iURG. 26 11)00. Woensdag 31 Jannari. Hamers. D D 38e Jaargang. Kouvatten. FSUGlllTQN. 3 O. Heer, tegen 15 TWEE GEMEü- Pension, Vuur te Vlissingen. inlichtingen en r A, Bureau van iet ind VMDIENST. 5 50 6 30 6 50 10— 1020 10 40 10 1 30 2 220 - 4 20 5 5 20 0. m 6 6 40 7 20 9 50 10 10 10 S 12 10 1 20 1 40 :0 3 50 4 10 4 S 8 8 30. DIENST MIDDEL BU30 v.v I evm 4 50 5 55 'an Zeilmarktvm nm 12 30 1 15 10 5 55 6 55 7 45 Zeilmarkt Vliem- n op werkdagen 12 35 1 20 25 I 1- 7 7 50 8 36 g-Maldegheui. tijd.) 8.25, 10.37, 1.18,1 5,31, 6.9, 7.35, 5.33, 8.24. 9.25 10.—, 1.38, 4.32, 5.51, 6,29. 8.10 8.3, 9.5, 9.45. 1)0. 1 3 35b) 4 05 5 15 5 b) •eakena ten hóóg- minuten. Vliasingan naar I akt. 31 52 56 *6 23 7 39 '10 4 •10 21I 57 *115 '11 13 ;era le g 2e kl. 0 2 8 5 22 125 310 3 48 44 ,4 20 616 63 7 25 810 8 26 8 43 VLISSINSSUHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich by allo Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by den Uitgever F. VAN DE VEIDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTTËNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verscliflnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnummer IO. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. In „Maatsch. Werk" schrijft D. F. het volgende Vlat kouvatten is, weten we allen of 1 eigenlijkweten we geen van allen. We hebben wel eens keelpijn gehad en gehoest en met een wijs gezicht aan anderen verteld, dat we kou hadden gevat; maar de juiste gang van zaken was ons niet bekend, en is ook niet bekend. Men weet, dat door afkoeling de bloedvaten in de huid zich samentrekken, nauwer worden, daarna weer wyder en ten slotte tot den normalen toestand terugkeeren. Hoe beter nu de huidvaten hun plicht vervullen, des te minder kans loopt men verkouden te worden maar het verband dat er bestaat tusschen deze werking der huidvaten en de ontsteking der slijmvliezen van neus en keel, kent men nog niet. Ongetwijfeld zal er wel eens een theorie gevonden worden, die alles verklaart en niet in strijd is met wat men waarneemt; maar op ditoogenblik laten de theorieën over kouvatten ons onbevredigd. Gelukkig behoeft de practicus daarop niet te wachten en kan hij gebruik maken van wat vast staat. Door verzorging van de huid kan men de slijmvliezen minder vatbaar maken voor schadelijke invloeden en waar de gevolgen van kouvatten aanwezig zijn, deze door geneesmiddelen bestrijden. Wel is het gevolg van kouvatten, de ontsteking, voldoende bestudeerd. De bloedvaten verwijden zich, de bloed stroom wordt langzamer, de witte bloed lichaampjes leggen zich tegen den bloed- vaatwand aan en wringen zich er door heen, ook enkele roode bloedlichaampjes en bloedplasma, het vocht, waarin de bloedlichaampjes zich bevinden, komen rondom het bloedvat in het weefsel, dat daardoor losser wordt en zwelt Belangwekkend is ook de werking dei- geneesmiddelen, hoe bijvoorbeeld door de inwerkiDg van aluin of looizuur het weefsel van de slijmvliezen dichter wordt en deze zoo doende beter weerstand kunnen bieden aan schadelijke invloeden van buiten. Tevens trekt de bloetvaat- wand zich samen, er worden minder witte bloedlichaampjes doorgelaten en het bloed blijft stroomend, terwijl anders door ophooging van witte bloedlichaam pjes rondom het bloedvat dit geheel zou worden dicht gedrukt en het weefsel, beroofd van voedsel, zou afsterven. Naar H. FF. U SC II KE. *0 Prompt op den laatsten dag desjaars kwam dan ook de majoor bij zijn neef. Hi) kwam hijgend de trap op, want hjj was gezet en kortademig, en eer de luitenant de deur nog kon openen, stond dy reeds midden in de kamer. Zijne lange snor stond omhoog als twee groote vraagteekens en zyne oude trouwe oogen I zagen zjjn neef uitvorscbend aan, toen oij zeide »Hu, jongen, daar ben ikde oude uom laat zijn bengel niet in den steek, waar knijpt het? Eerst een sigaar en dan opgebiecht Als nu een lezer, weggedoken achter zijn blad, blijde, dat hij op dit oogenblik niets behoeft te zeggen,omdat het spreken hem pijn doet, of als iemand, die zijn kind, dat klaagde over keelpijn, van school heeft thuis gehouden, het nu eens wilde probeeren met een oplossing van aluin of looizuur, zou hij misschien zeer onvoorzichtig handelen. Het