Gemengd JN ie si w s. fiaitgDlandsGtiB Mien i Centraal Reclitszak en. bekwam, is na een smartelyk lijden, aan de gevolgen overleden, Men verneemt dat de spoorwegmij. Gent—Terneuzen voornemens is haar materieel uit te breiden en reeds een 50 goederenwagens aangekocht zijn en in ge bruik genomen. Hierdoor wordt eenigzins tegemoet gekomen aan het groote gebrek aan rollend materieel dat te Ter Neuzen bestaat, tengevolge waarvan velegoederen dikwijls langen tijd op verzending moeten wachten, wat natuurlijk niet kan bijdra gen om den bloei der haven te bevorderen. De heer P. J. Versluis, te Terneuzen, die buiten zijn medeweten candidaat voor den gemeenteraad was gesteld, heeft verzocht geen stemmen op hem uitte brengen, doch beveelt den candi daat der liberalen aan, den heer Nele mans. De strijd belooft daar heftig te zijn bij deze verkiezing, want de partijen staan op het oogenblik 6 liberalen en 6 antirevolutionairen. Het gaat dus om de meerderheid. Maandag was de gemeente Iinpe (Oost- Vlaanderon) in rep en roer. Een twin tigtal wildstroopers kwamen voor ue negende maal in het veld, en zetten dit zoodanig af, dat geen haas kon ont komen. Reeds waren vijf dragers van een goede vracht hazen voorzien, toen de gendarmen hun in hun werk kwamen storen. Van weerszij'den werd dapper gevuurd met het gevolg, dat een gen darm door een geweerschot werd gewond en de stroopers op de vlucht werden gejaagd. Men meldt ons uit Overslag Niemand, die er geen ondervinding van heeft, kan zich voorstellen, hoe ongeriefelijk het is, als men dicht bij de grens woont, en dan vooral in een dorp als het onze, waar de grens dwars doorheen gaat. Een paar huisgezinnen op het Belgische gedeelte van ons dorp echter verkeeren al In buitengewoon ongunstige omstandigheden. De lieden kunnen hunne woning niet bereiken of verlaten dan over Nederlandsch grond gebied, want de straat, die langs hun erf loopt is Nederlandsch, terwijl dat erf aan alle zijden ingesloten is door de erven van hunne Belgische buren. Als die lieden dus een inkoop doen in hun eigen land kunnen zij vooreerst in conflict komen met de Nederlandache ambtenaren der belastingen wegens invoer in Nederland en vervolgens met de Belgische douane-beambten wegens invoer in België uit Nederland, 't Is waar, er is in te voorzien, maar dan zouden zij zich telkens moeten onderwerpen aan lastige en tijdroovende formaliteiten. Men schrijft ods uit Zuiddorpe Onze gemeente telt onder hare inwo ners nog een metalenkruiaridder, die in den ouderdom van 89 jaren reeds eenige jaren iydende is aan een dei vreeselijkste ziekten, welke op aarde bestaan, de kanker. Zoo niet in totaal behoeftigen dan toch in uiterst bekrompen staat, sleept de arme man zijn bestaan voort, lief derijk verpleegd door zijn dochter. Treurig is het, dat deze ongelukkige man, die in den bloei zijns levens, naar beste krachten voor ons vaderland ge streden heeft, thans grootendeels in zijn een schot, dat den arm van den stroo- per trof, die zich eenigzins had bloot gegeven. Roelf hoorde een kreet en sprong vooruit, daar knalde het voor de derde maal door het stille woud de houtvester wankelde, viel op zyne knie, stond weer op, liep een paar schreden en tuimelde met een zucht in het groene mos, dat door zijn bloed ge drenkt werd. Reeken sprong nu vooruit een paar schreden van den gevallene af stond hij stil maar toen de bloedende hond hem aanhuilde, wendde hij zich af en ging heen. De boschwachters hadden inmiddels de schoten in de verte gehoord en daarop het huilen van den hond, en vermoedende dat alles niet was zooals het behoorde, zich op weg begeven om te onderzoeken. Daarbij ontmoetten zij Falden, die zich bij hen aansloot. Daar Nimrod voortging van tijd tot tyd te huilen, viel het hun niet