Tollenaren ia Zondaren. Vrijdag 20 Januari. IN o. 22. 083 Jaargang, ItiOO Gemeentebestuur. PLAATSELIJKE BELASTINGEN. FiUILLETON. YLISSIMSCHE COURANT Jw^-, Wf^m Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by den Uitgever F. VAN DE VELDE Ji., Kleine Markt, I. 187. Verschijnt dagclQks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen ADVERTENTIËNvan 1—4 regels f 0.40. Voor eiken regel moer 10 cent. - By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Telephoonimninier lO. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. Verordeningen op de heffing en op de invordering van plaatselijke belas ting op het gebruik van open baren gemeentegrond. Burgemeester en Wethouders van Vlis- singen doen te weten dat door den Raad dier gemeente, in j j 6 October zijne vergaderingen van den 24 November 1899 is genomen het navolgend besluit, hetwelk bij koninklijk besluit van 29 December 1899 no. 9 is goedgekeurd. De Raad der gemeente Vlissingen gezien de voordracht van Burgemees ter en Wethouders gelet op de adviezen zijner Commis sion voor de Belastingen en voor de Financiën gelet op artikel 14 der wet van 24 Mei 1897 (Staatsblad no. 156); gelet op de artikelen 232 239 en 254 der Gemeentewet Besluit: Vast te stellen de navolgende VERORDENING, regelende de hef fing eener plaatselijke belasting op het gebruik van openbaren gemeentegrond, in de gemeente Vlissingen. Artikel 1. Voor het innemen, afsluiten of op andere wijze gebruik maken van open baren grond, niet vallende onder de bepa lingen op het markt- en staanrecht, woidt eene belasting geheven naar het volgende tarief lo. voor de vergunning om een riool tot ontlasting van water te leggen ƒ3,— Bovendien wordt voor het door de Gemeente voor reke ning van den aanvrager te leggen of te herstellen riool berekend voor 1 M. Eng. aardenbuis in wendig 30 cM., per M. 2, voor 1 M. Eng. aardenbuis in wendig 25 cM., per M. 1,70 voor 1 M. Eng. aardenbuis in wendig 20 cM., per M. 1,20 voor 1 M. Eng. aardenbuis in wendig 15 cM., per M. 0,80 2o. voor het opgraven van de straat tot herstelling van putten, rio len of dergelijken, voor iedere opening van 2 M3, of kleiner en voor iederen M3 daarenboven 0,50 3o. voor een tijdelijk middel tot ondersteuning van een muur of gebouw, per week0,20 4o. voor het afschieten ofomkas- ten van gebouwen,muren,enz., vi or iideren strekkenden Mi ti r voor de eerste week 0,10 voor iedere volgende week 0,05 5o. voor het plaatsen van steigers vóór of aan gebouwen op den grond ge teld, per week 0,05 in den grond gesteld, de eerste week 0,20 iedere volgende week0,05 Naar J. T O R R II S I». 6.) Grootje zweeg hare geschiedenis was uit, maar in stilte moest zij lachen om de gezichten der meisjes, zoo vol verwachting en zoo ontnuchterd. „En wat volgde er nu Heeft de lui tenant het schrijfstertje dan niet gekre gen?" riepen zij ongeduldig. Dus moest grootje wel, goed- of kwaad schiks, verder vertellen er, een behoorlijk slot aan hare geschiedenis maken. 6o. voor het stellen van een kalk hok, per week 0,50 7o. voor het opslaan der voor eenig werk benoodigde bouwmateri alen in de nabijheid van dat werk per week voor 1 tot 10 M50,10 voor eiken meerderen M3 0,01 8o. voor het beleggen of bezetten van grond met steen, hout of andere bouwmaterialen of het bewerken daarvan, anders dan onder 7 bedoeld, voor 20 M8 of minder, de eerste maand0,20 de tweede 1,— de derde 2, de vierde 3, en zoo vervolgens voor iedere maandlanger ƒ1,— meer. voor iederen M3 daarboven de eerste maand0,01 de tweede 0,05 de derde 0,10 de vierde 0,15 en zoo vervolgens voor iedere maand langer 0,05 meer. 9o. voor het neerleggen van puin, aarde, zand en dergelijke goe deren voor 10 M3 of minder voor een dag vrij. de eerste week 0,20 de tweede „0,40 de derde 0,60 en zoo vervolgens voor iedere week langer f 0,20 meer. voor iederen M8 daarboven de eerste week 0,02 de tweede 0,04 de derde 0,06 en zoo vervolgens voor iedere week langer 0,02 meer. 10. voor het afsluiten van de open bare straat voor rijtuigen, door sluit- of slagboomen (de ver lichting daaronder niet be grepen) de eerste week 1,50 iedere week langer 0,25 11. voor het beieggen van de straat met zand, per M8 en per week 0,02 12. voor het afsluiten van de straat, met losse afsluitboomen, niet in de straat bevestigd, per dag 0,25 Gedeelten van tijd of maat worden bij de toepassing van dit tarief voor geheelen gerekend. De goederen of materialen bedoeld bij punt 7, 8 en 9 mogen niet hooger wor den gelegd dan door den Gemeente- Bouwmeester wordt aangegeven. In de gevallen vermeld bij punt 10, 11 en 12 wordt van on vermogenden, ter beoordeeling van Burgemeester en Wethouders, geene belasting geheven. Art. 2. De vergunningen, vóór het in wer king treden van dit besluit verleend, worden onder de daaraan verbonden voorwaarden en met inachtneming van reeds vastgestelde of nader vast te stellen verordeningen, tot wederopzeg ging gehandhaafd, behoudens de heffing der belasting naar vorenstaand tarief. Art. 3. Voor het geval dat, ten behoeve van de hiervoren bedoelde werken de straat De luitenant is later nog meermalen gekomen zonder dat de inspecteur hem zond. Een dag vóór Kerstmis kwam hij heel plechtig in groot gala, zat bij me vrouw Knapp in de pronkkamer en praatte lang met haar. Deze heeft ernstig naar hem geluisterd en eindeipk is zij opgestaan en heeft gescheld. „Roep demoiselle Josephine eens uit het kantoor," beval ztj de meid. Een oogenblik daarna is het schrijf stertje binnen gekomen in haar hemels blauw kleed, de morsmouwen nog aan en in gedachten de pen nog achter het oor. Toen zij echter den luitenant zag, is zij vuurrood geworden en de vingers om elkander draaiende bp de deur blij ven staan. „Josephine," heeft daarop de moeder op dt n man af gezegd, want zij zal wel al geweten hebben hoe het met Peppi stond, „mijnheer de luitenant doet u de eer aan, u te vragen, of gij is opgebroken, zal deze ten koste van den belanghebbende van Gemeentewege worden hersteld tegen vergoeding van ƒ0.40 per M8. Art. 4. Voor het nederleggen van bouwmate rialen en afbraak of hét gebruik maken van openbaren gemeentegrond, ten behoeve van het rijk, de provincie of de gemeente, wordt geene belasting geheven. Art. 5. Deze verordening treedt in werking met den len Januari 1900. Aldus vastgesteld door den Raad der gemeenteVlissingen,den 1899- De Voorzitter, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, G. J. BISSCHOP. Goedgekeurd bij koninklijk besluit van 29 December 1899, no. 35. Mij bekend, De Minister van Binnenl. Zaken, (wg.) H. GOEMAN BORGESIUS. Overeenkomstig bet oorspronkelijke, De Secretaris-Generaal van Bin- nenlandsche Zaken, (wg.) D1JCKMEESTER. VERORDENING, regelende do in vordering dor plaatselijke be lasting op het gebruik van openbaren gemeentegrond, in de gemeente Vlissingen. Artikel 1. Aan de door Burgemeester en Wet houders verleende vergunningen tot het gebruik maken van openbaren gemeen tegrond, woidt geen gevolg gegeven dan na betaling der verschuldigde belasting Art. 2. De invordering geschiedt namens den Gemeente-Ontvanger,door den Gemeente- Bouwmeester bij de uitreiking der vereischte vergunningen. De belasting wegens werkzaamheden of verrichtingen verschuldigd, waarvan de deur niet vooraf kan worden bepaald, kunnen bij uitzondering worden inge vorderd na den afloop daarvan. De Gemeente-Bouwmeester zal de, in den loop der maand ontvangen gel den, vóór den vijftienden dag der eerst volgende maand, ten kantore van den Gemeente-Ontvanger