Gemengd Nieuws. - De quaestie of de landbouw in ons vaderland al dan niet achteruit gaat, kwam ook ter sprake. De heer van Wijck beweerde, wat hij met bewyzen trachtte te staven, dat onze landbouw in een kwijnenden toestand verkeert eD bepleitte bescherming en hetnemen van represaille maatregelen tegenover het buitenland.De heer Breebaart betwistte dat de land bouw achteruitgaat en betoogde dat protectie in het nadeel van onze land bouwers zou zijn. De Minister weer legde de bezwaren van den heer Van Wijck en verdedigde het vrijhandelstel sel dat niet insluit dat we de leer moeten huldigen van „Gods water over Gods akker te laten loopen" en verstan dige staatsinmenging mogelijk maakt. Door te doen wat de protectionisten willen, zou de Staat z.i. helpen van den wal in den sloot. Een ander spreker ,de heer Bultman, vond dat van regeeringswege nog te weinig is gedaan voor den landbouw van ons land-dat bij uitnemendheid een exportland is. Meerdere medewerking van onze consuls in het buitenland zou hier van veel dienst kunnen zijn. Van den heer 's Jacobs kreeg de regeering den raad bedachtzaam te zijn bij haar arbeid op het gebied van sociale wetgeving met het oog op de onvoorziene moeilijkheden van de ge volgen. Z.i. is wetgeving op sociaal economisch gebied ongeschikt als radicale verbeteringsmaatregel, want zij leidt tot bevoorrechting van een deel der natie in strjjd met de beginselen van den heer Pierson. Spr. verklaarde ongerust te zijn over de eenstemmigheid die in 't kabinet te dezer zake bestaat. De Minister trachtte deze vrees weg te nemen door de verklaring dat met bedachtzaamheid zal gearbeid worden op het gebied der sociale politiek. De heer Schimmelpenninck van der Oye bestreed de te groote staatsinmen ging die hij in beginsel al even on rechtvaardig achtte als de Ongevallenwet, Het beginsel van algem. volksweer baarheid, het stokpaardje van den tegenwoordigen tijd, vond een beschermer in den heer Alberda. De invoering er van zou een aanzienlijke besparing van onkosten zijn. Inplaats van een minis terie van oorlog wenschte hij een ministerie van nationale verdediging. De Minister zeide echter te betwijfelen of bij algemeene volksweerbaarheid het oorlogsbudget lager zou zijn. Atjeh. Gisteren werd uit Batavia het volgende aan de N. B. Ct. geseind Majoor de Beijer vervolgde den pre tendent-sultan van Langkahan Mantjang (aan den bovenloop der Djamboe Ajer- rivier) naar Kampais. Luitenant Micheels werd gedood en zes inlandsche minderen werden gewond. Kapitein van Daalen vervolgde Pang lima Polim in Thams, maar vond hem niet. De bevolking was vriendschap pelijk gezind. Atjehers in den val. Eenigen tyd geleden is medegedeeld, dat een door onze troepen in een grot bij Toepa Toewam ingesloten bende Atjehers zich den 16n December aan de onzen overgaf. De „Deli Ct." meldt daar over het volgende naar tatel geleidde. Zij begon het gesprek en voerde het kalm en rustig. Meestal hoorde hij toe en bewonderde hij den adel van hare stem, den vriendelijken toon en de degelijkheid van haar gesprek. Hij voelde zich bijna te eenvoudig voor haar onderhoud. Nooit was de tjjd hem zoo schielijk omgegaan. Het was hem een wellust haar aan te hooren, maar zij wist ook zijn mond te ontboeien. Toen hy aan het vertellen was van zijn leven, zijn beroep, van veld en woud viel het hem zelf op, dat hij nog nooit zoo spraakzaam was geweest. Voor een oogenblik schaamde hij zich bijna en kreeg hij een kleur, maar al spoedig vertelde hij even ijverig verder. Daarbij zag hij haar meestal in het gelaat, ver gat eten en drinken en voelde zich innig gelukkig. Na tafel trokken de heeren zich terug, om een sigaar te rooken. Onder het gesprek kwam men ook op de pleeg zuster. De huisheer, een statige, bejaarde man, zeide„Ja, die dame heeft