zaak. BIJVOEGSEL, burg G. es, m Blad. van Maandag 5 Februari 1900, Ao. 30. te Gei Kristal. pond toe, I Vervolg Binnenland. Gemengd Nieuws. G. \.D N. BEHOORENDE BIJ DE nden. o- O O P O O 5? p O- •-J co t*r tiit, (2), non, Water- ners, Koffie- Steelpannen f krijgen om te bedenken of daar wij door te DEENSCHE jen BON en de 50 per stuk. .RT a. s., en VENSTRAAT VLISS (Telephoonnummer 10) bevat deze week een paar treffende platen vaii bet Oorlogstooncel. Een Hospitaaltrein Ladyemith verlatende en Een welkom Boodschapper. Geeft de eerste ons een blik op de treurige bedrijvigheid aan het station bij 't vervoer der zieke en gewonde solda ten, getroffen door het vijandelijk wapen, de tweede verplaatst ons op het Oorlogsveld zelf, waar een Kaffer, die 't eerste nieuws bracht uit Ladysmith, achtervolgd door de wakkere Boeren, bij een Engelsche patrouille aankomt, die onmiddellijk het vuur opent op de aanrennende Boeren. Kalmer maar niet minder treffend is de prachtige gravure De Vioolspeler en zijn Kind waarvan het roerend verhaal in dit nummer der Illustratie ons innig aandoet. Verder vinden wy, naast een aantal schoone platen het vervolg van het boeiende verhaal „De avonturen van Miss Caylay," ge ïllustreerd met 4 gravuren. Voorts oe- sprekingen Van den Oorlog, i uz., ter wijl humor en anecdo te n, en allerhande interessante wetenswaardigheden het „Geïllustreerd Zondagsblad" als een welkomen gast in de huisgezinnen doen begroeten, dewyl ze voor een ieder iets brengt van zijn gading. Deze Illustratie, welke we kelijks in 8 a iO pag. verschijnt, is voor de lezers van ons blad verkrijbaar a 30 cents per 3 maanden. Wie deze Illustratie nog niet bij zijn courant ontvangi, ver- zuime niet zijn wensch daartoe aan ons te kennen te geven. ur en smaak rNDEL. Maatregelen voor de veiligheid op Spoorwegen, Door den directeur-generaal der Staats spoormaatschappij is de volgende bepa ling ter kennis van het personeel ge bracht „In verband met de in den laatsten tijd meermalen voorkomende gevalien, dat tegen personeel der Maatschappij ter zake van upenbare dronkenschap eene strafvervolging wordt ingesteld en vonnissen worden gewezen, wordt aan het personeel met nadruk in herinne ring gebracht artikel 81 der bepalingen betreffende het personeel, waarbij mis- truik van sterken drank in of buiten dienst met ontslag wordt bedreigd. Aan het personeel wordt bij deze medegedeeld, dat in het vervolg onver biddelijk met niet-eervol ontslag uit den dienit der Maatschappij zullen worden gestuft zij, die zich in den dienst aan bedoe.-} misbruik, zelfs voor de eerste maal, Chuldig hebben gemaakt. Ontslg zal evenzeer worden toepast ingeval et feit van dronkenschap buiten den diens bij denzelfden persoon voor de tweedemaal voorkomt. Zij, die zich voor de »rste maal buiten den dienst aan misbru-, Yan sterken drank schul dig makenm eene betrekking beklee- den, wiaran bezigheden ten behoeve van het veilig verkeer vertonden zijn, zullen var eetzekeren tyd van die be trekking vorde. ontheven. Het fet, 01 misbruik van sterken drank is gem%t, zal door de Maat schappij geeel zfgtandig worden be oordeeld. Bij betahg de hoogste boete ter voorkoming van eene strafvervolging, zal het misbruik van sterken drank als vaststaande worden aangenomen." Voorts worden in herinnering gebracht de volgende bepalingen, voorkomende in artikel 19 van dicnstreglemept T (dienst- regelen voor de locomotief-beambten), luidende „Aangezien de veiligheid van den dienst tegenwoordigheid van geest, ernst en bedachtzaamheid van de locomotief beambten vordert, wordt dronkenschap (zelfs in den lichtsten graad) met ontslag gestraft." „Gelijke straf wordt toegepast wan neer kan worden aangetoond, dat op de locomotief of hetzij in de locomotief remise, hetzij in de werkplaats, door hun toedoen of met hun medeweten, sterke drank of bier aanwezig is" en voor het personeel van den voor- maligen Nederlandschen Rijnspoorweg, dat nog geen afstand van rechten deed, de volgende bepalingen, voorkomende 13 