fiiDDenlanUe bsricta. Gemengd Nieuws. gij lacht over het verdriet van uw dochtertje, dat over haar gebroken pop weent, als gij uw zoon verbiedt, mede lijden te hebben met den door u geslagen hond, zoo moet het u niet verwonderen, als beiden u geen liefde, geen vertrouwen schenken, want slechts liefde wekt wederliefde en vertrouwen. Vreest niet dat uwe kinderen hierdoor weekhartig of al te teergevoelig worden zullen, integendeel ze worden er door gestaald tegen den hen te wachten strijd op lateren leeftyd. In de jeugd genoten geluk, in de kindsheid gesmaakte vreugde helpen hen in latere dagen vele moeilijk heden manmoedig het hoofd bieden. Ouderlijke zwakheid, twist, tweedracht en liefdeloosheid daarentegen verwennen de kinderen en maken hen ongeschikt den zwaren strijd des levens te strijden. Hebt gij uwe kinderen waarlijk lief en wilt gij hun een paradijs op aarde bereiden, zoo laat hen oprecht genieten gedurende de zonnige dagen der liefelijke kindsheid. Bereidt hun allerlei kleine vreugden, die hun zonder of met geringe moeite geschonken kunnen worden, want hun jeug-iig hart heeft er evenveel behoefte aan als de plant aan licht en warmte. Houdt verre van hen, alles wat hun reine kinderziel bevlekken kan. Zoo geeft gij hun op het hobbelig levenspad een warm gemoed en een vroolijk hart mee, terwijl gij bovendien de zekerheid hebt, dat uwe kinderen het paradijs op aarde gekend hebben. Legerzaken. De „Klas." Naar aanleiding van wat wij, schrijft do Haagsche Courant, dezer dagen op merkten bij een uitspraak van den krijgsraad, over een krankzinnigen „klas- siaan", bevat de „Midd. Ct." een uitvoe rig stuk, waaraan wij het volgende ontleenen „Men vergete niet, dat zij, die in het Alg. Depot van Discipline worden ge plaatst, reeds alle mogelijke straffen, welke bij het bataljon bestaan, als arrest, politiekamer, provoost en cachot, achter den rug hebben en desalniettemin onver beterlijk bleken. En toch, wanneer der gelijke personen zich plaatsing in de „klas" op den hals halen, dan nog worden zij niet behandeld als misdadi gers. Alleen worden voor hen de teugels der militaire tucht wat strakker aange haald, hetgeen zeer natuurlijk mag ge noemd worden. „Voor het overige is hun leven dat van gewone militairen zij hebben hun exercitiën, hun militaire wandelingen, velddiensten, scherm- en gymnastiek lessen, en hun theoretische oefeningen. Analphabeten onder hen krijgen les in lezen en schrijven, terwijl aardrijkskunde en geschiedenis worden onderwezen en een bibliotheek tot aller beschikking is. Voor de vrije uren zijn gezelschapsspelen aanwezig, en een gering zakgeld per mitteert zelfs aan de zg. klassianen van de le categorie, die zijn zij, die in de eerste maanden van hun detacheering toonden beter te willen, in de kantine iets te gebruiken. „Wat een straf, voor velen zelfs een zeer groote straf, mag genoemd worden, is het verbod van uitgaan in de eerste maanden. Toch wordt ook hiertoe na verloop van tijd weer permissie ge geven, zoodat, door geleidelijke vermeer dering van de uitgangsuren, de klassiaan weer gewoon raakt aan het gevoel „vrij" te zijn wat ook de beste wijze is om hem te leeren, geen misbruik te maken van zijn vrijheid door drinken, uitspat tingen als anderszins. „Natuurlijk worden ook in het Depót overtredingen gestraft, spoediger en ge- strenger misschien dan bij het bataljon maar de ingedeelden in de „klas" moe ten dan ook blijven voelen, dat zij „ge straften" zjjn en als zoodanig onder strenger régime leven dan iedere andere militair. Des te meer zullen zij, latei- weer in de kazerne teruggekeerd, hun