reeds „Overal werd do vijand achter volgd en ook de Blang Pedië bezocht. De patrouilles werden tot diep in het gebergte uitgestrekt om den vijand overal op te zoeken en hier en daar, waar men met hem in aanraking kwam, te achtervolgen. Zoo gebeurde het dat een bende van pl. m. 20 Atjehers, onder t v ee panglimas van toekoe Blang Pedië, in een grot werd gedreven en dat die grot nu werkelijk slechts één uitgang had. Toen deze door onze troepen was bezet, waren de Atjehers levend begraven. „Een paar dagen na de insluiting werd een verkenning gemaakt in de grot, en werd toen in een spelonk een wapenmagazijn tje gevonden, waaruit twintig geweren werden gehaald. Een paar dagen daarna kwamen er drie Atjehers uit, die zich op genade of ongenade overgaven. Voor hun opstand tegen het gouvernement werden zy door hun hoofd maar dadelijk voor een jaar of vijftien met dwangarbeid gestraft.Een drietal anderen die gewapend naar buiten kwamen en des nachts onze posten trachtten te verschalken, werden afge maakt. Een verkenning dieper de grot in bracht aan het licht, dat deze in verschillende gedeelten was verdeeld, die slechts door heel nauwe toegangen waren verbonden. In de laatste open ruimte, waarin onze troepen doordrongen, werden zij van boven met steenen ge gooid en kregen zij ook een paar scho ten. Om zich niet aan onnoodige ver liezen bloot te stellen, werd de verken ning toen gestaakt, te meer daar nu voldoende gebleken was, dat zij voor goed in den val zaten, want, anders waren zij al lang verdwenen." Opschuiving. Naar men mededeelt, zullen eenige vlagofficieren der koninklijke Marine tegen Mei den zeedienst verlaten, in verband waarmede eerlang een bevorde ring in de hoogere rangen verwacht kan worden. Begrafenis van generaal van der Heyden. Bij de begrafenis van den „Held van Atjeh" te Arnhem, waren gisteren uit alle deelen des lands deputatiën van het Nederlandsche en Indische leger tegen woordig. Er waren een groot aantal kransen gezonden. Een detachement van de invalieden van Bronbeek volgde de baar en 8 onderofficieren droegen de slippen van het lijkkleed. Aan het graf herdacht min. Cremer de groote verdiensten van den overledene en stelde hem tot een voorbeeld voor de jongeren. Uit naam der invalieden bracht adju dant Schwing een laatsten groet. De zwager van den overledene dankte voor de hulde aan het graf bewezen. Nader wordt gemeld Ondanks het onaangename weer, was er tegen half 12 al een groote toevloed van menschen rond Bronbeek verzameld om getuige te zyn van de begrafenis. Te 12 uur begon men met het op stellen van den stoet voor het huis, waaruit de vlag halfstoks wapperde. Voorop ging de muziek der invalieden een deel der oudsoldaten stond in twee rijen voor het huis opgesteld, een ander deel langs den grooten oprit tot het hek op afstanden van elkaar, om aan hun beminden commandant een laatsten groet te brengen. De tranen veel ondervonden. Zij was met een officier verloofd, die op het slagveld is gevallen. Het was een mooi, gelukkig paar. Bij Orleans kreeg hij een kogel in de borstzij reisde er heen en heeft hem tot zyn dood verzorgddaarna werd zij pleegzuster. Eerst was zij on troostbaar, maar later behaalde hare geestkracht de overwinning, zooals gij wel hebt kunnen opmerken." Dat was het dus. Koelf had het wel gedacht. Zij was verloofd geweesthaar geliefde was den dood voor het vader land gestorven, den dood, die het meest aan den overledene bindt. En hij begreep het, waarom zij pleegzuster was ge worden. Vele maanden waren sinds dien ver- loopen. Op de lievelingsplaats der zuster zat tegen het vallen van den avond de houtvester in somber gepeins. Hij zag er slecht uit, steunde het hoofd in de handen en de elleboogen op de knie. Een zachte regen viel neder en in de stonden menigeen hunner