moeielyk den rechten weg te vinden en kwamen zij behoeften moet voorzien met de drie gulden, welke hij wekelijks van de vereeniging „Voor Koningin en Vader land" ontvangt. Reeds zijn 37 jonge mannen naar Duitschland vertrokken, waar zij een goed loon verdienen. De overgebleven werklieden ondervonden de gunstige gevolgen van die emigratie. Bedroeg vroeger het loon van een boerenknecht hoogstens 13 gulden per maand, thans bieden de landbouwers reeds 18 gulden benevens, als de man gehuwd is, eenige roeden land om aardappels op te poten, en het vrije gebruik van een span paarden gedurende twee dagen in het jaar. Door de Arrondissements-Rechtbank te Middelburg is heden o. m. veroor deeld, wegens eenvoudige beleediging van ambtenaren J. J. E., 23 j. zand- vormer alhier, tot f8 b. of 8 d. h. Het hof te 's-Hage behandelde eergisteren de zaak van den conducteur bij de posterijen wonende te Rotterdam, door de rechtbank aldaar tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld ter zake dat hij, in den spoortrein tusschen Vlissingen en Rotterdam in Dec. 1898 opzettelijk twee brieven heeft vernietigd, wegge maakt of verduisterd en den geldswaar- digen inhoud zich toegeëigend. Het O. M. eischte bevestiging van het vonnis. Te Zaandam is "Woensdagavond een goederentrein ontspoord, waardoor 2 rijtuigen dwars over de rails geworpen werden. Vele aansluitingen werden door dit accident gemist. Onlangs word een notarisklerk te Heerenveen door de rechtbank aldaar veroordeeld tot 2dagen hechtenis,wegens het onbesuisd fietsen langs den openbaren weg in het dorp Terband, waardoor een klein meisje werd aangereden en bij haar val een sleutelbeen brak. De ver oordeelde wendde zich tot Il.M. de Ko ningin om gratie, doch, naar de N.R.Ct. verneemt, heeft H.M. daarop afwijzend beschikt. De Belgische regeering heeft aan de justitie te Maastricht uitgeleverd den gewezen postbode J. N., die door de rechtbank aldaar wegens verduistering tot 4 maanden gevangenisstraf was veroordeeld. Onlangs heeft eene Engeische gouvernante van goeden huize, te Amsterdam in betrekking, geheel onver wachts het portret van haren aanstaande onder de beeltenissen der gesneuvelde Engeische officieren in eene Engeische illustratie onder de oogen gekregen. Kort daarop ontving zij een brief van zijn kolonel, berichtende dat hij nog papieren van den overledene onder zich had en haar zou toezendenmaar spoedig kwam de tijding dat ook die kolonel was omgekomen. Tegen vroeger uit Friesland elk jaar vele honderden naar Amerika om daar een bestaan te vindon, thans gaan 4500 per sonen van daar naar Duitschland om op verschillende wijze dtn kost te verdienen. Zij die naar Duitschland vertrekken, blijven Nederlanders, wat blijkt uit het nationaliteitsbewtjs waarvan zij voorzien zijn, terwijl de meesten die naar Ame rika vertrokken, daar een nieuw vaderland vonden. Bovendien is er nog dit verschil, dat onder de naar Amerika verhuizende Friezen nog vele waren,die over een meer of min groot kapitaal te al spoedig bij den bewusteloozen hout vester. Daar zagen zij dat hij zwaar gewond was en besloten zij eene draag baar te halen, om hem te vervoeren, terwijl Falden by zijn vriend achterbleef. De moordenaar had inmiddels zijn huis bereikt, waarin hij zich opsloot. Hij had gehoopt, Brandt reeds daar te vinden, maar zag zich in zijne ver wachting bedrogen. Met een vloek rukte hij zijn bebloed buis uit en wierp het van zich af. Toen bedacht hij, dat dit hem verraden kon en wilde hij het vernietigen, maar hoe Op eens schoot het hem door den goest, dat zijn ge wonde arm nog te eer hem als den moordenaar zou doen kennen, en begreep hij, dat hij geen tijd te verliezen had, als hij zich aan de vervolging wilde onttiekken. Op dat oogenblik hoorde hij een zacht