van het dienstreglement van den Nederlandschen Rijnspoorweg, luidende „Looomotiefpersoneel gedurende de uitoefening van zijn dienst zich, zij het ook in den lichtsten graad, in beschon ken toestand bevindende, wordt onvoor waardelijk met ontslag uit den dienst der Maatschappij gestraft." „Evenzeer wordt met oütslag bedreigd het looomotiefpersoneel, bij 'twelk gedu - rende de uitoefening van zijn dienst sterke drank wordt gevonden, of van wien kan worden aangetoond, dat zulks door zijn toedoeD en met zijn medeweten op de locomotieven of in de locomotief- loodsen aanwezig is." De hierboven aangehaalde bepalingen zullen worden toegepast op al het per soneel, dat óf op locomotieven, óf in werkplaatsen óf in locomotief-remises dienst doet of daartoe kan worden ge roepen. Lange diensttijd van spoorweg ambtenaren. De minister van Waterstaat heeft on langs in de Tweede Kamer als antwoord op de klachten omtrent den langen diensttijd van het spoorwegpersoneel geantwoord, dat de diensttijd van machi nisten en leerlingen niet overdreven is, daar de rusttijd in den duur van den diensttijd begrepen is. Het orgaan van de vakvereeniging van machinisten en leeriingmachinisten protesteert tegen deze bewering van den minister, dien zij verkeerd ingelicht acht. Aan het locomotiefpersoneel toch wor den in slechts zeer weinig gevallen rust- of schafttijden toegestaan. De tijden tus- schec de aankomst van den eenen en het vertrek van den anderen trein, zijn geen rusttijden,want zij zijn reeds te be perkt voor al het werk, dat verricht moet worden voor het gereed maken der ma chine. Boterham of middagmaal moeten dan meestal onder het rjjden of rangee ren genuttigd worden. De dienst op de lijn Boxtel Wezel, dien de minister uitsluitend als voorbeeld aanhaalde, is een bijzonder gunstige dienst met geen of zeer weinig rangeer diensten. Examens. De minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis, dat op 1 Mei bij de Rijkskweekscholen voor onderwijzers te Nijmegen, Haarlem, Middelburg, Deventer en Maastricht en bij de Rijkskweekschool voor onderwijzeressen te Appeldoorn kweekelingen kunnen worden geplaatst. Bij gelijke bekwaamheid en aanleg genieten diegenen de voorkeur, die in de gemeente wonen waar de kweekschool gevestigd is, of die, elders wonende zeiven in de kosten van huisvesting en verpleging voorzien. Mij de aangifte moet daarvan door de ouders of voogden der aspiranten worden melding gemaakt. Zij, die wenschen in aanmerking te komen, moeten zich voor I Maart aan melden bij den directeur of de directrice der kweekschool, die zy wenschen te bezoeken. Nadere bijzonderheden bevat de „St.- Ct." no. 27. Bij het kon. instituut van de marine te Willemsoord kunnen na ver gelijkend examen geplaatst worden 20 jongelieden als adelborst voor de Marine (zeedienst.) Voor het korps mariniers worden dit jaar geen jongelingen in opleiding genomen. Zie Stct. no. 28. Eergisterenavond is ten Hove eene partij gegeven die tot 1 uur duurde. De Koningin danste eene quadrille met den Oostenrijkschen gezant en de Landers met generaal Laman Trip. De cotillon begon om kwartier voor twaalven. De kon. mil. kapel voerde de balmuziek uit. Naar men aan het U. D. mededeelt worden, met de reeds genoemde per sonen, welke in aanmerking zouden komen voor de benoeming van directeur- generaal der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, ook genoemd de de heer .Guichart, oud-genie-officier, directeur der Rotterdamsehe Tramweg maatschappij en lid van de Permanente Spoorweg-commissie, en de heer Have- laar, directeur-generaal van de posterijen en telegraphie, gewezon minister van Waterstaat. Gisteren kwam telegrafisch bericht, dat de „Kanzier" te Delagobaai is aan gekomen. Aan boord bevinden zich de aanvul lingsambulance van het Ned. Roode Kruis onder dr. van Rijckevorsel en de ambulance van Leersum. Vlissinffezi 3 Februari. Transvaal-Comité, Ingekomen bijdragen. Bij den heer Callenfels, van een ge zellig avondje bij J. B., voor de Trans- vaalsche Boeren f3.32. Van N. N. N. fC. Bij den hèer Van Unen, van een gezellig avondje bij J. v. d. E. voor de weduwen en weezen, f 3.39'/3. Totaal fl2.71'/2, of met de vorige opgave f3373.73. Door de Zuid-Hollandsche Mij. tot redding van schipbreukelingen is een zeer fraai gedenkschrift uitgegeven ter viering van haar 75-jarig bestaan. Wij lezen daarin dat sedert 1840 uitgereikt werdeneen gouden medaille aan G. v. H. Colenbrander, H. J. v. Maldeghem, J. P. G. Mulder een zilveren medaille aan H. W. Bowbyes, C. de Borringe, L. 