oorlog, der nobele Waldenzen. Hij doet begrijpen Hugenoten, Geuzen, Cromwell's Roundheads en strijdbare Puriteinen. „Ontleding van karakter heet tegen woordig de groote kunst van een romanschrijver. Als die ontleders in plaats van hysterische juffrouwen en allerlei zwakkelingen eens de persoon lijkheid van een man dezer mannen poogden af te beelden. /Huichelarij!" roept zijn Engelsche vijand, als hij het stoere, Germaan - sche, zware gelaat van dezen Calvinist aanschouwt en luistert naar zijn bijbeltaal. „Zoomin een huichelaar als Milton en Cromwell, gij kortzichtige „Indien alleen hij waarachtig en eeriyk godsdienstig genoemd mocht worden, die zonder ernstige fouten is, dan zag het er slecht uit met ongeveer ons allen. Ethische wanbe grippen op enkele punten kunnen samengaan met een diep,hartstochtelijk geloof in den Bijbel en in God met een geloof dat bergen verzetten kan, en waarvoor men het gewin acht het leven te geven. „PresidenL Kruger schijnt mij zoo volkomen eerlijk en overtuigd te zijn in zijn geloof als een sterveling kan zijn. Wat ons steeds in elke uiting er van zoo treft is die mystieke glans en gloed, als van inwendig licht, welke ook de woorden der groote zendelingen en hervormers pleegt te onderscheiden. „Wij, die van een ander geslacht en een andere opleiding zijn, die veel gelezen en gehoord hebben, dat voor Kruger een gesloten boek bleef, zijn slechts al te geneigd de geloofsover tuiging van zulk een man „eng" te noemen. „„Doch laat ons steeds angstig waken dat onze breedheid van ondiepte niet het bewijs zij „Als men een groot karakter als Kruger dus spreken hoort en over weegt in welke heerlijke overeen stemming bij hem woorden en daden zijn, dan krijgt men .toch een name- loozen eerbied voor de nobele, een voudige, diepgewortelde geloofsover tuiging van dezen krachtigen man, die gelooft en doet. „Een man onbeweeglijk en hoekig en vaststaande in geloof, in overtui ging, geen meester erkennende dan God, geen wetboek dan den Bijbel, geen leiddraad dan het gebed, maakt menig onzer nederig als kleine kin deren en doet velen onzer dank baar denken aan hun voorvaderen onder Hollandsche Calvinisten en Fransche Hugenoten." Eene opmerking. (Ingezonden.) In het wetsontwerp op den leerplicht komen allerlei bepalingen voor om den autoriteiten eene nauwkeurige contröle op het schoolverzuim van Nederlandsche kinderen, eene Nederlandsche school bezoekende, mogelijk te maken. Nergens blijkt dat de Regeering er aan gedacht heeft, dat Nederlandsche kinderen ook buitenlandsche scholen kunnen bezoeken. Hoe zullen de ambtenaren, met de uit oefening der Wet belast, de verzuimen van die kinderen constateeren De hoof den van bedoelde scholen toch kunnen niet verplicht worden inlichtingen te verstrekken. En de ouders zullen toch wel vrijgelaten worden om hunne kin deren ter school te zenden waar zij willen. Maar dan hebben onwillige ouders hierin een middel om de wet te ont duiken. Zoo bestaat te Moerbeke, Waes, eene school voor meisjes, welke in stand ge houden wordt door de familie Lippens, aldaar. Aan deze inrichting is vooral het onderwys in nuttige en fraaie hand werken onovertrefbaar. Bovendien ont vangen de meisjes het materiaal gratis, terwijl zy de door haar vervaardigde kleedingstukken mogen behouden. Zij kunnen er onderwijs ontvangen in de moderne talen en in koken. Als zij de school verlaten hebben, verliest de be schermvrouw haar niet uit het oog, en die oud-leerlingen die haar reden tot tevredenheid gegeven hebben, kunnen zeker op hare machtige bescherming rekenen. Geen wonder, dat vele