Herinnering aan de kiezers. Om kiezer te worden of te blijven moet men in de eerste plaats zorgen, dat men voor 2 Februari, uiterlijk dus op den len dier maand, geheel hebbe afbetaald zijn Hoofdelijken Omslag, Grondbelasting en Personeele belasting over het jaar 1899, en zijn Bedrijfs- en Vermogensbelastingen over het dienst jaar 1898-99. Wie ten vorige jare op de kiezerslijst kwam, omdat hy in een of meer dier Rijksbelastingen was aangeslagen, heeft behalve dat aanzuiveren niets te doen. Hy blijft van zelf op de kiezerslijst staan. Zij die in een of meer der genoemde belastingen zijn aangeslagen, maar in 't afoetalen nalatig blyven, verliezen daar door onherroepelijk het kiesrecht. Is iemand niet in een der genoemde belastingen aangeslagen, dan kan hy toch op de kiezerslijst komen, wanneer hij sedert 1 Augustus niet meer dan eenmaal is verhuisd en in een woning woont van tenminste f 2.25 in de week, of sedert 1 Januari 1899 in dezelfde betrekking is geweest (of als inwo nende zoon bij zijn ouders werkzaam) en daardoor in dat jaar 1899 een inko men genoot van samen 500, dus ƒ9.62 in de week met dien verstande dat dit niet elke week zooveel behoefde te zijn, mits de 52 weekloonen samen maar ruim f 500 uitmaken, en dat pensioenen weekloon worden samengeteld; of sedert 1 Februari 1899 voortdurend tenminste 50 op de Rijkspostspaar bank had staan of een examen heeft afgelegd dat hem benoembaar maakt voor eene rijksbe trekking. Zij, die als woning-, pensioen-spaar bank of examenkiezer reeds op de vorige lijst stonden, behoeven zich (woning kiezers voor zoover ze niet verhuisd zyn) niet weder aan te geven.Zij blyven van zelf op de nieuwe lijst. Maar woningkiezers, die sedert 1 Feb. 1899 zijn verhuisd en alle loonkiezers moeten zich vóór 15 Februari a s. ten stadhuize weder aangeven. Er zijn nog eenige bijzondere bepa lingen omtrent de berekening der waarde van inwoning, kost enz., maar daarom trent kan men, ingeval van twijfel, ten stadhuize inlichtingen krijgen. Ieder prente zich echter goed in wat hierboven gezegd is omtrent den aanslag in de belastingen en de verplichting tot betalen daarvan. Want door die ver plichting wordt voor de overgroote meerderheid der rechthebbenden op 't kiesrecht hun al dan niet plaatsen op de lijst beheerscht. Wie aangeslagen is en niet aanzuiverde, gaat van de lijst, of komt er niet op. En daaraan is niets te doen wie daardoor van dé kiezerslijst raakt, blijft er een vol jaar van af, Men zal weten, dat men, om thans kiezer te kunnen worden, moet zijn ge boren vóór 16 Mei 1875. Ons ministerie. De Standaard geeft de volgende teeke- van het tegenwoordige kabinet „Het kan bogen op het bezit van zeer kundige specialiteiten. Met Pierson mogen de meeste economische en finan- cieele specialiteiten buiten de Kamer het vaak oneens zijn, dat hij een zeer kundig financier is, betwist niemand. Borgesius is een geroutineerd parlemen tair veteraan. Lely is een technicus van onmiskenbare verdiensten.Van der Linden heeft zijn sporen verdiend. Eland is als Minister van Oorlog een kundig vakman. Ook ontbreekt het noch aan werklust, noch aan werkkracht. Bij bundels en stapels worden de ontwerpen van de bureaux naar het Binnenhof gekruid." Leger en Marine, De militieraad in het eerste district van Zuid-Holland had de volgende quaestie te beslissen, nl. wie van twee broeders, die in hetzelfde jaar geboren waren, tot den dienst moet worden aangewezen, wanneer er geen overeenkomst dienaan gaande door hen is tot stand gebracht en hij, die het laagste nummer heeft ge trokken, wegens lichaamsgebreken of ge mis van het gevorderde als anderzins