cao. Mm en Zondaren. ItOO Woensdag 24 Januari. Ib) Lt. Io No. 20. Jaargang. en; Gemeentebestuur. PLAATSELIJKE BELASTINGEN. gebied, verbe-l idstoffen, garan-l aan den inhoud I f de Accademiel ;»8Se en const-1 -jonbons variésl i, Banketbakkersl WEKDIENST. 5 50 6 30 6 50 BLO1020 10 40 lio 1 30 2 220 4 20 5 5 20 6 6 40 7 20 (50 10 10 10 30 12 10 1 20 1 40 3 50 4 10 4 30 5 8 30. H E N S T IDESLBÜKS 7.7 vm 4 50 5 55 Zcilmarkt vm un 12 30 1 15 5 55 6 55 7 45 eilmarkt Viitsin- op werkdagen 12 35 1 20 2 5 7 7 50 8 35 VlISSIIGSt Pry a per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bü den Uitgever F. VAN DE VELDE Ji., Kleine Markt, I. 187. COURANT ADVERTENTIÉN van 1 4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - BQ directe opgaaf van driemaal plaatsing dorzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnummer IO. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeellge voorwaarden. i-Haldeglieni. 1 d.) 25, 10.37 ,1.18, I 5,31, 6.9 7.3', .33, 8.24. 9.25 I °.- -, 1.38, 4.32, 1 5.51, 6,29 8.10 3,9.5, 9.45. jCBSl®S. I 0 3 35b) 4 05 lakens tea haag- 1 [minuten. IjVliseiugen naar 1 *6 23 Hi 7 39 il ;j2 6 *10 4 *10 21 D D [|7 •115 •11 13 1 rf le g !e kl. 22 616 125 63 310 7 25 3 48 810 44 826 J4 20 8 43 Verordeningen tot heffing en op de invor dering van legesgelden. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen doen te weten dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 6 October 1899 is genomen het navolgend besluit, hetwelk by koninklijk besluit van 21 December 1899 no. 35 is goedgekeurd de Raad der gemeente Vlissingen gezien de voordracht van Burgemees ter en Wethouders gelet op de adviezen zijner Commis- sit-n voor de Belastingen en voor de Financiën gelet op artikel 14 der wet van 24 Mei 1897 (Staatsblad no. 156); gelet op de artikelen 232 239 en 254 der Gemeentewet Besluit: Vast te stellen de navolgende VERORDENING, regelende de hef fing eener plaatselijke belasting voor zekere werkzaamheden ter gemeente secretarie en wegens verrichtingen van den ambte naarvan den burgerlijken stand, in de gemeente Vlissingen. Artikel 1. De gelden, die voor zekere werkzaam heden ter gemeente-secretarie zullen geheven worden, zijn 1. Voor het legaliseeren van handteekenin- gen, voor iedere handteekening 0,15 2. Voor een certificaat, attest of aanstelling, voor elke geheel of gedeeltelijk beschreven blad zijde 0,20 3. Voor afgifte van een bijlbrief of een gezondheidspas, voor elke geheel of gedeeltelijk be schreven bladzijde 0,20 4. Voor afgifte van een binnen- landsch paspoort0,20 5. Voor afschriften of uittreksels van zoodanige stukken als vol gens de bepalingen der gemeen tewet, voor de ingezetenen ver krijgbaar moeten gesteld wor den,per bladzijde,houdende min stens dertig regels en vyftien lettergrepen per regel, geheel of gedeeltelijk beschreven 0,20 6. Voor de afgifte van stukken als onder 5 zijn bedoeld, wan neer zij in druk worden afge geven per vel druks, gedeelten naar evenredigheid 0,20 Art. 2. De gelden, die wegens verrichtingen van den ambtenaar van den burgerlijken stand guheven zullen worden, zijn lo. Voor het voltrekken van een huwelijk tusschen des morgens 9 en des na middags 4 ure op andere uren en dagen, dan die op grond van artikel 4 der wet van 23 April 1879 (Staats blad no. 72) door den ambtenaar van den burgerlijken stand tot het voltrekken van huwelijken zijn aan gewezen FItïtLLiT® Naar J. TORRV X 4.) Ook nu ontving hij geen antwoord. Daarop zei hij kortaf„Ik heb in last tyj mevrouw huiszoeking te doen, en verzoek daartoe alle sleutels." Daarna boog hij weer en wachtte af, wat mevrouw nu zou zeggen. Deze was rood en bleek geworden 2iJ drukte de hand aan hare slapen, als ■hoest zij zich ergens op bezinnen, jjaarop zag zij hem kalm aan en ant- a. in de gewone trouwzaal 6, Indien belanghebbenden wenscheD dat de looper gelegd wordt, moet daar voor bovendien betaald worden4,— h. in de raadzaal25, 2o. Voor het voltrekken van een huwelijk buiten het Gemeentehuis van perso nen,die niet onvermogend zijn ƒ25, Art. 3. Boven en onverminderd de vorenge noemde kosten zullen de belanghebben den moeten betalen, de rechten van zegel en registratie der stukken, aan die rechten onderworpen. Art. 4. Kosteloos worden afgegeven 1. Alle stukken door onvermogenden in hun persoonlijk belang, mits hiervan voldoende blijkt, benoodigd. 