in de oogen. Achter den lijkwagen volgden twee landauers vol kransen, en daarop het statierijtuig van H.M. de Koningin,waarin hare vertegenwoordigers waren gezeten. In de volgrijtuigen hadden de familie leden van den generaal, zijn adjudant majoor Schwing, ds. Beets en de pastoor van Bronbeek, de officier van gezondh. dr. Fijan, de kapiteinbetaalmeestei Cousemulder en de huismeester plaats genomen. Op het kerkhof werd de stoet door een aantal autoriteiten opgewacht. Bij de staatsspoor is een nieuwe be trekking in wording, die van hoofd machinist. Zij worden gekozen uit oude machi nisten eerste klasse. Het plan bestaat hen op de locomo tieven te laten medelijden tot het con troleeren en instrueeren van machinis ten en stokers en hun als standplaats aan te wijzen de stations Groningen, Zutphen, Brede, Venloo, en Maastricht. De treinen waarop zij hebben mede te rijden, worden hun door de betrokken hoofdopzichteis aangewezen. Vlissingen 31 Januari. Onder voorzitterschap van den heer M. van der Beke Callenfels had gisteren avond in het lokaal Admiraal de Ruij - ter" do 15e jaarlijkache algemeene vergadering plaats der Scherpschutters- vereeniging Vlissingen," waarin o. m. verslag uitgebracht werd van den toe stand over het jaar 1899 en waaruit bleek dat de vereeniging in gunstigen financieelen toestand verkeert, alsmede dat het ledental tot 43 is gestegen. Nog werd besloten met do zomer- schietoefeningen zich bijna uitsluitend met het nieuwe geweer te oefenen, om na verloop van eenigen tijd de beau- montoefeningen te doen vervallen. Met ingang van 1 Februari e. k. is alhier tot agent van politie der 3e klasse benoemd J. de Vroe. Donderdag en Vrijdag zal te Middel burg vanwege de afdeeling van de sociaal-democratische arbeiders-party eene collecte voor de weikelooze diamant werkers te Amsterdam worden gehouden. Bij het bestraten van het Havenplein te Camperland zal daar, zeer ten ge rieve der schippers, een helderbrandende 1 intaarn worden geplaatst zoodat ongeluk ken, zooals door de duisternis die daar tot heden toe heerscht bij donkere maan, voortaan kunnen worden voorkomen Men schrijft ons Voor de betrekking van gemeente veldwachter te Heille, gemeente Sluis, hebben zich 54 sollicitanten aangemeld, De jaarwedde bedraagt f 325 en f 60 voor bovenkleeding. m i>i m Eene proefneming op de Wester- Schelde nabij Ter Neuzen gehouden met de teelt van oesters schijnt mislukt te zijn. Men gaat het nu probeeren in de Braakman langs den Angelinapolder en Koninginnenhaven onder de gemeente Biervliet. Reeds zijn twee scheepsladin gen met pannen gelost geworden. De verte trokken donkere wolken samen. Zijn hond lag onrustig aan zijne voeten en snoof van tijd tot tijd in de lucht. De jagersman stond langzaam op. Zijn gelaat zag er vervallen uitde oogen lagen diep. Hij keek naar de lucht en maakte zich op om zijn weg te ver volgen. Daarbij zuchtte hij. Een jaar lang kwelde hem reeds een hopelooze liefde hij wilde zich er over heen zetten, maar kon niet. Eindelijk kreeg hij onverwachte hulpe. Zijnen vrienden, de Faldens, was het opgevallen hoe de krachtige, opgeruimde man veranderd was. Van lieverlede was bij mevrouw Falden een vermoeden gerezen, dat haar bezorgd maakte. Zij sprak er met haar man over. „Gij moest eens met hem spreken," zeide zij. Hij echter trok een verlegen gezicht. „Och," zei hij, „dat is niets voor mij. Wij mannen bemoeien ons ongaarne met zulke aangelegenheden, als men ons er niet zelf over begint. Dat doen onderneming gaat uit van de Ierseksche oester-maatschappij „De Eendracht." Men meldt ons uit Ter Neuzen Voor de, door het bedanken van den heer L. J. van der Moer als lid van den gemeenteraad aldaar noodig gevonden verkiezing, zijn Dinsdag officieel can- didaat gesteldde heeren J. A. de Jonge, (a.