Rechtszaken. wachten dat als tegen den tegenwoordigen prijs zoowat alles is uitverkocht, de prijs plotseling aanzieniyk stijgen zal. Op dit oogenblik zijn de voorraden steenkolen hier niet groot, zoowel in kolen als in cokes heerscht een zekere schaarschte, zoodat mocht plotseling koude intreden, de prijzen enorm zullen stijgen. Wat de prijzen van de cokes betreft is nog een omstandigheid in aanmer king te nemen. Bij het lengen der dagen vermindert het gasverbruik en daardoor eveneens de cokesproductie. Mocht dus thans de winter intreden waardoor de vraag naar cokes zou toenemen, dan zouden twee omstandigheden tot de prijsverhooging samenwerken. Nog eens op het syndicaat terugko mende, verzekerde ook deze handelaar ons, dat het oppermachtig is en dat de toestand bepaald onhoudbaar worden zou, indien de Engelsche mijnen zich met de Duitsche verbonden Dat de stijging van de steenkolenprij- zen van invloed moet zijn op het duurder worden van alle consumptiear tikelen, wordt duidelijk, als men be denkt dat er fabrieken zijn, die tegen woordig maandelijks f 2500 meer aan steenkolen uitgeven, en nog zijn de prijzen stijgende en zijn er bijna geen kolen meer te krijgen. Onze zegsman achtte het zelfs niet onwaarschynlyk dat Engeland den kolenuitvoer sluiten zou om zijn kolen voor zijn industrie en voor zijn Marine te behouden. Al tijdens den Spaansch-Amerikaan- schen oorlog nam de vraag naar kolen toe, omdat ze in groote hoeveelheid op gekocht werden voor de steenkolensta tions van de marine de oorlog in Zuid- Afrika heeft die vraag nog enorm doen stijgen. Is de prijs van de kachelkolen nu 10 pet. duurder dan het vorige jaar en die van cokes omtrent 7 pet., bij volgende prijsbepaling door het syndicaat is eene aanzienlijk sterkere verhooging te wachten. Beroep op steun voor broodelooze diamantwerkers. Er wordt te Amsterdam een beroep gedaan om steun voor de honderden diamantwerkers die, daar de oorlog in Zuid-Airika de bronnen van hun bestaan voor een tijdlang heeft uitgeput, broode loos zijn geworden en nu in ellende ver- keeren. De Amst. Ct. wil dat niet alleen te Amsterdam, maar in geheel Nederland eene stem opga voor die slachtoffers van den oorlog om hen aan brood te helpen, en wij Nederlanders opnieuw toonen dat we één zijn, niet alleen in geestdrift voor de Boeren, maar ook waar het geldt, nationale nooden te lenigen. Zou niet als voor de slachtoffers van den oorlog in Afrika, ook nu niet een comité kunnen opgericht worden voor een beroep op de algemeene liefdadigheid tm behoeve van de werkeloozen in Amsterdam Dan zal het blijken of men in Nederland ook oogen heeft voor eigen nooden. De firma Rotschild te Londen zond reeds 4800 ten behoeve van de Amster- damsche diamantwerkers. Moge dit voorbeeld ook de vermogenden in ons land wakker maken. had, nam zij mg ter zyde en zeide „Tot dusverre weet Peppi nog niets van de gansche zaak. En nu vooral mag zij er niets van weten. Want een brave vrouw mag geen geheim voor haar man hebben en het zou Peppi te zwaar op het hart drukken, als zij hem niets mocht zeggen. En hij zou meenen, dat hij in zijn plicht was te kort gekomen, toen hij het huis moest doorzoeken. En er zou niets dan onge luk en ellende uit voortkomen. Neen hoor, kind, in eeuwigheid mag Peppi er niets van weten En er wordt ook nooit weer in de Pruisische loterij gespeeld. Men weet toch ook, wat men zichzelf schuldig is, als men een keizerlijken tolluitenant tot schoonzoon krijgt En Peppi heeft er nooit iets van vernomen. Haar man Jozef de tollenaar, zei uw grootvader dikwijls schertsend is naderhand nog hoofdinspecteur gewor den. Zjj