grootere vrijheid apprecieeren en daarvan een beter gebruik weten te maken. „De straffen in de klas zijn ook niet anders dan die bij de korpsen. Alleen vervalt het gewone arre3t en worden uitsluitend toegepast politiekamer, pro voost en cachot, natuurlijk beide laatste in algeheele afzondering. „En daarover, ook over deze afzondering lucht do Haagsche Ct. haar verontwaar diging. «Maar die afzondering is eenmaal ge woonte bij alle militaire straffen met provoost en cachot, zoowel bij het Depot als bij andere korpsen. „Een moordenaar krijgt in de gevange nis werk te doen. „Zeker, maar een moordenaar zit ook voor jaren, terwijl eene gestrafte klassi aan hoogstens een week of 14 dagen afgezonderd wordt. Wel komen hierop uitzonderingen voor, maar deze mogen allerminst worden geschreven op rekening van het strafstelsel, zjj zjjn geheel aan de gestraften zelf te wijten. Er komen gevallen voor dat by de klas gedeta- cheerden, nog geruimen tijd dienen moeten en die per se hun ontslag uit den militairen dienst willen bewerken, zich tydens het ondergaan van de eene straf, achtereenvolgens aan nieuwe strafbare feitrn schuldig maken en daar om—maar immers alleen door eigen toe doen langer dan 14 dagen in de arrest kamer doorbrengen. „En wat nu het geven van werk be treft, de ondervinding leerde, dat dergelijke individuen die het zelfs in de klas nog tot provoost of cachot brengen, van werk niet gediend zijn en alles wat in hun cel los staat aan gruiseiement slaan of gebruiken om er een of andere baldadigheid mee uit te halen. „En nu noemden wij nog niet hen,die bij zomerhitte aan een verblijf van 4 tot 8 dagen in de koele arrestantenkamer verre de voorkeur geven boven het doen van den gewonen dienst, en te dieneinde een bestraffing uitlokken. „Tusschen twee haakjes kunnen wij als bewijs aanvoeren, dat des zomers de arrestantenkamer drukker bezet is dan 's winters. „Aldus de toestand op dit oogenblik. „Wij dienen daarbij echter nog de me- dedeeling te voegen dat niet uit het oog wordt verloren het streven om in deze,zoo noodig en zoo mogelijk, te verbeteren en dat steeds over dit belangrijk punt overleggingen plaats hebben." Om niet van partijdigheid verdacht te worden, geven wij dit gedeelte in zijn geheel weer. (Wat de Midd. Ct. schreef over den krankzinnigen huzaar laten we rusten, omdat wij dat bijzondere geval niet beoordeelden en alleen bespraken als uiting van het stelsel.) Men zal opmerken, dat, verre van tegen te spreken,wat wij beweerden, de nadere mededeeling der Midd. Ct. de hoofdzaak bevestigt. En evenzeer is dit het geval, waar zij opmerkt, dat onze grief niet uitsluitend de Klas geldt,want dat de straffen in het leger elders van denzelfden aard zijn. Juist wat we beweerden er is een afzonderlijk verouderd strafstelsel voor militairen, dat èn aan de Klas èn elders niet overeenstemt met de hedendaagsche begrippen en met de gewone, burgerlijke rechtspleging. Laten we er daarom ons over ver heugen, dat zooals de Midd. Ct. aan duidt, verandering in overweging is. Die laatste zinsnede rechtvaardigt onze opmerking volkomen en is een beter antwoord dan de voorafgaande poging om te doen gelooven, dat het zoo erg niet is. Onze gezant te Konstantinopel. Omtrent het niet ontvangen van onzen gezant te Konstantinopel, waarover zulke verschillende lezingen werden gegeveD, deelt de Min. van buit. zaken in zijn antwoord op het begrootingsverslag der Eerste Kamer het volgende mede Onze gezant heeft op 22 December zich naar den Seiamlik begeven, ver wachtende zijn brieven van terugroeping te zullen kunnen overhandigen. Nadat de sultan