moet worden vrijgesteld. De militieraad besliste dat in dit geval diegene in dienst moest komen, die het hoogste nummer heeft getrokken. De militiecommissaris kwam in hooger beroep tegen deze uitspraak maar Ged. Staten van Zuid-Holland stel den den militieraad in het gelijk. De minister van marine heeft bepaald lo. dat de opkomst van de zeemili ciens-verlofgangers van de lichting 1898 zal plaats hebben op Dinsdag 8, Woens dag 4 en Donderdag 5 April a.s., naar gelang van de schepen, aan boord waarvan zij zullen worden geoefend 2o. dat de miliciens zich, elk op den bij nadere oproeping voor hen te be palen dag, te 12 uren des middags, of zoo spoedig mogelijk na dit uur, gekleed in hunne bij vertrek met groot verlof medegenomen militaire kleedingstukken en voorzien van hunne kooigoederen, zoomede van hunne zakboekjes, behoo- ren aan te melden bij den commandant van het schip, aan boord waarvan zij zullen worden geoefend, met dien ver stande dat zij hiertoe slechts dan den vorigen dag reeds op reis behoeven te gaan wanneer de plaats van bestemming niet binnen één dag kan worden bereikt. De „klas." Bij vonnis van den krijgsraad te 's Gravenhage is, na voorlichting door deskundigen, door den auditeur-militair daartoe aangewezen, de huzaar J. S., gedetacheerd bij het Alg. Depot van Discipline, die wegens verschillende daden van insubordinatie terecht had gestaan, op grond van ziekelijke stoornis zijner verstandelijke vermogen ontoerekenbaar verklaard en vrijgesproken, met bevel tot plaatsing in een krankzinnigengesticht voor een proeftyd van één jaar behoudens eerder herstel." „Is vraagt de Haagsche Crt. het militaire strafstelsel, dat tot zulke uitkomsten lijdt, niet vreeselijk en bar- baarsch „Want", vervolgt het blad, .die huzaar was niet krankzinnig, toen hij naar de „klas" ging. Hij zal er vatbaarheid voor hebben gehad, zeker. Maar de inrichting van dat strafstelsel waartoe o. a. be hoort, dat de weerspannige soms dagen achtereen word opgesloten zonder eenig werk, wat ook, te verrichten te hebben maakt zonder twijfel lieden, die er vatbaar voor zijn, krankzinnig. Een moordenaar krijgt in de gevangenis werk te doen. Maar voor soldaten hebben we, helaas, nog steeds een apart barbaarsch, verouderd strafstelsel." In Zuid-Afrika zyn gesneuveld de hee- ren Willem Frederik Wagner Jr. en Johannes Frederik de Man. De heer W. F. Wagner jr. is de negentienjarige zoon van den heer W. F. Wagner, hoofd der staatsmodelschool te Pretoria, tot 1893 hoofd eener bijzon dere school te Hilversum. De gesneuvelde had zijne studiën voor mijningenieur haast voleindigd. De heer J. F. de Man is de vier-en- twintigjarige zoon van den heer A. de Man, te Watergraafsmeer. Sedert ruim twee jaar was hij bij de technische afdeeling der Nederlandsche Zuid-Afri- kaansche spoorweg-maatschappij werk zaam. Het bericht hiervan kwam in bij de commissie van informatie te Amsterdam. Luitenant generaal K. van der Heyden is sinds eenige dagen lijdende aan influ enza. Zijn toestand is niet zonder zorg. Uit Leiden zijn in 't vorige jaar zoo veel personen vertrokken, dat de bevol king met 275 verminderd is. Vlisslngen 84 Januari. Door de Nederlandsche vereeniging tot bescherming van dieren (afd. Middelburg) is een scheurkalender uitgegeven, met het doel dezen in de schoollokalen te doen ophangen. De twaalf verschillende blaadjes bevatten teekeningen van nut tige dieren met passende onderschriften. In een bygevoegd schrijven zeggen de verspreiders o. a. het volgende ^Overtuigd als wij zijn, dat vooral bij kinderen gewerkt moet worden op het opwekken van gevoelens van zachtheid en liefde