hebben veel kinderen gekregen en uw neef Max Jozef, die dezen zomer Eerste Kamer. Blijkens het voorloopig Marine-verslag stelden verscheidene léden de werkzaam heid van dezen minister op hoogeu prijs, blijkende uit de indiening van voorstellen tot verbetering van het marine-materiaal en het in de vaart brengen van zwaarder gepantserde en gewapende schepen dan de kiuisers. De wensch werd uitgesproken dat in zake de verdediging des lands de minister zal medewerken met dien van oorlog. Ook werd de wenschelijkheid betoogd van het instellen eener permanente commissie, samengesteld uit specialiteiten van zee- en landmacht, wier oordeel een tegenwicht zou leveren tegenover het thans maar al te dikwijls voorkomend verschil van inzicht by elkander opvol gende ministers. Sommige leden betreurden het dat de voorziening in 's lands verdediging, zij het dan ook tijdelijk, op den achtergrond was geschoven. Ook met de aanvankelijk voorgestelde regeling der zeetractementen van officieren bleek bij vele leden geene instemming te bestaan. Den minister werd gevraagd of bij hem geen bedenking bestaat eenige inlichtingen te verschaffen omtrent den inhoud der aan den com mandant van de „Friesland" bij diens zending naar de Delagoa-baai verstrekte opdracht. Den minister van oorlog werd gewezen- op de lessen die de Zuid-Afrik, oorlog aan kleine staten geeft, en de wenschelijk heid betoogd dat men voor ons leger van die lessen zal gebruik maken. De kracht der verdediging moet niet gezocht worden in een in de gelederen geoefend militie of staand leger, maar in een volksleger, meenden sommigen. Te Leeuwarden doet zich het geval voor dat een tot raadslid verkozen inwoner, de heer S. Jansma, onderwijzer in het timmeren aan de ambachtsschool aldaar, aan de raadszittingen, die 's mid dags te 2 uur beginnen, niet kan deel nemen omdat het bestuur dier school hem het bijwonei onmogelijk maakt. Hij heeft nu met vier zijner medeleden een voorstel ingediend om de raadsver gaderingen des avonds na 6 uur of des Zaterdags na 12 uur 's morgens te houden. De toestand van den luitenant-gene raal K. van der Heyden, commandant van Bronbeek, is dezelfde gebleven sinds het vorige bericht. De patient is koorts vrij en heeft een rustigen dag gehad. Op goede gronden wordt het bericht tegengesproken dezer dagen uit Den Bosch aan het Hbld. gemeld, dat de pas in den adelstand verheven familie van Heurn zou afstammen van het grafelijke geslacht van Hoorne. Vlissingen S5 Januari. Zondagavond geeft de Onderofficiers- Vereeniging „Vriendschap en Genoegen" blijkens achterstaande advertentie, eene tooneelvoorstelling in het lokaal van den heer Stoikoper. Een woord van aanbe veling tot bezoek heeft eene vereeniging wel niet noodig, wier voorstellingen altijd in den smaak vallen en steeds een talrijk publiek lokken. Wij wenschen er echter de aandacht op te vestigen dat ditmaal op het pro- hier was, is hun jongste zoon. Het spjjt mij nog, dat ik toen van huis was en hem niet gezien heb. Het moet een beste, lieve man zijn." „Hij komt terug, grootma," zei een van de meisjes. „Ja, om Kerstmis wil hij weer ko men, zei hij tegen onzen Hans." „En hij is ook een tollenaar evenals zijn vader!" „Tollenaar en zondaar," wierp met een ernstig gezicht Lotje er tus- schen, in deze schaar van zusters en nichtjes de bestendige plaaggeest. Grootma had reeds, half in gedachten een verzachtend „zondaren zijn wij allen" op de lippen, toen Lotje zich duide lijker verklaarde. „Zelfs een dief is hij een harte- dief „O zoo zegt grootma betee- kenisvol, en bij dien uitroep, bij het lachen, wenken en aanduiden van de