-r.) J. Nelemann (lib.) en P. J. Versluijs (lib.) erkoopingen en Aanbestedingen Heden namiddag te twee ure had al hier door HH. Regenten van het Bur gerweeshuis de aanbesteding plaats voor het bouwen van een nieuw weeshuis voor 40 a 50 weezen aan de Badhuis straat alhier. Ingeschreven werd door de heeren L. Raaijmakers, te Wouw,ad f 50500 J. J. Krijger, Vlissingen, 50900 A. Goedemond, Hansweert 51000J. Kokke, Tilburg, 51550 P. Dronkers, Kapelle, 5160O J. de Jong. Middel burg, 51988 J. J. Dronkers, Kapelle, f52200 J. Lindenberg, Wemeldinge 53000 A. de Wilde, Goes f 53100, W. Dekker, Veere, f 53200 J. Bijlaard en .1. R. de Jong, Hilversum f 53900. A. Risseeuw, Groede, f 54247; P. L. Bo gaard, Vlissingen f 55000. Kerk- en Schoolnieuws. Men schrijft ons uit Middelburg De heer dr. E. J. W. Posthumus Meijes, alhier, beroepen tot predikant bij de Ned. herv., gem. te Amsterdam, is de jongste predikant bij diezelfde ge meente hier ter stede. Ongetwijfeld is het eeu zeldzaam voorkomend feit dat een predikant op 28-jarigen leeftijd naar de hoofdstad wordt beroepen. De heer Posthumus Meijes is evenwel een bui tengewoon begaafd en talentvol redenaar, zoodat telkenmale wanneer hij de beurt vervult, het kerkgebouw overvol is? Het vertrek van den heer Posthumus Meijes naar Amsterdam zou dan ook voor de Ned. Herv. Gem. alhier oen groot verlies zjjn. Men meldt aan de N. R, Ct. uit Amsterdam In het huis van den heer v. d. W., wonende Sarphatipark no. 11, iseergis- ternacht ingebroken. In het holle van den nacht verscheen in de kamer der dienstbode op de tweede verdieping van het bovenhuis een man, die haar gebood hem te wijzen waar het geld geborgen was. „Wij zijn met ons zessen", zeide hij. Doodelijk verschrikt kwam het meisje uit bed, waarop de man haar bij de hand nam om met haar naar beneden te gaan. Maar eensklaps gleed hij uit en verdween. De inbreker moet van de trappen gevallen zijnalthans de benedenburen verklaarden later des nachts een bons te hebben gehoord. Het dienstmeisje spoedde zich naar de kamer van mijnheer en mevrouw, zich in haar angst aanstellende als was zij gek ge worden. Maar de heer des huizes begreep dan toch eindelijk, wat er gebeurd was en riep de hulp der politie in. By onderzoek bleek, dat op de eerste ver dieping met breekwerktuig aan het buffet was gemorreld en dat uit de gang een overjas en een paar schoenen ontvreemd waren. Later heeft de politie beneden aan de trap een nijptang, loopers en ander gereedschap gevonden. Gisteren morgen gingen de rechercheurs op onder zoek uit bij uitdragers en opkoopers. Een hunner trof juist het oogenblik, dat iemand zich van een paar bottines wilde ontdoen. Deze schoenen bleken de vermiste te 7-ijn zij waren te her alleen vrouwen of jongelui. Toch doet het mij leed van den (linken man, innig leed. Maar spreek gij met hem, dat zal wel het beste zijn." „Wat zal ik zeggen vroeg zij weifelend. „En als hij het eens kwalijk nam „Wat eene vrouw in zulke zaken Z6ggen zal," antwoordde lachend de wakkere landman, „dat kan een man onmogelijk raden. En kwalijk nemen neen, dat zal hij zeker niet; neem u echter in acht, dat hij niet in over maat van gevoel u om den hals valt, dat is eer te wachten." De gelegenheid deed zich spoedig voor. Mevrouw Falden zat met Trachenberg alleen onder hare veranda. De zon ging langzaam onder. Als goud glansde de hemel in het westen, alles in den om trek lag als in diepzinnig zwijgen, in de verte trok de witte nevel over het land. Ernstig liet Roelf zijn blikken over het landschap weiden. „Zie eens, hoe de zon ter kimme kennen aan het ijzeren beslag der hakker,, En de man had buitendien zoowaar j) gestolen jas aan het lijf. Hij werd dus meegenomen naar den politiecommissaris, Echter ontkende hij alle schuld; hy haj de jas en de schoenen van