2. De Attestatie de Vita tot ontvang van lijfrenten en pensioenen ten laste van den staat, of ten laste van bijzondere vereenigingen. Art. 5. Deze verordening treedt in werking met den len Januari 1900. Aldus vastgesteld door den Raad dei- gemeente Vlissingen, in zijne vergadering van den 6 October 1899. De Voorzitter, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, G. J. BISSCHOP. Goedgekeurd bij koninklijk besluit van 21 December 1899, no. 35. Mij bekend, De Minister van Binnenl. Zaken, (wg.) H. GOEMAN BORGESIUS. Overeenkomstig het oorspronkelijke, De Secretaris-Generaal van Bin- nenlandsche Zaken, (wg.) DIJCKMEESTER. VERORDENING, regelende de in vordering der plaatselijke belas ting- voor zekere werkzaam heden ter gemeente-secretarie en wegens verrichtingen van den ambtenaar van den bur gerlijken stand, in de gemeente Vlissingen. 1. Voer de werkzaamheden ter Gemeente-Secretarie. Artikel 1. De belasting is verschuldigd bij de aanvrage tot afgifte van het verlangde stuk en zal terstond aan den Secretaris of dien hem vervangt, betaald moeten worden tegen kwitantie. Wanneer de belasting niet dadelijk met juistheid kan worden opgegeven, zal de belastingschuldige moeten voldoen eene daarvoor approximatief te bepalen som, nader bij de afgifte van het stuk te verevenen. Art. 2. Door den Secretaris of dien hem ver vangt, zullen maandelijks aan den Ge meenteontvanger tegen bewijs van ont vangst die ontvangen gelden worden uitgekeerd. 2. Wegens verrichtingen van den Ambtenaar van den den Bur gerlijken Stand. Art. 3. De rechten, gevorderd wordende voor woordde in goed plat Duitsch „Daar is niets aan te doen, luitenant gij moet uw plicht doen. Het staat alles voor u open, mijn huis en alle kasten en kistengeloof echter niet, dat gij iets vinden zultHoud mij ten goede, dat ik u zelf niet rondleid want als ik mijn hoofdpijn heb, moet ik stil liggen en mij niet verroeren. Mijne dochter Peppi zal met u gaan en u alles laten zien." Zij haakte den zwaren sleutelbos af en gaf hem aan Peppi. „Ga mee, meisje, en ontsluit den luitenant alles." De beide meisjes hadden onder het korte onderhoud zwijgend bjj de deur gestaan, Julia een weinig beklemd, Peppi verwonderd en ontroerd. Maar geen van beiden had een woord gesproken het was toen nog geen mode, dat jonge mei j-.i zich overal inmengden. Peppi was zeer verontwaardigd, dat men hare moeder van zoo iets durfde verdenken. de voltrekking van een huwelijk op buitengewone plaats of tijd, worden vooraf geïnd door den ambtenaar van den Burgerlijken Stand en ingevolge art. 1 van het Koninklijk besluit van 26 September 1879 (Staatsblad no. 155), door hem uitgekeerd aan den Gemeente- Ontvanger. 3. Algemeene Bepalingen. Artikel 4. Onvermogenden zuilen tot hetkosteloos bekomen van afschriften, uittreksels of andere stukken of tot het kosteloos vol trekken van een huwelijk buiten het gemeentehuis een certificaat van onver mogen moeten overleggen, afgegeven door het bestuur hunner woonplaats. Art. 5. Bij gebreke van de vooruitbetaling dei- gelden bedoeld bij art. 1 van 1, en art. 3 van 2, zal tot de opmaking van de verlangde stukken of tot de voltrekking van het huwelijk niet worden overgegaan. Art. 6. Deze verordening treedt in weiking met den len Januari 1900. Aldus vastgesteld door den Raad der gemeente Vlissingen in zijne vergadering van den 6 October 1899. De voorzitter, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De secretaris, G. J. BISSCHOP. En is h'ervan afkondiging geschied waar het behoort, den 23 Januari 1900. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, G. J. BISSCHOP. Afkondiging van het kohier der grond belasting, dienst 1900. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat het op heden bij hem ontvangen kohier der grondbelasting, dienst 1900 ter invordering aan den rijks ontvanger is verzonden en noodigt mitsdien de daarop voor komende belastingschuldigen uit, om hunne aanslagen op de daartoe bepaalde termijnen aan te zuiveren. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 23 Januari 1900, De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Boeren naar Indië. De Boeren behoeven tegenwoordig niet te klagen dat men geen notitie van hen neemt. Naast Engeland dat in dit-opzicht het aan blijken van eene lastige belang stelling niet laat ontbreken, mag men de pogingen stellen die gedaan worden om hen in hunnen strijd te steunen of als zij den oorlog met succes eindigen, het Holla ndsch element door emigratie Aan de grenzen, lieve kinderen, neemt men het wel is waar niet zoo zwaar op die het doen kan, smokkelt graag eens een keer en vooral toen ter tijde, toen alles nog veel gemoedelijker toe ging, vonden de menschen er niets in. Maar Peppi had zoo wat, eigens, zooals hare moeder zeidie had in haar cate chismus nog van die afzonderlijke paia- grafen, waaraan anderen in het geheel niet dachtenen had zij geweten, wat Juultje wist, dan zou zij hare moeder gesmeekt hebben, om den luitenant het vaatje uit te leveren. De luitenant riep nu de „jachthonden" nader. De een moest in hét voorhuis wacht houden den ander nam hij mee, en nu ging het de trap op. Vooraan Peppi met de sleutels, dan de luitenant en achteraan de dikke grenswachter Hennemann een ware speurhond. Henneman keek overal rond en snuf felde naar links en naar rechts, maai de luitenant deed niets van dien aard, te versterken. Transvalere en Vrijstaters zullen ongetwijfeld dankbaar voor zulk eene sympathie zijn en mogelijk wel verlangend uitzien naar den tijd, dat het geluk der wapenen hen in staat stelt daarvan gebruik te maken. Of ze echter met het denkbeeld door een onzer noordelijke bladen aan de hand gedaan, erg dweepen zullen, is moeilijk aan te nemen. Dat blad zou n.l. wen- schen dat als de oorlog ren nadeele van de Boeren afliep, dezen in massa naar ons Indië zullen emigreeren. De Java-Bode betuigt haar ingenomen heid met deze volksverhuizing en wijst als eene gunstige plaats van nederzetting op de Bataksche hooglanden, waar de Boeren een klimaat zouden vinden, waarvan de bezwaren zeer licht door hen te overwinnen zouden zijn. Met levendige kleuren maalt vervolgens het blad de voordeelen van eene vestiging onzer stamverwanten in ons heerlijk Insulinde, waar nog zooveel grond op bebouwing wacht, die nu productief zou worden, terwijl zulk eene Boerenkolonie hetHollandsche element krachtig zou ver sterken en onze kracht schragen. „Wij weten,zegt het blad, niet wat de toekomst voor ons verborgen houdt, maar 't wordt hoog tijd niet langer op de hulp van machtige naburen te rekenen, doch op eigen krachten te steunen, daarom is het noodig zonder te rusten, ons element en onze weermiddelen in de Oost uitte breiden. Willen wij onze kostbare eilanden behouden, laat ons dan niet langer in eene verkeerde gerustheid voortdommelen, noch ons zeiven zwakker gelooven dan wij zijn dit is een lamlen dig begrip, dat niet genoeg kan bestreden worden. Laat ons toch niet voortdurend onzen overbuur kwispelstaartend naai de oogen kijken, maar begrijpen dat wij nog scherpe tanden kunnen toonen en niet bij de gratie van anderen onze drie kleur in den Indischen archipel laten wapperen." En die „scherpe tanden" zouden wij dus krijgen als de Boeren van Zuid- Afrika met pak en zak naar Java emigreerden en daar op hun zoo rijk gezegende gewone manier voorttelende, spoedig het Hollandsch element in India krachtig uitbreiden zouden. Men zou door die voorstelling van toekomstige heerlijkheid er bijna toe komen te wenschen, dat ze werkelijk gedwongen -werden de wijk naar onze bezittingen te nemen maar als het zoover mocht komen, zou men zich toch eerst moeten vergewissen of de Boeren weer lust tot een nieuwen en nu zooveel grooteren trek zouden gevoelen