anderen, is de arme Josel vuurrood geworden en van de eene verlegenheid gramma een nummer voorkomt dat of schoon niet nieuw, daar het reeds op den Nutsavond van 3 Januari vertoond werd, toch door zijne schilderachtige standen het wederopvoeren dubbel waard is, Wy bedoelen de opvoering van een tableau vivant, voorstellende Transvaal- sche Boeren en vrouwen in hun natio nale kleederdracht, in hinderlaag lig gende op een kopje. Was de eerste opvoering van dit tableau vivant een waar succes, het zal het, vertrouwen wij, zeker niet minder zijn, als het door deze vereeni ging, die daartoe wel de geschikte elementen bevat, ten aanschouwen wordt gegeven. Men schrijft ons Gisterenavond gaf de Nederlandsche Bond van Oudonderofficieren, afdeeling Vlissingen, in de Schouwburgzaal van den heer W. Stofkoper aan hare leden en genoodigden een gezelligen avond. Het tooneel was verfraaid met de vlaggen van Transvaal en Oranje-Vrij staat, welke versiering een zeer ge zelligen indruk maakte. De feestavond weid geopend door het zingen van het Bondslied en hierop volgde het tooneelstukje „Het middag slaapje van mijnheer Bombazijn," kluchtspel in één bedrijf. Dit stukje viel zeer in den smaak, blijkende uit het krachtige applaus, dat den spelers te beurt viel. Ook de voordracht „De Charmante Dames" oogstte nogal bijval. Onder de pauze hield de president eene gepaste toespraak over den toestand in Zuid-Afrika en werd daarna door eenige jonge dames overgegaan tot het houden eener collecte, welke f 12,25 opbracht. Dit bedrag Komt ten bate der nagelaten betrekkingen onzer Stamver wanten in Zuid-Afrika, welke in den oorlog vallen. De voordrachten „De Twee Wasch- meisjes" en „De werkstakende Dienst boden" werden eveneens netjes opgevoerd en komt den speelsters een woord van lof toe voor haar uitstekend spel. Overbodig is het te vermelden, dat de dameskapel „Wilhelmina" die hare medewerking fverleende, eveneens een woord van lof toekomt. Een gezellig bal, dat tot laat in den nacht duurde, sloot dezen feestavond. Het museum van het Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen te Mid delburg werd in 1899 bezocht door 2654 personen. Te Middelburg zijn thans 79 pCt. fier perceelen aangesloten aan de gemeente lijke duinwaterleiding. De kantonrechter te Middelburg heeft J. A. V. Pz., te Vlissingen, wegens overtreding der jachtwet veroordeeld tot 2 maal 10 boete, subs. 2 maal 3 dagen hechtenis. J. J. H., mede te Vlissingen, werd wegens openbare dronkenschap veroor deeld tot 5 dagen hechtenis. Gemengd Nieuws. Te Stiens heeft de 28jarige schoen maker Wiltje Hoornsma plotseling onder het avondeten zijn hospes, den arbeider in de andere geraakt. En als later de jonge schaar is heen gegaan en zich naar her- en derwaarts heeft verspreid, staat grootje bij het raam en ziet vol gedachten naar het wilde spel der sneeuwvlokken. Weer stijgt uit lang verleden dagen het stille gezichtje met de saamgegroeide wenk brauwen voor haar geest op, en hoofd schuddend herhaalt zij haar „het is opvallend heel opvallend En werkelijk kwam tegen Kerstmis de neef uit Oostenryk weer over, en het zeldzame geval heeft zich voorge daan, dat op Kerstavond wederom eene Josephine Knapp als gelukkig bruidje naar den kerstboom heeft opgezien, evenals voor vijftig jaren haar even beeld, het schrijfstertje en dat de bruidegom nu als toen Max Jozef Gorner heette en eveneens een tollenaar was en een liartedief. EINDE. Jacob Plantinga, ruim 50 jaar, aange vallen en met een scherp voorwerp doodelijk aan den hals gewond. Ook de vrouw, die haar man te hulp kwam, bracht hij verscheidene wonden aan hals en