Gemengd Nieuws. eenige nieuwgebouwde huizen te Am sterdam, beweerd, dal volstrekt niet mag aangenomen worden dat de metse laars tegenwoordig zoo knoeien met de specie, zooals tegenwoordig algemeen aangenomen wordt. „Hij heeft, zegt hij, op zijn vele omzwervingen ontelbare malen metselwerken zien uitvoeren met kurkdroge steenen en dikke specie en zegt hij, het ia totaal onmogelijk daar mede sterk metselwerk te maken, omdat voor de versteening der specie water noodig is, dat weggezogen wordt dooi de steenen, wanneer dio droog worden verwerkt. Zulke muren zijn eigenlijk niet gemetseld, maar slechts gestapeld, terwijl alle samenkleving ontbreekt. Gelukkig houden de balklagen met hare verankeringen de muren in ver band, anders zouden ongetwijfeld nog veel meer huizen invallen. Meermalen zag ik dat er op een werk niet eens een gieter of emmer aanwezig was om de steenen te kunnen bevoch tigen. Een ingenieur van 'sRijks waterstaat begon direct wanneer hij bij een Rijks metselwerk kwam, te roepen: „water! water!" En inderdaad, de man had bij na altijd gelijk met zijn noodkreet; want tegen niet een eisch wordt bij bouwwerken zoo gezondigd als tegen dien, welke gebiedend voorschrijft met behoorlijk bevochtigde steenen te met selen. Bij de Rijkswerken mag niet worden gemetseld worden tusschen 1 November en 1 April; bij particuliere werken met selt men soms den heelen winter door, en dat maakt de vervulling van dien eisch moeielijk, soms onmogelijk, Eerste Kamer. De storm die in de Tweede Kamer tegen het staatsbeleid van onzen minis ter van buitenlandsche zaken opstak, maar hem niet deerde, heeft een echo gevonden in de Eerste Kamer. Gewoon lijk echter verliezen de stormen in de Tweede Kamer veel van hun kracht voor zij ons hoogst staatkundig lichaam bereikt hebben, en daarom is weer alle kansdat onze minister van buitenlandsche zaken er even genadig zal afkomen als in de Tweede Kamer. Uit het verslag der afdeelingen is op te maken dat hem weder de vraag zal gesteld worden waarom de Z.A. repu blieken en de Paus niet op de Vredes conferentie waren uitgenoodigd. Verder zegt het verslag dat de Regeering onder die voorwaarden de Conferentie niet had moeten aannemen, welke ons voor eene groote verantwoordelijkheid stelde. In 't algemeen kon een lid de houding der Regeering ten deze niet goedkeuren, de regeering had z.i. hooghartig inlichting geweigerd en men zag niet in, dat de regeering na bedanken om de Conferentie hier te houden, die niet elders zou hebben kunnen bijwonen. Andere leden meenden dat de regeering bedachtzaam had gehandeld en den juisten weg ge kozen. Voor een kleine mogendheid is voorzichtigheid in de buitenlandsche betrekkingen hoogst noodig. Zij spraken daarom een woord van waardeering voor den minister uit. Vestiging van het Hof van Arbitrage in ons land werd door sommige leden met ingenomenheid begroet, andere hechtten er zeer weinig waarde aan. Betreurd werd, dat het niet geluk zenstruik aan het venster deden den luitenant zien welk heiligdom het was. Dadelijk trad hij van den drempel weg en wees met zijne hand den speur hond terug, die nieuwsgierig nadertrad. „Wilt gij mij uw eerewoord geven, demoiselle Josephine, dat niets verbodens in uwe kamer verborgen is vroeg hij ernstig, en terwijl zijn open gelaat zich rood gekleurd had. Peppi keek hem eerlijk en trotseh in de oogen en antwoordde met vaste stem „Mijn eerewoord daarop, luitenant «Dan verzoek ik u de deur weer te sluiten, mademoiselle. Wij zijn dan boven klaar, gij kunt weer naar beneden gaan, Henneman," zei de luitenant. Hij wierp een vragenden ^blik