kloppen op de deur en de stem van Brandt, die hem toefluisterde, dat hy ijlings vluchten moest, wijl de groenrokken hem op de hielen waien. Met een wilden vloek greep hij zijn beschikken hadden, terwijl zij die in Duitschland hun brood trachten te verdienen, slechts uit arbeiders bestaan, i die anders zonder werk zouden zijn. Het Londonsciie diamantsyndicaat heeft aan de afgevaardigden der Am- sterdamsche Juweliersvereeniging van de commissie voor de werklooze diamant bewerkers te Amsterdam een bedrag van 500 p.st. f 6000 doen toekomen. Het getal werklieden op de werk plaatsen der Staatsspoorwegen te Tilburg bedraagt thans 1000. Onlangs werd in verschillende bladen gemeld, dat aan het personeel der staatsspoorwegen het premiegeld, voor het geregeld aankomen der treinen, toegekend over de maand December, niet zou worden uitbetaald, daar in die maand bijna alle treinen te laat aan kwamen. Thans heeft echter de directie der Exploitatiemaatschappij besloten deze premie alsnog aan het personeel uit te betalen daar de vertragingen grootendeels ontstaan zijn door het enorme goederen vervoer. Door den gemeenteraad van A may (België) is besloten van elk, die zich maskert, een betaling van 25 centimes te eischen. Mer, stelt zich daarvan een aardig winstje voor de gemeentelijke schatkist voor. Men zegt dat verschillende Bel gische groothandelaars in granen groote bestellingen gekregen hebben van de Engeische regeering ten behoeve van haar leger in Afrika. Het is moeilijk het rechte hiervan te weten te komen, daar de belanghebben de er met niemand over spreken. Te Antwerpen is in den kelder van een koopman in verf een vat met naphta ontploft, dat zulk eene uitwer king had dat de muren ontzet waren, de trap van het huis geheel instortte en al de meubelen onderst boven weiden geworpen. Een begin van brand ontstond in een kamer op deverdieping gelijkvloers, waarin een zuigeling geheel alleen in zijn wieg lag. Gelukkig kon hij bijtijds gered worden. Op het oogenblik van den brand bevonden zich twee werklieden en een dienstbode in den kelder de twee mannen konden vluchten, maar de dienstbode viel, door den rook bedwelmd, op den grond neder. Zij was bijna geheel gestikt en werd met vreeselijke brandwon den aan gelaat en handen bedekt naar 't hospitaal gebracht, waar men aan haar leven wanhoopt. De brandschade jis zeer groot. De brand is naar het schijnt veroorzaakt door de dienstbode, die met een kaars te dicht bij het vat naphta kwam. Paul Kruger op zekeren nacht te veel gedronken hebbende, viel op den openbaren weg te Borgerhout in slaap. "Wakker wordende bemeikte hij dat een Engeische dief hem zijn portemonnaie met 70 Mark ontstolen had. Het was echter niet de president van Transvaal wien dit ongelukje overkwam, maar een Duitsch emigrant die precies denzelfden naam draagt als Oom Paul. Te Cannes, in Fi ankrijk, is gene raal Yule aangekomen. Men weet dat hij in het begin van den Zuid-Afrikaan- sche oorlog in een gevecht bij Ladysmith gekwetst werd. De Fransche minister Waldeck Rousseau en Millerand zullen a.s. Zondag deelnemen aan een feestmaaltijd, ter hunner eer door de Kamer der Fransche werkliedenvereenigingen op touw gezet. Te Parijs zal een verkooping plaats hebben van vergeten en bij de politie gedeponeerde parapluies, een 7400 tal. Hoe groot zal het aantal wel zijn met de tentoonstelling Te Hamburg heeft zich een geval voorgedaan van meiaatschheid bij een geweer en ijlde de deur uit. Brandt was verdwenen, maar in de verte hoorde hij eenig gedruisch en zag hij geweerloopen in het maanlicht glinsteren. IJlings vloog hij nu het bosch in. Toen de vervolgers het huis ledig vonden, dwongen zij Brandt, dien zij hadden opgevangen, hun te zeggen, welken weg Reeken vermoedelijk was