iware regens hadden de traag Hetende Toegala veranderd "oesten bergstroom, alles w< zich bevond meesleeper 'ostuimige vaart. Doch nu w Oei weder heiderstrakbla 'et uitspansel, hoog boven Ifrikaansehe landschap, en g in den .ochtend bram

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 6