een der ambassadeurs heeft ontvangen, heeft hij onzen gezant doen weten dat zijne zware verkoudheid hem tot zjjn leedwezen belette, nog eene tweede audiëntie te geven, doch dat hij verlangde onderricht te worden aangaande den juisten dag van vertrek van den gezant, teneinde hem nog voor dien dag te ontvangen. De gezondheidstoestand van den sultan liet hem echter niet toe aan dit voornemen gevolg te geven en onze gezant, die te Petersburg moest zijn in de eerste dagen van Januari, kon zijn vertrek onmogeljjk uitstellen. Dat bij het vertrek van den gezant geen dignitaris tegenwoordig was, is juist,maar dit geschiedt nimmer bij het vertrek van gezanten. Verder heeft de minister zich verklaard tegen de vervanging onzer gezanten door consulaire agenten, wat echter geenzins in zich sluit dat hij de waarne ming onzer consulaire posten onder alle omstandigheden gaarne zou zien toever trouwd aan zoogenaamde honoraire of koopmansconsuis. Hij zal steeds bereid gevonden worden de vestiging van nieuwe beroepconsuls in overweging te nemen, waar deze door de rechtstreeks belanghebbbenden bij handel, scheepvaart landbouw of nijverheid op goede gronden wordt aanbevolen. Geen leien meer op school. De „Vrije School", weekblad voor het christelijk onderwijs,schrijft het volgende: Er werd reeds herhaaldelijk op ge wezen, hoe gewenscht het zijn zou, wanneer de lei voor schoolgebruik kon afgeschaft worden. Misschien hebben velen er reeds naar geluisterd en er naar gedaan maar overbodig zal de herinne ring toch nog wel niet wezen. Moet het gebruik van papier en pot lood of liefst pen nog aangeprezen wor den Nog aangetoond, hoe voordeelig het is voor 't schrijven, voor de cor rectie, voor zindelijkheid en netheid, voor de orde Het behoeft nietiedereen kan het op zijn vingers uittellen, al weet hij zijn jongens nog zoo geschikt en vaardig op het hanteeren hunner leien te drillen. Twee dingen staan even wel nog altijd in den weg. De ongewoonte en de kosten. De ongewoonte. Daar weten we niets tegen te zeggen dan beproeft het eens op kleine schaal het zal u meevallen. Er dient natuurlijk gedacht te worden aan kladpapier of een kladboekjo en aan eenige andere voorzieningen, om dat het .uitvegen» vervaltmaar dat schikt zich als vanzelfde jongens vinden er wel wat op. En de kostenWe kunnen niet tegen spreken, dat het wel duurder zal uit komen. Maar hoeveel Dat is moeilijk op te geven, maar stel het eens op een paar dubbeltjes per hoofd en per jaar, is dat dan zoo onoverkomelijk Sinds ik papier invoerde, heb ik mijn begrooting nog niet overschreden en is ze ook niet verhoogd, zoodat ik persoonlijk de kos ten geen bezwaar kan rekenen. Aan gemak, stilte en rust op school heb ik gewonnen het overzicht van het werk van eiken dag, de beoordeeling van vorderingen enz. zijn mij gemak kelijker geworden, correctiewerk natuur lijk heel wat vermeerderd en zoo heb ik zonder noemenswaard geldelijk verschil een uitkomst verkregen, die mij vrijheid geeft om eiken collega tot proefneming aan te sporen. Duurder leer en schoenen. Het voorloopig Comité van Nederland- sche Leerlooiers, als zoodanig benoemd in de algemeeno vergadering te 's Bosch in dato 11 Januari j.L, waar ruim 325 looiers en lederfabrikanten tegenwoordig waren, zal spoedig een nieuwe vergade ring oproepen om de statuten voor een algemeenen Nederlandschen looiersbond vast te stellen. Het is mogelijk dat op die vergadering de roods aangenomen verhooging der lederprijzen met 10 a 15 naar. soort, nog verder zal worden uitgebreid. Van de eerste verhooging zal reeds het gevolg zijn, dat alle leerartikelen en