ingeslagen, en toen hij uitvluchten zocht, wisten zij hem zoo duidelijk te maken, dat hij er voor verantwoordelijk was, als Reeken ontkwam, dat hij hun den rechten weg aanwees. Hij moest hen daarbij vergezellen. Een hond, dien de boschwachters met zich voerden, had nu spoedig het goede spoor gevonden en zoo ging het vooruit. Reeken had aldra gehoord, hoe zij hem op de hielen zaten. Zijn dubbele buks was scherp geladen en hy een eind voor. Koel van hoofd en een vlugge iooper, zou hij misschien zijnen ver volgers hebben kunnen ontkomen, als zy geen hond hadden gehad. (Wordt vervolgd.) persoon die eonige jaren geleden uit Columbia teruggekeerd is. Als die persoon daar de ziekte opge daan heeft, kan men wel van laoge nawerking spreken. Te Londen houdt men zich druk bezig met de vraag, hoe het mogelijk is geweest dat het bericht over het prijs geven van den Spioenkop in het buiten land, met name te Parijs en Berlijn, eerder bekend heelt kunnen ztjn dan daar. Volgens correspondenten van Londen- sche bladen te Parijs, was het bericht daar reeds Donderdagmiddag verbreid en trok men er ter beurze partij van. De Parijsche correspondent van de Daily Mail zegt dat er booze geruchten loopen over de rechtschapenheid van mannen in hooge ambten te Londen men noem de zelfs namen. Verder is er geen twijfel of dr. Leyds heeft Donderdagavond kennis gedragen van het bericht, dus op een tijdstip dat het ministerie van Oorlog verklaarde, geen verdere berichten te hebben ontvangen. In eik geval is het curieus dat het telegram van Buller Donderdag om vijf minuten over twaal ven 's middags is afgezonden, maar eerst om tien minuten over zessen Vrijdags ochtends op het ministerie van Oorlog te Londen aankwam. Daarbij kwam nog. dat het ministerie deze dépêche van twee regels eerst vijf uren later, om 11 uui 's ochtends, openbaar maakte. De Temps geeft in een brief uit Durban de volgende bijzonderheid „Ik heb reeds medegedeeld, dat te Durban een korps van 1200 dragers is gevormd voor den slag bij Colenso. Van deze 1200 heeft men er reeds 400 moeten wegzenden om redenen, waar over de bladen slechts in bedekte termen spreken, daar zij het niet openlijk dur ven doen van wege de censuur. Deze dragers heeft men bezig gezien met het afsnijden van vingers om riugen van weinig waarde te stelen, Zij namen alios wat zij machtig konden worden. Dat Engelschen hun doode landgenooten op deze wijze bestelen, is bijna ongeloofelijk en dat deze schanddaden plaats vinden bij een beschaafde natie zoodat haar eigen zonen er de slachtoffers van wor den, is bijna ongelooflijk en toch worden deze geruchten door brieven bevestigd. Zeker is het, dat verscheidene uitlanders beboorende tot de heffe des volks, zich alleen bij het dragerskorps aangesloten om te kunnen plunderen." Een Amerikaan, Eugen Easton, die ODder de Boeren vertoeft, schrijft brieven aan de „Daily Mail". Zoo ver telt hij o. a. „De Transvaalsche regeering maakt er aanspraak op, dat zij in haar officieele rapporten over de gevechten de feiten juist voorstelt. Ik heb in den Natalschen veldtocht ook niets gezien, dat afweek van wat de regeering officieel bekend maakte, en ik weet, dat het volk over het geheel, zoowel thuis als in de lagers, in de rapporten het volste vertrouwen stelt. Op die manier is er een opmerkelijk gemis aan wilde geruchten die de bur gers zouden kunen opwinden. Elk tele graafkantoor door de heele republiek plakt, zoodra er een gevecht geweest is, een bulletin aan, en in vele gevallen is het beloop van een veldslag in hoofd zaak spoedig na de gebeurtenissen te Pretoria bekend. De tijding van een groote overwinning wordt te Pretoria eenvoudig opgenomen als iets natuurlijks, waarvoor lof en dank wordt gegeven. Persoonlijk toonen de burgers zelfs te velde