borst toe, zoodat zy neerzeeg. De aanvaller verwijderde zich naar zijn kamertje, dat zich achter de woning bevindt De vrouw rees overeind en nam de vlucht naar den buurman. De moor denaar dat hoorende,snelde haar achterna, maar werd gekeerd. Toen ging hij naar huis terug, sloot de deuren en doodde zich zelf, naast zijn eerste slachtoffer neervallende. De politie, dadelijk toegesneld, vond de beide mannen stervende. De toestand der vrouw is tamelijk goed, zij kon de treurige zaak mededeelen, maar wist geen reden voor den vreeselyken moord op te geven. De verslaggever van de Leeuw. Ct. deelt nog de volgende bijzonderheden mede Jacob Plantinga, winkelier, gehuwd met Hendrikje Wudman, uit Marrum, beiden ongeveer 50 jaren oud,had eergis teren avond eene lezing bygewoond. Hij kwam ongeveer omstreeks negen uur thuis en zette zich aan tafel met zijne vrouw en met zijn kostganger Wiltje Hoornsma, oud 28 jaar, van beroep schoenmaker en tevens losse knecht in de herberg Rustenburg. Nadat hij het een en ander omtrent de lezing verteld had, wierp Hoonsma zich met een groot schoenmakersmes plotseling op hem en bracht hem twee diepe sneden in den hals toe met het gevolg dat Plantinga dood neerviel. Zijne vrouw vloog op den moordenaar af en ontving vijf steken met een ander mes, zoodat zy eveneens op den grond neerzeeg. De moordenaar, in de meening ver- keerende dat hij beiden gedood had, trok zich naar zijn bovenkamertje terug, ten einde zichzelf eveneens van kant te maken. Vrouw Plantinga was echter nog by machte op te staan en te vluch ten naar haren overbuurman Veeman, mr. smid. De moordenaar dit bemerkende snelde haar achterna, doch geen toegang tot de smederij kunnende verkrijgen, keerde hij naar huis terug, grendelde de deur en trachtte zich zelf den hals af te snijden. Er was inmiddels om hulp geroepen en toen de veldwachter De Groot de kamer binnentrad, vertoonde zich een vreeselijk tooneel voor zijne oogen. Plan tinga lag met schier afgesneden hals lang uit op den grond, naast hem, eveneens met twee diepe sneden in den hals zijn moordenaar Hoornsma, die nogzieltoogde, doch ook spoedig den geest gaf. De vloer van het vertrek, waarin dit ontzettend drama was afgespeeld, was een bloed plas gelijk. Men denkt hier te doen te hebben met eene uiting van waanzin en zucht tot moord. Hoornsma staat niet ongunstig bekend. Misbruik van sterke drank werd nooit door hem gemaakt en hij stond op vriendschappelijken voet met het echtpaar Plantinga. Eene quaestie over kostgeld met dezen kan hem wel niet tot moordenaar gemaakt hebben. Ook wordt beweerd dat hy gedurende verscheidene jaren in het geheim verloofd was met eene dochter uit het eerste huwelijk van Plantinga, doch deze hem afgewezen had. In den laatsten tijd was hij zeer afgetrokken. Uit het feit dat hij drie scherp geslepen messen gereed had liggen, blijkt ook duidelijk dat hij met voorbedachten rade gehandeld heeft. In het Nbld. van den Boekh. te Rotterdam plaatste een firma de volgende advertentie „Zelfmoord. „Twee weken geleden heeft te Am sterdam zich een zekere heer Metz dood geschoten. De minder nette concurrentie heeft dadelijk gemeend, daar munt uit te kunnen slaan, door aan onze clien tèle tegen beter weten in te vertellen, dat ze nu het door onzen heer Metz geadviseerde bezoek niet ontvangen zou. „Onze heer Metz kan echter met genoegen verklaren dat hij tot nu toe nog steeds tot het land der levenden behoort en hij ook niet het minste plan heeft door eigen toedoen naar betere gewesten te verhuizen. Door zijn aanstaand bezoek aan onze clientèle hoopt hij hen persoonlijk van de waarheid te