op Peppi, die zich moeite gaf, om de zware eiken kisten, die langs den wand ston den, weer te sluiten. -Onvoorziens keek zij op en zag hem aan, en dat was de eerste vriendelijke blik, dien hij kreeg, en wel daarvoor, dat hij haar kamertje was, de onschendbaarheid op zee door alle mogendheden te doen erkennen doch men vroeg of de Regeering niet zou kunnen bevorderen, dat zij, die zich voor de aanneming van dat beginsel verklaard hadden, onderling traktaten sloten, waarbij zij verklaarden, zich daar naar te zullen gedragen. Evenzoo zou kunnen gehandeld worden met betrek king tot de vaststelling van wat als ooilogscontrabande te beschouwen is. Gevraagd werd, waarom de slotakte nog niet in Nederland verkrijgbaar is gesteld. Algemeen was men in do meeste afdeelingen van oordeel, dat, waar sprake kon zijn van bemiddeling in den oorlog in Zuid-Afrika, de meest mogelijke be hoedzaamheid moest worden in acht genomen. Men was overtuigd, dat de Nederlandache Regeering, wanneer het 'juiste tijdstip zou zijn gekomen, en voor zoover de belangen van ons land zulks zouden gedoogen, harerzijds zou doen wat in haar vermogen was, om den oorlog te doen eindigen. Gevraagd werd, of de jongste gebeur tenissen aanleiding geven om de rechten der neutrale mogendheden ter sprake te brengen. Examens voor machinisten en stokers. De minister van waterstaat heeft aan de Tweede Kamer inlichtingen doen toe komen op het adres van den «Bond van Machinisten en Stokers," houdende ver zoek dat van de bedienaars van stoom- toestellen het afleggen van een examen worde geëischt en de Stoomwet streng worde nageleefd. De minister betwijfelt, of het ver plicht stellen van een examen het publiek aan minder groote gevaren zou bloot stellen dan thans. Uit ambtsberichten is hem voorts gebleken, dat de over treders van de wettelijke voorschriften niet voornamelijk worden gevonden onder de minst ontwikkelde machinisten. Uit de statistiek blijkt wijders, dat het getal hier te lande voorkomende ketelontploffingen betrekkelijk zeer gering is (hoogstens 2 in 'tjaar tusschen 1880 en 1890, terwijl het getal stoomketels hier te lande sedert 1880 van 6993 tot 10,544 is gestegen.) Voor zoover den minister bekend, is ook nergens in het buitenland van staatswege als eisch gesteld, dat zij, die een stoomketel bedienen, met gunstig gevolg een examen moeten hebben afge legd. "Wat het verzoek betreft om te waken voor een strenge naleving van de bepa lingen der Stoomwet, is de uitslag van een door den minister ingesteld onder zoek geweest, dat in geen der door den bond aangewezen gevallen er aan kan worden gedacht, dat de ambtenaren zich aan plichtsverzuim hebben schuldig ge maakt. Waar overigens krachtens de Stoomwet de machinist strafbaar wordt gesteld voor bepaalde feiten, vooral be trekkelijk het overbelasten van de vei- ligheidkleppen, kan ook krachtens art. 47 lo lid Wetb. v. Strafrecht, de gebrui ker van den stoomketel strafbaar zijn, mits vaststa, dat hij het feit heeft doen plegen doch in overleg met den minister van Justitie heeft de minister van water staat gemeend dat het beter was om, waar zich feiten als hierbedoeld voor doen, zoo mogelijk afzonderlijk proces verbaal tegen den gebruiker te doen op- verschoond had. Dat gaf hem groote courage, zoodat hy vroeg, of hij haar mocht helpen. Zij knikte, en nu hielp hij haar vol ijver om de kisten te sluiten en weer aan den wand te schuiven. Toen zij gereed waren, haalde zij diep adem en rekende na„Beneden zijn nog drie kamers, dan het kantoor, de pakhuisruimten, dan de kelders. Daarbij maakte zij zich op, om hem voor te