geen geestdrift van de gewone militaire soort na een groote over winning. Zij zijn gewoon verbaasd, als zij merken, dat gij aan den uitslag van het gevecht getwijfeld hebt." Onbruikbare geworen.De geweren, die aan het corps „City Im perial Volunteers" zijn meegegeven, blij ken plotseling aan zulke ernstige ge breken te lijden, dat uit Woolwich naar Kaapstad geseind is, dat de geweren niet gebruikt mogen worden. De geweer makers te Kaapstad zijn natuurlijk niet toegerust om de soldaten van nieuwe ge weren te voorzien, zoodat het corps tot later orde ontwapend is. Men zal zoo vlug mogelijk een partij geweren zenden, die bruikbaar zijn, terwijl de onbruikbare teruggezonden worden, om thuis hersteld te worden. Waar de fout schuilt, wordt niet ver meld. De Matin laat zich hot volgende uit Pretoria schrijven Sedert den ooilog betaalt de groote spoorwegmaatschappij slechts de helft van het salaris aan de ongehuwde en twee derde aan de gehuwde ambtenaren. Het overige krijgt het gouvernement als bijdrage tot de oorlogskosten. Na het teekenen van den vrede wordt het bedrag van die ingehouden gelden teruggeven aan de beambten die er om vragen. Zijn dus op dit oogenblik de salaris sen te Pretoria minder, de behoeften zijn ook veel minder. Alle bars en cafés zijn geslotenop bevel der regeering moet geen huur gedurende den oorlog betaald worden, evenmin als premini van levensverzekeringen. De bewoners van Pretoria hebben dus geen geld voor hun levensmiddelen noodig. Te Konstantinopel werd eene jonge Italiaansche, naar men zegt tegen haar zin, in een harem gehouden. De Italiaan sche regeering had zich reeds herhaalde malen tot de Porte gewend, maar steeds te vergeefs, de autoriteiten wilden de vrouw niet de vrijheid teruggeven. Zij heeft nu een ultimatum gesteld, en werd hieraan geen gehoor g'geven, dan zouden de diplomatieke betrekkingen met Turkije afgebroken worden. Dit schijnt geholpen te hebben, want het jonge meisje is eergisteren aan de Itali aansche ambassade teruggegeven. AFRIKA. De Times bevat een bericht dat wel voor de vindingrijkheid van de Boeren pleit. De Boeren zouden nl. in ziende dat Ladysmith door een bombar dement niet te nemen is, het plan ge vormd hebben de Kliprivier eenige mijlen beneden Ladysmith af te dammen ten einde door de daardoor veroorzaakte overstrooming de bezetting te dwingen haar bomvrije kelders te veriaten en haar dan door het werpen van granaten tot overgave te dwingen. Of dit uit LouremjoMarques gekomen bericht waar heid bevat, zal de uitkomst ieeren. Voor de bezetting van Ladysmith, welke stad in een kom ligt en waar dus wel niet veel zal kunnen gedaan worden om de overatrooming te keeren, zou liet plan, uitgevoerd, de genadeslag zijn, te meer daar hare weerbaarheid door eene groote sterfte reeds beduidend is afgenomen en ziekte eiken dag nieuwe slachtoffers eischt. Naar een bericht van de St. James Gazette te oordeelen, slaapt Buller niet op zijn lauweren maar is hij de Toegela op drie punten overgestoken en zou den len dezer den ganschen dag slag geleverd zyn met de Boeren. Dit voor de belegerden zoo gunstig bericht eischt echter nog bevestiging. De correspondent van de Morning post in het Spearmanskamp vertelt ook dat generaal Buller een uiterste poging zal beproeven om door de stellingen dei- Boeren zich een weg te banen naar Ladysmith. Hij voegt er bij dat het Engeische leger wel verbitterd, maar niet verslagen is. De Boeren beginnen ta begrijpen dat het vergoten bloed den voortgang der Engelschen toch niet kan stuiten. Generaal White zal zich niet overgeven. Generaal Buller zal volhaiden en dan komt alles terecht. Hoe die correspondent zoo alles van de Boeren weet, zegt hij niet. Die Engei sche correspondenten verbazen ons trou wens wel eens