vooral schoenwerk niet langer tot oude prijzen kunnen geleverd worden en heeft men zich alzoo op duurdere prijzen van sehoenen en laarzen voor te bereiden. Generaal van der Heyden is zegt de „Arnh. Ct." zeer zacht en kalm overleden rustig ligt hij op zijn doods bed, of hij slechts in een diepen slaap verzonken is. By het overlijden waren tegenwoordig de echtgenoote van den generaal, dr. Fijan en een pleegzuster, die voor het eerst zou waken. Den vorigen dag had de lijder een weinig geijld, en in de koorts waande hij zich in Atjeh aan het hoofd zijner troepen maar later was het bewustzijn teruggekeerd en werd majoor Schwing (zijn adjudant) er zelfs nog aan herinnerd, dat het morgen de verjaardag van den Duitschen keizer was en het gebruikelijke telegram met gelukwenschen verzonden moest worden. Overeenkomstig den wensch van den overledene zal de begrafenis, die waar schijnlijk heden zou plaats hebben, zeer eenvoudig zijn. Slechts de invaliden zullen het stoffelijk overschot naar de laatste rustplaats brengen en by het graf zal zoo weinig mogelijk gesproken worden. De overleden generaal genoot, behalve zijn traktement als kommandant van „Bronbeek", een hoog Indisch pensioen daarin begrepen ruim f 2000 als zg. smar- tegeld, hem toegekend wegens het verlies van het linkeroog op 't slagveld. Ook was de generaal ofschoon offi cieren dien bijslag niet ontvangen in het genot van riddersoldij, omdat hij do Willemsorde in den graad van sergeant majoor verwerf. Vlissingen 39 Januari. Men schijfc ons Gistermorgen nam het Bestuur der Coöperatieve vereeniging „Eigen Hulp- alhier afscheid van den op 1 Januari afgetreden voorzitter, den heer J. S. Pisuisse. De fungeerende voorzitter bedankte den afgetredene zoowel namens zijn medebestuurders als namens alle leden der Vereeniging voor het vele door hem gewrocht in welke functie hij ook werkzaam was, gedurende de 20 jaren van zijn bestuurderschap. Hij drukte aller leedwezen uit dat gezond heidsredenen den heer P. noopten af scheid te nemen en hoopte dat hij nog tal van jaren tot steun van zijn gezin moge zijn. Nadat de heer Pisuisse er op gewezen had, dat „Eigen Hulp" ook moeielijke da gen doorworsteld had, maar dat het hem gelukt was, nu eens meer dan weder minder gesteund door zijne modebe stuurders, die tijden te boven te komen, dankte hij de tegenwoordige bestuurs leden voor de hulp steeds van hen ondervonden. Hij twijfelde niet of onder hun leiding zou „Eigen Hulp» blijven bloeien. De commissie bood daarna namens 128 leden der Vereeniging den heer Pisuisse, ter gelegendheid van zijn 20- jarig bestuurderschap, en tevens als afscheidsgroet, een souvenir aan in den vorm van eeD pendule met kandelabres, wolk aandenken dankbaar werd aanvaard. Gisteren avondheeft de Onderofficiers- vereeniging „Vriendschap en Genoegen eene voorstelling gegeven, die als wel geslaagd mag beschouwd worden. Al dadelijk werden wij door een tableau-vivant herinnerd aan een tooneel uit den oorlog in Afrika. Op verschil lende kopjes geplaatst, maakten de kra nige figuren daar gereed liggende om op den vijand I03 te branden, de vrouw en de knaap die ook hun zwakke krachten leenden, een flinken indruk, die versterkt werd door den gloed dien het Bengaalsch vuur op de fraaie groepen omgeving wierp. Het was een tableau-vivant, dat den uitvoerders en den heer Spronken onder wiens leiding het naar wij vernemen, saamgesteld werd, alle eer doet en bij het publiek zooveel bijval vond, dat het scherm tot driemaal opgehaald moest worden. Van de opvoering der tooneelstukken „Doove Stoffel" en „De bedrogen Kas telein" kunnen