voor de dieren, doen wij een dringend beroep op U (onderw.) om ons daarbij te steunen. W(j hopen, dat deze kalender U eenmaal per maand eene aanleiding moge verschaffen om de kin deren op het nut van vele dieren en op het slechte en lage van dierenmishan deling te wijzen en bij hen zachtheid en toegevendheid jegens de weeilooze dieren aan te kweeken." Onzes inziens zeer gepaste woorden die zelfs nog vele groote menschen soms kinderen in verstand ter harte mogen nemen, getuige de behandeling die kikvorsehen, mollen, vleermuizen egels en zooveel andere nuttige dieren ondervinden. Mocht zich de kennis omtrent de levenswijze dier beesten wat meer verspreiden, er ware onzen land en tuinbouw en onze houtteelt een groote dienst bewezen. Onder de namen die genoemd worden voor Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, in plaats van mr. C. Fock, komt voor de heer mr. A. J. Roest, Gommis saris der Koningin in deze provincie. Voor den bouw van eene nieuwe kerk der Ned. Herv. Gem. te Kerkwerve (Schouwen) was van 13 inschrijvingen de minste, de heer P. Vink, te Noord- gouwe, voor f 13250. In den gemeenteraad van IJzendijke werd behandeld een verzoek van de IJzendijksche Stoomtramweg-maatschap pij om het subsidie van 1250 dat in Mei 1901 eindigt, weder voor een 10-jarig tijdvak te verlangen. Dit voorstel werd tot eene volgende vergadering aange houden. Het voortbestaan van de tram hangt van dit subsidie af. Men wil in het land van Axel door adressen van adhaesie meer kracht bij zetten aan het door den heer mr. J. G. van Deinse, lid der Prov. Staten en van de Tweede Kamer aan den minister van Waterstaat gericht adres, betreffende ver breeding en verdieping van het verwaar loosde kanaal Hulst Axelsche Sassing. Men schrijft aan de N. R. Ct. Daar de quarantainestallen te Clinge, de invoerplaats voor vee van Zeeuwsch Vlaanderen O. D., te klein zijn om het groot aantal koeien te bevatten, dat daar maandelijks wordt ingevoerd, heeft de Belgische regeering besloten die stallen op aanmerkelijke wijze te vergrooten. Zij heeft een aanzienlijk stuk grond aangekocht om daarop nienwe gobouwen te zetten, welke dan ook gebruikt zullen worden om de dieren, aangetast door mond- en klauwzeer, af te zonderen. Daaruit blijkt, dat de Belgische minister van landbouw nog niet van plan is die quarantainestallen, waartegen in den laatsten tijd, ook in België, zooveel stemmen zijn opgegaan, te sluiten. Wij moeten ons dus vooreerst nog niet vleien met de opening der Belgische grenzen voor den vrijen invoer van Nederiandsch vee. Kcrlv- en Sclioolnieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen teGrijps- kerke dr. J. H. Donner Jite Nieuw- dorp te Waterlandkerkje (toez.) de heer P. de Looze, cand. te Zierikzee. - Men meldt ons uit Overslag In de gemeenteraadsvergadering van Dinsdag is aan den heer Arth. Th. Plasschaert eervol ontslag gegeven tegen 1 Mnart en besloten een onderwijzer met akte j op te roepen op een jaar wedde van 500. Gemengd Nieuws. Een 60jarig man te ZwijnJrecht is door een duizeling overvallen, in een sloot govallen en daaruit eenigen tijd later levenloos opgehaald. Inzake het vergrijp tegen de zeden te 's Gravenhage meldt men nader dat het hier bereft een misdaad tegen de zeden ten opzichte van minderjarigen, daarvan worden een of meer mannen, zeer ter slechter naam bekend, ernstig verdacht, terwijl behalve de 17jarige jongen, nog twee knapen van 15 jaar tot het verstrekken van inlichtingen dooi de politie in verhoor zijn genomen. Overigens worden nog ijverige naspo ringen gedaan ten opzichte van verschillende personen. De gewezen koloniaal