meisjes uit de aangrenzende Nederlandsche ge meenten zich eene wandeling van een uur en meer getroosten om deze inrich ting te bezoeken. Te Overslag b. v. treft men in de openbare school alleen meisjes aan in de laag3te afdeelingen, en ware het niet dat de groote afstand van Moerbeke vele ouders afschrikte, er zouden waar schijnlijk te Overslag geene meisjes school komen. Hoe zal het nu met die meisjes gaan, als het ontwerp op den leerplicht wet wordt Misschien bestaat de hier beschreven toestand nog wel op andere plaatsen aan de grenzen. brt men gr i Nüeuws. Examens. Er zullen dit jaar door de commissie voor de examens ter verkryging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen vyf zittingen te Amsterdam en vijf te Rotterdam worden gehouden. Tijd en plaats van elke zit ting worden telkens drie wekon te voren door den voorzitter der commissie be kend gemaakt. Tot bevordering van de eenheid in de examens voor de akte handwerken is een meer uitgewerkt examenprogram vastgesteld, dat dit jaar in werking zal treden. De minister van koloniën heeft, in zijn Begrootingsantwoord aan de Eerste Kamer bericht dat hij bp zijn meening volhardt, dat er geen reden is om uit 's Rpks kas een bijdrage te verstrekken tot leniging van den nood op Ceram. - en dat hem omtrent 't voorgevallene te Sileraka alleen bekend is, dat 3 scheeps officieren van de General Pel door in boorlingen gevangen genomen en de le officier, die mede aan wal schijnt te zijn geweest, gewond ontkomen is. Den 6en dezer is het flottieljevaartuig Serdang er heen vertrokken. De uitslag der zending is nog niet bekend. In zijn antwoord aangaande de Ves- tingbegrooting aan de Eerste Kamer, zege de Minister van Oorlog dat de brisante projectielen, voor zooveel die in Zuid-Afrika zijn gebruikt, naar het schijnt, geworpen werden uit geschut dat door de dekkingen van onze bom vrije gebouweu in de N. Holl. Waterlinie niet gevaarlijk is. Die projectielen zijn echter naar het schijnt, daar tot dusver alleen tegen troepen gebezigd, zoodat 't gevaarlijk zou zijn, uit het weinige dat tot nu toe van den oorlog in Afrika bekend is, als vaststaande aan te nemen dat aan de bomvrije gebouwen in genoemde linie geen voorziening van beteekenis noodig zou zijn, om ze bestand te maken tegen de uitwerking van de brisantgranaten, geworpen uit het zwaarste geschut, waarover eventueele vijanden kunnen beschikken. Twee leden der Tweede Kamer, de heeren mr. Kerdijk en Van der Zwaag, zijn beiden ziek. Eerstgenoemde is echter aan de beterhand; de heer van der Zwaag lijdt aan leveraandoening. Vlissingren 30 Januari. Zondagavond zullen in de zaal van den heer Stofkoper weder door het gezelschap van het Paleis van Volks vlijt, te Amsterdam, een paar tooneel- stukken worden opgevoerd, waaronder dat van „Jonge Harten" van Marcelles Emants, een groot genot belooft. Het is nu de vierde of laatste abon- nements-voorstelling van dit tooneelge- zelschap, dat bewezen heeft zijne stuk ken goed te kunnen kiezen en uit te voeren. Moge dit voor velen een spoor slag zijn om ter schouwburgzaal te gaan. Door de uitbreiding van de gemeente, waarmede het aantal telegrammen ge- ïyken tred houdt, zullen eerstdaags van rykswege aan twee telegrambestellers rywielen ten gebruike worden verstrekt. Dat deze maatregel in 't belang van het publiek is, zal wel geen betoog behoeven. Aangezien de bestellers de wielrijkunst niet verstaan, nemen zy dagelyks daarin les. Aan de N. R. Ct. meldt men In de vreeselijke moordgeschiedenis te Stiens is in zooverre eenig licht ge komen, dat van den moordenaar