is namelijk niet hetzelfde in welk tijdperk van de ontsteking dergelijke samentrek kende middelen worden aangewend en mogelijk zou de geroepen geneesheer wel iets anders nooflig achten, een prikje in de keel, of een inspuiting met het sernm tegen diphtherie. Niet gaarne zou ik willen, dat het lezen van deze stukjes er toe leidde, dat men bij ziekte trachtte zich zelf te helpen. Wie van mij verwacht een lijstje van ziekten met daarachter de geneesmiddelen wie hoopt op een uit gebreide bespreking van wat er op medisch gebied in een encyclopaedie te vinden ls,hij zal zich teleurgesteld vinden. Wel hoop ik, dat men met eerbied zal leeren beschouwen dat wondere gebouw der geneeskunde, opgetrokken van de kostbaarste steentjes van wijsheid, ge slepen met het fijnste vernuft dat grootsch geheel, waarvan de hoogste torens verborgen zijn in dichte wolken en welks fundamenten bestaan uit de kennis van vele wetenschappen. Moge het verspreiden van gezonder denkbeelden op medisch gebied er toe bijdragen dat wij onze kinderen gezonder groot brengen. Beter nog dan het genezen van ziekten is het voorkomen er van en juist tegen herhaalde aanvallen van verkoudheid kunnen we ons wapenen. Iets veranderen aan de groote tempe- ratuurs-verschillen, waaraan we ieder oogenblik zijn blootgesteld, zal zeker weinigen gelukken, daarom is het beter onze huid te wennen ook in moeilijke omstandigheden haar plicht te doen, waardoor dan tevens de vatbaarheid van onze slijmvliezen vermindert. De hydrotherapie, de watergeneeskunde, doet ons een machtig middel aan de hand tegen deze vatbaarheid hoe vroeger we deze toepassen, des te grooter kaas op succes. Kinderen wassche men dik wijls het geheele lijf met koud water, mits men daarna de huid met ruwe handdoeken wrijve tot ze rood ziet. Heeft men een badkuip, dan kan men een kind een lauw bad geven (32° C.) en na een minuut of vijf de huid over gieten met water dat een graad of vier kouder isnaarmate een kind langer daaraan gewend is, kan men het verschil Daarop wierp hij zich, diep adem scheppend, recht op zijn gemak in een hoek van een kanapé en hoorde, wat zijn geliefde jongen hem vertelde. Deze biechtte nu alles op van het begin tot het einde, niet zonder dat zyn oom hem in de rede viel, die door korte uitroe pen, toornig brommen, schouder ophalen en andere zeer duidelijke teekenen zjjne meening over het gehoorde te kennen gaf. Toen de luitenant echter bij zjjne ontmoeting met den ouden Wrangel in Berlijn was gekomen en de sporen- en arrestgeschiedenis uitvoerig vertelde, brak de oude heer in een homerisch gelach uit en riep „Ik feliciteer je, mijn jongen, ik feliciteer je I Door deze geschiedenis wordt gij bij de geheele armee bekend. Prachtig 1 Die laat door een luitenant zijne drie dagen kamerarrest afbrommen. Dat is juist wat voor hem, daar zal zelfs zijne majesteit om lachen. Maar dank God, dat Hy den streek verhin derd heeft, die de domste van uw leven zou zijn geworden. Het is zoo, die schuldenEen mooie som, jou aarts bengel en ik wil wedden, dat gy de helft niet hebt ontvangen, van waar tusschen bad en douche grooter maken. Tegen het den geheelen winter door gebruiken van ijskoude baden meen ik te moeten waarschuwenkouder dan 14° C. behoeft het water zeker niet te zijn. De badkamer mag dan tevens wel goed verwarmd worden of men begeve zich spoedig in een warme kamer of make een flinke wandeling in de buiten lucht. Het is best als een kind na een bad zich warm speelt of gymuastiseert. lederen morgen moeten hals en borst met koud water gewasschen worden. Bij gezonde kinderen kan men met dit alles geen kwaad doen en ze zullen daardoor een goed functienneerende huid krijgen, die hen beschut. Kinderen, die nog niet ouder zijn dan een maand, moet men wasschen met lauw water (niet onder de 30° C.)zijn ze zes maanden oud, dan kan men water van 24" G. gebruiken en langza merhand afdalen tot 18° C tot 14° C. Ook door het gebruik van zeebaden kan men zich harden maar hiertoe is een verblyf van een week of vier aan het strand niet voldoendemen moet thuis de kuur voortzetten. Een mensoh moet niet laDger dan 2 of 3 minuten in zee blijven kinderen korter. Zwakke kinderen verdragen soms het