't Hart, M. Proost, P. v. d. Staal, G. v. Wijk, D. J. Wijngard een bronzen medaille aan E. v. Bell, L. Moerkerken, J. Naerebout, L. Ritmeester. Allen te Vlissingen. Ook op Zuid-Beveland treft men z.g. leurders of landloopers aan, die zoodra het veldwerk des zomers gedaan is, en de winter nadert, met eenige negotie aan den kost zien te komen. Velen zijn er onder, die deze gelegenheid te baat ne men om te „schooien", zooals men het noemt, en door het opdisschen van allerlei onware verhalen, aardig wat weten los te krijgen. Enkelen zijn er, die zelfs des zomers hun bedelpraktijk uitoefenen. Een dezer gaf eens aan een landbouwer te Ierseke, die hem tegen f6 's weeks aan werk wilde helpen, ten antwoord: „dank- je wel; ik schooi liever, dan ontvang ik f3 meer". Te Glinge is e.:n afdeeling gevormd van de Ned. Visscherijvereeniging. Gisteren heeft in de litographische metaalwarenfabriek der firma Ruttenberg en Van Zanten te Dordrecht wederom eene hevige ontploffing plaats gehad endie evenals 4 Nov. 1899 ontstond in den moffel. Er werd veel schade aangericht. In de blikslagerij is de eensteensmuur bij den moffel geheel ontzet. In de aan grenzende drukkerij slingerde de deur van den moffel met groote kracht tegen de in de nabijheid staande droogkorven, waarvan er met blikken en al ineenge- drukt of verbogen werden. Geen ruit bleef heel. Een zware balk der zoldering bij den moffel is gespleten, de muur op sommige plaatsen gescheurd. De vloer der vernisserij ligt bezaaid met glas scherven en van het kantoor werden de deur en al het glaswerk totaal ver nield. Ook het dak werd belangrijk beschadigd. Overal ligt een vrij dikke kalklaag. De stoker van den moffel, de Graaf, kreeg een gat in hef hoofd, en de werkjongen Cheret een vrij ernstige wond aan den pols. Het Jiep nog goed af, want geen twee minuten te voren waren er menschen in de buurt van den mof fel geweest, en gelukkig stonden op het oogenblik der ontploffing de machines in de drukkerij stil. Men wijt de oorzaak van het onge val aan de samenstelling van het vernis, waardoor zich in den moffel een gas ontwikkelde, dat de ontploffing veroor zaakte. Daaraan schreef men ook de vorige ontploffing toe, maar het onder zoek bracht dit niet tot klaarheid. De justitie doet onderzoek. Inzake den brand te Leiden meldt men nader Te ongeveer 11 uur Woensdagavond ontstond door onbekende oorzaak eene vrij hevige uitslaande brand in het pakhuis en magazijn van Greupstra, in de Jan Vossenstraak Daar in het pakhuis ook een groote voorraad lucifers aan wezig was, verkreeg de brand alras een vrij groote uitgebreidheid. Toen men meende dien meester te zijn en reeds een paar spuiten waren ingerukt, -sloegen de vlammen uit het aangrenzend perceel. Te ruim 2 uur 's nachts was de brand geheel bedwongen. Een groot aantal goederen verbrandde, ook werden er vele bedorven door het water en de onoor deelkundige wijze waarop ze uit het magazijn werden verwijderd. Daar de panden onbewoond waren en bij het uitbreken van den brand niemand daarin aanwezig was, kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. De inventaris was tot een zeer aanzienlijk bedrag op Beurspolis verzekerd. De giftmengster Cathaiina van Vliegen is op haar eerste besluit terug gekomen en zal nu van het tegen haar gewezen vonnis in hooger beroep komen. Uit Lobith meldt men van 30 Januari Heden ochtend werden de ambtenaren alhier, bij het inklaren van een sleep- convooi, liggende op stroom voor anker, door den krachtigen