op diens kamertje een soort| van uiterste wilsbeschikking is gevonden, die bewijst, dat de gruweiyke misdaad met voorbe dachten rade is gepleegd, maar ook het geloof aan de gekrenkte geestvermogens van den schoenmaker versterkt. Tenger en zwak van lichaam, daarbij mank loopende over beide zijden, moet hp trouwens in razernij hebben verkeerd om de kracht te vinden, noodig voor hetgeen hij heeft uitgevoerd. Reeds dik wijls had hp gezegd den een of anderen tpd een einde aan zij a treurig bestaan te willen maken belang toonde hij in niets, doch ook van niemand vroeg hp belangstelling. De kastelein met wien hij den vorigen avond biljart had gespeeld, had 's avonds tot zijne vrouw gezegd «Wat was Wiltje weer vreemd, 't zou me niet verwonderen zoo men morgen hem bier of daar verdronken vond." Zijne ko3tvrouw, die hem op den avond van de misdaad boven schrijvende vond, had hem eenig kostgeld gevraagd, dat hij haar had toegeschoven, hp had het juist afgepast liggen. En de brief, die thans is gevonden, hield de verklaring in dat er dien avond moorden zouden worden gepleegd en tevens het verzoek om flS die werkelijk op één gulden na voorhanden bleek, benevens onbewerkt leder, ter hand te stellen aan zijn le verancier. De toestand van de zwaar gewonde vrouw blijft nog steeds bedenkelijk; ook haar zenuwgestel is geschokt en soms smeekt ze om hulp tegen den aanvaller, dien ze nog steeds voor zich ziet. Niet alleen heeft ze diepe wonden aan den hals, doch ook haar vingers zijn vree- selijk geteisterd in hare pogingen het vlijmscherp mes van zich te houden. Uit een latere verklaring blijkt dat Wiltje haar man, die een lezing had bijgewoond over de Genestet, had aan gevallen, nadat hp een en ander ver tellende van het gehoorde, daarby een vers van de Genestet had aangehaald. Onder den uitroep «Wat maalt mij de Genestet I" was W. opgesprongen en had haar armen man met den eersten stoot gedood. Haar zelf had hij in woeste razernij eenige steken toegebracht en toen bij de haren door de kamer gesleurd daarna was hij, haar dood wanende, naar boven gegaan. Zachtjes was ze langs de gang naar de voordeur gekropen en toen naar haar buurman, den smid, gewankeld. Het openen der voordeur hal de schoen maker gehoord en ook hij was binnen gekomen met den uitroep: „Waar is dat bi. wijf?" Hierop had hij ze nog met een pennemes in den rug gestoken, doch was toen door den toesnellenden smid de deur uitgesmeten. Dadelijk was hij in huis gegaan, had de voordeur ge grendeld en zelfmoord gepleegd. Eenige sneden in den hals, twee diepe stooten langs het hari en dwars door de long toonen aan met welk een woede hij ook zich zelf heeft aangegrepen. Te Sarabeek bij Boxmeer, heeft eergisteren na een woordenwisseling de 16jarige Claassen zyn vader met een revolver in den buik geschoten. De toestand van den vader is niet buiten gevaar. De zoon is in hechtenis. Te Ochten brandde gisterennacht de woning van den bakker v. M. tot den grond af. De bewoners konden zich ternauwernood redden. Van den inboedel bleef niets behouden. Te Leiden is een mijnheer met een hoogen hoed op en fijntjes gekleed, wegens oplichting geairesteerd. Bij on- onderzoek bleek hij een gedeserteerd milicien te zijn. De heer H. H. Westra te Kollum beeft Vrijdag zijn honderdsten verjaardag gevierd. Alleen zijn oogen zpn slecht, overigens zijn zijn verstand en geheugen nog goed. In zake de spoorwegramp bij Forest (België) zal het noodige licht op gaan, daar deze zaak den 16 Februari voor de rechtbank komt. Een machinist en een hoofdcondnc- teur zitten in hechtenis onder beschul