N., die een paar weken geleden in een café op den Haringvliet te Rotterdam meteen revolver op de buffetjuffrouw heeft geschoten, en zichzelf daarna een paar kogels door het hoofd heeft gejaagd, is gisteren uit het Ziekenhuis ontslagen en naar het parket van den officier van justitie overgebracht Te Venlo ontstond eergisteren namiddag in een café aan de Maaskade een hevige vechtpartij. De eigenaar van het café,die de vechtenden wilde scheiden liep niet minder dan zeven gevaarlijke messteken op. Door het vele bloedverlies zakte hij weidra bewusteloos ineen, zijn loeitand is hopeloos. De daders zijn gearresteerd. Gisterenmiddag waren de koetsier en verder stalpersoneel van den Duilschen gezant bij ons hof in het Voorhout te 'sHage bezig met het afrijden van een jongen, vurigen appelschimmel, gespan nen voor een brikje, toen het dier plotseling woest om zich heen begon te slaan, de boomen van het rijtuigje verbrijzelde en den koetsier, die er langs liep, een groot gat in het been sloeg. Per rijtuig moest hij naar een in de nabijheid wonenden dokter vervoerd worden. Het ongeval gebeurde even vóór het rijtuig, waarin H. M. de Koningin ge zeten was, uit de richting van het Korte Voorhout den hoek om kwam rijden. Men kon het gebroken brikje nog ijlings aan den kant zetten. Osman Digma. Men weet dat Osman Digma gevangen genomen is en Engeland daardoor een geduchten vyand kwijtgeraakt is. De zonderlingste verhalen zijn in om loop omtrent den oorsprong van dezen held der Soedaneesche woestijn. Volgens een Duitsch verhaal is hij een Norman- diër, geboortig van Rouen, met name Alphonse Nisbet of George Vinet, die door een Turksch slavenkoopman,Osmar Digma, tweede man van zijne moeder, als kind aangenomen en met zijn naam begiftigd werd. Deze burgerlijke stand heeft iets ver dachts. Een andere meer geloofwaardige lezing maakt van Osman Digma een koop man van half Turksche, half Arabische afkomst, te Soeakim gevestigd en die door de Engelschen ten ondergang ge bracht en door den gouverneur van Egypte tot de bastonnade veroordeeld, uit wraak aan alle opstanden van Arabi pacha, den madhi en den kalief Abdoel- lahi successievelijk deel nam. Sedert 1882 was die stoutmoedige man de ziel en organiseerder van den tegenstand der Derwichen tegen de Egyp- tenaren die Soedan veroverden. Zijn naam is even populair geworden als die van den madhi en den kalief, onder wie hij als opperbevelhebber diende. Aan het hoofd der Arabische stammen heeft hy de worsteling gedurende zeventien jaar met afwisselende kansen, volgehouden, nu eens geslagen door Tewfik pacha te Kifilil, dan weder als overwinnaar van Hicks pacha en van Baker pacha. Ver volgens werd hij geslagen door generaal Groham te Pokah in hetzelfde jaar (1884), overwon hij op nieuw de Engelschen bij Ramaï en stichtte het kortstondige rijk der Derwichen en werd eindelijk geheel overwonnen te Omdoerman, ver volgens te Dabrikat, waar de kalief eenige Wjken geleden met het overschot zijner troepen bezweek. Hopen wij dat de Engelschen zulk een dapper man ook als gevangene zul len eeren. liet slagveld van de Tocgela. De Toegela op welke rivier de aan dacht der gansche wereld thans geves tigd is, heeft niets aantrekkelijks voor het oog. Zij ontspringt in de kolonie Natal in een moeras aan de oostelyke helling van den Bronnenberg (3,400 meter hoog) die tot de Drakensbergen behoort, die zich aan de oostelijke grens van den Vrijstaat en van het land der Basoeto's verheffen. Zij vloeit kronkelend naar het oosten, door eene vallei, tusschen heuvels van 90 a 240 meter, waar zij talryke zijtakken opneemt. Aan gene zijde van de