wij met lof gewagen. „Doove Stoffel", „De bedrogen Kaste lein" en „Grijpvogel" toonden in hun lol doorgedrongen te zijn. Ook aan de overige medespelenden komt den lof toe dat zij allen ijverig medegewerkt hebben tot een goed geheel. Er schuilen wezenlyk goede krachten bij deze ver eeniging, en wat haar onderscheidt van vele andere dillettanten-tooneelgezel- schappen, is dat van houterigheid of verlegenheid niets te bespeuren was alles werd flink gezegd. Dat de zaal van den heer Stofkoper slechts matig bezocht was, geen wonder bij de zoovele voorstellingen in den tegenwoordigen tijd. Wij hopen dat deze vereeniging bij hare latere uitvoe ringen zich in een drukker bezoek mag verheugen, want ze is het waard. Geslaagd voor het sum. examen ged.B bij de staatsspoorwegen, T. W. de Jong alhier. Onze stadgenoot, de heer Louis Nierinckx, heeft te Antwerpen het exa men afgelegd voor stuurman ter groote vaart. Hij behaalde het maximum dei- punten. Zondagavond heeft te Botterdam een dronken man bij zijne arrestatie een politie-agent zoodanig toegetakeld, dat dezen de uniform bijna nagenoeg van het lijf gescheurd werd. En nog scheen de woesteling niet tevreden te zijn, want om hem klein en in ver zekerde bewaring te krijgen, waren ver scheidene personen noodig. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit 's Gravenhage De vertakkingen van de vergrijpen tegen de zeden, onlangs door de politie alhier ontdekt, en die van hoogere standen uitgaan, dreigen eene groote afmeting aan te nemen. Ten gevolge van de voorbarige openbaarmaking schijnt de justitie veel moeilijkheid te hebben om het bewijs tegen de schuldigen te vinden. In hoeverre het een herhaling van de afschuwelijke feiten, eenige jaren geleden in militaire kringen alhier voorgevallen, heeten mag, ligt nog in het onzekere. Het geldt onzedelijkheid met kinderen beneden den leeftijd van 16 jaar in een daartoe gehuurd en ingericht huis. Een tweejarig knaap:e in de ge meente Dantumadeel dronk in een on bewaakt oogenblik uit een trekpot met kokend water en is kort daarna aan de gevolgen overleden. Wat liefde vermag. Don derdagochtend zou een jong paar, waarvan de bruid in de Lynbaan te Dordrecht woonde, in het huwelijk treden. Het hooge water had die buurt echter overstroomd, en de paarden van het trouwrytuig weigerden, ondanks alle pogingen van den koetsier, door het water te loopen. Na lang beraad werd besloten dat het rijtuig dan maar bij de brug op den Noordendijk zou wachten en bruidspaar en ouders zouden doen wat de paarden weigerden. De bruidegom nam het welgedane bruidje op de armen en droeg haar door het water, op den voet gevolgd door de ouders. Druipnat bereikte men zoo het rijtuig en kon de tocht naar het Stadhuis worden aanvaard. DCt). Men spreekt te Zaandam van diefstal van konijnen, die niet door men- schen maar door honden zijn begaan. Volgens het verhaal sluipen des nachts de honden in de konijnenhokken, sleepen de konijnen naar buiten en peuzelen ze op een veilige plaats op. De eigenaar van deze honden heeft zich bereid verklaard de schade te vergoeden. De bekende schrijfster Catharina Alberdingk Thijm, is ernstig ziek en ter verpleging opgenomen in het sanatorium van dr. De Niet, te Scheveningen. De Haagsche gemeenteraad heeft aan eenige straten van een nieuwe wijk de namen der volgende beroemde Zuid- Afrikaanders gegeven Joubert, Smit, Pretorius, Koek, Reitz, Steyn en Paul Kruger. Naar Oom Paul zijn een laan en een plein genoemd. Moderne huisvrouw. „Maar Nora, ik kan die kousen zóó niet aan trekken „Om die paar gaatjes Wees toch niet zoo kleinzielig