baden in zee heel slechtmaar voor gezonde kinderen is de zeelucht versterkend men kan de kleinen gerust op hun bloote voetjes aan het strand later, spelen. Bij minder gezonde kinderen, wier huid traag reageert, beginne men tot oefening van de huidvaten met droge afwrijvingen, later wassche men ze met brandewijn, totdat men na een paar maanden met water beginnen kan, dat dan langzamerhand kouder genomen kan worden. Toch zal men goed doen bij zwakke of zenuwachtige kinderen, den raad van zijn huisarts in te winnen. Even wil ik er op wijzen, dat iedereen verstandig doet zich te harden, ouderen moeten daarbij voorzichtiger te werk gaan is men eenmaal boven de zestig, dan raad ik niet aan er mee te beginnen. Voor wie meent dat hydrotherapie en Kneipp één zijn, wil ik het oordeel van een beroemde specialiteit voor keelziekten over de geneeswijze volgens den beken den pastoor naschrijven „Was daran gut ist, ist nicht neu, und was neu ist, ist nicht gut." Maar onze tegen weer en wind geharde kinderen mogen we nu niet op andere wijze gaan verwennen en verweekelijken. Kinderen, die spoedig zweeten, en gij voor geteekend hebt. Is het niet zoo „Ik weet het werkeiyk zelf niet, oom," antwoordde de luitenant bedeesd. „Natuurlijk niet, schreeuwde de ma joor. „Zulke stumpers hebbeu die hals- afsnijders noodig om rijk te worden. Doch wacht maar, schurk, ik zal je de hel wel heet maken en je leeren op tellen Wees maar gerust, jongen, daarom zult gij nog geen bankiersdoch ter behoeven te trouwen, als het je niet van harte afgaat. Maar je hebt zoo ter loops op eene andere gewezen. Is je hart niet meer vrij Spreek op, ik moet alles weten, als ik helpen zal." Daarop biechtte de luitenant dan ook het stille geheim van zijn hart, noemde eindelyk ook den naam van de geliefde en verzekerde, dat niets er hem toe zou kunnen bewegen, om thans, nu hy in de knoei zat, aanzoek om haar te doen, hoewel hy zeer goed wist, dat haar vader ryk was en hem gemakke lijk zou kunnen helpen. Donnerwetter 1" schreeuwde de ma joor en sprong uit zijn hoek op, om de kamer rond te loopen. „Gy bemint de dochter van mijn ouden vriend Meijers- i dorf en trekt naar Berlijn om een andere J vatbaarder zijn, moet rnen niet te warm kleeden ook niet in den winter. Het is beter, dat de kleinen hun jasjes en manteltjes in de gang aantrekken en niet in de warme kamer, daar dan de overgang tot de koude buitenlucht minder groot is. Ook het slapen in verwarmde vertrekken moet worden afgeraden wanneer het heel koud is kan men di noods m-1 behulp van een kruik vooraf het bed verwarmenals het kind in zyn bedje stapt neme men de kruik weg. Doet men goed als men zijn kind bij het naar school gaan nog een dikke bouffante om den hals windt Zeker niet. De zoodoende verwarmde hals is veel gevoeliger voor koude, en herhaalde keel ontstekingen kunnen het gevolg zijn van deze te goede voorzorgen. De huid van den hals kan even goed als de huid van het gezicht wennen aan de koude buiten lucht, wanneer dan ook de hals iederen morgen flink met koud water gewasschen wordt. De beste bedekking voor den hals is geen bedekking. Leger en Marine. Te Utrecht is in den ouderdom van 84 jaar overleden de gepens. kolonel der infanterie J. W. Tissot van Patot, ridder der Milit. Willemsorde en gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis. Voor de Boeren.. Uit ons land is reeds dikwijls getracht in allerlei vorm het Engelsche publiek in te lichten over de histoire intime van den oorlog met Transvaal, de voortdurende strijdlustigheid der Engel- schen heeft echter bewezen dat het uitgestrooide zaad op een rotsigen bodem viel. Er mogen enkelen overtuigd zijn geworden, het was echter niet genoeg om de massa des volks te doen inzien dat de Boeren het recht aan hunne zijde hebben en zij tot den oorlog gedwongen waren. In Amerika, waar het publiek ook op een dwaalspoor was gebracht door eene eenzijdige, vaak oneerlyke en kwaad aardige voorstelling der feiten van En gelsche zijde, hebben die pogingen een beter resultaat gehad. Daar vond de pers geen bezwaar om het licht van eene andere zijde te laten vallen, en men kan nu zeggen dat eene kentering in het gevoelen van het Amerikaansche publiek gekomen