diging van uit gebrek aan voorzorg, den dood van vier en twintig reizigers en lichamelijke kneuzingen en wonden bij honderd vier en zestig personen veroor zaakt te hebben. Generaal Mereier is in het depar tement van de Beneden-Loire met groote meerderheid van stemmen tot lid van den Senaat verkozen. Behalve eenige kreten niet alle ter eere van den verkorene deed zich geen incident voor. In een ander departement verkreeg de generaal slechts 101 stemmen, en Drumont 70. In het departement Boven-Pyreneeën werd de minister van landbouw Dupuy met een verpletterende meerderheid verkozen, inweerwil dat de nationalisten een verwoede campagne tegen zijn ver- kieziDg hadden gemaakt. Bij deze verkiezingen hebben de radi calen in aantal gewonnen. De oud-minister Cavaignac is ook ge slagen in het departement La Sarthe. Overigens is geen enkele nationalist gekozen. Kolonel Jouaust, die, zooals men weet den krijgsraad te Rennes geduren de 't Dreyfus-proces presideerde, is wegens hoogen leeftyd op pensioen gesteld. Te Berlijn heeft men dezen winter op de gemaskerde bals veel Boeren- kostumes opgemerkt. Er waren dansers wier hoofden gelijkend waren gemaakt op die van Oom Paul en Joubert. Oom Paul en Joubert dansende, het kan al niet dwazer. Te Berlijn is een comité opgericht om de dansprogramma's van Fransche woorden te zuiveren. Aldus zullen de Berlijners dezen winter niet meer de „quadrille de la Cour", maar de „Hofreigen" dansen. Het zal den balletmeester bij het dirigeeren van de quadrille niet geoorloofd zpn de woorden te gebruiken „en avant, tour de main, balancez." Dit za'. nu luiden: „Vor, Runde, Schwebeschritt. „Uit Ulk.» Door een bom springt een groot kanon uiteen. Een officier der roodbaatjes zegt tegen een kameraad „SapperlootWat eene verschrikkelijke uitwerking hebben die Boerengranaten." Waarop de andere Engelsche officier antwoordt„'t Zijn kunstwerken. Ze zijn dan ook uit de fabriek van mijn vader." In eene kleine stad van Westpha- len leeft een grijsaard die in zpn lang durig dokterschap groote rijkdommen heeft verzameld. Onlangs vond de dokter dat hij te hoog was aangeslagen in de waterleiding en vroeg vermindering. Tot eenig antwoord ontving hij de mededee- ling dat zijn aanslag verdubbeld was. Woedend noodigt de grijsaard de leden van den gemeenteraad ten zijnent en laat hun zyn testament lezen, waarin hij aan de stad vier honderd vyftig dui zend mark bemaakte. Vervolgens zeide hij eenvoudig „De eene dienst is de andere waard" en het testament ver scheurende, wierp hij er de stukken van op het vuur. Men heeft opgemerkt dat sedert eenigen tijd mr. Chamberlain in zijn knoopsgat geen orchidee meer draagt. Zou dan eindelijk de ongelukkige oorlog zoo bij hem gaan drukken dat zijne orchideeën hunne waarde voor hem verloren hebben Generaal Bulier is zeer streng voor kolonel Long. De kolonel moest tot den aanval overgaan, gedekt door de zesde brigade, terwijl hy wist, dat die brigade bestemd was om op Golenso aan te rukken. Ik had hem persoonlijk uitgelegd, waar ik hem den aanval wilde laten beginnen, en niet zonder de marine-kanonnen, daar de positie niet goed bestreken kon worden door zijn veldartillerie. In plaats van dat te doen, trok hij met zijn batterijen zoo snel op, dat hij, zoowel zpn infanterie-escorte als de marine-kanonnen, die door ossen ge trokken werden, ver achter zich liet en in het gevecht kwam onder fort Wylie, een hoog, drievoudig versterkt kopje, op een afstand van 1100 meter, en, naar ik meen, binnen 300 meter van de vijandelijke loopgraven. Een bericht over den slag bij Co- lenso