INBOEDEL, WERKHOUT, KNEVEL! BESTE TAFELWORST Attentie s. v. p. Nieuwen Gebruikt Laatste berichten. Uitlotingen. Advertentiën. Wel A. J. Witte Zonen. VERKOOPEN: Dagmeisje, Dinsdag 6 Februari 1900, R. F. HAARSMA, hakken, waar de werd dus een jeslag der idien zoowaar f. Hij werd uus olitiecommissaris. u..hy ha(j i ander herkende later met toen de te haar De der e schuld n van itmeisje maar ie stem, de woorden ij haar aan verschrikt, «schikking giftmengster. echtbank heett tmengster vrouw tot levenslange verklaard aan man en dochter, de aanklacht van ommensaal. m. Een talrijk te Neerbosch, Drektraan en i mishandeling het afgeloopen egd. lagvaard. Verde- an Wijck. en jaar .werd te en omtrek (Velp, ssei) opgebracht f 4200, en aan ierd op crediet, ruim f18000. men tellen circa wordt gemeld in den heer S., lier, werd op 23 aren der belas- e volledig inge- me fabriek van een halfmaands- mderlinge opvoe- de voorslag ge- ijnheer en „Me- door „Mebroeder' an g r o n d. Te België, heeft een grond plaats ge- iduwe Petit-Mas- dochter in de ;eluid hoorde,dat tuin te komen. :t was, ging hare afstand van 7 a sn eensklaps. Te was een diepte mtstaan. Onmid- ■en lamp op den •gelaten, bewees diep was. Men gswerk eindigen, ilik grooter werd inzakkende, de :rwijl naar boven atdaling onmoge- lelijk gestikt zijn, dan toch door Zij was bijziende, den donker de pogingen om het mgen, voorloopig iezingen in 99 senatoren die 93 tot de repu- de nationalisten iren (rechterzijde), wel geen nadere m lach vol wee- rroolijk, des mid- •onds weemoedig, 'alden, .maar gij, middaghoogte des mocht wel wat jedigen glans der Vroeger was dat eens aan eene met u meent, leren hij verrast op, deelneming in hij geroerd hare ik geloof, dat gij elt. Gy hebt be- - hopeloos bemin ien ook wie I, „ik vermoedde aar waarom zoudt Waaruit weet reeds met Hilda <yrdt vervolgd.) De Duitsche bladen wijzen er op, dat hun mailbooten reeds de gunstige gevolgen hebben ondervonden van den oorlog ln Zuid Afrika, die zoovele Britscbe transportschepen in beslag neemt: Van de 411,177 personen, die in j399 van Europa naar N -Amerika werden vervoerd, reisden 155,145 of 38 pet. met Duitsche booten 137,431 of 33 pet, met Engelsehe en 117,511 met andere booten. Van de 107,415 kajuit passagiers gingen 43,272 met Engelsehe booten en 34,528 met Duitsche, - De Engelsehe regeering is voor nemens Osman Digma, het onlangs gevangen genomen Mahdi-hoofd, naar Londen te vervoeren. Er zou sprake zijn van het vormen van een zegepralenden I intocht om aan de Engelschen de door lord Kitchener in Soedan behaalde over winningen te herinneren. Er zal zeker een plaats opengelaten worden voor de door den lord nog in Afrika te behalen overwinningen. - De chocolade van koningin Victoria is verleden week onder de gewonden in het hospitaal te Wijnbergen verdeeld, in tegenwoordigheid van de vreemde militaire attachés. De bussen van de chocolade doen al opgeld. - De Moniteur Universel deelt mede dat de Fransche uitvinder Turpin zich bij de Boeren bevindt en hen van zijne uit. vindingen op krijgsgebied laat profiteeren. Onlangs, zoo wordt beweerd,heeft Tur pin een petroleumbom vervaardigd, die bij de belegering van Kimberley zal worden gebruikt. -Waterloo. De correspondent van Daily Telegraph zegt dat Woensdag jl. bij het beklimmen van den Spioenkop in de nachtelijke verrassing, de Engelsehe colonne door een vijandelijken post werd tegengehouden. De Boerenschildwacht riep: „Werda!" Een Engelsch officier zeker van de overwinning, antwoordde „Waterloo! Maar den volgenden dag was het Majoeba. - Een blad uit Liverpool bevat eene strenge berisping van Buller's beleid. Men zeide