samenvloeiing met de Buffalo vormt zij de grens tusschen de kolonie Natal en Zoeloeland en loopt naar het zuidoosten om zich noordelijk van Durban in de zee te werpen. Op eenige kilometers stroomop waarts van Colenso, gaat de stroom tusschen twee bergpassen, van waar hij slechts op weinig afstand van zijn mon ding weer te voorschijn treedt. De ge middelde diepte van deze vallei van af gronden is 600 meter. Op sommige plaatsen verheffen zich de heuvels tot 750 meter boven den stroom, die zoo snel stijgt dat nauwelijks 800 meter de wateren scheiden van de kruin der heu velen, die begroeid zijn met gras en struiken tot aan de toppen, of tot aan de loodrechte zijden, die uit steen bestaan- De 5 a 20 kilometer breede vallei biedt aldus aan de kanten eene grootJ verscheidenheid van meer of min hoog! heuvels, kegelvormige of loodrecht, rotsen. Heuvelen, rotsen, vallei, alles i,| begroeid met verschillende soorten va:! mimosa's en doornige struiken, wildJ olijtboomen, talrijke soorten van aloë- f klimmende katoenstruiken en hier er.| daar wilde koffieboomen. De vallei kan slechts op enkele plaat 1 sen overgetrokken worden, en daar zelfJ is men verplicht de punten op te zoeken! waar de heuvelmuur zich van deil stroom verwijdert, en zigzagsgewijze vai! de eene op de andere rots voort lJ gaan of de natuurlijke helling van dj vallei te volgen. Deze beschrijving toont aan welke I moeilijkheden generaal Buller zal tel overwinnen hebben alvorens hij ziclJ met de troepen van White zal kunnen I vereenigen. Generaal Joubert wist wei wat hij deed toen hij zich achter Colenso ver schanste. Uit de Transvaalsche Volkstem I ter gelegenheid van Bullers jaardag (begin December): Heden viert generaal Buller zijn 60er. verjaardag. Bij wijze van verj iringsge schenk hebhen wij dezen hooggeplaatsten neet van den trotschen Britsche leeuw een fraaie eeresabel gezonden, waarop aan schouwelijk is gegraveerd de voorstelling van een vroegere vlucht van dezen geweldigen aspirantuitroeier van het Afrikaander ras, welke vlucht plaats had tydens den Zoeloeoorlog. Deze gebreveteerde struikroover welkt- in opdracht heeft voor de firma Rhodes Chamberlain Co's Wittwatersrand te stelen, liet toch kommandant Uys, om wiens hulp de Engelschen tegen de Zoeloes gesmeekt hadden, lafhartig in den steek en redde zijn kostbaar leven door overhaaste vlucht. Het geval waarop hier gedoeld wordt I is als volgt Piet Uys en zijn klompje dapperen i van 130 maD zou achter de Zoeloes omtrekken, terwijl Buller, zoodra de Afrikaners slaags raakten, de Kaffers van den anderen kant zou bestoken. Zoodra de Zoeloes echter Piet Uyes en de zijnen bespeurden en hun krijgsgeschreeuw aanhieven, achtte de dappere Engelsche officier het veiliger, niet te schieten, maar snel te retireeren de Boeren hier door te midden van duizenden Kaffers latende. Bij deze gelegenheid sneuvelde Piet Uyes en toen men Buller sprak van de dappere wijze waarop de held en zijn zoon gevochten hadden, en de flinkheid waarmede het kommando zich door de Kaffers had heengeslagen, trok de dappere Engelschman de schouders op en ver klaarde, dat die dapperheid voortkwam uit angst en wanhoop. Een medewerker van de te New- York verschijnende „Evening Post" heeft nagenoeg alle groote exporteurs van levensmiddelen aldaar ondervraagd en is te weten gekomen, dat groote hoeveel heden leeftocht van verschillenden aard zich reeds in de magazynen in Zuid- Afrika bevinden. De Transvaalsche regeering moet reeds in Maart rekening gehouden hebben met de kans, dat de toevoer van mondkost afgesneden zou worden, en van dien tijd af zijn de be stellingen in Amerika