gaan; hij was echter blijven staan en riep zeer zacht achter haar „Demoiselle Josephine Zij keek om, stond een paar treden beneden hem en zag hem met hare groote donkere oogen aan. Hij had zooveel te zeggen, maar vroeg ten slotte alleen „Gelooft u, dat het mij zwaar valt, mijn plicht te doen Zij zweeg en zag hem kalm aan en zij mag wel veel goeds op zjjn gezicht gelezen hebben, want ten langen laatste zei zü vriendelijk: „Ja, ik geloof het," en daarbij kwam een warme blik in maken ter zake van overtreding van art. 29b der Stoomwet. De ingenieurs van het stoomwezen zijn in dien zin aangeschreven. Leger en Marine. Bij Koninklijk besluit is aan den met ingang van 1 Februari gepensioneerden kapitein-magazijnmeester der artillerie te Zwolle, F. A. la Rose, alsnog, te rekenen van laatstgenoemden datum, de rang verleend van majoor. De Tijd verneemt, dat bij 't min. van Oorlog het plan bestaat, een wijziging te brengen in de vervaardiging der voor de kadetten der Militaire Akademie be- noodigde kleedingstukken. Thans worden de stoffen daarvoor bij aanbesteding aangeschaft, terwijl de vervaardiging door Bredasche kleermakers geschiedt. Nu zou, zegt men, een coupeur aan de Akademie verbonden worden, onder toezicht van kleermakers op de Akademie zelf, de kleedingstukken zouden ver vaardigen. Als deze geruchten bevestigd worden, zal dezelfde maatregel ook wel op de kadettenschool te Alkmaar toegepast worden. Blijkens een telegram van den gou verneur-generaal van Ned.-Indië van 22 dezer, wordt de gouvernements-koffie- oogst op Java voor dit jaar geraamd op 214.000 picols. De Bossche correspondent van het H.blad schrijft De afstammelingen van een der eerste slachtoffers voor onze vrijheid, de giaai Van Hoorn, later genoemd Van Heurn, zijn dezer dagen in den adelstand ver heven. Moge dit in den regel alleen interessant zijn voor de daarbij betrok kenen en hunne vrienden, ditmaal trekt het de aandacht van velen, omdat het o. a. geldt den kranigen oud-majoor N. van Heurn van het Indische leger, den bekenden strijder uit Atjeh, steeds vooraan op alle gevaarlijke punten, zoodat de inlanders, die hem voor onkwetstbaar hielden, meenden, dat hij de kogels i i zijr-. baard opving. Vlissingen 33 Januari. Naar wij uit goede bron vernemen, heeft de heer J. S. Pisuisse met ingang van 1 Januari zijne betrekking als bestuurslid van „Eigen Hulp» alhier nedergelegd. De man die Zondagavond in de kade viel, is gisteren in het gasthuis aan de gevolgen overleden zijn naam is J. J. H. Hij is 49 jaren oud. Men schrijft ons uit Middelburg Op uitnoodiging van den Middelburg- schen Bestuurdersbond trad gisteravond in de groote zaal van het Schuttershof als spreker op de welbekende leider der Belgische Christendemocraten,abbé Daens, die op hoogst aangename en onderhou dende wijze het doel en streven zyner partij uiteenzette, een partij die alleen werkzaam is in het belang van den arbeidenden stand en geen verschil van godsdienst kent, opdat deze eenmaal in de rechten treden, die ieder mensch toe- komen.Spreker deed zich kennen als over tuigd tegenstander van het thans in België hare donkere oogen. Daarna zochten zij de benedenkamers door en eindelijk den kelder, en toen zij naar beneden gingen, de dikke met een groote lantaarn vooraan, toen waren zij reeds zoo ver gekomen, dat de luitenant het kleine lantaarntje van Peppi dragen mocht, en dat zij met elkander een praatje maakten over den ouderdom van het huis, de diepte en koelte van de kelders en zoo meer evenals een paar goede oude kennissen. Nu, eindelijk was alles doorgezocht. „Ik vind niets," zei de