vroeger, zegt het blad, dat de Engelschman niet wist wanneer hij was geslagen. Men zal het zeker niet meer kunnen zeggen van den Engelschen soldaat. - De Engelschen zeggen van de Boeren dat het wilden zijn, die men ondanks zich zeiven moet beschouwen. De oorlog maakt ook slachtoffers in de letterkundige wereld der Boeren. De veldkornet Helinbold, een der geletterd- ste mannen van Transvaal, is bij het beleg van Kimberley gesneuveld. Hij laat in handschrift na een belang wekkend verhaal van de eerste periode uit den tegenwoordigen oorlog. - In de News of the World Alma nac vinden wij vermeld dat lord Wolseley als opperbevelhebber van het Engelsehe leger eene jaarwedde heeft van p.st. 6632 70,594), veldmaarschalk lord Bobtrts, de generaals White en Warren allen thans op het oorlogsveld, hebben resp. een inkomen van f 35140, ƒ25200 en f 13140, terwijl deze matigef?) be zoldiging nog verhoogd wordt wegens oorlogsdiensten. - Aan de Engelsehe „Observer" wordt uit Parijs gemeld, dat de bekende Turpin naar Transvaal is gegaan om de Boeren to helpen in het vervaardigen van een ontplofbare stof van zijn eigen vinding muli ktachtiger in werking dan meliniet maar van ongeveer gelijke samen- stelling. - Den 24n zijn te Pretoria weer 50 Engelsehe gevangenen aangekomen, waaronder 20 officieren, en ook 16 man van de Australische ruiterij, die den 17n bjj Colesberg zijn gevat. De reden waarom de krijgsgevangen Boeren op een schip worden gehouden, inplaats van aan land, zou deze zijn, dat er aan de Kaap geen krijgswet heerscht, hetgeen noodig is om krijgs gevangenen gevangen te houden. - De Engelsehe gevangenen in Trans vaal, wier aantal reeds tot 4 a 5000 moet gestegen zijn, beginnen gevaarlijk te worden voor de veiligheid. Naar ge zegd wordt, wil de regeering ze van Pretoria naar Pietersburg, in het noor den van het land, sturen, waar ze door veel minder manschappen veilig bewaakt kunnen worden. Daar zijn pogingen tot vlucht namelijk zoo goed als on mogelijk., want zoo iemand het mocht probeeren, dan zou hij er met zijn leven voor boeten. Toch is het land daar niet onbegroeid, integendeel bijna tropisch daar het zoo lang ligt. Maar ook ongezond, weinig bewoond en vol wilde dieren. Geen vluchteling zou zijn weg naar de kust of Rhodesia zunder wapenen en goede uitrusting kunnen volbrengen hij zou een zekeren duit worden öf van de koorts, óf van den honger, öf van de wilde dieren. la een groot door werklieden be woond huis te St. Petersburg brak Maandag brand uit. De bewoners van de zesde verdieping in hun slaap verrast, werden door eene paniek aangegrepen en sprongen uit de vensters. Zeven per sonen vonden den dood en negen werden ernstig gekwetst. De keizerin-douairière van China heet Tsoe-hi, dat in het Chineesch be- teekent„Zoete vreugde." Voor eeu dame die keizers maakt en afzet en een zeer mannelijk karakter bezit, klinkt die naam allerzonderlingst. De Universiteits-roeiwedstrijd tus- schen Oxford en Cambridge zal dit jaar waarschijnlijk worden gehouden op Woensdag 4 April. Sinds 1860 was Oxford 25 maal en Cambridge 14 maal de winner, terwijl in 1877 de wedstrijd eindigde in een dead-heat. AFRIKA. Volgens een telegram van Lord Roberts is in den toestand op het ooriogstooneel geene verandering te melden. Naar een bericht uit Londen heeft generaal Dundonald den 27en dezer den zuidelijken oever van de Toegela bereikt en bezet generaal Lyttleton nog zijne zelfde stellingen. De berichten van denjoorlog komen nu uit Pretoria. Zij maken melding van het met groot verlies op de vlucht drijven van eene groote Engelsehe troepenmacht bij Colesberg. Van de Boeren weiden slechts twee man licht