Je moest de mijne eens zien In België schijnt het met de parle mentsleden die de Kamerzittingen ver zuimen, nog erger dan bij ons te zijn. Er zijn leden die maar een3 in de drie maanden verschijnen en dat wel op den dag dat hun bezoldiging uitbetaald wordt. Te Mlinchen heeft een huisvader eene klacht ingediend tegen een onder wijzer die zyn zoon eene ruwe kastijdicg had toegediend. Door de rechtbank is daarop het volgende vonnis gewezen „De meester heeft het recht gevoelige lichaamskastydingen toe te dienen, niet alleen aan de leerlingen van de andere, maar ook aan die van zijne eigen klasse. Daar het gedrag der leerlingen onder worpen is aan de schooldiscipline buiten de school, kan de straf ook door den meester toegepast worden buiten het schoollokaal. De geestelijke heeft het zelfde recht in zijne ho< geestelijk onderwijzer. „Slechts dan kan sch tot" een gerechtelijke ver gevolgd wordt door eene voor den scholier ernstige Als zoodanig kan aller worden eene wonde die of het leven in gevaar blauwe oogen, roode plekk geene wonden, want kastijding laat dergelijke in de stad Gotha h intendant van de Protests bet hertogdom Coburg en Kretzschmar, groote sen: door in tegenwoordigheid lijke familie in zyn preel pathie voor de Boeren prins die voor hij hertog var was, den titel van her voerde, is zoo boos daarov superintendant voor onb heeft geschorst. De Weensche brie den Berl. Lokalanz, meldt, lijk van aartshertogin Si graaf Lonyay onherroepeli Het wordt voltrokken in van Maart het uitstelle zegt men, alleen plaats ge de reputatie der aartshertoj en men het bewys wild met het huwelijk niet de was. Maandag heeft de afscheid genomen van 1 aartshertogin Elisabeth, verlaat zij voor goed Wei mede het keizerlijk Hof, Generaal Mercier is tl waar hij overigens geheel is aangekomen, en heefi nomen aan een groot royal Welk soort republikei blijkt hieruit genoegzaam. Een Engelschman langzame rijden van de tr Afrika „Als 'k er naas 'm met gemak bijhouden Aangesprokene „Ja, Boer je achter de vodden Omtrent de ontvluct Engelschen oorlogscorreipi ton Churchill uit Pretor: meld dat twee jonge dame behulpzaam zijn geweest, deze dames, die 15 Dec zijn, eenige billets doux v: krijgsgevangen officieren. 't Klinkt zeker romantis Het is nu gebleke Engelschen op den Spioer naatvuur der Boeren zoo o vonden. Het kwam uit h Colenso verloren kanonnen Onder de Transvaalsch die naar Kaapstad werden ook een knaap van 12 jaa beenen afgeschoten zijn. sneuvelde voor zijn oogen is nog in het leger der Bot jongen wordt met zorg ve Kolonel Hunt, ook ti de Transvalers gevangen g de „Volksstem",is krankzin Hij wordt in een der hospiti en droeg bij aankomst te groot papier op de borst me „Ik ben een artillerie-offlc 10 kanonnen te Colenso d< genomen werden. Do markies van Tr nant bij het regiment Alpe Verona gearresteerd onder dat hij ia die stad zijne dochter van een laaggepla naar, vermuuiJdd, daarna hl ken gesneden en die Adige geworpen nad. Daar de markies tot adellijke familiën van I heeft zijne inhechtenisnem zettenden indruk gemaakt, Te Rome lijden op 30,000 personen aan iniluer een goedaardig karakter vi Volgens een gerucht 'n omloop, zou de keizer n geteekend te hebben wa; rolger aangewezen werd, keizerin bedankt te hebt leven benomen hebben. Rit gerucht wordt ecl sproken. 27ei AFRIKA. Generaal Bulh Spearroanskarap den volgende Nadat Spioenk, Roepen van Warren verlate; ik een tweeden aanval rechterflank van de s(-erk dan dat ik er mij hebben kunnen slaan, 'k de troepen terug te nut Bo c Dai trekl

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2