een ai)det gekocht. Maar het dienstmeisje herkends hem, eerst aarzelend, maar later ms; volle zekerheid aan zijne stem, toen de man gedwongen werd de woorden tt herhalen, waarmede hij haar aan haat bed zoo doodelijk had verschrikt. Ds arrestant is tei beschikking de: justitie gesteld. De Rotterdamsche giftmengster. De Rotterdamsche rechtbank heeft gisterenochtend de giftmengster vrouw Sörensen veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Zij werd schuldig verklaard aai vergiftiging van haar man en dochter, doch vrijgesproken van de aanklacht vai> vergiftiging van haar commensaal. Beklaagde was kalm. Een talrijk publiek was aanwezig. De mishandeling te Neerboscft. Op 10 Februari zullen Drektraan en! Land terechtstaan wegens mishandeling met doodelijk gevolg in het afgeloopei jaar te Neerbosch gepleegd. 24 getiigen zijn gedagvaard. Verde diger is jhr. Mr. Asch van Wijck. In het afgeloopen jaar werd ts Grave met haren naasten omtrek (Velp, Reek, Escharen en Gassel) opgebracht aan vleeschaccijns ruim f 4200, en aai dien op wijn, gedistilleerd op crediet, jenever en bier samen ruim f 18000. Die 5 gemeenten samen tellen circa 5000 zielen. Uit Beek (Limburg) wordt gemeld Onder de woning van den heer S., distillateur en slijter alhier, werd op 23 dezer, door de ambtenaren der belas tingen uit Sittard, eene volledig inge richte branderij (geheime fabriek vai gedisteleerd) ontdekt. In „De Vrouw", een halfmaands- blad, gewijd aan de onderlinge opvoe ding der vrouw, wordt de voorslag ge daan, de vocatieven „Mijnheer en „Me vrouw," te vervangen door „Mebroeder1 en „Mezuster". Ja, als dat eens kon. Instorting van grond. Te Val-Saint-Larabert, in België, heeft een zware inzakking van grond plaats ge had. Eene dame, de weduwe Petit-Mas- son, praatte met hare dochter in de deur, toen zij' een dof geluid hoorde,dat haar toescheen uit den tuin te komen, Zij wilde weten wat het was, ging hare woning door, legde een afstand van ïa 8 meter af en verdween eensklaps. Te midden van den tuin was een diepte van tien meter breed ontstaan. Onmid dellijk kwam hulp, en een lamp op den bodem van het gat neergelaten, beweei dat dit wel 45 meter diep was. Men moest met het reddingswerk eindigen, daar het gat elk ^oogenblik grooter werd en de kanten, gedurig inzakkende, de nadering gevaarlijk, terwijl naar boven stijgende gassen elke atdaling onmoge lijk maakten. De weduwe moet dadelijk gestikt zijn, zoo niet door de gassen dan toch dooi den instortenden grond. Zij was bijziende, wat verklaart dat zij in den donker de open put niet zag. Men doet natuurlijk pogingen om hel lijk naar boven te brengen, voorloopig echter zonder resultaat. Senaatverkiezingen in F r a n k r ij k. Van de 99 senatoren die verkozen zyn, behooren 93 tot de repu- blikeinsche partij, 2 tot de nationalisten en 4 tot de reactionnairen (rechterzijde).. Deze cijfers behoeven wel geen nadere toelichting. zinkt," zei hij met een lach vol wee moed. „Des morgens vroolijk, des mid dags overmoedig, des avonds weemoedigi dat is haar dagloop." „Ja," zei mevrouw Falden, „maar gij, die nog nauwelijks de middaghoogte des levens bereikt hebt, mocht wel wal meer op den overmoedigen glans dei middagzon gelijken. Vroeger was dat zoo zeg eens, zeg eens aan eene vriendin, die het goed met u meent, wat deed u zoo veranderen?" Een oogenblik zag hy verrast op, maar toen hy innige deelneming haren blik las, vatte hij geroerd 'nare hand en zeide „Ik dank u, want ik geloof, dat gij vermoedt wat mij kwelt. Gy hebt be grepen, dat ik bemin hopeloos be®)» en gy weet misschien ook wie „Ja," antwoordde zij, „ik vermoedt zulks reeds lang maar waarom zou® gij hopeloos beminnen Waaruit weel gij zulks? Hebt gij reeds met Hilda gesproken Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2