overtuigen." Zonder 't te willen heeft de concur rentie voor dezen reiziger aldus een mooie reclame gemaakt. Want ieder bij wien hij zich aanmeldt, zal nu dezen spring- levenden zelfmoordenaar willen zien. De staatsspoorwegmaatschappij heeft bepaald, dat zoowel voor het station- als voor het treinpersoneel met het oog op de drukte die in December geheerscht heeft, de premie voor den regelmatigen loop der treinen en de re gelmatige uitvoering van den buiten dienst over die maand zal worden be rekend, alsof alle treinen volgens dienst regeling hebben geloopen. Mocht tengevolge van inhalingspremien het volgens den werkelyken dienst op eenig station verkregen premiebedrag hooger zijn, dan hetgeen volgens den normalen dienst zou worden toegekend, zoo zal het hoogere bedrag uitgekeerd worden. Het Staphorster boertje, de heer Stegeman, zal voortaan te Arnhem eens per maand zitdag houden in het gebouw van. Patrimonium. De verkooping van hengsten uit het Rijks-veulendepót te Bergen op Zoom heeft f12,890 opgebracht. De N. R. Ct. kreeg uit Kaapstad een boekje toegezonden, met verzen „Songs for the Front," door Aithur H. Mann, dat bij duizenden onder de Engel sche soldaten wordt verspreid. Op het titelblad staatWith the author's compliment to the troops. Een dezer krygsliederen is getiteld „The White Flag" en luidt vertaald aldus; „Waar^het verraad loert onder de vlag der nederlaag, laat geen het navertellen, zet de bajonet op, en val aan, sla dood en spaar de hondsvotten niet, vervolg hen op den terugtocht, geef in hen de heele wereld een lesgooi hun vleesch voor de hondea en der gieren vuile pens; voor hen geen medelijden, vergeving of bescherming der wet. „Tand om tand en oog om oog Tienvoudig zy de wraak die over hen zal komen; sluit uw hart voor alle mede lijden, uw oor voor den kreet om genade en sla dood. Als zij vallen, laat ze liggen en bedekken het veld in de doodspynen der schande, zij voor wie geen eer, ver giffenis noch nagedachtenis bestaat. „Want my is de wrake, spreekt de Heer," wilt gij de wetten van God en de menschen schenden of hen vervolgen en dooden? Spaar om der wille van den dooden makker geen van hen allen,maar werp ze neer bij nacht en jaag ze dood overdag, en stel een voorbeeld dat de heele wereld lezen zal, want de verloren zielen in de hel zouden zoo'n daad ver afschuwen." Ter nagedachtenis van den be kenden baritonzanger, den heer W. C. Deckers, is op het koor der kerk van de parochie „St. Catharina" te 's Her togenbosch, Zondag 21 dezer een ge denksteen geplaatst met het opschrift „In Memoriam Guilielme Deckers Can toris Celeberrimi hujus Chori per annoa LIII fidelissimi sodales." Uit een brief van Hjalmar Reiz, zoon van den staatssecretaris en stu dent te Amsterdam, uit Pretoria dd. 10 December, opgenomen in het Hdbl. ont- leenen wij het volgende Hier te Pretoria is het zoo stil, dat je nooit zou zeggen, dat er oorlog is. Alle winkels zijn open en 't is ver boden, een hooger prijs te vragen dan in gewone tijden. De burgers, die hier zijn gebleven, zijn allen bij de politie ingedeeld en moeten 's nachts patrouil leeren. Een van mijn broertjes is er ook by. Ik zelf ben gister dadelijk inge zworen als Transvaalsch burger en ga Vrydag a. s. naar Ladysmith, waar mijn twee broers nu zijn. Zy houden zich best. Vanmorgen zijn daar 500 Engelschen gevangen genomen met 3 kanonnen en twee ammunitiewagens eergister nam men in de kolonie 672 Engelschen en in den Oranje-Vrijstaat veertig ge vangen. President Kruger vroeg aan mijn vader „Hoe lijk dit Alsof ons van Chamberlain St.