en zich dus los te scheuren van de banden, die hen aan hun land hechten. Ons dunkt dat hiertoe hij keek maar aldoor naar de mooie kleine voetjes in de nette schoenen met hooge hakjes, die voor hem de trap opgingen, en naar het slanke middel, door het blauwe kleed zoo sierlijk omspannen. Want, dat ik het u maar zeg, de lui tenant had het lieve, kloeke Josephientje reeds lang in stilte lief gehad, en toen nu juist aan hem de huiszoeking was opgedragen, had hij niet geweten, of hem zulks meer lief dan leed was. Lief, omdat hij Peppi nu werkelijk eens in haar eigen doen te zien kreeg, en leed, wijl hij vreesde, dat hij haar en de haren verdriet zou moeten bereiden. Peppi daarentegen gaf niets om den luitenant, dien zij slechts vluchtig kende. Ook in haar binnenste streden twee vijandige machten. Zij moest beleefd zjjn, wijl zij de plaats harer moeder innam, en zij was boos op den man, door wien haar huis zulk een groot onrecht, geschiedde. Daar zij nu niet hen alleen noodzaken kan nieuwe onuitstaanbare verdrukking door de Engelschen. Om mindere reden zal toch wel geen geheel volk zijn geboortegiond verlaten. Dwang in den handel. De Maasbode heeft iu een artikel beweerd dat de kolenhandel in ons land beheerscht wordt door een syndicaat van een vijftal vermogende lieden, die de prijzen opdrijven en zich met tonnen gouds verrijken ten nadeele van ons volk. Het Utr. Dbld. meende in het bestaan van zulk een toestand geen maatschap pelijk kwaad te zien. „IntegendeelOnze moderne eeuw gaat uit op wat de „Köln. Ztg." onlangs zeer juist „Vergesellschaftung" noemde. „In de eerste helft onzer eeuw uit gevonden, is de naamlooze vennootschap, deze samenwerking op distributief en productief gebied, thans overal in vollen bloei en zal zich in de komende eeuw nog meer uitbreiden. „Improductieve tusschenhanden ver dwijnen meer en meer en zijn bestemd om te verdwijnen. „Uitbreiding der gemeenschappelijke productie en distributie is het sociale euvel niet. „Het sociale euvel is de concurentie.'' Daarop antwoordt nu weer „de Maas bode" „De naamlooze vennootschappen breiden zich meer en meer uit. Zeer juist. Maar het geldt hier niet de naamlooze ven nootschap het geldt het syndicaat, dg trust, de ring. „Uitbreiding der gemeenschappelijke productie Maar het geldt hier geen pro ductie het geldt de gemeenschappelijke speculatie. „Uitbreiding der distributie Maar het opjagen der prijzen beperkt juist de distributie „Het sociale euvel is de concurrentie Neen, het sociale euvel is de concurrentie niet. Het sociale euvel is de oneerlijke concurentie. 't Is o. a. de oneerlijke aanwending van het grootkapitaal om de kleinere concurenten dood te drukken en dan de handelsdespoot te kunnen wezen. „De concurrentie, de eerlijke, niet overdreven concurentie is een zegen voor de maatschappij, wyl ze den con sument de reëele juistheid van den handelsprijs der benoodigde goederen waarborgt." Nog eens revolutiebouw. Een technisch ambtenaar vanRijnland,te Leiden, de heer J, B. van Loenen, heeft naar aanleiding van het instorten van met zichzelve in het reine kon komen, bewaarde zij een voortdurend stilzwijgen en ontsloot, zonder een woord uit te brengen, de eene deur na de andere. De luitenant kwam nergens aanhij gaf slechts aan Hennemann kort en duidelijk zijne bevelen, en terwjjl de „jachthond" in kisten en kasten om woelde, stond de luitenant naast zjjne zwijgende geleidster en mishandelde hij zijn mooie, zwarte snor verschrikkelijk. Eens waagde hij het te zeggen: „Het spijt mij zoo, demoiselle Josephine, dat juist ik Maar flap had Peppi een groote kist opengesloten, bekommerde zich in het minst niet om den luitenant, maar zeide zoo recht vriendelijk tot den dik ken „Een beetje voorzichtig, Henne mann, want moeders mooie pels en onze beste winterkleeren liggen hier in." De volgende deur, die het schrjjfster- tje moest openen, was die van hare eigene kamer. Een blik op de sierlijk witte gordijnen en den bloeienden ro

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1