moeten overstorten. Art. 3. Wordt eene vergunning verleend voor langer dan één jaar, dan moet, opdat zij van kracht blyve, de belasting voor een volgend jaar worden voldaan vóór het eind van het loopende. Art. 4. De belasting, die niet in tijds is betaald, wordt ingevorderd overeenkom stig de bepalingen van art. 258 tot en met 262 der Gemeentewet. Art. 5. Deze verordening treedt in werking met den len Januari 1900. Aldus vastgesteld door Raad der zijne lieve, trouwe vrouw wilt worden. Wat geeft gy hem ten antwoord, kind?" Heelemaal niets heeft het arme, kleine schrijfstertje kunnen antwoordenzij heeft alleen geknikt en twee groote tranen zyn haar over de wangen ge- loopen van louter geluk. Daarop heeft hare moeder haar bij de hand genomen en haar tot den statigen bruidegom gevoerd. Want zoo was toen maals het gebruik en niet zoo als thans, nu de jonge meisjes achter moeders rug allerlei vryerijen beginnen en eindelijk, als zij met alles kant en klaar zijn, komen en heel tevreden zeggen „Mama, ik heb mij zoo juist eventjes verloofd, en waar der moeders niets overblijft, dan ja en amen te zeggen." Zulke uitvallen van grootmama liet men zich in den regel heel gewillig aanleunen, niemand voelde er zich door getroffen, allen waren nog, in meer dere of mindere mate, naar grootma's oudevwetsche grondbeginselen opgevoed Maar grootje zweeg nauwelijks, of het gemeente Vlissingen, den 6_Qctober Hl November 1899. De voorzitter, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De secretaris, G. J. BISSCHOP. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 26 Januari 1900. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, G. J. BISSCHOP. De steenltoleii-nood. De Telegraaf schrijft het volgende Naar aanleiding van de mededeelingen, ook uit het Buitenland, over de stijgen de vraag naar steenkolen en de daar mede gepaard gaande prtjsverhooging, stelden wij een onderzoek in naar enkele zaken betreffende den steenkolenhandel en wat daarmede in verband staat in ons land en te Amsterdam. Hierbij was het er ons ook vooral om te doen, iets te vernemen omtrent den invloed van het meermale vermelde syndicaat der Westphaalsche mijnen op den detailhan del in steenkolen. De inlichtingen door een der detail handelaars, tot wie wij ons wendden, verstrekt, komen op het volgende neer De mijnen in Duitschland hebben zich tot een syndicaat vereenigd en verkoopen hun kolen in ons land alleen aan een achttal personen, samen de vereeniging van steenkolenhandelaars vormende. Vroeger kochten de detailhandelaars direct van een agent van de mijnen. Tegenwoordig gaat dat niet meer en zijn zij verplicht zich tot de Steenkolen- handelaars-vereeniging te vervoegen.Deze vereeniging beslist vrijwel autocratisch over de hoeveelheid en de qualiteit kolen, aan de detailhandelaars te leveren, en stelt ook den prijs vast. Voor eiken detailhandelaar wordt de hoeveelheid en de daarvoor te betalen prijs gedurende het zomerhalfjaar, van 1 April tot ultimo Sept., door de vereeniging van steen kolenhandelaars vastgesteld. Op diezelfde hoeveelheid kunnen de detailhandelaars voor de zes winter maanden, 1 October tot 1 April, rekenen, maar duidelijk wordt hun te kennen gegeven dat zij voor elk meerder quantum, dat zij boven de door de vereeniging vastgestelde hoeveelheid verlaDgen, een eveneens door deze vereeniging te bepa len hoogeren prijs moeten betalen. Maar niet gemakkelijk is die grootere hoeveelheid machtig te worden. „Wij moeten tegenwoordig met den hoed in vragen begon opnieuw. „Maar hoe heette de luitenant eigen lijk, grootma En wie was Peppi wel Leeft zij nog? Zijn zij gelukkig gewor den „Jullie zijt allemaal kwelgeesten!" zeide de oude vrouw, stond op en keek naar hare appels in den kachel. En