is, die alles goeds voor de Boeren voorspelt. Het geheele land door worden meetings voor de Boeren gehouden en getuigen de rijke collecten te vragen O jou jou schaaps kop 1 En nu houd den mond en zeg geen woord meer en laat uw ouden oom zorgen Dadelijk gaan wy naar uw mooien crediteur en maken de zaak in orde Uw eigen erfdeel is toe reikend ik zeg goed en dan zijt gy vry." „Oom, oom, hoe dank ik u 1" riep de luitenant verheugd uit. «O, wat heb ik :eaen nu zal alles goed worden, als gij mij helpen wilt." „Ja, by uw crediteur," zeide de ma joor, „hoe staat gy echter met Koza „Ik hoop goed en als het werkeiyk mogelijk is my door eigen hulp uit de klem te helpen van avond is het bal, oom, en dan „Natuurlijk, jongen, dan het beste been vooraan Wat ik daarby bij den oude voor je doen kan, zal geschieden. Overigens, bengel, hoop ik, dat deze geschiedenis je in den grond van je lichtzinnigheid zal hebben genezen, en dat de goede kern, die in je zit, nu zal doorbreken. Het was zeker een vreemd Kerstfeest voor je „Ik zou het om alles ter wereld niet anders wenschen," zeide de luitenant van de sympathie voor de mannen, die voor hunne vrijheid zoo moedig wor stelen en in wie Amerika zijn eigen ge schiedenis belichaamd ziet. En het is reeds zoover met die be weging gekomen, de publieke opinie heeft zich reeds zoo luide en zoo alge meen geuit, en de verzoekschriften voor een bemiddelend optreden der regeering tusschen Engeland en. Transvaal zijn zoo talrijk, dat, zooals zij misschien voornemens was,de ïegeering geen enke len stap ten gunste van Engeland durft doen. Wel een merkwaardig voorbeeld van de eindelijke zegepraal van het recht. Sen oordeel over Paul Kruger als godsdienstig man. De begaafde schrijver van de artikelen „van Dag tot Dag" Id het Handelsblad, de heer Charles Boissevain, de moedige en onvermoeide kampioen voor onze strij dende stamgenooten in Afrika, heeft in de woorden van Kruger ten vorigen jare, even na de oorlogsverklaring aan Engeland, by het uiteengaan van de volksvergadering gesproken, aanleiding tot de volgende beschouwing gevonden. Kiugers woorden luidden aldus „Schoon er duizenden kwamen om ons aan to vallen, was er niets te vree zen, want de Heere was de scheids rechter, die in hoogste instantie zou beslissen. Ten tyde van Jameson's inval werden kogels hij duizendtallen afge schoten maar de burgers bleven ongedeerd, terwyl bij de tegenpartij meer dan honderd getroffen werden, waaruit bleek dat de Heere der heirscharen de kogels leidt en de wereld regeert. Liever toch geen leven dan geen vaderland hebben." „My was het,zegt de Boissevain,toen ik deze woorden las, of ik dezen knoes tige», onbeweeglyken.ernstigen vader lander voor my zag. „Zijn karakter maakt indruk als iets zeer massiefs en zwaars en grootsch en onbewegelyks, dat aan oude tijden herinnert en zeer machtige begin selen vertegenwoordigt. „Niet aantrekkelijk in den gewonen zin niet zonder feilen en fouten maar overweldigend door inge boren kracht en onwankelbaar Gods vertrouwen. „Geïllustreerde geschiedboeken! Maar hier heeft men een levende verluchting van de geschiedenis der Protestanten in Nederland, in Engeland, in Frank rijk, der Zweden in den dertigjarigen ernstig. „Deze zes dagen van nadenken hebben mij goed gedaan I" „Recht zoo," lachte de majoor. „En dat de oude Wrangel in zekeren zin, ha 1 haje beschermengel was de grap is onbetaalbaar." Het bal in de kleine garnizoensstad was recht en levendig. Tot de opgewondensten- bphoorde zeker wel de oude majoor von Breitenfeld, die met von Meyersdorf, overste von Paalzow en andere goede vrienden onder de champagne het jaar besloot. Dikwjjls dwaalden zyne blikken naar de dansende paren af, waar tusschen hij zyn neef veelal in druk onderhoud met Roza opmerkte. Daar ook von Meyersdorf opgeruimd was en van tijd tot tijd meesmuilend de blikken van den spraakzame» majoor volgde, is het gemakkelijk te begrijpen hoe de geschiedenis eindigde. Op Nieuw jaarsdag volgde de verloving van het jonge paar, waarover niemand zich verwonderde en wat allen wel hadden verwacht. Hoe de geschiedenis echter te zamen hing, vernam niemand. EINDE.

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1