van bloem, Turksche tarwe en biltong verdubbeld. In 1899 werden minstens 300.000 zak ken bloem over Delagaobaai verscheept, terwijl 400.000 zakken in andere havens van Zuid-Afrika gelost werden. Het is bekend, dat daarvan een aanzienlijk deel naar Transvaal gegaan is. Zulke hoeveelheden zijn vroeger nooit bereikt. De correspondent voegt er bij, dat de Boeren voortgaan met het doen var. groote bestellingen. De Engelsche overheid heeft het Duitsche schip Marie onvoorwaardelijk vrijgesteld. Uit eene brochure, geschreven door graaf von Wartenberg, lid van den Duitschen generalen staf, blijkt dat Rus land aan de grenzen van Afghanistan een leger heeft van ongeveer 63,000 man over verschillende garnizoensplaat sen verdeeld, en het over 98 kanonnen kan beschikken. In veertien dagen kan uit den Cau casus langs den Transkaspischen spoor weg eene geheele divisie infanterie en artillerie tot Koesk, het uiterste punt van bezetting, gezonden worden. Zelfs in dat verafgelegen oord kunnen de Russische troepen gemakkelijk gemobi liseerd worden. Graaf von Wartenberg besluit met do verklaring dat de overwinning in Cen- traal-Azië zal blyven aan die der mogend heden Engeland of Rusland - welke zich de medewerking van het Afghaan sche leger zal weten te ver zekeren. Naar inlichtingen die hy ter plaatse heeft kunnen inwinnen, zegt de schrij ver dat dit leger thans bestaat uit 2700Q man infanterie, 6000 ri 4000 artilleristen met vurende kanonnen. Of er door bovenge heden ook om de vrient nistan zal gekuipt wor Te Berlijn is we ontdekt. Het moet z aar. het Stedelijk Sla sinds verscheidene jaren zieke runderen, dat worden, is bewaard het publiek verbruik. De zaak wordt onde Een rechter in moeten uitmaken, of iemand „vervelend" Berlijnsche schrijver „onuitsprekelijk vervelt werd nu door den beleediging vervolgd. De rechter heeft bes laste gelegde uitdrukki lof inhoudt, maar toch beleediging is aan te De quaestie is te om in het Vaticaan v brengen, die echter do nog niet opgelost is. E bevat 11000 zalen en een groot deel geen en ontvangt. Een architect heefl warming door warme francs zou moeten ko: is echter om de hooge In de Argent heett de politie in Italiaan Riccardi, die het leven had berooft gevonden, waaruit z heid en die van eer met name Bloise, blijk door Luccheni op de ke rijk gepleegd. AFRIKA. Buller is n maar nog niet te La der Britten, gevoed do de telegrammen dat vluchtende, den weg n stad voor de Britsche tr maken, is weer verij van te vluchten, h hunne stellingen zoo f dat de Engelschen a vallen en nu voorne te trekken, of liever i taktiek, die zeker onbesuisd tot een aai en die zij van de Boei De Engelschen schij steeds zich voor te grooten slag die vi voor hen van groote g< Het ministerie van ooi heel over. Sedert enkel trouwens geen berichte teekenis gekregen, en bevestigen het gerucht denald met 1600 ir is binnengetrokken, militaire kringen besc een tocht als zeer onv dat Dundon.dd eene van htt gios der troe Generaal Warren, di zoo gelukkig geoper verklaard hebben dat dagen noodig heeft on zijn colonne te zui moet het voordeel dat Boeren zou behaald de gewone taktiek der zijn, die op kopjes rukken der Engelsche tegenhielden, tot zij sterkt waren en i door hen uitgekozen hadden. Dinsdag bes van generaal Warren Boeren, maar weder beantwoord. De Boeren leden verlies. Op het berk Engelsche cavalerie on bergte trokken, werd eet door de Boeren uitgez verkeerd begrijpen der Patrouille naar een ko hevig vuur op hen g noodlottig misverstane te staan. Zij verloren aan gesneuvelden, misten. Den gespaard

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2