Ik reed gister over het slagveld en schoon de ambulance van den vijand den geheelen vorigen dag bezig was ge weest, lagen er omtrent nog 1300 lyken op een plek lag er een hoop van 300. Deze getallen werden mij gegeven door de manschappen, die door ons gezonden waren om ze te tellen. De wagens van den vijand zyn nog bezig, op den derden dag na den slag, om de dooden weg te nemen. Het verlies van den vyand wordt thans berekend op 2500 man. Ik geloof zelfs, dat het meer is. Ons verlies aan dooden en gewonden is 166. De regi menten die vernield zpn, zijn de Seaforth Hooglanders, de Argyl en Sutherland Hooglanders, de Black Watch, de Grena diers Garde en de Hooglandsche Lichte Iofanterie. Generaal White, zegt de „VolkJ stem", heeft aan generaal Joubert u;-.l treksels gezonden uit zijn militair dagbot;:| met verzoek, dat de kommandan; I generaal deze opzende naar het Britschsl krijgsdepartement, daar de communicatij van generaal White afgesneden is. Del uittreksels loopen van 2 tot 17 November, en melde», dat 860 soldaten gedurende! dat tijdperk gedood en gewond werdenl Het gevecht te Modderspruit kostte belegerde macht een verlies van 800,1 dood en gewond, zoodat het BritschiJ verlies tot 17 November tusschen 1.6001 en 1.700 was te Ladysmith alleen. Majoor Erasmus en luitenant Ma-1 lan, van de Transvaalsche staatsartillerie, zijn zwaar gestraft door den krijgsraad] in verband met het verlies van kanon-1 nen nabij Ladysmith, terwijl kommandant I Weilbach en veldkornet George Meyer ontslag hebben gekregen. In Rusland is eene samenzwering I tegen den Czaar ontdekt. Dit geheim I genootschap droeg den naam van „De Zwarte Hand." Drie dames van de hooge aristocratie I en een ambtenaar zijn in hechtenis ge nomen. Het was te doen om den Czaar, die j h.i. te modern is in zijne denkbeelden, uit den weg te ruimen. AFRIKA. Toen Bulier met zyne troe pen den 18 en 19 Januari de Toegela overgestoken was, klonk het in zyne dagorde aan de troepen „geen terug keer mogelijk." En de geest onder die troepen was uitstekend zij brandden van ongeduld om naar Ladysmith op te trekken Tien dagen later. De Britsche troepen hebben zware verliezen geleden, zoo zwaar dat Buller ze nog niet heeft durven seinen en nu moet Buller naar Londen telegrafeeren, dat Warren's troe pen, God zij dank, veilig en wel naar den zuidelijken oever der Toegela zijn gebracht, wat, alsof zoo iets de verplet terende moreele nederlaag kan doen verminderen, weer gelukkig in zulk eene prachtige orde geschiedde dat de Boeren er zelfs van onder den indruk waren. Dit is in 't kort de geschiedenis van Buller's tocht ter ontzetting van Lady smith, die met zulk eene hoopvolle ver wachting werd aangevangen en zoo diep rampzalig afiiep. De jingo's zijn natuur lijk ten hoogste verbolgen dat met zoo'n talrijke macht zulke ellendige resultaten verkregen werden, maar blijven zich aan de gedachte vastklampen dat eenige duizendeD meer naar Afrika gezonden, de krijgskans moeten doen keeren. De Times geeft den raad maar dadelijk 50,000 man en des noodig, later nog 50.000 man te zenden naar Afrika. Hoe de regeering aan deze honderdduizend man moet komen, moet zij, zegt het blad, maar zelf weten. Het moet, en daarmee uit. Engeland heeft immers geld, schepen en mannen genoeg. De militaire medewerker van de Westmin ster Gazette oordeelt echter niet zoo luchtig over het steeds uitzenden van versterkingen. Ja, zegt hij, wij kunnen nog meer troepen, kanonnen en geld naar Afrika zenden, maar het wordt tijd te erkennen dat iedere overwinning der Boeren het getal hunner vrienden