-Helena zal moet huur om onze gevangenen op te zet I" Gister sprak ik een Hollander, die bij Elandslaagte was gewond. Hij vertelde mij, dat hij nooit zoo iets geks zag als denaanval van de Schotsche Hooglanders. Deze moesten met hunne japonnetjes aan over een versperring van hakdraad klimmen. Natuurlijk raakten velen daar in vast en werden zoo doodgeschoten zoodat ze omvielen en met de beenen in de lucht bleven hangen. Waarlijk „from the sublime to ihe ridiculous there is but one step Ik sprak ook generaal Lucas Meijer, die wegens ongesteldheid een week of wat te Pretoria uitrust. Hij kreeg een stuk bom tegen zijn kaplaars aan, doch 't is niet erg. Hij zeide, dat een groote fout, die de Boeren bij Ladysmith maken is, dat zij reeds schieten, wanneer de vijand nog duizend schreden of meer verwijderd is. „Het gaat zoo", zegt hij, „zoodra je de eerste kogels hoort fluiten, dan wordt je benauwd, maar als je na een korte poos merkt, dat al jou beent n en armen nog daar zijn, gaat die eersle bang over. Dan wordt men onverschillig en loopt tot vlak voor den vijand. Als onze menschen nu wachten tot de En gelschen tot op 500 tree zijn genaderd, dan zijn deze dood voordat hun eerste bang over is." Er zijn nu reeds 6000 Boeren uit de Kolonie en Natal aan onze zijde waar onder ook verschillende Parlementsleden. Er zullen er nog wel meer by komen dan drijven wij alle Rooie3 de zee in, gen kleine Boerenjonger moeder „Ma is dat w Mijnheer Milner die al?' Wij maken hier nu kogels, en zelfs granat< En hoe denkt u, dat we schappen daarvoor zyr de mijnen, diep onder di wij ze verborgen. Het Antwerpsche verzekert dat het tha de brug over de Scheldt gebouwd worden. Te Ostende zyn ran een huis door de v de fondamenten twee menschen van hooge tiental kanonskogels onderzoek in de stedelj gebleken dat het de krijgslieden die geduren Ostende in 1604 gedooc Koning Leopold paar dagen geleden vertrokken. Dadelijk onderwerp geweest vai werd het reeds in verb; de zending van den hee Berlijn, waarvan het het fijne niet waet. (Men spreekt van een quaestie over de grenz in Afrika van Duitschk Het blijkt nu dat de baden een specialiteit voor zijn oogen, di dagen veel geleden heb De jongste en n roemdste aller Engelsct pondenten is te Ladys Hij heette Steevens e dertig jaar oud. Maa journalist werkzaam, h£ Indië, Egypte, Duitschlar Staten bezocht, deelge veldtochten van Grieken het proces te Rennes schreef hij over elk minstens een boekdeel v Hij was uitgeput, ziekte sleepte hem weg r vol vermoeienis en ontt smith, waar hij zich hac Als de oorlog me jaar duurt, zal hij Engek millioen gulden gekost twijfeld is de Engelsche maar zulk een mooi c tot nadenken. En konden ze nog Franschen zeggen dal betalen. Naar een Duitsch zou keizer Wilhelm ziel over de beide presidi Pruisischen Landdag b over den vyandigen Duitsche pers tegen; heerscht. De keizer zou bij het woord van Bismarcl ben „Onze pers bres wy, de regeering, betale Te Berlijn word Italiaansche regeering i francs aan oorlogsmat gekocht heeft en dat deze regeering als optreedt tusschen Krupp ministerie van oorlog. AFRIKA. Een zond uit Kaapstad aan de Lo gezonden. Het behelst n dan dat de Boeren o grondgebied van Oembal getrokken zijn, uit L( artillerie derwaarts gezo gouverneur uit Portui had aangevraagd. Dit. bericht is heden t'gd, zoodat als het feit gen heeft, er slochts van enkele Boeren di terrein hun weg namen voor de Portugeesche hu veilig en wel in Rhoi De geheele geschiedeni mede eindigen dat d( Transvaal aan de Poi verontschuldiging aanb gebeurde. Onmogelijk kunnen 'en dat de bewuste Bc Weten van de Transva

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2