stroom met de roeiboot onder de draden van de sleep boot gesleurd, wat aan vyf menschen het leven had kunnen kosten. Door Krachtige handen werd echter de boot recht gehouden, doch men kon niet voorkomen, dat de adspirant-veri ficateur Bouman door een strak ge spannen draad werd over boord geslagen. Gelukkig greep hjj in doodsangst een der draden, waaraan hij zich zóó lang heeft kunnen vasthouden, totdat kapitein Bartels van de sleepboot Sjoerdina met zijne bemanning de roeiboot te water bad gelaten, v dat -'-ze nog in tijds den in groot gevaar verkeerende kon redden. In een logemeiitje te Rotterdam zat een daar verblijf houdende koopvrouw een godsdienstig versje te zingen. Een andere vrouw, die in het logement vertoefde, trok zich dit aan, meenende dat het op haar bedoeld was en maakte zich zoo kwaad, dat zij haar pantoffel uittrok en met den hak daarvan de zangeres op het hoofd sloeg. Deze werd ernstig gewond naar het ziekenhuis gebracht om daar verbonden te worden. De daderes werd gearresteerd. Er zijn weer valsche bankbiljetten van f 25 in omloop. Kenmerken geen watermerk, de leeuw in 't wapen slecht afgewerkt, en in de slordig afgedrukte strafbepaling het woord „gevangenis straf". Ze komen wellicht uit België, want er is er een aangehouden te Bergen op Zoom. De koopman M. V. te Zutphen, Donderdag op de veemarkt zijnde, liet terwijl hij met iemand in gesprek i op een tafeltje in het koffiehuis al< zijn portefeuille met een bankbiljet f 1000, een van ƒ60 en een van liggen. Bij het tafeltje teruggekoi vond hij de portefeuille verdwenen, nummers waren niet bekend, eene latigheid, waartegen niet genoeg kc gewaarschuwd worden. Aan de politie is het door te informeeren op kantoren waar het geld door den heer V was ontvangen, gelukt de waarschijnlijke nummers te welen te komen, die bij buitengewoon politieblad gesignaleerd zijn. Van den dader is tot nu toe geen spoor bekend. Tegen de muizen. Muizen en ratten hebben een grooten afkeer van de lucht van kruizemunt, heeft een tuinman opgemerkt. Men heeft hierin een even eenvoudig als practisch middel om dat lastige en schadelijke goedje te verdrijven. Waar men denkt dat ratten en muizen zijn, besprenkelt men den vloer met een sterk aftreksel van deze in het wild groeiende plant en men zal geen last meer van de ongenoode gasten hebben. Vijftig Chineezen hebben een protest onderteekend tegen het besluithunskeizers, waarbij hij zijn opvolger benoemde. Drie dezer onderteekenaars werden onmid dellijk gearresteerd. Antwerpen staat weder het bezoek van een Duitschen kruiser in Maart en de bemanning staan daar weer tal van feestelijkheden te wachten. De haven van Antwerpen is in Januari door 442 zeeschepen bezocht met een inhoud van 534,949 ton, eene vermeerdering van 40 schepen en 10,464 ton vergeleken met dezelfde maand van het vorige jaar. De haven is nog altijd vol. Er zijn op dit oogenblik 39 schepen die geen plaats kunnen krijgen, wat natuurlijk in het nadeel van den handel is. De berichtgever die dit meldt, zegt dat de zorgeloosheid der regeering de ondergang is van de Antwerpsche haven. Te Singen, in Baden, zakte bij het bouwen van een huis een der mu ren in elkander waardoor acht werk lieden bedolven werden onder het puin. Vijf lijken en drie zwaar gekwetsten werden later van onder den puinhoop te voorschijn gehaald. Een adellijk misdad iger In de begrootings-commissie van den Duitschen Rijksdag heeft de heer Muller een voorbeeldige straf gevraagd voor prins Prosper von Arenberg, die in Afrika een zwarte op verfijnd wreede wijze doodde. De rapporteur, prins Frans von Aren- berg, heeft zich bij dit voorstel aange sloten. Hij zeide dat hij altijd buiten sporigheden afgekeurd heeft, en al geldt het hier een van zijne bloedverwanten, blijft hij van hetzelfde gevoelen. De uitspraak van den krijgsraad zal aan den Keizer overgelegd worden. De heer Bebel verklaarde dat hij de zaak voor de rechtbank van den Rijks dag zal brengen.

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 5