luitenant met een verruimd hart, en zag Hennemann aan. Deze woelde nog in de aardappels en steunde en proestte als een stoom machine. «Dat had ik den luitenant wel dade lijk kunnen zeggen," zei het schrijf- stertje met een ernstig gezicht. En toen die haar vragend aanzag, vervolgde zij „Ziet u, ik had het toch in de eerste plaats moeten weten, als er wat geko men was. Want alle brieven en adressen bestaand meervoudig kiesstelsel en vroeg of iemand met 4 stemmen, ook 4maal moest loten en —in dienst zijnde ook 4 ransels te dragen had. In het breede lichtte hij zijn standpunt toe en sprak onomwonden zijn verachting uit voor de thans heerschende politieke partij, die alleen in Aalst zijn partij voor 4 a 5000 stemmen bestal. Hij schetste zijn strijd tegen de bisschoppen en verklaarde recht te willen en niet te zullen ophouden daarnaar te streven langs wettigen weg, wat niet in den smaak viel van den eenigen debater de Lange die alleen op heffing van den arbeidenden stand door anarchisme en socialisme verwachtte en geen vertrouwen in pastoor Dhaens uitsprak, zoolang deze zich nog in het zwarte priesterkleed hulde. Door de zangvereeniging „de Volkstem" werden eenige liederen gezongen die zeer in den smaak schenen te vallen van het zeer talrijk publiek. Bij het verlaten der zaal werd eene collecte gehouden voor de stakende sigarenmakers te Groningen. Zaterdag is tusschen Goes en Kloe- tinge een fietsrijder te water geraakt. Met groote moeite werd hij op zijn hulpgeroep, uit zijn benarde positie verlost. Te Colijnsplaat geraakte Vrijdag een werkman bij het dorschen zoodanig in de machine bekneld, dat naar men vreest, hij drie vingers zal moeten verliezen. Hem werd spoedig genees kundige hulp verleend. De gemeente Tholen heeft een zeer groot verlies geleden door het overlijden van den heer A. J. de Wit Andriessen. De overledene was, behalve secretaris van de afdeeling Tholen van de Zeeuw- sche Maatschij. van landbouw, in tal van andere betrekkingen hoogst nuttig werkzaam hij was de ziel van alles wat te Tholen op het gebied van ver makelijkheden of feestelijkheden voorviel, en ook philanthropische instellingen vonden in hem een grooten steun. Bij kon. besluit is herbenoemd tot burgemeester van Aardenburg mr. P. C. J. Hennequin. Men schrijft ons uit Zuiddorpe Waren voorheen de arbeiders van ons landbouwdorp totaal van de landbou wers afhankelijk, zoodat deze geheel willekeurig de dagloonen bepaalden, thans schijnt hierin een gunstige om mekeer te komen. De industriëele ontwikkeling van Sas van Gent en de groote verdiensten der arbeiders, welke in den loop van 1899 in Duitschland tijdelijk verbleven heb ben velen hebben met Nieuwjaar voor hunne ouders of voor moeder de vrouw een aardig spaarpotje meege bracht hebben het hare tot deze verandering bijgedragen. Sas van Gent vraagt voor zijn nieuwe fabrieken veel mannen, en Duitschland, waar veel hooger loon dan hier betaald wordt, krijgt ze ongevraagd. Sommige arbeiders werken reeds aan de in aan bouw zijnde fabrieken te Sas van Gent, anderen zien met verlangen den tijd tegemoet, waarop deze werkinrichtingen in vollen gang zullen zijn, hopende dan hunne krachten te kunnen aanbieden, en velen zijn reeds weder naar Duitsch land vertrokken verscheidene hunner kennissen medenemende. Gelukkig, dat de laatsten tijdens de volkstelling nog in hun heimat waren, anders zou worden op het kantoor afgegeven. Ik lees alles, en als eene nieuwe wijnzen ding komt, geef ik den voerman last wanneer hij die over de grenzen moet afhalen. Dus moest ik het ook weten, als wij een verboden vat hadden