toen zij daar zoo in dien schemerachtigen hoek stond, zei zij, als In gedachten „Het volgend jaar, den dag vóór Kerst mis, zijn zij getrouwd een gelukkiger bruid heb ik nooit gezien, als het schrijfstertje. En ze zijn zeer gelukkig met elkaar geworden, die twee." „Was het familie van ons vroeg Jozel, met haar gloeiend gezichtje groot ma aanziende. Deze kwam juist met haar grooten schotel met gebraden appels bij de tafel terug. „Daar, kinderen, eet nu en laat het je smaken." „Maar grootma Lachend staarde de oude vrouw op lret opgewonden, warme, jeugdige ge. de hand er om vragen" verzekerde ons de detailhandelaar. Sedert het syndicaat bestaat, is dui delijk een stijging in den prijs merk baar. Wij vroegen, of het bestaan van het syndicaat ook ten gevolge had, dat hij mindere qualiteit kolen ontving. Dit was inderdaad het geval. Vroeger kon hij het merk kolen, dat hij wenschte, bestellen, tegenwoordig moet hy nemen, wat hem aangeboden wordt en is er een vraggonlading van zeer slechte qualiteit onder, dan durft hy die niet terugzenden, wijl de vereeniging zou zeggen wei vriendje, alles of niemen dal De detailhandel staat tegenover het syndicaat en haar tusschenpersoon, de vereeniging van steenkolenhandelaars, geheel machteloos. Onze vraag was nu, of men zijn kolen dan niet van andere mijnen dan die van het syndicaat kon betrekken. Hierop werd ons geantwoord, dat bij bet syndicaat de uieeste en voornaamste Duitsche mynen zyn aangesloten en dat deze combinatie een apart spoortarief heeft, waardoor andere mijnen niet met haar op de markt kunnen concurreeren. Voor het volgende halfjaar, te begin nen met 1 April, ziet onze zegsman een aanzienlijke verhooging van den prijs tegemoet. Een ander detailhandelaar gaf ons als zyne meening te kennen, dat de stijging van den steenkolenprijs is toe te schrij ven aan den oorlog en de uitbreiding van de industrie door de geheele wereld. Beide omstandigheden hebben een veel grootere vraag naar steenkolen tengevolge, waardoor de prijzen enorm gestegen zijn. In sommige streken van Engeland,waar een ton steenkolen het vorig jaar 8 kostte, bedraagt de prijs nu bv. 24 per ton. Door dezelfde oorzaak zijn ook de yzerprijzen aanzienlijk gestegen en de aanvragen aan de yzerfabrieken zyn zoo talrijk, dat de handel bly mag wezen, als hij iets kan krijgen. Het is de groote vraag naai' steenkolen, die het syndicaat de macht geeft de prijzen te verhoogen. Zooals men weet worden hier vooral Duitsche kolen als kachelkolen gebezigd. Geheel naar willekeur den prijs daarvan opdrijven kan het syndicaat nietde Duitsche kolen toch worden gebruikt, omdat ze lager in prijs zijn dan de Engelsche. Worden ze te hoog in prijs, dan zou men weer de voorkeur geven aan Engelsche kolen. Hot merkwaardigste is dat trots de stijging, de prijs van de steenkolen bijna dezelfde is gebleven als van een maand of drie geleden, 't Is evenwel te ver laat, dat op dit oogenblik meer dan ooit op het „schrijfstertje" geleek. „O ja, familie was het", zeide zij, haar oude plaats weer innemend. „Is u de naam dan niet opgevallen kinde ren „Wel zekerGij heet toch ook me vrouw Knapp maar wij wisten niet „Dat mevrouw Juliana buiten hare beide meisjes ook nog een zoon heeft „En dat was grootvader, de dokter en mevrouw Juliana was uwe schoon- moeder, grootma aha, nu zyn wij j er achterriep en lachte het door elkander. „Zoo is het", knikte grootje. „Uw grootvader en ik waren toen ter tijd reeds een paar jaar getrouwd en woonden in dezelfde stad. Toen ik den dag van de huiszoeking als gewoon lijk in de schemering bij mijne schoon moeder kwam, vertelde zij mij onder lachen en weenen de geschiedenis. En toen Peppi zich later verloofd

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1