meer door hunne al wetendheid. Van Buller's brommende toespraak tot zijne soldaten, waarin hij verklaarde dat zij over eene week te Ladysmith zouden zijn, is bij het departement van oorlog te Londen niets bekend. Had hij werke lijk die toespraak zoo gehouden, zou men aan zijn verstand beginnen te twijfelen. De bezetting van Kimberley heeft aan het Engeische kamp aan de Modderrivier den 27en der vorige maand geheliogra- pheerd dat het bombardement dien dag gestaakt was, maar dat de Boeren ijverig voortgingen met nieuwe verschansingen op te wei pen. Den 30en daaropvolgende vlogen de granaten der Boeren weder in grooten getale in de belegerde stad. De Boeren stonden aan de Basoeta'stoe de stad te verlaten, omdat zij hunne vrienden zijn, maar de inboorlingen en de Zoeloes dreven zij, als van hunne vijandschap verzekerd, terug. Kolonel Baden Powell berichtte aan kolonel Plummer dat te Mafeking „alles wel" is, dat hij de Boeren dwong hunne kanonnen te verplaatsen, maar dezen nog in het bezit zijn van twee versterkings- werken, die hij binnenkort hoopt te vernielen met dynamiet. Het garnizoen is gezond en vol vertrouwen, dat de Boeren het beleg zullen moeten opbreken. Er wordt thans veel gesproken over een tocht naar Bloemfontein, die door generaal Roberts op touw wordt gezet. Zoodra de achtste divisie in Kaapstad zal ontscheept zijn, zal hij beschikken over 60,000 man en 250 kanonnen en zal dan daarmede den Oranje-Vrijstaat i binnentrekken, waar de vl beid van het terrein bet makkelijker maakt. Wij schreven reeds zich daarop voorbereiden wat zij nu in plaats bedenken zullen om zich Engeische geschut bloot ieder geval zijn ze nog ni< bij het vooruitzicht van de overmacht, die Engeland afzendt. Wij hooren in de laatst van meerderen afval in d< ofschoon het bewezen is schap tegen de Engelschei Toch is de desertie van Ka aanzienlijk genoeg. Naar meldt strijden reeds 500( Kapenaars in het leger dei Engelschen trachten hierti op te werpen door Kaft Boeren te wapenen, en door hen ontkend wordt, niet aan bewijzen dat groote schaal plaats heeft. De ontploffing van het tè Pretoria is van veel min dan het eerste bericht Vooreerst was het geen eigi maar eene fabriek van slukken, de fabriek ontploffing plaats had. Het gouvernement had er sed< een werkplaats voor misschien ook tot het vei sommige oorlogsstukken, nog geen arsenaal. Ovei Pretoria een andere groc van denzelfden aard. De fabriek van dynaml oogenblik ontploffende bor digd worden,ligt tusschen en Pretoria. Het is wereld.Zij beslaat mijUn derfontein en kan dus op eens door eene ontpl worden. Het departement van o< maakt nu bekend dat misten in het gevecht op 215 man is. Volgens d( Gazette hebben de Engi geheelen oorlog meer dan verloren. De gouverneur te Lol begint zich meer en zetten tegen het dienst vreemdelingen bij de Boe nu aan de buitenlandsche gedeeld dat geen vreemds paspoort kan krijgen, consulaire vei klaring blijl bij de Boeren in dieust Transvaalschen consul boven den ra 11 op te werven voor de Boeren of op andere wijze de schenden, want maakte li schuldig dan zou hij hemde De bezetting van grens van Griqualand ten Kimberley, die zonder te; bad, heeft maar vijf waaruit bljjkt dat de be punt van geene beteeker den roem der Engelschi vergroot heeft. Het Fransche blad Le spelt dat de oorlog niet of zelfs vóór het einde afloopen. Anderen voorsp als de EDgelschen eene hing zullen behalen. Wa ie bewijzen is. De vraag wordt, nog sche zijde gedaan hoe Ir stand in Natal staat, i den Spioenkop 15,000 bevelen en Buller in hian tot zijne beschikki zi1n nu de overige 25 Heeft Buller hen soms Ladysmith gezonden? RNGELAND.Bli de voort; over 't amendement vail I Werd door Sir Charles

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2