ont vangen," besloot zij trouwhartig. Hij zag haar nadenkend aan toen schoot zij op eens in een lach. „Hebben de „jachthonden" eens we derom een verkeerden neus gehad, luitenant?" zei zij guitig. „Onze Frans heeft van morgen in de vroegte appels gehaald, de kastelein ginds in Neudorf heeft zulke mooie. Dat zal de heele geschiedenis zijn geweest. Wil u er eens een proeven, luitenant wees zoo goed, en licht wat bij, hier moeten ze liggen." (Wordt vervolgd.) het bevolkingscijfer van onze gemeente heel wat lager dan 1000 geweest zijn. Met moeite kunnen onze landbouwers de noodige knechts tegen Mei gehuurd krijgen, en hoe het gaan zal, als de veldarbeid in vollen gang zal zijn, om de gewenschte werkkrachten te verkrij gen, vragen ze zich met zorg af. Een stijging der karige dagloonen zal, zoo Belgische arbeiders met den zomer niet als zwermen deze gewesten komen bestormen en zoo het gunstig vooruit zicht voor onze veldarbeiders komen bederven, biervan een noodzakelijk gevolg zijn. Zou het op invoerrechten beluste Belgische ministerie geen invoerrecht willen heffen op het geld, dat Belgische onderdanen in het van mond- en klauwzeer besmette Holland komen verdienen Het aandeel in de lichting 1900 be draagt voor Zeeland 466. II e c h t s z a h e n. Zank-IIogerlitiis. Het Weekblad van het Recht deelt de overwegingen mede, die den Hoogen Raad hebben geleid tot het bevelen van een onderzoek der in de zaak-Hogerhuis aangevoerde omstandigheden. Overwegende dat de aanvrage om her ziening steunt op twee omstandigheden, in het verzoekschrift omschreven als volgt „I. De herkomst van het lantaarntje, het voornaamste stuk van overtuiging, dat ter terechtzitting onbekend was ge bleven, is sedert dien opgespoord en daarbjj is niet gebleken van eenig ver band tusschen dat lantaarntje en de veroordeelden „Daarentegen is wel gebleken, dat dit lantaarntje in het bezit is geweest van P. v. D., vrachtrijder te Beetgum „H. Voorts heeft deze P. v. D. aan derden o. a. zjjn meest vertrouwde vrienden bekend met twee anderen, nl. S. A. en A. D., beiden wonende te Beetgum, de feiten te hebben gepleegd, waaraan de bezoekers zijn schuldig ver klaard ,,Ook hebben deze beide evengenoem den, kameraden van v. D., eene zelfde bekentenis gedaan aan eenige hunner vertrouwden, terwijl gemelde D. nog aan Z. M. te Leeuwarden heeft ver klaard voordat de inbraak, waaraan de verzoekers zijn schuldig verklaard, werd gepleegd, te hebben geweten, dat zij zou worden gepleegd overwegende dat de gemachtige der re- quiranten bij zijne mondelinge voordracht nog ter ondersteuning der aanvrage om revisie heeft aangevoerd twee andere omstandigheden, die bij het onderzoek ter terechtzitting den rechter niet bekend zouden zijn geweest dat echter deze twee omstandigheden in het verzoekschrift wel zijn vermeld onder een groot aantal andere, waardoor de hierboven onder II bedoelde buiten gerechtelijke bekentenissen zouden wor den „bevestigd", maar dat zij, zoomin als al die andere omstandigheden, op zichzelve in het verzoekschrift ter vol doening aan art. 377 Strafvordering zijn genoemd als grond der aanvrage om herziening, zoodat zij dan ook als zoodanig niet in aanmerking kunnen komen overwegende wat betreft de hierboven onder I en II met de eigen woorden van het verzoekschrift omschreven om standigheden, dat de Hooge Raad, al vorens eene beslissing te nemen, daar omtrent een nader onderzoek noodig oordeelt gezien art. 378 6e lid, in verband met art. 379 le lid Strafvordering; Beveelt enz. De Kantonrechter te Goes heeft P- B. en A. B., beiden te Vlissingen, wegens het rapen