gewond. Het schijnt eene poging geweest te zijn om de stellingen der Boeren in te sluiten, die echter deerlijk mislukte. Waarom, aldus wordt gevraagd,hebben de Boeren na de herneming van den Spioenkop de Engelschen niet vervolgd en de ongedachte kans laten voorbijgaan om de nederlaag van Bulier in een ramp voor hem te veranderen. Waarom hun tegenstanders, wier overtocht over de Toegela zulke groote bezwaren oplever de, dit niet belet. Deze vragen die velen zich zeker ge steld hebben, worden dooreen hoofd officier aldus beantwoord De Boeren zijn geen beroepssoldaten, het zijn patriotten,vrijwilligers,christenen. Zij vechten niet om te dooden, maar om zich te verdedigen. Als de vijand overwonnen en teruggedreven is, danken zij den Heer, zingen psalmen en maken zich weder op om te strijden als men ze op nieuw aanvalt. De oorlog aldus opgevat, heeft niet dezelfde wetten als de onze. Bij ons is hetzooveel mogelijk den vijand kwaad te doen", maar ze achien dit beginsel afschuwe lijkhet is hun voldoende al het moge lijke te doen voor hun eigene zaak. Als de Boeren dank zij hun geducht stelsel van versterkingen den slag gewonnen hebben, is er meer dan één reden voor hen om den vluchtenden vijand niet te vervolgen, waaronder de meest geldige dat zij dan gedwongen zijn hun paarden achter te laten onder beschutting,buiten het bereik van het vuur en op een terrein, van waar zij zich gemakkelijk in alle richtingen kunnen verspreiden. Nu is een Boer te voet slechts een uitstekend schutter; een Boer te paard is in staat jacht te maken op een vijande lijken troep. Uit dit oogpunt acht de schrijver dat de overwinnaars van Spioenkop wel gedaan hebben generaal Warren niet te vervolgen. Als zij dit gedaan hadden zou Warren hen daarvoor hebben doen boeten en zouden zij mis schien het voordeel van hunne schitte rende overwinning verspeeld hebben. Aan de Standaard is uit Lissabon ge seind dat volgens gerucht de scheids rechters in de quaestie van den Delagoa- spoorweg het eens zijn geworden omtrent de schadevergoeding door Portugal aan Engeland te betalen, die zoo groot zou z\jn dat Portugal genoodzaakt zou zijn den spoorweg en Lourenqo Marques aan Engeland te verkoopen. Waarom nu juist aan Engeland Zou bv. Duitschland niet een betere kooper zyn Men bedenke echter dat het nog louter een gerucht is, die beweerde verkoop aan Engeland. ENGELAND. De troonrede, waarmede gisleren het Parlement te Londen geopend werd, bevat niets wat eigenlijk opmer kenswaardig is. Eenige woorden van lof aan het dappere leger en de marine en eene uitdrukking van vertrouwen in den steun der natie, als die noodig mocht zijn, is zoowat het merkwaardigste plus het beroep op het Lagerhuis om het noodige geld 20 millioen p. st. voor de voortzetting van den oorlog bereidwillig toe te staan, want laat men de Koningin zeggen, Engeland's rijk en heerschappij in Zuid-Afrika staan hierbij op het spel. De troonrede gewaagt ook van vriend schappelijke verhouding met het buiten land. Natuurlijk moet men hieronder alleen verstaan vriendschappelijke betrek kingen met de regeeringen .Met de volken leeft anders Engeland op vrij gespannen voet. Bij het debat van antwoord in het Hoogerhuis op deze rede verklaarde lord Salisbury blij te zijn dat niet voorgesteld is dadelijk eenonderzoek in te stellen naar het beleid van de militaire over heid. Aanmerkingen daarop zijn van weinig nut. Het is nu maar zaak alle middelen aan te wenden om bevrijd te worden uit een positie, die vol vernedering en niet zonder gevaar is, en als daartoe alle krachten ingespannen worden, dan zal de oorlog tot een goed einde gebracht worden.Alle quaesties moeten