ver dubbelt en hen krachtiger maakt, terwijl Engeland zich in de geheele wereld ge haat maakt. Bovendien wijst hij op het feit dat buitenlandsche regeeringen zich ten koste van Engeland trachten te verrijken, en dat moge de Britsche vloot zeer sterk zijn, zij toch niet sterk ge noeg is alle grenzen van het land te bewaken. Laat ons, zegt de schrijver ten slotte, spoedig een einde maken aan den oorlog, dan kan alles nog ten goede keeren, maar steken wij er ons nog dieper in en duurt deze oorlog nog zes maanden voort, dan kan niemand voor zien voor welke gebeuilijkhedtn van elders wy kunnen gesteld worden. Uit deze sombere schets blijkt weder duidelijk hoe onbekookt de oorlog be gonnen is, zoo zonder eenige berekening van wat de gevolgen konden zpn.Hoog- moedswaanzin, eene kwaal waaraan de jingo-Engelschen in hooge mate lyden, verhindert alleen de waarheid te erken nen dat Engeland niet alles kan. Blind voor deze waarheid dat Engeland een gevaariyk spel met dezen oorlog begonnen is, hebben toe reeds tameiyk algemeen h voortreffelykheid der leg' verloren. Zelfs Buller's fel gecritiseerd, evenals daj raals die ook al geen blij' heerstalent bp de geschiei Spioenkop gaven, en een bi gestoken metden prachtige: terugtocht over de Toegel zulke vreeselijke verliezen Maar bovendien is men de censuur die de tele; Buller verknoeide en noi voorstelling van de zaken Heden houdt hot Parle: dan zal zeker de hooggaam heid over het oorlogsbeleii uiten. Vooral de Ieren dat el' aan de klachteniyst n Van het oorlogstooneel maar langzamerhand krij| vollediger berichten omtre: bij Spioenkop. Ook van nu een bericht gekomen verslag van dit feit geeft, den de Boeren reeds vroeg i| (4 uur) dat Spioenkop door genomen was. Dadelijk weri „en bijeengebracht en rukti den heuvel,die toen in eei gewikkeld was. Bp het ai den dag begonnen de ci Heidelberg en Carolina, waren, den heuvel te be] eene offensieve beweging) den achtergelaten te heb eersten rotsenwand. De: trachtten de Engelschen deren door een hevig gewi vuur en het werpen van ljj Van eene andere zyde w| Boeren twee andere beklommen, en nu trachtti infanterie hun dit wel ti bajonetaanvallen, maar ze het vuur der Boeren, dat zeis wegmaaide, teruggedri gevochten te hebben. Op werd de witte vlag gehesi 150 Engelschen, die in graven gevonden werden Boeren hadden ook kostl te betreuren. De Boeren z< de verliezen der Engelsch berekenen,omdat deze steei mannen de verliezen aanv De Daily Mail weet n dat de Engelschen bij het Spioenkop, slechts een vonden die door bajonetste| werd. Dit verslag wordt door correspondenten niet toge: erkennen dat het gesch| bewonderenswaardig werd de granaten met verba: barstten en het van drie regende. Het gevecht by Spioen waar Majuba voor de Engi geweest en men kan den Woodgate wel geen ong' hij zich haastig terugtri als reden daarvoor op: gel De Eag.rischen weten nu de Bon ook zonder b man en meer staat. Wij vinden het zondi dat de gemeenteraad v bezig is met een adre: ontwerpen, dat aan de gt en White zal gezonden i de stad ontzet is. Dit ber 25en, en misschien zal m andere gevoelens gekomen Men dicht aan Roberts om tot het oorspronkelijke keeren, nl. alle strijdkr: eenigen en den Vrpstaat van de zyde der Oranjeriv Generaal French houdt demonstraties, zooals het g Bij de eerste op 25 Boeren hem domonstreei antwoorden, bij de tweei fontein, werd een Boere officier met zpn paard ook de Engelschen hadde moesten terugtrekken. Voor hot oogenblik zi F rench weer te sterk en den aanval niet voort.

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2