van mosselen aan de verdedigings-werken van een zeedijk, veroordeeld ieder tot f 3 boete, subs. 3 dagen hechtenis. Tusschen Amersfoort en Nijkerk is een 80jarig man door een trein van den Centraalspoorweg overreden en gedood. De 60 cM. dikke hoofdbuis van de Amsterdamsche waterleiding is een paar dagen geleden bij Haarlem gesprongen. Een buitenplaats en een weiland werden onder water gezet en in Amsterdam was gebrek aan water. Te Rotterdam is een oplichtster aan het werk geweest, die zichBruin,Verhoeve noemtof misschien nog andere namenaan- neemt, en uit naam van den Protestan tenbond geld vraagt, nu eens voor een gezin, dan voor zieken enz. Te Emmen leed de| arbeider aan toevallen, bij zulk een toeval in heit verloor daarbij het leven, j| stikt dan verbrand. Het zij op haar schoot haq erge brandwonden dat leven vreest. De buren geschreeuw van hetkind, maar te laat om de ramp Een vader van Zondag van Vleuten om schikkingen te treff«J grafenis van een zjjner Hy keerde echter niet werd gister opgehaald uitl Rijn. Waarschijnlijk is[ duisternis misleid, te watl Te Schiedam is' een I in de z.g. Kraton werl spoelingbak gestort, zondv het merkte. Eenigen tijcf lijk door een kameraad, bak moest oproeren en naar hem had gezocht, Naar men verneeml litie te 's-Hage zich sedtf bezig met een uitgebreid| zake een vergrijp tegen bij verschillende personeri sommige van eervol mj betrekking, moeten betrof De politie stelde in veil in de laatste dagen heil onderzoek in en heeft cirT 17-jarigen 'jongeling in e| bureelen een scherp ondergaan. Men meldt thans dat reeds met deze zaak zou gesteld. Bij een weduwe, dil te HarJingen houdt, werf week een bankbiljet vanl Eenige dagen later zona f40 terug, met de ba ontbrekende bij gedeeltj aangezuiverd. Evenals elders ten ook te Hillegom een aan arme doortrekkende I kooplieden in een sch| nachtverblijf verstrekt en des morgens een kop kofl In 1898 waren er ru| geweest, en in 1899 klon 1370. Natuurlijk dezelfde malen. H. M. de Koning bemiddeling van den burg| Amsterdam naar den gekwetsten bij het onhe| instorting aldaar, ieder in doen informeeren. Het Groene Weekbl groot verliesgeleden door 'tl mr. G. L. van Lochem, in bekend als Fiore del schrijver van de ïubriek vl verbazingwekkende kennis f den dag legde. Men zegt van hem dal winkel van Hirsch te Arusl endan alles precies evengoed menteeren als de winkeljuj binnen het zouden doen. Een twist tusschen hen lid der redactie is oorzaak) dezen medewerker verliest. I Als nieuws wordt ml de Koningin gistei en een ri| daan heeft en als een nieuv perlati' f,dat de schaatsen val naar den leverancier gezos geslepen te worden. Zou het de Koningin aaJ dat zulke onbeduidende din| worden medegedeeld Uit de Arnh. Couranl „De predikant der Nedl te Victoria-West liep op hf daar het perron op en nee| len hy sprak met iemand en nogal luid. Dit ergerq mate een Engelsch kapiteirL Hollandseh opruiende, delf tionnaire gedachten meend hen. Plotseling houdt predikant stil en zegt in h| »U moet die „sedetious damned language" nalater mijn revolver trekken I" staat verbaasd stil, opent i- hemd en zegt, mede in h „Wilt u, kapitein van hf leger, een predikant der Gereformeerde Kerk, de SttL Zuid-Afrika, met de revolv 1 ga uw gang; hier, ik hel ontbloot, schiet schiet, zei g'j het niet doet, verklas en allen die hier bij staan, f lafaard zijt 1" „De kapitein zweeg en d he mannentaal ging stelli; °Pvatting van heldenmoed' Bij den voorzitter var comité van het Roode Kru December van dr. Lingbee eerste Nederlandsche amb

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2