rusten voor deze ééne Engelands prestige in deze crisis op te houden om het voor schokken te bewaren, die zeker zijn luister zouden verduisteren en misschien zijn grondge bied bedreigen. Met deze tamelijk pessimistische beschouwingen stemdeLord Rosebery niet in. Bij hem stond op den voorgrond, de oorlog zonder genade door zetten en voor geen opoffering terug deinzen. Wel jammer dat Rosebery hier de meerderheid der natie achter zich heeft. Lord Lansdowne, minister van oorlog, verklaarde dat het departement van oorlog betrouwbare mededeelingen van het oorlogsterrein geeft en dat hij binnenkort eene verklaring zal afleggen, welke militaire maatregelen genomen zullen worden. Het adres van antwoord werd hierop aangenomen en de regeering kwam dus in het Hoogerhuis er genadig af. In het Lagerhuis zal dit, te oordeelen naar hetgeen reeds in de debatten gezegd werd, wel niet het geval zyn. Door lord Edmund Fritsmaurice werd o.a. een amendement ingediend waarin leedwezen werd uitgesproken over het gebrek aan kennis, beraad en oordeel van de regee ring, zoowel in de leiding der Zuid- Afrikaansche aangelegenheden sedert 1895 als in de oorlogstoebereidselen. De leider der liberalen,sir H. Compbell- Bannerman, sprak in denzelfden afkeu renden geest en zeker zou nog wel meer dergelijks gevolgd zijn, indien de debatten daarop niet verdaagd waren geworden. FRANKRIJK. Generaal Mercier is, zooals wij reeds meldden, als senaatslid voor het departement Beneden-Loire gekozen. Overigens hebben de nationa listen bij deze verkiezingen een droevig figuur gemaakt, daar zij slechts vijf dei- hunnen een zetel in den Senaat konden bezorgen. Bovendien moest Mercier wel gekozen worden daar voor hem het meest reactionnaire kiesdistrict was uit gekozen van geheel Frankrijk. De republiek loopt dus nog geen go- vaar door deze keuzen, die misschien haarnog nuttig kunnen zijn door den ijver van hare verdedigers aan te vuren, die misschien wel dachten dat alle gevaar voor haar geweken was en om de Affaire niet. meer gedacht werd. Over het ge heel is echter wat de regeering aangaat, de uitslag der verkiezingen maar matig bevredigend. Er zijn toch heel wat radicale elementen bijgekomen, waardoor de taak der regeering niet gemakkelijker wordt. Verder is het een merkwaardig teeken des tijds, en een bewys dat de anti- Dreyfusards nog over eene groote macht te beschikken hebben, dat Ranc, bekend als warm voorstander van Dreyfus, niet gekozen is als senaatslid. Per Telegraaf. 's-GRAVENHAGE. De Eerste Ivamer benoemde tot commies-griffier dr. mr. A. J. Romeyn, commies ter gemeente secretarie te Amsterdam. Het algemeen debat over de Staatsbegrooting is ge ëindigd. De uitgaven voor Staatscolhgiën en Buitenlandsche zaken goedgekeurd. Aan den heer van Swinderen beloofde de minister de kennisgevingen van sluiting der grensstations voor veeinvoer naar België voor belanghebbenden te bespoedigen. Ook wordt alles gedaan om den veedoorvoer in Duitschland en Frankrijk te verkrijgen. De begrooting van Justitie is aangenomen. Oorlog in Zuid-Afrika. LONDEN, 31 Jan. Daily Mail ontvangt uit Kaapstad een bericht van 30 Jan.: „Generaal Buller las gisteren de volgende boodschap van Koningin Victoria voor „Ik moet mijn bewondering uitspreken voor de troepen gedurende de afgeloopen moeilijke week." Buller hield daarna een toespraak, waarin hij zeide dat zij niet moesten denken dat al hun werk voor niets was geweest. Naar ztjn meening zouden zij den weg naar Lady- smith forceeren en naar hij hoopte binnen een week in de stad zyn. Het Central News deelt mede dat op 20 Jan. de bommenfabriek te Johannes burg in de lucht vloog door ontploffing. Volgens officieele opgave zijn in de gevechten ten noorden van de Toegela, 29 officieren gedood en 33 gewond. 562ste STAATSLOTERIJ. Prijzen van 100 en hooger. Dinsdag 30 Jan. 5e kl. 10e trekk. Nos. 611 2385 2607 7880 8062 12961 14686 15643 17874 19731 f 100. Nos. 4070 13645 20861 f 200. Nos. 70 2079 13075 18416 f400. Nos. 8646 18191 f 1000. Hongaarsche Hypotheekbank 1894. Ser. 370 No. 62 Kr. 200000 2210 96 5000 585 94 2000 1907 59 2000 8227 45 2000 De volgende nummers elk Kr. 400 Ser. 897 No. 35 Ser. 1602 No. 68 1057 84 1649 61 1128 93 2173 82 1182 29 2204 7 1524 79 2289 27 Ser. 2374 No. 15 2491 6 2521 60 2655 17 3007 41 Met premie Kr. 20 Serie 2780 Nos.1-100. Marktbericht en. Oostburg, 31 Jan. 1900. Tarwe ƒ6,— a 6,20. Rogge/5,40 a 5,50, Boonen f 6,45 a f 6,50 Erwten 7,15 a 7,90, Kanariezaad 0. a ƒ0.- Koolzaad/- O, a ƒ0, Bruine boonen ƒ0,— afO, per H.L. Wintergerst ƒ8,45 a/8,65, Zomergerst ƒ8,15 a 8,25, Haver f 6,80 a f 7.— Aanvoer ruim. Handel nog al vlug Heden overleed tot onze diepe droefheid, voorzien van de H H. Sacramenten der Stervenden, onze innig geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mevr. Wed. T. S. HAFFMANS geb. Bernegau, in den ouderdom van 75 jaar. ™ffngen- >31 Jan. 1900. Helden bij Venlo, M.N.D. WIBAUT HAEFMANS. C. R. C. WIBAUT en kind. O. M. T. HAFFMANS. M.T.A HAFFMANS - WIBAUT en kinderen. E. M. HAFFMANS. L. HAFFMANS-Gereits en kinderen. Eenige en algemeene kennisgeving. Ter voorkoming van praatjes, die uitgestrooid worden om iemand te benadeelen, maak ik de geachte inge zetenen van Vlissingen bekend, dat ik GEEN lid ben van „Eigen Hulp." Hoeden- enPettenmagazijn „de Gouden Hoed," Kleine Markt I. 188. Vlissingen, 30 Januari 1900. A. B. DE MIK. Bouquetten, Kransen en Bloemenmanden,tot de lijnste modellen, Blad- en Bloeiende Planten, Decoratiën, Vrucht en Sierboonien, Versierin gen, aanleg en onderhoud van Tuinen. Beleefd aanbevelend, De Notaris P. DE MARET TAK, zal op Vrijdag- Si Februari ÏOOO, 's morgens ÏO uar, ten eter f huize, aan de G 1 a c i s s t r a a t No. 283 in het openbaar een netten bestaande inLinnenkasten, Buffet) Penantkast, Canapé, diverse soorten Stoelen, Ronde en andere Tafels, Veeren Bedden met Toebehooren, Ledikanten, Tapijten, Karpetten, Zeil, Pendule met Candelabres, Lampen, Spiegels, Schilde rijen, Kachels, Glas-, Koper-, Blik- en Aardewerk en hetgeen verder zal wor den Mevrouw GEWIN Vader vraagt zoo spoedig mogelijk een niet beneden de 14 of 16 jaar. Kijkdag Donderdag 1 Februari van 10 12 en 2 4. Vendumeester POLAK. De Notaris P. DE MARET TAK zal, wegens Faillissement, in het openbaar verkoopen op 's morgens 10 uur, in de Nieuv.'straat te Vlissingeneene belangrijke partij Deuren, Ramen, Kozijnen, Mesthouten, Houten Lintzaagbank, Afbraak, Tegels, Steen en veel meer andere goederen, alles afkomstig uit het Pakhuis van den Heer GANDERHEIJDEN, aan de Lom bardstraat. De goederen zijn Dinsdag vóór den verkoop te bezichtigen. alsRozen, Lelietjes der Dalen, Mar- gueriten, Hyacinten, Tulpen, enz., enz. Beleefd aanbevelend, Wed. A, J. WITTE ZONEN. HEDEN WEER ONTVANGEN 12 cent per ons. Wilt gij spoedig een fraaien Knevel Gebruik dan niets als ééne flacon Eucalyphus-Bal- sem. Het is gebleken het eenige middel te zijn, dat werkelijk succes heeft. Als men de gebruiksaanwij zing goed opvolgt, is steeds ééne flacon voldoende, vandaar het groote succes. Prijs per flesch 1, Alom verkrijgbaar, of direct na ontvangst van postwissel of postze gels franco bij A. VAN GEFFEN Azn., Rotterdam. Voor wederverkoopers p. 6 stuks 4,50, p. 12 stuks 8,40, fr. rembours met reclameplaat.

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 3